Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαιευτήριο Ρέα


RANIA

Recommended Posts

Καλημέρα, πήγα εχθές στη γιατρό μου.

Όλα στο ΡΕΑ βαίνουν καλώς, δε μου είπε και πάρα πολλές λεπτομέρειες, γιατί με είδε φρικαρισμένη και επικεντρώθηκε στο να μου "απαγορεψει" να βλέπω ειδήσεις. Βοηθάνε πάρα πολύ στην όλη διαδικασία οι πιστωτικές, web-banking και τα σχετικά.

Είδομεν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και γω στα ιδια με σενα γενναω σε 2μηνες και αυτη τη στιγμη με δεσμευμενες τις καταθεσεις μας και με φοβο να χαθουν εχω αγχωθει πολυ.ρωτησα τη γιατρο σημερα και η καισαρικη που θα κανω εγω κοστιζει 1500 ευρω στο ρεα.αρκετα μου φανηκαν μιας και στο πρωτο τοκετο εδωσα 960.

καλησπέρα και από εμένα...

μια από τα ίδια! το 2012 Ιούλιο γέννησα εκεί με καισαρική και έδωσα διαφορά 904? και τώρα έμαθα από την ξαδέρφη μου που γεννάει εκεί σε 3 μέρες.... 1687? η καισαρική στο 3κλινο...

 

εγκεφαλικό??????:roll:

Το θαύμα της ζωής βρίσκεται μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Γεννησα στο Ρεα.. Μεχρι την γεννα μου ολα ηταν σουπερ. Εμεινα ευχαριστημενη απο τον γιατρο μου, τον αναισθησιολογο και ολη τη διαδικασια της γεννας. Απογοητευτηκα απο τις μαιες του οροφου που ορισμενες ηταν αγενεστατες, απο το γεγονος οτι δε μου φεραν το μωρο αμεσως οταν ημουν στην ανανηψη να το θηλασω. Ευτυχως ειχα ρουμινγκ ιν και παρα την ταλαιπωρια του χειρουργιου μου δεν αφησα λεπτο το μωρο απο πανω μου. Ψυχολογικα

υποστηρικτικα δε με βοηθησαν οι μαιες ομως. Και σαν πρωταρα ειχα αναγκη να μου εξηγησουν, να ειναι μαζι μου τρυφερες. Στο θηλασμο δε, μου πιεζαν το στηθος πολυ δυνατα που μεκαναν να υποφερω. Μια μερα πριν φυγω μιλησα με μια ψυχολογο απο σεμιναρια που διοργανωναν εκει. Ετυχε να την πετυχω κ της ανοιχτηκα. Με θεωρησε παρα την ταλαιπωρια μου πολυ δυνατη και σωστη. Με ενθαρρυνε πολυ η γυναικα αυτη, τελικα ειναι θεμα ανθρωπου. Δεν ξερω αν πρεπει να τα βαλω με το μαιευτηριο ή με τον εαυτο μου που δεν εκανα "αναφορα" καποιεσ μαιεσ. Το παραπονο μου ειναι πως δε με φροντισαν, με ξεπετουσαν. Και η βαβουρα του τρικλινου με κουρασε πολυ... Αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το μσιευτηριο. Οπου υπαρχει πολυς κοσμος, ετσι ειναι.

 

Ομως επειδη εχω βρεθει σε διαφορα νοσοκομεια, ειναι ορισμενα που εχουν πολυ καλη πολιτικη και ειναι εξαιρετικα σε εξυπηρετηση, οπως για παραδειγμα το παιδιατρικο στο ιατρικο αθηνων. Για εκει δεν εχω ουτε ενα αρνητικο να προσαψω. Και οι νοσηλευτες εξαιρετικοι!

 

Η επομενη γεννα μου λοιπον, θα ειναι σε μονοκλινο (δημοσιο-ιδιωτικο δε με νοιαζει) αναλογως πως θα ειμαι εκεινη την εποχη. Και μια μαια διπλα μου, μια αποκλειστικη μαια.

Μετανιωσα που δεν ειχα. Μου το χαν πει αλλα ο γιατρος μου ελεγε πως δεν χρειαζεται. Κι ομως το μετανιωσα. Θα αισθανομουν πιο ασφαλης.

 

Τελοσπαντων, κρατω μονο τα καλα... Περαν της γεννας, οι μαιες και η εξυπηρετηση φροντιδα ειναι το δευτερο βασικο για μενα. Ποσο μαλλον απο ενα ιδιωτικο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοριτσια καλημερα και απο μενα.

Λίγο άσχετο με το θεμα απλα επειδη αφορά το Ρεα... Εχει καμια προσωπικη εμπειρια απο τον κ. Κακαλετρη ? Προσπαθω σε διαφορα post να βρω πληροφοριες γιατι θα με ενδιεφερε πολυ. Είμαι ηδη εγκυος και ενδιαφερομαι να αλλαξω γιατρο...

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλησπέρα κορίτσια κ απο μένα!

 

Διανύσω τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης μου. Παρότι διαμένω στην επαρχία , απο φόβο για την λειτουργία του νοσοκομείου στη πόλη μου, εχω επιλέξει προς το παρόν να με παρακολουθεί ο γιατρός μου στην Αθηνα. Ο γιατρός μου ομως συνεργάζεται με το ΡΕΑ κ το Ιασώ. Σκεφτόμουν να γεννήσω στο ΡΕΑ γιατι ειναι δίπλα στο σπίτι που θα με φιλοξενεί στην Αθηνα. Ειναι ολοκαίνουργιο κ σκεφτόμουν οτι θα ηταν το πιο λογικό να επιλέξω αυτο! Ομως πριν ενα μήνα, πολυ πρόσφατα δλδ , γέννησε εκει μια φίλη κ δε μου έδωσε κ τις καλύτερες εντυπώσεις. Μου είπε οτι εκτός απο τις μαίες στις αίθουσες τοκετών, οι οποίες ηταν πολυ καλές, οι μαίες στους ορόφους δεν ηταν καλές, δεν προλάβαιναν να έρθουν για να τους δείξουν θηλασμό κ γενικά ελλιπές προσωπικό. Επίσης η καθαριότητα δεν ηταν κ ο,τι καλύτερο.

 

Ειχα επισκεφθεί τα δωμάτια του ΡΕΑ κ είδα οτι όντως ειναι πολυ στενά, τα τρίκλινο, κ σίγουρα θα έχει πολυ φασαρία κ βαβούρα!

 

Θα ηθελα τη γνώμη σας αν έχετε γεννήσει πρόσφατα στο ΡΕΑ, κυρίως για τις μαίες ορόφου (ευγένεια, βοήθεια σε θηλασμό). Η αλήθεια οτι ειναι πολυ δύσκολοι καιροί κ ειναι κρίμα ενώ δίνουμε τόσα λεφτα με δυσκολία, να μην ανταποκρίνονται σε αυτα.

 

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια κ απο μένα!

 

Διανύσω τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης μου. Παρότι διαμένω στην επαρχία , απο φόβο για την λειτουργία του νοσοκομείου στη πόλη μου, εχω επιλέξει προς το παρόν να με παρακολουθεί ο γιατρός μου στην Αθηνα. Ο γιατρός μου ομως συνεργάζεται με το ΡΕΑ κ το Ιασώ. Σκεφτόμουν να γεννήσω στο ΡΕΑ γιατι ειναι δίπλα στο σπίτι που θα με φιλοξενεί στην Αθηνα. Ειναι ολοκαίνουργιο κ σκεφτόμουν οτι θα ηταν το πιο λογικό να επιλέξω αυτο! Ομως πριν ενα μήνα, πολυ πρόσφατα δλδ , γέννησε εκει μια φίλη κ δε μου έδωσε κ τις καλύτερες εντυπώσεις. Μου είπε οτι εκτός απο τις μαίες στις αίθουσες τοκετών, οι οποίες ηταν πολυ καλές, οι μαίες στους ορόφους δεν ηταν καλές, δεν προλάβαιναν να έρθουν για να τους δείξουν θηλασμό κ γενικά ελλιπές προσωπικό. Επίσης η καθαριότητα δεν ηταν κ ο,τι καλύτερο.

 

Ειχα επισκεφθεί τα δωμάτια του ΡΕΑ κ είδα οτι όντως ειναι πολυ στενά, τα τρίκλινο, κ σίγουρα θα έχει πολυ φασαρία κ βαβούρα!

 

Θα ηθελα τη γνώμη σας αν έχετε γεννήσει πρόσφατα στο ΡΕΑ, κυρίως για τις μαίες ορόφου (ευγένεια, βοήθεια σε θηλασμό). Η αλήθεια οτι ειναι πολυ δύσκολοι καιροί κ ειναι κρίμα ενώ δίνουμε τόσα λεφτα με δυσκολία, να μην ανταποκρίνονται σε αυτα.

 

Σας ευχαριστω!

 

Καλησπέρα lenaki και με το καλό το μωράκι σου!! Στο REA γέννησα πέρσι κι έχω τις καλύτερες εντυπώσεις! Οι μαίες ήταν υπόδειγμα και με βοήθησαν πάρα πολύ στο θηλασμό... Δε θα ξεχάσω που πόναγα (καισαρική), ο μικρός δεν έπιανε θηλή την 1η νύχτα κι έκλαιγε και με το που πάτησα το κουμπάκι ήρθε αμέσως μια κοπέλα και με βοήθησε... Η καθαριότητα ήταν άριστη και όσο για τη βαβούρα...δυστυχώς είναι θέμα των "συγκατοίκων" που θα πετύχεις. Το μαιευτήριο αυτό πάντως έχει ενταχθεί σε πρόγραμμα της Unesco για να είναι "φιλικό στα βρέφη" και το επίπεδό του είναι υψηλό! Γενικά πάντως είναι όλα υποκειμενικά... Το σίγουρο είναι ότι εκεί θα ζήσεις τις πιο όμορφες στιγμές της ζωής σου και αυτό τα επισκιάζει όλα!!! Να είσαι καλά!!! Καλή συνέχεια!;)

:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα lenaki και με το καλό το μωράκι σου!! Το μαιευτήριο αυτό πάντως έχει ενταχθεί σε πρόγραμμα της Unesco για να είναι "φιλικό στα βρέφη" και το επίπεδό του είναι υψηλό!

 

Για να χαρακτηριστεί ενα Μαιευτηριο φιλικό προς τα βρεφη πρέπει να εφαρμόζει τα δέκα βήματα που έχει ορίσει ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας και η unicef για τον επιτυχή θηλασμό. Πρόκειται για πιστοποίηση που δίνεται απο το υπουργείο υγείας κατόπιν αξιολόγησης όλου του προσωπικού σε θέματα θηλασμού και ισχύει για πέντε χρόνια. Στην Ελλάδα τα μόνα πιστοποιημένα μαιευτήρια ως φιλικά προς τα βρεφη ειναι το Ελενα Βενιζελου απο τα δημόσια και το Μητέρα απο τα ιδιωτικά.

 

Τα υπόλοιπα μπορεί να λένε στις ιστοσελίδες τους την ατάκα φιλικό προς τα βρεφη αλλά πιστοποίηση δε φέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Για να χαρακτηριστεί ενα Μαιευτηριο φιλικό προς τα βρεφη πρέπει να εφαρμόζει τα δέκα βήματα που έχει ορίσει ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας και η unicef για τον επιτυχή θηλασμό. Πρόκειται για πιστοποίηση που δίνεται απο το υπουργείο υγείας κατόπιν αξιολόγησης όλου του προσωπικού σε θέματα θηλασμού και ισχύει για πέντε χρόνια. Στην Ελλάδα τα μόνα πιστοποιημένα μαιευτήρια ως φιλικά προς τα βρεφη ειναι το Ελενα Βενιζελου απο τα δημόσια και το Μητέρα απο τα ιδιωτικά.

 

Τα υπόλοιπα μπορεί να λένε στις ιστοσελίδες τους την ατάκα φιλικό προς τα βρεφη αλλά πιστοποίηση δε φέρουν.

 

Σ'ευχαριστώ για την επισήμανση ilpapado. Γιαυτό όπως θα είδες είχα γράψει "έχει ενταχθεί σε πρόγραμμα" και δεν έγραψα "έχει χαρακτηριστεί"... Η ουσία όμως είναι στο θετικό αποτέλεσμα και στην όμορφη εμπειρία που βίωσα η ίδια στο μαιευτήριο αυτό και όχι στους "τίτλους" που δίνουν...;)

:D
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
  • 1 χρόνο μετά...
On 26/3/2019 at 2:06 ΜΜ, matinak. είπε:

Καλησπέρα.  Θα ήθελα γνώμη για το γυναικολόγο λοισιο που είναι στο ρεα... 

Βρήκες κάποιον γυναικολόγο στο ΡΕΑ???

Ψαχνω απεγνωσμένα για συστάσεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2020 at 7:50 ΜΜ, Αννυ_Ηγ είπε:

Βρήκες κάποιον γυναικολόγο στο ΡΕΑ???

Ψαχνω απεγνωσμένα για συστάσεις!!!!!

Καλησπερα που μένετε?εχω να σας συστησω τον δικο μου γιατρό στο ρεα απο τα 18 μου με δυο γέννες τον ιδιο εχω, ειναι παρα πολύ καλος,εντιμος,παντα πρόθυμος ακομα και τις νύχτες, υπομονετικος,στα δυσκολα δυνατός και σίγουρος και οικονομικος

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Καλησπερα που μένετε?εχω να σας συστησω τον δικο μου γιατρό στο ρεα απο τα 18 μου με δυο γέννες τον ιδιο εχω, ειναι παρα πολύ καλος,εντιμος,παντα πρόθυμος ακομα και τις νύχτες, υπομονετικος,στα δυσκολα δυνατός και σίγουρος και οικονομικος

Ναι αν μπορούσατε να μου δώσετε ενα όνομα θα ήμουν ευγνώμων ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γεια σας,

Θα μπορουσατε να μου δωσετε καμμια λεπτομερεια για την διαδικασια τοκετου στο Ρεα? 

Μπαινω σιγα σιγα στον 4ο μηνα μου, και ο γιατρος μου συνεργαζεται με το ΡΕΑ και το ΙΑΣΩ. Λογω κατοικιας σκεφτομαι τελικα να παω στο ΡΕΑ επειδη ειναι πιο κοντα.

Ο γιατρος μου ειναι ο Στουρναρας (δεν ξερω αν καποια απο εσας εχει καποια εμπειρια απο τον συγκεκριμενο γυναικολογο , να μου πει λεπτομερειες και εντυπωσεις). Ειναι το πρωτο μου μωρακι και ειμαι ακομα λιγο στα χαμενα!χαχα

Μου ειχε κανει μια νυξη για μαια και οτι αν καταληξω σε καποια που θα μου προτεινει θα ειναι πιο οικονομικη , αλλα για να πω την αληθεια μου δεν σκεφτομαι να παρω καποια μαια.

Απο την στιγμη που εχει και το νοσοκομειο μαιες , ποιος ο λογος να πληρωσω εξτρα χρηματα? ηδη η αμοιβη γιατρου και μαιευτηριου θα μας στραγγιξει πολυ και οπως ειπα ειναι το πρωτο μου μωρακι οποτε θα χρειαστω να αγορασω πολλα πραγματα!

Επισης, ηθελα να ρωτησω, στο ΡΕΑ σε αφηνουν να προσπαθεις με αναπνοες και μπαλες (μονο ξενα βιντεακια εχω παρακολουθησει , μην με κρινετε για την αμαθεια μου!), να επιτυχεις την διαστολη που πρεπει, ή βιαζονται να τελειωσει η διαδικασια και τα επισπευδουν ολα?

(επισης μια μικρη παρενθεση γιατι το ειχα απορια σε συζητηση με μια γνωστη μου: στο Αλεξανδρα σου κανουν επισκληριδιο ή οχι ? και αν ναι ,πληρωνεις για να σου κανουν?)

 

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα !!! Γέννησα στο Αλεξάνδρα και ξέρω σίγουρα πως σου κάνουν επισκληριδιο χωρίς να πληρώσεις κατι εχτρα. Τώρα για το Ρέα παρόλο που δεν έχω πάει φαντάζομαι πως για να το συζητάει ο γιατρός ίσως την θεωρεί βασική . Μήπως δεν εμπιστεύεται πως θα εχεισ καλή καθοδήγηση με την βάρδια που θα τύχει ? Πάντως έχω πιστεύω πως για φυσιολογικό τοκετό ο ρόλος της μαίας είναι πολύ βασικός . 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, ChristiTT είπε:

Γεια σας,

Θα μπορουσατε να μου δωσετε καμμια λεπτομερεια για την διαδικασια τοκετου στο Ρεα? 

Μπαινω σιγα σιγα στον 4ο μηνα μου, και ο γιατρος μου συνεργαζεται με το ΡΕΑ και το ΙΑΣΩ. Λογω κατοικιας σκεφτομαι τελικα να παω στο ΡΕΑ επειδη ειναι πιο κοντα.

Ο γιατρος μου ειναι ο Στουρναρας (δεν ξερω αν καποια απο εσας εχει καποια εμπειρια απο τον συγκεκριμενο γυναικολογο , να μου πει λεπτομερειες και εντυπωσεις). Ειναι το πρωτο μου μωρακι και ειμαι ακομα λιγο στα χαμενα!χαχα

Μου ειχε κανει μια νυξη για μαια και οτι αν καταληξω σε καποια που θα μου προτεινει θα ειναι πιο οικονομικη , αλλα για να πω την αληθεια μου δεν σκεφτομαι να παρω καποια μαια.

Απο την στιγμη που εχει και το νοσοκομειο μαιες , ποιος ο λογος να πληρωσω εξτρα χρηματα? ηδη η αμοιβη γιατρου και μαιευτηριου θα μας στραγγιξει πολυ και οπως ειπα ειναι το πρωτο μου μωρακι οποτε θα χρειαστω να αγορασω πολλα πραγματα!

Επισης, ηθελα να ρωτησω, στο ΡΕΑ σε αφηνουν να προσπαθεις με αναπνοες και μπαλες (μονο ξενα βιντεακια εχω παρακολουθησει , μην με κρινετε για την αμαθεια μου!), να επιτυχεις την διαστολη που πρεπει, ή βιαζονται να τελειωσει η διαδικασια και τα επισπευδουν ολα?

(επισης μια μικρη παρενθεση γιατι το ειχα απορια σε συζητηση με μια γνωστη μου: στο Αλεξανδρα σου κανουν επισκληριδιο ή οχι ? και αν ναι ,πληρωνεις για να σου κανουν?)

 

Με το καλο! Να παρεις μαία ασυζητητι για να σε βοηθήσει με το θηλασμό γιατι οι νοσηλεύτριες σε αποθαρρυνουν χωρις να το καταλάβεις. Εγω το μετάνιωσα που δεν ειχα

Για φυσ τοκετο δεν ξερω σε τι μπορεί να χρησιμεύσει αλλα για να στο λενε, ένας λογος παραπανω. (Εγω γέννησα με κτ)

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, ChristiTT said:

Γεια σας,

Θα μπορουσατε να μου δωσετε καμμια λεπτομερεια για την διαδικασια τοκετου στο Ρεα? 

Μπαινω σιγα σιγα στον 4ο μηνα μου, και ο γιατρος μου συνεργαζεται με το ΡΕΑ και το ΙΑΣΩ. Λογω κατοικιας σκεφτομαι τελικα να παω στο ΡΕΑ επειδη ειναι πιο κοντα.

Ο γιατρος μου ειναι ο Στουρναρας (δεν ξερω αν καποια απο εσας εχει καποια εμπειρια απο τον συγκεκριμενο γυναικολογο , να μου πει λεπτομερειες και εντυπωσεις). Ειναι το πρωτο μου μωρακι και ειμαι ακομα λιγο στα χαμενα!χαχα

Μου ειχε κανει μια νυξη για μαια και οτι αν καταληξω σε καποια που θα μου προτεινει θα ειναι πιο οικονομικη , αλλα για να πω την αληθεια μου δεν σκεφτομαι να παρω καποια μαια.

Απο την στιγμη που εχει και το νοσοκομειο μαιες , ποιος ο λογος να πληρωσω εξτρα χρηματα? ηδη η αμοιβη γιατρου και μαιευτηριου θα μας στραγγιξει πολυ και οπως ειπα ειναι το πρωτο μου μωρακι οποτε θα χρειαστω να αγορασω πολλα πραγματα!

Επισης, ηθελα να ρωτησω, στο ΡΕΑ σε αφηνουν να προσπαθεις με αναπνοες και μπαλες (μονο ξενα βιντεακια εχω παρακολουθησει , μην με κρινετε για την αμαθεια μου!), να επιτυχεις την διαστολη που πρεπει, ή βιαζονται να τελειωσει η διαδικασια και τα επισπευδουν ολα?

(επισης μια μικρη παρενθεση γιατι το ειχα απορια σε συζητηση με μια γνωστη μου: στο Αλεξανδρα σου κανουν επισκληριδιο ή οχι ? και αν ναι ,πληρωνεις για να σου κανουν?)

 

Χωρίς γιατρό δικό μου θα πήγαινα σε φυσιολογικο τοκετό αλλά χωρίς μαια όχι. Αυτές κάνουν όλη την δουλειά και θα σε βοηθήσουν στην εξέλιξη του τοκετού σου. Για μπάλες κλπ επίσης αυτές είναι υπευθυνες να σε κατευθυνουν. Μια καλή μαια μπορεί να συμβάλει τα μέγιστα για να έχεις μια θετική εμπειρία τοκετού. Προφανώς μπορεί και να είσαι τυχερή και να πέσεις σε καλές μαιες βαρδιας αλλά είναι μεγάλο ρίσκο κατά την γνώμη μου. Με το καλό 

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και πας στο Ρέα, είναι πολύ καλύτερο από το Ιασώ σε πολλά. Το ξέρω γιατί γέννησα στο Ρέα ενώ η αδερφή μου στο Ιασώ. Το Ρέα είναι πολύ υποστηρικτικό στο θηλασμό, δεν ισχύει ότι θα σε αποθαρρύνουν οι μαίες, κάθε άλλο. Ποτέ δεν μου είπε μαία να δώσω ξενο, παιδίατρος ναι αλλά μαία ποτέ. Ακόμα κι αν χρειαστεί συμπλήρωμα δεν το δίνουν εκείνες αλλά σου το φέρνουν να το δώσεις εσύ. Δεν θα χρειαστείς καν δικιά σου μαία όσον αφορά το θηλασμο. Να ζητήσεις να έρθει η κυρία Τσέλιου που είναι σύμβουλος θηλασμού. 

Επίσης είναι πολύ καλύτερο ως προς το επισκεπτήριο. Στο Ιασώ ήταν τουρλουμπουκι επισκέπτες, μωρό, πλασιέ κλπ ενώ στο Ρέα ήταν έτσι ρυθμισμένες οι ώρες και δεν συνέπιπταν ποτέ. Μόλις άρχιζε το επισκεπτήριο έπαιρναν τα μωρά κι αν έκλαιγαν σε ώρα επισκεπτηρίου τα έφερναν και έβγαζαν τον κόσμο έξω εκτός από ένα άτομο. Οι επισκέπτες τα έβλεπαν μόνο από το τζάμι. Και όταν τελείωνε το επισκεπτήριο φώναζε ο υπεύθυνος "αν δεν φύγει και ο τελευταίος επισκέπτης μωρά δεν βγαίνουν". Και ποτέ δεν ήρθε πλασιέ σε ώρα επισκεπτηρίου ούτε όταν ήταν το μωρό εκεί.

Επίσης εννοειται είναι ανώτερο από πλευράς χώρου καθώς είναι πολύ νεότερο.

Στον τοκετό δεν μου φάνηκε να χρειάζεται μαία. Μάλιστα άλλαξαν και βάρδια οι μαίες γιατί μπήκα 10 το βράδυ κ γέννησα 12 το μεσημέρι. Της δεύτερης βαρδιας μου φάνηκαν λίγο πιο απότομες αλλά μάλλον ήταν λόγω πρωινού ξυπνήματος! Όπως βλέπεις γεννούσα 14 ώρες και δεν βιάστηκαν ούτε πίεσαν. Μου είπαν να αργήσουμε να κάνουμε την επισκληριδιο γιατί παρεμποδίζει τη διαστολή και όσο αντέχω να μην την κάνουμε, μόνο όταν φτάσω στο αμήν να τους το πω. Και ούτε έκανα καισαρική λόγω μη διαστολής, περίμεναν και γέννησα φυσιολογικά. Ίσως εξαρτάται όμως κι από τον γιατρό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Καλά κάνεις και πας στο Ρέα, είναι πολύ καλύτερο από το Ιασώ σε πολλά. Το ξέρω γιατί γέννησα στο Ρέα ενώ η αδερφή μου στο Ιασώ. Το Ρέα είναι πολύ υποστηρικτικό στο θηλασμό, δεν ισχύει ότι θα σε αποθαρρύνουν οι μαίες, κάθε άλλο. Ποτέ δεν μου είπε μαία να δώσω ξενο, παιδίατρος ναι αλλά μαία ποτέ. Ακόμα κι αν χρειαστεί συμπλήρωμα δεν το δίνουν εκείνες αλλά σου το φέρνουν να το δώσεις εσύ. Δεν θα χρειαστείς καν δικιά σου μαία όσον αφορά το θηλασμο. Να ζητήσεις να έρθει η κυρία Τσέλιου που είναι σύμβουλος θηλασμού. 

Επίσης είναι πολύ καλύτερο ως προς το επισκεπτήριο. Στο Ιασώ ήταν τουρλουμπουκι επισκέπτες, μωρό, πλασιέ κλπ ενώ στο Ρέα ήταν έτσι ρυθμισμένες οι ώρες και δεν συνέπιπταν ποτέ. Μόλις άρχιζε το επισκεπτήριο έπαιρναν τα μωρά κι αν έκλαιγαν σε ώρα επισκεπτηρίου τα έφερναν και έβγαζαν τον κόσμο έξω εκτός από ένα άτομο. Οι επισκέπτες τα έβλεπαν μόνο από το τζάμι. Και όταν τελείωνε το επισκεπτήριο φώναζε ο υπεύθυνος "αν δεν φύγει και ο τελευταίος επισκέπτης μωρά δεν βγαίνουν". Και ποτέ δεν ήρθε πλασιέ σε ώρα επισκεπτηρίου ούτε όταν ήταν το μωρό εκεί.

Επίσης εννοειται είναι ανώτερο από πλευράς χώρου καθώς είναι πολύ νεότερο.

Στον τοκετό δεν μου φάνηκε να χρειάζεται μαία. Μάλιστα άλλαξαν και βάρδια οι μαίες γιατί μπήκα 10 το βράδυ κ γέννησα 12 το μεσημέρι. Της δεύτερης βαρδιας μου φάνηκαν λίγο πιο απότομες αλλά μάλλον ήταν λόγω πρωινού ξυπνήματος! Όπως βλέπεις γεννούσα 14 ώρες και δεν βιάστηκαν ούτε πίεσαν. Μου είπαν να αργήσουμε να κάνουμε την επισκληριδιο γιατί παρεμποδίζει τη διαστολή και όσο αντέχω να μην την κάνουμε, μόνο όταν φτάσω στο αμήν να τους το πω. Και ούτε έκανα καισαρική λόγω μη διαστολής, περίμεναν και γέννησα φυσιολογικά. Ίσως εξαρτάται όμως κι από τον γιατρό αυτό.

Εννοείται εξαρτάται από τον γιατρό! Μπράβο στον γιατρό σου που σε περίμενε, βέβαια αυτό είναι το σωστό να κάνουν όλοι αλλά δυστυχώς δεν είναι καθόλου αυτονόητο. Χαίρομαι πολύ που είχες τόσο θετική εμπειρία τοκετού, γενικά είναι λίγο σπάνιο και πραγματικά χάρηκα που διάβασα το ποστ σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Βασικά δεν με περίμενε ακριβώς ο γιατρός, είχα μπει από τις 11 και τον ενημέρωναν οι μαίες ότι δεν είχα καμία διαστολή και ήρθε τα ξημερώματα. Ίσως για να είναι ξεκούραστος και ετοιμοπόλεμος. Αλλά ήξερα ότι δεν το πάει για καισαρική γιατί ενώ έχω πολύ υψηλή μυωπια με έστειλε σε οφθαλμίατρο, δεν είπε βουρ καισαρική. Αλλά εντάξει δεν ήταν όλα θετικά, ας πούμε έκανε ψαλιδιά και είχα ράμματα, έβαζαν το χέρι να δουν διαστολή και πονούσα, δεν είχα πόνους κι έβαλαν τεχνητούς (είχαν σπάσει τα νερά), έκανα εμετό κάποια στιγμή και με την επισκληριδιο μ'επιασε φαγούρα σε όλο το σώμα. Ούτε μου εβαλαν το μωρό στο στήθος αλλά δεν το ζήτησα κιόλας, ντρεπομουν. Απλως δεν ένιωσα κάτι κραυγαλέα αρνητικό, βασικα τα εχω ψιλοξεχασει, τα θυμάμαι σαν να τα έβλεπα σε ταινία και σαν να μην ήμουν εγώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια καλημερα ..

Εδώ και καιρό είμαι στην αναζήτηση γυναικολόγου που να  είναι αξιόπιστος άνθρωπος και να σε κάνει να νιώθεις σιγουριά  . έχω πάει σε αρκετούς από συστάσεις φίλων και συγγενών αλλά δεν έχω μείνει ικανοποιημένη και απλά συνεχίζω και αναζητώ γιατρό.θα ήθελα κάποιον ο οπόιος να συνεργάζεται με το ρεα.ξεκινήσαμε προσπάθειες με τον συντροφο μου και θα ήθελα να έχω κάποιον να με στηρίξει και να με συμβουλεψει σωστά.έχω μεγάλο άγχος και με προβληματίζει και το γεγονός ότι 3 χρόνια τώρα δεν το έχουμε καταφέρει παρόλο που όλες της εξετάσεις δείχνουν να μην ιπαρχη καποιο πρόβλημα ...ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...