Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αχ μια απο τα ιδια κι εγω....καθε καλοκαιρι ειχα μυρμηγκια αλλα φετος εχει παραγινει το κακο...δεν αντεχω αλλο να καθαριζω και να σκοτωνω μυρμηγκια με το σφουγγαρι...ελεος.Βασικα ολοι φετος παραπονιουνται..τι εγινε και εμφανιστηκαν τοσα πολλα αραγε?

Το ξυδι δεν κανει απολυτως τπτ σε μας τουλαχιστον...εχω βαρεθει να πλενω και να ξαναπλενω με ξυδι...αυτα παλι εκει ειναι.

Το λεμονι τα διωχνει αλλα για να φυγουν θα πρεπει πχ να περασω ολο τον παγκο της κουζινας με χυμο λεμονιου...το να βαλω απλα μια λεμονοκουπα καπου δεν εχει κανενα αποτελεσμα.Λιγο δυσκολο να εχω ολη το σπιτι πασαλειμενο με λεμονι και να κολλαμε.

Το να βρω τη φωλια επισης απιθανο...μεχρι και μικρες τρυπουλες στον τοιχο εχω ανακαλυψει και μπαινουν απο κει...κλειν τη μια ανοιγουν αλλη...μιλαμε για εκατονταδες μυρμηγκια.Εσεις πως βρισκετε τη φωλια τους?

 

Καπου μεσα στο φορουμ (νομιζω σε ενα θεμα περι βιολογικων προιοντων) διαβασα οτι φευγουν αν βρασεις νερο με πρασινο σαπουνι

και ψεκασεις με αυτο...θα το δοκιμασω σημερα κιολας.Το εχει μηπως δοκιμασει καμια να μας πει αν ειχε αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπον, επειδη απο μικρο παιδι ως τωρα ζω οταν εχουμε διακοπες στην εξοχη, βλεπω οτι απο την ανοιξη και μετα αρχιζει η εντονη δραστηριοτητα των μηρμυγκιων και κορυφωνεται αυτο το μηνα που βγαζουν φτερα οι βασιλισσες. Μιλουνια τα μηρμυγκια, οποτε πραγματι μονο το ψεκασμα βοηθα σε βαθος, τα αλλα με φυσικα μεσα ειναι προσωρινη λυση...

 

Το πιο ιδανικο ομως ειναι και εμενα με κρατησε για καιρο, ειναι το σπρει με καψουλες, που τα μυρμηγια το μεταφερουν στη φωλια τους με τα ποδια και εκει εξαπλωνουν το φαρμακο και ψοφανε απο μεσα.

 

Οποτε το αποτελεσμα ειναι οτι η εξουδευτερωση γινεται ριζικα απο μεσα. Εγω εκανα 2-3 μηνες να ξαναδω μηρμυγκια απο τοτε που το εφαρμοσα. Εμφανιστηκαν πολι και πρεπει να κανω το ιδιο.

Παντως δεν εχει σχεση με καθαριοτητα, ειναι η εποχη τους και εκει εχουν κανει φωλια που εχει τρυπα στα σπιτακια μας...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

 

Καπου μεσα στο φορουμ (νομιζω σε ενα θεμα περι βιολογικων προιοντων) διαβασα οτι φευγουν αν βρασεις νερο με πρασινο σαπουνι

και ψεκασεις με αυτο...θα το δοκιμασω σημερα κιολας.Το εχει μηπως δοκιμασει καμια να μας πει αν ειχε αποτελεσμα?

Άσε το δοκίμασα εγώ, μόλις πέσει πάνω τους σκοτώνονται άμεσα, αυτά που είναι έξω, δεν κάνει τίποτα όμως για αυτά που είναι στην φωλιά .......τζίφος η υπόθεση μόλις στεγνώσει το σαπουνόνερο ξανα βγαίνουν.

Δοκίμασα τα πάντα αλάτι, ρίγανη, ξύδι, λεβάντα ........τελικά ψέκασα και ησύχασα....... κάπως ......:(

Ακόμα και την φωλιά τους βρήκα όταν όμως έκλεισα την τρύπα βγήκαν από αλλού......:(:(

Link to comment
Share on other sites

Άσε το δοκίμασα εγώ, μόλις πέσει πάνω τους σκοτώνονται άμεσα, αυτά που είναι έξω, δεν κάνει τίποτα όμως για αυτά που είναι στην φωλιά .......τζίφος η υπόθεση μόλις στεγνώσει το σαπουνόνερο ξανα βγαίνουν.

Δοκίμασα τα πάντα αλάτι, ρίγανη, ξύδι, λεβάντα ........τελικά ψέκασα και ησύχασα....... κάπως ......:(

Ακόμα και την φωλιά τους βρήκα όταν όμως έκλεισα την τρύπα βγήκαν από αλλού......:(:(

 

Το φανταστηκα οτι ειναι πολυ απλο για να ειναι αληθινο.Τουλαχιστον θα το φτιαξω για να σκοτωνω οσα βλεπω...γιατι εχω αρχισει και τα μισω:evil: :evil::evil: ξυπναω το πρωι και τα βλεπω να κοβουν βολτες στον παγκο και τρελλαινομαι.Τωρα τελευταια σαπουνιζω τον παγκο της κουζινας το βραδυ και δε μαζευω τις σαπουναδες τις αφηνω ετσι...και δεν εμφανιζονται.

 

Δε θελω να ψεκαζω ρε γαμωτο με φαρμακο τωρα που ειμαι εγκυος.

Link to comment
Share on other sites

να βάλεις άλλον να ψεκάσει και να φύγετε μετά από το σπίτι για κάποιες ώρες αν το συνδιάσεις και με σαββατοκύριακο κάπου εκτός, για να μείνει το φάρμακο αρκετά ακόμα καλλίτερα :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να βάλεις άλλον να ψεκάσει και να φύγετε μετά από το σπίτι για κάποιες ώρες αν το συνδιάσεις και με σαββατοκύριακο κάπου εκτός, για να μείνει το φάρμακο αρκετά ακόμα καλλίτερα :mrgreen::mrgreen:

 

Να σου πω το σκεφτηκα κι εγώ αυτό που λες αλλά το Aroxol γράφει στις οδηγίες "διάρκεια δράσης τουλάχιστον 4 εβδομαδες" και αυτό με άγχωσε. Για τσεκάρετε πρώτα αφού έχουμε και μικρά παιδιά που "γλείφουν" τα παντα..

Δεν ξέρω ποιο έχεις εσύ εγώ έχω ένα πράσινο μπουκάλι Aroxol earth choice που λέει "με φυσικές πυρεθρίνες" για όλα τα βαδιστικά έντομα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λές και εγώ πέρσι που η μικρή μπουσουλούσε κυλιόταν γενικώς με γιατροσόφια την πάλευα:) μέχρι που φύγαμε για ένα μήνα διακοπές και έβαλα τον καλό μου να ψεκάσει (ένα aroxol έχω και εγώ μην ρωτήσεις παραπάνω δεν θέλω να ξέρω :D:D)

Η κοπελιά όμως είναι έγκυος οπότε .........τι να πω.....

Φέτος πάντως η κατάσταση είχε φτάσει στο απροχώρητο μυρμήγκια από το μπαλκόνι μέχρι την κουζίνα σε γραμμή μαύριζε ο τόπος ......ψέκασα τι να κάνω :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο σαλόνι δεν έχω ξαναδεί απο τότε που ψέκασα. Στον πάγκο της κουζίνας όμως δεν μπορώ να ψεκάσω.....βάζω τρόφιμα εκεί πάνω.

Απλά τα κυνηγάω και ψεκάζω με dettol σπρέϋ, και έχω παρατηρήσει οτι τα αποθεί για λίγο διάστημα, χωρίς όμως να εξαφανίζονται.

Αναρωτιέμαι αν φύγω διακοπές, όταν επιστρέψω θα έχουν μετακομίσει όλα εδώ μέσα????

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι εκανα εγω και σωθηκα. Επειδη στο σπιτι μου εχω μεγαλες ποσοτητες μελιου και οπως θα γνωριζετε τα μυρμηγκια μαζευονται οπου υπαρχει τροφη, βρηκα τη λυση της σκονης σαν πουδρα. Στα φαρμακεια υπαρχει ενα μπουκαλακι "Παρασιτοκτονο υγειονομικης προστασιας σε σκονη" (δε θελω να αναφερω ακριβως το ονομα για να μη θεωρηθει ως διαφημιση στο φορουμ).

Ριχνω λοιπον την ανοιξη στις γωνιες οπου κυκλοφορουν οι μαγκες και δεν ξαναπατουν. Ειναι αοσμο και εγγυημενα αποτελεσματικο. Επισης αν καποιο κανει το μαγκα και ανεβει στον παγκο, αλιμονο του. Ριχνω τη σκονη σε σημεια που δεν με ενοχλουν για ενα βραδυ και την κανουν με ελαφρα πηδηματακια. Δοκιμαστε το και θα με θυμαστε για παντα.

Link to comment
Share on other sites

καλα βρε παιδια μηνν τα σκοτωσουμε τα κακομοιρα κτιμμα ειναι κ αυτα εαν βαλες κανελλα σε γωνιες του σπιτιου κ κοντα στα παραθυρα φευγουν απο μονα τους κ δεν ξαναπλησιαζουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως κάποια μπορεί να λύσει και το δικό μου πρόβλημα-καημό; Πώς θα γίνει να μην μπαίνουν κατσαρίδες στο σπίτι μου; Δε θέλω να καταντήσω καρδιακή ή να τρέχω στους ψυχίατρους. Το κακό είναι ότι μπαίνουν πετώντας κι όχι περπατώντας. Στο παρελθόν ψέκαζα γύρω από τις μπαλκονόπορτες και παράθυρα, στη βεράντα και σε κάθε σημείο που θεωρούσα πιθανό ότι θα περάσουν. Αυτές όμως φαίνεται με παρακολουθούν.

 

Προχτές το βράδυ (διαλέγουν και τις ώρες να είναι αρκετά αργά για να μου πάρει πολύ χρόνο να τις εξολοθρεύσω) κατά τις 12:30 καθόμουν στον υπολογιστή που βρίσκεται κολλητά με τη τζαμαρία της κρεβατοκάμαρας. Μπαίνει μια κατσαρίδα γίγας πετώντας και έρχεται κατευθείαν πάνω στα μαλλιά μου. Σημείωση: τα μαλλιά μου μπορεί να μην είναι πολλά αλλά είναι φουντωτά και σπαστά κι αν μπει κάτι δύσκολα το βρίσκεις. Τιναζόμουν 1 ώρα στριγγλίζοντας με αποτέλεσμα να μην έχω δει ότι η "κυρία" περπατούσε περιμετρικά ανάμεσα στο ταβάνι και τον τοίχο κάτω από το γύψινο.

 

Τελικά την ψέκαζα ακολουθώντας τη με μισό κιλό εντομοκτόνο, φαίνεται ότι κι εγώ είμαι ανθεκτική σ' αυτό αφού δεν ψόφησα, με αποτέλεσμα να κατέβει κάποια στιγμή ζαλισμένη στην πόρτα του υπνοδωματίου και να κρυφτεί για λίγο πίσω από κάτι αμπάγιες (μακριά φορέματα) που είχα κρεμάσει. Όμως χωρίς να την δω αυτή πέρασε από τη χαραμάδα της πόρτας στο παιδικό δωμάτιο. Το κατάλαβα αργότερα όταν κουνούσα με τη σκούπα τις αμπάγιες και δεν την έβρισκα.

 

Για να μην τα πολυλογώ τελικά τη βρήκα στο παιδικό πίσω από ένα παιχνίδι της μικρής να είναι ανάσκελα. Την αποτελείωσα με τη σκούπα κοντεύοντας να σπάσω το πλακάκι από τη δύναμη που έβαλα και τελικά την πέταξα έξω.

 

Τις κατσαρίδες τις φοβάμαι πάρα πολύ και δεν θέλω να τις πατάω με παπούτσια, πρώτον από φόβο ότι δεν θα τις πετύχω σωστά και θα ανέβουν στο πόδι μου και δεύτερον γιατί δε θέλω να ακούσω τον ανατριχιαστικό ήχο που κάνουν.

 

Αν μου προτείνετε σήτα δυστυχώς δε γίνεται να βάλω γιατί δεν υπάρχει χώρος στο τούβλο. Κάτι άλλο απωθητικό υπάρχει για αυτές που πετάνε;

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Η κατασταση με τα μυρμηγκια ειναι ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΗ!ξεκινησαν απο το μπανιο,αδειασα 3 μπουκαλια ξυδι αλη μερα σκουπιζα καθαριζα βουλωσα ολες τις τρυπεσ και τελικα εφυγα ν(σχεδον)οταν ψεκασα μεφαρμακο που εχουν οι απολυμαντικες εταιριες!Ψεκαζουν και τους σταθμους με αυτο!Η κατασταση ομως εχει βγει εκτος ελεγχου αφου οπως εχω καταλαβει εχουν φωλειες στα θεμελια και καθε φορα που βουλωνω μια τρυπα ανοιγουν μια αλλη...σημερα βρηκα 3 στον παγκο της κουζινας!εχουν φωλιες παντου...σαλονι,κουζινα εισοδο...Δεν αντεχω αλλο!Θα ψεκασω ολο το σπιτι και θα παω στη μαμα μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Τις κατσαρίδες τις φοβάμαι πάρα πολύ και δεν θέλω να τις πατάω με παπούτσια, πρώτον από φόβο ότι δεν θα τις πετύχω σωστά και θα ανέβουν στο πόδι μου και δεύτερον γιατί δε θέλω να ακούσω τον ανατριχιαστικό ήχο που κάνουν.

 

Αν μου προτείνετε σήτα δυστυχώς δε γίνεται να βάλω γιατί δεν υπάρχει χώρος στο τούβλο. Κάτι άλλο απωθητικό υπάρχει για αυτές που πετάνε;

 

 

Eviri έχουμε ακριβώς την ίδια φοβία, έχω ψάξει τα πάντα. Για το σπίτι φέρνουμε συνεργείο και κάνει κάθε Μάϊο απολύμανση. Οπωσδήποτε!!! Όμως για αυτές που πετούν δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΛΥΣΗ. Μόνο οι σίτες, τις οποίες δεν μπορείς να βάλεις αφού δεν έχεις επαρκή χώρο. Άρα σταμάτησε να ανοίγεις από την στιγμή που νυχτώνει. Αέριζε το σπίτι τις υπόλοιπες ώρες και μετά κλείνε. Αν πάλι θες αέρα κλείσε τα εξωτερικά και άσε ανοικτά τα τζάμια.

 

Η κατασταση με τα μυρμηγκια ειναι ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΗ!ξεκινησαν απο το μπανιο,αδειασα 3 μπουκαλια ξυδι αλη μερα σκουπιζα καθαριζα βουλωσα ολες τις τρυπεσ και τελικα εφυγα ν(σχεδον)οταν ψεκασα μεφαρμακο που εχουν οι απολυμαντικες εταιριες!Ψεκαζουν και τους σταθμους με αυτο!Η κατασταση ομως εχει βγει εκτος ελεγχου αφου οπως εχω καταλαβει εχουν φωλειες στα θεμελια και καθε φορα που βουλωνω μια τρυπα ανοιγουν μια αλλη...σημερα βρηκα 3 στον παγκο της κουζινας!εχουν φωλιες παντου...σαλονι,κουζινα εισοδο...Δεν αντεχω αλλο!Θα ψεκασω ολο το σπιτι και θα παω στη μαμα μου!!!!

 

 

 

Marinab το πρόβλημα με τα μυρμήγκια το είχε η πεθερά μου. Δοκίμαζε τα πάντα, ψέκαζε, έβαζε ξύδι, χλωρίνη δεν γινόταν τίποτα. Πάω μια μέρα στο σπίτι και τι να δω. Ένα πορτοκάλι κομμένο στα δύο τοποθετημένο στις φωλιές τους κοντά. Είχαν μαζευτεί χιλιάδες μέσα και έπιναν το ζωμό. Δεν ανέβαιναν πουθενά, ούτε προχωρούσαν στο υπόλοιπο σπίτι. Σε μερικές ημέρες τα άλλαζε. Έμεναν μόνιμα εκεί. Θα μου πεις δεν τα εξαφανίζεις, απλά τα απασχολείς. Ναι αλλά για 5 χρόνια προσπαθούσε να τα εξολοθρεύσει αλλά τίποτα. Δεν ξανανέβηκαν πουθενά. Όταν το πάθαμε στο εξοχικό, είπα το κόλπο στη μητέρα μου και πραγματικά λειτούργησε. Με το τέλος του καλοκαιριού σταμάτησαν να εμφανίζονται.

Link to comment
Share on other sites

για τις κατσαρίδες αφού δεν μπορείς να βάλεις σταθερή σίτα στην αγορά κυκλοφορούν σίτες για παράθυρα που μπαίνουν με κρίτσ κράτσ εχμμμμμμμμμμ ξέρεις τι εννοώ:P:p επίσης και για τις μπαλκονόπορτες υπάρχουν κάτι κρεμαστές τα πουλούσε παλιά το lidl αλλά έχω δει και στο πρακτικερ δεν είναι το καλλίτερο σε εμφάνιση άλλα κάνουν δουλειά :):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εχω γεμισει μυρμιγκια στην κουζινα και δεν βρισκω την φωλια τους με τιποτα, μαλλον ερχονται απ εξω ,(απο το μπαλκονακι της κουζινας..), μηπως βρε κοριτσια ξερετε καμια οικολογικη ,φυτικη λυση για να τα ξεφωρτωθω???? με χλωρηνη ,(που δεν ειναι οικολογικη το ξερω..:|) , καθαριζω καθε μερα κ ομως αυτα εκει!!! επιμενουν!!!!!!!!!! help:roll:

Link to comment
Share on other sites

ρίγανη ή πιπέρι, στον δρόμο τους!!!!!!!!!!!

