Afroditi D

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ - Πασχαλινές λιχουδιές

Recommended Posts

Κι εγώ θα κάνω, βέβαια όλοι γκρινιάζουν, αλλά το έχω αποφασίσει και τελείωσε. Θέλω να μυρίσει λίγο το σπίτι. Βέβαια δεν μου φτάνουν τα χάλια μου θέλω να κάνω τσουρέκια γεμιστά με σοκολάτα, αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά συνταγή και μάλλον θα αυτοσχεδιάσω. Έχει καμιά υπόψη της κάποια συνταγή;

τσουρέκια σαν αυτά που κάνει ο Τερκενλής ( θεός...) ? που έχουν μέσα τη σοκολάτα και απο πάνω :shock::shock::?::?::!::!:

νομίζω έχω μια συνταγη του παρλιάρου στο σπίτι, θα κοιτάξω και θα σου πώ αυριο...

Aphrodite_k

as1cCvM0g410010MDAwNDQxM2RifDY3Mjk4N2R8TXkgbGl0dGxlIFByaW5jZSBpcw.gif

Διαφημίσεις

Εγώ ποτέ δεν έκανα, οπότε δεν θα κάνω και τώρα.

Συν του ότι ποτέ δεν κάνουμε Πάσχα σπίτι μας, πάμε στα πεθερικά μου πάντα και κάνει η πεθερά μου τσουρέκια κλπ.

Αλλά και η μητέρα μου ποτέ δεν έφτιαχνε τέτοιες λιχουδιές για να μην μπένουμε στον πειρασμό και υπερκαταναλώνουμε :lol::lol::lol:

OX0Gp2.pnguIhfp2.png

τσουρέκια σαν αυτά που κάνει ο Τερκενλής ( θεός...) ? που έχουν μέσα τη σοκολάτα και απο πάνω :shock::shock::?::?::!::!:

νομίζω έχω μια συνταγη του παρλιάρου στο σπίτι, θα κοιτάξω και θα σου πώ αυριο...

αυτό έλλειπε να μην είχες εσύ συνταγή smilie_happy_246.gif

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Κι εγώ θα κάνω, βέβαια όλοι γκρινιάζουν, αλλά το έχω αποφασίσει και τελείωσε. Θέλω να μυρίσει λίγο το σπίτι. Βέβαια δεν μου φτάνουν τα χάλια μου θέλω να κάνω τσουρέκια γεμιστά με σοκολάτα, αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά συνταγή και μάλλον θα αυτοσχεδιάσω. Έχει καμιά υπόψη της κάποια συνταγή;

