Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαιευτήριο Ρέα


RANIA

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στη δημόσια τράπεζα, τα βλαστοκύτταρα δίνονται ως δωρεά, όπως ακριβώς κάνουμε και με την εθελοντική αιμοδοσία. Αυτό είναι πολύ λογικό, καθώς αυτολογη μεταμόσχευση βλαστοκυτταρων ΔΕ γίνεται. Με άλλα λόγια, αν ένα παιδάκι αρρωστήσει, ΔΕ θα χρησιμοποιηθούν τα βλαστοκύτταρά του!

 

Στη δημόσια τράπεζα μπορείς να φυλαξεις, επί πληρωμή, κομμάτι από τον ομφάλιο λώρο του μωρού, αποκλειστικά για την οικογένειά σας Αυτό -χτύπα ξύλο!- θα χρησιμοποιηθει σε αυτοανοσα νοσήματα, όπως σκλήρυνση κατά πλάκας, αρθρίτιδα κτλ.

 

Πριν πάρεις απόφαση, πήγαινε σε μία ενημέρωση της δημόσιας τράπεζας! Εκεί μπορείς να ρωτήσεις τα πάντα και θα σου φύγει κάθε αμφιβολία για το δίλημμα δημόσια ή ιδιωτική.

Link to comment
Share on other sites

Στη δημόσια τράπεζα' date=' τα βλαστοκύτταρα δίνονται ως δωρεά, όπως ακριβώς κάνουμε και με την εθελοντική αιμοδοσία.[b'] Αυτό είναι πολύ λογικό, καθώς αυτολογη μεταμόσχευση βλαστοκυτταρων ΔΕ γίνεται. Με άλλα λόγια, αν ένα παιδάκι αρρωστήσει, ΔΕ θα χρησιμοποιηθούν τα βλαστοκύτταρά του![/b]

 

Στη δημόσια τράπεζα μπορείς να φυλαξεις, επί πληρωμή, κομμάτι από τον ομφάλιο λώρο του μωρού, αποκλειστικά για την οικογένειά σας Αυτό -χτύπα ξύλο!- θα χρησιμοποιηθει σε αυτοανοσα νοσήματα, όπως σκλήρυνση κατά πλάκας, αρθρίτιδα κτλ.

 

Πριν πάρεις απόφαση, πήγαινε σε μία ενημέρωση της δημόσιας τράπεζας! Εκεί μπορείς να ρωτήσεις τα πάντα και θα σου φύγει κάθε αμφιβολία για το δίλημμα δημόσια ή ιδιωτική.

 

Βαλε αυτο στο κεφαλι του νεοελληνα που τρεμει για την υγεια του δικου του παιδιου αλλα χ@$%κε για το παραδιπλα παιδακι που υποφερει. Οι πιο πολλοι που εχουν φυλαξει βλαστοκυτταρα δεν εχουν πραγματικα ιδεα γιατι τα εχουν φυλαξει αλλα ακολουθησαν αλλη μια φορα το ρευμα...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε αυτο στο κεφαλι του νεοελληνα που τρεμει για την υγεια του δικου του παιδιου αλλα χ@$%κε για το παραδιπλα παιδακι που υποφερει. Οι πιο πολλοι που εχουν φυλαξει βλαστοκυτταρα δεν εχουν πραγματικα ιδεα γιατι τα εχουν φυλαξει αλλα ακολουθησαν αλλη μια φορα το ρευμα...

 

Δεν είναι ότι αδιαφορείς για το παιδάκι της άλλης οικογένειας, όταν όμως μειώνονται οι πιθανότητες να βρεις άμεσα και με υψηλή συμβατότητα βλαστοκύτταρα, όταν (χτύπα ξύλο) τα χρειαστει το δικό σου παιδί, συνήθως δεν το διαπραγματεύεσαι...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που το λεω αλλα ισχυει το "εμεις να ειμαστε καλα κι ας ψοφησουν χιλια αρνια". Αν υπηρχε ευαισθησια αληθινη, ολοι θα εκαναν δωρεα στη δημοσια τραπεζα, θα μαζευοταν ενα πλουσιοτατο υλικο και θα υπηρχαν αληθινα πολλες πιθανοτητες να βρουμε συμβατο δοτη σε περιπτωση κακοηθειας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννησα πριν ενα χρονο στο ρεα. Εμεινα πολυ ευχαριστημενη σε ολα τα επιπεδα. Εφυγα με τις καλύτερες εντυπωσεις. Δυνατοτητα rooming in υπαρχει σε ολα τα δωματια. Εκτιμησα πολυ κ τη βοηθεια στο θηλασμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου.σχετικα με το rooming in ,ειναι αρκετα περισσοτερα χρηματα;θα ρωτησω κ το γιατρο που θα παω σημερα.σχετικα με τα βλαστοκυτταρα ,αν κ δεν επρεπε να το συζηταμε εδω αλλα εγω το ξεκινησα αθελα μου,πιστευω οτι δεν υπαρχει σωστη ενημερωση.ισως κ εγω που μαι 23 δεν το χω ακουσει,δεν ξερω αν το πολυλενε ομως.τωρα ο,τι ξεκινησε .κ εννοειται οτι ολοι πρεπει να βοηθησουμε.περα απ αυτο,νομιζω ολοι θελουμε το καλυτερο για τους δικους μας κ φυσικα για ολον τον κοσμο.απλα οπως ειπα ,δεν υπαρχει σωστη ενημερωση ,για να λειτουργει κ ορθα ενας δημοσιος τετοιος φορεας.

Link to comment
Share on other sites

το rooming in οχι δεν χρεωνεται σε κανενα μαιευτηριο απ οτι ξερω εγω που εκανα στο ρεα δεν ηταν παραπανω η χρεωση εξαλλου δικαιωμα σου να το εχεις διπλα σου το μωρακι σου ολη την ωρα και ειναι και πιο ξεκουραστες οι μαιες του θαλαμου σκεψου να ειχαν ολες τα μωρα τους μεσα στο δωματιο θα καθονταν ολη την ωρα

και να ξερεις εχοντας το μωρο μαζι σου σε βοηθαει και πιο πολυ μετα στο σπιτι γιατι εχεις εξοικειωθει αρκετα ωστε φευγοντας εισαι πιο σιγουρη για σενα και το μωρο

εγω ετσι ενιωσα δεν πελαγωσα και πηγαν ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και απο εμένα,γενναω σε ενα μήνα στο ρέα κ πήγα εχτες επίσκεψη στην ξαδερφη μου που γέννησε και απογοητευτικά!!!!Καποιες λένε οτι υποστηρίζεται το rooming in σε όλα τα δωμάτια!πως?????που στο τρικληνο δεν χωράνε ουτε οι βαλίτσες των κοριτσιών,το μωρο που θα το βάλουν????

Και κάτι ακομα,το μωρο μπορείς να το δώσεις τις ώρες του επισκεπτηριου και αν ναι,μπορείς να πας να το δεις εκεί που το έχουν η να το δείξεις σε συγγενείς απο κάποια τζαμαρια??

Link to comment
Share on other sites

ετνάξει πραγματικά διαβάζω τέτοια σχόλια και απορώ..πώς απογοητεύτηκες στο τρίκλινο ενός καινουριου υπερσύγχρονου νοσοκομείου? πώς δεν χωράνε ούτε οι βαλίτσες? σε τρίκλινο γέννησα εκεί όλα χωράνε.

επίσης πρόκεται για την οικονομική επιλογή ενός ιδιωτικού νοσοκομείου.στο οποίο μένεις 3 μέρες και είναι εξαιρετικό. δλδ τι προσδοκίες και απαιτήσεις έχεις? για το rooming in δεν έχω άποψη, δεν το επέλεξα..για τα υπόλοιπα όμως θεωρώ ότι υπερβάλλεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι η "οικονομικη" επιλογή ενος υπερσύγχρονου νοσοκομείου στο οποίο πληρωνεις 1400 ? τις 3 νύχτες με τον νεο τιμοκατάλογο!δεν είναι κ λιγα νομιζω!

Εγώ αυτό που είδα λέω ,μονο η μια κοπελα είχε την βαλίτσα στην ντουλάπα,κ τα κρεβάτια τα χώριζε το κομοδινο( για να καταλαβετε την απόσταση μεταξύ τους)!!!μήπως υπαρχουν διάφορα τρικληνα κ εγώ είδα το πιο μικρο,πήγα στον 3 όροφο!!!!

Τέλος για να καταληξω,το θέμα μου είναι το που χωράει το κουνακι του μωρού όταν ίσα ίσα χωράνε οι λεχωνες?????

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πόσα περιμένεις να πληρώσεις σε ιδιωτικό νοσοκομείο? πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω...

το άλλο με το κουνάκι δεν το ξέρω, ίσως έχουν και μεγαλύτερα δωμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειχα περισσοτερες απαιτησεις για εμενα και το μωρο μου αποτι θα επρεπε για το ΡΕΑ!!Τωρα,το ποσο θέλει να πληρώσει ο καθένας ειναι υποκειμενικο και αν δεν με καταλαβαίνεις καλο θα ηταν να μην απαντας καθόλου!Ξέρεις σε έγκυες γυναίκες καλό θα ηταν να μην είσαι τόσο επιθετικη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω γεννησα στο ρεα και μπορω να σου πω οτι απο θεμα χωρου ειναι μια χαρα,αν σκεφτεις οτι σε αλλα μαιευτηρια το τρικλινο το πληρωνεις παραπανω μιας και τα δωματια τους ξεκινανε απο εξακλινα.Το rooming απο οτι ειδα γινονταν σε αλλα δωματια οπου ηταν μαζι κοπελες που το ειχαν επιλεξει.θα σου δωσω μια συμβουλη εκει πας για 4 μερες και μαλιστα τις πιο ευτυχισμενες της ζωης σου,μην ασχολεισαι με τετοια πραγματα καθολου δεν θα μεινεις για παντα εκει.δωσε βαση στο θηλασμο και σε σημαντικα θεματα.εμενα το παραπονο μου στο ρεα ηταν οτι δεν με βοηθησαν με το θηλασμο ισα ισα προωθουσαν το ξενο με θηλες,θηλαστρα κ.τ.λ.ευτυχως απο οτι ξερω τωρα αλλαξαν τακτικη.

Link to comment
Share on other sites

και γω γεννησα στο ρεα και μπορω να σου πω οτι απο θεμα χωρου ειναι μια χαρα,αν σκεφτεις οτι σε αλλα μαιευτηρια το τρικλινο το πληρωνεις παραπανω μιας και τα δωματια τους ξεκινανε απο εξακλινα.Το rooming απο οτι ειδα γινονταν σε αλλα δωματια οπου ηταν μαζι κοπελες που το ειχαν επιλεξει.θα σου δωσω μια συμβουλη εκει πας για 4 μερες και μαλιστα τις πιο ευτυχισμενες της ζωης σου,μην ασχολεισαι με τετοια πραγματα καθολου δεν θα μεινεις για παντα εκει.δωσε βαση στο θηλασμο και σε σημαντικα θεματα.εμενα το παραπονο μου στο ρεα ηταν οτι δεν με βοηθησαν με το θηλασμο ισα ισα προωθουσαν το ξενο με θηλες,θηλαστρα κ.τ.λ.ευτυχως απο οτι ξερω τωρα αλλαξαν τακτικη.

 

μακαρι να αλλαξαν τακτικη γιατι οταν γεννησα εγω εκτος απο 2 κοπελες που ηταν εξαιρετικες....ολες οι αλλες ηταν για πολλα μπινελικια ....ειδικα στο θεμα θηλασμου....με το συμπληρωμα στο χερι ερχονταν...ενω με εβλεπαν ποσο πολυ προσπαθουσα να θηλασω το μωρο μου που μου εκανε τον δυσκολο....με το καλο και το δευτερο εκει θα παω λογω γιατρου....αλλα αυτη την φορα ειμαι πολυ πιο ενημερωμενη και πιο εμπειρη , θα με ακουσει ολο το ρεα αν κανουν τα ιδια....

wIYcp2.png8Dyyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανεις rooming in δίνουν φόρμουλα στα μωρά και σήμερα το επιβεβαίωσα και απο δεύτερο άτομο!Το πρόβλημα μου δεν είναι αν θα μείνω σε ενα υπερσύγχρονο μαιευτηριο ,αυτό που θέλω είναι να είναι φιλικό προς τα βρέφη,πράγμα που δεν ισχυει για το συγκεκριμένο μαιευτήριο!Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες σας♥

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου? καταρχήν έχω γεννήσει και εγώ στο ρεα το 2011 και έμεινα ευχαριστημένη (σε τρίκλινο). επειδή έχω ικα αλλά είμαι μη επιδοτούμενη άνεργη και αφού ρώτησα ικα και οαεδ και μου είπαν σε περίπτωση εγκυμοσύνης δεν παίρνω επίδομα τοκετού απο κανένα φορέα (ω ναι@@@@) μήπως γνωρίζετε αν με το καλό μείνω ξανά έγκυος(προσπαθούμε) και πάω ρέα, θα πληρώσω αυτό που πληρώνει πχ μια ασφαλισμένη και αυτή στον εοππυ αλλά εργαζόμενη ή κάποιο άλλο ποσό? (σας μπέρδεψα το ξέρω). επίσης γνωρίζετε πόσο έχει πάει το τρίκλινο και το κανονικό δίκλινο?

 

οκ σας κούρασα.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

φιλιά και καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας!

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί εντελώς.

 

Αν όλα πάνε καλά γεννάω τον Ιανουάριο του 2016. Ο γιατρός που με παρακολουθεί συνεργάζεται με το ΡΕΑ. Σκεφτόμαστε να γεννήσω εκεί εφόσον η αμοιβή του γιατρού μου δεν είναι πολύ μεγάλη. Είμαι πολύ ευχαριστημένη με τον γιατρό μου και θα ήθελα να γεννήσω εκεί.

Επειδή όμως πολλά γίνονται έως τότε, σκεφτόμαστε και το ενδεχόμενο τοκετού σε δημόσιο μαιευτήριο. Λέω για το Έλενα. Για να γεννήσω εκεί θα πρέπει να με παρακολουθεί γιατρός εκεί ή μπορώ να κανονίσω να γεννήσω πριν μπω στο μήνα μου εκεί;

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Nr3Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, έχει γεννήσει κάποια κοπέλα τώρα, αυτήν την περίοδο, με τις τρέχουσες εξελίξεις στο ΡΕΑ; κι αν ναι, πώς διευθετήθηκαν τα διάφορα πρακτικά-οικονομικά θέματα;

Έχω καιρό ακόμη μπροστά μου (2-3 μήνες), αλλά δεν βλέπω η κατάσταση να αλλάζει, και οφείλω να ομολογήσω ότι με το όλο θέμα του μαιευτηρίου έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα μου προστέθηκε κι άλλο άγχος (λες και δεν έχω ήδη αρκετά).

θα το συζητήσω και μεθαύριο με τη γιατρό μου, απλά θα εκτιμούσα την εμπειρία κάποιας κοπέλας, για να ενημερωνόμαστε σχετικά με το τι γίνεται και οι υπόλοιπες που ακολουθούμε.

Link to comment
Share on other sites

και γω στα ιδια με σενα γενναω σε 2μηνες και αυτη τη στιγμη με δεσμευμενες τις καταθεσεις μας και με φοβο να χαθουν εχω αγχωθει πολυ.ρωτησα τη γιατρο σημερα και η καισαρικη που θα κανω εγω κοστιζει 1500 ευρω στο ρεα.αρκετα μου φανηκαν μιας και στο πρωτο τοκετο εδωσα 960.

Link to comment
Share on other sites

honeybunny, έχω τρελλαθεί. Νομίζω ότι όλες οι ορμόνες τις εκγυμοσύνης έχουν χτυπήσει κόκκινο αυτές τις μέρες. Όλη αυτή η κατάσταση με έχει επηρεάσει πάρα πολύ αρνητικά. Είμαι σε φάση που θα έπρεπε να κοιτάζω τι θα αγοράσω στο μωρό που έρχεται, και αντ' αυτού τρελλαίνομαι κάθε μέρα περισσότερο με όλα αυτά που ακούγονται! Να φανταστείς εχω ρηξει το κλάμα της ζωής μου τις τελευταίες ημέρες! Δε μπορώ να το ελέγξω!!!

Σεπτέμβρη-Οκτωβρη που γεννάω δεν ξέρω καν αν θα υπάρχει ακόμα ο ΕΟΠΥΥ. Ήδη το Μάρτιο μου είχε δώσει η γιατρός μου ένα τιμοκατάλογο του ΡΕΑ ο οποίος δεν ισχύει πια, καθώς ο ΕΟΠΥΥ μείωσε τα λεφτά που δικαιολογεί, το ΡΕΑ κράτησε τις τιμές του, οπότε τη διαφορά πρέπει να την καταβάλλω εγώ (όπως και η κάθε ασφαλισμένη, βέβαια).

Αυτές τις ημέρες που γίνεται όλο αυτό σκεφτόμουν τις κοπέλες που γεννούσαν, και θέλω να πιστεύω ότι το ΡΕΑ, και όλες οι κλινικές, θα έκαναν κάτι γι' αυτό!

1500ευρώ σου είπε με τι ασφάλεια; στο νέο τιμοκατάλογο που έχω εγώ είναι πιο ακριβή.

Τι να πω, την Τετάρτη έχω ραντεβού με τη γιατρό μου, και θέλω να συζητήσω και όλη αυτήν την κατάσταση να δω τι έχει γίνει αυτές τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

με τον εοπυυ μου ειπε οτι ειναι τοσο.αν ειναι πιο πανω α

οπως λες θα τρελαθω!!θα αρχισω τωρα στα τελειωματα να ψαχνω γιατρο σε δημοσιο.μην στεναχωριεσαι τα ιδια εκανα και γω εκλαιγα και αγχωνομουν πολυ.τωρα μου χουν βγει διαφορα θεματα και παρακαλαω μονο να ναι καλα το μωρο μου.

Link to comment
Share on other sites

honeybunny, είναι λες κι έχω ανοίξει κάποια βρύση, δε μπορώ να το ελέγξω (γι' αυτό σου λέω ότι μάλλον είναι ορμονικό και ξεσπάω έτσι).

Πριν 3 εβδομάδες η γιατρός μου μου έδωσε τον καινούριο τιμοκατάλογο του ΡΕΑ ο οποίος λέει για τρίκλινο με φυσιολογικό 1239ευρώ, και για καισαρική 1372ευρώ, αλλά οι τιμές αυτές είναι χωρίς ΦΠΑ, οπότε βάλε σε αυτές +13%.

Κι όλα αυτά υπό την προϋπόθεση ότι θα υπάρχει ο ΕΟΠΥΥ τότε που θα γεννήσουμε.

Τέλος πάντων, όταν έχω νέα από τη γιατρό μου θα γράψω να ενημερώσω και το φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...