Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ευχαριστω για τις συμβουλες.Δε μπορω αλλο,εχω απελπιστει,κυριως γιατι φοβαμαι μην πανε στο μωρο.Μια γουλιτσα να κανει,μαζευονται αμεσως τα μ@λ@κ!σμενα!!!:evil:

 

Που να δεις τι έγινε όταν η μικρή μου έκανε εμετό πολύ κοντά στη φωλιά τους κ έτσι ανακάλυψα πως μπαίνουν μέσα στο σπίτι!!!:idea:

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


..............

Επίσης βοηθάει, αν βρεις από πού μπαινοβγαίνουν, να κλείσεις τις τρυπούλες με πλαστελίνη. Δεν μπορούν να το σκάψουν κ δεν ξαναβγαίνουν.

...........

 

Εγώ τις έκλεισα με... κολλά UHU .... :mrgreen::lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

εχω γεμισει μυρμιγκια στην κουζινα και δεν βρισκω την φωλια τους με τιποτα, μαλλον ερχονται απ εξω ,(απο το μπαλκονακι της κουζινας..), μηπως βρε κοριτσια ξερετε καμια οικολογικη ,φυτικη λυση για να τα ξεφωρτωθω???? με χλωρηνη ,(που δεν ειναι οικολογικη το ξερω..:|) , καθαριζω καθε μερα κ ομως αυτα εκει!!! επιμενουν!!!!!!!!!! help:roll:

 

Κάπου διάβαζα μέσα στο forum ότι το πράσινο σαπούνι τα εξοντώνει.

Αν θυμάμαι καλά το ξύνεις και το βράζεις και με αυτό το υγρό ψεκάζεις.

Κάνε μια αναζήτηση γιατί δεν είμαι πολύ σίγουρη για τη διαδικασία.

Σίγουρα όμως είναι απόλυτα οικολογική λύση!

Link to comment
Share on other sites

κ γω ευχαριστω κοριτσια για τις συμβουλες σας, σκεφτομουν και εγω μηπως το φαρμακο ειναι η μονη λυση αλλα ηθελα να το αποφυγω λογω του μωρου...και εφοσον δεν ξερω που ειναι η φωλια οκ να ψεκασω στο μπαλκονι διπλα στην πορτα αλλα στην κουζινα??στον παγκο εμφανιζονται , στον νεροχυτη, στα ματια της κουζινας, εκει δεν ειναι επικυνδινο να ψεκασω με φαρμακο? δεν μενει αυτο πανω? εκει που τρωμε και βαζουμε φαγητο?? πως να το κανω???? πωωωω τα χω παρει με τα κολ.....μυρμηγκια ,σημερα παλι σκοτωσα απειρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προβλημα πρωτο:Δεν φευγουν τα ατιμα με το φαρμακο...Εχουμε εισπνευσει εναν τονο και δνε φευγουν με τιποτα!!!!!Μονο για μια νυχτα και παλι τα ιδια(Δεν εχω δικιμασει τον αφρο μπαιγκονπου λετε θα το δοκιμασω και θα σας πω

Προβλημα δευτερο:ΔΕΝ βρισκω την κ...φωλια τους...!!!!!!!!

Προβλημα τριτο:Εχω κανει γενοκτονια και τωρα πια βγαινουν μονο κατι πιτσιρικια αλλα παλι ειναι χιλιαδες.Νιωθω απαισια που τα σκοτωνω!!!!

Δοκιμασα το ξιδυ αποψε που σας διαβασα και θα σας πω αυριο...

Μercy!!!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα παντως που εβαλα στο μπαλκονι--ΣΚΕΤΟ οχι ανακατωμενο με νερο ειδα οστι φτανουν μεχρι το ξυδι και την κανουν πισω.Θα βαλω και στις γωνιες και βλεπουμε...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο εφαγε η μικρη στο μπαλκονι και αφησε ψιχουλα μαζευτικε ολοκληρος ο στολος εριξα οινοπνευμα καποια κοπελα το ανεφερε πιο πανω....εχω τωρα μπαλκονι πτωματα.....επιασε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ γω ευχαριστω κοριτσια για τις συμβουλες σας, σκεφτομουν και εγω μηπως το φαρμακο ειναι η μονη λυση αλλα ηθελα να το αποφυγω λογω του μωρου...και εφοσον δεν ξερω που ειναι η φωλια οκ να ψεκασω στο μπαλκονι διπλα στην πορτα αλλα στην κουζινα??στον παγκο εμφανιζονται , στον νεροχυτη, στα ματια της κουζινας, εκει δεν ειναι επικυνδινο να ψεκασω με φαρμακο? δεν μενει αυτο πανω? εκει που τρωμε και βαζουμε φαγητο?? πως να το κανω???? πωωωω τα χω παρει με τα κολ.....μυρμηγκια ,σημερα παλι σκοτωσα απειρα

 

Ψεκάζεις (αυτό με τον αφρό) στη "διαδρομή" των μυρμηγκιών. Όχι πάνω στους πάγκους ή τις εστίες!! Εκεί απλά πέρασμα με σαπούνι και νερό για να απομακρυνθούν.

