Recommended Posts

Καλημέρα, πήγα εχθές στη γιατρό μου.

Όλα στο ΡΕΑ βαίνουν καλώς, δε μου είπε και πάρα πολλές λεπτομέρειες, γιατί με είδε φρικαρισμένη και επικεντρώθηκε στο να μου "απαγορεψει" να βλέπω ειδήσεις. Βοηθάνε πάρα πολύ στην όλη διαδικασία οι πιστωτικές, web-banking και τα σχετικά.

Είδομεν...

Διαφημίσεις

και γω στα ιδια με σενα γενναω σε 2μηνες και αυτη τη στιγμη με δεσμευμενες τις καταθεσεις μας και με φοβο να χαθουν εχω αγχωθει πολυ.ρωτησα τη γιατρο σημερα και η καισαρικη που θα κανω εγω κοστιζει 1500 ευρω στο ρεα.αρκετα μου φανηκαν μιας και στο πρωτο τοκετο εδωσα 960.

καλησπέρα και από εμένα...

μια από τα ίδια! το 2012 Ιούλιο γέννησα εκεί με καισαρική και έδωσα διαφορά 904? και τώρα έμαθα από την ξαδέρφη μου που γεννάει εκεί σε 3 μέρες.... 1687? η καισαρική στο 3κλινο...

εγκεφαλικό??????:roll:

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Γεννησα στο Ρεα.. Μεχρι την γεννα μου ολα ηταν σουπερ. Εμεινα ευχαριστημενη απο τον γιατρο μου, τον αναισθησιολογο και ολη τη διαδικασια της γεννας. Απογοητευτηκα απο τις μαιες του οροφου που ορισμενες ηταν αγενεστατες, απο το γεγονος οτι δε μου φεραν το μωρο αμεσως οταν ημουν στην ανανηψη να το θηλασω. Ευτυχως ειχα ρουμινγκ ιν και παρα την ταλαιπωρια του χειρουργιου μου δεν αφησα λεπτο το μωρο απο πανω μου. Ψυχολογικα

υποστηρικτικα δε με βοηθησαν οι μαιες ομως. Και σαν πρωταρα ειχα αναγκη να μου εξηγησουν, να ειναι μαζι μου τρυφερες. Στο θηλασμο δε, μου πιεζαν το στηθος πολυ δυνατα που μεκαναν να υποφερω. Μια μερα πριν φυγω μιλησα με μια ψυχολογο απο σεμιναρια που διοργανωναν εκει. Ετυχε να την πετυχω κ της ανοιχτηκα. Με θεωρησε παρα την ταλαιπωρια μου πολυ δυνατη και σωστη. Με ενθαρρυνε πολυ η γυναικα αυτη, τελικα ειναι θεμα ανθρωπου. Δεν ξερω αν πρεπει να τα βαλω με το μαιευτηριο ή με τον εαυτο μου που δεν εκανα "αναφορα" καποιεσ μαιεσ. Το παραπονο μου ειναι πως δε με φροντισαν, με ξεπετουσαν. Και η βαβουρα του τρικλινου με κουρασε πολυ... Αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το μσιευτηριο. Οπου υπαρχει πολυς κοσμος, ετσι ειναι.

Ομως επειδη εχω βρεθει σε διαφορα νοσοκομεια, ειναι ορισμενα που εχουν πολυ καλη πολιτικη και ειναι εξαιρετικα σε εξυπηρετηση, οπως για παραδειγμα το παιδιατρικο στο ιατρικο αθηνων. Για εκει δεν εχω ουτε ενα αρνητικο να προσαψω. Και οι νοσηλευτες εξαιρετικοι!

Η επομενη γεννα μου λοιπον, θα ειναι σε μονοκλινο (δημοσιο-ιδιωτικο δε με νοιαζει) αναλογως πως θα ειμαι εκεινη την εποχη. Και μια μαια διπλα μου, μια αποκλειστικη μαια.

Μετανιωσα που δεν ειχα. Μου το χαν πει αλλα ο γιατρος μου ελεγε πως δεν χρειαζεται. Κι ομως το μετανιωσα. Θα αισθανομουν πιο ασφαλης.

Τελοσπαντων, κρατω μονο τα καλα... Περαν της γεννας, οι μαιες και η εξυπηρετηση φροντιδα ειναι το δευτερο βασικο για μενα. Ποσο μαλλον απο ενα ιδιωτικο..

