Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΓΚΑΛΙΑΖΕΙ ΟΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΙ


Recommended Posts

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΛΛΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΑΣ 18 ΜΗΝΩΝ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΒΟΛΤΑ , ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΣ ΤΡΕΧΕΙ , ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΓΚΑΛΙΑΖΕΙ ΟΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΕΙ....ΑΥΤΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί σε προβληματίζει??? Και εμένα το κάνει από μικρή και συνήθως τα άλλα δεν της κάθονται και νευριάζω... :-) Δείχνει ότι είναι κοινωνική και με τρυφερά αισθήματα... Εννοώ δεν δείχνει ζήλια προς άλλα παιδάκια, αντίθετα θέλει να τα αγκαλιάσει, να παίξει μαζί τους, τα παρηγορεί κτλ...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρώ απλα οτι έχεις ένα πολύ υγιές και κοινωνικό παιδάκι!!!! Μάλλον και εσείς ως άτομα θα είστε κοινωνικά. Εμένα η δικιά μου που είναι ενός έτους το κα΄νει αυτό εδώ και ένα μήνα, δεν με ανησυχεί καθόλου και μου αρέσει, δεν θα την ήθελα αλλιώς και μάλιστα την παροτρύνω να χαιρετά όλο τον κόσμο. Απλά θέλω με τον καιρό να της μάθω να αποτραβιέται αν το άλλο παιδάκι ή ο ενήλικας δεν επιθυμεί την επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΑΠΟΚΑΡΔΙΩΝΕΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΜΑΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΦΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟΤΡΑΒΙΟΥΝΤΑΙ...ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΟΙΤΑΝΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ.!!ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΩΣΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι ειναι και γιος μου ο οποιος ειναι 20 μηνων. Αγκαλιαζει τους παντες, τους χαιρεταει και τους στελνει φιλια. Το βρισκω πολυ φυσιολογικο και γλυκο, αλλα νευριαζω πολυ με τις μαμαδες οι οποιες αντιδρουν σαν υστερικες λες και τα παιδια τους τα ακουμπησε ο βρυκολακας! Υμαρτον με τα κολληματα τους τα οποια τα μεταδιδουν και στα παιδια τους. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μερικές μαμάδες είναι χαζούλες, τι φοβούνται που ένα άλλο παιδάκι αγκαλιάζει το δικό τους??? ίΣα ίσα που στα μάτια μου θα ήταν μια τρυφερή και όμορφη στιγμούλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν...

 

Διάβασα το θέμα και πάνω που θα απαντούσα ένα "ποιο είναι το πρόβλημα?",διάβασα όλες τις απαντήσεις και θα με κάνετε να νιώθω και άσχημα επειδή εμένα η κόρη μου ΔΕΝ το κάνει...Δηλ. θα με κάνετε να νιώθω ότι είναι αντικοινωνικό το παιδί μου...Τέλος πάντων...

 

Προσωπικά δε με ενοχλεί καθόλου αν την αγκαλιάσουν άλλα παιδάκια, ίσα ίσα την παροτρύνω, αλλά σχεδόν ποτέ δε θέλει να την αγκαλιάσουν ή να της πιάσουν το χέρι.

 

Ενώ είναι πολύ τρυφερή με μας, με ξένα άτομα δε θέλει πολλά πολλά...Δε με πειράζει ούτε αυτό, αφού έτσι είναι το παιδί μου, αλλά σίγουρα δεν αντιδρώ σαν υστερική όταν την αγκαλιάζουν άλλα παιδάκια, ίσα ίσα την κοιτάω και επειδή με κοιτάει και εκείνη σα να ζητάει έγκριση, της λέω να αγκαλιάσει το παιδάκι και να δώσει φιλάκι (εμένα πάλι δεν αγκαλιάζει, αλλά δίνει σε όλους φιλάκια, αυτό πού το πας??) και πάντα δίνει...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηριζω ότι συμβαίνει το αντίθετο. Δηλαδή όποιο παιδάκι δεν τρέχει να αγκαλιάσει τα άλλα είναι και αντικοινωνικό... Προς Θεού...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

συνήθως τα άλλα δεν της κάθονται και νευριάζω... :-) Δείχνει ότι είναι κοινωνική και με τρυφερά αισθήματα... Εννοώ δεν δείχνει ζήλια προς άλλα παιδάκια, αντίθετα θέλει να τα αγκαλιάσει, να παίξει μαζί τους, τα παρηγορεί κτλ...

 

Θεωρώ απλα οτι έχεις ένα πολύ υγιές και κοινωνικό παιδάκι!!!! Μάλλον και εσείς ως άτομα θα είστε κοινωνικά.

 

ΜΑΛΛΟΝ ΜΕ ΑΠΟΚΑΡΔΙΩΝΕΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΜΑΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΦΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟΤΡΑΒΙΟΥΝΤΑΙ...ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΟΙΤΑΝΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ.!!

 

Το βρισκω πολυ φυσιολογικο και γλυκο, αλλα νευριαζω πολυ με τις μαμαδες οι οποιες αντιδρουν σαν υστερικες λες και τα παιδια τους τα ακουμπησε ο βρυκολακας! Υμαρτον με τα κολληματα τους τα οποια τα μεταδιδουν και στα παιδια τους.

 

Μερικές μαμάδες είναι χαζούλες, τι φοβούνται που ένα άλλο παιδάκι αγκαλιάζει το δικό τους???

 

Σοβαρά τώρα...

 

ΠΟΤΕ δεν την τράβηξα όταν την αγκάλιασε παιδάκι, ΠΟΤΕ δεν ένιωσα αποστροφή ή να της μεταδώσω κάτι τέτοιο, απλά γιατί δεν το νιώθω και φυσικά ποτέ δεν κοίταξα την άλλη μαμά ή το παιδάκι περίεργα...

 

Θεωρώ ότι και η κόρη μου είναι ΥΓΙΗΣ, μέσα στα πλαίσια της λογικής φυσιολογική και κοινωνική, όπως κι εμείς.

 

Άπλά είναι έτσι ο χαρακτήρας της και προς το παρόν δε το δέχεται. Αυτό σημαίνει κάτι??Αναρωτίεμαι αν σύμφωνα με τα όσα λέτε όντως σημαίνει κάτι, γιατί μέχρι στιγμής ποτέ δε με απασχόλησε και αφού η ίδια δεν το θέλει, τι να κάνω, να την πιέσω??Για πείτε τις γνώμες σας...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηριζω ότι συμβαίνει το αντίθετο. Δηλαδή όποιο παιδάκι δεν τρέχει να αγκαλιάσει τα άλλα είναι και αντικοινωνικό... Προς Θεού...

 

Ουφ, αρχίζω να νιώθω καλύτερα, γιατί ειλικρινά με βάλατε σε σκέψεις....

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, αρχίζω να νιώθω καλύτερα, γιατί ειλικρινά με βάλατε σε σκέψεις....

 

ΟΧΙ...ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΤΩ ΕΤΣΙ....ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙΣ ΑΝΥΣΗΧΙΕΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ¨"ΧΑΖΕΣ"ΛΟΓΩ ΑΠΕΙΡΙΑΣ...ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΠΧ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΤΕ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΣΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως ρε κορίτσια, ειλικρινά, έχω μια φίλη της οποίας η κόρη καμιά φορά αγκαλιάζει τη δική μου (καμιά φορά γιατί γενικώς όλη την ώρα η φίλη μου είναι "αγκάλιασε τη Στέλλα, αγκάλιασε τη Στέλλα..." και καμιά φορά την ακούει) και επειδή η δικιά μου δε θέλει και δεν το κάνει (κάθεται ακίνητη λες και έμεινε στήλη άλατος) και κάθε φορά λέω στη φίλη μου "δε θέλει η δικιά μου" και η φίλη μου με κοιτάει λες και το παιδί μου είναι καθυστερημένο...Σα να λέει "ΔΕΝ αγκαλιάζει τα άλλα παιδάκια??!!!!"

 

Και τι έγινε??Σε τίποτα δεν την πιέζω, να την πιέσω σε αυτό???Και εμένα το δικό μου πρώτο είναι πάντως...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είναι πολύ τρυφερή με μας, με ξένα άτομα δε θέλει πολλά πολλά...Δε με πειράζει ούτε αυτό, αφού έτσι είναι το παιδί μου, αλλά σίγουρα δεν αντιδρώ σαν υστερική όταν την αγκαλιάζουν άλλα παιδάκια, ίσα ίσα την κοιτάω και επειδή με κοιτάει και εκείνη σα να ζητάει έγκριση, της λέω να αγκαλιάσει το παιδάκι και να δώσει φιλάκι (εμένα πάλι δεν αγκαλιάζει, αλλά δίνει σε όλους φιλάκια, αυτό πού το πας??) και πάντα δίνει...

 

Kάπως έτσι ήταν και είναι και ο δικός μου...

Υπήρξε περίπτωση όταν ήταν μικρότερος με μια ξαδερφούλα του που τον αγκάλιαζε συνέχεια και ο δικός μου ασφυκτιούσε...αλλά η μικρή το έκανε έντονα...

Κάνα δυο φορές την είπε μάλιστα "μαγδούλα μη με ξαναγκαλιάσεις ΠΟΤΕ γιατί με σφίγγεις και δεν θα θέλω άλλη φορά να παίξουμε μαζί"

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάνα δυο φορές την είπε μάλιστα "μαγδούλα μη με ξαναγκαλιάσεις ΠΟΤΕ γιατί με σφίγγεις και δεν θα θέλω άλλη φορά να παίξουμε μαζί"

 

Αχ η ψυχούλα μου!Φαντάσου σε τι σημείο τον είχε φτάσει για να το πει!Αχ αυτά τα παιδιά!Η ειλικρίνεια τους είναι αφοπλιστική!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο Αλέξανδρος ποτέ μα ποτέ δεν πλησιασε μονος του αλλο παιδακι, παρα μονο για να δει ή να παρει κατι που ειχαν και του αρεσε. Ποτε για να επικοινωνησει ομως, εχω δει αλλα μικρά που απο μωρά χαιρονται οταν δουν αλλο μωρο ή παιδακι, δειχνουν εδιαφέρον, γελάνε...Εμενα τιποτα! Δεν ειναι αρνητικος παντα, συνηθως ειναι αδιαφορος, ενω με τους μεγαλους ή με τις μαμαδες των παιδιων στην παιδικη χαρα τα παει πιο καλά!:P

Ειναι στην προσωπικοτητα του καθε ανθρωπου, αλιμονο αν ειμαστε ολοι ιδιοι, εγω ετσι το βλέπω. Πιο πολυ νομιζω τετοια παιδια τα βοηθαει ο παιδικος σταθμος, το σχολειο να ανοιχτουν και φυσικα ο χρονος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, ίσως να είμαι και υστερική... αλλά δεν θα μου άρεσε να αγκαλιάζει ξένο παιδάκι τη μπουμπού μου σε περίοδο ιώσεων. Είναι λίγο πιο μικρή και δεν την έχω πάει ακόμη παιδικό για να μην κολλάει ιώσεις. Μετά τα Χριστούγεννα όπου αρρώστησε με 5 μέρες πυρετό και στο τσακ γλυτώσαμε την αντιβίωση, δεν αφήνω παιδάκια να την πλησιάζουν από πολύ κοντά και σίγουρα δεν αφήνω να την ακουμπάνε. Και τα ξαδερφάκια από απόσταση 1-2 μέτρα την βλέπουν. Ίσως όταν πάει παιδικό να γίνω πιο χαλαρή, αλλά προς το παρόν φυλάγομαι. Απλά θα ήθελα να παραθέσω και την άλλη άποψη. Μη με πυροβολήσετε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια να είστε καλά όσες με ξεαγχώσατε γιατί ένα μικροπανικό ώς νέα άπειρη χαζομαμά τον έχω πάθει.... ο μπεμούλης μικρός μεν (στον 9ο μήνα ακόμη) δείχνει δείγματα αντίθετα από αυτά που διάβασα στον τίτλο και μπήκα να διαβάσω γιατί σκέφτηκα τι τυχερές μανούλες! Αυτές που τα παιδάκια τους αγκαλιάζουν άλλα παιδάκια, χαίρονται, εκδηλώνονται και δεν φοβούνται τα άλλα πλασματάκια που τ΄ρεχουν χαρούμενα να αγκαλιάσουν. Προσωπικά δε έχω το παιδί απομονωμένο, ίσα-ίσα από 40 ημερών είναι στην γύρα μιας και ο άντρας έχει κατάστημα και περνά πολλές ώρες εκεί με πόλύ κόσμο να μπαινοβγαίνει. Είναι χαμογελαστός με τους μεγάλους, ανταποκρίνεται με γέλια και χαρούλες στις ομιλίες τους αλλά αν δει παιδάκι, βρέφος ή μςεγαλύτερο που τον πλησιάζει, ή θα αδιαφορήσει ή θα σπρώξει ή αν φωνάξουν κοντά του ή κλάψουν θα σουφρώσει τα χείλη και θα κλάψει δείχνοντας φοβισμένος. Ίσως είναι ακόμη μικρός καιίσως αλλάξει, αλλά μου κακοφαίνεται που το κάνει, ιδίως όταν των φιλενάδων μου τα μωράκια είναι τόσο χαρούμενα και θέλουν να τον πλησιάσουν και τον χαιδέψουν κι αν ήταν κι έτσι και με τους μεγάλους θα έλεγα οκ είναι στο παιδί, αλλά αυτό το κάνει μόνο με τα παιδάκια. Τι να κάνω?? υπομονή ....????

Πάντως νομίζω ότι πρέπει να τα αφήνουμε ελεύθερα να είναι αυτό που θέλουν τα ίδια κι όχι αυτό που θα επιθυμούσαμε εμείς... ή παρηγοριέμαι σκεφτόμενη έτσι????

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Διάβασα το θέμα και πάνω που θα απαντούσα ένα "ποιο είναι το πρόβλημα?",διάβασα όλες τις απαντήσεις και θα με κάνετε να νιώθω και άσχημα επειδή εμένα η κόρη μου ΔΕΝ το κάνει...Δηλ. θα με κάνετε να νιώθω ότι είναι αντικοινωνικό το παιδί μου...Τέλος πάντων...

 

Σωπα ρε πας καλα φιλεναδα? Η δικια μου πηγαινε σε ξενους (ενηλικες) και ζηταγε να την σηκωσουν και εμενα μου σηκωνοταν το φρυδι. ΔΕΝ μου αρεσε αυτου του ειδους η διαχυτικοτητα ειδικα με ενηλικες (με παιδια παει στα κομματια)......και ελεγα ωχ αμαν......αμ ελα μου ομως που ηταν ακομα πολυ μικρη, καιιιιιιιιι να σου μπηκε 18ο μηνα και εχει μια επιφυλαξη πλεον το κατι αλλο. Συνειδητοποιησε το ξενος/δικος μου πιο καλα πλεον και δεν πηγαινει καθολου σε ξενους. Με τα παιδια ειναι οκ να παιξει κοντα τους, να τα ακολουθησει και να κανει οτι κανουν αλλα μεχρι εκει. Αγκαλιες και φιλια θελει μονο απο την μανα της. Εμενα μου αρεσει αυτο. Παιζει μαζι τους αλλα μεχρι εκει. Εχουν ερθει να την αγκαλιασουν. Την αγκαλιασαν και μετα για παιχνιδι την εσπρωξαν. Τα μωρα δεν καταλαβαινουν ουτε βλεπουν τα πραγματα οπως εμεις. Ο μικροκοσμος τους εχει αλλους κανονες, και αλλαζουν συνεχεια οπως μεγαλωνουν. Εμαι οκ να την αγκαλιασουν αλλα μωρα οταν ΔΕΝ ειναι εποχη ιωσεων. Εκεινη δεν ειναι. Γυρναει και ερχεται σε μενα. Καλα κανει.......:wink: Δεν τους ξερει. Τους ξερει? Εσυ αγκαλιαζεις οποιος ξενο δεις στον δρομο? ή καθεσε να σε αγκαλιασει οποιος ξενος γουσταρει? Δεν καθεσαι. Εγω δεν καθομαι. Για την αρχικη κοπελα τι ανησυχεις κουκλα μου? Αν ειναι χαρουμενο το ζουζουνι και γουσταρει αυτο που κανει καλως να το κανει. Τωρα αν καποια μαμα δεν θελει και αυτο δικαιωμα τους ειναι. Ισως να φοβουνται να ερθουν σε επαφη παιδια τοσο κοντα γιατι δεν εχουν κανει εμβολια. Παρεπιπτοντως ειδικα αυτη την εποχη και μονο που ακουω παιδι να φταρνιζετε διπλα στην δικια μου ανατριχιαζω. Ετσι κολλησαμε την τελευταια ιωση. Δεν αισθανομαι ανετα να αγκαλιαζονται με τα κρυωματα. Οχι. Αλλες εποχες οκ. Δεν μπορεις να ξερεις τι παιζει. Εσυ αφηνεις το νινι ελευθερο να εκφραστει και αν οι αλλες μανουλες εν θελουν διακριτικα το παιρνεις μαζι σου και απομακρινεστε. :lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Σωπα ρε πας καλα φιλεναδα? Η δικια μου πηγαινε σε ξενους (ενηλικες) και ζηταγε να την σηκωσουν και εμενα μου σηκωνοταν το φρυδι. ΔΕΝ μου αρεσε αυτου του ειδους η διαχυτικοτητα ειδικα με ενηλικες (με παιδια παει στα κομματια)......και ελεγα ωχ αμαν......αμ ελα μου ομως που ηταν ακομα πολυ μικρη, καιιιιιιιιι να σου μπηκε 18ο μηνα και εχει μια επιφυλαξη πλεον το κατι αλλο. Συνειδητοποιησε το ξενος/δικος μου πιο καλα πλεον και δεν πηγαινει καθολου σε ξενους. Με τα παιδια ειναι οκ να παιξει κοντα τους, να τα ακολουθησει και να κανει οτι κανουν αλλα μεχρι εκει. Αγκαλιες και φιλια θελει μονο απο την μανα της. Εμενα μου αρεσει αυτο. Παιζει μαζι τους αλλα μεχρι εκει. Εχουν ερθει να την αγκαλιασουν. Την αγκαλιασαν και μετα για παιχνιδι την εσπρωξαν. Τα μωρα δεν καταλαβαινουν ουτε βλεπουν τα πραγματα οπως εμεις. Ο μικροκοσμος τους εχει αλλους κανονες, και αλλαζουν συνεχεια οπως μεγαλωνουν. Εμαι οκ να την αγκαλιασουν αλλα μωρα οταν ΔΕΝ ειναι εποχη ιωσεων. Εκεινη δεν ειναι. Γυρναει και ερχεται σε μενα. Καλα κανει.......:wink: Δεν τους ξερει. Τους ξερει? Εσυ αγκαλιαζεις οποιος ξενο δεις στον δρομο? ή καθεσε να σε αγκαλιασει οποιος ξενος γουσταρει? Δεν καθεσαι. Εγω δεν καθομαι. Για την αρχικη κοπελα τι ανησυχεις κουκλα μου? Αν ειναι χαρουμενο το ζουζουνι και γουσταρει αυτο που κανει καλως να το κανει. Τωρα αν καποια μαμα δεν θελει και αυτο δικαιωμα τους ειναι. Ισως να φοβουνται να ερθουν σε επαφη παιδια τοσο κοντα γιατι δεν εχουν κανει εμβολια. Παρεπιπτοντως ειδικα αυτη την εποχη και μονο που ακουω παιδι να φταρνιζετε διπλα στην δικια μου ανατριχιαζω. Ετσι κολλησαμε την τελευταια ιωση. Δεν αισθανομαι ανετα να αγκαλιαζονται με τα κρυωματα. Οχι. Αλλες εποχες οκ. Δεν μπορεις να ξερεις τι παιζει. Εσυ αφηνεις το νινι ελευθερο να εκφραστει και αν οι αλλες μανουλες εν θελουν διακριτικα το παιρνεις μαζι σου και απομακρινεστε. :lol:

 

συμφωνω....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Σωπα ρε πας καλα φιλεναδα? Η δικια μου πηγαινε σε ξενους (ενηλικες) και ζηταγε να την σηκωσουν και εμενα μου σηκωνοταν το φρυδι. ΔΕΝ μου αρεσε αυτου του ειδους η διαχυτικοτητα ειδικα με ενηλικες (με παιδια παει στα κομματια)......και ελεγα ωχ αμαν......αμ ελα μου ομως που ηταν ακομα πολυ μικρη, καιιιιιιιιι να σου μπηκε 18ο μηνα και εχει μια επιφυλαξη πλεον το κατι αλλο.

 

καλημερα...

κι εμενα τα ιδια εκανε.... αλλα σχεδον τα κανει ακομα.:confused:.. εφευγε μεσα στη πλατεια και ετρεχε! μολις εβρισκε ανθρωπο πηγαινε του κολλουσε απο διπλα και τους ελεγε τα δικα της και ηθελε να την παρουν. τωρα βεβαια που ειναι 2μισι δε θελει πια να τη σηκωσουν,( οχι πως θα το εκαναν γιατι θα τους πεσει η μεση πια) θελει να τρεχει ελευθερη αλλα παλι παει και τους μιλαει, ειδικα δε με τα παιδακια τα τρομαζει γιατι τους την πεφτει να τα αγκαλιασει και δε θελουν ολα τετοιες διαχυσεις απο οτι καταλαβαινετε!!!!στις καφετεριες μιλαει σε ολους...στο λουνα παρκ μια φορα μιας αφησε την ωρα που φευγαμε και πηγε παλι μεσα, και μολις της ειπαμε πως εμεις φευγουμε μας ειπε "γεια" και μας κουνησε και το χερι (απο τοτε εχουν περασει και 10 μηνες αλλα ειμαι σιγουρη πως θα το κανει παλι ανετα!!!!) Να πω την μαυρη αληθεια προτιμω να πηγαινει να αγκαλιαζει τα παιδακια της ηλικιας της παρα να τη πεφτει κυριολεκτικα στη μικρη μας την οποια την αγκαλιαζει τη φιλαει τη σφιγκει και τη σκαει και (στο τελος κλαιει...)

Απο τη μια ευχομαι και η μικρη μου να το κανει αυτο γιατι πραγματικα δε μπορω τα παιδια που κρυβονται πισω απο τη μαμα μολις δουν ξενο ανθρωπο... και μεγαλωνοντας θα καταλαβουν περισσοτερα... Αν και εχω δει τωρα τελευταια πως η μεγαλη μου θεωρει τους γνωστους μας και δικους της οποτε συμπεριφερεται με αγγαλιες και λοιπα ενω τους τελειως αγνωστους στο δρομο απλα θα τους μιλησει αμα της ερθει...με τα παιδακια ομως ολα ειναι το ιδιο!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Να πω την μαυρη αληθεια προτιμω να πηγαινει να αγκαλιαζει τα παιδακια της ηλικιας της παρα να τη πεφτει κυριολεκτικα στη μικρη μας την οποια την αγκαλιαζει τη φιλαει τη σφιγκει και τη σκαει και (στο τελος κλαιει...)

 

χεχε χε την κοβω πολυ γλυκια την μικρουλα σου.....! :-D Αλλα μακαρι να βγαζαμε ετσι ευκολα συμπερασματα το τι μελι γεννεσθε αργοτερα. Πχ εγω οταν ημουν μωρο και μονο που εβλεπα ανθρωπο ξενο εκλαιγα. Δεν ηθελα (ετσι μου ελεγαν τουλαχιστον). Ως ενηλικας δεν αντιμετωπησα καποιο προβλημα με την κοινωνικοτητα μου ομως. Και εμενα παει και μιλαει σε ξενους. Με τα κινεζικο-μολδαβεζικα της. Και μαλιστα τους φωναζει κιολας καμια φορα.....:mrgreen: Αλλα μην τυχον και κανουν πως την πλησιαζουν. Δεν θελει. Θα κατσει εκει μπροστα θα τους μιλησει. Θα ζητησει φαι (η ζητιανα), θα γελασει, θα χαιρετισει και θα κανει μακια αλλα μεχρι εκει, απο μακρια. Σωματικη επαφη με ξενους δεν της αρεσει. Ο χωρος μου χωρος μου.......:wink:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...