Αν θυμάμαι καλά είχα ψεκάσει τη μια μέρα όπου εξολοθρεύτηκαν τα περισσότερα, αλλά προφανώς υπήρχε και δεύτερη "είσοδος". Ψέκασα και τη δεύτερη φορά. Δεν τα ξαναείδα από τότε (πάνω από χρόνος).

 

Να σημειώσω πως στο σπίτι η κουζίνα δεν είχε ακόμα πλακάκια στους τοίχους, κι έτσι έβρισκαν πολύ πιο εύκολα τρυπούλες από την μπαλκονόπορτα ή ακόμα και από τα τούβλα.... Δεν έχω ιδέα από πού προέρχονταν! Έξω από το περβάζι.... είχε μια τρύπα και μπαινόβγαιναν 1-2. Μέσα ... χαμός! Σίγουρα επικοινωνούσαν, αλλά πώς?! Δεν έμαθα.

 

Ψέκασα. Καθάρισα αργότερα. (Εννοείται πως δεν είχα αφήσει ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΦΙΜΟ εκτεθειμένο σε όλη την κουζίνα).

Ψέκασα δεύτερη φορά (την "είσοδο" που δεν είχα δει νωρίτερα). Καθάρισα.

(Εκεί έκλεισα και τις τρύπες με κόλλα....) Και τέλος!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφερα και εταιρεία και μου έκαναν απολύμανση και έβαλαν και παγίδες για τα μυρμήγκια.. όλα καλά κι ωραία. Εξαφανίστηκαν εντελώς για 1 μήνα και τώρα πάλι εδώ οι συγκάτοικοι μας τα μυρμήγκια.....

 

Δεν ξέρω τι να κάνω....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς φέτος έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα με τα μυρμήγκια. Ξεκίνησαν από την Άνοιξη και τώρα έχουν ξεσαλώσει :mrgreen::mrgreen::mrgreen:!!!!!!!!!! Μένω και σε εξοχή και είναι άστα να πάνε!!!!!!!!

Τα έχω εντοπίσει κυρίως στον πάγκο της κουζίνας αλλά και στο πάτωμα μέχρι και του σαλονιού. Δοκίμασα τα πάντα, τί ξύδια, τί ρίγανες, τί χημικά εντομοκτόνα, τίποτα...... έχω την αίσθηση ότι η φωλιά τους βρίσκεται πίσω από τα ντουλάπια της κουζίνας. Και τί να κάνω, να ξηλώσω την κουζίνα για να σοβατίσω τις τρυπούλες στον τοίχο; Σας λέω απελπιστική κατάσταση. Εντωμεταξύ τα λυπάμαι κιόλας που τα σκοτώνω αλλά δεν γίνεται διαφορετικά, μέχρι μέσα στο σφουγγάρι που πλένω τα πιάτα μου μπαίνουν!!!!!!!!!!!!!!! Φαγητό δεν τολμώ να αφήσω, εμφανίζονται ένα σωρό. Εβαλα τον άντρα μου και έκλεισε γύρω - γύρω την ένωση των πλακακιών με τα ντουλάπια με σιλικόνη αλλά πάλι βρήκανε τρόπο και έρχονται.

Χθές μου έπεσε στο πάτωμα μια σταγονίτσα από το φαγητό της μικρής, δεν το κατάλαβα για να το μαζέψω και μέχρι να φάει η μπεμπούλα μου είχε μαζευτεί ολόκληρος στρατός!!!!!!!!!!!!!! Ρίχνω και εγώ μισό μπουκάλι ξύδι, τα εξολόθρευσα όλα αλλά κυκλοφορούν και άλλα...... Μου κάνει εντύπωση πάντως που κυκλοφορούν πάνω στον πάγκο της κουζίνας και ας είναι πεντακάθαρος και χωρίς νοστιμιές!!!!!!!!

Θα δοκιμάσω και αυτό με την κανέλα. Ελπίζω να πιάσει......

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για μυρμήγκια αν βρείς την φωλία τους ρίχνετε οινόπνευμα και Ταλκ ή vim και στις επιφάνειες για να μην περπατάνε καθέ βράδυ μετ ο καθαρισμα τελευταίο πέρασμα μόνο με ξύδι !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περνάω συνέχεια τον πάγκο της κουζίνας με ξύδι αλλά τίποτα. Συγκεκριμένα χθές το βράδυ τα καθάρισα όλα τόσο καλά, μη πώ ότι τα έγλειψα κιόλας αλλά τίποτα..... τα μυρμήγκια το πρωί είχαν κάνει μονοπάτι :mrgreen::mrgreen::mrgreen:!!!!!!! Παίρνω και εγώ την κανέλα και γέμισα σχεδόν όλον τον πάγκο. Αυτομάτως είδα μια κινητικότητα, μια ταραχή, τρέχαν να σωθούνε, να κρυφτούνε. Επειδή είχα κατέβει στην αγορά και γύρισα πριν από κανά 3ωρο βρήκα μόνο ένα να κυκλοφορεί. Λέτε να έπιασε το κόλπο;

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νατασούλα συνονόματη μακάρι να έπιασε αυτό με την κανέλα που είπες να το δοκιμάσω κι εγώ!Εμένα μου εμφανίστηκαν χτες κάτι λίγα μυρμηγκάκια και έλουσα όλους τους πάγκους της κουζίνας με στυμμένο λεμόνι!Πριν 10 λεπτά σκότωσα μια αράχνη και στο καπάκι είδα ένα σαυράκι:shock::shock: ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣ!!! Μένουμε και σε ισόγειο,έχουμε σίτες αλλά παρ'όλα αυτά καταφέρνουν και μπαίνουν:twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Η κανέλα δεν έκανε και πολλά πράγματα. Μείωσε αρκετά τον αριθμό τους αλλά δυστυχώς δεν τα εξαφάνισε, βλέπω ακόμα να περιφέρονται μερικά. Θα ξαναρίξω σήμερα και βλέπουμε.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δε γινονται αυτα τα πραγματα!!!Ειχα γυαλισει ολο το σπιτι.Και που βρηκαν λετε να πανε?Στον καδο για τα χαρτια υγειας στην τουαλετα και σε ενα φορεμενο μαγιο που ειχα αφησει στο νιπτηρα για να το πλυνω!!!:shock::shock::shock:

ΕΛΕΟΟΟΟΣ!!!!!!!!:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:Μα για το ονομα του Θεου,στο μαγιο τι βρηκαν???!!!:shock::shock::shock::!::!::!:

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φέτος ταλαιπωρούμαι αρκετά με τα μυρμήγκια και έκανα όλα τα παραπάνω με τις κανέλες, αλάτια, κλπ κλπ.

Οπότε, μόλις έφυγαν τα παιδιά αγόρασα ένα άοσμο προϊόν για τα έρποντα έντομα και ψέκασα στα παντζούρια, στις κάσες. Το μυστικό είναι ότι πρέπει να το αφήσει να ενεργήσει τουλάχιστον 2 εικοσιτετράωρα, χωρίς να πέσει νερό. Όμως, επαναλαμβάνω, αυτό το έκανα όταν τα παιδιά έλλειπαν από το σπίτι.

Και κάτι τελευταίο: Πλένοντας το μπαλκόνι με χλωρίνη και τρίβοντας με τη σκούπα τα αλουμινένια κασώματα των πορτών του μπαλκονιού, αντίκρυσα σε χρόνο dt μια ορδή -χιλιάδων στην κυριολεξία- μυρμηγκιών να ανεβαίνουν στον τοίχο προσπαθώντας να απομακρυνθούν από τη χλωρίνη. Η γωνία του τοίχου από άσπρη έγινε μαύρη.

Εκεί είναι που τα είδα όλα και ψέκασα, παρόλο που αυτό το προϊόν είναι πολύ βλαβερό για το περιβάλλον.

Και στην κάσα του μπάνιου αντιμετώπισα το ίδιο σκηνικό και έκανα ακριβώς το ίδιο.....

