Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΑΜΝΙΑΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ!


EUGENI

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας. Την Πέμπτη θα μου την πάρουν με καισαρική. Εύχομαι καμία γυναίκα να μην περάσει κάτι παρόμοιο. Να είστε όλες καλά!

 

Σαλομια κουράγιο κορίτσι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας. Την Πέμπτη θα μου την πάρουν με καισαρική. Εύχομαι καμία γυναίκα να μην περάσει κάτι παρόμοιο. Να είστε όλες καλά!

 

Ο Θεος μαζι σου κορίτσι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Εχθές πήγα για την καθιερωμένη εξέταση β επιπέδου. Ανακαλύψαμε ότι το μωράκι δεν είχε ποδαράκι από την κνήμη και κάτω και χεράκι από τον αγκώνα και κάτω. Θύματα κι εμείς του συνδρόμου της αμνιακης ταινίας. Σήμερα θα πάω στο γιατρό μου να μιλήσουμε για τα διαδικαστικά της διακοπής κύησης. Δε θέλω να νιώσω τίποτα. Θέλω να με κοιμησουν και να μου το πάρουν. Να φύγω την ίδια στιγμή και να γυρίσω σπίτι να κουρνιασω σε μια γωνίτσα τόση δα. Αυτή τη στιγμή το νιώθω που κλωτσάει. Για πόσο ακόμα...? Είμαι 22 εβδομάδων. Δεν θα πάω παραπάνω. Συγγνώμη καρδούλα μου.

 

 

 

Κοριτσι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα!!

ΑΠΟΛΥΤΑ ομως!τα εχω περάσει κ εγω κ αν ακούσεις απο τι κ πως εγινε κ εξελίχθηκε μια τοσο υγιής εγκυμοσύνη θα γελάς!!

Λοιπον σου ευχομαι μια ταχεία ανάρρωση κ σωματική αλλα πανω απο ολα ψυχική!!

Ευχομαι ο θεός να σου δώσει τη δύναμη κ το κουράγιο που χρειάζεσαι για να περάσεις οσο πιο ανώδυνα τις επόμενες ημερες-τις επόμενες δύσκολες ημέρες που θα έρθουν!!κ αλλη πίκρα να μη γνωρίζεις απο εδω κ πέρα!

Υπομονη,πίστη στο θεό κ ευχομαι αυτές τις άγιες μερες να φωτίσουν τις ψυχές κ τις καρδιές όλων μας!το μωράκι σου πλεον θα ειναι μαζι με τα δικά μας στην αγκαλιά της μητέρας όλων μας Τη Παναγιατσα!!

Σε φιλώ μια σφιχτή αγκαλιά κ κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα!!

ΑΠΟΛΥΤΑ ομως!τα εχω περάσει κ εγω κ αν ακούσεις απο τι κ πως εγινε κ εξελίχθηκε μια τοσο υγιής εγκυμοσύνη θα γελάς!!

Λοιπον σου ευχομαι μια ταχεία ανάρρωση κ σωματική αλλα πανω απο ολα ψυχική!!

Ευχομαι ο θεός να σου δώσει τη δύναμη κ το κουράγιο που χρειάζεσαι για να περάσεις οσο πιο ανώδυνα τις επόμενες ημερες-τις επόμενες δύσκολες ημέρες που θα έρθουν!!κ αλλη πίκρα να μη γνωρίζεις απο εδω κ πέρα!

Υπομονη,πίστη στο θεό κ ευχομαι αυτές τις άγιες μερες να φωτίσουν τις ψυχές κ τις καρδιές όλων μας!το μωράκι σου πλεον θα ειναι μαζι με τα δικά μας στην αγκαλιά της μητέρας όλων μας Τη Παναγιατσα!!

Σε φιλώ μια σφιχτή αγκαλιά κ κουράγιο!!!

Σε ευχαριστώ πολύ. Προς το παρόν κλαίω συνέχεια...Αύριο θα γίνει η διακοπή και δε ξέρω πώς θα το αντέξω... Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα και γρήγορα με ένα υγιές παιδάκι στην αγκαλιά σου αν δεν έχεις ήδη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πως να εισαι;μια ζεστη αγκαλια σου στελνω

 

Το απόγευμα θα βγω από το μαιευτήριο. Τελικά γέννησα με φυσιολογικό τοκετό. Ευτυχώς ο άντρας μου και ο γιατρός μου μου συμπαραστέκονται παρά μα πάρα πολύ. Ο γιατρός μου μου μιλάει συνέχεια και παρόλο που έχω πολλά ξεσπάσματα κλαμματος, προσπαθώ να είμαι καλά ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Εχθές πήγα για την καθιερωμένη εξέταση β επιπέδου. Ανακαλύψαμε ότι το μωράκι δεν είχε ποδαράκι από την κνήμη και κάτω και χεράκι από τον αγκώνα και κάτω. Θύματα κι εμείς του συνδρόμου της αμνιακης ταινίας. Σήμερα θα πάω στο γιατρό μου να μιλήσουμε για τα διαδικαστικά της διακοπής κύησης. Δε θέλω να νιώσω τίποτα. Θέλω να με κοιμησουν και να μου το πάρουν. Να φύγω την ίδια στιγμή και να γυρίσω σπίτι να κουρνιασω σε μια γωνίτσα τόση δα. Αυτή τη στιγμή το νιώθω που κλωτσάει. Για πόσο ακόμα...? Είμαι 22 εβδομάδων. Δεν θα πάω παραπάνω. Συγγνώμη καρδούλα μου.

 

Κοριτσάκι μου να ήξερες πόσο πολύ σε νιώθω..Τα πέρασα και εγώ πριν 2 εβδομάδες και σε νιώθω απόλυτα..υγιή παιδάκια που χάνονται άδικα..Κάνε κουράγιο και όλα θα φτιάξουν..Δε θα ξεχάσουμε ποτέ ποτέ και δε πρέπει να τα ξεχάσουμε,ήταν ψυχές,ήταν τα παιδάκια μας αλλά θα προχωρήσουμε παρακάτω..Αν χρειαστείς να μιλήσεις κάπου στείλε μου πμ..είμαι στην ίδια φάση και σε καταλαβαίνω..Ελπίζω όλα να τέλειωσαν καλά...

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα θα βγω από το μαιευτήριο. Τελικά γέννησα με φυσιολογικό τοκετό. Ευτυχώς ο άντρας μου και ο γιατρός μου μου συμπαραστέκονται παρά μα πάρα πολύ. Ο γιατρός μου μου μιλάει συνέχεια και παρόλο που έχω πολλά ξεσπάσματα κλαμματος, προσπαθώ να είμαι καλά ..

 

Λυπάμαι πολύ....

 

Είναι λίγη παρηγοριά αυτό που θα σου πω, αλλά καλύτερα που έκανες φυσιολογικό τοκετό.

 

Πριν γεννηθώ, η μητέρα μου είχε αποβολή στον 5ο μήνα και επέμενε να την κοιμίσουν και να το πάρουν με καισαρική. Ο γιατρός της τότε πάτησε πόδι και της είπε "Θα φύγεις που θα φύγεις χωρίς μωρό από εδώ, δεν θα σου αφήσω τομή να σου το θυμίζει μια ζωή". Μέχρι σήμερα (και αφού ακολούθησαν 2 παιδιά) τον ευγνωμονεί που επέμεινε.

 

Κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου Λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια σου είναι πάρα:cry: πολύ δύσκολο αυτό που σου συμβαίνει σου εύχομαι κουράγιο και δύναμη ξέρω τα λόγια παρηγοριάς δεν βοηθούν σε αυτή την περίπτωση εύχομαι το 2017 να σου χαρίσει ένα υγιές μωρακι. Σου στέλνω μια αγκαλιά με αγάπη

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα θα βγω από το μαιευτήριο. Τελικά γέννησα με φυσιολογικό τοκετό. Ευτυχώς ο άντρας μου και ο γιατρός μου μου συμπαραστέκονται παρά μα πάρα πολύ. Ο γιατρός μου μου μιλάει συνέχεια και παρόλο που έχω πολλά ξεσπάσματα κλαμματος, προσπαθώ να είμαι καλά ..

 

 

 

Κουράγιο κοριτσι μου όμορφο!υπομονη...προσευχήσου ειναι η μόνη γιατρειά για αυτές τις μέρες..πίστεψε με...καντο!!κ εμενα ο γιατρός μ

Ηταν πολυ κοντα μου κ μ μιλούσε συνεχεια...είμαστε τυχερές που εχουμε γιατρούς-ανθρώπους κ οχι γιατρούς-σφαχτες...

Ηθελα να σ πω οτι το καλυτερο δυνατό ειδικά αν θες να εισαι έτοιμη σύντομα οσο πιο σύντομα γινεται να μείνεις κ παλι έγκυος θα ήταν να γεννήσεις φυσιολογικά...κ εγω με καισαρικη επέμενα να γινει κ ο γιατρός μ δεν το συζητούσε καν...μ ειπε θα κανω ζημιά σε σένα...θελω να σε προφυλάξω κ να προφυλάξω κ την επόμενη εγκυμοσύνη σου...

Έμενα ο δικός μ "τοκετός" κράτησε 17 ολόκληρες ώρες περίμενα στο χειρουργείο...κ οταν ειχε ανοίξει ο τράχηλος μου ύστερα απο 4 δόσεις επισκληρίδειο με κοιμησαν κ μου τη πήραν!!!

Κουράγιο ηρέμησε και ξέσπασε οσο μπορεις!μη το κρατάς μέσα σου!εγω ετσι εκανα κ οσο περνούσε ο καιρός ημουν χειρότερα...

Σε φιλώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια κ χρόνια πολλά ...

Μόλις έγινα μέλος, ήθελα φέτος να είναι τα καλύτερα μου Χριστούγεννα αλλά....

Πριν ένα χρόνο έκανα διακοπή κύησης,λόγω συνδρομου down πρώτη εγκυμοσύνη, τέλος 15ης εβδομάδας. Μετά από 4 ολόκληρες ημέρες με πρόκληση τοκετού ,ο τράχηλος μου δεν άνοιγε, με βαλανε χειρουργείο κ πήρανε τη μπέμπα μου, διαστολή κ αποξεση.

Φέτος είμαι πάλι έγκυος, χθες κάναμε την αυχενικη, οοολα καλά εκτός από μία ταινία όπου υπάρχει περίπτωση ακρωτηριασμού κ.τ.λ. του εμβρύου. Πως μπορείς να είσαι καλά; Είναι αγοράκι, είμαι στη 13η εβδομάδα κ είμαι 35 γεμάτα.

Τι κάνω τώρα;;;

Πονάω...Πονάει η ψυχή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια εγω δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτή ταινία??

 

Είναι μία "κλωστή" από τη μία πλευρά της μήτρας στην άλλη η οποία προκαλεί εκτός από πολλά άλλα και ακρωτηριασμούς στο έμβρυο. Δεν γνωρίζω αν είναι το ίδιο με το σύνδρομο ταινιών αλλά την ίδια ζημιά προκαλούν.

Λυπάμαι που πρέπει να περνάμε τη διαδικασία της διακοπής, ευχομουν να είμαι η τελευταία που το πέρασε όταν έφευγα από το μαιευτήριο....

Υπομονή σε όλες μας λοιπόν.

Salomia δεν θα περασει ποτέ αλλά ο πόνος κάποια στιγμή θα καταλαγιάσει... Εύχομαι από εδώ κ πέρα να κρατήσεις στην αγκαλιά σου κ ένα κ δύο κ όσα υγιέστατα μωράκια θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια κ χρόνια πολλά ...

Μόλις έγινα μέλος, ήθελα φέτος να είναι τα καλύτερα μου Χριστούγεννα αλλά....

Πριν ένα χρόνο έκανα διακοπή κύησης,λόγω συνδρομου down πρώτη εγκυμοσύνη, τέλος 15ης εβδομάδας. Μετά από 4 ολόκληρες ημέρες με πρόκληση τοκετού ,ο τράχηλος μου δεν άνοιγε, με βαλανε χειρουργείο κ πήρανε τη μπέμπα μου, διαστολή κ αποξεση.

Φέτος είμαι πάλι έγκυος, χθες κάναμε την αυχενικη, οοολα καλά εκτός από μία ταινία όπου υπάρχει περίπτωση ακρωτηριασμού κ.τ.λ. του εμβρύου. Πως μπορείς να είσαι καλά; Είναι αγοράκι, είμαι στη 13η εβδομάδα κ είμαι 35 γεμάτα.

Τι κάνω τώρα;;;

Πονάω...Πονάει η ψυχή μου!

Θα κάνεις υπομονή για το μωράκι σου και θα ελπίζεις για το καλύτερο!Δεν πάνε πάντα άσχημα τα πράγματα πχ.όταν πήγαινα στη γυναικολόγο μου εγώ ήταν πριν από μένα μία κοπέλα με αμνιακή ταινία που είχε μπει στο μήνα της και τελικά από ότι έμαθα όλα πήγαν καλά!

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις υπομονή για το μωράκι σου και θα ελπίζεις για το καλύτερο!Δεν πάνε πάντα άσχημα τα πράγματα πχ.όταν πήγαινα στη γυναικολόγο μου εγώ ήταν πριν από μένα μία κοπέλα με αμνιακή ταινία που είχε μπει στο μήνα της και τελικά από ότι έμαθα όλα πήγαν καλά!

 

Μακαρι κορίτσι μου, αλλά η σκέψη μου δύσκολα ησυχάζει... Υπομονή κάνω, δεν έχω άλλη επιλογή αυτή τη στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια κ χρόνια πολλά ...

Μόλις έγινα μέλος, ήθελα φέτος να είναι τα καλύτερα μου Χριστούγεννα αλλά....

Πριν ένα χρόνο έκανα διακοπή κύησης,λόγω συνδρομου down πρώτη εγκυμοσύνη, τέλος 15ης εβδομάδας. Μετά από 4 ολόκληρες ημέρες με πρόκληση τοκετού ,ο τράχηλος μου δεν άνοιγε, με βαλανε χειρουργείο κ πήρανε τη μπέμπα μου, διαστολή κ αποξεση.

Φέτος είμαι πάλι έγκυος, χθες κάναμε την αυχενικη, οοολα καλά εκτός από μία ταινία όπου υπάρχει περίπτωση ακρωτηριασμού κ.τ.λ. του εμβρύου. Πως μπορείς να είσαι καλά; Είναι αγοράκι, είμαι στη 13η εβδομάδα κ είμαι 35 γεμάτα.

Τι κάνω τώρα;;;

Πονάω...Πονάει η ψυχή μου!

 

Αν μπορεις πηγαινε για δευτερη γνωμη, δεν αμφιβάλλω οτι το προβλημα υπαρχει αλλα ίσως κάποιος πιο έμπειρος να στα πει διαφορετικά τα πράγματα. Που εκανες υπερηχο;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις πηγαινε για δευτερη γνωμη, δεν αμφιβάλλω οτι το προβλημα υπαρχει αλλα ίσως κάποιος πιο έμπειρος να στα πει διαφορετικά τα πράγματα. Που εκανες υπερηχο;

 

Εχω κλεισει ραντεβου αύριο να με δει κ ο κύριος Κιτμιριδης για 2η γνώμη κ στο τηλέφωνο που μιλήσαμε κατάλαβα να τον ανησυχεί και ο τράχηλος μου...

Την πρώτη αυχενικη την κάναμε στον Βασιλειάδη Χαράλαμπο,

Αν χρειαστεί θα πάρω και τρίτη γνώμη. Σκέφτομαι να πηγαίνω κάθε βδομάδα να ελέγχω αν το μωρό είναι εντάξει, σε περίπτωση που συμβεί κάτι δυσάρεστο να το προλάβω όσο πιο νωρίς γίνεται, μου είναι αδιανόητο να περιμένω μέχρι τη Β επιπέδου. Είμαι υπερβολική ρε κορίτσια; Είμαι αλλά δεν βλέπω άλλη λύση....

Link to comment
Share on other sites

Εχω κλεισει ραντεβου αύριο να με δει κ ο κύριος Κιτμιριδης για 2η γνώμη κ στο τηλέφωνο που μιλήσαμε κατάλαβα να τον ανησυχεί και ο τράχηλος μου...

Την πρώτη αυχενικη την κάναμε στον Βασιλειάδη Χαράλαμπο,

Αν χρειαστεί θα πάρω και τρίτη γνώμη. Σκέφτομαι να πηγαίνω κάθε βδομάδα να ελέγχω αν το μωρό είναι εντάξει, σε περίπτωση που συμβεί κάτι δυσάρεστο να το προλάβω όσο πιο νωρίς γίνεται, μου είναι αδιανόητο να περιμένω μέχρι τη Β επιπέδου. Είμαι υπερβολική ρε κορίτσια; Είμαι αλλά δεν βλέπω άλλη λύση....

Μήπως να πας σε καποιον που ειναι πιστοποιημένος απο το ίδρυμα του Νικολαιδη;

Ειναι αρκετά σοβαρό το θεμα και προσωπικά δεν θα χάλαγα τον χρονο μου αλλου; Αυτούς που ανέφερες δεν τους ειδα στην λίστα αυτών με πιστοποίηση Νικολαιδη

 

Εδω ειναι οι λίστες

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=141831

Link to comment
Share on other sites

Κατσε τον κιτμιριδη τον ειδα νομιζω , μπορεις να παρεις ενα τηλ να το επιβεβαιώσεις πριν πας

 

Μακαρι να εχεις καλα νέα!

 

Ειναι κ οι δυο στη λίστα το είχα τσεκαρει.

Έχουν κάνει κ οι δυο Αγγλία για πιστοποίηση αυχενικής διαφάνειας. Θα ξανατσεκαρω.... για να το λες.

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Εύχομαι να πάνε όλα καλα. Τρέμω από το φόβο μου

Link to comment
Share on other sites

O Βασιλειάδης είναι όχι απλά πιστοποιημένος για αυχενική από το ίδρυμα Νικολαϊδη αλλά έχει και δίπλωμα εμβυομητρικής από το συγκεκριμένο.

 

Προσωπική μου άποψη, για 2η (και 3η) γνωμη, πήγαινε σε αντίστοιχο εμβρυολόγο, που να έχει δηλαδή το σύνολο των πιστοποιήσεων, όχι επιμέρους. Δεν είναι τυχαίο ότι μόνο 40 γιατροί έχουν δίπλωμα, ενώ επιμέρους πιστοποιήσεις πολλοί περισσότεροι.

 

Θεωρώ καλύτερο να εμπιστευτείς κάποιον από αυτή τη λίστα:

https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/diploma

 

Ο Κιτμιριδης έχει πιστοποίηση για Αυχενική αλλά δίπλωμα εμβρυομητρικής δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

O Βασιλειάδης είναι όχι απλά πιστοποιημένος για αυχενική από το ίδρυμα Νικολαϊδη αλλά έχει και δίπλωμα εμβυομητρικής από το συγκεκριμένο.

 

Προσωπική μου άποψη, για 2η (και 3η) γνωμη, πήγαινε σε αντίστοιχο εμβρυολόγο, που να έχει δηλαδή το σύνολο των πιστοποιήσεων, όχι επιμέρους. Δεν είναι τυχαίο ότι μόνο 40 γιατροί έχουν δίπλωμα, ενώ επιμέρους πιστοποιήσεις πολλοί περισσότεροι.

 

Θεωρώ καλύτερο να εμπιστευτείς κάποιον από αυτή τη λίστα:

https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/diploma

 

Ο Κιτμιριδης έχει πιστοποίηση για Αυχενική αλλά δίπλωμα εμβρυομητρικής δεν έχει.

 

Μου ειπαν για τον Κιτμιριδης ότι είναι από τους καλύτερους υπερηχογραφιστες με πολλά χρόνια εμπειριας και 4d υπερηχο.... Έχω κλείσει ήδη ραντεβού. Τι να κάνω τώρα;

Πάω κ ότι είναι να γίνει ας γίνει. Να δω αρτιμελες το παιδάκι μου κ αρκει για αρχή.

Μετά βλέπουμε. Τις λίστες Νικολαϊδη τις είχα ψάξει από πέρυσι με το συνδρομο down.

Ειμαι κ λιγο απαιτητική έως παράξενη με τις επιλογές μου σε κάποια θέματα.Ευχαριστω κορίτσια μου για το ενδιαφέρον.......Πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...