Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

τα μυρμηγκια φευγουν με ριγανη,ειναι απο τις λιγες μυρωδιες οπου δεν αντεχουν καθολου!!!!!δεν κανω πλακα κ ειναι δοκιμασμενο!!! ;)

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν γύρισα το απόγευμα σπίτι δεν έμπαιναν και τόσα πολλά μέσα. Παρ'όλα αυτά εριξα λίγο ξύδι στο σημειο από το οποίο έμπαιναν και θα το παρακολουθησω. Αν δω ότι έπιασε θα το επαναλάβω όταν χρειαστει. Αν όχι θα δοκιμάσω το επόμενο tip.

Να ρωτησω τώρα κάτι άλλο... Θα ψεκάζατε την εξωτερική πλευρά της μπαλκονοπορτας το βράδυ με την λογική ότι μεσολαβει η νυχτα ή θα προτιμούσατε να περιμενετε όταν θα λείπατε για ενα ΣΚ?

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έκαναν και στο δικό μου σπίτι επιδρομή αλλά με σόδα και μπέικιν πάουντερ, προς το παρόν τουλάχιστον, εξαφανίστηκαν!!!!!! Έτσι και αλλιώς δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω φάρμακα (και δεν θέλω κιόλας) και είναι μια πολύ καλή λύση. Τώρα αν θα εμφανιστούν ξανά στο μέλλον, αυτό δεν το ξέρω.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έκαναν και στο δικό μου σπίτι επιδρομή αλλά με σόδα και μπέικιν πάουντερ, προς το παρόν τουλάχιστον, εξαφανίστηκαν!!!!!! Έτσι και αλλιώς δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω φάρμακα (και δεν θέλω κιόλας) και είναι μια πολύ καλή λύση. Τώρα αν θα εμφανιστούν ξανά στο μέλλον, αυτό δεν το ξέρω.

 

Νατάσα εγω που το εντοπίζω το πρόβλημα στο κάτω μέρος του νιπτήρα πως θα βάλω σόδα;;;;;;;;:cry::cry::cry:

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νατάσα εγω που το εντοπίζω το πρόβλημα στο κάτω μέρος του νιπτήρα πως θα βάλω σόδα;;;;;;;;:cry::cry::cry:

 

Τρίψε μαϊντανό!

Τα δικά μου πάντως τα έδιωξε!

Επίσης, όσοι έχουν καοικίδιο, βάλτε κάτω από το πιατάκι του κατοικιδίου ένα άλλο πιατάκι (μεγαλύτερο) με λίγο νεράκι. Τα μυρμύγκια δεν μπορούν να το περάσουν οπότε δεν θα μαπίνουν στο φαί του ζώου και της μαμάς μου σιγά σιγά έφυγαν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετα το ξύδι που έριξα χτες, σήμερα δεν είδα να μπαίνουν. Άρα προς το παρόν φαίνεται πως μάλλον το ξυδι έχει αποτέλεσμα.

Ρίγανη βρε κορίτσια πώς να βάλω στην μπαλκονόπορτα? Αν την βάλω απ'έξω θα την πάρει ο αέρας και αν την βάλω από μεσα θα γεμίσει το σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Μετα το ξύδι που έριξα χτες, σήμερα δεν είδα να μπαίνουν. Άρα προς το παρόν φαίνεται πως μάλλον το ξυδι έχει αποτέλεσμα.

Ρίγανη βρε κορίτσια πώς να βάλω στην μπαλκονόπορτα? Αν την βάλω απ'έξω θα την πάρει ο αέρας και αν την βάλω από μεσα θα γεμίσει το σπίτι

 

Μάλλον έχεις ανοιγόμενη πόρτα ε?! Εμένα είναι συρόμενη, την έβαλα λοιπόν στον οδηγό της μπαλκονόπορτας, δεν πάει πουθενά, και μετά από 2-3 μέρες την μαζεύεις με την ηλεκτρική.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι, αλλά δεν μπορώ να διαβάσω 3 σελίδες...:cool:

Μια φορά που μου είχαν κάνει επιδρομή, μου είπε η μαμά μου ένα κόλπο. Έριξα αλάτι σε όλο το μονοπάτι τους (και αν υπάρχει και φωλιά και εκεί) και εξαφανίστηκαν μια για πάντα.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις ανοιγόμενη πόρτα ε?! Εμένα είναι συρόμενη, την έβαλα λοιπόν στον οδηγό της μπαλκονόπορτας, δεν πάει πουθενά, και μετά από 2-3 μέρες την μαζεύεις με την ηλεκτρική.

Ναι ανοιγόμενη. Και όχι μόνο αυτό, τα μηρμύγκια μπαινουν από κάποια τρυπα που υπάρχει κάτω από τον οδηγό...αν βάλω πάνω στον οδηγό λες να την μυρίζουν? Αλλά δεν χάνω και τπτ ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μυρμήγκια στο δικό μου σπίτι είναι τελείως ηλίθια:evil::evil:Έχουν ένα κόλλημα να γυρνάνε γύρω απο την ηλεκτρική κουζίνα και κάτω απο τα ντουλάπια του νιπτήρα χωρίς να υπάρχει λόγος....Αναγκάστηκα και καθάρισα γύρω απο την κουζινα μου αφού την μετακίνησα που δεν είχε τίποτα έτσι κι αλλιώς και γενικά αντί να πηγαίνουν όπου υπάρχει φαγητό μένουν εκεί γύρω.:?Ούτε καν στα πιατάκια με το φαγητό της γάτας δεν πάνε που είναι λίγο πιο κει(ευτυχώς δλδ).Αφού δοκίμασα τα κλασικά ξύδια, λεμόνια κλπ κι αυτά πάντα μετά απο λίγο μου έκαναν επίσκεψη αποφάσισα να πάρω τις παγίδες του εμπορίου.Μου λέει μια φίλη μου "εγώ σώθηκα!"Την έχω σπρώξει στο βάθος κάτω απο το ντουλάπι στης κουζίνας σχετικά κοντά στο μέρος που κόβουν βόλτες και πολύ αμφιβάλω αν έχουν πάει:evil:.Έκλεισα την τρύπα και τώρα βγαίνουν απο αλλού.Τα νεύρα μου!!

Link to comment
Share on other sites

Τα μυρμήγκια στο δικό μου σπίτι είναι τελείως ηλίθια:evil::evil:Έχουν ένα κόλλημα να γυρνάνε γύρω απο την ηλεκτρική κουζίνα και κάτω απο τα ντουλάπια του νιπτήρα χωρίς να υπάρχει λόγος....Αναγκάστηκα και καθάρισα γύρω απο την κουζινα μου αφού την μετακίνησα που δεν είχε τίποτα έτσι κι αλλιώς και γενικά αντί να πηγαίνουν όπου υπάρχει φαγητό μένουν εκεί γύρω.:?Ούτε καν στα πιατάκια με το φαγητό της γάτας δεν πάνε που είναι λίγο πιο κει(ευτυχώς δλδ).Αφού δοκίμασα τα κλασικά ξύδια, λεμόνια κλπ κι αυτά πάντα μετά απο λίγο μου έκαναν επίσκεψη αποφάσισα να πάρω τις παγίδες του εμπορίου.Μου λέει μια φίλη μου "εγώ σώθηκα!"Την έχω σπρώξει στο βάθος κάτω απο το ντουλάπι στης κουζίνας σχετικά κοντά στο μέρος που κόβουν βόλτες και πολύ αμφιβάλω αν έχουν πάει:evil:.Έκλεισα την τρύπα και τώρα βγαίνουν απο αλλού.Τα νεύρα μου!!

 

 

Μήπως έχουν τη φωλιά τους μέσα στην κουζίνα σου στο πίσω μέρος ?

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως σκάβουν ολόκληρο τοίχο βρε παιδιά για να μπουν μέσα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουν τη φωλιά τους μέσα στην κουζίνα σου στο πίσω μέρος ?

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως σκάβουν ολόκληρο τοίχο βρε παιδιά για να μπουν μέσα στο σπίτι.

 

Με πολύ επιμονή και υπομονή. Είναι πολύ εργατικά τα μυρμήγκια ξέρεις.... :-P

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

εγωβρηκα απο που εβγαιναν εριξα οινοπνευμα και μετα αλατι και φυγανε

εχει περιπου 2 εβδομαδες που το εκανα

το αλατι δεν το εχω μαεψει απο εκεινη τη γωνιτσα ακομη

λετε αν το μαζεψω να ξαναρθουν η απαλαχθηκα μια και καλη

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το καλοκαιρι ξυπνωντας ενα πρωινο ειδα ενα μυρμιγκι στο δωματι του μικρου να κουβαλαει ενα ψιχουλακι.Με επιασε υστερια. Τις επομενες μερες εβλεπα σε σαλονι κουζινα να προζωρανε περιμετρικα σε τοιχους να ανεβαινουν στα ντουλαπια να κινουνται στο νεροχυτη στην κουζινα κ μου ανεβηκε το αιμα.Ο μικρος καθε φορα που επεφτε ψιχουλακι απο ψωμι τοστ τσουρεκι το κουβαλουσαν σε διαφορες τρυπουλες. Ενα βραδυ με επιασε υστερια ψεκασα περιμετρικα σε ολους τους τοιχους κ εξωτερικα στα ντουλαπια στο δαπεδο. Εξαφανιστηκαν για μια μερα κ μετα παλι τα ιδια.Δεν τολμησα να αφησω ουτε ενα ααπλυτο κουταλι στο νεροχυτι κ το πρωι τα εβρισκα να το γλειφουν.Ξερω οτι το καρπουζι τα τραβαει σε μεγαλο βαθμο.Σκουπιδια γενικοτερα κ ειδικοτερα με φλουδες απο καρπουζι δεν αφηνω ποτε στην κουζινα.Παντα εξω στο μπαλκονι.Τελικα πηγα στο σουπερ κ πηρα το αροξολ που ειναι σε μορφη αφρου κ εχει μπροστα ενα ακρυ αλλα πολυ στενο σωληνακι που μπαινει σε ολες τις χαραμαδες κ τρυπουλες κ ψεκαζεις στις φωλιες τους κατευθειαν.Ψεκασα δυο συνεχομενα βραδια παντου στην κουζινα το πρωι σηκωνομουν στις 6 κ ανοιγα το εσωτερικο της μπαλκονοπορτας να φυγει η μυρωδια κ το πρωι πριν σηκωθει ο μικρος σφουγγαριζα για να μην παει κ φαει τιποτα. Το ιδιο εκανα κ στην βεραντα κ σε ολα τα σιφωνια.Τελικα οχι μονο εξαφανιστηκαν σε δυο μερες δεν βρηκα ουτε ενα πτωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μαζί με την άνοιξη ήρθαν και τα μυρμύγκια....στο ΜΠΑΝΙΟ μας!!!:mad:

Η πολυκατοικία είναι μικρή και παλιά, οι τοίχοι σαθροί και να αναθεματισμένα έντομα αγάπησαν το μπάνιο μας που είναι ο πιο απομακρυσμένος χώρος από τα μπαλκόνια! Προφανώς έχουν καταφάει όλον τον τοίχο.

Επειδή είμαστε στην 32η εβδομάδα έχω δοκιμάσει όλους τους εναλλακτικούς τρόπους εξόντωσης. Ξύδι, έλαιο λεβάντας, λεμόνια, καφέδες...μόνο εσπρεσσάκι που δεν τους έφτιαξα :mad:

Τώρα έκανα και το μπανιο μου μπουγάτσα! Τίγκα στην κανέλλα...ανυπομονώ να δω αν θα τους κάνει τίποτα.

Πάντως τα μυρμύγκια της πόλης δεν καταλαβαίνουν τίποτα...αυτό έχω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Γαρυφαλλο (οχι το λουλουδι το άλλο) και δαφνοφυλλα εχετε δοκιμασει;

Ακομη δεν εχουν εμφανιστει και εχω ακουσει οτι τα απωθει

Σ εμας το ξυδι και η ριγανη περυσι δεν εκαναν τιποτα ...ουτε και h soda..ηταν στρατιες ολοκληρες...δεν μπορουσαμε να μαγειρεψουμε ..να φαμε...χαμος..

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κι εγώ απεχθάνομαι τα χημικά αλλά το μόνο πράγμα που με έσωσε (μυρμηγκοφωλιά είχαμε γίνει, όλο κοίταζα μήπως φανεί ο μυρμηγκοφάγος του ροζ πάνθηρα) είναι οι παγίδες τέζα. Που δε μυρίζουν κι όλας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, την βοήθειά σας, παρακαλώ. Έχουμε μετακομίσει εδώ και 3 μήνες και στην κουζίνα έχουμε μηρμιγκοφωλιά. Κάθε μέρα ξετρυπώνουν τα μυρμηγκάκια μας και εγώ α τα κυνηγάω από πίσω!!! Τι να κάνω? Δεν θέλω να ρίξω μυρμηγκοκτόνο γιατί έχω και μωρό, κάτι μου έχουν πει για πετρέλαιο, ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα..Αν γράψεις στο google "μυρμηγκια" θα σου βγάλει αρκετες σελίδες με τρόπους αντιμετώπισης των ανεπιθύμητων συγκατοίκων κ διάφορες συμβουλές!!!Αυτό για το πετρέλαιο δεν το ξέρω κ δεν το ειδα κ κάπου..Αυτή εφάρμοσε κάποιους απο τους τρόπους που προτείνουν (λεμόνι, ρίγανη κλπ) κ επίσης είχε εντοπίσει κ κάποιες ύποπτες τρύπες κ έβάλε σιλικόνη.Τα μυρμήγκια δεν ξαναφάνηκαν απο τότε..

Ελπίζω να βοήθησα..Καλή τύχη!!

BmA2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...