Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΑΔΕΡΑ


Afroditi D

Recommended Posts

Μπριάμ με κεφαλοτύρι και μπέικον

 

Υλικά

2 ποτήρια ψιλοκομμένα ντοματάκια (ή 1 κιλό ώριμες φρέσκιες ντομάτες)

1/2 κιλό πατάτες

1/2 κιλό μελιτζάνες φλάσκες

1/2 κιλο κολοκυθάκια

1 πιπεριά πράσινη

1 πιπεριά κόκκινη

2 κρεμμύδια ψιλοκομμένα

1 φλυτζάνι ελαιόλαδο

2 κουτ.σούπας μαϊντανός ψιλοκομμένος

2 σκελίδες σκόδρο ψιλοκομμένο

300 γρμ κεφαλογραβιέρα ή κασέρι (ή και τα δύο!!) κομμένα σε κυβάκια

200 γρμ. μπέικον ψιλοκομμένο

Αλάτι - πιπέρι

 

Εκτέλεση (μπαααααμμμ)

Πλένετε και καθαρίζετε όλα τα λαχανικά. Τα κόβετε σε λεπτές φέτες και τα αλατοπιπερώνετε μέσα σε ένα μπολ. Προσθέτετε μέσα στο μπολ το κρεμμύδι το σκόρδο και τον μαϊντανό.

Ζεσταίνετε το μισό ελαιόλαδο και τσιγαρίζετε τα λαχανικά για 5 περίπου λεπτά. Μετά ρίχνετε την ντομάτα, 2 ποτήρια νερό, το υπόλοιπο ελαιόλαδο και μόλις πάρει βράση χαμηλώνετε τη φωτιά στο μισό και το αφήνετε να βράσει έως ότου μαλακώσουν τα λαχανικά (περίπου 15 λεπτά).

Το βάζετε μετά στο φούρνο με τα τυριά και το μπέικον από πάνω και το αφήνετε στους 180 βαθμούς μέχρι να λιώσουν τα τυριά και να ροδοκοκκινήσει το μπέικον.

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το φρικασε με μανιταρια οταν ειχα διαβασει σε σχετικο site τη συνταγη μου εκανε πολυ εντυπωση και το ειχα φτιαξει. χαλια βγηκε! τα μανιταρια κατεβαζουν πολλα υγρα στη κατσαρολα, ειναι νεροβραστα και μαυριζει και η σαλτσα! ειχα καλεσει και φιλους... :oops: τι να πουν οι καυμενοι! ωραιο ειπαν οτι ειναι αλλα χαλια ηταν...

Link to comment
Share on other sites

παντως αν θελει καποιος να το φτιαξει ας μην τον παρω στο λαιμο μου...

κοσμο να μην καλεσει παντως!! :lol::lol:

α και αν το πετυχει ας μου πει και εμενα μηπως εκανα εγω λαθος στην εκτελεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πειτε μου κοριτσια πως κανετε τα γεμιστα καθε φορα που τα κανω ειναι ανωστα δεν τα εχω καταφερει ποτε

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

γεμιστα αλα "mama" απο τις sintagespareas..... Βιντεάκι!

 

Καλή επιτυχία Ζαχαρένια :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λατρεύω τα γεμιστα (πιπεριές-ντοματες) , αλλά δεν τα καταφερνω καλά στο ψησιμο και δεν μαραινονται καλά τα λαχανικά σττο φουρνο. Θέλω να μου πειτε σε τι θερμοκρασία τα ψηνεται, για πόση ώρα και πόσο νερό βάζεται στο ταψί?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ ετοιμάζω τον κιμά και κανενα 5΄πριν κλεισω το ματι, προσθέτω το ρυζι και νερό αρκετο σχεδον να βρασει ολο.

Αφήνω το ρυζι να ρουφήξει, και μετα τα γεμίζω. Στο ταψι βάζω νερό στη μεση του ταψιου, μπορει και παραπάνω. Τα ψηνω 50-60 λεπτά μεχρι να σωθει το νερο και τα γεμιστα να μαραθουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ποσο ειναι η μικρη σου?