Είναι 1 εβδομάδα τώρα, που δεν έχω δει ίχνος από μυρμήγκια.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

...Στον καδο για τα χαρτια υγειας στην τουαλετα και σε ενα φορεμενο μαγιο που ειχα αφησει στο νιπτηρα για να το πλυνω!!!:shock::shock::shock:

 

Ναι, και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, δεν μπορείς να φανταστείς τι αντιμετώπισα όταν ήμουν αδιάθετη. Αναγκαζόμουν να τυλίγω τις σερβιέτες σε ξεχωριστά σακουλάκια, να τα κλείνω αεροστεγώς και να τα πετάω στους κάδους σκουπιδιών της γειτονιάς.:oops:

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δε γινονται αυτα τα πραγματα!!!Ειχα γυαλισει ολο το σπιτι.Και που βρηκαν λετε να πανε?Στον καδο για τα χαρτια υγειας στην τουαλετα και σε ενα φορεμενο μαγιο που ειχα αφησει στο νιπτηρα για να το πλυνω!!!:shock::shock::shock:

ΕΛΕΟΟΟΟΣ!!!!!!!!:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:Μα για το ονομα του Θεου,στο μαγιο τι βρηκαν???!!!:shock::shock::shock::!::!::!:

 

Κοιτα να δεις τωρα τι εχω παθει.Πριν λιγο καιρο ειχα την υπεροχη ιδεα να πεταξω τον λευκο καδο που ειχα στο μπανιο και να τον αντικαταστησω με εναν ολοκαινουριο μοντερνο πορτοκαλι.

 

Ε απο τη μερα που εβαλα τον πορτοκαλι καδο στο μπανιο πανε και μπαινουν εκει μεσα...μιλαμε οτι ο καδος μαυριζει και μεσ και εξω απο μυρμηγκια.Στον ασπρο παλιο καδο δεν πλησιαζαν...τον σνομπαραν μαλλον.Και απορω....εχουν προτιμηση στο πορτοκαλι χρωμα...ειναι δυνατον?

 

Δεν τα αντεχω αλλο...μεχρι και στο κρεβατι μας εχουν αρχισει να ανεβαινουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις τωρα τι εχω παθει.Πριν λιγο καιρο ειχα την υπεροχη ιδεα να πεταξω τον λευκο καδο που ειχα στο μπανιο και να τον αντικαταστησω με εναν ολοκαινουριο μοντερνο πορτοκαλι.

 

Ε απο τη μερα που εβαλα τον πορτοκαλι καδο στο μπανιο πανε και μπαινουν εκει μεσα...μιλαμε οτι ο καδος μαυριζει και μεσ και εξω απο μυρμηγκια.Στον ασπρο παλιο καδο δεν πλησιαζαν...τον σνομπαραν μαλλον.Και απορω....εχουν προτιμηση στο πορτοκαλι χρωμα...ειναι δυνατον?

 

Δεν τα αντεχω αλλο...μεχρι και στο κρεβατι μας εχουν αρχισει να ανεβαινουν!!!

 

:shock::shock::shock::shock: εγω εχω λιγα στο μπαλκονι και καμια φορα ερχοναται και στο σπιτι αλλα κοντα στην μπαλκονοπορτα και πραγματικα μου εβγαλαν την πιστη αλλα φανταζομαι σεσας παναγια μου...κουραγιο αν εκανες γενικη απολυμανση??

Link to comment
Share on other sites

Αλλη χρονια δεν ηταν ετσι...φετος εχει παραγινει.Τωρα εριξα φαρμακο πριν φυγουμε για διακοπες και εφυγαν...αλλα ξερω οτι σε λιγο θα ξαναεμφανιστουν.

 

Εχω χορτασει καθαρισμα...ασε.Καποιος μου ειπε οτι επειδη στην περιοχη μας λεει εσκαψαν για το φυσικο αεριο γιάυτο βγηκαν τοσα μηρμηγκια στην επιφανεια...αλλα ομως βλεπω πως ολοι φετος εχουν προβλημα με μυρμηγκια οποτε μαλλον δεν ισχυει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη χρονια δεν ηταν ετσι...φετος εχει παραγινει.Τωρα εριξα φαρμακο πριν φυγουμε για διακοπες και εφυγαν...αλλα ξερω οτι σε λιγο θα ξαναεμφανιστουν.

 

Εχω χορτασει καθαρισμα...ασε.Καποιος μου ειπε οτι επειδη στην περιοχη μας λεει εσκαψαν για το φυσικο αεριο γιάυτο βγηκαν τοσα μηρμηγκια στην επιφανεια...αλλα ομως βλεπω πως ολοι φετος εχουν προβλημα με μυρμηγκια οποτε μαλλον δεν ισχυει αυτο.

 

ναι η αληθεια ειναι οτι φετος εχω και εγω ενα μικρο προβλημα με αυτα βλεπω αρκετες τρυπουλες στους τοιχους κανουν τρυπουλες στο αρμο και ζουν εκει και απο τους τοιχους μπαινουν στο σπιτι μετα απο τις μπριζες μαλλον....:roll::evil:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...