Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ

Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω τι κανουμε εμεις οι γυναικες για τον εαυτο μας οταν εχουμε να φρονησουμε τοσα πραγματα σπιτι, παιδια, εργασεια , λοιπες εξωτερικες δουλειες . τι χρονο δινειται προσωπικα στον εαυτο σας σαν απολαυση σε καθημερινη βαση η εστω μεσα στην εβδομαδα. τι ειναι αυτο που σας κανει να ξεφευγεται απο την καθημερινη ρουτινα της ζωης . μια απολαυση που λενε ειναι ολα τα λεφτα . ακουω αποψεις κοριτσια!!!!!!!!!!!!!:rolleyes:

Διαφημίσεις

Καλημέρα.

Εγώ μέχρι τώρα δυστυχώς το μόνο που έκανα για τον εαυτό μου ήταν μια ώρα κομμωτήριο τη βδομάδα. Ο μοναδικός χρόνος που αφιέρωνα για τον εαυτό μου μέσα στην ημέρα ήταν 3 τσιγάρα το βράδυ με μια κόκα κόλα μπροστά στην τηλεόραση.

Τώρα πια είπαμε με τον άντρα μου να έχουμε ένα απόγευμα τη βδομάδα ο καθένας ελεύθερο. Ελπίζω να καταφέρω να πάω καμμια ώρα γυμναστήριο ή να πιω καφέ με κανά φίλο... Ακόμα στα σχέδια είμαστε, Ελπίζω να τα καταφέρουμε!!

[sIGPIC][/sIGPIC]Χάρης και Αλεξάνδρα 27/01/2008

Kαλημέρα,

Εγώ κατάφερα να γραφτώ σε ένα γυμναστήριο, το οποίο έχει πρόγραμμα 30 λεπτών. Οπότε μετά τη δουλειά και ενώ ξέρω ότι κοιμάται το μωρό μου, πάω από εκεί, κι' αυτό γιατί έχω ακόμα μειωμένο ωράριο μητρότητας, όταν ξεκινήσει κανονικά 8ωρο δεν ξέρω αν θα τα καταφέρνω.

Αυτό όμως που δεν χάνω με τίποτα είναι μία φορά τη βδομάδα καφεδάκι ή σινεμά ή θέατρο με τις φίλες μου.

Το βραδυ τηλεοραση η βιβλιο.

Και πριν μεινω εγγυος γυμναστηριο( μετα απο ποσαααααααααα χρονια, μολις αποφασισα να ξεκινησω...τσουπ εμεινα εγγυος και σταματησα)

QJZup3.png

bxuCp3.png

Καλημέρα !

Ωραίο θέμα ανοίξατε !

Εγώ μετά το 2ο παιδί ιδίως και το μπάνιο, σε καθημερινή βάση, το βρίσκω πολυτέλεια, πόσο μάλλον να φτιάξω μαλλί ή να ξυριστώ (μετά τα μεσάνυχτα γίνονται αυτά - δεν ξέρω που το βρίσκω το κουράγιο)...

Κομμωτήριο γιοκ! Μια στο 2μηνο-3μηνο για κούρεμα και ανταύγειες, αλλά, τουλάχιστον έχω ίσιο και πλούσιο μαλλί οπότε τα διατηρώ περιποιημένα!

Νύχια (χέρια-πόδια) φτιάχνω μια φορά τον μήνα κι αυτό φυσικά Σάββατο πρωί.

Επίσης, εάν το πρωί καταφέρω να βαφτώ για το γραφείο, ε, αυτό είναι άθλος !

Ειλικρινά, η μόνη πολυτέλεια που απολαμβάνω είναι πως έχω ξεκλέψει ένα απόγευμα την εβδομάδα (2 ώρες περίπου), που πηγαίνω σε ένα κέντρο αισθητικής-αδυνατίσματος και ακολουθώ την θεραπεία μου (μηχανήματα παθητικής γυμναστικής, laser κλπ. γιατί για γυμναστήριο σε σταθερή βάση ούτε λόγος)... ευτυχώς βλέπω αποτελέσματα -σε συνδυασμό με δίαιτα έτσι? Μην τρελλαθούμε κιόλας....

Προσπαθούμε με τον άντρα μου να πιούμε έναν καφέ σαν άνθρωποι -μια φορά το 15νθήμερο εάν τα καταφέρουμε-... και, φυσικά, ο ύπνος είναι πολυτέλεια... Κάθε βράδυ όταν τα κοιμήσω αναρωτιέμαι εάν θα καταφέρουμε να κοιμηθούμε σερί, που λένε, αλλά, σε γενικές γραμμές, δεν έχω παράπονο. Συνήθως κοιμούνται όλη τη νύχτα...

Α! Κι όταν έχουμε να πάμε κάπου σε γάμο, βάφτιση κλπ. πάντα θα με μακιγιάρουν και θα με χτενίσουν οι ειδικές εννοείται !

Αυτά τα λίγα ... μανούλες !

x3lfp2?r=1334129047

ziswp2.png

Διαφημίσεις

κοριτσια ξερεται γιατι ανοιξα αυτο θεμα γιατι χθες το βραδυ το ειχα συζητηση με τον αντρα ποσο χρονο διαθετουμε για τον εαυτο μας στα ντινα και κωστας . εντελη βγαλαμε το συμπερασμα οτι και το μπανιο μας ειναι προσωπικος χρονος οταν εχεις δυο παιδια .και αυτο που ειπες καλη metaxaki για τον υπνο ημαστε και εμεις σε αυτη την φαση . οσο για το τι κανω για εμενα γυμναστηριο και ο αντρας μου καμια βολτα με τους φιλους του οταν δεν ειναι πολυ κουρασμενος.

Γεια σας και από μένα. Τις καθημερινές δεν έχω καθόλου χρόνο για μένα. Σάββατο σίγουρα κομμωτηριο και ένα χαλαρωτικό λούσιμο μασσάζ κεφαλιου εκεί. Κάθε 5-6 εβδομάδες Σάββατο πρωί πηγαίνω το μωρό στη μαμά μου και τρέχω να κάνω διάφορα μέχρι το απόγευμα που θα μου το φέρει. Δλδ καμμιά αισθητικό, κανένα καφέ ή στο πολύ σπάνιο δείπνο σε αγαπημένο εστιατόριο με τον καλό μου. Δε χαλιέμαι όμως, οι στιγμές που μου χαρίζει το μωρό μου κάθε μέρα είναι απόλαυση παρά την κούραση.

χμ...ωραίο θέμα:D

1) κάθε βδομάδα κομμωτήριο

2) κάθε σάββατο καφέ με μαμά,αδερφή ( φυσικά και τα μικρά 1 εγώ, ένα η αδερφή )

3) κάθε βράδυ διάβασμα

4) ψώνια ρούχα,παπούτσια

5) κάθε δίμηνο κανένα μασαζάκι

6) 3 φορές την εβδομάδα επανάλειψη παρά πέντε

7) πολύ συχνά στην πλατεία στη γειτονιά μας, ο μικρός παίζει και εγώ την πέφτω σε ένα παγκάκι με μια coca cola και ένα τσιγάρο και "φιλοσοφώ:lol:

8.)και το καλύτερο από δω και πέρα που φτιάχνει ο καιρός και εκεί που μένω είμαστε ακόμη σα γειτονιά, τα παιδιά παίζουν άνετα χωρίς να φοβόμαστε αυτοκίνητα και οι μεγαλύτεροι ότι προκύψει από καφεδάκι μέχρι να ψήνουμε καλαμπόκια ή σουβλάκια.

rQGhp3.png

Καθημερινές (αν δεν είμαι ΠΟΛΥ πτώμα) η απόλαυσή μου είναι αργά το βράδυ να βλέπω μόνη μου καμιά ξένη σειρά (απ' αυτές που αναφέραμε σε άλλο τόπικ).

Προσπαθούμε με τον άντρα μου να βγαίνουμε εναλλάξ, όταν προκύψει παρέα για καφέ, τουλάχιστον κάθε 2 εβδομάδες.

Τώρα οι δυο μας, έχουμε καταφέρει να βγαίνουμε (κοιμίζουμε τον μικρό στα πεθερικά) κάθε 1-2 μήνες.

Αλλά το δυσκολότερο είναι ότι είσαι ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ και δεν έχεις τόσο όρεξη να βγεις! ;)

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u

1-2 ποτηρακια κρασακι καθημερινα , περπατημα και βολτα στις βιτρινες μονη μου και ισως και κανα καφεδακι αμα δε βαριεμε .

Καμια ωρα διαβασμα αμα εχω κουραγιο , καμια βολτα με τη μαμα μου ή να παω να τη δω . Τεταοια απλα πραγματα , ααα και 1-2 φορες το μηνα κανα καφε με φιλες αλλα το ψηλοβαριεμε προτιμω μονη

Διαφημίσεις

Φοβερο θεμα. Ως full time μαμα 24/7 το μονο που ισως κανω για μενα (οφελημο) ειναι η γυμναστικη 1 ωρα την ημερα 5 μερες την εβδομαδα. Απο εκει και περα ζομπιαζω μπροστα στην TV μολις κοιμηθει η μικρη. Δεν εχω ορεξη για τιποτα αλλο. Τωρα σκεφτομαι (επειδη την γνωρισα απο παιδικη χαρα) να γνωριστουμε καλυτερα με μια νταντα και να ερχετε 1 φορα την εβδομαδα 1 βραδυ δηλαδη αντε 2 στην καλυτερη οταν εχει κοιμηθει η μικρη να την προσεχει κανα 2ωρο να πηγαινουμε με τον αντρα μου για κανα φαι ή καμια βολτα. Τιποτα αλλο.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Κανω οτι και πριν γιατι ο μπεμπουλης ειναι μικρος και καθεται οπου τον βαλεις.:):):):):):):):):):)

Αντιθετως ΔΕΝ σιδερωνω γιατι οταν μαζευεται ο Ολυμπος και ο Κισσαβος, λεω ψεματα στον αντρα μου οτι ο μπεμπουλης γκρινιαζε και τα παει στην πεθερα μου να τα σιδερωσει εκεινη!!!!!!!

Ντροπη μου, το ξερω, αλλα τη μισω πολυ!!!!!!!

Κανω οτι και πριν γιατι ο μπεμπουλης ειναι μικρος και καθεται οπου τον βαλεις.:):):):):):):):):):)

Αντιθετως ΔΕΝ σιδερωνω γιατι οταν μαζευεται ο Ολυμπος και ο Κισσαβος, λεω ψεματα στον αντρα μου οτι ο μπεμπουλης γκρινιαζε και τα παει στην πεθερα μου να τα σιδερωσει εκεινη!!!!!!!

πολυ μου αρεσε αυτο λες να το κανω και εγω για να εχω ποιο πολυ χρονο . ξερεις ομως θα πρεπει να εχω καθε μερα την πεθερα σπιτι . αστο καλητερα:lol:

Πολυ γελασα!!!Καλα κανεις μπραβο...αντε να ακουσουμε κ αλλα να παιρνουμε ιδεες.

Διαφημίσεις

πολυ μου αρεσε αυτο λες να το κανω και εγω για να εχω ποιο πολυ χρονο . ξερεις ομως θα πρεπει να εχω καθε μερα την πεθερα σπιτι . αστο καλητερα:lol:

Οχι Οχι Οχι!!!!!!!!

Τα φορτωνει ο αντρουλης στο αυτοκινητο και τα παει σπιτι της!!!!

Ποτε η πεθερουλα μεσα στο σπιτι καθε μερα!!!

Φτου κακα!!!!

ξέχασα και κάτι πάαααααααρα πολύ σημαντικό.:P

κάθε παρασκευή μεσημέρι που γυρνάω σπίτι και όλα είναι στην τρίχα,δεν υπάρχει ούτε ασιδέρωτο, ούτε άπλυτο και τα πάντα είναι πεντακάθαρα και συμαζεμένα.Ερχεται στο σπίτι η όλγα η κοπέλα για τις δουλιές.είναι απλά τέλεια.

είναι η μόνη μέρα που σηκώνομαι το πρωί και δεν κάνω τίποτε άλλο εκτός από το να ετοιμαστώ για τη δουλειά και ο μικρός για το σχολείο.

rQGhp3.png

Οχι Οχι Οχι!!!!!!!!

Τα φορτωνει ο αντρουλης στο αυτοκινητο και τα παει σπιτι της!!!!

Ποτε η πεθερουλα μεσα στο σπιτι καθε μερα!!!

Φτου κακα!!!!

λες εκει που παω τα παιδια και τα κραταει για το γυμναστηριο να της πηγενω και τα ρουχα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

καταρχην κανω ονειρα...αυτο μπορω ανετα να το κανω ειτε ειμαι μαζι με το μικρο ειτε ειμαι μονη μου...:P

εμενα ο μικρος κοιμαται 20:00-20:30 το πολυ οποτε εχω χρονο μετα και να μιλησω στο τηλ και το τσιγαρακι μου να κανω στο μπαλκονι και να χαζεψω στη τηλεοραση και οτι αλλο θελω.για μενα πλεον ολα ειναι θεμα προγραμματος.εφοσον ο μικρος κοιμαται νωρις μπορω ολα να τα ρυθμισω και να ασχοληθω και με τον ευατο μου.

οταν ειναι εδω ο αντρας μου ο χρονος μας ειναι πολυ πιο δημιουργικος.καθε σαββατο πρωι παιρνει το μικρο κανα 3ωρο και σαν αντρες πανε για καφε με το νονο του μικρου και το γιο του που εχει ιδια ηλικια με το μικρο μας.:P

οποτε εχω δικες μου τρεις ολοκληρες ωρες σιγουρα.:P;-)

αλλα και με φιλους που βγαινουμε για καφε με τα μικρα μας ειναι ωραια.

μανικιουρ-πεντικιουρ-αποτριχωση κτλ τα κανω μια φορα το μηνα που αφηνω το μικρο στη μαμα μου και καθε τρεις μηνες παω και κανω ανταυγιες.

ολα καλα λοιπον,παντως το τσιγαρακι που κανω καθε βραδυ στο μπαλκονι και αμρενιζει το μυαλο μου μου δινει δυναμη και ξεκουραση.

λες εκει που παω τα παιδια και τα κραταει για το γυμναστηριο να της πηγενω και τα ρουχα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ναι! ετσι γινεται τα πας την μια φορα και τα περνεις την επομενη. Εγω το κανω με την μαμα μου και κατι σεντονια, πουκαμισα και τρεπεζομαντηλα που θελουν προσοχη και δεν τα βιαζομαι κιολας.

,παντως το τσιγαρακι που κανω καθε βραδυ στο μπαλκονι και αμρενιζει το μυαλο μου μου δινει δυναμη και ξεκουραση.

όντως τέλεια αίσθηση και ιδιαίτερα το χειμώνα.........

rQGhp3.png