εγώ από συνταγές δεν ξέρω, αλλά πάρε αυτό

Συνταγή Τσουρέκι γεμιστό με πραλίνα και φουντούκι

Υλικά

για το τσουρέκι

160 ml γάλα χλιαρό

400 γρ. αλεύρι σκληρό

60 γρ. βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου

40 γρ. ζάχαρη

1 πρέζα αλάτι

2 αυγά χτυπημένα και σε θερμοκρασία δωματίου

1/2 κουταλάκι μαχλέπι τριμμένο

1 φακελάκι ξερή μαγιά

για τη γέμιση

60 γρ. χοντροκομμένα φπυντούκια

100 γρ πραλίνα

επιπλέον

1 κρόκος αυγού χτυπημένος με μια κουταλιά νερό για το άλειμμα

αλεύρι για το άνοιγμα την ζύμης

Εκτέλεση

Αναμιγνύετε το αλάτι , τη ζάχαρη, το μαχλέπι και τη μαγια με το αλεύρι. Ανοίγετε μια λακούβα στη μέση και προσθέτετε τα υγρά και το βούτυρο. Ζυμώνετε καλά και σχηματίζετε μια μπάλα. Την σκεπάζετε και την αφήνετε σε χλιαρό μέρος να φουσκώσει και να διπλασιαστεί σε όγκο. Την πατάτε να ξεφουσκώσει και με τον πλάστη την ανοίγετε σε αλευρωμένη επιφάνεια σε ορθογώνειο φύλλο. Απλώνετε στη μέση (κατα μήκος την μικρής διάστασης) την πραλίνα και από πάνω ρίχνετε τα φουντούκια. Κόβετε το φύλλο που περισσεύει δεξιά και αριστερά σε λωρίδες 1,5 – 2 εκατοστών περίπου. Γυρίζετε διαγώνια προς το κέντρο του τσουρεκιού τις λωρίδες, μια αριστερή, μία δεξιά, σαν να πλέκατε κοτσίδα. Τέλος βάζετε το τσουρέκι σε ταψί στρωμένο με λαδόκολλα και το αφείνετε να φουσκώσει ξανά. Τέλος το αλείφετε με το χτυπημένο αυγό και το ψήνετε σε προθερμασμένο στους 180 βαθμούς μέχρι να πάρει σκούρο χρυσαφένιο χρώμα.

Σημ.: Το πρώτο μέρος της συνταγής (το ζύμωμα και το πρώτο φούσκωμα) μπορεί να γίνει και σε αρτοπαρασκευαστή. Προσθέτουμε στη μηχανή πρώτα τα υγρά και μετά τα στερεά. Χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα για ζύμες και συνεχίζουμε μετά το φούσκωμα όπως αναφέτεται παραπάνω στη συνταγή.

1Iik.png

Niki-76 αφού την έβαλες εδώ κάνε έναν κόπο και βάλτην και στην ενότητα συνταγές :arrow: στις πασχαλινές λιχουδιές :wink:

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

αυτό έλλειπε να μην είχες εσύ συνταγή smilie_happy_246.gif

εσύ το έχεις το μαγαζάκι δίπλα σου, εμείς τι να κάνουμε οι καημένες............, αντε να πάει κανείς στην αθήνα στο ελ. βενιζέλο να πάρει το κάτι τίς του, αλλιώς... τον πούλο.

κλαψ :cry:

Aphrodite_k

Δεν ξερω καν να φτιαχνω τετοια ειδη , και απο μαγειρεμα γενικως λιγα πραγματα ισα ισα τα φαγακια του μπεμπη , κανα σπανακορυζο ,λαδερα , πατατες , ψητα , ομελετες κτλ .Εξαλλου δεν τρωμε και ποιο συνθετα φαγητα και σχεδον καθολου γλυκα . Ο πανος τρωει κανα τσουρεκι αλλα ψωνιζουμε απεξω ,εγω το Μαιο αισιως κλεινω 1 χρονο που δεν εχω βαλει γλυκο στο στομα μου .Αλλα ουτε και η μαμα μου φτιαχνει πλεον τετοιες λιχουδιες και ο μπαμπας μου ειναι αρρωστος και δεν κανει να φαει και η ιδια αρκετα ηλικιωμενη . Την πεθερα μου την κυνηγαει ο πανος να μην φτιαχνει τετοια για να μην τρωει χαχαχαχα οποτε δεν φτιαχνει και εκεινη .

το έχω αλλά δεν τολμώ ούτε από έξω να περάσω από φόβο μην μπω μέσα κι αρχίσω να τρώω ότι γεμιστότσουρέκι βρω μπροστά μου!

smilie_essen_075.gif

Δεν ξερω καν να φτιαχνω τετοια ειδη , και απο μαγειρεμα γενικως λιγα πραγματα ισα ισα τα φαγακια του μπεμπη , κανα σπανακορυζο ,λαδερα , πατατες , ψητα , ομελετες κτλ .Εξαλλου δεν τρωμε και ποιο συνθετα φαγητα και σχεδον καθολου γλυκα . Ο πανος τρωει κανα τσουρεκι αλλα ψωνιζουμε απεξω ,εγω το Μαιο αισιως κλεινω 1 χρονο που δεν εχω βαλει γλυκο στο στομα μου .Αλλα ουτε και η μαμα μου φτιαχνει πλεον τετοιες λιχουδιες και ο μπαμπας μου ειναι αρρωστος και δεν κανει να φαει και η ιδια αρκετα ηλικιωμενη . Την πεθερα μου την κυνηγαει ο πανος να μην φτιαχνει τετοια για να μην τρωει χαχαχαχα οποτε δεν φτιαχνει και εκεινη .

φίλη γραφίστρια...ένα χρόνο χωρίς να βάλεις γλυκό στο στόμα;;; Εγώ η φοράδα πως να το κάνω αυτό;;;

φίλη γραφίστρια...ένα χρόνο χωρίς να βάλεις γλυκό στο στόμα;;; Εγώ η φοράδα πως να το κάνω αυτό;;;

αν το κάνω εγώ αυτό όχι για ένα χρόνο αλλά για 1 εβδομάδα, θα πέσω ΄κάτω ξερή..................

μπράβο γραφίστρια,

Aphrodite_k

Διαφημίσεις

Σίγουρα κάτι θα φτιάξω να μυρίσει το σπίτι Πάσχα να χει και το μωράκι μου απο την κοιλίτσα ακόμα πασχαλινές μυρωδιές . Εκτός και αν ...προλάβει να μας έρθει και δεν φτιάξουμε :)

Μ. Τετάρτη λέω να κάνω κουλούρια και Μ. Πέμπτη θα βάψω αυγά . Το Μ. Σάββατο θα κάνω και κανα γλυκάκι γιατι γιορτάζω το Πάσχα :wink:

Και του χρόνου να μαστε καλά κοριτσάκια και να μαγειρεύουμε με τα παιδάκια μας :)

VgL7.jpgIgLdp2.png

Τα ίδια σχέδια έχουμε βρε Λαμπρινή :wink:

εγώ όμως αύριο μάλλον θα κάνω τα κουλουράκια ή σήμερα το απόγευμα...την Μ. Πέμπτη θα βάψω αβγά...και το Μ. Σάββατο θα κάνω τούρτα γιατι γιορτάζει ο αντρούλης μου!

Μετά από απαίτηση του κοινού, ορίστε μια συνταγή για γεμιστό τσουρέκι που βρήκα στο ιντερνετ...

Συνταγή Τσουρέκι γεμιστό με πραλίνα και φουντούκι

Υλικά

για το τσουρέκι

160 ml γάλα χλιαρό

400 γρ. αλεύρι σκληρό

60 γρ. βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου

40 γρ. ζάχαρη

1 πρέζα αλάτι

2 αυγά χτυπημένα και σε θερμοκρασία δωματίου

1/2 κουταλάκι μαχλέπι τριμμένο

1 φακελάκι ξερή μαγιά

για τη γέμιση

60 γρ. χοντροκομμένα φπυντούκια

100 γρ πραλίνα

επιπλέον

1 κρόκος αυγού χτυπημένος με μια κουταλιά νερό για το άλειμμα

αλεύρι για το άνοιγμα την ζύμης

Εκτέλεση

Αναμιγνύετε το αλάτι , τη ζάχαρη, το μαχλέπι και τη μαγια με το αλεύρι. Ανοίγετε μια λακούβα στη μέση και προσθέτετε τα υγρά και το βούτυρο. Ζυμώνετε καλά και σχηματίζετε μια μπάλα. Την σκεπάζετε και την αφήνετε σε χλιαρό μέρος να φουσκώσει και να διπλασιαστεί σε όγκο. Την πατάτε να ξεφουσκώσει και με τον πλάστη την ανοίγετε σε αλευρωμένη επιφάνεια σε ορθογώνειο φύλλο. Απλώνετε στη μέση (κατα μήκος την μικρής διάστασης) την πραλίνα και από πάνω ρίχνετε τα φουντούκια. Κόβετε το φύλλο που περισσεύει δεξιά και αριστερά σε λωρίδες 1,5 – 2 εκατοστών περίπου. Γυρίζετε διαγώνια προς το κέντρο του τσουρεκιού τις λωρίδες, μια αριστερή, μία δεξιά, σαν να πλέκατε κοτσίδα. Τέλος βάζετε το τσουρέκι σε ταψί στρωμένο με λαδόκολλα και το αφείνετε να φουσκώσει ξανά. Τέλος το αλείφετε με το χτυπημένο αυγό και το ψήνετε σε προθερμασμένο στους 180 βαθμούς μέχρι να πάρει σκούρο χρυσαφένιο χρώμα.

