Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΠΝΟΗΣ


Recommended Posts

Σωστά όλα όσα λες..απλά εμένα δεν το κάνει μόνο όταν της αρνηθείς κάτι και πεισμώσει..1 φορά μόνο το έχει πάθει απο πείσμα και θυμό.Το παθαίνει όταν χτυπήσει και τρομάξει και δυστυχώς δεν μπορώ να την προλάβω και να μην λιποθυμίσει ..ούτε όταν τη φυσάω αλλάζει κάτι..θα λιποθυμίσει ότι και αν της κάνουμε.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ.

ΑΠΛΑ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 3 ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ (ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΕΩ ΔΙΑΒΟΛΑΚΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΙΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ). ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΣΕ ΕΜΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

elepet καταρχήν σου εύχομαι καλημέρα και καλή υπομονή.....

όταν διάβασα την ιστορία σου στην κυριολεξία ανατρίχιασα γιατι ήταν σαν να ξαναζούσα την τραγική εμπειρία που πέρασα πριν 1 μήνα περίπου :cry:

μπορώ να σε νιώσω όσο δεν μπορείς να φαντασταστείς.......το δικό μας συμβάν έχει ως εξής....κατά τις 13.30μμ είπαμε να βγούμε μια βολτίτσα πριν το μεσημεριανό φαγάκι μας και εκεί που βολτάραμε αμέριμνοι ξαφνικά πάνω στα 5 λεπτά -το τονίζω αυτό γιατί ορισμένοι με ρώτησαν μήπως ήταν αρκετή ώρα στον ήλιο κτλ- ο μπεμπούκος μου (10 μηνών)πήγε να κλάψει και έμεινε εκεί δίχως να σαλεύει :shock: τον ΄ταρακουνούσα τίποτα,τον μιλούσα δεν έιχε επαφή με το περιβάλλον...άρχισα να καλώ σε βοήθεια και κανένας δεν ΄σηκωνόταν να με βοηθήσει -αθάνατη Ελλάδα!!-

είχε μείνει με ανοιχτό το στώμα και τα μάτια και σιγά σιγά άρχισε να μελανιάζει δεν ήξερα τι να κάνω έβλεπα το παιδί μου να πεθαίνει και ένιωθα ανίκανη να το βοηθήσω :cry: το μόνο που μπόρεσα να κάνω ήταν να τον πάρω αγκαλιά και να τον γυρίσω ανάποδα..εκεί παίρνει μια βαθιά ανάσα και συνέρχεται :D τότε έφτασε και μια γκαρσόνα από μια καφετέρια με ένα ποτήρι νερό -πεζόδρομος Καλαμαριάς- και τον βρέχουμε λίγο,στην πορεία ήταν αρκετά ευδιάθετος αλλά τον έβλεπα κάπως εξαντλημένο και όντως κοιμήθηκε κάπου στις 2μισυ ώρες

σε νοσοκομείο δεν ήθελα να πάω γιατί ήταν το 3ήμερο της Παναγίας και φαντάζεστε τι ταλαιπωρία θα περνούσαμε με τον κάθε γιατρουδάκο -οι μεγαλογιατροί διακοπάρουν- να προσπαθεί να βρει την αιτία κτλ.

έλειπε και ο παιδίατρος μας εκτός Θεσ/νίκης και ήμουν καταγχωμένη μήπως μου το ξανακάνει.Όταν τον πήγα στον γιατρό μου είπε οτι κατα πάσα πιθανότητα δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά επειδή σ'αυτήν την ηλικία αρχίζουν να φαίνοται τα σημάδια τυχόν επιληψίας,αυτισμού και όλων των παρεμφερεί καλό είναι να τον δει παιδονευρολόγος για να αποκλείσουμε τέτοιο γεγονός.Έτσι και κάναμε,πήγαμε σε έναν πολύ καλό καθηγητή από τους κορυφαίους της Θεσ/νίκης και εκεί ο άνθρωπος αφού τον εξέτασε και είδε πως αντιδρά σε κάποια ερεθίσματα μου είπε σχεδόν αυτό που ήθελα να ακούσω "Παρατεταμένη κατακράτηση αναπνοής" ναι μεν φαίνεται ως κρούσμα επιλειψίας αλλά δεν είναι :!::!::D

Είναι ένα σύνηθες φαινόμενο 8 στα 100 παιδάκια περίπου.

