Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΥΜΕΣ-ΠΙΤΕΣ-ΠΙΤΣΕΣ


Afroditi D

Recommended Posts

Υλικα:

 

1 βιταμ (πλακα)

1 φαρινα

1 γιαουρτι

λιγο αλατι

 

 

Εκτελεση:

Λιωνουμε το βουτηρο σε ενα κατσαρολακι και το περιχηνουμε σε ενα λεκανακι για να κρυωσει λιγο. Προσθετουμε το αλευρι το γιαουρτι και το αλατι και αρχιζουμε να να ανακατευουμε καλα με τα χερια μας μεχρι να γινει μια μαλακη ζυμη.

Την αφηνουμε λιγο να ξεκουραστει και επειτα την ανοιγουμε με ενα πλαστη σε παχος περιπου 1/2 δαχτυλου! αφου την ανοιξουμε περνουμε μια κουπα και κοβουμε σε στρογγυλα μερη ωστε να δημιουργησουμε πιτακια και ξαναπλαθουμε το ζυμαρι και παλι απο την αρχη μεχρι να τελειωσει η ζυμη!

Στη συνεχεια τα αλειφουμε με λιγη κετσαπ και βαζουμε την γεμιση που θελουμε (φετα,κασερι,ζαμπον,λουκανικακι κλπ) και τα κλεινουμε σαν μισοφεγγαρο και τα παταμε με ενα πιρουνι στην ακρη (να κανει κατι σαν κυμματακι) για να κλεισουν καλα! Ψηνουμε στους 180c για περιπου 15 με 20 λεπτα! (αναλογα και το φουρνο)

Αν θελουμε πριν τα ψησουμε να τα αλειψουμε με λιγο αβγο ή λαδι για να παρουν ωραιο χρωμα!

 

 

Ειναι παρα πολυ νοστιμα και τα παιδια θα ξετρελαθουν!!;):P

Καλη επιτυχια!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 8 months later...

Η καλύτερη και ευκολότερη συνταγή για ζύμη πίτσας, εδώ.

 

Μου παίρνει κάτι παραπάνω από ένα κιλό αλεύρι και αντί για σπράιτ, βάζω σόδα, θέμα γεύσης αυτό.

 

Μόνο προσοχή, η συνταγή είναι για πραγματικά πολύ ζύμη.

 

Εγώ την χωρίζω στα τρία, φτιάχνω το ένα ζυμαράκι και τα υπόλοιπα δύο τα τυλίγω με μεμβράνη πασπαλισμένη με αλεύρι, τα βάζω σε σακουλάκια και μετά κατάψυξη.

 

Όταν έχω προγραμματίσει ότι θα ξαναφτιάξω πίτσα, την βγάζω από την κατάψυξη και έχω έτοιμο ζυμάρι.

 

Την στρώνω σε λαδωμένο ταψί με το εργαλείο μου.

 

Το πόσο λεπτή ή πόσο χοντρή την θέλετε, το κανονίζετε εσείς.

 

Με τον τρόπο που σας είπα, φτιάχνω 3 πλούσιες πίτσες, με πάχος ζύμης περίπου 1 δάχτυλο.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη και ευκολότερη συνταγή για ζύμη πίτσας, εδώ.

 

Μου παίρνει κάτι παραπάνω από ένα κιλό αλεύρι και αντί για σπράιτ, βάζω σόδα, θέμα γεύσης αυτό.

 

Μόνο προσοχή, η συνταγή είναι για πραγματικά πολύ ζύμη.

 

Εγώ την χωρίζω στα τρία, φτιάχνω το ένα ζυμαράκι και τα υπόλοιπα δύο τα τυλίγω με μεμβράνη πασπαλισμένη με αλεύρι, τα βάζω σε σακουλάκια και μετά κατάψυξη.

 

Όταν έχω προγραμματίσει ότι θα ξαναφτιάξω πίτσα, την βγάζω από την κατάψυξη και έχω έτοιμο ζυμάρι.

 

Την στρώνω σε λαδωμένο ταψί με το εργαλείο μου.

 

Το πόσο λεπτή ή πόσο χοντρή την θέλετε, το κανονίζετε εσείς.

 

Με τον τρόπο που σας είπα, φτιάχνω 3 πλούσιες πίτσες, με πάχος ζύμης περίπου 1 δάχτυλο.

 

Θα τη δοκιμάσω οπωσδήποτε! Ακούγεται πολύ νόστιμη!

Πόση ώρα ψήσιμο χρειάζεται;

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα τη δοκιμάσω οπωσδήποτε! Ακούγεται πολύ νόστιμη!

Πόση ώρα ψήσιμο χρειάζεται;

Να σου πώ ότι δεν θυμάμαι σίγουρα ?:rolleyes::rolleyes:

 

Γύρω στην ώρα, αντιστάση κάτω και αέρας, μέχρι να λειώσει το τυρί καλά.

 

Για να σιγουρευτείς, κάνεις το κόλπο με το μαχαίρι ή την ανασηκώνεις από την μια άκρη για να δεις.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γύρω στην ώρα, αντιστάση κάτω και αέρας, μέχρι να λειώσει το τυρί καλά.

 

Για να σιγουρευτείς, κάνεις το κόλπο με το μαχαίρι ή την ανασηκώνεις από την μια άκρη για να δεις.

 

Την έφτιαξα την πίτσα! Καλή βγήκε. Έκανα βλακεία μάλλον και την έβαλα σε μεγαλύτερο ταψί από ότι έπρεπε. Εσύ τη βάζεις σε στρογγυλό που είναι σε μέγεθος

όπως οι έτοιμες;

 

Στη μισή ώρα την έβγαλα απ'το φούρνο και είχε παραψηθεί κιόλας.

Την επόμενη φορά θα γίνει καλύτερη. Φύλαξα 2 κομμάτια ζύμης όπως είπες.

 

Σ'ευχαριστούμε για τη συνταγή πάντως.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Την έφτιαξα την πίτσα! Καλή βγήκε. Έκανα βλακεία μάλλον και την έβαλα σε μεγαλύτερο ταψί από ότι έπρεπε. Εσύ τη βάζεις σε στρογγυλό που είναι σε μέγεθος

όπως οι έτοιμες;

 

Στη μισή ώρα την έβγαλα απ'το φούρνο και είχε παραψηθεί κιόλας.

Την επόμενη φορά θα γίνει καλύτερη. Φύλαξα 2 κομμάτια ζύμης όπως είπες.

 

Σ'ευχαριστούμε για τη συνταγή πάντως.

 

Την ψήνω σε μακρόστενο ταψί, διαστάσεις δεν θυμάμαι (είμαι διακοπές), θα σου πώ οταν επιστρέψω.

 

Μάλλον θα'θελε και χαμηλότερη θερμοκρασία. Στην αρχή το είχα στους 200 και μετά 180.

 

200 βαθμοί είναι όντως πολλοί. 175-180 την ψήνω συνήθως.

 

Αν πειραματιστείς λίγο, θα την βρείς την λύση. Χαίρομαι που σου άρεσε. Μα δεν είναι πολύ καλή και εύκολη ???;):D

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Αν πειραματιστείς λίγο, θα την βρείς την λύση. Χαίρομαι που σου άρεσε. Μα δεν είναι πολύ καλή και εύκολη ???

 

Μια χαρά είναι και εύκολη. Θα πειραματιστώ όπως είπες. Απλά εγώ δεν είμαι και η καλύτερη μαγείρισσα. Εξάσκηση χρειάζομαι.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...