 

Μπορείς να βάλεις κάτι γλυκό ή μια ψητή πατάτα ή μια χαρτοπετσέτα με ελαιόλαδο και μόλις ψαζεύονται πολλά να τα σκοτώνεις!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτά τα μυρμήγκια..ο εφιάλτης μου!!!!!Εγώ τολμώ να παραδεχτώ πως επειδή αγανάκτησα πραγματικά(ήταν ΠΑΝΤΟΥ)χρησιμοποίησα φάρμακο(φυσικά έλειπαν τα παιδια απο το σπίτι)..Αφού τα εξόντωσα τώρα σφουγγαρίζω με ξύδι και βάζω και βαμβάκια ποτισμένα με ξύδι στα σημεία που υποψιάζομαι πως μπαίνουν...Προς το παρόν τα πάμε καλά..δεν έχει εμφανιστεί κανένα και πάνε 2 μήνες τώρα!!!

Mjsrp2.pngGuD6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σε απογοητεύσω....

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Δοκίμασα, χλωρίνες, ξύδια, καφέδες, και ό,τι γιατροσόφι βρήκα στο νετ. Τελικά όλες οι λύσεις ήταν προσωρινές. Πάντα ξανάβγαιναν. Τελικά.... έβαλα baygon... (είναι αφρός και έχει στόμιο για να πηγαίνει στοχευμένα). Από τότε δεν ξαναβγήκαν.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια,τι πραγμα ειναι αυτο!!!!!Βγαινουν απο ΠΑΝΤΟΥ!!!:twisted:Το χειροτερο που ειδα ηταν ενα πρωι οταν πηγα να σηκωσω το παιδι απ'την κουνια και επειδη τις ειχαν βγει λιγο απεξω τα κακακια της,ειχαν παει μυρμηγκια!!!Τρελλαθηκα!!!Απο τοτε ζω με τον εφιαλτη!!!:mad::twisted: Ψεκαζω τα ποδια της κουνιας για να μην ξαναδω αυτο το τραγικο θεαμα!!! Παρεπιπτοντως,ο αφρος Baygon κανει δουλεια...

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ενά από τα ίδια!!!

Επίσης βοηθάει, αν βρεις από πού μπαινοβγαίνουν, να κλείσεις τις τρυπούλες με πλαστελίνη. Δεν μπορούν να το σκάψουν κ δεν ξαναβγαίνουν.

Δυστυχώς μόνο με φάρμακο φεύγουν.

 

δειτε κ αυτό, μου το έστειλε η αδερφή μου

 

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_bridge&brid=106&Itemid=54&topic=2055.0

Link to comment
Share on other sites

Ωπ εδώ ήμαστε ή ειδικότητα μου!!! Δοκίμασα τα πάντα....αν δεν ξέρεις που είναι η φωλιά είναι πρόβλημα γιατί ξαναβγαίνουν....βράσε ρίγανη κ βάλε κ στην ίδια ποσότητα με το ζουμί της ρίγανης ξύδι....ψέκασε γύρω γύρω όλο το σπίτι...πάρε κ τις παγίδες που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ κ βάλτες κοντά σε σημεία που συνήθως τα βλέπεις.....αν τα ξαναδείς πρέπει να ψεκάσεις με φάρμακο μέσα έξω γιατί προφανώς έρχονται απέξω κ ίσος κάνουν κ φωλιά μέσα...εγώ είμαι στη φάση τώρα μετά από έναν ψεκασμό με φάρμακο να βλέπω αραιά κ που πάλι από κανένα κ τώρα που θα φύγουμε διακοπές θα ξαναψεκάσω κ θα πω κ του πατέρα μου να έρθει στο ενδοιάμεσο να ψεκάσει γιατί ναι μεν σκοτώνονται κάποια αλλά υπάρχουν κ αυγά που σκάνε κ ξαναξεκινάει ο κύκλος....:mad:

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλες.Δε μπορω αλλο,εχω απελπιστει,κυριως γιατι φοβαμαι μην πανε στο μωρο.Μια γουλιτσα να κανει,μαζευονται αμεσως τα μ@λ@κ!σμενα!!!:evil:

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...