Μου έδωσε οδηγίες και μου είπε οτι αυτό θα το ξανακάνει και άλλες φορές -μέχρι τα 6 του χρόνια- πότε πιο έντονα (λυποθημία ή σπασμούς) και πότε όχι (αυτό ακριβώς που έζησα) και ειδικά τώρα που άρχισε να περπατάει και θα πέφτει σίγουρα.

Το μόνο φάρμακο είναι να τον παίρνω εκείνη την στιγμή και να τον κρατάω στα πλάγια μέχρι να συνέλεθει,αν έχει κάτι στο στώμα του να του το βγάλω αμέσως γιατί μέσα σε λίγα λεπτά σφραγίζεται και υπάρχει κίνδυνος πνιγμού και μου τόνισε οτι πλέον ακόμα και όταν θα αρχίσω να τον μαλώνω σε λίγο καιρό να μην το κάνω απότομα γιατί με ένα απλό τρόμαγμα μπορεί να το πάθει -εξού και το πέσιμο- θέλει υπομονή,γερά νεύρα και ψυχραιμία αλλά όσο και προετοιμασμένος κι αν είσαι εκείνη την στιγμή δεν νομίζω να μην πανικοβληθείς γιατί φοβάσαι μη σου μείνει στα χέρια. :cry:

εγώ πλεόν ζω με αυτό το φόβο και παρακαλάω να μην έχω πολλά τέτοια σκηνικά στο μέλλον και ειδικά όταν είμαι μόνη..το ίδιο παρακαλάει και η μητέρα μου που τον προσέχει όταν είμαι στο γραφείο.

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ δεν το αντέχω αυτό το πράγμα!5 λεπτά να του αργήσεις να του δώσεις το γάλα γιατί έχει κάνει μπάνιο και πρέπει να τον σκουπίσω μου μελανιάζει ολόκληρος. Χτες έτσι έπαθα. Να φυσάω...τίποτα μελανός!Να ξαναφυσάω....Στο τσακ γλιτώσαμε την λιποθυμία. Σήμερα πάλι μέσα στον ύπνο του γκρίνιαζε και τον σήκωσα. Μόλις τον σήκωσα ρεύτηκα(τον ρεύω πολύ καλά, αλλά ο μικρός μου μπορεί να ρευτεί όταν ξυπνάει για τον επομενο γεύμα. )Ρεύτηκε αλλά εκνευρίστηκε γιατί χάλασε τον ύπνο του!Τον είχα στην αγκαλιά μου και μου έγινε πάλι μπλε. Με όση ψυχραιμία έχω κάθε φορά τον φυσάω και τον χτυπάω στη πλατούλα να συνέλθει. Εγώ όμως έχω διαλυθεί!!!Και εννοείται ότι φοβάμαι να τον αφήσω έστω για μια ώρα σε άλλον άνθρωπο. Πρώτα για τον μικρό μου και μετά για τον άλλον που θα τον κρατήσει γιατί δεν νομίζει να έχει την απαραίτητη ψυχραιμία!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλο κουραγιο μανουλες...Εμενα μονο κοκκινιζει και σχεδον αλλαζει χρωμμα προς το μελανι γυρω απο τα χειλακια και παθαινω... Φανταζομαι εσας...

Με φοβο μη με παρατηρησετε για προσυλιτισμο, σας αναφερω μονο οτι βαζω λαδακι του Αγ. Ραφαηλ που ηταν γιατρος και ειναι θαυματουργος.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Καλο κουραγιο μανουλες...Εμενα μονο κοκκινιζει και σχεδον αλλαζει χρωμμα προς το μελανι γυρω απο τα χειλακια και παθαινω... Φανταζομαι εσας...

Με φοβο μη με παρατηρησετε για προσυλιτισμο, σας αναφερω μονο οτι βαζω λαδακι του Αγ. Ραφαηλ που ηταν γιατρος και ειναι θαυματουργος.

και πολυ καλα κανεις!!!

 

κοριτσια ευχομαι να μην ξανα ζησουμε τετοιες οι παρομοιες καταστασεις,η ακομα και αν ξανα συμβει να ειναι οσο πιο ανωδυνο γινεται!!!

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πωπω τι θυμήθηκα τώρα... Εμένα πάντως το κοψε μαχαίρι όταν μια μέρα κράτησε τόσο την αναπνοή της και σχεδόν λιποθύμησε και μαζί της ξεράθηκε και ο πατέρας μου (καρδιοπαθής) στο πάτωμα... Στεναχωρήθηκε τόσο που είδε τον παππού της έτσι που δεν μου έχει ξανακρατήσει την ανάσα της ούτε για δευτερόλεπτο.... :?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ.......δεν ξερω πως θα το αντιμετωπιζα εγω αυτο κοπελα μου....πωπωπω.....Ελπιζω ολα καλα και να ειναι οσο μειωμενα γινεται τα επεισοδια σας αυτα, εως και καθολου.....Τα καλυτερα να εχετε......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε παιδάκι 2,5 ετών σε παιδικό σταθμό και τα είδα όλα. Βρε τι τον φύσαγα, τι τον κούνησα τίποτα. Η αφορμή ήταν ένα παιχνίδι που ήθελε να αρπάξει από ένα άλλο παιδάκι και το άλλο αντιδρούσε. Πήρε ανάσα μόνο όταν του είπα ότι αν δεν πάρει ανάσα δεν πρόκειται να του ξαναδώσω ποτέ κανένα παιχνίδι (ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται). Το παιδί ανέπνευσε, το επεισόδιο λύθηκε, ειδοποίησα τη διευθύντρια να αναλάβει για λίγο την τάξη, πήγα στην τουαλέτα και λιποθύμησα με την ησυχία μου.

 

Από τότε το έχω ξαναδει κι άλλες φορές, τις περισσότερες σε παιδιά που έχουν εκρήξεις θυμού. Το φύσημα πάντως συνήθως πιάνει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ αυτό με το φύσημα στην μούρη ξέρω... :?

 

επειδη κ τα δικα μου εκλαιγαν οταν χτυπουσαν με αυτον τον τροπο δηλαδη κλαμα χωρις ηχο κοκκινισμα πολυ εντονο σαν μελανιασμα...μολις τα φησουσα στο προσωπο εβγαζαν φωνη κ συνερχονταν.δεν ηξερα αν εκανα καλα κ ρωτησα τον παιδιατρο κ αυτος μου ειπε το ιδιο πραγμα.δηλαδη φυσημα στα μουτρα κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ειλικρινά εύχομαι να είναι η πρώτη και τελευταία φορά που σου συμβαίνει.

Εμάς η μικρή συνεχίζει και το κάνει και μάλιστα πάρα πολύ συχνά!! Τουλάχιστον 2 φορές το μήνα!!! Φυσικά και πήγαμε όπως καταλαβαίνεις σε ειδικό παιδονευρολόγο ο οποίος δε διέγνωσε τίποτα παθολογικό στο παιδί.Είναι καθαρά πρόβλημα συμπεριφοράς το οποίο ξεπερνιέται όταν αρχίζει και μπαίνει η λογική στο παιδί..δηλαδή γύρω στα 3-4 ή 5 χρόνια.

Μας καθυσύχασε λέγοντάς μας πως δεν πρόκειται να πάθει τίποτα απο το σύνδρομο αυτό.Τώρα έχουμα μάθει να ζούμε με αυτό :( Εχθές έπεζε στη παιδική χαρά..παραπάτησε και χτύπησε ελαφρά στο κουτελάκι της..γρατζουνίτσες μόνο...εεε...πάλι τα ίδια..μελάνιασε τεντώθηκε σαν τόξο και έχασε τις αισθήσεις της..μετά απο λίγα δευτερόλεπτα συνήλθε μόνη της και συνεχίσαμε το παιχνίδι.Βέβαια το παιδάκι αμέσως μετά το επεισόδιο είναι εμφανώς καταπονημένο..ζαλισμένο με μειωμένες αντοχές ..έτοιμο για ύπνο.Θέλω να σου πω να μην φοβάσαι..αν και το να βλέπεις έτσι το παιδί σου σε ταρακουνάει γερά..ακόμα και εμάς που πλέον έχει γίνει συνήθεια!

Όπως σου είπα έχω και επιστημονική γνωματευση απο πανεπιστημιακό παιδονευρολόγο..ότι δεν θα πάθει τίποτα απολύτως όσα επεισόδια τέτοια και να έχει.

Αν θέλεις σου δίνω τα στοιχεἰα του για να πας να μιλήσεις και εσύ..να σε ηρεμήσει περισσότερο...και να δει και το παιδί.Στείλε μου πμ αν θέλεις κάτι τέτοιο.

καλησπέρα, η μικρή μου είναι 21 μηνών κ απο τν 9ο μήνα τό ε΄χει πάθεί 5 φορές. η τελευταία ήταν την περασμένη Πέμπτη το απόγευμα όπου λόγω τσάτίλας κ μόνο άρχησε να κλαίει ώσπου άσπρισε, μλάνιασαν τα χείλια κ η γλώσσίτσα της και απλά λυποθήμησε χωρίς φυσικά να αναπνέει. το θέμα είναι ότι η δικία μου δεν κρατάει την αναπνοή της απλά κατά την τελευταία εκπνοή, δεν έχει άλλο αντοχή να κάνει άλλη εισπνοή με αποτέλεσμα να "χάνετε". γλωρίζεις αν είναι το ίδιο? έγινε καρδιογράφημα κ μέτρηση οχυγόνου την ίδια ημέρα στο νοσοκομείο που την πήγα μετά το συμβάν κ μου είπαν πως θα πρέπει να εξεταστεί απο παιδινευρολόγο. ψάχνωντας λοιπών για γιατρό, έτυχε να διαβάσω το μύνημά σου κ ειλικρίνά ενιοσα μια τεράστεια ανακούφηση που ,ότι μα ότι έχεις αναφέρει ήταν σαν να το έγραφα εγώ...για το μόνο που αλλάζεί είναι ότι δεν κρατάει την αναπνοή όπως σου ανέφερα...αλλά δεν έχει δύναμη να πάρει κ νέα. παρόλα αυτά η μικρή είναι ένα ατελείωτο ζιζάνιο ,ενεργητικότατη κ δεν το παρουσιάζει πο΄τε σε άλλον παρα μόνο σε εμένα αν της αρνηθώ κάτι....οι φοβίες μου είναι στα ύψη μή το πάθει με τους παππούδε; που την κρατάνε ώσες ώρες είμαι στη δουλεία...... να είναι καλά το μικρό σου κ ....ΚΟΥΡΑΓΙΟ..... :)

χαμογέλα...κάνεις τους άλλους να ζηλέυουν :P

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ!!!

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ.ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ ΤΟΥ ΑΠΟ 9 ΜΗΝΩΝ ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΑ 3 ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ !!!! ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΠΕΦΤΕ ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΓΕ ΔΥΝΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ(ΧΤΥΠΑΓΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΜΕΧΡΙ ΛΥΠΟΘΙΜΙΑΣ!). ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΕΙ(ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΒΡΕΞΑΜΕ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΚΑΙ ΚΟΝΤΑΨΕ ΝΑ ΠΟΥΝΤΙΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ). ΣΥΝΕΡΧΟΤΑΝ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ, ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΚΒΙΑΖΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ!! ΕΠΙΖΗΤΟΥΣΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ, ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΜΑΙΜΟΥΝΙ!!!! ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το έκαναν και τα δύο παιδιά μου, ο μικρότερος φτάνει μέχρι και το σημείο να λιποθυμήσει...πέφτει το κεφαλάκι του πίσω , κλείνει τα ματάκια...και συνέρχεται μετά μερικά δευτερόλεπτα.. και μάλιστα χωρίς να χτυπήσει..προχτές πήγε να το κάνει γιατί του πήραμε ένα στυλό απο τα χέρια..Εγώ με το που αρχίζει να κλαίει βάζω την παλάμη μου στη μουρίτσα του έτσι ώστε να πιάνω μύτη και στόμα και κάνω κυκλικές κινήσεις κάπως σαν να του τραβάω τη μουρίτσα προς το μέρος μου ..με αυτό τον τρόπο δεν τον αφήνω να κρατήσει την αναπνοή του γιατί κάθε φορά που του τραβάω τη μουρίτσα αναγκαστικά παίρνει ανασα, οπότε δεν λιποθυμάει..Θέλω επίσης να τονίσω πως το επικίνδυνο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να αρχίσετε να τραντάζετε το μωρό ή και να το πετάτε ψηλά!!! όπως κάνανε παλιά...έτσι μόνο κακό μπορεί να κάνετε!!!

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΑΚΟΜΑ ΤΡΕΜΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΣΗΜΕΡΑ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 16 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΝΟΗ ΤΗΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΕΙ. ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΛΙΠΟΘΥΜΗΣΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΩΡΑ ΠΡΙΝ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΕΙΜΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΕΡΙΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΑΣΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.....:? ΚΑΙ ΤΙ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ??? ΑΠΛΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΛΑΔΙ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ..... ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΥΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΝΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ ΕΤΣΙ.,.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο δικος μου κατι τετοια μου κανει. Αν του παρεις κατι που θελει απο τα χερια μελανιαζει. Δεν λιποθυμισε ποτε (ευτυχως) αλλα μαλλον για εκβιασμο το κανει. Συνηθως προτου του παρω κατι απο τα χερια που δεν πρεπει να εχει, φροντιζω να του αποσπω την προσοχη με κατι αλλο.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ Kalotina σε καταλαβαίνω!Ήμουν 7 μηνων εγκυος όταν είδα την ανιψιά του άντρα μου να το παθαίνει!Κόντεψα να μείνω.Ο φόβος μου μην το κάνει και η κόρη μου έγινε πραγματικότητα καθώς κρατάει κι αυτή την αναπνοή της!Είναι πολύ ψυχοφθόρο.Προσπαθώ την ώρα που αρχίζει το σπαρακτικό κλάμα να της δείχνω κάτι άλλο καινούριο για να μην έχουμε επεισόδια....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κι εμενα η κορουλα μου από την αρχη της ζωης της σχεδον καθε φορα που κλαιει της κοβεται η ανασα για λιγα δευτερολεπτα και γινεται κατακοκκινη. Εχω παγωσει με αυτα που διαβασα και μονο στην ιδεα οτι μπορει να συμβει και σε εμας....:-( Κουραγιο σε ολες τις μανουλες κι ευχομαι να μην ξανασυμβει....

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς μια από τα ίδια,και νόμιζα ότι ήμαστε πολύ λίγοι με αυτό το θεματάκι. Εμένα το παρουσίασε πρώτη φορά όταν ήταν 5 μηνών, από τα νεύρα της που δεν ήθελε να την αλλάξω,π'ατησε ένα δυνατό κλάμα και μετά κράτησε την αναπνοή της και λιποθύμησε,τα χρειάστικα και ήμουν και μόνη μου στο σπίτι. Απο τότε το κάνει συχνά πυκνά. Τελαυταία φορά ηταν χθες το βράδυ εκεί που έπαιζε με μια φίλη μου της κάνει ξαφνικά ενα δυνατό κου-κου τσα και παρτην κάτω την δικιά μου, σύνερχεταί και πάνω που λέω οκ. ξανά κάτω.Οταν συνήλθε ήταν κατακίτρινη σαν το λεμόνι,αλλα μετά από κανα 5λεπτο όλα οκ. και συνεχισε να παίζει αλλά αυτή τη φορά μόνη της,την φίλη μου ούτε να την δει.Και εμάς μας είδε παιδοκαρδιολόγος και παιδονευρολόγος και μας είπαν ότι δεν παθαίνει τίποτα από αυτό και θα το ξεπεράσει μόνη της γύρω στα 5 χρόνια,μέχρι τότε καλό κουράγιο.Ευχομαι σε όλες τις μανούλες που τραβούν κατι ανάλογο υπομονή και ψυχραιμία όσο δύσκολο και να είναι ,και είναι το ξέρω καλά, μπόρα είναι και θα περάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο μικρός είναι 7,5 και πριν κάποια ώρα του πήρε ο πατέρας του κάτι που πήγε να φάει και κράτησε την αναπνοή του, μελάνιασε γύρω απ'το στόμα, ασπρίσαν τα χείλια και γουρλωσε τα μάτια... τον πήρα αγκαλιά και όταν τον συνέφερα ξάπλωσε πάνω μου και για λίγα λεπτα βαριανάσαινε. Δεν λιποθήμησε πάντως.

Απο μικρός πάντα κρατάει την αναπνοή του όταν εκνευρίζεται και τον φυσάω και παίρνει ανάσα αλλά αυτή τη φορά το φύσιμα δεν έκανε τίποτα. Το καλοκαίρι έκανε κάτι αντίστοιχο αλλά δεν θα μάθουμε ποτε αν ήταν επειδή κράτησε την ανάσα του ή αν ήταν πνιγμός από κάτι που έβαλε στο στόμα του.

Πάντως είναι πολύ πολύ τρομαχτικό... και το χειρότερο είναι ότι εκείνη τη στιγμή πως μπορώ να είμαι σίγουρη ότι είναι αυτό και δεν είναι πνιγμός;;; Σ'αυτή την ηλικία σε δευτερόλεπτα βάζουν πράγματα στο στόμα και δεν το καταλαβαίνεις...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Λέγκω.Η μικρή μου κάθε φορά που έκλαιγε κρατούσε την αναπνοή της και μαύριζε το πρόσωπο της.Μόλις την καταλάβαινα τη φυσούσε στο πρόσωπο της όπως μου είχε πει η παιδίατρος.Αυτή ξαφνιαζόταν και έπαιρνε ανάσα.Αν την άφηνα έτσι έχανε τις αισθήσεις της.Το σταμάτησε περίπου 3 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμας το κανει ο μικρος μας απο 3-4 μηνων.

Οταν τον ειχε δει ο παιδιατρος μας ειπε οτι πρεπει να ειμαστε ψυχραιμοι και να .....κοιταζουμε αλλου !!!!!!!!!!!!!! εννοωντας οτι το παιδι καταλαβενει οτι ετσι τραβαει την προσοχη και μετα θα συνεχιζει να το κανει ολο και πιο συχνα , ενω αν δεν δωσουμε σημασια ( μπορουμε ομως?) θα σταματησει γρηγοροτερα να το κανει.

Επισης μας ειπε οτι το πολυ πολυ να λιποθυμησει το παιδακι γιατι σταματαει να οξυγονωνεται ο εγκεφαλος του , αλλα δεν παθαινει κατι χειροτερο.

Τωρα ο γιος μας ειναι 14 μηνων , μας το κανει μερικες φορες οταν χτυπαει αλλα δοξα το Θεο δεν μας εχει λυποθυμησει.Το κακο ειναι οτι η αδερφη του καθε φορα που τον βλεπει ετσι αρχιζει να κλαιει απο το φοβο της και θελει περισσοτερη ωρα αυτη να συνελθει απ' οτι το μωρο!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το εχει παθει μονο μια φορα η κορη μου γυρω στα 3,5 και μιλαμε για οτι πιο σοκαριστικο να βλεπεις το παιδι να χανεται στα χερια σου απο ενα πολυ απλο πεσιμο και να μην καταλαβαινεις τι γινεται

ευτυχως ηταν ψυχραιμος ο αντρας μου και της ανοιξε αμεσως το στομα, το οποιο κτρατουσε σφιχτα κλειστο, πηρε ανασα και συνήλθε

 

ήμασταν και μακρια απο αστικο κεντρο-νοσοκομειο, με χιονι (Χριστουγεννα) και οταν το σκεφτομουν τρελαινομουν

ο παιδιατρος βεβαια μου ειπε οτι αν ειχε συμβει κατι καοκο (χτυπα ξυλο) δε θα προλαβαιναμε ετσι κι αλλιως το νοσοκομειο

 

πολλες λαχταρες ρε παιδια με τα παιδια μας

οεραστικα να ειναι

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με τον παιδίατρο λογικά είναι κρατημα αναπνοης αλλά μου είπε να τον δει στο παίδων και ένας νευρολόγος για να αποκλειστεί οποιαδήποτε πιθανότητα επιληψίας. Πάντως στις δυο-τρεις περιπτώσεις που έμοιαζε ότι δεν μπορεί να πάρει ανάσα το φύσημα δεν έκανε τίποτα, ενώ όταν κάνει το κλασικό κράτημα αναπνοής με το φύσημα παίρνει ανάσα. Ο γιατρός μου είπε ότι σε αυτές τις περιπτώσεις αφήνεις το παιδί να χαλαρώσει και θα συνέλθει σιγά σιγά χωρις φυσήματα και πετάγματα.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας κι από μένα.....έχω και εγώ ένα μπέμπη 11 μηνών!εμένα ο μικρούλης ξεκίνησε να παθαίνει άπνοια στο κλάμα από περίπου 20 ημερών, είχε αλλεργία στην πρωτείνη του γάλακτος και δεν το είχε κατάλαβει ο παιδίατρος που τότε είχα και το παιδί είχε φρικτούς πόνους στην κοιλίτσα του.μόλις το ανακαλύψαμε είχε να κλάψει έτσι το μωρό πολύ καιρό.μετά από περίπου δύο μήνες έκλαψε ξανά έτσι επειδή αργήσα να του βάλω την πιπίλα (δηλαδή δέκατα του δευτερολέπτου...)και μετά ξανά ξανά και ξανά.αυτό που είδα εγώ ήταν ότι η κάθε απόμενη φορά ήταν χειρότερη από την προηγούμενη, η παιδίατρος μου είπε ότι όλο αυτό εξαρτάται από εμάς όταν το παιδί μας βλέπει σε πανικό το κάνει πιο έντονα και πιο έντονα, η μόνη λύση είναι να είμαστε ψύχραιμοι να τους μιλάμε ήρεμα και να τα φυσάμε στα μάτια και στο στόμα αλλά όλα αυτά με ψυχραιμία.................ποια ψυχραιμία που να την βρούμε?????????εγώ στις αρχές το μπορούσα να το αντιμετωπίσω ήρεμα όμως όταν έβλεπα ότι γινόταν όλο και πιο συχνά και όλο πιο έντονα δεν μπορώ να είμαι ήρεμη.προχθέ πήγαμε να κάνουμε το εμβόλιο μας, μέχρι τώρα δεν είχε κλάψει ούτε λίγο σε κάνένα εμβόλιο τώρα όμως όχι απλά έκλαψε, έμεινε στην κυριολεξία.έπαθε την πρώτη την ώρα που πήγε να κλάψει και κατάφερε και πήγε αναπνοή του ξανακόπηκε τρομάξαμε να το επαναφέρουμε, αφού και η παιδίατρος μας είπε "ε τώρα τρόμαξα πραγματικά και εγώ" λοιπόν ο με τι ψυχραιμία να το αντυμετωπίσουμε εμείς όλο αυτό...εγώ τόσο καιρό μπορώ να πω ότι κάπως το κατάφερνα τώρα όμως μετά κι από αυτό έχω γίνει ένα ράκος δεν μπορώ να διαχειριστώ...........και όσο σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει κάτι για να μας κάνει νοιώθουμε ασφάλεια κάτι μια συκευή οξυγόνου δεν ξέρω κάτι άλλο......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...