Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΑΔΕΡΑ


Afroditi D

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Μελιτσάνες ιμάμ

 

Υλικά

 

(6 άτομα)

1 1/2 κιλό μελιτσάνες αργίτικες

3 κρεμμύδια (σε φέτες)

5-6 φρέσκες ντομάτες (ψιλοκομμένες)

1 κουταλιά πελτέ ντομάτας

1 ματσάκι μαϊντανό(ψιλοκομμένο)

1 1/2 φλιτζάνι ελαιόλαδο

αλάτι , πιπέρι

ζάχαρη

 

Εκτελέση

 

Καθαρίζετε τις μελιτσάνες αφαιρώνοντας το κοτσάνι τους και τις πλένετε καλά.Με ένα μαχαίρι κανέτε δυό σχιμές , όχι πολύ βαθιές , σε κάθε μελιτσάνα σχηματίζοντας ενα σταυρό.Τις αλατίζετε , μεσά στις σχιμές και τις αφήνετε σε σουρωτήρι για 30 λεπτά περίπου.

Στην συνέχεια τις πλένετε και τις στύβετε με τα χέρια σας να φύγει καλά το νερό.Ζεστένετε το μισό ελαιόλαδο σε φαρδύ τηγάνι και τηγανίζετε ελαφρά τις μελιτσάνες να "μαραθούν" από όλες τις πλευρές .Τις βγάζετε από το τηγάνι και τις αφήνετε σε πιάτο στρωμένο με απορροφητικό χαρτί κουζίνας να στραγγίσουν από το λάδι τους.

Ζεστένετε το υπόλοιπο ελαιόλαδο σε κατσαρολάκι και τσιγαρίζετε τα κρεμμύδια να μαραθούν.Προσθέτετε τις ντομάτες , το μαιντανό και τον πελτέ αραιωμένο σε λίγο νερό.Αλατοπιπερώνετε προσθέτετε την ζάχαρη και αφήνετε την σάλτσα να σιγοβράσει για δέκα λεπτά.

Με κουτάλι γεμίζετε μιά-μιά τις μελιτσάνες με τοι μίγμα των κρεμιδιών και τις τοποθετείτε σε ταψάκι ή πυρέξ.Τις αλατοπιπερώνετε και τις περυχύνετε με την σάλτσα που έχει μείνει (αλλιώς ρίξτε λίγο ζεστό νερό)

Βάζετε το φαγητό σε προθερμασμένο φούρνο και το ψήνετε στους 180 βαθμούς για 1 ωρά περίπου , μέχρι να μαλακώσουν οι μελιτσάνες και να μείνου με το λάδι τους.

 

*Μπορείτε να πασπαλίσετε το φαγητό με τρυμένη φριγανιά πρίν το βάλετε στο φούρνο για να γίνει μια ωραία κούστα.

*Για να δώσετε περισσότερο άρωμα και γεύση μπορείτε να προσθέσετε στα υλικά της συνταγής 1 ματσάκι διόσμο ψιλοκομμένο.

 

Η συνταγή είναι απο το βιβλίο του Ν.Τσλεμεντέ "Καθημερινά menu"

 

Fokion Καλή επιτυχία !

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Λεω και εγω 3 σελιδες με συνταγες με Ιμαμ :lol:

Τι στο καλο βαζουν μεσα?

Εμεις εχουμε ενα καλο μαγειριο στην γωνια και οποιος θελει κατι διαφορετικο.....σε 10 λεπτα το'χει(και πολυ λεω)

Παιδια τι εχει γινει σημερα με τα φαγητα?μια μανιταρια ακουω,μια μπιφτεκακια.....θα πει κανεις?Επεσε πεινα?Ενα μπανακι πηγα να κανω και εχασα την μπαλα :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τωρα που ειδα τις συνταγες για το ιμαμ εκανα μια φοβερη διαπιστωση..

Πριν 3 χρονια (που αν τωρα οι μαγειρικες μου ικανοτητες ειναι στο 2 με αριστα το 10 τοτε ηταν στο -:cool: ειχα παρει κατι μελιτσανες..

το γιατι ειναι οντως αξιο αποριας γιατι κανεις στο σπιτι μας δεν τρωει μελιτζανες εκτος απο μενα που μπορει να φαω καμια τηγανιτη).. απλα τις πηρα.. (shopping maniac :lol::lol: )

Σκεφτηκα λοιπον να τις κανω "παπουτσακια" ..

ομως τα παπουτσακια τα ειχα ακουσει και τα ειχα δει μια δυο φορες στη ζωη μου (δεν τα ειχα φαει ποτε ομως)

Και τα εφτιαξα χρησιμοποιωντας τη φαντασια μου αυτοσχεδια μιας και οτι και να διαβασω σε τσελεμεντε το κανω χαλια..

Σημερα λοιπον συνηδειτοποιω οτι τελικα δεν ειχα κανει παπουτσακια αλλα ιμαμ.. :lol:

μαλιστα επειδη οι δικοι μου δεν τρωνε μελιτσανες ειχα παρει το πυρεξ οπως ητανκαι το ειχα παει στο σπιτι της κολλητης μου που ξερω οτι μπαμπας της τρωει μελιτζανες και ωμες να του τις δωσεις σκεφτομενη οτι τουλαχιστον δεν θα πανε χαμενες..

και μου ειπαν μετα οτι τους αρεσαν πολυ και οτι μαλιστα ηταν λιγο πικαντικες και ηπιαν και 4 κιλα κρασι.. :D

μου ειχαν πει βεβαια οι ανθρωποι οτι αυτα "παπουτσακια" δεν ηταν σε καμια περιπτωση αλλα δεν μου ειχαν πει οτι ηταν ιμαμ..

Τελικα πολυ χαιρομαι.. το γονιδιο της μικρασιατισσας της γιαγιας μου τελικα ζει..!!!!!!!!!!

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...