Recommended Posts

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να μην δώσεις τρίτο γεύμα και αντι αυτού να θηλάζεις. Σου έχει αντικαταστήσει φαντάζομαι είδη τα δυο γεύματα τα οποία είναι υπεραρκετά για να πάρει βιταμίνες και σίδηρο. Μέχρι το πρώτο έτος οι στέρεες είναι συμπληρωματικές του θηλασμού όχι το ανάποδο. Τσέκαρε το και αυτό..... τι είναι το τρίτο γεύμα που δίνεις? Μήπως της πέφτει πολύ το φαγητό? Είναι μικρή ακόμα για τρια γεύματα.............

Διαφημίσεις

10-11 φρουτοκρεμα 2-3 λαχανικα αλεσμενα 6-7 φαριν λακτε τι κανω λαθος

Δεν το βάζω σε βάση σωστό ή λάθος η κάθε μαμά κρίνει και αποφασίζει . Για μένα η φαρίν λακτέ ή η όποια κρέμα είναι εντελώς περιττή και βλαβερή γιατί προσθέτει στον οργανισμό ζάχαρη και αγελαδινό γάλα (συν τα άλλα που με το ζόρι τα διαβάζω στην ετικέτα). Μέχρι το πρώτο έτος δεν είχα καμία ιδιαίτερη πρεμούρα για 3 γεύμα ίσα ίσα προσπαθούσα να θηλάζω περισσότερο μπας και γλιτώσω τα νυχτερινά ξυπνήματα (εμείς μέχρι 6 μηνών κοιμόμαστε σερί 8 ώρες μετά τις στέρεες άρχισε να ξυπνάει για να αναπληρώσει τους θηλασμούς). Μπορείς να διαβάσεις αυτήν εδώ την ενότητα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39697 νομίζω ότι θα δεις τα πράγματα λιγάκι διαφορετικά....... κυρίως επειδή δεν θέλεις να αποθηλάσεις ακόμα...:)

Και μέχρι εδώ που έφτασα το κατάφερα με τη βοήθεια σας οι γιατροί που επισκέφτηκα ούτε λόγος για αποκλειστικό θηλασμό με την πρώτη ευκαιρία μου έλεγαν για συμπλήρωμα. θα το μελετήσω πολύ προσεκτικά. Χίλια ευχαριστώ

.png

Μαράκι_Φ ακριβώς τα ίδια περνάμε κι εμείς,ξυπνάει τη νύχτα συνεχώς και πράγματι αυτή η συμπεριφορά της συνέπεσε χρονικά με την έναρξη των στερεών!Έχει πάρα πολλά αέρια και πιστεύω ότι την πονάει η κοιλίτσα της,μέχρι να προσαρμοστούν ένα κάτιτις το παθαίνουν!Βέβαια εγώ την έβαλα δίπλα μου στο κρεβάτι και βρήκα την υγειά μου!Μάλλον έτσι παρηγοριέται:P

0o6mc0dhtv0xf4j4.png

Ο δικός μου γιός είναι τώρα 10 μηνών,τρώμε φρουτόκρεμα,αυγό,κρεατόσουπα ή κοτόσουπα ή χορτόσουπα και ρυζάλευρο το απόγευμα.Όταν ήταν 6 μηνών περίπου τον πήγα στο δωματιό του για κανά δύο μήνες μέχρι να γίνει 8 μηνών ξυπνούσε 1 φορά την νύχτα (τελευταίο γεύμα γύρω στις 21,30 -22) για να θηλάσει (παρόλου που είχε βγάλει και 4 δοντάκια μέχρι τότε δεν μας ενόχλησε καθόλου). Από εκεί και δώθε ξυπνάει περισσότερες φορές 3-4 και όταν πάω να τον βάλω στην κούνια του κοιμάτε κανά 10 λέπτο με μισάωρο και "πετάγεται" με κλάματα μέχρι να τον πάρω αγκαλιά.Συγκεκριμένα χθες το βράδυ από τις μία και μετά μέχρι το πρωί είχαμε το ίδιο σκηνικό.Να τον βάζω στο στήθος να κοιμάτε και όταν να τον πηγαίνω στην κούνια του να ξυπνάει.Στο δικό μας το κρεββάτι όταν τον αλλάζω κοιμάτε μια χαρά.Από τότι μας είπε ο παιδίατρος (δεν είναι θέμα πείνας ή να τον πανάνε τα δοντάκια του ή να θέλει άλλαγμα) απλά άρχισε να καταλαβαίνω και προσπαθεί να τον πάρουμε στο δωματίο μας. Επίσης αμά τον βάλουμε στο καρότσι κοιμάτε μια χαρά!!!! Επειδή από την αυπνία εγώ και ο συζυγός μου θα πέσουμε κάτω,παρακαλώ καμιά βοήθεια για το συγκεκριμένο θεμά!!!!!

Κορίτσια μιας που μιλάμε για βραδινό ύπνο να μου πείτε την γνώμη σας κι εσείς?

Η μικρή μου κόρη είναι ενός χρονών και εφτά μηνών. Πολύ καλή σε κιλά και ύψος. Προσπαθώ εδώ και καιρό να της κόψω το ξύπνημα στις 2 τα ξημερώματα αλλά είναι αδύνατον. Την ταίζω κανονικό φαγητό στις 8 το βράδυ, της δίνω γάλα στις 9-10 ενώ κοιμάται αλλά στις 2 θα ξυπνήσει να πιει 240ml γάλα. Όποτε προσπάθησα να της το κάνω πιο αραιό ή να της δώσω χαμομήλι απλά με ξύπναγε όλο το βράδυ.

Εχει κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία?

κι εμεις εδω με προβλημα. Η μικρη μου κοιμαται αρκετα καλα 3-5 ωρες το βραδυ και μετα δεν ηρεμει με τιποτα παρα μονο στην αγκαλια μου...δεν ειναι θεμα πεινας σιγουρα, γιατι την παιρνω στο κρεβατι και την θηλαζω ξαπλωμενη,τρωει για λιγο και μετα πιπιλαει.Εχει πολλα αερια και κουναει συνεχως τα ποδια της. Εχει να κοιμηθει ηρεμα παρα πολυ καιρο. Αρχικα ηταν μπουκωμενη η μυτη της και δεν μπορουσε να ανασανει, επειτα ξεκινησαν τα δοντακια. Στις στερεες εχουμε μπει εδω και 2-3 μερες, προς το παρον της δινω μονο μηλο, αρα δεν ειναι απο αυτο.

Ρωτησα τον παιδιατρο αν τα πολλα αερια οφειλονται στα δοντια και μου ειπε οχι, απλα σε αυτη την ηλικια αλλαζει λεει η χλωριδα του εντερου....τι γνωμη εχετε για αυτο;

Κι εμείς είχαμε πάρα πολλά αέρια όταν ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές.Τις τελευταίες μέρες πάμε καλύτερα.Όμως στο θέμα του ύπνου είμαι απελπισμένη!Μέχρι τους 6 μήνες ξυπνούσε το πολύ 3 φορές.Πλέον μπορεί να ξυπνήσει και δέκα φορές!:shock:Έχω κουραστεί πάρα πολύ,ειδικά τις τελευταίες 2 εβδομάδες που αλλάξαμε δωμάτιο.Κάνει ακριβώς τα ίδια που περιγράφει η Τ_ΒΑ και καταλήγω πάντα στο δωμάτιο της να κοιμάμαι μαζί της στο κρεβάτι.Μόνο έτσι κοιμάται ήρεμα!Σκέφτομαι να πάρω το βιβλίο "Κοιμίσου παιδί μου" μήπως και με βοηθήσει...Έχω απελπιστεί κυρίως γιατί ο άντρας μου δε θέλει να κοιμίζουμε την μικρή συνεχώς μαζί μας...

0o6mc0dhtv0xf4j4.png

σοφι εχω διαβασει αναλογο βιβλιο (αμα θες να στο στειλω σε pdf)

καταφερα να κοιμαται εστω και λιγο η μικρη στην κουνια της αλλα μετα απο 4-5 ωρες ξυπναει και χτυπιεται...ουτε στο κρεβατι μαζι μου δεν κοιμαται μονο στην αγκαλια μου ηρεμει. Στο τελος του βιβλιου ελεγε οτι σε περιπτωσεις που κατι τους ενοχλει (πχ δοντια) δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα!!!!

Διαφημίσεις

θα μπορουσες να μου το στηλεις και εμενα σε παρακαλω γιατι εχω αγανακτησει. Πλεον κοιμαται μονο στο στηθος και αμα της το παρω χαλαει τον κοσμο.Θα καταρευσω νομιζω

.png

ναι βεβαιως, το απογευματακι γιατι τωρα ειμαι στην δουλεια! ειναι στα αγγλικα αλλα διαβαζεται ευκολα

σοφι εχω διαβασει αναλογο βιβλιο (αμα θες να στο στειλω σε pdf)

καταφερα να κοιμαται εστω και λιγο η μικρη στην κουνια της αλλα μετα απο 4-5 ωρες ξυπναει και χτυπιεται...ουτε στο κρεβατι μαζι μου δεν κοιμαται μονο στην αγκαλια μου ηρεμει. Στο τελος του βιβλιου ελεγε οτι σε περιπτωσεις που κατι τους ενοχλει (πχ δοντια) δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα!!!!

Δηλαδή κάτι καλύτερο κατάφερες διαβάζοντας το βιβλίο!Αν δεν σου είναι κόπος θα ήθελα κι εγώ να το διαβάσω!Δεν μου έχουν μείνει και πολλές επιλογές πλέον.Θα δοκιμάσω ό,τι μπορώ!Σ'ευχαριστώ πολύ!:)

0o6mc0dhtv0xf4j4.png

κοριτσια σας το εστειλα!!

ναι σαφως και ειδα αλλαγη..πριν κοιμοταν ολο το βραδυ μαζι μας, ισως και να εβλεπα περισσοτερη αν ειχα παραπανω αντοχες...αλλα μετα απο τοσους μηνες αυπνιας δεν αντεχω να ειμαι ολο το βραδυ αυπνη και να προσπαθω!

Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία!

Χρονιάρα μέρα και εγώ έχω τα ψιλοχάλια μου, χοντροχάλια θα έλεγα... Η μπουμπού μου έγινε 11 μηνών και θηλάζει από την πρώτη της ημέρα. Σκόνη δεν έχει πει καθόλου.

Το πρόβλημα που μας ταλαιπωρεί είναι ότι ξυπνάει πάρα πολλές φορές όλη νύχτα, με κλάματα, κάτι που ξεκίνησε από αρχές Ιουλίου που ήταν 6 μηνών. Το τελευταίο διάστημα η κατάσταση έχει ξεφύγει. Ξυπνάει περίπου 8 με 10 φορές και μπορεί σε κάποιες φάσεις να μείνει ξύπνια για 1,5 ώρα ή και παραπάνω... Αυτό συμβαίνει κάθε βράδυ. Οι αντοχές μας έχουν εξαντληθεί, ο σύζυγος εργάζεται σκληρά και έχει ανάγκη την ανάπαυση, εγώ θηλάζω όλη νύχτα και κουτουλάω, πολλές φορές δεν της αρκεί ούτε το στήθος, δεν ξέρω, τα έχω χαμένα για πρώτη φορά, ίσως φαίνεται και στον τρόπο που γράφω, δεν μπορώ πλέον να συγκροτήσω τη σκέψη μου. Ακούω τρυγύρω όλα τα παιδάκια κοιμούνται και μου φαίνεται απίστευτο. Το οικογενειακό περιβάλλον μου λέει πως φταίει ο θηλασμός και πως δεν μπορώ να τη χορτάσω. Άρχισα να το θεωρώ πιθανό. Έχω διαρκώς νεύρα και δεν μπορώ να χαρώ το μεγάλωμά της γιατί σέρνομαι. Κυριολεκτικά. Δοκίμασα να της δώσω γάλα με μπιμπερό που είχα αντλήσει με θήλαστρο και το είχα φυλάξει στην κατάψυξη αλλά δεν πήρε ούτε 1 ml. Αρενείται κατηγορηματικά και το θεωρώ φυσικό αφού το μπιμπερό το γνώρισε ως μέσο για να πιει νεράκι. Από δόντια, ξεκίνησε την Αύγουστο και έχουμε φτάσει στα 6. Τον τελευταίο μήνα δεν έβγαλε κανένα.

Το πρόγραμμα διατροφής της έχει ως εξής :

Πρωϊ : Θηλασμός από 1 στήθος

Δεκτιανό : Φρούτο σε βαζάκι (εδώ και ενάμιση μήνα αρνείται τα φρέσκα, έχω δοκιμάσει τα πάντα!)

Μεσημεριανό : Κρεατοχορτόσουπα ή κοτόπουλο, πάντα με συνοδεία λαχανικών και αμύλου.

Μετά το μεσημεριανό : Θηλασμός από ένα στήθος για να κοιμηθεί.

Απογευματινό : Μέχρι πριν 15 ημέρες έτρωγε γιαούρτι αγελαδινό (χωρίς την πέτσα) ή φαρίν λακτέ. Εδώ και 15 ημέρες δεν τρώει τίποτε για απογευματινό, με το ζόρι 1 μπισκότο μιράντα ή 2 φέτες μανταρίνι σε κομματάκια. Της αρέσει πολύ το ψωμί, της δίνω ψιχουλάκια.

Βραδινό : Θηλασμός και από τα δύο στήθη, και όσες φορές ξυπνάει προσφέρω στήθος για να ξανακοιμηθεί.

Μανούλες δώστε μου τα φώτα σας, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σημ. : Αισθάνομαι ότι έχει μειωθεί το γάλα μου καθώς κάποτε μετρούσα της γουλιές της και ήταν τριπλάσιες. Τώρα πια παίρνει 30, το πολύ 40 γουλιές από το ένα στήθος και αδιάζει.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Διαφημίσεις

εγω πιστεύω οτι το πρόβλημα της δεν είναι το λίγο γάλα αλλα πονάει πολύ απο τα δόντια και βρίσκει παρηγοριά στο στήθος σου. Της δίνεις κάποιο παυσίπονο;

καλή χρονιά σε όλους, με υγεία πάνω απ´ όλα.

magia melissa, σήμερα η κόρη μου κλείνει τον πρώτο της χρόνο. Τα ίδια ακριβώς έχουμε και εμείς. Τώρα γραφω και την έχω αγκαλιά και κοιμάται. Αν την βάλω στο κρεββάτγι ξυπνάει. Μόνο το βράδυ κάθεται στο κρεββάτι και ξυπνάει - θηλάζει συνεχώς. Δεν είσαι μόνη σου. Βέβαια δεν ξέρω αν αυτό σου δίνει κουράγιο, εμένα κάποιες φορές ναι.

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και υπομονή. Ελπίζω να βελτιωθουν τα πραγματα.

εγω πιστεύω οτι το πρόβλημα της δεν είναι το λίγο γάλα αλλα πονάει πολύ απο τα δόντια και βρίσκει παρηγοριά στο στήθος σου. Της δίνεις κάποιο παυσίπονο;

Ναι Inaki, αν και ήμουν κατηγορηματικά αντίθετη στη χρήση τους, τελικά δεν άντεξα και πριν από λίγες ημέρες το δοκίμασα δύο φορές (depon) αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

καλή χρονιά σε όλους, με υγεία πάνω απ´ όλα.

magia melissa, σήμερα η κόρη μου κλείνει τον πρώτο της χρόνο. Τα ίδια ακριβώς έχουμε και εμείς. Τώρα γραφω και την έχω αγκαλιά και κοιμάται. Αν την βάλω στο κρεββάτγι ξυπνάει. Μόνο το βράδυ κάθεται στο κρεββάτι και ξυπνάει - θηλάζει συνεχώς. Δεν είσαι μόνη σου. Βέβαια δεν ξέρω αν αυτό σου δίνει κουράγιο, εμένα κάποιες φορές ναι.

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και υπομονή. Ελπίζω να βελτιωθουν τα πραγματα.

Πραγματικά, δεν αντέχω άλλο polaki. Να φανταστείς, ήθελα να ξεκινήσω προσπάθειες για 2ο παιδάκι τώρα που η μικρή μου θα χρονίσει, αλλά πλέον ούτε κατά διάνοια δεν μου περνάει από το νου.

Έχω μιλήσει με την παιδίατρο για το πρόβλημά μας αλλά δεν είδα φως. Ήταν της γνώμης να της δώσουμε παυσίπονο για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να είναι από τα δόντια και αν συνέχιζε η κατάσταση αυτό θα σήμαινε ότι είναι χούι, και μας πρότεινε να την αφήνουμε να κλαίει ως ότου της κοπεί το χούι. Ωστόσο, ο σύζυγος είναι κατηγορηματικά αντίθετος σε κάτι τέτοιο και η αλήθεια είναι ότι και εμένα δε μου καλοφαίνεται αυτή η ιδέα. Όχι τίποτε άλλο, αλλά αν την αφήσουμε να κλαίει φτάνει σε σημείο να της κοπεί η ανάσα, μια φορά το δοκιμάσαμε και έκτοται δεν το ξακανάνουμε.

για όποια μαμά δεν αντέχει άλλο (το καταλαβαίνω) δεν υπάρχει χειρότερο από το να είσαι άυπνη συνέχεια προτείνω το 'κοιμήσου, παιδί μου' (σε πολλά βιβλιοπωλεία υπάρχει) να το διαβάσει η μαμά, να μεταφέρει αυτά που διάβασε στο μπαμπά και να ξεκινήσει την εκπαίδευση ύπνου...

καλή επιτυχία!!!

Πραγματικά, δεν αντέχω άλλο polaki. Να φανταστείς, ήθελα να ξεκινήσω προσπάθειες για 2ο παιδάκι τώρα που η μικρή μου θα χρονίσει, αλλά πλέον ούτε κατά διάνοια δεν μου περνάει από το νου.

