Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαιευτήριο Ρέα


RANIA

Recommended Posts

ωχ ναι να μας πει οποια κοπελα γεννησε προσφατα στο ρεα!! γιατι μολις ειδα αυτο με το θηλαστρο 70ευρω?????επαθα σοκ!!!! καλα, εμποριο κανονικο....κ σε τετοιους καιρους κρισης....που να γεννησουμε? στο δρομο? και θα μου πειτε" πηγαινε σε δημοσιο"/.....απλα ο γιατρος μου ειναι στο ρεα κ τον εμπιστευομαι γιατι τον ειχα χρονια κ ειχα χρονια ταλαιπωρηθει με πολυκυστικες κ με μια κυστη ενδομητριωσης---που τελικα εξαφανιστηκε απο μονη της!!! κ επειδη ειμαι φοβιτσιαρα...θελω τον γιατρο μου....θα μπει τελικα το ρεα στον εοππυ????? γνωριζει καμια κοπελα??

 

Το θήλαστρο δεν το χρεώνουν έξτρα, μόνο αν θελήσεις εσύ και το νοικιάσεις από την προμηθεύτρια εταιρεία. Εγώ γέννησα τον Φεβρουάριο και οι νοσηλεύτριες μου ε΄΄ιπαν ότι το νοικιάζεις αλλά στην απόδειξη όπως επίσης και την κοπέλα από την εταιρέια που τα δίνει στο Ρέα μου είπε ότι δεν τα χρεώνεσαι στο νοσοκομείο αλλά αν θέλεις για αποκλειστική χρήση και μετα (κοπέλες που τα παιδάκια τους είναι θερμοκοιτίδα) και στο σπίτι που πάει με το μήνα. Όσο για την εκμετάλευση δεν λες τίποτα. Ένα θα σας πω: ο καρδιολόγος επειδήτους λένε να χρεώνουν ότι περισσότερο μπορούν με έβαλε να βάλω κάλτσες αντιθρομβοτικές για 2 μέρες και να κάνω αντιπικτικές ενέσεις (χωρίς ιστορικό και χωρίς να παρουσιάσω πρόβλημα), αφού με είδε ο γυναικολόγος μου και τα πήρε πολύ άσχημα. Α! όΤαν πάτε στο δωμάτιο σας δίνουν δώρο σερβιέτες και ένα σαπούνι και κάτι σλιπάκια μιας χρήσης. Αν ζητήσεις παραπάνω χρεώνονται. Όμως οι κοπέλες είναι πολύ καλές και σε ενημερώνουν για όλα πριν ζητήσεις οτιδήποτε! Με το καλό κορίτσια τα μωράκια σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το θήλαστρο δεν το χρεώνουν έξτρα, μόνο αν θελήσεις εσύ και το νοικιάσεις από την προμηθεύτρια εταιρεία. Εγώ γέννησα τον Φεβρουάριο και οι νοσηλεύτριες μου ε΄΄ιπαν ότι το νοικιάζεις αλλά στην απόδειξη όπως επίσης και την κοπέλα από την εταιρέια που τα δίνει στο Ρέα μου είπε ότι δεν τα χρεώνεσαι στο νοσοκομείο αλλά αν θέλεις για αποκλειστική χρήση και μετα (κοπέλες που τα παιδάκια τους είναι θερμοκοιτίδα) και στο σπίτι που πάει με το μήνα. Όσο για την εκμετάλευση δεν λες τίποτα. Ένα θα σας πω: ο καρδιολόγος επειδήτους λένε να χρεώνουν ότι περισσότερο μπορούν με έβαλε να βάλω κάλτσες αντιθρομβοτικές για 2 μέρες και να κάνω αντιπικτικές ενέσεις (χωρίς ιστορικό και χωρίς να παρουσιάσω πρόβλημα), αφού με είδε ο γυναικολόγος μου και τα πήρε πολύ άσχημα. Α! όΤαν πάτε στο δωμάτιο σας δίνουν δώρο σερβιέτες και ένα σαπούνι και κάτι σλιπάκια μιας χρήσης. Αν ζητήσεις παραπάνω χρεώνονται. Όμως οι κοπέλες είναι πολύ καλές και σε ενημερώνουν για όλα πριν ζητήσεις οτιδήποτε! Με το καλό κορίτσια τα μωράκια σας.

 

Εγώ γέννησα τον Νοέμβριο και το θήλαστρο μου τ χρέωσαν ΚΑΝΟΝΙΚΑ χωρίς να το νοικιάσω και περίμενοντας κάθε φορά να τελειώσει κάποια άλλη κοπέλα που το χρησιμοποιούσε!Επίσης μου έκαναν και εμένα αντιπικτηκές δεν έχω ιδέα για πιο λόγο και μου χρέωσαν επίσκεψη ενδοκρινολόγου (έμεινε 1' χωρίς υπερβολή) χωρίς να την ζητήσω καθώς και όλες τις ταινίες που μου μετρούσαν σάκχαρο όλες τις μέρες κανονικά!Όποτε να ξέρετε όσες έχετε διαβήτη να πάρετε το μηχανηματάκι σας μαζί!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα εσωρουχα μιας χρησης α) απο τι ειναι απο υφασμα? β) που τα αγοραζουμε? γ) υπαρχουν μεγεθη?:confused::confused::confused::oops:

 

Όχι δεν είναι υφασμάτινα είναι σαν δυχτυωτά αλλά δεν τα αγοράζεις από sex shop:D:D:D:D:DΕπίσης δεν έχουν μεγέθη και μπορείς να τα βρεις πχ σε mothercare ή και σε φαρμακεία νομίζω!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα..κι εγώ στο ρέα με το καλό και η εντυπωση μου από την τροφοβλάστη ήταν εξαιρετική..

απορώ που απορείτε με τις χρεώσεις..εννοείται ότι χρεώνουν τα πάντα, ιδιωτική επιχείρηση ειναι..αν κάνεις την επιλογή να γεννήσεις σε ιδιωτικό αυτά ειναι αυτονόητα...

επίσης απορώ πώς ορισμένες μανούλες κρίνουν ότι πχ κακώς ένα μωράκι μπαίνει στη ΜΕΝΝ..συγνώμη..αλλά πού το ξέρετε? πώς είστε σίγουρες? δέκα γιατρούς να ρωτήσεις δέκα γνώμες θα πάρεις..άσχετα με το αν δουλεύουν σε ιδιωτικό ή δημόσιο..

για μένα και το έχω γράψει και αλλού ΄πρεπει να δείχνεις εμπιστοσύνη στο μαιευτήριο και τον γιατρό σου.είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτο, να αμφισβητεις τα πάντα..

να σας πω παράδειγμα..η μεγαλη μου νοσηλεύτηκε 2,5 μηνών στο παίδων για ουρολοίμωξη..και μετα έπαιρνε για ένα εξάμηνο προληπτικά αντιβίωση, υπάρχει σχετικό πρωτόκολλλο..ε λοιπόν υπήρξε παιδίατρος του ικα της περιοχής μου που με έβγαλε τρελή και αδιάφορη που ποτίζω το παιδί έξη μήνες δηλητήρια αφού οι εξετάσεις βγήκαν καλές..εννοώ οι γνώμες των γιατρών παντα διαφέρουν...

δεν θα πω κι εγώ το αφοριστικό "πήγαινε στο δημόσιο" αλλα το να πέφτουμε από τα΄σύννεφα για τις χρεώσεις των μαιευτηριων μου φαίνεται περίεργο..σε ξενοδοχείο ολ ινκλούσιβ πας και σου χρεώνουν εξτρα πχ τον φραπέ:D

 

το πρώτο το γέννησα στο μητέρα, οι εντυπώσεις μου εξαιρετικές.και βρέθηκε ένας απαράδεκτος ορθοπεδικός που έβαλε να με σηκώσουν με τα σωληνάκια για να μου πει ότι το παιδί έχει στραβά πόδια και να μου πασάρει την κάρτα του ιατρείου του...:shock:ε από αυτόν θα κρίνω το μητέρα ως απαράδεκτο? δλδ στο δημόσιο που πέφτει το φακελάκι σύννεφο είναι καλύτερα? ή για την κοπέλα που γράφει ότι περίμενε ώρα..σκέψου να ήσουν στο δημόσιο ..με την έλλειψη προσωπικού..το ίδιο και περισσότερο δεν θα ήταν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα!

Γέννησα στο ΡΕΑ στις 23/03... Έχω να πω τα καλύτερα... Γέννησα φυσιολογικά κ έμεινα 3 νύχτες σε τρίκλινο...Πλήρωσαμε για όλα (κ για τα φάρμακα που πήρα όσες μέρες έμεινα εκεί) 1650 ευρώ!

Το προσωπικό ευγενέστατο(υπάρχουν κ οι εξαιρέσεις του κανόνα), το δωμάτιο καθαρό,το φαγητό πολύ καλό(καμία σχέση με νοσοκομείου) κ το επισκεπτήριο αυστηρό...

 

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κι εγώ στο ΡΕΑ θα γεννήσω τον Ιούλιο, μετά από άσχημη εμπειρία με ΛΗΤΩ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη. Ξέρει καμιά για τους τρόπους πληρωμής; Σε περίπτωση πιστωτικής κάρτας, υπάρχει επιπλέον επιβάρυνση; Υπάρχει δυνατότητα συναλλαγματικών;

Link to comment
Share on other sites

και γω στο ρεα θα γεννησω αρχες αυγουστου...δες στο σαιτ τους για τροπους πληρωμης...ανω των 1500ευρω δεν δεχονται συναλλαγματικη η μετρητα....μονο πιστωτικη η τραπεζικη επιταγη....κ γω δεν ξερω πως να πληρωσω...εχω ασφαλεια που μου καλυπτει το 100% της γεννας αλλα θα πρεπει να τα δωσω πρωτα εγω κ μετα να τα παρω απο την ασφαλιστικη!!! δες τι γραφει στο σαιτ του ρεα ¨: " Σημείωση:

Σας ενημερώνουμε ότι από 01/01/2011 σύμφωνα με το νέο φορολογικό νόμο (άρθρο 20 παράγρ. 3 Ν.3842/2010) δεν επιτρέπεται η εξόφληση τιμολογίων ιδιωτών άνω των 1.500 € με συναλλαγματική ή μετρητά. Η εξόφληση των τιμολογίων θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο μέσω τραπέζης, επιταγών ή πιστωτικών καρτών (δεχόμαστε όλες τις πιστωτικές κάρτες εκτός της American Express"......για περισσοτερες πληροφοριες εχει κ ενα τηλεφωνο που θα ρωτησω κ γω αργοτερα οταν ερθει η ωρα γιατι το οικονομικο ειναι φλεγον....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Γέννησα στο ΡΕΑ στις 23/03... Έχω να πω τα καλύτερα... Γέννησα φυσιολογικά κ έμεινα 3 νύχτες σε τρίκλινο...Πλήρωσαμε για όλα (κ για τα φάρμακα που πήρα όσες μέρες έμεινα εκεί) 1650 ευρώ!

Το προσωπικό ευγενέστατο(υπάρχουν κ οι εξαιρέσεις του κανόνα), το δωμάτιο καθαρό,το φαγητό πολύ καλό(καμία σχέση με νοσοκομείου) κ το επισκεπτήριο αυστηρό...

 

Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες!

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

για εξηγησε μας λίγο αυτό με το αυστηρό επισκεπτήριο....έχω ακούσει ότι δεν αφήνουν πολλές φορές ούτε τον πατέρα να είναι μέσα, την ώρα που θηλάζει η μαμα...

επίσης από επισκεψη που πήγα στην συνυφαδα μου, δεν αφηναν κανεναν να μπει στο δωματιο και η καημένη παρα την καισαρική έπρεπε να βγει στο σαλόνι να δει τους συγγενείς που ήρθαν να ευχηθούν....ισχύουν ακόμη όλα αυτα?

γεννάω τον Ιούλιο και σκέφτομαι να επιλέξω το ΡΕΑ,αλλά είμαι προβληματισμενη με αυτα που διαβαζω...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

για εξηγησε μας λίγο αυτό με το αυστηρό επισκεπτήριο....έχω ακούσει ότι δεν αφήνουν πολλές φορές ούτε τον πατέρα να είναι μέσα, την ώρα που θηλάζει η μαμα...

επίσης από επισκεψη που πήγα στην συνυφαδα μου, δεν αφηναν κανεναν να μπει στο δωματιο και η καημένη παρα την καισαρική έπρεπε να βγει στο σαλόνι να δει τους συγγενείς που ήρθαν να ευχηθούν....ισχύουν ακόμη όλα αυτα?

γεννάω τον Ιούλιο και σκέφτομαι να επιλέξω το ΡΕΑ,αλλά είμαι προβληματισμενη με αυτα που διαβαζω...

 

Γέννησα στο Ρέα Μ.Δευτέρα. Σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένη. Το προσωπικό ήταν πολύ ευγενικό (φυσικά πάντα υπάρχουν κι εξαιρέσεις :twisted:). Όσον αφορά ποιος μπορεί να μένει μέσα στο δωμάτιο, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Απλά όταν μου έφερναν το μωράκι για να το θηλάσω, οι επισκέπτες έπρεπε να βγουν απ'το δωμάτιο. Ο άντρας μου ήταν στο δωμάτιο σ-υ-ν-ε-χ-ε-ι-α και κανείς δεν μας είπε ποτέ τίποτα (αντιθετως χαιρόντουσαν που μας έβλεπαν μαζί και τους τρεις ;) ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μπεμπάκι!

τέτοια να ακούω να χαίρομαι!όχι να διωχνουν και τον αντρα μου!

γιατι αυτό που εζησα ως επισκεπτης με απογοητευσε...η συνυφαδα μου, μου ζητησε να μεινω μαζι της όση ώρα θα θηλαζε για παρέα, αλλα δεν με αφησαν, με εβγαλαν έξω...ακόμη όμως και όταν δεν θηλαζε, δεν αφηναν τον κόσμο στο δωματιο, με παοτελεσμα να στραβώσουν πολλοί που ήρθαν από μακρυά και τελικά είδαν το μωρό μόνο πίσω από το τζάμι...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Ο σύζυγος μπορεί να είναι μέσα όποτε θέλει ακόμη κ στο θηλασμό εννοείται! Οι συγγενείς καλό θα είναι να μην είναι μέσα στο δωμάτιο κ γεμίζει μικρόβια...Γι'αυτό κ δεν τους αφήνουν...Εγώ απο το πρώτο απόγευμα(γέννησα πρωί) ,με ζόρι βέβαια, κατέβηκα στο σαλόνι. Για φανταστείτε να έχει η κάθε κοπέλα 10 επισκέπτες κ να είναι όλοι μέσα στο δωμάτιο...!Έτσι κ αλλιώς 3 μέρες είναι...Ας κάνουν υπομονή οι συγγενείς να το δουν σπίτι όσο θέλουν...

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο!!!και θα πρεπει να εχουν κ λιγο τακτ....να μην μπουκαρουν ολοι μεσα αν βλεπουν οτι ηδη το δωματιο ειναι γεματο...εγω ειχα παει σε μια ξαδερφη μου, ειχε ηδη κοσμο, περιμενα λιγο εξω κ οταν εφυγαν οι φιλοι της μπηκα μεσα...και δεν εκανα αρμενικη βιζιτα....κ μετα στο σπιτι δεν μπουκαρα με το που γυρισε η κοπελα...κ αυτο θα με τσαντισει...να γυρισω σπιτι κ να ερχονται οι συγγενεις απο την πρωτη στιγμη...δεν θα τους αφηνω να μπαινουν στο δωματιο του μωρου με τα παπουτσια...θα θελω μονο γονεις κ αδερφια....κ θα πω κ στους γονεις μου να πουν στους συγγενεις μετα απο κανα μηνα κ αν να ερχονται....πρεπει να βρεις τους ρυθμους σου κ ειδικα εγω ειμαι κ ιδιοτροπη κ δεν θεωρω το παιδι μου αξιοθεατο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι δεν μπορούν να είναι τοσα ατομα μεσα στο δωμάτιο!

απλα εχω και την εμπειρία του πρώτου παιδιου που παρόλο που γεννησα φυσιολογικά, την επόμενη μερα ζαλιζόμουν συνεχεια και δεν μπορούσα να σηκωθώ να βγω εξω...οπότε όλος ο κόσμος ερχόταν μέσα....

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Ρέα Μ.Δευτέρα. Σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένη. Το προσωπικό ήταν πολύ ευγενικό (φυσικά πάντα υπάρχουν κι εξαιρέσεις :twisted:). Όσον αφορά ποιος μπορεί να μένει μέσα στο δωμάτιο, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Απλά όταν μου έφερναν το μωράκι για να το θηλάσω, οι επισκέπτες έπρεπε να βγουν απ'το δωμάτιο. Ο άντρας μου ήταν στο δωμάτιο σ-υ-ν-ε-χ-ε-ι-α και κανείς δεν μας είπε ποτέ τίποτα (αντιθετως χαιρόντουσαν που μας έβλεπαν μαζί και τους τρεις ;) ).

Καλησπερα και Χρονια πολλα !!! Να σου ζησει το μικρακι σου!!! Να σε ρωτησω σε τι δωματιο ησουν στο Ρεα και ησασταν συνεχεια και οι τρεις μαζι??? Γιατι κι'εμενα ο αντρας μου δεν θελει να φυγει καθολου απο διπλα μου αλλα του ειπαν απο το Ρεα οτι αυτο ειναι αδυνατον!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχεις απολυτο δικιο!!!και θα πρεπει να εχουν κ λιγο τακτ....να μην μπουκαρουν ολοι μεσα αν βλεπουν οτι ηδη το δωματιο ειναι γεματο...εγω ειχα παει σε μια ξαδερφη μου, ειχε ηδη κοσμο, περιμενα λιγο εξω κ οταν εφυγαν οι φιλοι της μπηκα μεσα...και δεν εκανα αρμενικη βιζιτα....κ μετα στο σπιτι δεν μπουκαρα με το που γυρισε η κοπελα...κ αυτο θα με τσαντισει...να γυρισω σπιτι κ να ερχονται οι συγγενεις απο την πρωτη στιγμη...δεν θα τους αφηνω να μπαινουν στο δωματιο του μωρου με τα παπουτσια...θα θελω μονο γονεις κ αδερφια....κ θα πω κ στους γονεις μου να πουν στους συγγενεις μετα απο κανα μηνα κ αν να ερχονται....πρεπει να βρεις τους ρυθμους σου κ ειδικα εγω ειμαι κ ιδιοτροπη κ δεν θεωρω το παιδι μου αξιοθεατο!!!!!

ακριβως το παιδι δεν ειναι αξιοθεατο ουτε παιχνιδακι.εγω προσωπικα πρωτα ο θεος θα δεχτω κοσμο μετα τις 40 μερες.γτ θα πρεπει να μαθω το μωρο να με μαθει,επισης θα πρεπει να ξεκουραζομαι.κ φυικα δεν εννοοω μαμαδες αδερφια κ πεθερικα αλλα για ολους τους υπολοιπους

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα! Εχω κι εγω μερικες αποριες για το Ρεα αν μπορει καποιος να με διαφωτισει. Ειμαι δευτεροτοκος και το πολυ σε 4 εβδομαδες γενναω. Το πρωτο το εκανα στο Αττικο κι εμεινα πολυ ευχαριστημενη αλλα λογω αλλαγης των συνθηκων, τωρα παω στο Ρεα. Στο πρωτο εκανα καισαρικη και δε μπορουσα να ανασηκωθω καν στο κρεβατι μου, ποσο μαλλον να παω τουαλετα. Ειχα ομως τον αντρα μου διπλα μου ολη μερα και με βοηθουσε σε οοοοολα, ειτε σε μενα, ειτε στο μωρο το οποιο ειχα διπλα μου επισης συνεχεια. Αυτη τη φορα θα κανω παλι καισαρικη και σκοπευω να κανω και rooming in γιατι ετσι μονο θα ειμαι σιγουρη οτι θα δινω μονο εγω το γαλα μου στο μικρο μου... Ποιος ομως θα φροντιζει εμενα και το μωρο μου 24 ωρες το 24ωρο; Θα υπαρχει παντα διαθεσιμη μαια να με παει πχ στην τουαλετα, να μου δωσει το μωρο μου να το θηλασω, να μου το αλλαξει, να μου αποστειρωσει τις θηλες σιλικονης τις οποιες μπορει να χρειαστω στην αρχη; Ολες αυτες τις αποριες εχω! Γιατι δε νομιζω να αφηνουν τον συζυγο μου μεσα οταν ολες οι αλλες κοπελες θα κανουν επισης rooming in και μπορει ανα πασα πιθανοτητα να θηλαζουν.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα! Εχω κι εγω μερικες αποριες για το Ρεα αν μπορει καποιος να με διαφωτισει. Ειμαι δευτεροτοκος και το πολυ σε 4 εβδομαδες γενναω. Το πρωτο το εκανα στο Αττικο κι εμεινα πολυ ευχαριστημενη αλλα λογω αλλαγης των συνθηκων, τωρα παω στο Ρεα. Στο πρωτο εκανα καισαρικη και δε μπορουσα να ανασηκωθω καν στο κρεβατι μου, ποσο μαλλον να παω τουαλετα. Ειχα ομως τον αντρα μου διπλα μου ολη μερα και με βοηθουσε σε οοοοολα, ειτε σε μενα, ειτε στο μωρο το οποιο ειχα διπλα μου επισης συνεχεια. Αυτη τη φορα θα κανω παλι καισαρικη και σκοπευω να κανω και rooming in γιατι ετσι μονο θα ειμαι σιγουρη οτι θα δινω μονο εγω το γαλα μου στο μικρο μου... Ποιος ομως θα φροντιζει εμενα και το μωρο μου 24 ωρες το 24ωρο; Θα υπαρχει παντα διαθεσιμη μαια να με παει πχ στην τουαλετα, να μου δωσει το μωρο μου να το θηλασω, να μου το αλλαξει, να μου αποστειρωσει τις θηλες σιλικονης τις οποιες μπορει να χρειαστω στην αρχη; Ολες αυτες τις αποριες εχω! Γιατι δε νομιζω να αφηνουν τον συζυγο μου μεσα οταν ολες οι αλλες κοπελες θα κανουν επισης rooming in και μπορει ανα πασα πιθανοτητα να θηλαζουν.....

 

με το καλο! κι εγω γεννησα στο ρεα με καισαρικη....την πρωτη μερα εχεις ουροκαθετηρα οποτε δεν χρειαζεται να σηκωθεις(θα ση σηκωσουν μονο οι νοσηλευτριες να περπατησεις λιγο). εγω ειχα τον αντρα μου απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 11 το βραδυ...ηταν και οι κοπελες βεβαια καλες(τα ειχαμε βρει μεταξυ μας)...την τελευταια μερα ηρθε μια που ολη την ωρα εδιωχνε τον κοσμο αλλα οχι τους δικους της(ειναι που θα πεσεις)το αλλαγμα του μωρου και γενικα την αποστειρωση τα αναλαμβανουν εξ ολοκληρου οι μαιες...εγω θα σου προτεινα να μην καθηλωθεις 24 ωρες στο κρεβατι....την ωρα του επισκεπτηριου παρε τους επισκεπτες σου και κατεβα για εναν καφε, θα σε βοηθησει στην αναρρωση, την λειτουργια του εντερου κτλ(το περπατημα) ασε που θα γλιτωσει τοπ μωρο σου ενα σωρο μικροβια...... μεχρι να βγαλεις τον ουροκαθετηρα ερχονται και σε πλενουν οι νοσηλευτριες 2-3 φορες οποτε μην ανησυχεις.....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη απο τα 1500ευρω φ.τ θα μας καλυπτεο ο εοπυυ τα 900ε και εμεις θα δινουμε τα υπολοιπα, χωρις να δικαιουμαστε επιδομα τοκετου αφου ο εοπυυ δινει τα 900ε? σωστα?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη απο τα 1500ευρω φ.τ θα μας καλυπτεο ο εοπυυ τα 900ε και εμεις θα δινουμε τα υπολοιπα, χωρις να δικαιουμαστε επιδομα τοκετου αφου ο εοπυυ δινει τα 900ε? σωστα?

Σωστά...για την ακρίβεια η τιμή μέχρις στιγμής για το φυσιολογικό είναι 1560...άρα, το υπόλοιπο είναι 660 συν ό,τι άλλο extra χρεώσουν...βέβαια, υπάρχει περίπτωση να αναθεωρήσουν τις τιμές τους από τη Δευτέρα..όπως υπάρχει και η περίπτωση ενώ θα μπει από τη Δευτέρα στον ΕΟΠΠΥ σε μία εβδομάδα να ξαναβγεί...όλα είναι πιθανά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Έχω καλά νέα!!!Το ΡΕΑ επιτέλους υπέγραψε σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ.

Πήρα σήμερα τηλ και με ενημέρωσαν για τις καίνουριες τιμές τοκετού οι οποίες είναι:

700? + 13% ΦΠΑ: για τρίκλινο με 3 μέρες νοσηλείας με φυσιολογικό τοκετό

και 800? + 13% ΦΠΑ:για τρίκλινο με 4 ημέρες νοσηλείας ή για καισαρική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Έχω καλά νέα!!!Το ΡΕΑ επιτέλους υπέγραψε σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ.

Πήρα σήμερα τηλ και με ενημέρωσαν για τις καίνουριες τιμές τοκετού οι οποίες είναι:

700? + 13% ΦΠΑ: για τρίκλινο με 3 μέρες νοσηλείας με φυσιολογικό τοκετό

και 800? + 13% ΦΠΑ:για τρίκλινο με 4 ημέρες νοσηλείας ή για καισαρική

Πάντως, με βάση τον τελευταίο τιμοκατάλογο που είχε αναρτηθεί στο site του μαιευτηρίου και διαφήμιζε χαμηλότερες τιμές λόγω γενεθλίων υπάρχει μία απόκλιση...πριν τον ΕΟΠΠΥ οι τιμές με ΦΠΑ ήταν 1560 και 1785...τώρα διαμορφώνονται σε 791 και 904 αντίστοιχα..επομένως, αν προσθέσει κανείς τα 900 του επιδόματος τοκετού πηγαίνουμε 1691 και 1804...άρα, μιλάμε για αύξηση 130 και 19 ευρώ αντίστοιχα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...