Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πώς γίνεται η βάφτιση 2 παιδιών (οχι διδυμων)?

v & a

Recommended Posts

Καλησπερα! Εσεις που γνωριζετε πολλα, θα ηθελα τις γνωσεις σας πανω σε αυτο το θεμα για να ξερουμε περιπου τι γινεται... Βαφτιζουμε τα 2 κοριτσακια μας την ιδια μερα με 2 διαφορετικες νονες . εχω ακουσει διαφορετικα πραγματα απο ανθρωπους που υποθετουν και δε ξερουν πραγματικα ή δεν εχουν παει καν σε διπλη βαφτιση και ξερουνε απο γνωστο γνωστου και λοιπα, κοινως ραδιο αρβυλα. Δεν ξερω αλλα υποθετω κι εγω... το μεγαλο βαφτιζεται πρωτο? οι νονες λενε μαζι το πιστευω η η καθε μια ξεχωριστα? το νερο της κολυμπηθρας το αλλαζουνε απο το πρωτο στο δευτερο?( ή οπως λεει η μαμα μου " κατουραει το πρωτο μεσα και το δευτερο τα λουζεται"????χαχαχααχα:P:p:p"). Ειναι η ιδια διαδικασια με τα διδυμα? Υπαρχει κανεις να μου περιγραψει περιπου να ξερουμε τι να περιμενουμε διαδικαστικα αλλα και χρονικα? ο παππας μας ειπε να παμε μιση ωρα νωριτερα τη βαφτιση επειδη τα παιδακια ειναι 2, μηπως υπαρχει κατι αλλο εκτος απο το βουτηγμα που πρεπει να γινει διπλο???

ευχαριστω πολυ!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

Διαφημίσεις

καλημερα!βαφτισαμε τα ανιψια μου μαζι..ο ενας 5 ετων και ο αλλος 9 μηνων σχεδον..πρωτα βαλανε τον μεγαλο απο οτι θυμαμαι..

το νερο δεν το αλαξανε...οι νονοι ηταν οι ιδιοι οποτε δεν ξερω κατι αλλο να σου πω..

Καλημέρα. Είναι θέμα της κάθε εκκλησίας και του κάθε παπά, ο τρόπος που γίνεται διπλή βάφτιση. Το ξέρω εκ πείρας.

Ήμουν νονά σε διπλή βάφτιση και έγινε μια λειτουργία. Πρώτα βαφτίσαν το μικρό παιδάκι και μετά το μεγάλο.

Ήμουν καλεσμένη σε διπλή βάφτιση και έγιναν 2 λειτουργίες. Δύο χωριστες βαφτίσεις δηλαδή.

Τον Ιούνιο βαφτίζουμε σε μοναστήρι τα παιδάκια μας και ο παπάς μου είπε ότι θα γίνει μια λειτουργία. Στο ίδιο νερό θα μπει πρώτα το αγοράκι και μετά το κοριτσάκι, αν και πιο μεγάλο.

Για αυτό λοιπόν πρέπει να ρωτήσετε τον παπά.

Καλές βαφτίσεις

εννοειται πως θα ρωτησουμε κιολας αλλα επειδη ειναι σε αλλο μερος και η μεγαλυτερη συενοηση πρεπει να γινει απο τηλεφωνου ελεγα καλο ειναι να ρωτησω καποιον με εμπειρια τετοιας βαφτισης γιατι με ρωτανε και οι νονες!! ευχαριστω πολυ ολες!!!! αν μου πειτε πειτε περιπου ποσο κραταει μια βαφτιση ενος παιδιου ισως να βγαλω συμπερασμα. αν ξεκινησουμε 10 κ μιση και ο παππας εχει σε αλλη εκκλησια αλλη βαφτιση στις 12, ε δε θελει και κανα μισαωρο να παει στην αλλη εκκλησια να ετοιμαστει κ να ξεκινησει η επομενη? οποτε πανω κατω θα βγαλω συμπερασμα αν θα γινουν 2 βαφτισεις κλπ. επισης επειδη η εκκλησια δεν εχει νερο θα πρεπει να βρασουμε καζανια κ να μεταφερουμε εκει οποτε θα πρεπει να προετοιμαζουμε στο μυαλο μας, αν γινουν 2 βαφτισεις κ το νερο αλλαχτει πρεπει να βρασουμε περισσοτερο, και η διαδικασια να γινει γρηγορα, η αν γινει στο ιδιο νερο πρεπει να γινει ακομα περισσοτερο πιο γρηγοραμη προλαβει κ κρυωσει!!!???

Μπερδεματα ε???;)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

Διαφημίσεις

Καλό θα ήταν να μιλήσετε για όλα με τον πατερ. Εμείς βαφτίσαμε τη μικρή μας μαζί με την ανιψιά μου που έχουν μόνο 25 μέρες διαφορά. Έγινε ένα μυστήριο, στο ίδιο νερό πρώτα η μεγάλη και μετά η μικρή. Οι νονές ήταν 2 και 1 αλλά είπαν μαζί το πιστύεω και όλα έγιναν σαν μία βάφτιση. Καλό θα είναι να είστε περισσότερο από μισή ώρα εκεί γιατί μέχρι να στήσετε τα ρούχα, να πάτε στο παπα για τα διαδικαστικά, να έχετε και χρόνο για τις φωτογραφίες. ΕΜείς εκεί ζοριστήκαμε λίγο γιατί αργησαν οι 2 νονές και ο παπας βιαζότανε.

Γίνεται ακριβώς όπως στα δίδυμα.Οι νονοί λένε το Πιστεύω μαζί,το νερό στην κολυμπήθρα δεν αλλάζει,πρώτα μπαίνει το μεγάλο και μετά το μικρό.Ουσιαστικά μια διπλή βάπτιση δεν διαρκεί πολύ περισσότερο απο μια μονή,αφού όλα σχεδόν γίνονται συγχρόνως :rolleyes:

Με το καλό!

eLEsp3.png