Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Φαρμακεία, μαγαζιά με μπαχαρικά-βότανα ή με βιολογικά καλλυντικά, εκεί που πουλάνε αρωματικά χώρου αυτά με το ρεσώ από κάτω... δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο... Ελπίζω να βοήθησα!

 

Ευχαριστώ! Θα παω να ψάξω σε φαρμακείο πρώτα και μετά σε ένα μαγαζί με βιολογικά καλλυντικά που είναι στην γειτονιά μου.

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπράβο βρε sofia07 παρακολουθώντας το θέμα με τα μυρμήγκια και τα άλλα ζωύφια με έκανες και γέλασα απίστευτα. Να 'σαι καλά.

 

:wink: Αυτός ήταν ο στόχος, Eviri μου, χαίρομαι που δεν το θεωρήσατε άλλο ένα tip για σπίτι καθαρό!

Να χαίρεσαι τα κοριτσάκια σου, φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Αι σιχτίρ παλιοομέρμυγκα! έβαλα ξύδι σκέτο κιόλας σε διάφορες τρυπούλες από όπου ξετρυπώνανε και αυτά τίποτα! ούτε ένα δεν βρήκα τέζα.

 

Εντωμεταξύ έχω και τον μικρό που έχει ξετρελλαθεί με τα μυρμήγκια και όταν δεί ένα, παρακολουθεί την διαδρομή του ξελιγωμένος στα γέλια!!:shock::shock:

 

Θα βάλω το άοσμο aeroxol που ξέρω ότι κάνει δουλειά, απλά είπα να το αποφύγω γιατί ο μικρός βάζει συνέχεια το πρόσωπό του στο πάτωμα. Δεν πάει άλλο όμως γιατί αυξήθηκαν!

Link to comment
Share on other sites

Αι σιχτίρ παλιοομέρμυγκα! έβαλα ξύδι σκέτο κιόλας σε διάφορες τρυπούλες από όπου ξετρυπώνανε και αυτά τίποτα! ούτε ένα δεν βρήκα τέζα.

 

Εντωμεταξύ έχω και τον μικρό που έχει ξετρελλαθεί με τα μυρμήγκια και όταν δεί ένα, παρακολουθεί την διαδρομή του ξελιγωμένος στα γέλια!!:shock::shock:

 

Θα βάλω το άοσμο aeroxol που ξέρω ότι κάνει δουλειά, απλά είπα να το αποφύγω γιατί ο μικρός βάζει συνέχεια το πρόσωπό του στο πάτωμα. Δεν πάει άλλο όμως γιατί αυξήθηκαν!

 

Το ξύδι δεν τα σκοτώνει! (αλοίμονο!)

Απλά τα κάνει να μην προτιμάνε εκείνο το περιβάλλον (γιατί είναι όξινο) και να φεύγουν!

 

Αντι για aeroxol

(το οτι είναι άοσμο δεν το κάνει και ακίνδυνο!)

γιατι δεν ρίχνεις καυτό νερό στην φωλιά τους;

Link to comment
Share on other sites

Το ξύδι δεν τα σκοτώνει! (αλοίμονο!)

Απλά τα κάνει να μην προτιμάνε εκείνο το περιβάλλον (γιατί είναι όξινο) και να φεύγουν!

 

Αντι για aeroxol

(το οτι είναι άοσμο δεν το κάνει και ακίνδυνο!)

γιατι δεν ρίχνεις καυτό νερό στην φωλιά τους;

 

Νόμιζα ότι τα σκοτώνει το ξύδι! αλλά και πάλι όπου έριξα συνέχισαν να κόβουν βόλτες! εννοείται ότι είναι επικίνδυνο το aeroxol αλλά τι να κάνω; θα ψεκάσω στα σημεία από όπου βγαίνουν όταν θα λείπουμε από το σπίτι.

 

Δύσκολο να τους βάλω καυτό νερό γιατί μάλλον οι φωλια τους είναι στην άκρη άκρη της μπαλκονόπορτας, κάτω από το αλουμίνιο. Πως να τους ρίξω; φφφφφφ! θα δώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να σας πω κάτι άσχετο από τον τρόπο εξουδετέρωσης των μυρμηγκιών. Όσες από σας πιστεύετε ότι τα μυρμήγκια μπήκαν στο σπίτι σας χωρίς λόγο (ψίχουλα κλπ) τότε έχετε το νου σας για επικείμενο σεισμό.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας πω κάτι άσχετο από τον τρόπο εξουδετέρωσης των μυρμηγκιών. Όσες από σας πιστεύετε ότι τα μυρμήγκια μπήκαν στο σπίτι σας χωρίς λόγο (ψίχουλα κλπ) τότε έχετε το νου σας για επικείμενο σεισμό.

ΜΠΑΡΔΟΝ??????

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι τα σκοτώνει το ξύδι! αλλά και πάλι όπου έριξα συνέχισαν να κόβουν βόλτες! εννοείται ότι είναι επικίνδυνο το aeroxol αλλά τι να κάνω; θα ψεκάσω στα σημεία από όπου βγαίνουν όταν θα λείπουμε από το σπίτι.

 

Δύσκολο να τους βάλω καυτό νερό γιατί μάλλον οι φωλια τους είναι στην άκρη άκρη της μπαλκονόπορτας, κάτω από το αλουμίνιο. Πως να τους ρίξω; φφφφφφ! θα δώ.

μηπως αν σοβαντιζατε τις τρυπουλες απο τις φωλιες?εγω αυτο εκανα ειχαν σε ενα σημειο φαει τον αρμο απο το πλακακι οπου βρηκα τρυπουλα την εκλεισα και ηρεμησα τωρα εχει μια στο μπαλκονι αλλα θα την βρω που θα μου παει!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΑΡΔΟΝ??????

 

Αναφέρομαι μόνο στις περιπτώσεις που τα μυρμήγκια χωρίς εμφανή λόγο μπαίνουν σε ένα σπίτι. Όχι όταν βρίσκουν ψίχουλα, μέλια και άλλες "λιχουδιές".

Επίσης τα μυρμήγκια να ξέρεις ότι είναι πρόδρομο φαινόμενο ενός σεισμού που επίκειται τις επόμενες μέρες. Εννοώ όταν κάνουν ασυνήθιστη εμφάνιση είτε σε σημεία του σπιτιού που δεν τα έχουμε ξαναδεί είτε σε εποχές που δε θα έπρεπε να υπάρχουν πολλά.

Στο δικό μου σπίτι στην Αθήνα περίπου 3 μέρες πριν το σεισμο του 1999 είδα ορδές μυρμηγκιών ανεξήγητα. Μένω στον τρίτο όροφο όχι σε ισόγειο. Γλάστρες δεν έχω πουθενά. Ψίχουλα δεν αφήνω στους πάγκους και τα πατώματα. Η έλευσή τους ήταν απροσδόκητη. Σε πληροφορώ ότι έρχονταν τακτικά κατά τα 2 επόμενα χρόνια που κράτησαν οι συχνές δονήσεις των μετασεισμών. Έχω να τα ξαναδώ από τότε.

Δεν προτείνω ότι ντε και καλά βλέποντας οι κοπέλες τα μυρμηγκάκια στο σπίτι τους θα έρθει και σεισμός, αλλά στην περίπτωση που δεν έχουν ξαναδεί ποτέ τέτοιες "επισκέψεις" ή τις θεωρούν ανεξήγητες και αυτά επιμένουν, ας έχουν το νου τους.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

kalispera!!prin katafigeis sthn lysh tou aroxol dokimase to oikologiko spray bio-insektal.to agorasa apo to biologiko katasthma prasino(se xalandri kai neo hrakleio).gia ta mikra mas poy einai synexeia sto patwma einai mia kapoia lysh,bebaia kai se ayto grafei oti den prepei na erxetai se epafh me to stoma.sorry gia ta agglika,kati epathe to pc.kalh epityxia!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναφέρομαι μόνο στις περιπτώσεις που τα μυρμήγκια χωρίς εμφανή λόγο μπαίνουν σε ένα σπίτι. Όχι όταν βρίσκουν ψίχουλα, μέλια και άλλες "λιχουδιές".

Επίσης τα μυρμήγκια να ξέρεις ότι είναι πρόδρομο φαινόμενο ενός σεισμού που επίκειται τις επόμενες μέρες. Εννοώ όταν κάνουν ασυνήθιστη εμφάνιση είτε σε σημεία του σπιτιού που δεν τα έχουμε ξαναδεί είτε σε εποχές που δε θα έπρεπε να υπάρχουν πολλά.

Στο δικό μου σπίτι στην Αθήνα περίπου 3 μέρες πριν το σεισμο του 1999 είδα ορδές μυρμηγκιών ανεξήγητα. Μένω στον τρίτο όροφο όχι σε ισόγειο. Γλάστρες δεν έχω πουθενά. Ψίχουλα δεν αφήνω στους πάγκους και τα πατώματα. Η έλευσή τους ήταν απροσδόκητη. Σε πληροφορώ ότι έρχονταν τακτικά κατά τα 2 επόμενα χρόνια που κράτησαν οι συχνές δονήσεις των μετασεισμών. Έχω να τα ξαναδώ από τότε.

Δεν προτείνω ότι ντε και καλά βλέποντας οι κοπέλες τα μυρμηγκάκια στο σπίτι τους θα έρθει και σεισμός, αλλά στην περίπτωση που δεν έχουν ξαναδεί ποτέ τέτοιες "επισκέψεις" ή τις θεωρούν ανεξήγητες και αυτά επιμένουν, ας έχουν το νου τους.

 

Η μητέρα μου είχε πάθει το εξής:

 

Για 1-2 χρόνια της είχαν σπάσει τα νεύρα κάτι μυρμήγκια στην κουζίνα

που δεν μπορούσε να τα διώξει με τίποτα!!

(μένει σε πολυκατοικία στον 5ο όροφο!!)

 

Μετά τον σεισμό του 1999 ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ως δια μαγείας!! :shock:

 

Δεν το πίστευα όταν μου το έλεγε,

μέχρι που το είδα κι εγώ με τα μάτια μου!!

 

Άκου κάτι περίεργα!!

 

Οπότε κορίτσια...αν γίνει κανένας σεισμός

μην πανικοβληθείτε!

Δείτε την θετική πλευρά του γεγονότος!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι τα μυρμηγκακια εμφανιζονται σε σπιτια που εχουν εξετασει ταθεμελια και ειναι ασφαλη σε περιπτωση σεισμου?ωραια τοτε και εμεις τι τα διωχνουμε καλε να τα βγαολουμε και ονοματα να τα χουμε οικοσιτα1514769zhwda57ua8.jpg.το ηξερα για τα ποντικια τις ακτσαριδες οτι βγαινουν τα πουλια σηκωνονται στον αερα λιγο πριν τον σεισμο,ενταξει εχει βαση και αυτο με τα μυρμηγκια ουφ!παναγια μου μακρια!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως αν σοβαντιζατε τις τρυπουλες απο τις φωλιες?εγω αυτο εκανα ειχαν σε ενα σημειο φαει τον αρμο απο το πλακακι οπου βρηκα τρυπουλα την εκλεισα και ηρεμησα τωρα εχει μια στο μπαλκονι αλλα θα την βρω που θα μου παει!

 

Αυτό θα κάνω κουφετάκι μου. Το ίδιο έκανε και η κουνιάδα μου στον επάνω όροφο και σώθηκε!το συζητούσαμε εχτές μάλιστα και ήθελα να το πώ και εγώ στα κορίτσια αλλά με πρόλαβες ! :-D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω κουφετάκι μου. Το ίδιο έκανε και η κουνιάδα μου στον επάνω όροφο και σώθηκε!το συζητούσαμε εχτές μάλιστα και ήθελα να το πώ και εγώ στα κορίτσια αλλά με πρόλαβες ! :-D

μωρο μου!αντε κοριτσια ολες με ενα μυστρι στο χερι να κλεισουμε τις τρυπεςςςς:-D

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία συσχέτιση των σεισμών με την εμφάνιση των μυρμηγκιών.

 

Ούτε τα ψίχουλα και τα συναφή (που αν υπάρχει παιδί/παιδιά στο σπίτι είναι σύνηθες και αναπόφευκτο) είναι από μόνη της ικανή συνθήκη για εμφάνιση μυρμηγκιών.

 

Τα μηρμηγκάκια βρίσκουν κάποια δίοδο προς τα μέσα. Από μια αμελητέα τρυπούλα σε ασοβάντιστη επιφάνεια και μετά, στο εσωτερικό, ακόμη και πίσω από πλακάκια ή κάτω από πατώματα βρίσκουν τον τρόπο να βγουν και να έλθουν εκεί που υπάρχει ενδιαφέρον (ψίχουλα κλπ). Μάλιστα συνήθως έχουν και έξοδο κινδύνου, δηλαδή 2η έξοδο από άλλη τρυπούλα. Μπορούν να υπάρχουν για καιρό σε απρόσιτα σημεία (πίσω από πλακάκια, πίσω από κάσες κλπ) και να εμφανίζονται σαν ορδή όταν μυριστούν φαί σε σημείο εκτεθειμένο.

 

Ο οριστικός τρόπος αντιμετώπισης και όχι ημίμετρο, είναι να ερευνήσει κάποιος (όσο δύσκολο και αν είναι αυτό) για να βρεί το σημείο ή τα σημεία που μπαίνουν από έξω προς τα μέσα στο σπίτι και να τα κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά θα το πω:

"μυρμήγκια στο ΣΑΛΟΝΙ" ; Δηλαδή αν ήταν αλλού no problem;;:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Πλάκα κάνω μη βαράτε...

 

Έχω περιέργεια να δω αν θα βρεθεί οριστική και υγιεινή λύση εξουδετέρωσης. Αν και κατά τη γνώμη μου μόνο αν βρεις την φωλιά θα ηρεμήσεις (όπως ειπώθηκε ήδη).

 

Καλή τύχη!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά θα το πω:

"μυρμήγκια στο ΣΑΛΟΝΙ" ; Δηλαδή αν ήταν αλλού no problem;;:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Πλάκα κάνω μη βαράτε...

 

Έχω περιέργεια να δω αν θα βρεθεί οριστική και υγιεινή λύση εξουδετέρωσης. Αν και κατά τη γνώμη μου μόνο αν βρεις την φωλιά θα ηρεμήσεις (όπως ειπώθηκε ήδη).

 

Καλή τύχη!

 

Μάλλον έπρεπε να γράψω μυρμήγκια στο σπίτι!!!!!

Πάντως χωρίς πλάκα συμφωνώ πως πρέπει να βρούμε από που μπαίνουνε και να κλείσουμε τις τρύπες. Είναι λίγο δύσκολο βέβαια. Η άλλη λύση είναι να σταματήσουμε να τρώμε!!!!! (πλάκα κάνω)

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα με τα μυρμήγκια αλλά σε διαφορετικό βαθμό απο εσάς και για άλλο λόγο.

Το σπίτι που μένω είναι μονοκατοικία και σε κάπως πιο εξοχικό σημείο....

Είχα πρωτοδεί μυρμήγκια στο μπάνιο του επάνω ορόφου. Ούτε ψίχουλα έχει εκεί ούτε τίποτα να φάνε. Παιδιά σκυλιά δεν έχω...να πω οτι μετέφεραν τροφη.... άρα πως???? Μετά εμφανίστηκαν και στην κρεβατοκάμαρα μου. Επίσης δεν πάμε φαγητά στο δωμάτιο. Επειδή και το μπάνιο και το δωμάτιο μας βλέπουν στην πίσω αυλή σκέφτηκα πως ανεβαίνουν απο το χώμα και κάπως τρύπωσαν. Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο....μόνο τα σκούπιζα με την ηλεκτρική όταν καθάριζα και απο το δωμάτιο ψιλοεξαφανίστηκαν. Απο το μπάνιο για λίγο καιρό δεν τα έβλεπα. Αλλά εχτές το πρωί πάω στο μπάνιο και βλέπω μαζεμένα μπόλικο πάνω στην μπανιέρα και στο νιπτήρα.

Πριν κάνα μήνα εμφανίστηκαν και στο σαλόνι. Εεεε λέω θα μας έπεσε κανένα ψίχουλο ια θα βγήκαν. Καθάρισα τα πάντα εξονυχιστικά όμως αυτά πάλι εδώ. Επειδή δεν έχουμε πλακάκια αλλά laminate και τα σοβαντεπί είναι απο ξύλο, έβαλα τον άντρα μου να περάσει όλα τα σοβαντεπί με διάφανη σιλικόνη για να κλείσει κάθε πιθανή είσοδος. Ομως αυτά είναι πάλι εδώ.

Σήμερα είδα και στην κουζίνα στο νεροχύτη όπου ήταν και καθαρος. Εκανα όλο τον πάγκο με dettol αλλά τίποτα..... Τι να κάνω??? Θα τρελαθώ........

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευτυχως κορίτσια δεν είμαι η μοναδική που εχω ...κατοικιδια στο σπίτι.......

Τα νευρα μου.....είχα αρκετα στο πατωμα τις κουζίνας...και επειδη τα πιστιρίκια μου ριχνουν ψίχουλα στο πατωμα καθε βράδυ τα μυρμίγκια ειχαν πάρτυ!!!!!:-Dακολούθησα τις οδηγίες σας και εριξα ξυδι...και το πάρτυ μεταφέρθηκε στον πάγκο της κουζίνας....!!!!!

Ολη την ημέρα τα κινηγάω με το ξύδι....λίτρα εχω αδειάσει αλλά τπτ.....μέχρι και στο σαλόνι έφτασαν...έιναι πλέων το νεο παιχνίδι του μπέμπη μου......αν εντοπίσει μυρμιγκι προσπαθει να το πιασει με το δαχτυλάκι του.....Αυριο θα ψεκάσω με φάρμακο....τι αλλό να κανω??????Αγανάκτησα...λέτε να γινει κανενας σεισμος:?:??????

Καμμια αλλη ιδέα....κανένα νεο μαντζούνι????κατι αλλο??????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...