Εμενα της αρεσει πολυ, βραστο το κανω (να μην παραβρασει) κ ριχνω λιγο λαδι κ λιγο λεμονακι, σαν σαλατα. Μπορεις να το κανεις και στον ατμο επισης. Αποφευγω να το βαζω με τα αλλα λαχανικα γιατι εχει εντομη μυρωδια και κυριαρχει αυτη η γευση.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ωραίο είναι το μπρόκολο (βρασμένο) και ανακατεμένο με μακαρόνια και λίγη κρέμα γάλακτος (μπορείς να πάρεις αυτή με τα λίγα λιπαρά ή την φυτική). Εννοείτε πως την κρέμα την αλατοπιπερώνεις ελαφρώς πριν, έτσι; Δεν θα το χαρακτήριζα απόλυτα υγιεινό φαγητό όμως λόγω της κρέμας. Ίσως για μια στο τόσο μόνο...! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις ω γκραντέν

φτιάχνεις μια ελαφριά μπεσαμέλ...

αφού εχεις αχνίσει το μπροκολο για 5 - 7 λεπτά ώσπου να μαλακώσει και το βάζουμε σε ένα πυρέξ αφού αφαιρέσουμε τα κοτσάνια.

Ρίχνουμε από πάνω τη σάλτσα στην οποία προαιρετικά προσθέτουμε καρότα , καλαμπόκι κτλ

Από πάνω το τριμμένο τυρί και αλατοπιπερώνουμε ελαφρά.

Το ψήνουμε περίπου 15 λεπτά στο φούρνο.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

επηρρεασμενη απο το τοπικ με τις υγιεινες συνταγες, τη κρεμα γαλακτος μπορεις να την αντικαταστησεις με κανοκικο γαλα και να την δεσεςι με λιγο αλευρι ή κορν φλαουρ. Προσωπικα οταν κανω καρμποναρα (το ξερω δεν ειναι υγιεινο, σπανια τρωω) την δενω με ενα αβγο, λιγο πριν βγαλω τη σαλτσα απο τη φωτια.

Επισης υπαρχει και συνταγη για ελαφρια μπεσαμελ στο συγκεκριμενο τοπικ (για οσους ενδιαφερονται: http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=12172&highlight=), αν ειναι να κανουμε υγιεινο ωγκραντεν. (τρεξανε τα σαλια μου ωρα που ειναι παιδια....)

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζυμαρικά με μπρόκολο

 

Υλικά

 

500 γρ. ζυμαρικά (πένες, κοχύλια κλπ)

500 γρ. κορυφές μπρόκολου

1 σκ. σκόρδο λιωμένη

10 μικρά ντοματάκια κομμένα στη μέση

200 γρ. προσούτο ή μπέικον ή καπνιστή γαλοπούλα κομμένη τετραγωνάκια

250 γρ. κρέμα γάλακτος

λίγο βασιλικό

αλάτι πιπέρι λάδι

 

Εκτέλεση

 

Βράζουμε τις κορυφές του μπρόκολου σε μπόλικο νερό για λίγα λεπτά, μέχρι να μαλακώσει λίγο. Προσοχή όχι πολύ, γιατί μετά λιώνει. Βγάζουμε το μπρόκολο και κρατάμε το νερό.

Μέσα σ' αυτό το νερό (προσθέτουμε κι άλλο αν χρειάζεται) βράζουμε τα μακαρόνια σύμφωνα με τις οδηγίες του πακέτου.

Σ' ένα μεγάλο τηγάνι τσιγαρίζουμε πρώτα το σκόρδο με το μπέικον, μετά ρίχνουμε το μπρόκολο και τα ντοματάκια και σβήνουμε με την κρέμα γάλακτος. Προσοχή στο ανακάτεμα, για να μη λιώσουν τα λαχανικά. Ρίχνουμε το βασιλικό, αλατοπιπερώνουμε και αφήνουμε σε σιγανή φωτιά για λίγη ώρα μέχρι να δέσει η σάλτσα.

Ανακατεύουμε με τα ζυμαρικά και σερβίρουμε.

 

Καλή επιτυχία!

 

πηγή:sintagespareas.gr

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...