Recommended Posts

Είχα αντίστοιχο θέμα σε κάποιο σπίτι που έμενα παλιότερα...

Κι αφού δοκίμασα ότι γιατροσόφι βρήκα σε ιντερνετ, από γνωστούς, από γιαγιάδες, από οπουδήποτε ... όλα αποδείχθηκαν μικρής διάρκειας, και αναποτελεσματικά στο τέλος.

Άτιμο πράγμα τα μυρμήγκια!

Τελικά... έριξα baygon... και ησύχασα!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Διαφημίσεις

Για πιο φυσικη λυση βαλε ριγανη στην φωλια τους

κ οπου βλεπεις να μαζευονται πολλα

να το αφησεις ομως αν μπορεις 2-3 μερες.

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

επειδη μενουμε σε διαμερισμα παλιο ειχαμε στην αρχη θεμα με τα εντομα γενικοτερα...ειχα δοκιμασει τα απιστευτα γιατροσοφια αλλα μηδεν αποτελεσμα,μετα απο λιγες μερες να σου παλι τα εξαποδα να κανουν βολτες...

εχουμε γατουλη στο σπιτι και μια μερα, εντελως κατα τυχη, ενω του εβαζα ενα αποπαρασιτικο, επεσε λιγο στο πατωμα της βεραντας. εξαφανιζολ τα εντομα! ειναι αοσμο και ακινδυνο για τα κατοικιδια. εβαλα λοιπον σε μερικες κρυφες γωνιες στο σπιτι, που να μην εχουν προσβαση πιτσιρικια (ερχονται συχνα τα ανηψακια μου και ειμαι οσο προσεκτικη μπορω) και εχω να δω εντομο στο σπιτι εδω και 5 χρονια! καθε χρονο κανω εναν επαναληπτικο ψεκασμο και ειμαι ησυχη. χημικο μεν αλλα αποτελεσματικο και αν προσεξει κανεις να βαζει σε σημεια μη προσβασιμα (εκει που αλλωστε κανουν και φωλιες τα παντος ειδους ζουζουνια) πιστευω δεν υφισταται προβλημα.

το συγκεκριμενο αποπαρασιτικο ειναι σε μορφη υγρου με ψεκαστηρι(ειναι κατα των ψυλλων για σκυλους και γατες, ετσι το ζητατε απο καταστηματα με ειδη για κατοικιδια) και αρκετα οικονομικο σε σχεση με κατσαριδοκτονα και συνεργεια απολυμανσεων. με 1/4 μπουκαλι καλυπτει ενα σπιτι 90 τετραγωνικων μαζι με βεραντες και κοστιζει λιγοτερο απο 15 ευρω.

Κορίτσια καλησπέρα.

Στο σημείο που κάνουν "παρέλαση" τα μυρμήγκια , ρίξτε λίγο χοντρό αλάτι.

Μετά από λίγο θα εξαφανιστούν.

Η λύση αυτή είναι απλή - οικολογική και οικονομική. Εγώ το αγοράζω χύμα, από μπακάλικο της γειτονιάς μου και κοστίζει 0,30 λεπτά το κιλό.

Πιάνει το αλάτι! Εγώ σφουγγάρισα με ένα πανί σε πηχτό αλατόνερο, στα σημεία που έμπαιναν στο σπίτι και έχουν σχεδόν εξαφανιστεί. Είτε δεν το συμπαθούν καθόλου, είτε τα μπερδεύει στα ίχνη που αφήνουν για να ακολουθεί το ένα το άλλο. Όπως και να έχει ησυχάσαμε, χωρίς να χρειαστεί να τα πειράξουμε.

αχ τι καλα!επιτελους και μια καλη συμβουλη για τα μυρμηγκια γιατι εδω που μενω εχει παααρα πολλα και ειδικα φετος μας τρελανανε ειχα παντου:shock::shock::shock:και δεν θελω να ψεκαζω και συνεχεια λογω παιδιου;)

Έχει καμία στο σπίτι της μυρμήγκια; Με τι είδατε προκοπή; Τα δικά μου είναι μάλλον μεταλλαγμένα και μέχρι στιγμής οι διαφορές φυσικές λύσεις όπως κανέλα, ζάχαρη άχνη αναμεμιγμένη με σόδα και βόρακας ανακατεμένος με πατάτα δεν έχουν δώσει λύση στο πρόβλημα... Αν βρήκατε κάποια λύση και δούλεψε πείτε μου σας παρακαλώ, δε θέλω να ψεκασω χημικά που μυρίζουν, ειδικά με το μωρό που έχω σπίτι ένα παραπάνω...πφφφ :-(

Just now, Annitamik είπε:

Έχει καμία στο σπίτι της μυρμήγκια; Με τι είδατε προκοπή; Τα δικά μου είναι μάλλον μεταλλαγμένα και μέχρι στιγμής οι διαφορές φυσικές λύσεις όπως κανέλα, ζάχαρη άχνη αναμεμιγμένη με σόδα και βόρακας ανακατεμένος με πατάτα δεν έχουν δώσει λύση στο πρόβλημα... Αν βρήκατε κάποια λύση και δούλεψε πείτε μου σας παρακαλώ, δε θέλω να ψεκασω χημικά που μυρίζουν, ειδικά με το μωρό που έχω σπίτι ένα παραπάνω...πφφφ :-(

Λεμονι δοκιμασες; Βαλε μια λεμονοκουπα σε οποια τρυπα εντοπισεις οτι μπαινοβγαινουν.

3 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Λεμονι δοκιμασες; Βαλε μια λεμονοκουπα σε οποια τρυπα εντοπισεις οτι μπαινοβγαινουν.

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω σίγουρα και αυτό!

Υπαρχει ενα εντομοκτονο ονοματι bio-insectal, δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να το βρεις, ισως διαδικτυακα, που μου το συστησε μια γειτονισσα, και εχουμε σωθει. Μενουμε σε εξοχη, σπιτι με αυλη, και απο εντομα και αλλο τιποτα. Με αυτο, εξαφανιζονται μυρμηγκια, κατσαριδες και λοιπα ερποντα κατευθειαν, δε μυριζει καθολου και ειναι ασφαλες για παιδια και ζωα και δεν χρειαζεται να βγεις απο το δωματιο. 

• Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Υπαρχει ενα εντομοκτονο ονοματι bio-insectal, δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να το βρεις, ισως διαδικτυακα, που μου το συστησε μια γειτονισσα, και εχουμε σωθει. Μενουμε σε εξοχη, σπιτι με αυλη, και απο εντομα και αλλο τιποτα. Με αυτο, εξαφανιζονται μυρμηγκια, κατσαριδες και λοιπα ερποντα κατευθειαν, δε μυριζει καθολου και ειναι ασφαλες για παιδια και ζωα και δεν χρειαζεται να βγεις απο το δωματιο. 

Α σούπερ θα το ψάξω, ευχαριστώ πολύ!!! 

Υπάρχουν ειδικά έντομο απωθητικα χωρίς να μυρίζουν και εγώ διαδίκτυακα αλλά από εξωτερικό το βρήκα... 

• Μου αρέσει 1

Εγω πρωτη φορα φετος ειδα ψιλα ψιλα μυρμηγκακια νομιζω εχουν κανει μια μικρη φωλια εκει θα κανω αυτο με το αλατι που λετε. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα