Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώιμη εφηβεία


Recommended Posts

Γειά σας,

σας παραθέτω τα παρακάτω λινκ αναφέρονται σε διαφορετικές ηλικίες

αλλά ίσως περιεχουν πληροφορίες που μπορεί να σας φανούν χρήσιμες:

 

πρωιμη εφηβεια

Περιοδος σε κοριτσάκι 10 ετών

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με λίγα λόγια, σύμφωνα με το άρθρο, τα κύρια αίτια της πρώιμης ήβης είναι:

οι ορμόνες στα τρόφιμα, τα παρασιτοκτόνα, οι φθαλάτες που περιέχουν τα πλαστικά (πχ τα παιχνίδια, τα ταπερ κτλ) και τα καλλυντικά και η παχυσαρκία.

Για αυτό είναι πολύ σημαντικό να μειώσουμε την έκθεση μας σε αυτούς τους παράγοντες. Αυτό μπορεί να γίνει όταν χρησιμοποιούμε γυάλινα σκεύη αντι για τάπερ, χρησιμοποιούμε φυσικά/οικολογικά καθαριστικά για το σπίτι, να τρώμε ντόπια βιολογικά προϊόντα, να αποφεύγουμε να τρώμε επεξεργασμένες τροφές και να χρησιμοποιύμε φυσικά καλλυντικά

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Valia,

 

Είναι πραγματικά πιθανό να ξεκινήσει ένα κορίτσι να αδιαθετεί όχι μόνο από την ηλικία αυτή, αλλά ακόμα και από πιο νωρίς.

 

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να ευθύνονται για κάτι τέτοιο.

 

Όμως, η πιο σωστή αντιμετώπιση είναι να εξεταστεί αρχικά το παιδί αυτό από κάποιον ειδικό πάνω σε τέτοια θέματα. Η υπερηχογραφική εικόνα από μόνη της αποτελεί ένδειξη αλλά δεν αρκεί για να τεθεί η διάγνωση. Ο Ειδικός είναι αυτός που θα εκτιμήσει κατά πόσο τα δευτερογενή χαρακτηριστικά του φύλου (Μαστός, τρίχωση γεννητικών οργάνων, και άλλα) είναι σε ανάπτυξη ή όχι. Σε συνδυασμό με ένα σωστό ορμονολογικό έλεγχο είναι σε θέση να υπολογίσει πότε περίπου το κορίτσι πρόκειται να αδιαθετήσει.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως, (αν τελικά το πρόβλημα υπάρχει) πρέπει να αποφύγετε τον πανικό, αφού υπάρχουν λύσεις που μπορούν να προσφέρουν μια φυσιολογική ανάπτυξη του παιδιού, χωρίς προβλήματα για το μέλλον.

 

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος

Ειδικός Παιδογυναικολόγος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Valia,

 

Είναι πραγματικά πιθανό να ξεκινήσει ένα κορίτσι να αδιαθετεί όχι μόνο από την ηλικία αυτή, αλλά ακόμα και από πιο νωρίς.

 

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να ευθύνονται για κάτι τέτοιο.

 

Όμως, η πιο σωστή αντιμετώπιση είναι να εξεταστεί αρχικά το παιδί αυτό από κάποιον ειδικό πάνω σε τέτοια θέματα. Η υπερηχογραφική εικόνα από μόνη της αποτελεί ένδειξη αλλά δεν αρκεί για να τεθεί η διάγνωση. Ο Ειδικός είναι αυτός που θα εκτιμήσει κατά πόσο τα δευτερογενή χαρακτηριστικά του φύλου (Μαστός, τρίχωση γεννητικών οργάνων, και άλλα) είναι σε ανάπτυξη ή όχι. Σε συνδυασμό με ένα σωστό ορμονολογικό έλεγχο είναι σε θέση να υπολογίσει πότε περίπου το κορίτσι πρόκειται να αδιαθετήσει.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως, (αν τελικά το πρόβλημα υπάρχει) πρέπει να αποφύγετε τον πανικό, αφού υπάρχουν λύσεις που μπορούν να προσφέρουν μια φυσιολογική ανάπτυξη του παιδιού, χωρίς προβλήματα για το μέλλον.

 

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος

Ειδικός Παιδογυναικολόγος

 

Γιατρέ καλησπέρα σας! Για τι είδους λύσεις μιλάτε; Είναι σωστό να επέμβουμε στη φύση ή είναι ακίνδυνες; Το κοριτσάκι μου είναι πιο μικρό αλλά δε θα ήταν καλό πιστευω να αδιαθετήσει μικρή. Εγώ αδιαθέτησα 14+.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Valia,

 

Είναι πραγματικά πιθανό να ξεκινήσει ένα κορίτσι να αδιαθετεί όχι μόνο από την ηλικία αυτή, αλλά ακόμα και από πιο νωρίς.

 

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να ευθύνονται για κάτι τέτοιο.

 

Όμως, η πιο σωστή αντιμετώπιση είναι να εξεταστεί αρχικά το παιδί αυτό από κάποιον ειδικό πάνω σε τέτοια θέματα. Η υπερηχογραφική εικόνα από μόνη της αποτελεί ένδειξη αλλά δεν αρκεί για να τεθεί η διάγνωση. Ο Ειδικός είναι αυτός που θα εκτιμήσει κατά πόσο τα δευτερογενή χαρακτηριστικά του φύλου (Μαστός, τρίχωση γεννητικών οργάνων, και άλλα) είναι σε ανάπτυξη ή όχι. Σε συνδυασμό με ένα σωστό ορμονολογικό έλεγχο είναι σε θέση να υπολογίσει πότε περίπου το κορίτσι πρόκειται να αδιαθετήσει.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως, (αν τελικά το πρόβλημα υπάρχει) πρέπει να αποφύγετε τον πανικό, αφού υπάρχουν λύσεις που μπορούν να προσφέρουν μια φυσιολογική ανάπτυξη του παιδιού, χωρίς προβλήματα για το μέλλον.

 

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος

Ειδικός Παιδογυναικολόγος

 

Ευχαριστώ πολυ για την απάντησή σας. Ο παιδίατρός μας αφού μίλησε με παιδοενδοκρινολόγο, μας σύστησε να κάνουμε κι άλλες ορμονολογικές (αρχικά είχαμε κάνει μονο για θυρεοειδή). Η μικρή δεν έχει αναπτύξει στήθος, δεν έχει τρίχες στο εφηβαίο ή στις μασχάλες και δεν μυρίζει ο ιδρώτας της. Ο γιατρός μας είπε να κάνουμε ακτινογραφία αριστεράς άκρας χειρός για μέτρηση οστικής ηλικίας αλλά και FSH, LH, PRO, E2, DHEA-S και D4 ανδροστενδιόνη και βλέπουμε.

Οι λύσεις που προτείνετε πόσο "επικίνδυνες" είναι?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ η δικη μου κορη-θα κλεισει τα 7 τελος Νοεμβρη- παραπονεθηκε για πονο στο ενα στηθακι της.Το ειδε η παιδιατρος κ ειπε πως ειναι θηλαρχη......εχει λιγο χνουδακι στα γεννητικα οργανα κ στα ποδια λιγο πιο σκουρο.Οχι στις μασχαλες.

Ακομα δεν καναμε εξετασεις ...το παιδι δεν παραπονεθηκε ξανα για πονο(ηταν μονο ενα απογευμα)....

Οπως ειναι φυσιολογικο θορυβηθηκα....:/

 

Βαλια τι ειναι ο υπερηχος ΝΟΚ;;;

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Κ η δικη μου κορη-θα κλεισει τα 7 τελος Νοεμβρη- παραπονεθηκε για πονο στο ενα στηθακι της.Το ειδε η παιδιατρος κ ειπε πως ειναι θηλαρχη......εχει λιγο χνουδακι στα γεννητικα οργανα κ στα ποδια λιγο πιο σκουρο.Οχι στις μασχαλες.

Ακομα δεν καναμε εξετασεις ...το παιδι δεν παραπονεθηκε ξανα για πονο(ηταν μονο ενα απογευμα)....

Οπως ειναι φυσιολογικο θορυβηθηκα....:/

 

Βαλια τι ειναι ο υπερηχος ΝΟΚ;;;

 

ΝΟΚ = Νεφρά + Ουροδόχος Κύστη

Η παιδίατρος τί σου είπε για το στήθος και το χνούδι στα γεννητικά όργανα? Το αντιμετωπίζει ως κάτι φυσιολογικό? Εμένα ο παιδίατρος μετά από ψηλάφιση μου είπε ότι στη μικρή δεν έχει αρχίσει ακόμη να δημιουργείται στήθος.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες! Έχω μια κόρη 7,5 ετών και στα πλαίσια του ετήσιου check up κάναμε υπέρηχο ΝΟΚ και ο ακτινολόγος βρήκε ωοθηλάκια στις ωοθήκες του παιδιού, ενώ μας ειπε ότι είναι πιθανό να αδιαθετήσει από του χρόνου! Πήγαμε αμέσως στον παιδίατρο, ο οποιος θα μιλήσει με παιδοενδοκρινολόγο και θα μας πει τι άλλες εξετάσεις θα πρέπει να κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε απο εδώ και περα. ΄

 

Είναι δυνατόν να της έρθει περίοδος από τώρα? :confused: Είχε κάποια από εσάς αντίστοιχο πρόβλημα και εάν ναι, πως το αντιμετωπίσατε? Help...!!! :shock:

 

 

Μια φίλη μου είχε κάτι ανάλογο. Μόνο που η δική της κόρη ήταν περίπου 9 ετών. Μετά από διάφορες εξετάσεις, οι γιατροί της είπαν να μην ανησυχεί και ότι πάρα πολλά κορίτσια τυχαίνει να παρουσιάζουν πρόωρη ανάπτυξη. Μάλιστα της ήρθε νωρίτερα και η περίοδος. Νομίζω πως συμβαίνει (όπως βέβαια και το αντίθετο, π.χ. η ξαδέρφη μου αναπτύχθηκε μετά τα 16)

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ = Νεφρά + Ουροδόχος Κύστη

Η παιδίατρος τί σου είπε για το στήθος και το χνούδι στα γεννητικά όργανα? Το αντιμετωπίζει ως κάτι φυσιολογικό? Εμένα ο παιδίατρος μετά από ψηλάφιση μου είπε ότι στη μικρή δεν έχει αρχίσει ακόμη να δημιουργείται στήθος.

 

Μου ειπε να δω αν ξαναπονεσει.....θα ψαξει τα βιβλια της...θα ξαναμιλησουμε......Ειναι κατι προωρο παντως.....οχι στα πλαισια του φυσιολογικου....

Εκανες τις εξετασεις;;;;Εμεις οχι ακομα.....

 

Μπορει ο γυναικολογος μου(ειναι ο συζυγος της παιδιατρου μας) να κανει υπερηχο στη κορη μου να δει τις ωοθηκες της;;;;

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε να δω αν ξαναπονεσει.....θα ψαξει τα βιβλια της...θα ξαναμιλησουμε......Ειναι κατι προωρο παντως.....οχι στα πλαισια του φυσιολογικου....

Εκανες τις εξετασεις;;;;Εμεις οχι ακομα.....

 

Μπορει ο γυναικολογος μου(ειναι ο συζυγος της παιδιατρου μας) να κανει υπερηχο στη κορη μου να δει τις ωοθηκες της;;;;

 

Τις κάναμε τις εξετάσεις και αύριο Τετάρτη θα πάρω τα αποτελέσματα και θα τα παω στον παιδίατρο. Σκέφτομαι κι εγώ πάντως να πάω τη μικρή στον γυναικολόγο μου μου, ο οποίος κατά κοινή ομολογία έχει πολύ καλό μηχάνημα υπερήχων. Θα το συζητήσω πρώτα με τον παιδίατρο και με το γιατρό μου. Προς το παρόν, αναμονή... (σε αναμμένα κάρβουνα :|)

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι εξετάσεις της μικρής βγήκαν καλές, μάλιστα τα οιστρογόνα ήταν και λίγο πεσμένα. (ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο) Ο παιδοενδοκρινολόγος και ο παιδίατρος μου είπαν να κάνουμε ξανά έναν έλεγχο το καλοκαίρι, αλλά προς το παρόν να ηρεμήσουμε. Βέβαια, εγώ ρώτησα το γιατρό εάν είναι σκόπιμο τη μικρή να τη δει ο γυναικολόγος μου (γνωρίζονται και ο παιδίατρος μου τον έχει σε μεγάλη εκτίμηση) και μου είπε ότι δεν βλάπτει. Οπότε έχουμε και δεύτερη δόση ιατρών να έρχεται... :?

Πράγματι ο γιατρός δεν μας απάντησε σε αυτήν την απορία. Εύχομαι όμως να μας είναι αχρείαστη η ερώτηση! ;)

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας. Όταν έχω νεότερα από το γυναικολόγο θα σας ξαναγράψω. Όποια από εσάς έχει κάποια απορία, είμαι στη διάθεσή σας.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αγαπητές μαμάδες,

 

Λυπάμαι για την καθυστερημένη απάντηση αλλά δυστυχώς ήταν κάτι πέρα από τη θέληση μου. Ελπίζω όμως η συστηματικότερη συμμετοχή μου πλέον στην παρέα αυτή να φανεί σε όλες αρκετά χρήσιμη.

 

Χαίρομαι που μαθαίνω ότι οι απαντήσεις των εξετάσεων είναι φυσιολογικές. Σαφώς, υπάρχει μια πιο ξεκάθαρη εικόνα τώρα πια, αν και δεν είδα κάτι για τον προσδιορισμό της οστικής ηλικίας με την ακτινογραφία. Πιστεύω (και αναμένω σύμφωνα με τις ορμονικές απαντήσεις) ότι θα είναι και αυτή φυσιολογική. Δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω και να δώσω πιο συγκεκριμένοι άποψη καθώς δεν έχω δει το σύνολο των εξετάσεων.

 

Στην θεωρητική όμως περίπτωση που κάποιο μικρό κορίτσι εμφανίσει πρώιμη ήβη και αυτή διαπιστωθεί ότι είναι λόγω πρώιμης ωρίμανσης του ενδοκρινικού της συστήματος , πράγματι υπάρχουν φάρμακα που σταματούν και καταστέλλουν πλήρως την εξέλιξη αυτή, χωρίς ιδιαιτέρες παρενέργειες, μέχρι να φτάσει το κορίτσι μας σε μια ηλικία οπότε και θα αναμένονταν φυσιολογικά να εμφανιστεί η "περίοδος".

 

Είμαι στη διάθεση σας, αν χρειάζεστε οποιαδήποτε επιπλέον βοήθεια.

 

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος

Ειδικός Παιδογυναικολόγος

Link to comment
Share on other sites

γιατρε ποιο ειναι το κατωτατο 'φυσιολογικο' οριο που ερχεται η περιοδος

π.χ. εμενα μου ειχε ερθει στα 11 και νομιζω παιζει η κληρονομικοτητα οποτε και στην κορη μου να περιμενω περιπου εκει;

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην θεωρητική όμως περίπτωση που κάποιο μικρό κορίτσι εμφανίσει πρώιμη ήβη και αυτή διαπιστωθεί ότι είναι λόγω πρώιμης ωρίμανσης του ενδοκρινικού της συστήματος , πράγματι υπάρχουν φάρμακα που σταματούν και καταστέλλουν πλήρως την εξέλιξη αυτή, χωρίς ιδιαιτέρες παρενέργειες, μέχρι να φτάσει το κορίτσι μας σε μια ηλικία οπότε και θα αναμένονταν φυσιολογικά να εμφανιστεί η "περίοδος".

 

Είμαι στη διάθεση σας αν χρηστεί επιπλέον βοήθεια.

 

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος

Ειδικός Παιδογυναικολόγος

 

Γιατρέ καλημέρα!

Όταν λέτε χωρίς ιδιαιτέρες παρενέργειες, τι εννοείτε; Μπορείτε να αναφέρετε μερικές προκειμένου να καταλάβουμε και εμείς αν είναι σημαντικές η όχι;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μαμάδες,

 

Λυπάμαι για την καθυστερημένη απάντηση αλλά δυστυχώς ήταν κάτι πέρα από τη θέληση μου. Ελπίζω όμως η συστηματικότερη συμμετοχή μου πλέον στην παρέα αυτή να φανεί σε όλες αρκετά χρήσιμη.

 

Χαίρομαι που μαθαίνω ότι οι απαντήσεις των εξετάσεων είναι φυσιολογικές. Σαφώς, υπάρχει μια πιο ξεκάθαρη εικόνα τώρα πια, αν και δεν είδα κάτι για τον προσδιορισμό της οστικής ηλικίας με την ακτινογραφία. Πιστεύω (και αναμένω σύμφωνα με τις ορμονικές απαντήσεις) ότι θα είναι και αυτή φυσιολογική. Δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω και να δώσω πιο συγκεκριμένοι άποψη καθώς δεν έχω δει το σύνολο των εξετάσεων.

 

Στην θεωρητική όμως περίπτωση που κάποιο μικρό κορίτσι εμφανίσει πρώιμη ήβη και αυτή διαπιστωθεί ότι είναι λόγω πρώιμης ωρίμανσης του ενδοκρινικού της συστήματος , πράγματι υπάρχουν φάρμακα που σταματούν και καταστέλλουν πλήρως την εξέλιξη αυτή, χωρίς ιδιαιτέρες παρενέργειες, μέχρι να φτάσει το κορίτσι μας σε μια ηλικία οπότε και θα αναμένονταν φυσιολογικά να εμφανιστεί η "περίοδος".

 

Είμαι στη διάθεση σας αν χρηστεί επιπλέον βοήθεια.

 

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος

Ειδικός Παιδογυναικολόγος

 

Καλησπέρα γιατρέ! Σας ευχαριστώ πολύ για την παρακολούθηση του θέματος. Η μέτρηση οστικής ηλικίας της μικρής έδειξε ακριβώς την ηλικία της, 7,5 χρονών. Έστειλα τις εξετάσεις στον γυναικολόγο μου, ο οποίος μου συνέστησε να απευθυνθούμε σε έναν συγκεκριμένο ακτινολόγο ειδικό για παιδιά για να κάνουμε διακοιλιακό υπέρηχο, τον οποίον θα κάνουμε στις 15/11. Αν δείξει κι αυτός καθαρός, τότε ίσως να μην υπάρχει θέμα και να ήταν λάθος του πρώτου ακτινολόγου... Προς το παρόν πάντως, με διαβεβαίωσαν όλοι ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Θα δούμε και με τον διακοιλιακό...

Και πάλι ευχαριστώ!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

γιατρε ποιο ειναι το κατωτατο 'φυσιολογικο' οριο που ερχεται η περιοδος

π.χ. εμενα μου ειχε ερθει στα 11 και νομιζω παιζει η κληρονομικοτητα οποτε και στην κορη μου να περιμενω περιπου εκει;

 

Ευχαριστώ για την ερώτηση.

 

Πράγματι, υπάρχει έντονη κληρονομική διάθεση. Άρα, είναι πολύ πιθανό, και η κόρη να αδιαθετήσει περίπου στην ίδια ηλικία με τη μαμά, αν και από γενιά σε γενιά, υπάρχει η τάση να αδιαθετούν τα κορίτσια όλο και σε νεαρότερες ηλικίες. Πάντως, στη σημερινή Ιατρική, ως "πρώιμη ήβη" ορίζεται η έναρξη της εμφάνισης των αλλαγών της ενήβωσης πριν από την ηλικία των 8 ετών.

 

Φιλικά,

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Ειδικός Παιδoγυναικολόγος

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλημέρα!

Όταν λέτε χωρίς ιδιαιτέρες παρενέργειες, τι εννοείτε; Μπορείτε να αναφέρετε μερικές προκειμένου να καταλάβουμε και εμείς αν είναι σημαντικές η όχι;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Αγαπητή Παρασκευή 13,

 

η μόνη παρενέργεια αυτών των φαρμάκων ει ναι ότι, η μικρούλα μας ενώ θα ωφεληθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό στην αύξηση του ύψους της, η οστική της πυκνότητα θα εμφανίσει μια μικρή καθυστέρηση. Πάντως, αν και μπορεί να ακούγεται πολύ σοβαρό, στην πραγματικότητα δεν είναι αφού η μείωση αυτή αναπληρώνεται αργότερα, σχεδόν στο 100%. Η μικρή μας ασθενής θα ανακτήσει την κανονική για την ηλικία της οστική πυκνότητα, αμέσως μετά την διακοπή της θεραπείας της.

 

Φιλικά,

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Ειδικός Παιδογυναικολόγος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εχθες κάναμε υπέρηχο μητρας - ωοθηκών και ο ακτινολόγος (με ειδικότητα σε παιδιά - μεχρι και ενα νινι 2 μηνων ήταν εκει για εξεταση) μας είπε ότι πράγματι βλέπει ωοθηλάκια στη μικρη ΑΛΛΑ οτι αυτο ειναι φυσιολογικό. Οι γυναίκες γεννιούνται με έναν συγκεκριμένο αριθμό ωαρίων τα οποία ωριμάζουν σιγά σιγά. Οπότε η εικόνα ωοθηλακίων που παρουσίασε η μικρή είναι φυσιολογική για την ηλικία της και δεν συντρεχει λόγος ανησυχιας. Σε συνδυασμό με τις καλές ορμονολογικές εξετάσεις, μάλλον τελικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα δω και το γυναικολόγο μου σε μερικές μέρες, και θα δει κι αυτος τον υπερηχο της μικρης, θα τα δειξω και στον παιδιατρο, νομιζω ομως οτι εξαντλησαμε το θεμα. Θα εχω το νου μου για τριχουλες σε μασχαλες και στο εφηβαιο και οταν αυτες εμφανιστουν, θα ξαναψαχτουμε.

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφερον!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Στο παίδων Αγλαΐα Κυριακού υπάρχουν δυο ενδοκρινολόγοι ειδικοί στην πρώιμη ήβη, η κ. Καραχάλιου και η κ.Βλαχοπαπαδοπούλου. Γνωρίζει κάποια κοπέλα να μου δώσει πληροφορίες για κάποια από τις δυο γιατρούς

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Αγαπητή Valia,

 

Είναι πραγματικά πιθανό να ξεκινήσει ένα κορίτσι να αδιαθετεί όχι μόνο από την ηλικία αυτή, αλλά ακόμα και από πιο νωρίς.

 

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να ευθύνονται για κάτι τέτοιο.

 

Όμως, η πιο σωστή αντιμετώπιση είναι να εξεταστεί αρχικά το παιδί αυτό από κάποιον ειδικό πάνω σε τέτοια θέματα. Η υπερηχογραφική εικόνα από μόνη της αποτελεί ένδειξη αλλά δεν αρκεί για να τεθεί η διάγνωση. Ο Ειδικός είναι αυτός που θα εκτιμήσει κατά πόσο τα δευτερογενή χαρακτηριστικά του φύλου (Μαστός, τρίχωση γεννητικών οργάνων, και άλλα) είναι σε ανάπτυξη ή όχι. Σε συνδυασμό με ένα σωστό ορμονολογικό έλεγχο είναι σε θέση να υπολογίσει πότε περίπου το κορίτσι πρόκειται να αδιαθετήσει.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως, (αν τελικά το πρόβλημα υπάρχει) πρέπει να αποφύγετε τον πανικό, αφού υπάρχουν λύσεις που μπορούν να προσφέρουν μια φυσιολογική ανάπτυξη του παιδιού, χωρίς προβλήματα για το μέλλον.

 

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD, MSc, PhD, IFEPAG

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος

Ειδικός Παιδογυναικολόγος

 

Καλησπέρα σας κι από εμένα!

 

Έχω ένα κορίτσι 8,5 ετών που είναι γενικά πολύ τριχωτό αλλά στις μασχάλες και στο εφηβαίο δεν είχε εμφανίσει (στο εφηβαίο λίγο χνουδάκι για το οποίο η ενδοκρινολόγος δεν είχε ανησυχήσει). Τώρα το καλοκαίρι είδα λίγο χνουδάκι στη μία μασχάλη που δεν υπήρχε και λίγο πιο σκούρες κάποιες τριχούλες στο εφηβαίο. Στήθος δεν έχει καθόλου. Φέτος πήρε και λίγο παραπάνω βάρος απ' όσο παίρνει συνήθως ειδικά στην κοιλιά. Είναι όμως φυσιολογική στο βάρος (28κιλά).

Ανησυχώ πολύ γιατί το ύψος της είναι μόλις 1,30!!!! Εγώ αδιαθέσα στα 11 αν θυμάμαι καλά (6η δημοτικού).

Υπάρχει περίπτωση να μην την προλάβω επειδή είναι και καλοκαίρι τώρα και να μη μπορούμε να κάνουμε κάτι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, εχθες κάναμε υπέρηχο μητρας - ωοθηκών και ο ακτινολόγος (με ειδικότητα σε παιδιά - μεχρι και ενα νινι 2 μηνων ήταν εκει για εξεταση) μας είπε ότι πράγματι βλέπει ωοθηλάκια στη μικρη ΑΛΛΑ οτι αυτο ειναι φυσιολογικό. Οι γυναίκες γεννιούνται με έναν συγκεκριμένο αριθμό ωαρίων τα οποία ωριμάζουν σιγά σιγά. Οπότε η εικόνα ωοθηλακίων που παρουσίασε η μικρή είναι φυσιολογική για την ηλικία της και δεν συντρεχει λόγος ανησυχιας. Σε συνδυασμό με τις καλές ορμονολογικές εξετάσεις, μάλλον τελικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα δω και το γυναικολόγο μου σε μερικές μέρες, και θα δει κι αυτος τον υπερηχο της μικρης, θα τα δειξω και στον παιδιατρο, νομιζω ομως οτι εξαντλησαμε το θεμα. Θα εχω το νου μου για τριχουλες σε μασχαλες και στο εφηβαιο και οταν αυτες εμφανιστουν, θα ξαναψαχτουμε.

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφερον!

 

Καλησπέρα!

 

Τελικά τι έγινε με το κοριτσάκι σου? Κι εμένα στα 8,5 έχει εμφανίσει τριχούλες στο εφηβαίο και τις μασχάλες και ανησυχώ γιατί είναι πολύ κοντούλα.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...