Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαιευτήριο Ρέα


RANIA

Recommended Posts

μπαινω Δευτερα πρωι πρωι στο ΡΕΑ για κτ δεν γυρναει η μικρή...με τα δωματια δεν ξερω τι παιζει μου ειπε ο γιατρος οτι υπαρχει διαθεσιμότητα αλλα καλου κακου την παρασκευη που θα παω για να δει το μωρο θα ρωτησω στην γραμματεια γιατι καποια κοπελα πιο κατω ειπε οτι δεν υπηρχε διαθεσιμοτητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ πάλι συμφωνώ με το 'όχι συνοδοί το βράδυ' ...στην τελικά αν κάποια κοπέλα δεν είναι καλά μπορεί να βάλει αποκλειστική για ένα βράδυ..οι συνοδοί είναι ελληνικό φαινόμενο για να καλύψουν τα κενά των δημοσίων νοσοκομείων στο θέμα της νοσηλείας.

 

θεωρώ ότι δεν είμαι καθόλου παράξενη, μάλλον το αντίθετο..και στο πρώτο μου στο Μητέρα σε τρίκλινο, υπήρχαν 3 λεχώνες και 2 μαμάδες στάνταρ κάθε βράδυ...5 άτομα σε ένα δωματιάκι τόσο δα είναι υπερβολή..άνοιγαν σακούλες, έκλειναν σακούλες, έπιαναν κουβεντούλα με τις κόρες και μεταξύ τους..δεν κοιμάσαι που δεν κοιμάσαι πολύ στο μαιευτήριο..αυτό εμένα με είχε ενοχλήσει..

 

επίσης να πω ότι έκανα κ.τ. και δεν χρειάστηκα το βράδυ κάποια ιδιαίτερη βοήθεια..γι' αυτό υπάρχουν οι νοσοκόμες στα ιδιωτικά μαιευτήρια.για να έρχονται όποτε τις καλέσεις..

 

 

Συμφωνω απολυτα. Εγω βεβαια θα παρω μονοκλινο (εχω ασφαλεια που το καλυπτει) αλλα διαφωνω καθετα με το θεμα συνοδων το βραδυ. Δηλαδη ειναι που ειναι 2-3 ατομα να κοιμουνται στο ιδιο δωματιο να ειναι αλλα 3 γιατι?? Οποια χρειαζεται κατι καλει το προσωπικο. Δεν καταλαβαινω γιατι ετσι εχει καθιερωθει? Εγω αν δεν ειχα δυνατοτητα μονοκλινου δεν θα επιβαρυνα με τιποτα τους υπολοιπους συγκατοικους με ενα ακομα περιττο ατομο στο ηδη μικρο δωματιο των ελληνικων μαιευτηριων. Και δεν θεωρω οτι θα χρειαστω καποιον το βραδυ για να τονταλαιπωρησω να"κοιμηθει" στο 2 θεσιο.και μην ξεχναμε τα μωρακια που θα πρεπει να ειναι με αλλα τουλαχιστον 5 ατομα στον ιδιο κλειστο χωρο οταν ερχονται να θηλασουν κπλ. και καλα οι λεχωνες πες οτι ειναι υγιεις αφου υποκεινται τοσες εξετασεις. Οι συνοδοι ομως?? Κανεις δεν ξερει.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ειμαι υπερ των συνοδων....θα θες να κοιμηθεις ή εστω να ξεκουραστεις το βραδυ....βεβαια ισως υπαρχουν κ εξαιρεσεις..ειδικες περιπτωσεις που η διπλανη σου να χρειαζεται....αλλα αμα δεν υπαρχει αναγκη σωστα λες, υπαρχει το προσωπικο.....και ευτυχως που αφηνουν τον μπαμπα να ερχεται γιατι τα ειχα παρει μολις μου το ειπε αυτο αυτη στη γραμματεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το πιο βασικό..οι ημέρες στο μαιευτήριο ειναι ημέρες ξεκούρασης (όσο γίνεται)...το ξέρουν όλες οι δευτερότοκες, στο πρώτο έχεις την ευτυχία της άγνοιας..:) καλό είναι να το εκμεταλλευτούν όλες οι μανούλες και να μαζεύουν δυνάμεις..και όταν έχουν συν τρία άτομα κάθε νύχτα στο δωμάτιο, κομματάκι δύσκολος ο ύπνος.βγάλε το θέμα της υγείας, νοσοκόμες μπαίνουν στις πέντε το πρωί και άλλα πολλά...αυτή την έννοια έχει ο διαχωρισμός από τα βρέφη-άσχετα με το αν συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς- την ξεκουραση της λεχώνας..θυμαμαι ο γυναικολόγος μου στο Μητέρα που είναι οικογενειακός φίλος ήθελε να με κρατήσει άλλη μια νύχτα για να ξεκουραστώ..άσχετα αν εγώ ήθελα φυσικά να γυρίσω στο σπίτι..:)

Link to comment
Share on other sites

γενναω και εγω στο Ρεα σε λιγότερο απο 1 μηνα. παιζει ρολο και τον οροφο που θα τυχεις απ΄οτι εχω καταλαβει. παντως εχω ακουσει καλα σχολια για τον 5ο οροφο στο Ρεα. απο καθαριοτητα δεν νομιζω να εχουμε προβλημα, οταν πηγα να δω τα τρικλινα δωματια ολα ελαμπαν ( ειναι και καινουργιο το μαιευτηριο) τωρα περα απο την καθαριοτητα που κανει το προσωπικο ειναι και θεμα της καθεμιας μας να τηρει τους κανονες υγιεινης ειδικα στο θεμα μπανιο και τουαλετα στα τρικλινα... μακαρι οταν θα γεννησω επειδη θα επιλεξω rooming in να ειναι πιο χαλαρο το δωματιο απο αποψη συγκατοικων.

Kαλησπερα!!

Θελω να πω σε εσενα με το καλο!!!και σε ολες τις εγκυουλες καλη λευτερια...

Ετυχε και πιαστηκα απο εσενα και θελω να πω και εγω την εμπηρια μου!!

Γεννησα τα δυομου παιδια στι μητερα και το Νοεμβριο στο Ρεα ...απο αποψη ξενοδοχειακων παροχων ειναι παρα πολυ ωραια!!!

Δεν ηταν οτι αρεσε μονο σε εμας αλλα και οποιος ηρθε ξετρελαθηκε...ομορφα καθαρα και τοκαφε /ρεσεπψιον κτλ...

και τα κοριτσια του πεμπτου ολα ηταν ευγανηκα,προθημα και γενικα ολα καλα,,,το μονο που θελω να πω ειναι οτι ενω ειχα ρωτησει και ξαναρωτησει για τα χρηματα που θα πληρωσω και ηταν παρα πολυ δυσκολη η περιοδος αυτη...αλλα τη να εκανα ...εχω παθει μια φοβεια και δεν μπορουσα να αλλαξω γιατρο...εχω τον κο Βαλακωστα και τον εμπηστευομε τυφλα...και με την ευκαιρια να πω και ενα /δυο /τρια ευχαριστω που με βοηθησε να γεννησω τα παιδακια μου!!!!!!!!!!!

Εφηγα λιγο απο το θεμα...το μονο μου προβλημα ηταν οτι παρολο που ειχα ζητησει και παρακαλεσει να μην ξεφηγουμε καθολου απο τοποσο ...μου ειπαν 200 ευρω πανο απο αυτα που μου ειχαν πει οριν μπω...και που ειχαν αναρτησει και στο σαιτ τους...

Γιατι??

Ειχα φυσιολογικο τοκετο ,εφηγα στις τρεις μερες,τα φαρμακα που επρεπε να παρω τα ειχα παρει απ εξω,το παιδι δεν μπηκε θερμοκητηδα ουτε εκανε εξτρα εξετασεις....γιατι??:confused:

γιατι να χρεονουν 10 η 12 ευρω<δεν θημαμε ακρηβος> το λυξιαρχειο αφου ειναι δωρεαν???<βλεπε λυξιαρχειο Π.Φαληρου>???

 

Ξερετε κοριτσια στο πρωτο ολοι την παταμε στο τριτο ομως οχι!!

 

Και να σας πω ...δεν υπαρχουν αλλα περιθορια για τετοια..

Εσας ποτε σας δωσανε στη δουλεια σας 200 ευρω ..ετσι...

Εγω γιατι να τα πληρωσω...δεν ηταν αδυκο...και να πεις οτι τα ειχα...:oops:

Πηραμε δανεικα...και τα μετραγαμε και τα ξαναμετραγαμε...γιατι τοση εκμετακευση ποια...ελεος!!!

Δεν ξερω τωρα πως ειναι ...αλλα κοριτσια το νου σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικά κι εγω μάλλον εκει θα πάω Δευτέρα έχω ραντεβού με την γιατρό που θα με παρακολουθήσει στο εξής.

Με ξενερώνει απίστευτα το τρίκλινο γιατι δεν ειμαι και το πλέον κοινωνικό άτομο αλλά οκ τιι να κάνουμε 3 νύχτες ειναι θα περάσουν....και αμα το μωρό ειναι καλά μη σου πω φεύγω και νωρίτερα.

Εννοείται κι εγω rooming in.

Με το καλο...μην το περνεις στραβα,συνηθος ειναι καλο να εχεις καποια αλλη μανουλα δυπλα σου...βοηθαει αυτες τις ωρες..μπορεις να μηλησεις για κατι που ζεις για πρωτη φορα και μαζι του γενιουντε και 1000 αποριες...γιατι καλη η θεωρια αλλα στην πραξη ειναι λιγο δυσκολα...οπως και το να εχεις εκει το παιδι...το μονο που θα σε συμβουλευα για αυτο το θεμα ειναι αν βλεπεις και μαζευετε κοσμος και δεν βγενουν εξω...αφου το πεις και στη νοσοκομα και τους το πει...να λες να το περνουν λιγο...προσπαθησε να εισαι ηρεμη γιατι ειναι τα νευρα μας λιγο τσιτα απο ολα...

Με το καλο!!

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως στην περιπτωση που εχει μια λεχωνα επιλεξει rooming in οι συνοδοι δεν πρεπει να μενουν μεσα την νυχτα ποσο μαλλον να μπαινοβγαινουν ολο το 24ωρο. το πρωτο μου παιδακι το γεννησα στο Αλεξανδρα που ουτως η αλλως δεν ειχες αλλη επιλογη απο το να το εχεις το μωρο συνεχεια μαζι σου. ημουν σε 2κλινο και παντα καθοταν καποιος μαζι μου και μαζι με την αλλη κοπελα μερικες φορες. εμεινα εκει μεσα 7 μερες λογω καποιου προβληματος του μικρου αλλα μου ειχαν σπασει τα νευρα που ηταν καποιος μαζι μου ολη την ωρα.αν και πρωτοτοκη και σαλταρισμενη με το προβλημα του μικρου τα καταφερνα μια χαρα με τον θηλασμο και ουτε ποναγα για να πεις οτι χρειαζοταν καποιο αλλο ατομο. οποτε εκλαιγε ο μικρος πεταγοταν η πεθερα μου στον αερα. και ουφ και αμαν και γιατι κλαιει το παιδι. τις 2 πρωτες μερες θηλαζα 22 ωρες το 24ωρο ολημερις και ολονυκτις η πεθερα ορθια πανω απο το κεφαλι μου. για καλο το εκανε η γυναικα αλλα εμενα με ενοχλουσε παρα πολυ να θελω να βρω τον ρυθμο μου με το παιδι και να εχω παντα καποιον πανω απο το κεφαλι μου.

ενας λογος που γουσταρα το ΡΕΑ ειναι το αυστηρο του ωραριου. ακομα και για τον μπαμπα που ειχα ρωτησει η μαια μου ειπε το εξης , κατα την γνωμη μου, σωστο: ο καθε πατέρας ή συγγενης θελει να δει το μωρακι , να το πιασει κτλ. τα υπολοιπα μωρακια ομως δεν χρωστανε τιποτα να μαζευεται ενα σωρο κοσμος πανω απο το κεφαλι τους.στις ωρες επισκεπτηριου θα το δινω το μωρο στις μαιες και αν ειναι ωρα να θηλασω οι επισκεπτες θα βγαινουν εξω. προβλημα μην με δουν δεν εχω κανενα( οπως ειπα 1η γεννα σε δημοσιο που εμπαινε και εβγαινε ο καθενας κατα βουληση) αλλα οσο να ναι θελω και την ηρεμια μου για να ταισω το παιδι μου , ειδικα τις πρωτες μερες που πρεπει να εδραιωθει ο θηλασμος.

EUdTp3.png

 

4f73c22695.png

Link to comment
Share on other sites

μόλις διάβασα σε ενα μαμαδομπλογκ οτι καταργείται το επίδομα τοκετού!!!! Παναγία μου μου ρθε ντουβρουτζάς λέμε!!!!

 

 

edit:

καλά ειναι με τα καλά τους αυτές στη μαμαδοπαρέα το άρθρο ειναι παλιο!!!! θα μας στείλουν αδιάβαστες!

http://mamadoparea.blogspot.gr/2012/07/blog-post_19.html

Link to comment
Share on other sites

τελικά είδα μια λίστα με τα υπο κατάργηση επιδόματα και ειναι μέσα φυσικά το επίδομα τοκετού!

Όσες γεννάτε κοντά σπεύστε! Οι υπόλοιπες καλύτερα να έχουμε στο νου μας τα κανονικά τιμολόγια.

 

Πάντως έκανε μια θεία μου μια μικροεπέμβαση στο ΡΕΑ την προηγούμενη εβδομάδα και τις άρεσε πάρα πολύ σαν χώρος και σαν καθαριότητα.

Link to comment
Share on other sites

τελικά είδα μια λίστα με τα υπο κατάργηση επιδόματα και ειναι μέσα φυσικά το επίδομα τοκετού!

Όσες γεννάτε κοντά σπεύστε! Οι υπόλοιπες καλύτερα να έχουμε στο νου μας τα κανονικά τιμολόγια.

 

Πάντως έκανε μια θεία μου μια μικροεπέμβαση στο ΡΕΑ την προηγούμενη εβδομάδα και τις άρεσε πάρα πολύ σαν χώρος και σαν καθαριότητα.

 

yogini τι ακριβώς εννοείς;Έκανα ένα γρήγορο search και είδα κάποιες αναφορές σε κατάργηση του επιδόματος για όσες γεννάνε σε δημόσια νοσοκομεία. Αναφέρεσαι και στα ιδιωτικά μαιευτήρια;

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
μόλις μίλησα με το λογιστήριο του Ρέα. μου είπαν για φυσιολογικό τοκετό σε τρίκλινο για 3 διανυκτερεύσεις είναι 700 +13% ΦΠΑ=791 τα φάρμακα είναι μέσα στην τιμή. για καισαρική τρίκλινο 4 διανυκτερεύσεις ειναι 800 +13% ΦΠΑ= 904 τα φάρμακα επίσης μέσα στη τιμή.αν το μωρό χρειαστεί θερμοκοιτίδα το καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ και δεν πληρώνεις κάτι εξτρα. μου είπε η κυρία βέβαια να ξαναπάρω ένα τηλέφωνο αρχές Ιουλίου μην τυχον και έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με την σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ. μεταξύ μας δεν έχει και αδικο... δεν θα απορήσω αν ενα ενα τα μαιευτήρια αρχίσουν να σπάνε τις συμβάσεις με τον ΕΟΠΥΥ γιατί είναι ένα μπάχαλο!!!!!

 

Δεν άντεξα, τελικά πήρα στο ΡΕΑ. Η έκπτωση ισχύει για το οικονομικό δίκλινο και πάνω. Μου είπαν ότι χονδρικά για μια καισαρική στο τέλος το τρίκλινο βγαίνει 1950 και το οικονομικό δίκλινο 2050 με την έκπτωση. Άρα 2050-900 το επίδομα= 1150. Από εκεί και πέρα αν το μωρό χρειαστεί κάτι του βγάζουμε άμκα το βάζουμε στο βιβλιάριο και πάει μέσω ΕΟΠΥΥ... Το δίκλινο το οικονομικό μέσω ΕΟΠΥΥ πάει 1650+φπα.

 

Υπάρχει κάποια κοπέλα που γέννησε λοιπόν το τρίτο με την έκπτωση, ώστε να πει αν ισχύουν περίπου τα παραπάνω ή όχι;

 

http://www.reamaternity.gr/files/%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82%2023.01.12.pdf

 

Τελικά δεν κατάλαβα ποιες είναι οι χρεώσεις στο ΡΕΑ. Να μου πεις μέχρι να γεννήσω εγώ πάλι θα έχουν αλλάξει. ΤΟ θέμα είναι οτι το ΡΕΑ υποστηρίζει rooming in. Ναι;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν όσα αναφέρει η chiqui για τιμές ΕΟΠΥΥ. Όσα έγραφα εγώ ήταν για τιμές εκτός ΕΟΠΥΥ για να εκμεταλλευτεί κανείς την έκπτωση που κάνει το ΡΕΑ στη γέννηση του τρίτου παιδιού, μόνο που η έκπτωση δεν ισχύει για το τρίκλινο...

 

Τελικά εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ, άδικα η έρευνα! Εκεί δεν έχουν έκπτωση στο τρίτο, οπότε δεν υπάρχουν διλήμματα!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν όσα αναφέρει η chiqui για τιμές ΕΟΠΥΥ. Όσα έγραφα εγώ ήταν για τιμές εκτός ΕΟΠΥΥ για να εκμεταλλευτεί κανείς την έκπτωση που κάνει το ΡΕΑ στη γέννηση του τρίτου παιδιού, μόνο που η έκπτωση δεν ισχύει για το τρίκλινο...

 

Τελικά εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ, άδικα η έρευνα! Εκεί δεν έχουν έκπτωση στο τρίτο, οπότε δεν υπάρχουν διλήμματα!

 

Ok. Σ' ευχαριστώ πολύ

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα και εγώ στις 27/7/2012, τον δευτερο μπέμπη μου στο ρεα...και ειπα να σας πω την εμπειρία μου!Σε γενικές γραμμές εμεινα ευχαριστημένη απο το μαιευτηριο...θα επικεντρωθω όμως στα παραπονα μου....

την ημερα που γεννούσα, ήταν Παρασκευή....και γινόταν ενας χαμός απο προγραμματισμένους τοκετούς(να φυγουν και οι γιατροί διακοπές!!!).αυτο είχε ως αποτελεσμα να μην υπάρχουν διαθεσιμα χειρουργεια...για 1,5 ωρα με ειχαν βαλει στην αίθουσα της ανανηψης μαζί με αλλες 9 γυναικες που περιμεναν να γεννησουν για να περιμενουμε μηπως και αδειασει χειρουργειο...εννοειται οτι ειχαν βγαλει τον αντρα μου εξω εκεινη την ωρα(που να χωραγε και αυτος!), ο γιατρος μου δεν μπορουσε καν να με εξετασει, ούτε να μου σπασει τα νερα για να προχωρησει η διαδικασία του τοκετού...απλα περιμεναμε...ειχα και ολη την φασαρια απο 10 καρδιοτοκογραφους...ήταν πραγματικα πολύ κουραστικό...αφού γεννησα καποια στιγμή, με ξαναεβαλαν στην ιδια αιθουσα για ανανηψη...πάλι με τοσες γυναικες και τοση φασαρία...ζητουσα το μωρο να το θηλασω και μου ελεγαν θα το θηλασεις μολις ανεβεις πάνω...(οι μαιες, οι νοσηλευτριες και γενικα ολο το προσωπικο ετρεχαν και δεν εφταναν εκεινη την ημερα...)

ανεβηκα στο δωματιο στις 1 η ωρα(γεννησα στις 11 το πρωί)..ζητούσα συνεχεια το μωρό..ελεγαν οτι δεν τα εχει δει παιδιατρος...η ωρα περνουσε, εγω συνεχεια ζητουσα το μωρό, πήγε ο αντρας μου κάτω και εκανε φασαρία και του ειπαν ότι δεν εχουν προσωπικό να τα ανεβασει πάνω...να μην τα πολυλογώ...το μωρό μου το εφεραν για τον πρώτο θηλασμό στις 5 η ωρα το απόγευμα μετα απο πολύ επιμονή...

για τον θηλασμό, δεν ήρθε κανείς να μας δείξει τι πρέπει να κανουμε...εμενα ηταν το δευτερο μωρο και ηξερα, αλλα στις αλλες κοπελες δεν ηρθε κανεις να δειξει πώς το βαζουν στο στήθος...μονο την ημερα που εφευγα(Δευτερα) ήρθε η προισταμενη, κοιταξε το στηθος μας που ειχε αρχισει να βαρένει και μας ειπε μερικές συμβουλές...

και το τελευταιο μου παραπονο, ήταν ότι ενω ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμό, τα μωρά τα έφερναν πάντα προκαθορισμενες ώρες και μονο το βραδυ μπορει να το εφερναν εκτος του προγραμματισμενου ωραρίου...ειδικα την ωρα του επισκεπτηρίου δεν το εφερναν με τιποτα , παρολο που μια μερα το ζητουσα επιμονα επειδη δεν ειχε προλαβει να φαει όταν τα μαζεψαν...αν το ήξερα αυτο θα ειχα επιλέξει rooming in...

κατα τα αλλα, εμεινα σε γενικές γραμμές ευχαριστημενη

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

....αν το ήξερα αυτο θα ειχα επιλέξει rooming in...

κατα τα αλλα, εμεινα σε γενικές γραμμές ευχαριστημενη

 

1. Εφόσον ήθελες αποκλειστικό θηλασμό γιατί δεν ζήτησες rooming in? Xρεώνεται παραπάνω;

2. Ποια άλλα; Εγώ τρόμαξα και που διάβασα την ταλαιπωρία σου

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 χρονια που γεννησα τον μεγαλο στο ιασω, ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμό και μου τον έφερναν καθε φορά που έκλαιγε...όταν ήταν ήσυχος προλαβαινα να ξεκουραστώ λιγάκι...γιάυτό είπα να κάνω το ίδιο και στο δευτερο. Δεν ήθελα rooming in...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εγω γεννησα στο ΡΕΑ στις 24-7-12....Ειχα ζητησει δικλινο--λογω ασφαλιστικης καλυψης---αλλα απο τις 4 διανυκτερευσεις( εκανα καισαρικη), τις 3 ημουν μονη μου στο δωματιο!!!Ημουν στον 5ο οροφο....Οι μαιες ηταν πολυ ευγενικες με το χαμογελο στα χειλη κ ετρεχαν να εξυπηρετησουν...καμια φορα το βραδυ ισως αργουσαν να ερθουν αν τους χτυπουσες το καμπανακι, αλλα σε αυτο ευθυνεται η διοικηση...αν εχουν βαρδια 2 μαιες τι να πρωτοκανουν???Το φαγητο καλο, το πρωινο τελειο!!Εγω γεννησα πρωι τριτης..μπηκα απο τα ξημερωματα με πονους κ σπασιμο νερων κ ετσι δενειχε τοσο κοσμο!!Καμια φορα εφερναν το μωρο στις 6μιση να φαει που ηταν ωρα επισκεπτηριου κ μας εκραζαν να φυγουν οι επισκεπτες εξω απο το δωματιο....Γενικα εμεινα ικανοποιημενη...παρατηρησα οτι οι μαιες καταβαλλουν υπερπροσπαθεια κ ειναι παντα ευγενικες...καλο θα ειναι η διοικηση να τις στηριξει παραπανω ωστε να μην εχει ο κοσμος παραπονα!

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα κ εγω πριν 3 μερες με φυσιολογικο τον μπεμπακο μου(ειμαι ακομα μεσα).ειμαι στον 6ο οροφο σε δικλινο αν κ ζητησα τρικλινο γιατι ηταν ολα γεματα κ ειμαι κ μονη μου.ολα ειναι σουπερ!!φαγητο, εξυπηρετηση κ ευγενεια απο τις μαιες, καθαριοτητα...ειμαι σουπερ ευχαριστημενη.εχω rooming in αλλα λογω ταχυπνοιας κ δικων μου υψηλων λευκων αιμοσφαιριων τον μικρο τον εχουν στην μενν μεχρι αυριο μαλλον που θα φυγουμε..οι μαιες μου φερνουν το θηλαστρο ανα 3 ωρες και το βραδυ γιατι εχω δηλωσει αποκλειστικο θηλασμο κ ο μικρος πινει μονο δικο μου.οταν γεννηθηκε μου τον εβαλαν κατευθειαν στο στηθος κ μου τον εφεραν κ στην ανανηψη να τον θηλασω κ εκει.σημερα πηγα λογιστηριο να μαθω χρεωσεις.791? εγω και 40? αμοιβη γιατρου για ενα υπερηχο εγκεφαλου στον μικρο! Τιποτα αλλο! Η μενν καλυπτεται απο τον εοπυυ.

EUdTp3.png

 

4f73c22695.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γεννήσαμε στις 15/8/2012.

1700 Ευρώ ( +1000 που καλύπτει ο ΕΟΠΠΥ) για οικονομικό δίκλινο.

 

Η διαφορά με το κανονικό δίκλινο είναι ότι έχει μια μεσόπορτα με το διπλανό δωμάτιο, η οποία είναι πάντα κλειδωμένη μεν, αλλά δεν έχει και την τέλεια ηχομόνωση δε. Απλά όταν μιλάνε οι δίπλα ίσα ίσα ακούγονται λίγο. Δεν ενοχλεί καθόλου. Αμελητέα διαφορά στο δωμάτιο, στην τιμή όμως όχι (δε θυμάμαι πόσο κόστιζε το κανονικό δίκλινο).