Σημ.: Το πρώτο μέρος της συνταγής (το ζύμωμα και το πρώτο φούσκωμα) μπορεί να γίνει και σε αρτοπαρασκευαστή. Προσθέτουμε στη μηχανή πρώτα τα υγρά και μετά τα στερεά. Χρησιμοποιούμε το πρόγραμμα για ζύμες και συνεχίζουμε μετά το φούσκωμα όπως αναφέτεται παραπάνω στη συνταγή.

1Iik.png

Τα ίδια σχέδια έχουμε βρε Λαμπρινή :wink:

εγώ όμως αύριο μάλλον θα κάνω τα κουλουράκια ή σήμερα το απόγευμα...την Μ. Πέμπτη θα βάψω αβγά...και το Μ. Σάββατο θα κάνω τούρτα γιατι γιορτάζει ο αντρούλης μου!

να τον χαίρεσαι φιλενάδα..... σοκολάτα θα είναι η τούρτα???????

:lol::lol::lol::lol::lol:

Aphrodite_k

σας μερσώ μαντάμ (όπως λέει κι ο Χατζηχρήστος στην αγαπημένη μου ταινία: "της κακομοίρας")

Μπα λέω να κάνω φράουλα-σαντιγύ για να είναι και πιο ελαφριά

Διαφημίσεις

σας μερσώ μαντάμ (όπως λέει κι ο Χατζηχρήστος στην αγαπημένη μου ταινία: "της κακομοίρας")

Μπα λέω να κάνω φράουλα-σαντιγύ για να είναι και πιο ελαφριά

εεεεεεεεεεεεεεεεε οχι αλλο πια, Ο ΖΗΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ. ( και εμένα το ίδιο)

να σου πώ...... τι θα γίνει? :?::?::?:

Aphrodite_k

Niki-76 αφού την έβαλες εδώ κάνε έναν κόπο και βάλτην και στην ενότητα συνταγές :arrow: στις πασχαλινές λιχουδιές :wink:

ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ!

1Iik.png

τί θα γίνει με τί βρε φιλενάδα;;;

ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ!

μπράβο Niki-76 καλά έκανες...έτσι για να την βλέπουνε όλοι όσοι ενδιαφέρονται για πασχαλινές λιχουδιές!

τί θα γίνει με τί βρε φιλενάδα;;;

ξέρω και εγώ πολύ ταύτιση ρε παιδί μου... μήπως τελικά είμαστε όντως soul mates???

:wink::wink::wink::wink:

Aphrodite_k

oh yes...i think so!

Sardelaki, να χαιρεσαι τον ανδρα σου !!!

Εγω περσι σαν πρωτη χρονια σπιτι μου εφτιαξα τσουρεκια,κουλουρακια και εβαψα και αυγα αλλα φετος λογω εγκυμοσυνης- δε θα παρω καμια μερα αδεια- θα βαψω μονο αυγουλακια!!!

Του χρονου να ειμαστε καλα !!!

pEmXp3.png

να σου ζησει ο αντρουλης σου σαρδελακι μου , να τον χαιρεσαι με αγαπη και υγεια και συντομα να κρατησετε το μωρακι σας αγκαλιτσα . Φαε και για μενα ενα κομματι τουρτα γιατι η αποχη αποχη απο γλυκα αλλα και η λιγουρα στα υψη :) παντως στην ερωτηση ποιο πανω πως αντεχω , μπορω να πω οτι το τσιγαρο μοθ λειπει ποιο πολυ απο τα γλυκα τα οποια δεν αρνουμε λατρευω . Δεν πειραζει ας γενησω τωρα με το καλο και μετα που θα μπω στη συντηριση θα ξαναφαω γλυκακια.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ σε ευχαριστώ πάρα πολύ...κι εσύ ό,τι επιθυμείς!

grafistria ευχαριστώ κούκλα...πάντως πολύ πειθαρχία, μπράβο σου! Όσο για το τσιγάρο είναι άλλη πονεμένη ιστορία κι αυτή χα χα χα

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!