Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαιευτήριο Ρέα


RANIA

Recommended Posts

lenia13 να σου ζήσει το μωρό σου!!!καλό σαραντισμό!!κ εγώ εκεί θα γεννήσω τον Αύγουστο κ έχω ακούσει μόνο τα καλύτερα! ελπίζω τα δυσάρεστα να είναι εξαιρέσεις!θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ζήτησες αποκλειστικό θηλασμό και εάν ναι κάθε πότε σου έφερναν το παιδάκι ή εάν το είχες μαζί σου στο δωμάτιο τύπου rooming-in? και πάλι να σου ζήσει!!:wink:

 

 

Ο αποκλειστικος θυλασμος στο ρεα εννοειται! :-PΔεν χρειαζεται να το ζητησεις το προωθουν!!! Οσο για το rooming in αν γεννησεις με καισαρικη δεν στο συνιστω!!Ειναι τεραστιο βαρος για το φυσικο τοκετο, ποσο μαλλον για την καισαρικη!!!! Το μωρο στο φερνουν οποτε πεινασει η ανα δυο ωρες!!!!!! Σ'ευχαριστώ για τις ευχες σου!!! με το καλο!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

lenia 13 σε τι δωματιο γεννησες?

στον αποκλειστικο θηλασμο στο εφερναν αρκετα συχνα, ακομη και το βραδυ?

με το επισκεπτηριο, πώς ήταν?επετρεπαν να ειναι καποιος δικος σου μεσα στο δωματιο, οταν ειχες το μωρο και θηλαζες?

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Για φυσιολογικό πάμε αλλά..ποτέ δεν ξέρεις πώς θα καταλήξει...Όποτε βρεις χρόνο πες μας με τους μπαμπάδες τί γίνεται?Τους αφήνουν να έρχονται χωρίς ωράριο ή είναι αυστηροί?

Link to comment
Share on other sites

lenia 13 σε τι δωματιο γεννησες?

στον αποκλειστικο θηλασμο στο εφερναν αρκετα συχνα, ακομη και το βραδυ?

με το επισκεπτηριο, πώς ήταν?επετρεπαν να ειναι καποιος δικος σου μεσα στο δωματιο, οταν ειχες το μωρο και θηλαζες?

 

Σε 3κλινο ημουνα και το ψιλομετανιωσα!!!! Στο φερνουνε και το βραδυ το μωρο! συνηθως οι ωρες που ξυπνανε ολα τα μωρα μαζι ειναι 00¨00 και μετα κατα τις 05:00 σε καποιους οροφους ειναι πιο σφιγμενα τα πραγματα και σε καποιους αλλους πιο χαλαρα! σε μας αφηνανε τον μπαμπα να κατσει παραπανω μετα το επισκεπτηριο ενω σε αλλους οροφους οχι!!! η διπλανη μου ειχε ολο τα βραδυ και την μαμα της μαζι!!!! Δεν υπηρχε λογος να ειναι μαζι της παντως γιατι τα κοριτσια εκει μας βοηθανε στα παντα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια γεννησα οκτωβρη,τους ζητησα αποκλειστικο θηλασμο και μου την εφερναν καθε 1,5 με δυο ωρες μερα-νυχτα...!και το μωρο φαινοταν πεινασμενο,οποτε δεν του ειχαν δωσει ξενο.2 βραδια μονο κατα τις 3 οταν μου την εφεραν και τη θηλασα,τους ειπα οταν ξαναπεινασει να της δωσουν ξενο για να κοιμηθω λιγακι κ να μου τη φερουν το πρωι.ετσι κι εγινε,επειδη ομως το ζητησα.υπηρχαν καποιες φορες που την ταιζα την επαιρναν κ μου την ξαναεφερναν μετα απο 3 τεταρτα ή μια ωρα γιατι παλι πεινουσε.ουτως ή αλλως καθαριζουν τους θαλαμους των νεογνων πρωι απογευμα οποτε θα τα εχετε μαζι σας αν θυμαμαι καλα 9-11 και το βραδακι 9-11.συν τις ωρες που θα τα θηλαζετε.αρα σχεδον ολη την ωρα θα ειναι μαζι σας.οταν εφερναν τα μωρακια κ υπηρχε κοσμος μεσα ζητουσαν να βγουν εξω.εμενα ο αντρας μου καθοταν και παραπανω απο το επισκεπτηριο και των αλλων 2 κοριτσιων το ιδιο.αλλα στους επισκεπτες ηταν αυστηροι.δεν χρειαζεστε παντως καποιον να σας βοηθαει γιατι ειναι παντα εκει ο,τι κι αν χρειαστειτε.το φαγητο πολυ ωραιο ειναι και γενικα καθαριζουν πολυ συχνα,γιατι εχω κ ενα θεματακι με το μπανιο,αλλα ηταν ολα οκ.ελπιζω να σας βοηθησα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lenia 13 γιατι το μετανιωσες για το 3κλινο?ρωταω γιατι και εγω για 3κλινο σκεφτομαι...

όταν θηλαζατε οι πατεραδες επιτρεποταν να ειναι μεσα στο δωματιο?

καταλαβαινω οτι οι κοπελες σε βοηθανε σε ολα, αλλα μερικες φορες όταν θηλαζεις, αυτες τις ατελειωτες ωρες θελεις καποιον για παρεα....και ειχα ακουσει οτι δεν αφηνουν την ωρα του θηλασμου κανεναν μεσα...-που στον αποκλειστικό θηλασμό, θηλαζεις ολη μερα...-

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

lenia 13 γιατι το μετανιωσες για το 3κλινο?ρωταω γιατι και εγω για 3κλινο σκεφτομαι...

όταν θηλαζατε οι πατεραδες επιτρεποταν να ειναι μεσα στο δωματιο?

καταλαβαινω οτι οι κοπελες σε βοηθανε σε ολα, αλλα μερικες φορες όταν θηλαζεις, αυτες τις ατελειωτες ωρες θελεις καποιον για παρεα....και ειχα ακουσει οτι δεν αφηνουν την ωρα του θηλασμου κανεναν μεσα...-που στον αποκλειστικό θηλασμό, θηλαζεις ολη μερα...-

 

Ειναι διαφορετικός ο αποκλειστικός θηλασμός από το rooming in. Στον αποκλειστικό θηλασμό σου παίρνουν το μωρό & στο φέρνουν συγκεκριμένες ώρες που το φέρνουν σε όλες τις κοπέλες. Στο rooming in έχεις το μωρό συνέχεια εκεί οπότε μπορείς να κάνει μαραθώνιους θηλασμούς.Εγώ ήμουνα από τις τυχερές γιατί αν και σε 3κλινο όλες τις μέρες ήμουνα μονη μου στο δωμάτιο.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

oneiraki πριν 4 χρονια που γεννησα στο ΙΑΣΩ και ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμο, μου το εφερναν όποτε εκλαιγε...μερικες φορες μολις το ειχαν παρει μεσα και μου το εφερναν ξανα αμεσως και μου ελεγαν να το ξαναβαλεις γιατι δενχορτασε...τα βραδυα μπορει να μου το εφερναν και 10 φορές....στις κοπελες που δεν ειχαν ζητησει αποκλειστικό θηλασμό, εφερναν τα μωρα καποιες συγκεκριμενες ωρες...

γιάυτο τώρα ρωταω για το ΡΕΑ που σκεφτομαι να γεννησω, εαν όταν ζητησεις αποκλειστικο θηλασμό το τηρούν και σου φέρνουν το μωρο πραγματικά όταν πειναει...???

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι μου το εφερναν οταν πεινουσε,τσεκαρα και το στοματακι της να δω αν ειχε υπολειμματα απο γαλα και ηταν οκ.εμενα ο αντρας μου καθοταν μεσα οταν θηλαζα αλλα και των αλλων οι αντρες ηταν μεσα,εμενα δεν μ'ενοχλησε.πιστεψε με δεν θες και πολυ παρεα,ασε που εχεις τηλεοραση και ιντερνετ οποτε περναει η ωρα.εγω μιλουσα και με τη διπλανη οποτε ηταν ολα οκ.συν τις επισκεψεις οποτε δεν μενεις μονη σου

Link to comment
Share on other sites

πω πω αυτό με τις μαμάδες..σόρυ αν προσβάλλω κάποια που είχε τη μαμά της μέσα..

 

αλλά τόσοι άνθρωποι στο τρίκλινο..στο μητέρα πριν έξη χρόνια ήμουν η μόνη που δεν είχα κανέναν , και με καισαρική...νομίζω υπερβολή, όπως σε όλα μας είμαστε υπερβολικοί..στην τελική αυτά πληρώνεις στα ιδιωτικά, χτυπάς και έρχονται για ό,τι χρειάζεσαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια γεννησα οκτωβρη,τους ζητησα αποκλειστικο θηλασμο και μου την εφερναν καθε 1,5 με δυο ωρες μερα-νυχτα...!και το μωρο φαινοταν πεινασμενο,οποτε δεν του ειχαν δωσει ξενο.2 βραδια μονο κατα τις 3 οταν μου την εφεραν και τη θηλασα,τους ειπα οταν ξαναπεινασει να της δωσουν ξενο για να κοιμηθω λιγακι κ να μου τη φερουν το πρωι.ετσι κι εγινε,επειδη ομως το ζητησα.υπηρχαν καποιες φορες που την ταιζα την επαιρναν κ μου την ξαναεφερναν μετα απο 3 τεταρτα ή μια ωρα γιατι παλι πεινουσε.ουτως ή αλλως καθαριζουν τους θαλαμους των νεογνων πρωι απογευμα οποτε θα τα εχετε μαζι σας αν θυμαμαι καλα 9-11 και το βραδακι 9-11.συν τις ωρες που θα τα θηλαζετε.αρα σχεδον ολη την ωρα θα ειναι μαζι σας.οταν εφερναν τα μωρακια κ υπηρχε κοσμος μεσα ζητουσαν να βγουν εξω.εμενα ο αντρας μου καθοταν και παραπανω απο το επισκεπτηριο και των αλλων 2 κοριτσιων το ιδιο.αλλα στους επισκεπτες ηταν αυστηροι.δεν χρειαζεστε παντως καποιον να σας βοηθαει γιατι ειναι παντα εκει ο,τι κι αν χρειαστειτε.το φαγητο πολυ ωραιο ειναι και γενικα καθαριζουν πολυ συχνα,γιατι εχω κ ενα θεματακι με το μπανιο,αλλα ηταν ολα οκ.ελπιζω να σας βοηθησα

Αρχικά να σου ζήσει το μωρό σου!!Τα περιγράφεις τόσο ωραία που ανυπομονώ να τα ζήσω και εγώ!!:-):-) Αν θυμάσαι, για το θηλασμό, καθάριζες με κάτι συγκεκριμένο τις θηλές σου πριν από κάθε γεύμα (έχω ακούσει ότι σου φέρνουν τύπου κομπρέσες με χαμομήλι) ?? Είχες πάρει μαζί σου κάποιο σαπούνι ή μαντηλάκια ειδικά?? 8-):cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου ζήσει το μωρό σου!!Τα περιγράφεις τόσο ωραία που ανυπομονώ να τα ζήσω και εγώ!!:-):-) Αν θυμάσαι, για το θηλασμό, καθάριζες με κάτι συγκεκριμένο τις θηλές σου πριν από κάθε γεύμα (έχω ακούσει ότι σου φέρνουν τύπου κομπρέσες με χαμομήλι) ?? Είχες πάρει μαζί σου κάποιο σαπούνι ή μαντηλάκια ειδικά?? 8-):cool:

σ'ευχαριστω κι εσυ με το καλο...!στα περιγραφω ετσι οπως τα εζησα ηταν πραγματικα μια πολυ ωραια εμπειρια.πηγαινα στο μπανιο και πλενομουν με ζεστο νερο.δεν ξερω γι'αυτες τις κομπρεσες που μου λες.μου εδωσαν και μια κρεμα φυτικη επειδη ειχαν τραυματιστει λιγο οι θηλες μου στην αρχη,αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι αναγκη να πλενομαι για να φαει το μωρο.για μενα το καλυτερο ειναι οταν τελειωνεις το θηλασμο να βαζεις στις θηλες σου λιγο απο το γαλα σου,ουτε κρεμες ουτε χαμομηλια.αυτο ειναι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω κι εσυ με το καλο...!στα περιγραφω ετσι οπως τα εζησα ηταν πραγματικα μια πολυ ωραια εμπειρια.πηγαινα στο μπανιο και πλενομουν με ζεστο νερο.δεν ξερω γι'αυτες τις κομπρεσες που μου λες.μου εδωσαν και μια κρεμα φυτικη επειδη ειχαν τραυματιστει λιγο οι θηλες μου στην αρχη,αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι αναγκη να πλενομαι για να φαει το μωρο.για μενα το καλυτερο ειναι οταν τελειωνεις το θηλασμο να βαζεις στις θηλες σου λιγο απο το γαλα σου,ουτε κρεμες ουτε χαμομηλια.αυτο ειναι το καλυτερο.

Σε ευχαριστώ πολύ!!!:-):-):-) Άρα απλό πλυσιματάκι κ το ίδιο μας το γάλα στις θηλές!!Ωραία!!Απλό και ξεκούραστο ακούγεται!!Άντε να δούμε.........:-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

lenia 13 γιατι το μετανιωσες για το 3κλινο?ρωταω γιατι και εγω για 3κλινο σκεφτομαι...

όταν θηλαζατε οι πατεραδες επιτρεποταν να ειναι μεσα στο δωματιο?

καταλαβαινω οτι οι κοπελες σε βοηθανε σε ολα, αλλα μερικες φορες όταν θηλαζεις, αυτες τις ατελειωτες ωρες θελεις καποιον για παρεα....και ειχα ακουσει οτι δεν αφηνουν την ωρα του θηλασμου κανεναν μεσα...-που στον αποκλειστικό θηλασμό, θηλαζεις ολη μερα...-

 

Καλησπερα !!! Το μετανιωσα γιατι τελικα δεν μπορεις να συμβαδισεις με ολους τους ανθρωπους!!! Ξερεις εκανα και καισαρικη κατι που δεν το ηθελα καθολου και μου ηταν πιο δυσκολο! Ημουν στο δωματιο μαζι με αλλες 2 κοπελες οι οποιες ειχαν φυσιολογικο τοκετο και ηταν μια χαρα!Παρ'ολα αυτα οταν ηταν η ωρα του επισκεπτηριου και ενω σηκωνοντουσαν κανονικα περπατουσαν κανονικα και εκανα το μπανακι τους κανονικα οταν ερχοταν η ωρα του επισκεπτηριου αντι να πανε μια βολτα εξω μαζι με τους επισκεπτες οπως και συνιθιζεται ειχα 20 ατομα πανω απο το κεφαλι μου!!! Οσο για το θεμα του θηλασμου αφηνουν τους μπαμπαδες!!! Και πιστεψε με καμια κοπελα δεν εχει προβλημα με τον αντρα της αλλης!!! Ουτε και οι μπαμπαδες εχουν την διαθεση να κοιτανε τις αλλες κοπελες γυρω τους!!! Ειναι κολημενοι στο παιδι τους και την γυναικα τους!!! Παντως δυστηχως και στην επομενη γεννα σε 3κλινο θα παω λογω οικονομικου! Παντως να ξερεις με μια κοπελα ακομα στο δωματιο συμβαδιζεις πολυ καλυτερα απ'οτι με δυο!

Δεν ειμαι ιδιοτροπη απλα δεν ξερεις τι θα σου τυχει και το χειροτετο ηταν οτι ημουν χειρουργημενη αν ειχα γεννησει φυσιολογικα δεν νομιζω οτι θα ειχα τοσο μεγαλο προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω απόλυτα....μου φαινεται περιεργο παντως που αφηναν τους επισκεπτες μεσα...οπως εχω ξαναπει οταν ειχα παει ως επισκεπτρια δεν μας αφηναν μεσα στο δωματιο να μπούμε και η κοπελα ηταν σε 3κλινο..ήσουν τυχερή φαίνεται!

να σου ζήσει το μωρακι σου!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μόλις μίλησα με το λογιστήριο του Ρέα. μου είπαν για φυσιολογικό τοκετό σε τρίκλινο για 3 διανυκτερεύσεις είναι 700 +13% ΦΠΑ=791 τα φάρμακα είναι μέσα στην τιμή. για καισαρική τρίκλινο 4 διανυκτερεύσεις ειναι 800 +13% ΦΠΑ= 904 τα φάρμακα επίσης μέσα στη τιμή.αν το μωρό χρειαστεί θερμοκοιτίδα το καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ και δεν πληρώνεις κάτι εξτρα. μου είπε η κυρία βέβαια να ξαναπάρω ένα τηλέφωνο αρχές Ιουλίου μην τυχον και έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με την σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ. μεταξύ μας δεν έχει και αδικο... δεν θα απορήσω αν ενα ενα τα μαιευτήρια αρχίσουν να σπάνε τις συμβάσεις με τον ΕΟΠΥΥ γιατί είναι ένα μπάχαλο!!!!!

EUdTp3.png

 

4f73c22695.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ lenia ΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ ΟΣΟ ΛΕΣ...ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΕΙΣ? ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΘΕΜΑ ΤΙ ΛΕΕΙ?

nai ennoeitai oti exw aythn kai eimai apolyta ikanopoihmenh!!!! στειλε μου πμ για τα υπολοιπα!:-D:grin::-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κορίτσια εάν ξέρετε για τα δωμάτια στο Ρέα έχουν ψυγειάκι μέσα? και το ρωτάω για τα κεράσματα που παίρνεις για τους επισκέπτες σου!Εάν ξέρει κάποια ας μας πει plz!:wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κορίτσια εάν ξέρετε για τα δωμάτια στο Ρέα έχουν ψυγειάκι μέσα? και το ρωτάω για τα κεράσματα που παίρνεις για τους επισκέπτες σου!Εάν ξέρει κάποια ας μας πει plz!:wink::wink::wink:

 

Τα 3κλινα που ήμουν εγώ δεν είχαν.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

μόλις μίλησα με το λογιστήριο του Ρέα. μου είπαν για φυσιολογικό τοκετό σε τρίκλινο για 3 διανυκτερεύσεις είναι 700 +13% ΦΠΑ=791 τα φάρμακα είναι μέσα στην τιμή. για καισαρική τρίκλινο 4 διανυκτερεύσεις ειναι 800 +13% ΦΠΑ= 904 τα φάρμακα επίσης μέσα στη τιμή.αν το μωρό χρειαστεί θερμοκοιτίδα το καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ και δεν πληρώνεις κάτι εξτρα. μου είπε η κυρία βέβαια να ξαναπάρω ένα τηλέφωνο αρχές Ιουλίου μην τυχον και έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με την σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ. μεταξύ μας δεν έχει και αδικο... δεν θα απορήσω αν ενα ενα τα μαιευτήρια αρχίσουν να σπάνε τις συμβάσεις με τον ΕΟΠΥΥ γιατί είναι ένα μπάχαλο!!!!!

 

μια χαρά οι τιμές αυτες...κι εγώ μπαινω για κ.τ. 21-25 / 8 αλλά πολύ αμφιβάλλω αν θα υπάρχει ο εοππυ ως τότε..εκτός αν πάρουν τίποτα φράγκα από την Ευρώπη και τον σώσουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες τις μανουλες,μελλουσες και νεες..ειμαι και εγω μελλουσα μανουλα για 1η φορα...θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με τον γιατρο Βαλακωστα Χρηστο..τον γνωριζει καμια σας??εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλος και υποθετω οτι θα παιρνει και πολλα για εναν τοκετο....γνωριζει καποια απο σας να μου πει πληροφοριες για το ποσα ζηταει????ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μόλις είδα στο ιντερνετ οτι η γιατρός που με είχε ξεγεννήσει στο ΕΛΕΝΑ ειναι πλέον στο ΡΕΑ. Ηταν πολύ καλή και έλεγα να παω σε αυτήν παρόλο που μετά ξαναγύρισα στην παλια μου γιατι ήταν κοντά στο σπίτι μου. Τώρα μπερδεύτηκα....αυτή που με ξέρει χρόνια ειναι στο ΙΑΣΩ (που ειναι στην αλλη άκρη της Αθήνας) και αυτή που με ξεγέννησε στο ΡΕΑ.

Και άντε τότε της είπα παω σε δημόσιο να γεννήσω γιατι δεν εχω την δυνατότητα, τώρα τι να της πω;

Καλά για το ΙΑΣΩ εχω απαίσια γνώμη ενω το ΡΕΑ οσο να' ναι ειναι καινούργιο και πολυ κοντά στο σπιτι μας.....αλλά σαν οικονομική διαφορά φαντάζομαι ειναι λιγότερο απο 200 ευρώ.....ουφ πελάγωσα τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου yogini! Γεννούσαμε κάπου κοντά και την προηγούμενη φορά ή μου φαίνεται; Το 2009 ήταν για μένα....

 

Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια γιατί έχω μπερδευτεί;

 

Μου είπαν ότι το ΡΕΑ έχει έκπτωση 30% στο τρίτο παιδί, η οποία όμως δεν ισχύει αν πάμε μέσω ΕΟΠΥΥ. Πήρα στο ταμείο (ΟΑΕΕ) και μου είπαν ότι μπορώ να μην κάνω χρήση της σύμβασης μέ ΕΟΠΥΥ και να εισπράξω μετά το επίδομα τοκετού που έχει πάει 900 ευρώ.

 

Επειδή έχω πάρει χίλιες φορές στο ΡΕΑ είπα να το αποφύγω.

 

Ξέρετε αν η έκπτωση ισχύει για όλα τα πακέτα (δηλ. και για το κλειστό οικονομικό τρίκλινο; ). Παρακαλώ όποια κοπέλα έχει γεννήσει το τρίτο της παιδί εκτός ΕΟΠΥΥ με έκπτωση στο ΡΕΑ να με βοηθήσει; Δηλ. στις τιμές που έχει αναρτημένες το ΡΕΑ (http://www.reamaternity.gr/files/%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82%2023.01.12.pdf) η έκπτωση 30% ίσχυε όπως την βγάζουμε, ή στο τέλος υπήρχαν και άλλες χρεώσεις και ήταν τα χρήματα πιο πολλά; Δηλ. για το οικονομικό πακέτο με καισαρική η τιμή που δίνει είναι 1580 ευρώ -30=1106 (τόσο+το φπα πληρώνει κανείς ή όχι; ) -το επίδομα900 = 206. Απίθανο όμως μου φαίνεται, αποκλείεται να χάνει το μαιευτήριο και να κερδίζουμε εμείς...

 

Όλα αυτά τα ερωτήματα φυσικά σε περίπτωση που δεν μας τύχει κάτι έκτακτο, γιατί το έκτακτο καλύπτεται από τον ΕΟΠΥΥ και αν πάμε εκτός ΕΟΠΥΥ τα βάζουμε τα χρήματα εμείς. Πιθανόν να μην συμφέρει εκτός ΕΟΠΥΥ, αλλά απλά διερευνώ την υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...