Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιδόματα και Εφορία


Recommended Posts

Αν δεν σε ενδιαφέρει να καλύψεις κάποιο τεκμήριο καλά έκανε γιατί βαριόταν. Αν όμως έχεις θέμα να του το ξαναπάς:cool:

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν δεν σε ενδιαφέρει να καλύψεις κάποιο τεκμήριο καλά έκανε γιατί βαριόταν. Αν όμως έχεις θέμα να του το ξαναπάς:cool:

 

Ναι, δεν εχω κατι να καλυψω μαλλον γι'αυτο..

Αλλα σιγουρα θα βαριοταν κιολας:-P:-P:-P:-P Δυσκολοι καιροι για λογιστες

Link to comment
Share on other sites

Πιο αναλυτικα δε μπορουσε να τα πει η Ρεα ..... Οτι ειπε ισχυει!

 

 

desperate_mary Δυσκολοι καιροι οντως αφου καμια φορα αναρωτιεμαι......εγω γιατι συνεχιζω να ειμαι ψυχραιμη????

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πληροφοριακά λοιπον, ο λογιστής μου είπε ότι τα επιδόματα δεν είναι υποχρεωτικό να τα δηλώσω. Αν θελω να τα δηλωσω, μπαινουν στον κωδικό 660 "Εισοδήματα που αποκτήσατε το 2009 τα οποία απαλλάσσονται από το φόρο, φορολογούνται με ειδικό τρόπο, καθώς και από μερίσματα ημεδαπών ΑΕ κτλ". Στην εκκαθάριση δεν εμφανίζεται το ποσο αυτό.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανονικά δηλώνουμε όλα τα εισοδήματα μας απ όπου και να προέρχονται, άσχετα αν δεν φορολογουνται τελικά.Γι' αυτό άλλωστε το ΙΚΑ δίνει και χαρτί βεβαίωσης είσπραξης για φορολογική χρήση.

Δεν είναι κακό.Πότε δεν ξέρεις ποτε θα κληθείς να δικαιολογίσεις ένα εισόδημα ή κάποια αγορά.Ζούμε σε παλαβούς καιρούς!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Υπάρχει κάποιο από τα επιδόματα-εισόδημα το οποίο πρέπει να το δηλώσουμε στην εφορία και αν ναι μας δίνει βεβαίωση ο φορέας Εργοδότης-ΙΚΑ-ΟΑΕΔ;

Αναφέρομαι στις 25 ημέρες ασθενείας που πληρώνει ο εργοδότης, στα επιδόματα τοκετού και λοχείας από το ΙΚΑ, στη συμπληρωματικη παροχή μητρότητας του ΟΑΕΔ, στο επίδομα τέκνου από τον ΟΑΕΔ και βέβαια στις αποδοχές από το 6μηνο του ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο από τα επιδόματα-εισόδημα το οποίο πρέπει να το δηλώσουμε στην εφορία και αν ναι μας δίνει βεβαίωση ο φορέας Εργοδότης-ΙΚΑ-ΟΑΕΔ;

Αναφέρομαι στις 25 ημέρες ασθενείας που πληρώνει ο εργοδότης, στα επιδόματα τοκετού και λοχείας από το ΙΚΑ, στη συμπληρωματικη παροχή μητρότητας του ΟΑΕΔ, στο επίδομα τέκνου από τον ΟΑΕΔ και βέβαια στις αποδοχές από το 6μηνο του ΟΑΕΔ.

 

Δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς , θα σου πω τι έκανα εγώ :Έβαλα στη δήλωση μου τη βεβαίωση αποδοχών που πήρα από τον εργοδότη μου (οι ημέρες ασθενείας που τις πλήρωσε συμπεριλαμβάνονται) και σε ότι αφορά ΙΚΑ και ΟΑΕΔ δεν μπήκα καν στον κόπο να ρωτήσω και να στηθώ σε ουρές για να πάρω βεβαιώσεις ,άλλωστε και όλα αυτά να τα δήλωνα , κάτω από το αφορολόγητο θα ήμουν). Άρα , επιδόματα κυοφορίας-λοχείας , 6μηνο και συμπληρωματική παροχή μητρότητας δεν τα έβαλα στη δήλωση , όσο για το οικογενειακό επίδομα , αν εννοείς αυτό , δε νομίζω να το δηλώνει κανείς , αν ήταν έτσι θα μας έδιναν το αντίστοιχο χαρτί από τον ΟΑΕΔ (πιστεύω)...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...