Έχω μιλήσει με την παιδίατρο για το πρόβλημά μας αλλά δεν είδα φως. Ήταν της γνώμης να της δώσουμε παυσίπονο για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να είναι από τα δόντια και αν συνέχιζε η κατάσταση αυτό θα σήμαινε ότι είναι χούι, και μας πρότεινε να την αφήνουμε να κλαίει ως ότου της κοπεί το χούι. Ωστόσο, ο σύζυγος είναι κατηγορηματικά αντίθετος σε κάτι τέτοιο και η αλήθεια είναι ότι και εμένα δε μου καλοφαίνεται αυτή η ιδέα. Όχι τίποτε άλλο, αλλά αν την αφήσουμε να κλαίει φτάνει σε σημείο να της κοπεί η ανάσα, μια φορά το δοκιμάσαμε και έκτοται δεν το ξακανάνουμε.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πάντως και εμείς όταν την πονούσαν τα δόντια της δώσαμε παυσίπονο. Στο πόσο συχνά ξύπναγε δεν είδα καμία διαφορά, η διαφορά ήταν ότι το παιδί δεν ξυπνούσε κλαίγοντας.

Πάντως για να την αφήσω να κλάψει μέχρι να κοιμηθεί για να μάθει, ούτε λόγος. Με τον άνδρα μου είμαστε και εμείς κατηγορηματικοί. Τα προβλήματα που θα δημιουργηθού ν στη ψυχολογία του παιδιού είναι πολύ χειρότερα από τη δική μας ταλαιπωρία.

Πάντως εγώ δε βλέπω φως, τουλάχιστον άμεσα. Και προς το παρόν δε δουλεύω, αργότερα να δω τι θα κάνω.

Κουράγιο , ελπίζω να κοιμηθεί στο δημοτικό :-D

για όποια μαμά δεν αντέχει άλλο (το καταλαβαίνω) δεν υπάρχει χειρότερο από το να είσαι άυπνη συνέχεια προτείνω το 'κοιμήσου, παιδί μου' (σε πολλά βιβλιοπωλεία υπάρχει) να το διαβάσει η μαμά, να μεταφέρει αυτά που διάβασε στο μπαμπά και να ξεκινήσει την εκπαίδευση ύπνου...

καλή επιτυχία!!!

Αν αληθεύει, όπως διάβασα σε άλλη συζήτηση στο forum, ότι πρόκειται για σκληρή μέθοδο, δεν είμαι η κατάλληλη μαμά για να την εφαρμόσω... Προτιμώ το ξενύχτι και τα δρομολόγια... Εσύ Vicky-Elena το τόλμισες να υποθέσω?

Αν αληθεύει, όπως διάβασα σε άλλη συζήτηση στο forum, ότι πρόκειται για σκληρή μέθοδο, δεν είμαι η κατάλληλη μαμά για να την εφαρμόσω... Προτιμώ το ξενύχτι και τα δρομολόγια... Εσύ Vicky-Elena το τόλμισες να υποθέσω?

Δεν είναι σκληρή μέθοδος γιατί κάθε 1 λεπτό και μετά κάθε 2-3 λεπτά περίπου μπαινοβγαίνεις στο δωμάτιο, το χαιδεύεις το καθησυχάζεις, του δείχνεις ότι 'δεν έχεις εξαφανιστεί' και ξαναβγαίνεις. Σκληρή μέθοδος πιστεύω είναι να το αφήσεις να κλαίει μόνο του για πχ μισή ώρα, να σπαράζει και να κοιμηθεί τελείως παραπονεμένο. Το 'κοιμήσου παιδί μου' είναι κάτι ενδιάμεσο.. δηλ. ούτε το αφήνεις να σπαράζει ούτε και το μαθαίνεις συνέχεια στην αγκαλιά ή στο στήθος για να αποκοιμηθεί. Αν θέλεις ξεφυλλισε το σε κανένα βιβλιοπωλείο (διαβάζεται πολύ εύκολα και ευχάριστα να ξέρεις).

Εγώ το προτείνω αν νιώσεις κάποια στιγμή πως δεν αντέχεις άλλο το ξενύχτι επειδή ξέρω φίλες μου που το εφαρμόσανε με μεγάλη επιτυχία.

Εγώ το διάβασα αλλά 'πολεμάω' ειδικά με τις 'σιέστες' τους ύπνους την ημέρα...γιατί έχω να κάνω και με άλλα άτομα πχ γιαγιάδες!

Θα φροντίσω λοιπόν να το αγοράσω με την πρώτη ευκαιρεία μέσα στην επόμενη εβδομάδα... Θα σας γράψω τις εξελίξεις!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα