Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Είχα αντίστοιχο θέμα σε κάποιο σπίτι που έμενα παλιότερα...

Κι αφού δοκίμασα ότι γιατροσόφι βρήκα σε ιντερνετ, από γνωστούς, από γιαγιάδες, από οπουδήποτε ... όλα αποδείχθηκαν μικρής διάρκειας, και αναποτελεσματικά στο τέλος.

 

Άτιμο πράγμα τα μυρμήγκια!

Τελικά... έριξα baygon... και ησύχασα!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 4 months later...

επειδη μενουμε σε διαμερισμα παλιο ειχαμε στην αρχη θεμα με τα εντομα γενικοτερα...ειχα δοκιμασει τα απιστευτα γιατροσοφια αλλα μηδεν αποτελεσμα,μετα απο λιγες μερες να σου παλι τα εξαποδα να κανουν βολτες...

εχουμε γατουλη στο σπιτι και μια μερα, εντελως κατα τυχη, ενω του εβαζα ενα αποπαρασιτικο, επεσε λιγο στο πατωμα της βεραντας. εξαφανιζολ τα εντομα! ειναι αοσμο και ακινδυνο για τα κατοικιδια. εβαλα λοιπον σε μερικες κρυφες γωνιες στο σπιτι, που να μην εχουν προσβαση πιτσιρικια (ερχονται συχνα τα ανηψακια μου και ειμαι οσο προσεκτικη μπορω) και εχω να δω εντομο στο σπιτι εδω και 5 χρονια! καθε χρονο κανω εναν επαναληπτικο ψεκασμο και ειμαι ησυχη. χημικο μεν αλλα αποτελεσματικο και αν προσεξει κανεις να βαζει σε σημεια μη προσβασιμα (εκει που αλλωστε κανουν και φωλιες τα παντος ειδους ζουζουνια) πιστευω δεν υφισταται προβλημα.

το συγκεκριμενο αποπαρασιτικο ειναι σε μορφη υγρου με ψεκαστηρι(ειναι κατα των ψυλλων για σκυλους και γατες, ετσι το ζητατε απο καταστηματα με ειδη για κατοικιδια) και αρκετα οικονομικο σε σχεση με κατσαριδοκτονα και συνεργεια απολυμανσεων. με 1/4 μπουκαλι καλυπτει ενα σπιτι 90 τετραγωνικων μαζι με βεραντες και κοστιζει λιγοτερο απο 15 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα.

 

Στο σημείο που κάνουν "παρέλαση" τα μυρμήγκια , ρίξτε λίγο χοντρό αλάτι.

Μετά από λίγο θα εξαφανιστούν.

Η λύση αυτή είναι απλή - οικολογική και οικονομική. Εγώ το αγοράζω χύμα, από μπακάλικο της γειτονιάς μου και κοστίζει 0,30 λεπτά το κιλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πιάνει το αλάτι! Εγώ σφουγγάρισα με ένα πανί σε πηχτό αλατόνερο, στα σημεία που έμπαιναν στο σπίτι και έχουν σχεδόν εξαφανιστεί. Είτε δεν το συμπαθούν καθόλου, είτε τα μπερδεύει στα ίχνη που αφήνουν για να ακολουθεί το ένα το άλλο. Όπως και να έχει ησυχάσαμε, χωρίς να χρειαστεί να τα πειράξουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ τι καλα!επιτελους και μια καλη συμβουλη για τα μυρμηγκια γιατι εδω που μενω εχει παααρα πολλα και ειδικα φετος μας τρελανανε ειχα παντου:shock::shock::shock:και δεν θελω να ψεκαζω και συνεχεια λογω παιδιου;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Έχει καμία στο σπίτι της μυρμήγκια; Με τι είδατε προκοπή; Τα δικά μου είναι μάλλον μεταλλαγμένα και μέχρι στιγμής οι διαφορές φυσικές λύσεις όπως κανέλα, ζάχαρη άχνη αναμεμιγμένη με σόδα και βόρακας ανακατεμένος με πατάτα δεν έχουν δώσει λύση στο πρόβλημα... Αν βρήκατε κάποια λύση και δούλεψε πείτε μου σας παρακαλώ, δε θέλω να ψεκασω χημικά που μυρίζουν, ειδικά με το μωρό που έχω σπίτι ένα παραπάνω...πφφφ :-(

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Έχει καμία στο σπίτι της μυρμήγκια; Με τι είδατε προκοπή; Τα δικά μου είναι μάλλον μεταλλαγμένα και μέχρι στιγμής οι διαφορές φυσικές λύσεις όπως κανέλα, ζάχαρη άχνη αναμεμιγμένη με σόδα και βόρακας ανακατεμένος με πατάτα δεν έχουν δώσει λύση στο πρόβλημα... Αν βρήκατε κάποια λύση και δούλεψε πείτε μου σας παρακαλώ, δε θέλω να ψεκασω χημικά που μυρίζουν, ειδικά με το μωρό που έχω σπίτι ένα παραπάνω...πφφφ :-(

Λεμονι δοκιμασες; Βαλε μια λεμονοκουπα σε οποια τρυπα εντοπισεις οτι μπαινοβγαινουν.

 
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα εντομοκτονο ονοματι bio-insectal, δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να το βρεις, ισως διαδικτυακα, που μου το συστησε μια γειτονισσα, και εχουμε σωθει. Μενουμε σε εξοχη, σπιτι με αυλη, και απο εντομα και αλλο τιποτα. Με αυτο, εξαφανιζονται μυρμηγκια, κατσαριδες και λοιπα ερποντα κατευθειαν, δε μυριζει καθολου και ειναι ασφαλες για παιδια και ζωα και δεν χρειαζεται να βγεις απο το δωματιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Υπαρχει ενα εντομοκτονο ονοματι bio-insectal, δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να το βρεις, ισως διαδικτυακα, που μου το συστησε μια γειτονισσα, και εχουμε σωθει. Μενουμε σε εξοχη, σπιτι με αυλη, και απο εντομα και αλλο τιποτα. Με αυτο, εξαφανιζονται μυρμηγκια, κατσαριδες και λοιπα ερποντα κατευθειαν, δε μυριζει καθολου και ειναι ασφαλες για παιδια και ζωα και δεν χρειαζεται να βγεις απο το δωματιο. 

Α σούπερ θα το ψάξω, ευχαριστώ πολύ!!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...