κοριτσια καλημερα και απο μενα.

Λίγο άσχετο με το θεμα απλα επειδη αφορά το Ρεα... Εχει καμια προσωπικη εμπειρια απο τον κ. Κακαλετρη ? Προσπαθω σε διαφορα post να βρω πληροφοριες γιατι θα με ενδιεφερε πολυ. Είμαι ηδη εγκυος και ενδιαφερομαι να αλλαξω γιατρο...

SqMTp2.png

Καλησπέρα κορίτσια κ απο μένα!

Διανύσω τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης μου. Παρότι διαμένω στην επαρχία , απο φόβο για την λειτουργία του νοσοκομείου στη πόλη μου, εχω επιλέξει προς το παρόν να με παρακολουθεί ο γιατρός μου στην Αθηνα. Ο γιατρός μου ομως συνεργάζεται με το ΡΕΑ κ το Ιασώ. Σκεφτόμουν να γεννήσω στο ΡΕΑ γιατι ειναι δίπλα στο σπίτι που θα με φιλοξενεί στην Αθηνα. Ειναι ολοκαίνουργιο κ σκεφτόμουν οτι θα ηταν το πιο λογικό να επιλέξω αυτο! Ομως πριν ενα μήνα, πολυ πρόσφατα δλδ , γέννησε εκει μια φίλη κ δε μου έδωσε κ τις καλύτερες εντυπώσεις. Μου είπε οτι εκτός απο τις μαίες στις αίθουσες τοκετών, οι οποίες ηταν πολυ καλές, οι μαίες στους ορόφους δεν ηταν καλές, δεν προλάβαιναν να έρθουν για να τους δείξουν θηλασμό κ γενικά ελλιπές προσωπικό. Επίσης η καθαριότητα δεν ηταν κ ο,τι καλύτερο.

Ειχα επισκεφθεί τα δωμάτια του ΡΕΑ κ είδα οτι όντως ειναι πολυ στενά, τα τρίκλινο, κ σίγουρα θα έχει πολυ φασαρία κ βαβούρα!

Θα ηθελα τη γνώμη σας αν έχετε γεννήσει πρόσφατα στο ΡΕΑ, κυρίως για τις μαίες ορόφου (ευγένεια, βοήθεια σε θηλασμό). Η αλήθεια οτι ειναι πολυ δύσκολοι καιροί κ ειναι κρίμα ενώ δίνουμε τόσα λεφτα με δυσκολία, να μην ανταποκρίνονται σε αυτα.

Σας ευχαριστω!

Καλησπέρα κορίτσια κ απο μένα!

Διανύσω τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης μου. Παρότι διαμένω στην επαρχία , απο φόβο για την λειτουργία του νοσοκομείου στη πόλη μου, εχω επιλέξει προς το παρόν να με παρακολουθεί ο γιατρός μου στην Αθηνα. Ο γιατρός μου ομως συνεργάζεται με το ΡΕΑ κ το Ιασώ. Σκεφτόμουν να γεννήσω στο ΡΕΑ γιατι ειναι δίπλα στο σπίτι που θα με φιλοξενεί στην Αθηνα. Ειναι ολοκαίνουργιο κ σκεφτόμουν οτι θα ηταν το πιο λογικό να επιλέξω αυτο! Ομως πριν ενα μήνα, πολυ πρόσφατα δλδ , γέννησε εκει μια φίλη κ δε μου έδωσε κ τις καλύτερες εντυπώσεις. Μου είπε οτι εκτός απο τις μαίες στις αίθουσες τοκετών, οι οποίες ηταν πολυ καλές, οι μαίες στους ορόφους δεν ηταν καλές, δεν προλάβαιναν να έρθουν για να τους δείξουν θηλασμό κ γενικά ελλιπές προσωπικό. Επίσης η καθαριότητα δεν ηταν κ ο,τι καλύτερο.

Ειχα επισκεφθεί τα δωμάτια του ΡΕΑ κ είδα οτι όντως ειναι πολυ στενά, τα τρίκλινο, κ σίγουρα θα έχει πολυ φασαρία κ βαβούρα!

Θα ηθελα τη γνώμη σας αν έχετε γεννήσει πρόσφατα στο ΡΕΑ, κυρίως για τις μαίες ορόφου (ευγένεια, βοήθεια σε θηλασμό). Η αλήθεια οτι ειναι πολυ δύσκολοι καιροί κ ειναι κρίμα ενώ δίνουμε τόσα λεφτα με δυσκολία, να μην ανταποκρίνονται σε αυτα.

Σας ευχαριστω!

Καλησπέρα lenaki και με το καλό το μωράκι σου!! Στο REA γέννησα πέρσι κι έχω τις καλύτερες εντυπώσεις! Οι μαίες ήταν υπόδειγμα και με βοήθησαν πάρα πολύ στο θηλασμό... Δε θα ξεχάσω που πόναγα (καισαρική), ο μικρός δεν έπιανε θηλή την 1η νύχτα κι έκλαιγε και με το που πάτησα το κουμπάκι ήρθε αμέσως μια κοπέλα και με βοήθησε... Η καθαριότητα ήταν άριστη και όσο για τη βαβούρα...δυστυχώς είναι θέμα των "συγκατοίκων" που θα πετύχεις. Το μαιευτήριο αυτό πάντως έχει ενταχθεί σε πρόγραμμα της Unesco για να είναι "φιλικό στα βρέφη" και το επίπεδό του είναι υψηλό! Γενικά πάντως είναι όλα υποκειμενικά... Το σίγουρο είναι ότι εκεί θα ζήσεις τις πιο όμορφες στιγμές της ζωής σου και αυτό τα επισκιάζει όλα!!! Να είσαι καλά!!! Καλή συνέχεια!;)

:D

Θα συμφωνήσω για το Ρέα, γέννησα πριν τέσσερα χρόνια εκεί, το θεωρώ εξαιρετικό..μην επηρεάζεσαι από αυτά που ακούς...

Καλησπέρα lenaki και με το καλό το μωράκι σου!! Το μαιευτήριο αυτό πάντως έχει ενταχθεί σε πρόγραμμα της Unesco για να είναι "φιλικό στα βρέφη" και το επίπεδό του είναι υψηλό!

Για να χαρακτηριστεί ενα Μαιευτηριο φιλικό προς τα βρεφη πρέπει να εφαρμόζει τα δέκα βήματα που έχει ορίσει ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας και η unicef για τον επιτυχή θηλασμό. Πρόκειται για πιστοποίηση που δίνεται απο το υπουργείο υγείας κατόπιν αξιολόγησης όλου του προσωπικού σε θέματα θηλασμού και ισχύει για πέντε χρόνια. Στην Ελλάδα τα μόνα πιστοποιημένα μαιευτήρια ως φιλικά προς τα βρεφη ειναι το Ελενα Βενιζελου απο τα δημόσια και το Μητέρα απο τα ιδιωτικά.

Τα υπόλοιπα μπορεί να λένε στις ιστοσελίδες τους την ατάκα φιλικό προς τα βρεφη αλλά πιστοποίηση δε φέρουν.

Για να χαρακτηριστεί ενα Μαιευτηριο φιλικό προς τα βρεφη πρέπει να εφαρμόζει τα δέκα βήματα που έχει ορίσει ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας και η unicef για τον επιτυχή θηλασμό. Πρόκειται για πιστοποίηση που δίνεται απο το υπουργείο υγείας κατόπιν αξιολόγησης όλου του προσωπικού σε θέματα θηλασμού και ισχύει για πέντε χρόνια. Στην Ελλάδα τα μόνα πιστοποιημένα μαιευτήρια ως φιλικά προς τα βρεφη ειναι το Ελενα Βενιζελου απο τα δημόσια και το Μητέρα απο τα ιδιωτικά.

Τα υπόλοιπα μπορεί να λένε στις ιστοσελίδες τους την ατάκα φιλικό προς τα βρεφη αλλά πιστοποίηση δε φέρουν.

Σ'ευχαριστώ για την επισήμανση ilpapado. Γιαυτό όπως θα είδες είχα γράψει "έχει ενταχθεί σε πρόγραμμα" και δεν έγραψα "έχει χαρακτηριστεί"... Η ουσία όμως είναι στο θετικό αποτέλεσμα και στην όμορφη εμπειρία που βίωσα η ίδια στο μαιευτήριο αυτό και όχι στους "τίτλους" που δίνουν...;)

:D

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα