Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ - Πασχαλινές λιχουδιές


Afroditi D

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ Νίκη μου...Αναστάσιο τον λένε...γιορτάζει το Πάσχα :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κάνω κουλουράκια...ελάτε να φάμε!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πλάθω πλάθω κουλουράκια με τα δυο μου τα χεράκια... :lol:

τα έπλασα κιόλας, τελείωσαν και είναι και νόστιμα! Έπρεπε να τα δοκιμάσω ...

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

πλάθω πλάθω κουλουράκια με τα δυο μου τα χεράκια... :lol:

τα έπλασα κιόλας, τελείωσαν και είναι και νόστιμα! Έπρεπε να τα δοκιμάσω ...

 

μα και βέβαια έπρεπε να τα δοκιμάσεις τι, έτσι θα τα προσφέρεις στον κόσμο????

αντε καλή νοικοκυρούλα μου εσύ...

εγώ θα τα κάνω μεγάλη παρασκευή...

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

ε ναι ντε...μην πάθει και τίποτε ο κόσμος που θα τα δοκιμάσει χε χε!

Αααααααααααααααααααα θα κάνεις ε; Να γράψεις την συνταγή καλή μου στις συνταγές...μου αρέσει να δοκιμάζω καινούριες λιχουδιές!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα κάνω, βέβαια όλοι γκρινιάζουν, αλλά το έχω αποφασίσει και τελείωσε. Θέλω να μυρίσει λίγο το σπίτι. Βέβαια δεν μου φτάνουν τα χάλια μου θέλω να κάνω τσουρέκια γεμιστά με σοκολάτα, αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά συνταγή και μάλλον θα αυτοσχεδιάσω. Έχει καμιά υπόψη της κάποια συνταγή;

 

τσουρέκια σαν αυτά που κάνει ο Τερκενλής ( θεός...) ? που έχουν μέσα τη σοκολάτα και απο πάνω :shock::shock::?::?::!::!:

νομίζω έχω μια συνταγη του παρλιάρου στο σπίτι, θα κοιτάξω και θα σου πώ αυριο...

 

Αφροδιτούλα μου, περιμένω τη συνταγή που μου έταξες. Και ξέρεις μην τάξεις σε άγιο κερί και σε έγκυο ... τσουρεκάκι είμαι τώρα. :lol:

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφροδίτη...άντε γρήγορα την συνταγή στο κορίτσι...είναι και έγκυος!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

AMAN!!!!!! μη μου πείς ότι θα βγάλω τσίτο στο μάτι αν δεν τη γράψω τώρα αμέσως.... μαμά μου....

λοιπόν ναταλίτσα μου, τελικά δεν ήταν του παρλιάρου, αλλά κάνει εξίσου καλή και γευστική δουλειά το παρακάτω που έχω:

 

Υλικά

για το τσουρέκι

160 ml γάλα χλιαρό

400 γρ. αλεύρι σκληρό

60 γρ. βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου

40 γρ. ζάχαρη

1 πρέζα αλάτι

2 αυγά χτυπημένα και σε θερμοκρασία δωματίου

1/2 κουταλάκι μαχλέπι τριμμένο

1 φακελάκι ξερή μαγιά

για τη γέμιση

60 γρ. χοντροκομμένα φπυντούκια

100 γρ πραλίνα

επιπλέον

1 κρόκος αυγού χτυπημένος με μια κουταλιά νερό για το άλειμμα

αλεύρι για το άνοιγμα την ζύμης

 

