Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ποιά η γνώμη σας για τα ινστιτούτα αδυνατίσματος?

Recommended Posts

Έχει λιγο καιρό τωρα που σκεφτομαι να κάνω το μεγάλο βήμα και να πάω σε κάποιο ινστιτούτο αδυνατίσματος...Τα κιλά που θέλω να χάσω δεν είναι τρομακτικά πολλα,( 13 περίπου ),αλλά έχω πάαααααρα πολύ λιπος στην κοιλιά :roll: Χωρίς πλάκα η κοιλιά μου είναι σαν να είμαι 6 μηνών έγκυος. Και μάλιστα είναι και πολύ σκληρή... Το πρόβλημά μου λοιπόν θεωρώ ότι είναι τοπικό. Τόσα χρόνια κάνω δίαιτες και η κοιλιά μου ακόμα εκεί. Αισθάνομαι πολύ 'ασχημα γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν να μην ρουφάω την κοιλιά μου :confused::confused::confused: Εσείς τι λέτε? Θα κάνω βλακεία? Είμαι σίγουρη ότι άμα παω θα δω αποτέλεσμα αλλά φοβάμαι μήπως δεν το κρατήσω. Φυσικά όμως ταυτόχρονα θα κάνω και γυμναστική και δίαιτα.. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι τώρα με την κρίση θα πετύχω και καλύτερες τιμές :cool: Έχει κάποια κοπέλα εμπειρία από τετοιο ινστιτούτο? Θα εκτιμούσα πάρα πολύ τις γνώμες σας...

Διαφημίσεις

mpougatsoula γεια σου.Πριν 7 χρονια πήρα και γω την αποφαση να παω σε ενα πολυ γνωστο ινστιτουτο αδυνατίσματος. Τα κιλά που ήθελα να χάσω ήταν γύρω στα 10.Με βάζαν σε μια θερμαινόμενη κουβέρτα, κάτι μηχανήματα για σύσφιξη αν θυμάμαι καλά.Συνδυασμός βέβαια με μια καλή διατροφή.Έχασα λοιπόν αυτα τα 10 κιλά μετα απο 3 μήνες.Στην πορεία έχασα και απο μόνη μου άλλα 2.Δηλαδή όταν πήγα ήμουν 68 και μετα απο 4 με 5 μήνες 56 κιλά.Δεν ειμαι και ψηλή μολίς 1,60.Οπότε στα 68 ήμουν χοντρούλα μπορω να πω.Βεβαια δεν εγινα και καμια κορμαρα.Ακομα εχω λιγη κοιλίτσα.Σημερα ειμαι 59 κιλα αλλα ειμαι σχετικά καλα γιατι γεννησα πριν 6 μηνες.Ολα αυτα τα χρονια όμως τα κραταω αυτα τα κιλα σταθερα με σκαμπανεβασματα 2 κιλα πανω, με πολυ προσπαθεια γιατι ειμαι και λιχουδα ρε γαμωτο.Αυτο που καταλαβα ομως ειναι οτι κανενα μηχανημα και κανενα ινστιτουτο δεν κανουν δουλεια αν δεν γινεται σωστα η διαιτα που σου δινουν.Το καλο βεβαια ήταν οτι υπηρχε συχνη παρακολουθηση και απο ανθρωπους εκει που σε ενθαρυνουν και σε ανεβαζουν ψυχολογικά.Ομως το ξανατονίζω πως χωρις σωστη διατροφή δεν γινεται τιποτα. Συγνωμη αν σε κουρασα.

Εννοείτε ότι η δίαιτα που θα μου δώσουν πρέπει να ακολουθείται όχι μονο κατά τη διάρκεια των συνεδριών αλλά ίσως και για πάντα...Εγώ είμαι 1,64 και 73 κιλά. Γενικά, είμαι από τις τυχερές που έχουν έναν αρμονικο σωματότυπο (δηλαδή είμαι παντού γεματουλα) και γύρω στα 60 κιλά είμαι αρκετά καλή αλλά έχω πολλή κοιλιά ρε κορίτσια!! Πραγματικά ντρέπομαι...Ούτε τα μπράτσα μου, ούτε τα μπούτια μου με ενοχλούν τόοοοοσο. Φαντάσου να κάνω και κανένα παιδάκι! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ vickystam για την απάντησή σου και μην ξαναπείς οτι με κούρασες!!!

mpougatsoula αυτο για την κοιλια που λες ειχα ρωτήσει και γω γιατι παρόλο που εχασα τα καποια κιλα η κοιλια και μενα δεν μπορω να πω ότι επεσε ιδιαιτερα.Μου χαν πει τοτε οτι χρειαζεται και αρκετή γυμναστική εντατικα και ιδαιτερα πολλους κοιλιακους.Το κακό ειναι οτι την βαριεμαι παααααρα πολυ την γυμναστική και οποτε ξεκιναω μετα απο λιγο καιρο τα παραταω.Στην εγκυμοσυνη ήταν η μονη φορα που μπορω να πω οτι χαρηκα που ετσι θα δικαιολογω την κοιλια μου χαχαχαχαχα.

Δεν έχω πάει σε κέντρο αδυνατίσματος,παρά μόνο σε διαιτολόγο και δεν ξέρω πως δουλευούν εκεί.Το μόνο που έχω να σου πω είναι να το προσπαθήσεις.Πήγαινε και βάλε στόχο μέχρι το καλοκαίρι :lol:

Μαμά του Δημήτρη.Προσεχώς και της μπέμπας

27r9p3.png Xbgqp3.png

Διαφημίσεις

Λοιπον κοριτσια εμενα με χαλασε ενα περιστατικο πολλα χρονια πριν και τους ξορκισα.....ολα τα κιλα μου τα εχω χασει μονη μου με διαιτα και γυμναστικη. Τελος παντων μια φιλη μου πηγαινε ΤΟΤΕ σε ενα πασιγνωστο ινστιτουτο αδυνατισματος (δεν αναφερομαι σε ονοματα) γιατι ειχε μεγαλο θεμα κιλων (πανω απο 50 παραπανησια κιλα) και καποιες φορες την συνοδευα και εγω. Τοτε λοιπον λογω του οτι ειχα σταματησει μαχαιρι τον αθλητισμο *στοιβο* πριν 2 χρονια ειχα παρει καποια κιλα (4 ή 5 καπου εκει) τα οποια ομως ηταν στους γοφους και φαινονταν μιας και η κοιλια μου ηταν τελειως επιπεδη.....καθε φορα που πηγαινα με την φιλη μου με κοιτουσαν οι κοπελες στην γραμματεια λιγο περιεργα. Ε, μια απο τις φορες το αποφασισαν και με πλησιασαν. Και αρχισαν το εξης τροπαριο 'καλε κοιτα πως ειναι τα ποδια σου, ελεος, γιατι τα αφηνεις ετσι νεα κοπελα? χαλια ειναι, εχουμε καλους επαγγελματιες εδω γιατι δεν μιλας σε καποιον. Πως κυκλοφορεις ετσι αφου μπορεις να τα φτιαξεις, και καντο τωρα που ειναι νωρις και εχουμε καλα μηχανηματα' και μενω λαμακας εγω και περναει και ενας 'επαγγελματιας' εκεινη την στιγμη και μπαινει και αυτος στον χορο. Και αν προλαβα να σταυρωσω 3 λεξεις τυχερη ημουν. Και ερχεται η φιλη μου και φευγουμε, την γυρναω σπιτι και μετα εκλαιγα για 3 μερες για τα χαλια που ειχαν τα ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ @@@@@@!!!!!!!............με εκαναν και ΕΚΛΑΙΓΑ ΜΕ ΑΝΑΦΗΛΗΤΑ!!!!!!.....ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΡΕ?! Και μιλησα με την φιλη μου και μου ειπε οτι και σε εκεινη ΕΤΣΙ κανουν αλλα ντρεποταν να μου το πει και οτι εχει μιλησει και με αλλες πελατισσες και σε ολους ετσι κανουν γιατι ειναι κοινη και πετυχημενη τακτικη να σου μαμουν την ψυχολογια να αισθανεσαι ΤΟΣΟ χαλια για το σωμα σου που να πηγαινεις και να αγοραζεις τα περισσοτερα και πιο ακριβα πακετα. Φυσικα στην φιλη μου δεν καταφεραν να κανουν τιποτα, ουτε σε μια αλλη, ουτε στην μανα της.....ολες εμειναν οπως ηταν και σταματησαν. Καλως κακως πρεπει να το ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ να αδυνατησεις και να προσπαθησεις αλλιως κανενα μηχανημα δεν μπορει να σου προσφερει τιποτα αν δεν ιδρωσεις με καποιο τροπο. Και αυτο μπορεις να το κανεις και μονη σου σε ενα γυμναστηριο και με ενα διαιτολογο, δεν χρειαζεται να εχεις ΚΑΙ την ψυχολογικη βια τους απο πανω να σου λενε ποσο χαλια εισαι και ποσο κουκλα θα σε κανουν. Πολλα απο αυτα εχουν κλεισει ηδη. Εγω? Ευχομαι να κλεισουν ολα γιατι ειναι απατεωνες.....εμποροι της εμφανισης του παιδεμενου και υποβαθμισμενου 'μεσου' γυναικιου φυλου, ετσι οπως υποβαθμιζεται η εμφανιση του απο τα μιντια......και επισης θα ηθελα να ηξερα ΕΝΑΣ απο αυτους εκει μεσα σε ολα αυτα εχει διπλωμα που να αποδικνυει τις σπουδες τους σε καποιο αναλογο με διατροφη και εξασκηση θεμα? εγω ΔΕΝ εχω δει κανεναν απο το λιγο που κυκλοφορησα εκει μεσα. Αυτα που εκλεισαν, εκλεισαν για αυτο ακριβως τον λογο, και επισης γιατι αναλαμβαναν εξτρα καθαρισμους προσωπου κοπελες που δεν ειχαν καν βγαλει το λυκειο και ελεγαν οτι ειναι αισθητικοι στο επαγγελμα με αποτελεσμα πολλες περιπτωσεις καμμενων προσωπων και μονιμων βλαβων. Με ενα απο αυτα τα ινστιτουτα ειχε γινει και μεγαααααααλος ντορος....