 

Γενικώς κλινική, δωμάτικα, μαίες, μαιευτήριο, κλπ, όλα τέλεια, καινούρια, πεντακάθαρα, φαγητό καλό, κλπ. Καλύτερα κι απ ότι το περίμενα, δεν ήθελα κάτι παραπάνω. Αν έρθει και δεύτερο μωράκι, δε βλέπω γιατί να μην ξαναπάμε εκεί.

 

Οι μαίες είναι αυστηρές με το επισκεπτήριο, πάνε και κλείνουν την πόρτα κλπ. Προσωπικά τις παραδέχομαι για αυτό, καλά κάνουν και μπράβο τους.

 

Γενικώς το επισκεπτήριο θα πρέπει να απαγορευτεί δια νόμου πιστεύω, και τέλος. Εμάς το μόνο που κατάφερε είναι να μας κουράσει και να μην μπορούμε να μείνουμε λίγο μόνοι με το παιδάκι που τόσο καιρό περιμέναμε και ανησυχούσαμε. Όποιος θέλει επίσκεψη, να την κάνει όταν πάει το μωρό σπίτι. Τι είναι η κλινική, ξενοδοχείο; Και το μωρό τι είναι, ο πίνακας της Τζοκόντα να έρχονται όλοι να το βλέπουν; Εκτός θέματος μεν, αλλά τα παίρνω στο κρανίο !!! :)

 

Α και κάτι άλλο, όποιο μωράκι γεννηθεί, να μην πάτε επισκεπτήριο. Προσωπικά πήγαμε ένα τον Ιούνιο και το μετανιώνω. Δεν πρόκειται να ξαναπάω, δε με χρειάζονται σε τίποτα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει το μωράκι σας!

1700 ευρώ δώσατε μόνο για το μαιευτήριο; ο γιατρός πόσα σου πήρε;

γεννάω εκεί καλώς εχόντων των πραγμάτων των Νοέμβρη αλλά σκέφτομαι για το οικονομικό τρίκλινο παρόλο που ειμαι λίγο αντικοινωνική γενικά για καθαρά οικονομικούς λόγους. Τουλάχιστον προτιμώ να τα φάω αλλιώς παρά να τα δώσω για να είμαι λιιιιγο πιο άνετα 3 βραδιές σε μαιευτήριο. Και θα ζητήσω και rooming in.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Να ρωτήσω σχετικά με τις τιμές που λέει στο site δηλ.1380 ευρώ Φ.Τ.και 1580 ευρώ Κ.Τ.είναι χωρίς τα 900ευρώ του ΕΟΠΥΥ;και το οικονομικό πακέτο εννοούν το τρίκλινο ή το τετράκλινο που χωρίζει στη μέση;

ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

24-7 γεννησα κ γω στο ρεα....σε δικλινο γιατι ειχα ασφαλεια κ θα επαιρνα τα λεφτα μου πισω...πηγα με εοπυυ κ πληρωσα 2800ε περιπου( με την πιστωτικη!)2800 ειναι η τιμη μεσω εοπυυ για δικλινο κ καισαρικη( 4 διανυκτερευσεις)....μετα τα 2400ε τα πηρα πισω απο την ασφαλιστικη μου.....οι μαιες οντως πολυ αυστηρες στο επισκεπτηριο....αν κ οσοι ερχονταν μπορουσαν να δουν το μωρο κ εξω απο τον θαλαμο μωρων, εξω απο ενα τζαμι....το νοσηλευτικο προσωπικο, οι μαιες κ ακομα οι κυριες που εφερναν το φαγητο πολυ ευγενικοι ολοι!!Θα ξαναπηγαινα για γεννα εκει...

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτατε τις τιμες στο ιντερνετ,,,,αν πατε μεσω εοππυ υπαρχουν αλλες τιμες....ή παρτε τηλεφωνο στο λογιστηριο ή καλυτερα πηγαινετε απο εκει...εμεις ειχαμε παει απο εκει με τον συζυγο κ μας ενημερωσαν αναλυτικα για τις τιμες, σαν να ειχαμε κλεισει ραντεβου με την υπαλληλο, στο γραφειο της χωρις κοσμο!!!Σας δινουν κ φυλλαδιο με αναλυτικα τις τιμες....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...