Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαιευτήριο Ρέα


RANIA

Recommended Posts

Ωχ, αυτά δν μπορώ εγώ..για αυτό κ θα δώσω οδηγίες στους δικούς μου...;)

Βέβαια αν δει κανα παρόμοιο σκηνικό ο άντρας μου, επειδή δε μασάει, θα τους την πει άσχημα...είναι δν είναι δικοί μας γνωστοί!

Άντε να δούμε τι θα με περιμένει κ μένα...

Εγώ επειδή θα κάνω καισαρική, θα πληρώσω περισσότερα, αλλά δε βαριέσαι..το μωρό να δω κ να είναι καλά κ τίποτα άλλο στον κόσμο! :D

 

tfQvp2.png

 

 

Πότε με το καλό είναι να γεννήσεις κοπέλα μου; Κ εγώ με καισαρική θα γεννήσω,το πρώτο 10ημερο του Μάρτη.Απ΄όσο ξέρω η καισαρική με κλειστό πακέτο στο 3κλινο,μαζί με το φ.π.α., είναι περίπου 2000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγώ μέσα στο πρώτο 10ημερο το Μάρτη είμαι...στις 08/03 μ είχε πει αρχικά ο γιατρός (αφού θα πάω με προγραμματισμένο ραντεβού), αλλά ο μπέμπης μεγαλώνει με γρήγορους ρυθμούς κ δν ξέρω μήπως πάω κ νωρίτερα...Στην ανάπτυξη είναι μια βδομάδα μπροστά!

Εσύ σε ποιά βδομάδα είσαι?

Φαντάζεσαι να είμαστε στο ίδιο δωμάτιο? Πλάκα θα έχει!:P

 

 

tfQvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Venia μου, αν ρωτάς εμένα τώρα μπήκα στην 32η εβδομάδα.Πιστεύω ότι θαμαι μεταξύ 5 κ 15 Μαρτίου (λόγω χαμηλού πλακούντα), σίγουρα στο ραντεβού που έχω στις 15 του μήνα θα μάθω την τελική ημερομηνία για την καισαρική.Την πέμπτη στις 3 του μήνα πάω στο Ρέα για το doppler.Μακάρι να πέσουμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αύριο μπαίνω στην 34η. Την Πέμπτη είναι να πάω στο γιατρό, αλλά φαντάζομαι κ εγώ ότι γύρω στις 15 του μήνα θα ξέρω με περισσότερη σιγουριά πότε τελικά θα μπω για την καισαρική...

Το μωρό μεγαλώνει γρήγορα κ ήδη είναι πιο μπροστά στην ανάπτυξη (ύψος κ βάρος) κ αναρωτιέμαι πότε θα έρθει η ώρα να το δω! :D

Καλά, αν πέσουμε μαζί, θα είμαστε το δωμάτιο του πόνου..κ οι δυο με καισαρική..αχ κ βαχ! Κάτι ξέρω...

 

tfQvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΟ ΠΑΝΕ ΟΙ ΥΠΕΡΗΧΟΙ ΣΤΟ ΡΕΑ; ΕΠΙΠΕΔΟΥ,ΝΤΟΠΛΕΡ, ΚΛΠ; ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ, ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΕ 4ΚΛΙΝΟ; ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ.

Επεξεργάστηκαν by ευγενω
ΔΙΑΓΡΑΦΗ
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΟ ΠΑΝΕ ΟΙ ΥΠΕΡΗΧΟΙ ΣΤΟ ΡΕΑ; ΕΠΙΠΕΔΟΥ,ΝΤΟΠΛΕΡ, ΚΛΠ; ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΠΑΤΕ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ, ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΕ 4ΚΛΙΝΟ; ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ.

 

 

Κοπέλα μου το 4κλινο είναι λίγο πιο ακριβό, γιατί χωρίζει με πόρτα και γίνεται 2 2κλινα.Το πιο οικονομικό είναι το 3κλινο γιατι έχει πακέτο για φ.τ. ή κ.τ.,μπες στο site του Ρέα www.reamaternity.gr έχει τιμοκατάλογο για τα πακέτα τοκετού.Για το doppler, επειδή θα το κάνω την πέμπτη ξερω ότι κοστίζει 100 ευρώ,για τα προηγούμενα δε ξέρω γιατι δεν είχε ανοίξει το μαιευτήριο.Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αύριο μπαίνω στην 34η. Την Πέμπτη είναι να πάω στο γιατρό, αλλά φαντάζομαι κ εγώ ότι γύρω στις 15 του μήνα θα ξέρω με περισσότερη σιγουριά πότε τελικά θα μπω για την καισαρική...

Το μωρό μεγαλώνει γρήγορα κ ήδη είναι πιο μπροστά στην ανάπτυξη (ύψος κ βάρος) κ αναρωτιέμαι πότε θα έρθει η ώρα να το δω! :D

Καλά, αν πέσουμε μαζί, θα είμαστε το δωμάτιο του πόνου..κ οι δυο με καισαρική..αχ κ βαχ! Κάτι ξέρω...

 

tfQvp2.png

 

Αν μάθω κάτι την πέμπτη θα σου πω, αλλιώς θα ξέρουμε, πιστεύω, σίγουρα στις 15.Μακάρι να είμαστε στο ίδιο δωμάτιο.Λες ότι κάτι ξέρεις απο καισαρική, είναι το δεύτερο παιδάκι;Εμένα είναι το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να έχω μία μπέμπα 15 μηνών..αλλά επειδή είχε πρόβλημα κ αυτό διαγνώστηκε ενώ ήμουν ήδη 5,5 μηνών, χρειάστηκε να κάνω καισαρική για να μ την πάρουν..

Για αυτό θα κάνω κ τώρα καισαρική! Έκατσα 3 μέρες στο νοσοκομείο. Ε, όσο να'ναι...έναν πόνο τον έχεις..!

Τουλάχιστον τώρα θα πονάω, αλλά θα έχω κ μωρό! ;)

Άντε να δούμε..τι θα μας πουν οι γιατροί μας!

 

 

tfQvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μπορούσα να έχω μία μπέμπα 15 μηνών..αλλά επειδή είχε πρόβλημα κ αυτό διαγνώστηκε ενώ ήμουν ήδη 5,5 μηνών, χρειάστηκε να κάνω καισαρική για να μ την πάρουν..

Για αυτό θα κάνω κ τώρα καισαρική! Έκατσα 3 μέρες στο νοσοκομείο. Ε, όσο να'ναι...έναν πόνο τον έχεις..!

Τουλάχιστον τώρα θα πονάω, αλλά θα έχω κ μωρό! ;)

Άντε να δούμε..τι θα μας πουν οι γιατροί μας!

 

 

tfQvp2.png

 

Ξέχνα τα παλιά,τώρα πάμε για καινούργια.Εγώ είχα 2 αποβολές πριν την μπουμπού μου.Η πρώτη ήταν στις πρώτες 15 μέρες και η δεύτερη όταν έφτασα 3 μηνών λόγω εξωμήτριου.Χτες έκανα το doppler η μπουμπου έφτασε 2 κιλά,τώρα στις 22 θα κάνω ξανά doppler και θα μου πουν πότε θα μπω για καισαρική, άρα θα ξέρεις εσύ πιο νωρίς από μένα.Όλα καλά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γνωρίζει καμία αν προσφέρουν στο ΡΕΑ ( σε 3κλινο), σερβιέτες, αφρόλουτρα,πετσέτες κτλπ? Ευχαριστώ

 

Καλημέρα Ian.Μπαίνοντας στο δωμάτιο (3κλινο),θα σου φέρουν πετσετούλες,παντοφλίτσες,αφρόλουτρο και σερβιέτες.Άρα μην σε στεναχωρεί αν ξεχάσεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα τα παλιά,τώρα πάμε για καινούργια.Εγώ είχα 2 αποβολές πριν την μπουμπού μου.Η πρώτη ήταν στις πρώτες 15 μέρες και η δεύτερη όταν έφτασα 3 μηνών λόγω εξωμήτριου.Χτες έκανα το doppler η μπουμπου έφτασε 2 κιλά,τώρα στις 22 θα κάνω ξανά doppler και θα μου πουν πότε θα μπω για καισαρική, άρα θα ξέρεις εσύ πιο νωρίς από μένα.Όλα καλά θα πάνε.

 

 

Ταλαιπωρημένη κ εσύ δλδ...όμως τώρα πάνε αυτά..! :D

Και εγώ έκανα doppler χθες, αλλά στο γιατρό μου. Ήταν το δεύτερο...γτ πρώτη φορά έκανα πριν από κανα μήνα. Όλα καλά, ο μπέμπης είναι 2285 και θα ξαναπάω στις 24 του μήνα. Τότε θα έχει σαφή εικόνα ο γιατρός κ φαντάζομαι θα μ πει κ μένα για το πότε πάμε..Άντε να δούμε..

 

tfQvp2.png

Link to comment
Share on other sites

fouli μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Περιμένω να γεννήσω μέσα στις επόμενες 3-4 μέρες και δεν έχω φτιάξει ακόμα τα πράγματά μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fouli μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Περιμένω να γεννήσω μέσα στις επόμενες 3-4 μέρες και δεν έχω φτιάξει ακόμα τα πράγματά μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος...

 

 

Καλημέρα Ian. Λοιπόν για να σου φύγει το άγχος θα σου πω βήμα-βήμα τι χρειάζεσαι. Άνοιξε την βαλιτσούλα σου βάλε μέσα ένα νυχτικό, μία πιντζαμούλα κ μια ρομπίτσα. Βάλε μια πετσετούλα, παντοφλίτσες και εσώρουχα.Έχε μαζί σου και μωρομάντηλα ή πετσετούλα για το μωρό (για τα σαλάκια του μετά τον θηλασμό). Μη ξεχάσεις την αλλαξιά την δική σου και του μωρού για όταν βγείτε με το καλό.

Επιθέματα στήθους για να μην έχεις πρόβλημα με το γάλα όταν θα θηλάσεις.

Και οπωσδήποτε καλλυντικά:την κρεμούλα σου, ένα κραγιόν, την χτενούλα σου.Θα πρέπει να είμαστε όμορφες μαμάδες.

Νομίζω ότι στα είπα όλα. Χαλάρωσε και όλα θα πάνε καλά. Άντε κ με ένα πόνο. Θα περιμένουμε νέα σου όταν με το καλό βγείς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα έτοιμα! Σε ευχαριστώ πολύ! Είμαι σε αναμονή λοιπόν και πολύ ήρεμη όσον αφορά τη γέννα(αν και είναι το πρώτο). Θα σας ενημερώσω κι εγώ για το μαιευτήριο σύντομα... Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,χάρη σε εσένα τα έβαλα σε μια τάξη τα παράγματα, γιατί ετοιμαζόμουν να πάρω πάρα πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα έτοιμα! Σε ευχαριστώ πολύ! Είμαι σε αναμονή λοιπόν και πολύ ήρεμη όσον αφορά τη γέννα(αν και είναι το πρώτο). Θα σας ενημερώσω κι εγώ για το μαιευτήριο σύντομα... Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,χάρη σε εσένα τα έβαλα σε μια τάξη τα παράγματα, γιατί ετοιμαζόμουν να πάρω πάρα πολλά...

 

 

Με το καλό να γεννήσεις ένα υγιέστατο μωράκι!!!:D

Θα περιμένουμε νέα σου! Να είσαι καλά! Φιλιά!

 

tfQvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να γεννήσεις ένα υγιέστατο μωράκι!!!:D

Θα περιμένουμε νέα σου! Να είσαι καλά! Φιλιά!

 

tfQvp2.png

Eυχαριστώ πολύ κορίτσια. Εύχομαι και σε εσάς να πάνε όλα καλά και σύντομα να έχουμε όλες ευχάριστα νέα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Εγώ γέννησα πριν 11 μέρες στο Ρέα και μόνο τα καλύτερα έχω να πω.Πέρα απο το θέμα το οικονομικό, που με καισαρική και τέσσερις μέρες παραμονής ήταν 1980 ευρώ, η προσοχή και η εξυπηρέτηση που είχαμε απ'όλο το προσωπικό,απο τη στιγμή που μπήκα μέχρι τη στιγμή που βγήκα ήταν καταπληκτική και γι'αυτό το λόγο γράφω κιόλας.Είχα τρίκλινο στο οποίο ήταν άλλη μια κοπέλα μόνο.Στο θέμα επισκεπτηρίου ήταν πολύ προσεχτικοί και δεν άφηναν πάνω απο δύο άτομα μέσα στο δωμάτιο.Με τη σειρά η επισκέψεις.Το συνηστώ ανεπιφύλαχτα και ελπίζω να παραμείνει έτσι αυτό το μαιευτήριο:D

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα βλαστοκύτταρα είναι δωρεάν και φυλάσσονται σε τράπεζα βλαστοκυττάρων στη Θεσσαλονίκη.Με την εισαγωγή στο μαιευτήριο φέρνουν και το σχετικό χαρτί που όποια επιθυμεί το υπογράφει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Εγώ γέννησα πριν 11 μέρες στο Ρέα και μόνο τα καλύτερα έχω να πω.Πέρα απο το θέμα το οικονομικό, που με καισαρική και τέσσερις μέρες παραμονής ήταν 1980 ευρώ, η προσοχή και η εξυπηρέτηση που είχαμε απ'όλο το προσωπικό,απο τη στιγμή που μπήκα μέχρι τη στιγμή που βγήκα ήταν καταπληκτική και γι'αυτό το λόγο γράφω κιόλας.Είχα τρίκλινο στο οποίο ήταν άλλη μια κοπέλα μόνο.Στο θέμα επισκεπτηρίου ήταν πολύ προσεχτικοί και δεν άφηναν πάνω απο δύο άτομα μέσα στο δωμάτιο.Με τη σειρά η επισκέψεις.Το συνηστώ ανεπιφύλαχτα και ελπίζω να παραμείνει έτσι αυτό το μαιευτήριο:D

 

 

Να σου ζήσει το μωράκι, να είναι πάντα καλά κ τυχερό! Αγοράκι ή κοριτσάκι?

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες...κ εγώ καισαρική θα κάνω. Είχες επιλέξει rooming in ή όχι?

 

tfQvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Evi να σου ζήσει! Καλό σαραντρισμό τώρα!

 

Κορίτσια και η νύφη μου γέννησε εχτές και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένη!Μου είπε ότι οι συνθήκες της γέννας ήταν τέλειες, οι μαίες πολύ καλές, έχει ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό και με το που κλαίει η μπουμπούκα της την πηγαίνουν κατευθείαν.Το επισκεπτήριο επίσης πολύ αυστηρό. Επειδή θα βγει το σαβ/κο της είπαν και να πληρώσει αύριο και της στοίχισε το 3κλινο 1780 με φυσ/κο τοκετό και επισκληρίδιο.

Πήγε και ο καλός μου εχτές και το είδε μιας και εγώ είμαι στο κρεβάτι και του άρεσε πολύ. Μακάρι να το κρατήσουν έτσι!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σύντομα γεννάω και εγώ στο ΡΕΑ.

Είμαι ήδη 38 εβδομάδων και είναι το 2ο μωράκι μου....οπότε δεν αργώ πολύ.:P:p:p

¨εχω παέι και το έχω δεί και δεν κρύβω πώς είμαι ανθουσιασμένη με όσα είδα και κυρίως με όσα γράφονται εδώ γιατί πραγματικά επάληθεύονται τα όσα μου είπαν στην ξενάγηση....

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω τις κοπέλες που γέννησαν και ζήτησαν αποκλειστικό θηλασμό είναι να μας πού τι γίνεται την ώρα του επισκεπτηρίου.....

 

Η μαία μου είπε πως φέρνουν το μωρό όποτε πεινάσει και όχι με πρόγραμμα,αλλά το σημείο του επισκεπτηρίου δεν το ξεκαθάρισε και εγώ ξέχασα να ρωτήσω....

 

Μπορεί να μας πεί κάποια μανούλα???

lamlamabu20090728_-8_To+katsikaki+mou+einai.png

bunbunard20110224_-6_H+Xionath+mou+einai.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω οποια κοπελα γεννησε με καισαρικη στο ΡΕΑ επειδη μπαινω κι εγω σε 1,5 εβδομαδα να γεννησω,πως ηταν οι συνθηκες στα χειρουργεια..η συμπεριφορα του προσωπικου εκει..και γενικα τις εμπειριες τους! Εχω τρομερο αγχος η αληθεια ειναι..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...