Εκτέλεση

Αναμιγνύετε το αλάτι , τη ζάχαρη, το μαχλέπι και τη μαγια με το αλεύρι. Ανοίγετε μια λακούβα στη μέση και προσθέτετε τα υγρά και το βούτυρο. Ζυμώνετε καλά και σχηματίζετε μια μπάλα. Την σκεπάζετε και την αφήνετε σε χλιαρό μέρος να φουσκώσει και να διπλασιαστεί σε όγκο. Την πατάτε να ξεφουσκώσει και με τον πλάστη την ανοίγετε σε αλευρωμένη επιφάνεια σε ορθογώνειο φύλλο. Απλώνετε στη μέση (κατα μήκος την μικρής διάστασης) την πραλίνα και από πάνω ρίχνετε τα φουντούκια. Κόβετε το φύλλο που περισσεύει δεξιά και αριστερά σε λωρίδες 1,5 – 2 εκατοστών περίπου. Γυρίζετε διαγώνια προς το κέντρο του τσουρεκιού τις λωρίδες, μια αριστερή, μία δεξιά, σαν να πλέκατε κοτσίδα. Τέλος βάζετε το τσουρέκι σε ταψί στρωμένο με λαδόκολλα και το αφείνετε να φουσκώσει ξανά. Τέλος το αλείφετε με το χτυπημένο αυγό και το ψήνετε σε προθερμασμένο στους 180 βαθμούς μέχρι να πάρει σκούρο χρυσαφένιο χρώμα.

 

Σημ.: Το πρώτο μέρος της συνταγής (το ζύμωμα και το πρώτο φούσκωμα) μπορεί να γίνει και σε αρτοπαρασκευαστή. Προσθέτουμε στη μηχανή πρώτα τα υγρά και μετά τα στερεά. Χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα για ζύμες και συνεχίζουμε μετά το φούσκωμα όπως αναφέτεται παραπάνω στη συνταγή.

 

 

 

μιαμ μιαμ!!!!!!!!!!!

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, αλλά την ίδια νομίζω βάλανε στο topic χτες. Την έχεις δοκιμάσει; Απλά δεν ξέρω μετά το ψήσιμο σε τι κατάσταση θα είναι η μερέντα, αν θα έχει πετρώσει δηλαδή. Δεν μου φτάνουν κι εμένα τα χάλια μου που δεν μπορώ να κουνηθώ, θέλω να το πάιξω και Τερκενλής!!! Τι να πω!

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχ!Κοριτσια μου ανοιξατε την ορεξη!μιαμ μιαμ μιαμ!Μπραβο σας που κανετε τετοια πραγματακια!Εγω παλι η ανεπροκοπη γλυκα δεν φτιαχνω :oops::oops::oops: Αλλα θα περιμενω να φτιαξει κατι η μανουλα ή καμια θεια, μεχρι τοτε θα βολευομαι με τα τσουρεκια του φουρνου η γουρουνιτσα! :lol::lol::lol:

Sardelaki μου να χαιρεσαι τον αντρα σου!

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

hpim0102bi4.th.jpg hpim0100tr0.th.jpg

 

AYTA TA ΥΠΕΡΟΧΑ ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΠΟΛΥΧΡΩΜΑ ΚΟΥΛΟΥΡΙΑ ΤΑ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΜΕΛΟΣ GAVRIAS ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΗ & ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΗ !!!!!!!!!!!! :D:D:D:D

 

ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ! ΑΜΕΣΩΣ !!!! :D:D:D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Κουλουράκια Πασχαλινά

 

Υλικά:

1200 γρ. Αλέυρι (ΓΙΩΤΗΣ μπλέ για όλες τις χρήσεις)

8 Αυγά

150 γρ. Βούτυρο γάλακτος

3 φακελάκια Βανίλιες

3 κουτ. γλ. ανθρακική αμμωνία

400 γρ. Ζάχαρη

(όσο πάρει) Γάλα

1 Αυγό(για το τελος )

 

Εκτέλεση

 

Βάζετε το αλεύρι σε μπολ. Ζεσταίνετε το βούτυρο και το ρίχνετε στο αλεύρι. Τρίβετε με τα δάχτυλα σας το αλεύρι με το βούτυρο. Σε μπολ χτυπάτε τους κρόκους των αυγών με τη ζάχαρη, να ασπρίσουν. Σε άλλο μπολ χτυπάτε τα ασπράδια σε σφιχτή μαρέγκα. Σε λίγο γάλα (1 φλ. του καφέ) διαλύετε την αμμωνία με τη βανίλια.

 

Αρχίζετε να ρίχνετε στο αλεύρι λίγο-λίγο από τα 3 μίγματα (κρόκοι, μαρέγκα και γάλα) ανακατεύοντας. Ζυμώνετε, προσθέτοντας λίγο ακόμα γάλα -αν χρειάζεται-, να γίνει αφράτη ζύμη και να μην κολλάει στα δάχτυλα. Πλάθετε τα κουλουράκια σε διάφορα σχήματα, αλείφετε με αυγό και βάζετε σε βουτυρωμένο ταψάκι σε απόσταση το ένα από το άλλο, γιατί φουσκώνουν πολύ. Ψήνετε στους 180 βαθμούς για 20 λεπτά, να φουσκώσουν και να ροδίσουν.

 

Καλή επιτυχία ! Καλή Ανάσταση !

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αχ!Κοριτσια μου ανοιξατε την ορεξη!μιαμ μιαμ μιαμ!Μπραβο σας που κανετε τετοια πραγματακια!Εγω παλι η ανεπροκοπη γλυκα δεν φτιαχνω :oops::oops::oops: Αλλα θα περιμενω να φτιαξει κατι η μανουλα ή καμια θεια, μεχρι τοτε θα βολευομαι με τα τσουρεκια του φουρνου η γουρουνιτσα! :lol::lol::lol:

Sardelaki μου να χαιρεσαι τον αντρα σου!

 

ευχαριστώ για τις ευχές...

κοριτσιάαααααααααααααααααααααααααααααα...βρέθηκε κι άλλη γουρουνίτσα :lol::lol::lol:8)8)8)

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Τυρόψωμο

 

Υλικά

 

½ κιλό αλεύρι σταρένιο και ½ κιλό αλεύρι Νο 2

1 φακελάκι μαγιά

1/4 φλιτζάνι νερό χλιαρό

τρίμματα φέτας ή άλλων λευκών τυριών

1 κουταλάκι (γλυκού) αλάτι

ελάχιστη ζάχαρη

 

Εκτέλεση

 

Βάζετε σε ένα μπολάκι τη μαγιά με το νερό, ανακατεύετε και αφήνετε να αφρίσει. Βάζετε σε ένα μπολ το αλεύρι και ρίχνετε εκεί τη μαγιά. Προσθέτετε το αλάτι και τη ζάχαρη. Ζυμώνετε προσθέτοντας χλιαρό νερό μέχρι να φτιάξετε μία ζύμη μαλακή. Σκεπάζετε με διαφάνεια αλειμμένη με λίγο λάδι και αφήνετε σε μέρος ζεστό για να φουσκώσει.

Όταν φουσκώσει ξαναζυμώνετε 2-3 φορές και κόβετε 8-10 κομματάκια. Ανοίγετε το κάθε φύλλο σε μέγεθος σελίδας τετραδίου, το αλείφετε με λίγο λάδι και γεμίζετε με τρίμματα φέτας ή άλλων λευκών τυριών.

 

Το διπλώνετε στα δύο και τηγανίζετε.

 

Καλή επιτυχία!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, αλλά την ίδια νομίζω βάλανε στο topic χτες. Την έχεις δοκιμάσει; Απλά δεν ξέρω μετά το ψήσιμο σε τι κατάσταση θα είναι η μερέντα, αν θα έχει πετρώσει δηλαδή. Δεν μου φτάνουν κι εμένα τα χάλια μου που δεν μπορώ να κουνηθώ, θέλω να το πάιξω και Τερκενλής!!! Τι να πω!