Θελεις να δουλεψεις την κοιλια σου κουκλα μου? Πρωτα αγαπησε την γιατι ειναι δικια σου και ειναι ομορφη και επειτα κανε γυμναστικη-ΠΟΛΥ-ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τουλαχιστον 5 φορες την εβδομαδα απο 40 λεπτα μεχρι 1 ωρα και πολλους κοιλιακους και αν δεν δεις αποτελεσμα σε 4 μηνες να ερθεις να με βρεις. Και να μην αφηνεις ποτε κανενα να σε κανει να αισθανεσαι ασχημα για το σωμα σου.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Εχασα τα 30 κιλα της εγκυμοσυνης μονο με γυμναστηριο και κοιλιακους μεσα σε 4 μηνες.

Δεν πιστευω οτι τα ινστιτουτα κανουν κατι με τα μηχανηματα τους- πιστευω οτι οποιος χανει κιλα μαζι τους τα χανει λογω της εξαντλητικης διαιτας που τους δινουν. (πχ 120 γραμμαρια μπαμιες, 15 γραμμαρια φετα και ενα μηλο!!!!) Ειναι να μην αδυνατισεις ετσι? Το μηχανημα κανει τη δουλεια?

Εχω πολλα παραδειγματα απο φιλες μου, που εχασαν 10 - 20 - 30 κιλα και τα ξαναπηραν αμεσως.

Αν η κοιλιτσα σου εμεινε απο την εγκυμοσυνη, θα μπορουσες να ξαναφορεσεις τη ζωνη.

Αν οχι, σιγουρα θα βοηθουσε καποιο αδυνατιστικο προιον σε μορφη κρεμας για τοπικο παχος (μερικα κανουν δουλεια)

13 κιλα δεν ειναι πολλα - μεχρι το καλοκαιρι θα σου φυγουν αν ξεκινησεις τωρα.

Κρατα τα χρηματα σου καλυτερα, δωσε 50 ευρω σε ενα γυμναστηριο και κανε κοιλιακους ενω βλεπεις τηλεοραση στο σπιτι. Εγω κανω 1000 τη μερα (συνολικα). Η κοιλια μου ειναι πλεον πιο επιπεδη απο πριν

Φιλακια και καλη αρχη.

Στα 18 μου (το 1996 δηλαδη)επισκεφθηκα πολυ γνωστο κεντρο

Το υψος μου 1,70 και τα κιλα μου 78-80 καπου εκει

Με "εβαλαν" σε ενα δωματιακι και ξεκινησε η πλυση εγκεφαλου

Το αποκορυφωμα ηταν να ακουσω και το "Δεν ντρεπεσαι και εμφανιζεσαι με αυτο το σωμα στην παραλια;;"

Τελικα με "αναγκασαν"(το βαζω σε εισαγωγικα γιατι αν δεν θελεις τιποτα δεν κανεις αλλα υπηρξε ψυχολογικος πολεμος)και υπεγραψα γραμματια και την επομενη μερα πηγα και περασα το ποσο στην πιστωτικη του μπαμπα μου και σκισαμε τα γραμματια

Αγορασα λοιπον με ενα τεραστιο ποσο το προγραμμα 30 επισκεψεων και 10 φορες να παρω φαγητο απο το εστιατοριο που ειχαν

Στην πορεια εκλεισε το εστιατοριο και εγω ειχα παρει μονο 3 φορες και εχασα τα αλλα 7 γιατι δεν μπορουσαν να το κανουν επισκεψεις

Κιλα και ποντους εχανα οταν ακολουθουσα την αυστηροτατη διαιτα που μου εδιναν(30γρ φετα,100 γρ στηθος κοτοπουλο κλπ)

Θα τα εχανα και χωρις τα μηχανηματα αν εκανα μονη μου αυτη τη διαιτα

Οταν ειχα κανει 10 επισκεψεις ηθελαν να μου πουλησουν μια σουπερ προσφορα που ειχαν αλλες 30 φορες αλλα δεν μασησα

Προσπαθησαν να μου πουλησουν και αποτριχωση για το προσωπο(λαμπει,ουτε ξανθο χνουδι δεν εχω)

Εχουν ξεμινει απο το 2000 που εμεινα εκγυος στο 1ο μου καμια 10αρια επισκεψεις,για 3-4 χρονια ειχα απο αυτους τηλεφωνημα σε γιορτη,γενεθλια και μου εκαναν και καλα δωρο καθε φορα μια επισκεψη

Ομως καποια φορα που περασα να δω ποσες μου εχουν μεινει ολες αυτες ηταν αφαντες....

Σε καμια περιπτωση δεν θα τα προτεινα και αν εμενα Ηρακλειο θα πηγαινα μετα που θα γενουσα να μπω στα μηχανηματα ετσι για να πω οτι τα εκανα και δν πηγαν τελειως τσαμπα,δεν τους τα χαρισα...ρε γμτ:evil:

4

Καλησπέρα κορίτσια!

Η εμπειρία μου με ινστιτούτα αδυνατίσματος ξεκινά 10 χρόνια πριν. Τότε πήρα ένα πρόγραμμα με μηχανήματα και διατροφή, έχασα 10 κιλά, τα ξαναπήρα σε 2 χρόνια και η "χρυσή εγγύηση εφ' όρου ζωής" πήγε περίπατο. Τότε όντως υπήρχε αυτή η τακτική της πλύσης εγκεφάλου, το "πώς είσαι έτσι" κλπ, ήμουν και μικρότερη και μασούσα. Τώρα έχω γραφτεί στο ίδιο ινστιτούτο μόνο για γυμναστήριο, το πακέτο που έκλεισα μού 'ρχεται λιγότερο από 4 ευρώ η επίσκεψη για όση ώρα θέλω, ντους, σάουνα, λιπομέτρηση και διαιτολόγος χωρίς extra επιβάρυνση. Μου έκαναν και δώρο 12 επισκέψεις σε μηχανήματα για σώμα και άλλες 6 για αισθητική που ακόμα δεν τις έκανα. Συγκρίνοντας, η πολιτική έχει αλλάξει, δεν προσπαθούν πια να δημιουργήσουν κόμπλεξ... Βέβαια μου την πέφτουν συστηματικά για αποτρίχωση και άλλα τέτοια αλλά το ρίχνω στην πλάκα. Τα θετικά:

• στο γυμναστήριο δεν έχει κόσμο, συνήθως είμαι εγώ και η γυμνάστρια
  • δεν χρεώνομαι με το μήνα, γιατί δεν είμαι και τόσο τακτική και θα έχανα χρήματα, αλλά με την επίσκεψη
  • αν δω άλλη κοπέλα στο γυμναστήριο συνήθως είναι στα κυβικά μου -δεν κυκλοφορούν κορμάρες εκεί για να νιώθω άσχημα
  • η διατροφή που μου δίνουν δεν είναι της πείνας όπως την πρώτη φορά καθότι θηλάζω και μόνη μου φοβόμουν να κάνω δίαιτα

Απ' ό,τι θυμάμαι, τα μηχανήματα κάνουν πολύ καλή δουλειά σε κυτταρίτιδα, πόντους, σύσφιξη, ανόρθωση, τοπικό πάχος κλπ αλλά μόνο για όσο τα συνεχίζεις, αν σταματήσεις θέλει γυμναστική για να διατηρηθείς.

Εντωμεταξύ σήμερα μου πρότειναν φωτόλυση μπικίνι με 480 ευρώ και το σκέφτομαι... άσχετο αλλά έχει κάνει καμία;

Μπουγατσούλα... λέω ναι, αν είναι να νιώσεις καλύτερα, να πας. Οι κοιλίτσες φεύγουν δύσκολα! Με δυο καισαρικές και 25 επιπλέον κιλά κάτι ξέρω! Τα 13 δεν είναι τίποτα! Όσο για την τιμή... έχει όντως καλές προσφορές αλλά τουλάχιστον το γυμναστήριο που ξέρω έρχεται όσο και ένα απλό γυμναστήριο, μόνο που ήθελαν ντούκου στην αρχή να πληρώσω για όλο το πακέτο (144 επισκέψεις περίπου 530 ευρώ, μιλάμε για τα bdl). Sorry αν σας κούρασα!!!

Να πω και εγω την γνωμη μου ως ειδικος?Λοιπον μπουγατσουλα..Για να ξερεις,μην το κανεις αυτο το βημα,θα καεις!Ας το παρουμε απο την αρχη ομως.Πρωτον η θερμοκουβερτα σε κανει να ιδρωνεις και μονο,δεν καις λιπος υποδορια(αυτο ισχυει και για τη σαουνα το χαμαμ και γενικα οτι αυξανει τη θερμοκρασια του σωματος)Λειτουργει τελειως επιφανειακα.Μηχανηματα συσφιξης..επισης τα ιδια χαλια.Επιφανειακα αποτελεσματα και μολις σταματησεις επανερχεσαι στην αρχικη εμφανιση.Οτι γινεται,γινεται μονο με την διατροφη και την γυμναστικη.Μπορω να πω οτι το μασαζ ειναι το μονο που κανει κατι αλλα και αυτο μονο αν το κανεις σε μεγαλη συχνοτητα και αν δεν τρως οπως πριν.

Συνοψιζοντας να σου πω οτι εχω δουλεψει σε τετοιο κεντρο και εφυγα για αυτο το λογο.Δεν δεχονται μονο τα υποψηφια θυματα πιεση αλλα και οι εργαζομενες ακριβως στον ιδιο βαθμο.Μην πεις στην διαδικασια...ξεκινα γυμναστηριο,βρες μια κοπελα για μασαζ και αν δεν μπορεις περπατα οσο γινεται κανε δουλειες στο σπιτι,σκαλες κτλ γνωστα.Στα λεω εγω που εχει 3 μηνες που εχω γεννησει ειμαι 171 και 92 κιλα(απο 110 που ειχα φτασει).Ευτυχως και δεν μου φαινεται αλλιως...Μην πας παντως ειναι κριμα!Ελπιζω να βοηθησα!

Διαφημίσεις