Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ-ΨΑΡΙΑ


Afroditi D

Recommended Posts

Πώπωω... από τα αγαπημένα μου!!!!!! αλλά έχω φάει μόνο ψητά, όχι σε κατσαρόλα...!

 

Αυτό το σάιτ το έχεις ανακαλύψει; http://www.sintagespareas.gr/sintages/thrapsala-sti-sxara-me-psita-laxanika.html

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα θραψαλα μοιαζουν με τα καλαμαρακια αλλα ειναι πιο "σγουρα" Δεν ξερω αν τα περιγραφω καλα.

 

Ακου πως θα τα μαγειρευα εγω

 

Θα τα τσιγαριζα μαζι με κρεμμυδακι κ λιγη πιπερια, θα εριχνα τα ντοματακια, λιγη ριγανη κ δαφνη, θα προσθετα το νερο κ μεσα θα εριχνα το κοφτο μακαρονακι να βρασουν μαζι (αλατι-πιπερι αναλογως πως τα τρωτε). Α! αν δεν ετρωγε το παιδι κ αναλογως τα κεφια θα εβαζα μετα το τσιγαρισμα λιγο ουζακι για μυρωδια...

 

Καλη ορεξη!!!

Link to comment
Share on other sites

γαρίδες

Κρεμμύδια ξερά

σκόρδο

χυμός ντομάτας

Αλάτι

Τυρί Φέτα

Λάδι

1/2 ποτηράκι κρασί

Μαϊντανό

Πιπέρι

Καυτερή πιπεριά

 

Πλένουμε τις γαρίδες και τις βάζουμε σε κατσαρόλα με τόσο νερό όσο να τις σκεπάζει.

Τις βράζουμε για 5 λεπτά και φυλάμε το νερό που έβρασαν.

Σε βαθύ τηγάνι με καπάκι ζεσταίνουμε το λάδι, ρίχνουμε το κρεμμύδι, το σκόρδο και τον μαϊντανό ψιλοκομμένα.

Προσθέτουμε τις ντομάτες το αλατοπίπερο και την πιπεριά.

Σκεπάζουμε το τηγάνι και σιγοβράζουμε για 30 λεπτά περίπου.

Προσθέτουμε τις γαρίδες και λίγο νερό από αυτό που έβρασαν και βράζουμε μέχρι να πήξει η σάλτσα.

Λίγα λεπτά πριν κατεβάσουμε το τηγάνι από την φωτιά προσθέτουμε τη φέτα κομμένη σε κομμάτια.

 

 

Αυτή τη συνταγή χρησιμοποιώ εγώ για γαρίδες σαγανάκι

μερικές φορές απλώς δεν χρησιμοποιώ τα κρεμμύδια!!!!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΑΡΙΔΕΣ ΣΑΓΑΝΑΚΙ

 

Καθαριζουμε τις γαριδες ή αν προτιμας ακαθαριστες (αν ειναι αρκετα μεγαλες)

Τις βαζουμε στο τηγανι (σαγανι προτιμοτερο) μαζι με λιγο ελαιολαδο, πρασινη πιπερια κ κρεμμυδι αν προτιμας. (εγω δεν το βαζω)

Τις τσιγαριζουμε εως οτου ροδοκοκκινησουν, ριχνουμε τα ντοματακια μας, αλατι-πιπερι κ λιγο ταμπασκο.

Οταν δουμε οτι δενει η σαλτσουλα μας ριχνουμε φρεσκοκομμενο μαιντανο, ανακατευουμε 2-3 φορες κ προσθετουμε στο τελος φετα σε μικρα τετραγωνα κομματια.

ΠΡΟΣΟΧΗ η φετα μας να μην λιωσει απλως να δεσει με την σαλτσα.

 

Καλη Ορεξη!!

Link to comment
Share on other sites

πεθαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιινω για θαλασσινα!!!!!!!! ξεψυχαωωωωωωωωωωω

 

λιωωωωωωωωωωωνωωωωωωωωωωωωωωωωωω

 

περυσι, παλι εγκυος ημουν καθαρα δευτερα και δεν εφαγα σχεδον τιποτα απο αυτα που τρελαινομαι!! (μυδια, γυαλιστερες, χτενια, πετροσωληνες!!! σλουρπ!!)

 

φετος θα φαω!!! ελεος πια!!!! :mad::mad:

 

απλα, θα τα περασω ενα γρηγορο βρασιμο τα ωμα... (τα δικα μου δηλαδη, οι αλλοι ας τα φανε οπως θελουν...)

και μετα λαδολεμονο και...... σλουυυυυυυυυρπ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαν τα καλαμάρια δεν ειναι ? Εχω μπερδευτει με αυτα ....

 

Μπορεις να τα κανεις γεμιστά με ρυζακι και μυρωδικά στο φουρνο ή να τα κανεις κοκκινιστά με σάλτσα και να τα σερβιρεις σκετα ή με ρυζι ή με ζυμαρικά . Φυσικά να τα ψησεις στα καρβουνα με λεμονάκι ...μιαμμμ

Μπορεις να τα κανεις σαγανάκι .. Τι αλλο ? :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σάλτσα με γαρίδες.

 

8840658.jpg

 

Υλικά

 

1 κιλό γαρίδες

1 κρεμμύδι ψιλοκομμένο

2 σκελίδες σκόρδο ψιλοκομμένες

2/3 ποτηριού ελαιόλαδο

3 ντομάτες ώριμες ψιλοκομμένες

1/2 φλιτζ. ούζο

βασιλικός,

φλούδες παρμεζάνας

 

Εκτέλεση

 

Βράζουμε τις γαρίδες για 7 λεπτά αν είναι φρέσκιες ή για 4 αν είναι κατεψυγμένες. Κρατάμε το νερό που έβρασαν.

Αφαιρούμε μετά το βράσιμο το κέλυφος (αν έχουν) και το εντεράκι τους (αν είναι μεγάλες γαρίδες).

Τσιγαρίζουμε στο λάδι το κρεμμύδι, το σκόρδο και τις γαρίδες.

Σβήνουμε με λίγο ούζο, αφήνουμε για 3-4 λεπτά και προσθέτουμε την ντομάτα. Αφήνουμε να πάρουν μια βράση.

Προσθέτουμε στα παραπάνω 1/2 ποτήρι από το ζουμί που έβρασαν οι γαρίδες και αλάτι, πιπέρι & βασιλικό

Σερβίρουμε με μακαρόνια ή ρύζι , παρπαλίζουμε με τις φλούδες παρμεζάνας.

 

Καλή επιτυχία!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Νοικοκυρούλες μου να σας ρωτήσω κάτι; Εχω ροδέλες θράψαλα και όταν τα τηγανίζω γίνονται σληρά. Υπάρχει άλλος τρόπος μαγειρέματος εκτός από το τηγάνι;

Επίσης αν ξέρετε καμιά καλή συνταγή που φτιάχνουν τις σουπιές και είναι σαν φρικασε με μπόλικο λεμονάκι;

Απ΄ότι καταλάβατε είμαι λίγο άσχετη!

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαράκια με λάδι μπαχαρικών

 

Υλικά

 

1 κιλο καλαμαράκια καθαρισμένα

1/2 φλιτζάνι αλεύρι ανακαταμένο με μια πρέζα αλάτι

1 φλιτζάνι ελαιόλαδο

1 κ.σ θυμάρι

1 κ.γ ματζουράνα

3 κ.σ ψιλοκομμένο μαϊντανό

3 φύλλα δάφνης

1 κ.σ δεντρολίβανο

2 σκελίδες σκόρδο ελαφλώς λιωμένες

Ροδόλες λεμονιού για γαρνίρισμα

 

Εκτέλεση

 

Πλένουμε , καθαρίζουμε τα καλαράρια και τα κόβουμε σε χοντρές ροδέλες.

Τα αφήνουμε να στραγγίσουν και τα αλευρώνουμε

Ζεσταίνουμε το λάδι σ'ένα μεγάλο τηγάνι.Προσθέτουμε τα καλαμάρια , το θυμάρι , τη μαντζουράνα , το μαϊντανό , η δάφνη, το δεντρολίβανο και το σκόρδο και ανατατεύουμε για περίπου 7 -9 λεπτά , μέχρι τα καλαμάρια να αποκτήσουν χρυσαφί χρώμα και να είναι τραγανά.

Γαρνίρουμε τα καλαμάρια με φέτες λεμονιού και τα σερβίρουμε.

 

Καλλη επιτυχία!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια εκτος του οτι συνηθως μου βγαινουν ανοστα τα κατεψυγμενα που κανω στο φουρνο τα λαχανικα παιρνουν ενα περιεργο χρωμα! κοβω διαφορα λαχανικα ροδελες κ απο πανω βαζω το ψαρι. γιατι οι πατατες κ τα κρεμμύδια παίρνουν αυτό το χρώμα? και είναι και πολύ άνοστα!! :(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Χταπόδι στο φούρνο με πατάτες

 

Υλικά

 

1 μεγάλο χταπόδι

πατάτες

ηλιέλαιο

ρίγανη

Εκτέλεση

 

Πλένουμε και καθαρίζουμε καλά το χταπόδι.

Το βάζουμε σε ταψί και γύρω του βάζουμε πατάτες κομμένες σε μεγάλα κομμάτια (στα τέσσερα).

Ρίχνουμε το σπορέλαιο, μέχρι να σκεπαστεί το φαγητό, και πασπαλίζουμε με ρίγανη.

Το βάζουμε στην αρχή σε δυνατό, προθερμασμένο φούρνο και μετά κατεβάζουμε στους 180 βαθμούς (ανάλογα το φούρνο).

Ψήνουμε μέχρι το χταπόδι να μαλακώσει, αποφεύγοντας να ανοίγουμε συχνά το φούρνο.

Όταν είναι έτοιμο, χύνουμε το λάδι και το αφήνουμε λίγο ακόμα να ροδίσει με ελάχιστο λαδάκι.

 

Λίγα μυστικά ακόμα

 

Είναι πολύ νόστιμο και εύκολο φαγητό. Δεν θέλει καθόλου αλάτι ή άλλα μπαχαρικά. Είναι εμφανίσιμο (αρκεί να μην το ανακατεύουμε και λιώσουν οι πατάτες). Οι πατάτες παίρνουν ένα πολύ ωραίο κόκκινο χρώμα.

 

Ωραίος μεζές για κρασάκι και καλή παρέα...

 

Καλή επιτυχία

 

πηγή: http://www.sintagespareas.gr/sintages/xtapodi-sto-fourno-me-patates.html

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σας χαιρετώ και εγώ είμαι καινούριο μέλος,και θα ήθελα να συνεισφέρω με μια υγιεινή συνταγή που βρήκα στο http://www.stinkouzina.gr και έφτιαξα χτες και ήταν φοβερή,δοκιμάστε και εσείς,καλή τύχη!!

Φιλέτο Σολωμού με λάιμ και ρύζι μπασμάτι

 

 

Υλικά

- 2 φιλέτα σολωμού1 κουταλιά μουστάρδα

- 1 λάιμ

- αλάτι, πιπέρι

- 1 κούπα ρύζι μπασμάτι

- 1 κρεμμυδάκι μικρό φρέσκο ψιλοκομμένο

- 1 κουταλιά άνιθο ψιλοκομμένο

- 1 κουταλιά βούτυρο καλής ποιότητας

Εκτέλεση

- Αλατοπιπερώνουμε τα φιλέτα, τα αλείφουμε με

μουστάρδα και τα τοποθετούμε σε αντικολλητικό ταψί.

- Τα πασπαλίζουμε με το ξύσμα από το λάιμ και περιχύνουμε με τον χυμό του.

- Τα ψήνουμε στο γκριλ για 15-20 λεπτά.

- Βράζουμε και στραγγίζουμε το ρύζι.

- Σε ένα κατσαρολάκι λιώνουμε το βούτυρο και σωτάρουμε το κρεμμυδάκι.

- Προσθέτουμε το ρύζι και τον άνιθο και ανακατέυουμε καλά να πάει παντού το βούτυρο.

- Σερβίρουμε το σολωμό με το ρύζι και σαλάτα πράσινη.

 

 

Όποια έχει αντιστοιχες συνταγες ας τισ παραθέσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μου έχουν φέρει 2-3 κουτιά μεγάλα σαρδέλες Μυτιλίνης σε αλάτι. Μπορεί κάποια κοπέλα να με βοηθήσει για το πως σερβίρονται? Ξέρω, ως μεζεδάκι αλλά πρέπει να ξεαλμυρίσω, να βάλω λάδι ή ξύδι, τι?

 

Ευχαριστώ πολύ, πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...