 

κοίτα να δείς, αν θέλεις να είαν όπως τα κρουασάν που τα δαγκώνεις και χύνεται η σοκολάτα... ( πωωωωωωωωωωωωωω τι είπα το άτομο, πάνω στο πρείπτερο και ξανάρχομαι :D:D:D )

θα πρέπει να την βάλεις αφού το έχεις φουρνίσει, με σύριγγα για να είναι ποιό μιαμ μιαμ. αλλιώς μια απώέια στη μερέντα θα την έχεις. αλλά μην φανταστείς πολλά

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για όποια ενδιαφέρεται έβαλα μόλις στο φούρνο ένα κέικ και περιμένω να ψηθεί γιατί σήμερα θα έκανα επιδρομή στις σοκολάτες του σούπερ μάρκετ

Βγαίνει καταπληκτικό σε γεύση και δεν έχει τραγικές θερμίδες όπως άλλα κέικ ! Όποια πάλι δεν νηστεύει όπως εγώ μπορεί να το περάσει με γλάσο μετά για ποιο φαντεζύ όψη ή με ζάχαρη άχνη

 

Νηστήσιμο σοκαλατένιο Κέικ

 

Υλικά

3 φλ.τσαγιού αλεύρι για όλες τις χρήσεις

7 κουτ.σούπας κακάο

1 κουτ.γλυκού σόδα φαγητού (αυτά τα τρία κοσκίνισμα)

2φλ.τσαγιού ζάχαρη

10 κουτ.σούπας ηλιέλαιο (οτιδήποτε εκτός ελαιόλαδο γιατί μυρίζει)

2 κουτ.σούπας ξύδι

2 βανίλιες

2φλ.τσαγιού νερό βρύσης

 

Όλα αυτά μαζί τα ανακατεύεται καλά μέχρι να γίνει ένα μείγμα ωραίο και παχύρευστο Αλέιφουμε την φόρμα με ηλιέλαιο και πασπαλιζουμε με κακάο (το έχω κάνει και με άχνη ζάχαρη) βάζουμε το μείγμα μας και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο για 30΄ λεπτά στους 175-180 βαθμούς .

Βέβαια ανάλογα με τον κάθε φούρνο το ψιλοελεγχουμε πρώτα

 

Τώρα περιμένω να βγει να κρυώσει και να τσιμπίσω μια κοματάρα με γάλα

σλούρπ σλούρπ

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα σήμερα τη συνταγή για τσουρέκια της Αγλαίας, γίνανε θεϊκά, έφαγα ένα τσουρέκι μόνη μου, έσκασα αλλά είχα χρόνια να τα πετύχω τόσο πολύ... :lol: Αχ βρε Αγλαΐα με έκανες και αμάρτημα και είχα πει να τηρήσω τη δίαιτα, αλλά....

Πάντως κορίτσια όσες θέλετε δοκιμάστε την ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες , αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα τσουρέκια της Αγλαίας εγώ δεν έφαγα γιατί νηστεύω αλλά ο αδερφός μου που τα δοκίμασε μου είπε οτι είναι νοστιμότατα. Αγλαία ευχαριστούμε αν έχεις και άλλες ΄τέτοιες καλές συνταγές δώστες μας μην τις κρατάς για τον εαυτό σου :lol:

.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαία ευχαριστούμε αν έχεις και άλλες ΄τέτοιες καλές συνταγές δώστες μας μην τις κρατάς για τον εαυτό σου :lol:

 

η Αγλαΐα,εχει καταπληκτικες συνταγες!!!!

εχω κανει πολλες δικες της και μου εχουν βγει ΤΕΛΕΙΕΣ!!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εγω εκανα το τσουρεκι της Αγλαϊας (που ειναι τσουρεκι της Τζίνας) μου βγηκε πολυ ωραιο στη γευση μονο λιγο στο σχημα ηταν αστα να πανε. σαν βιοχλαπατσα μου βγηκε. δεν εστρωνε με τιποτα (ηθελε και αλλο αλευρι η ζυμη) την επομενη φορα θα πετυχει παντως. Απο γευση εσκισε !!!!!!!!!!!!!

 

Ευχαριστουμε Αγλαϊα :D

an1cEY00g410010MDAwMDkyZHwwMDAwNTU0ZGF8dG8gbG91a291bWFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...