Recommended Posts

ναι!μεταφέραμε 2 βλαστοκύστες κι άλλες 2 στην καταψυξη.Η χοριακή μου ήταν μεν θετική αλλά μονοψήφια μετά την εμβρυομεταφορά, κι έτσι στον επόμενο κύκλο θα βάλουμε και τα άλλα 2.Απλά αγχώνομαι για το αν θα επιβιώσουν μετά την απόψυξη...:confused:

κι ίσως τελικά να μην είναι πολύ εκτός θέματος τώρα που το σκέφτομαι, γιατί και τα εμβρυάκια μου από σερπαφάρ προέκυψαν!!!:wink:

Διαφημίσεις

ναι!μεταφέραμε 2 βλαστοκύστες κι άλλες 2 στην καταψυξη.Η χοριακή μου ήταν μεν θετική αλλά μονοψήφια μετά την εμβρυομεταφορά, κι έτσι στον επόμενο κύκλο θα βάλουμε και τα άλλα 2.Απλά αγχώνομαι για το αν θα επιβιώσουν μετά την απόψυξη...:confused:

κι ίσως τελικά να μην είναι πολύ εκτός θέματος τώρα που το σκέφτομαι, γιατί και τα εμβρυάκια μου από σερπαφάρ προέκυψαν!!!:wink:

θα σου πω απο δικη μου εμπειρια, οταν ειχα κανει εξωσωματικη ειχα 10 ωαριακια τα οποια γονιμοποιηθηκαν και τα 10 στην εμβρυομεταφορα μου ειχαν βαλει 3 εμβρυακια και τα υπολοιπα στην καταψυξη.

στης επομενες προσπαθειες μου εβαζε 2κατεψυγμενα και 1 φρεσκο και οταν ρωτησα το γιατρο για πιο λογο μου ειπαι για να υπαρχουν περισοτερες πιθανοτητες γιατι ψυξη και αποψυξη μειωνοντε οι πιθανοτιτες κατι που δεν το πιστευω γιατι υπαρχουν κοπελες μεσα στο φορουμ μονο με κατεψυγμενα και ειχαν αποτελεσματα.

(ο δικος μου γιατρος που ειχα,ηταν μονο κοροιδια)

ελπιζω να βοηθεισα λιγακι

τι σου ειπαι ο γιατρος σου

συγνωμη που αργησα να σου απαντησω

8HiKp2.png

αυτό που μου είπε είναι οτι με το που αδιαθετήσω θα ξεκινήσουμε προετοιμασία του ενδομητρίου-λεπτομέρειες δεν ξέρω ακόμα-και το αν θα προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορά τελικά θα εξαρτηθεί από την κατάσταση των εμβρύων.Μου είπε οτι αν δεν είναι καλά μετά την απόψυξη δεν θα μπούμε στη διαδικασία αυτή, αλλά θα ξεκινήσουμε κανονική διέγερση από τον επόμενο ή μεθεπόμενο κύκλο, με τα κανονικά φάρμακα της εξωσωματικής...θα δείξει!Τον εμπιστεύομαι απόλυτα πάντως, και το κυριότερο με αντιμετωπίζει ανθρώπινα.

Αν επιτρέπεται, πού έκανες την προσπάθεια σου?και με ποιο γιατρό?στείλε μου πμ αν θέλεις, γιατί τώρα βγήκα πολύ εκτός θέματος!!!!!Ας μην κάνω κατάχρηση του τόπικ!!!

αυτό που μου είπε είναι οτι με το που αδιαθετήσω θα ξεκινήσουμε προετοιμασία του ενδομητρίου-λεπτομέρειες δεν ξέρω ακόμα-και το αν θα προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορά τελικά θα εξαρτηθεί από την κατάσταση των εμβρύων.Μου είπε οτι αν δεν είναι καλά μετά την απόψυξη δεν θα μπούμε στη διαδικασία αυτή, αλλά θα ξεκινήσουμε κανονική διέγερση από τον επόμενο ή μεθεπόμενο κύκλο, με τα κανονικά φάρμακα της εξωσωματικής...θα δείξει!Τον εμπιστεύομαι απόλυτα πάντως, και το κυριότερο με αντιμετωπίζει ανθρώπινα.

Αν επιτρέπεται, πού έκανες την προσπάθεια σου?και με ποιο γιατρό?στείλε μου πμ αν θέλεις, γιατί τώρα βγήκα πολύ εκτός θέματος!!!!!Ας μην κάνω κατάχρηση του τόπικ!!!

σου εστειλα π.μ

8HiKp2.png

Καλησπέρα!

αυτό τον μήνα πήρα σερπαφαρ για πρώτη φορά κ ο γιατρός μου δεν μου είπε να με παρακολουθεί όπως διάβασα σε πολλές από εσάς.

Έχω 1 παιδάκι μετά από 6 μήνες προσπάθειας και τώρα προσπαθώντας για το 2 εδώ και 1,5 χρόνο τζίφος κ έτσι πήρα την απόφαση μαζί με τον γιατρό να ξεκινήσω τα χάπια.

έχω κ πολυκιστικές ωοθήκες κάτι που δυσκολεύει τις προσπάθειες.

Τελευταία περίοδο είχα στις 18-9-13 και έκανα τεστ εγκυμοσύνης στις 18-10-13 που δυστυχώς ήταν αρνητικό:-(

Γενικά ο κύκλος μου δεν είναι σταθερός περίπου 32-40 ημέρες.

Σκέφτομαι να πάω κ σε 'αλλο γιατρό να μου πει την γνώμη του!

για πείτε μου κ εσείς να μου δώσετε θάρρος τι λέτε για τα; χάπια θα κάνουν δουλειά;

Ευχαριστώ

Καλημέρα δυστυχώς ήρθε η άτιμη σήμερα το πρωί:mad::-x:-x

άντε να δούμε αυτόν τον μήνα νέος κύκλος προσπαθειών

μίλησα με τον γυναικολόγο μου κ μου είπε τελικά να παίρνω 2 χάπια το πρωί κ ότι την 12 μέρα να πάω να με εξετάσει.

μακάρι να πάνε όλα καλά αυτό τον μήνα:wink:

Γεια σας κορίτσια, σήμερα έγινα μέλος κ εγώ..

Προσπαθούμε κ εμείς για παιδάκι κ έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις που υπάρχουν κ στην τελευταία εξέταση καταλαβαμε το πρόβλημα ποιο ήταν.. Είχα προβλήμα με την ινσουλινη μου κ είχα πάρει 25 κιλά χωρίς να ξέρω το γιατι εκτός που δεν είχα καθόλου περίοδο από τα 14 που ήρθε μια κ μοναδική φορα κ τώρα είμαι 26.. Ο γιατρός μου είπε να χάσω πρώτα τα κιλά κ να ρυθμισω την ινσουλινη για να ξεκινήσουμε θεραπεία.. Σε 3 μήνες τα έχασα κ τώρα μου έδωσε χάπια για να αδιαθετησω (περιμένω από μέρα σε μέρα) μετά θα πάρω τα σερπαφαρ για να δούμε αν θα κάνω ωορυξια.. Ειχε καμμία σας ίδιο πρόβλημα κ να τα κατάφερε να μείνει έγκυος;;

Καλησπέρα κορίτσια.κ εγω εχω πολυκυστικες κ προσπαθούμε για δεύτερο παιδακι αλλα με δυσκολία.αυριο ξεκινάω serpafar k μετα ενέσεις menopur.....αντε να δουμε θα ειναι ο τυχερός μας μήνας;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Διαφημίσεις

Kalispera koritsia!! Exei meinei kamia egguos me ta serpafar?? Einai i deyteros minas pou ta perno, alla den eimai k poli aisiodoski!!!

Καλησπέρα clery...εγω το Δεκέμβρη ειχα πάρει serpafar 3 την ημέρα κ εκανα ενα αβγουλακι που ομως γονιμοποιήθηκε αμέσως ομως απέβαλα 3 εβδομάδες μετα.το Φλεβάρη δεν πήρα τπτ για να συνέλθει ο οργανισμός απο την αποβολή κ το Μάρτη πήρα παλι serpafar ομως 2 την ημέρα τα οποία δεν μου έκαναν τιποτα,ούτε ενα αβγουλακι.τωρα αυτο το μήνα ξεκίνησα serpafar κ μαλλον θα μου δωσει κ ενέσεις menopur για πιο καλο αποτελεσμα....καλή μας επιτυχία λοιπον

[sIGPIC][/sIGPIC]

Kali epituxia , makari na pane ola kala, pantos den exo katalavi kapia diafora me ta serpafar, oyte prizomai opos stous allous mines, oute ooriksia katalaveno, tpt, mono o giatros vlepei me yperixous ta augoulakia pou 2 exo kanei kai meta m kanei ti pregnul , to allo mina eipame na kanoume k kapoies eksetaseis aimatos endiamesa, an k exo kanei olo to progenitiko check k einai ola entaxei k se mena k ston andra m!! As elpisoume na nai o minas mas!!!

Κορίτσια γειά σας είμαι καινούργια.Προσπαθώ εδώ και ένα χρόνο και έχω πολυκυστικές.Έπαιρνα ένα εξάμηνο και κάτι serpafar.Θεωρώ πως κάνουν καλή δουλειά.Έχουν πολλά συν αλλά και μείον.Λοιπόν στα συν είναι πως μαζεύουν το κύκλο και βοηθούν να κάνεις ωορρηξία.Όταν έκανα ωορρηξία το καταλάβαινα απο πόνους,υγρά κλπ ενώ πριν τα serpafar τίποτα.Θεωρώ πως είναι εξαιρετικά φάρμακα.Τα μείον είναι πως μου κάνουν μια ουλίτιδα απίστευτη και πως μου δημιουργούσαν αρνητική ψυχολογία για κάποιες μέρες.Σε άλλες κοπέλες μπορεί να μην κάνει κάτι τέτοιο απλά εγώ έχω και μια γενικευμένη αγχώδη διαταραχή οπότε με επηρέασε ελαφρώς.Το ότι δεν έχω μείνει έγγυος δεν φταίει το χάπι αλλα χαζομάρες δικιές μου:(:(:(.Δεν ήξερα πότε έκανα ωορρηξία και την 17η μέρα του κύκλου σταματούσα τις επαφές γιατί σκεφτόμουν μη δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα αν έχω μείνει(ξέρω είμαι βλάκας).τώρα εχω ένα μήνα που έχω επαφές πιο σωστά.Πιστεύω ίσως τα καταφέρω κάποια στιγμή.Πήρα και τεστ ωορρηξίας(αν και παρατηρώ εχω φάει κόλλημα να βρω την ωορρηξία και δεν μ αρέσει αυτό και θα το σταματήσω).απλά ρε κορίτσια ξέρετε πως είναι να προσπαθείς.Εν τω μεταξύ μίλαγα και με μια ξαδέρφη μου που είναι έγγυος και τις έδινα συμβουλές και μου λέει ε και εσύ τι ξέρεις ήσουν ποτέ έγγυος?Εε αυτο με διελυσε λιγάκι:(:(.Άλλος μου χει πει εσύ δεν θα κάνεις δικά σου παιδιά γιατί επειδή είσαι καθηγήτρια και σ αγαπάνε τα παιδιά σου, δεν χρειάζεσαι άλλα παιδιά.Τέλος πάντων αν σας αναλύσω τι έχω ακούσει θα κλάψετε μαζί μου..Το θέμα πάντως είναι πως τα serpafar είναι καλά αλλά με έλεγχο απο το γιατρό.

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες τις υποψήφιες μανούλες!

Θα ήθελα να μου πειτε τη γνωμη σας γιατί ειλικρινά η απογοητευση μου ειναι βαθιά και μόνο εσεις μπορείτε να με καταλάβαιτε...

Είμαι 27 χρονών και προσπαθώ πάνω από ενα χρόνο για μωράκι με τον άντρα μου. Έχω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και όπως καταλαβαίνετε ποτέ δεν είχα σταθερό κύκλο. Ο ενδοκρινολόγος μου μου έγραψε λοιπόν serpafar αλλά μετά από 3 κύκλους τιποτα. Μάλιστα τη τελευταια φορά στα μισά του κύκλου και ενώ έπαιρνα κλομιφαινη είχα μια μικρή αιμορραγία και μετα δεν αδιαθέτησα από μόνη μου όπως θα έπρεπε και ετσι πήρα duphaston όπως έκανα πάντα...

Να μην σας κουραζω μου συστησε ο ενδοκρινολόγος τον κο Μακράκη στο embryoart.. θα ήθελα να μου πείτε αν είναι καλός, αν το εργαστήριο είναι σωστό.. γενικά ότι ξέρετε και αν έχετε ανάλογη εμπειρία με μη ανταπόκριση στη κλομιφαίνη.

Είμαι τόσο απογοητευμένη... διαβάζω για άλλες κοπέλες που τα καταφέρνουν με τη κλομιφαινη κι εγω είμαι τεμπέλα ακόμα κι εκεί....

Καλησπέρα σε όλες τις υποψήφιες μανούλες!

Θα ήθελα να μου πειτε τη γνωμη σας γιατί ειλικρινά η απογοητευση μου ειναι βαθιά και μόνο εσεις μπορείτε να με καταλάβαιτε...

Είμαι 27 χρονών και προσπαθώ πάνω από ενα χρόνο για μωράκι με τον άντρα μου. Έχω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και όπως καταλαβαίνετε ποτέ δεν είχα σταθερό κύκλο. Ο ενδοκρινολόγος μου μου έγραψε λοιπόν serpafar αλλά μετά από 3 κύκλους τιποτα. Μάλιστα τη τελευταια φορά στα μισά του κύκλου και ενώ έπαιρνα κλομιφαινη είχα μια μικρή αιμορραγία και μετα δεν αδιαθέτησα από μόνη μου όπως θα έπρεπε και ετσι πήρα duphaston όπως έκανα πάντα...

Να μην σας κουραζω μου συστησε ο ενδοκρινολόγος τον κο Μακράκη στο embryoart.. θα ήθελα να μου πείτε αν είναι καλός, αν το εργαστήριο είναι σωστό.. γενικά ότι ξέρετε και αν έχετε ανάλογη εμπειρία με μη ανταπόκριση στη κλομιφαίνη.

Είμαι τόσο απογοητευμένη... διαβάζω για άλλες κοπέλες που τα καταφέρνουν με τη κλομιφαινη κι εγω είμαι τεμπέλα ακόμα κι εκεί....

Καλησπέρα, κι εγώ έχω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και η ενδοκρινολογος μου έγραψε μετφορμίνη, η οποία εξακριβωμένα κάθε μήνα με βοήθησε να αναπτυχθεί ωάριο και να κάνω ωορρηξία.

Εγώ βλέπω από το ίδιο κέντρο έναν άλλο γιατρό, πήρα τώρα για δευτερο κύκλο σερπαφαρ, αλλά δυστυχώς δεν έχω κάνει πάνω από ένα ωάριο... Πάντως το κέντρο είναι μαζεμένο και οι γιατροί σοβαροί και δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια επίσκεψη και να τα συζητήσεις...

Γειά σας κορίτσια.... Πρώτη φορά γράφω και θέλω την βοήθεια σας... Είμαι μαμά δύο παιδιών 4 χρόνων η μεγάλη και 20 μηνών ο μικρός και προσπαθούμε τώρα 3 μήνες με τον άντρα μου για ακόμα ένα αλλά δεν μένω έγκυος, πήγα στον γυναικολόγο και ούτε κυστες υπήρχαν ούτε τίποτα, μου είπε εφόσον έχω άλλα 2 παιδιά και είμαι 23 χρόνων να μην κάνω σαλπιγγογραφια και δεν πιστεύει πως έχω κάτι αλλά να πάρω serpafar από την 3η μέρα περιόδου έως την 8η και πήγα σήμερα στην 12η για υπέρηχο και μου είπε πως μέχρι και δίδυμα θα μπορούσα να πιάσω και ότι έχω 5 πολύ καλά ωοθηλακια το ένα  1) 1,78  το 2) 1,71 το 3) 2,05 το 4) 1,4 και το 5) δεν θυμάμαι... Και να κάνω την 14η μέρα το πρωί μια ένεση για να γίνει η ωορηξια και να έχω επαφές από εκείνη την μέρα κάθε μέρα ως την 17η... Έχει κάποια ανάλογη εμπειρία; τα κατάφερε; 

Just now, Lida1 είπε:

Γειά σας κορίτσια.... Πρώτη φορά γράφω και θέλω την βοήθεια σας... Είμαι μαμά δύο παιδιών 4 χρόνων η μεγάλη και 20 μηνών ο μικρός και προσπαθούμε τώρα 3 μήνες με τον άντρα μου για ακόμα ένα αλλά δεν μένω έγκυος, πήγα στον γυναικολόγο και ούτε κυστες υπήρχαν ούτε τίποτα, μου είπε εφόσον έχω άλλα 2 παιδιά και είμαι 23 χρόνων να μην κάνω σαλπιγγογραφια και δεν πιστεύει πως έχω κάτι αλλά να πάρω serpafar από την 3η μέρα περιόδου έως την 8η και πήγα σήμερα στην 12η για υπέρηχο και μου είπε πως μέχρι και δίδυμα θα μπορούσα να πιάσω και ότι έχω 5 πολύ καλά ωοθηλακια το ένα  1) 1,78  το 2) 1,71 το 3) 2,05 το 4) 1,4 και το 5) δεν θυμάμαι... Και να κάνω την 14η μέρα το πρωί μια ένεση για να γίνει η ωορηξια και να έχω επαφές από εκείνη την μέρα κάθε μέρα ως την 17η... Έχει κάποια ανάλογη εμπειρία; τα κατάφερε; 

Λίντα τα άλλα σου παιδάκια τα έπιασες φυσιολογικά ή με αυτή τη μέθοδο; Αν τα έπιασες φυσιολογικά σας είπε γιατί σας βάζει σε τέτοια διαδικασία με 'κίνδυνο' πολύδυμη κύηση (όχι απλά δίδυμα) μετά από μόλις τρεις μήνες προσπάθειας; Αν το έχεις ξανακάνει η διαδικασία σου παει  οπότε εύχομαι καλά αποτελέσματα. Το πιο πιθανό είναι να έχεις εγκυμοσύνη με βάση το ιστορικό σου! Καλή επιτυχία! 

• Μου αρέσει 1

Κράτα το

Κράτα το

1 ώρα πρίν, Lida1 είπε:

Κορίτσι μου γιατί μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία;;; είσαι πολύ μικρή και κάνετε προσπάθειες μόνο 3 μήνες!!! 3 μήνες δεν είναι τίποτα. Απορώ γιατί ο γιατρός σου σε έβαλε σε τέτοια διαδικασία... Εγώ στη θέση σου θα έδινα λίγο χρόνο. 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για την απάντηση, ναι φυσιολογικα τα έπιασα και κατευθείαν! Έχεις παρόμοια εμπειρία; γνωρίζεις αν όντως με πέντε ωοθυλακια είναι πολλές οι πιθανότητες να συλλάβω; και αν ναι, όντως μπορεί να συμβεί δίδυμη κύηση; δεν μου εξηγησε τον λόγο μου είπε ότι έτσι ίσως πετύχουμε πιο γρήγορα σύλληψη

On 21/6/2019 at 2:31 ΠΜ, MagdaP είπε:

Κορίτσι μου γιατί μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία;;; είσαι πολύ μικρή και κάνετε προσπάθειες μόνο 3 μήνες!!! 3 μήνες δεν είναι τίποτα. Απορώ γιατί ο γιατρός σου σε έβαλε σε τέτοια διαδικασία... Εγώ στη θέση σου θα έδινα λίγο χρόνο. 

Για να πετύχουμε πιο γρήγορη σύλληψη μου είπε κορίτσι μου .... Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Έχεις κάποια ανάλογη εμπειρία με αυτά τα φάρμακα; 

Όχι δεν έχω ανάλογη εμπειρία. Δεν τα ξέρω τα φάρμακα και παρόλο που είμαι πολύ μεγαλύτερή σου δε μου έχει προτείνει κανένας γιατρός τέτοια φάρμακα. Έχω ένα παιδάκι και δυσκολεύομαι πολύ για δεύτερο. Έχω κάνει και δύο  αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής, είχα και τρεις αποτυχημένες εγκυμοσύνες (δύο εκτοπες και μια παλινδρομη) άλλα δεν έχω πάρει αυτά τα φάρμακα. Απλώς μου έκανε εντύπωση που σου έδωσε φάρμακα με μόνο 3 μήνες προσπαθειών. Στην ηλικία που είσαι και με δύο παιδιά ήδη θα έρθει σίγουρα από μόνο του. Γιατί να επιβαρυνεις τον οργανισμό σου με φάρμακα; Φυσικά δεν σε κρίνω, ούτε κρίνω τον γιατρό σου... Απλως μου φάνηκε παράξενο. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πετύχεις την πολυπόθητη εγκυμοσύνη!!! Ειμαι σιγουρη γι αυτο. :-D

15 ώρες πρίν, MagdaP είπε:

Όχι δεν έχω ανάλογη εμπειρία. Δεν τα ξέρω τα φάρμακα και παρόλο που είμαι πολύ μεγαλύτερή σου δε μου έχει προτείνει κανένας γιατρός τέτοια φάρμακα. Έχω ένα παιδάκι και δυσκολεύομαι πολύ για δεύτερο. Έχω κάνει και δύο  αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής, είχα και τρεις αποτυχημένες εγκυμοσύνες (δύο εκτοπες και μια παλινδρομη) άλλα δεν έχω πάρει αυτά τα φάρμακα. Απλώς μου έκανε εντύπωση που σου έδωσε φάρμακα με μόνο 3 μήνες προσπαθειών. Στην ηλικία που είσαι και με δύο παιδιά ήδη θα έρθει σίγουρα από μόνο του. Γιατί να επιβαρυνεις τον οργανισμό σου με φάρμακα; Φυσικά δεν σε κρίνω, ούτε κρίνω τον γιατρό σου... Απλως μου φάνηκε παράξενο. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πετύχεις την πολυπόθητη εγκυμοσύνη!!! Ειμαι σιγουρη γι αυτο. :-D

Τα serpafar τα δίνουν πολυ συχνά και στις σπερματεγχυσεις και στον φυσικό τροποποιημένο κύκλο. Συνήθως οριμαζουν  ταυτόχρονα δυο τρία ωοθηλακια.

4vrkp2.png cEvWp2.png

On 20 Ιουνίου 2019 at 9:54 ΜΜ, Lida1 είπε:

Βασικα, σου εξήγησε ο γιατρος οτι υπάρχει η ελάχιστη περιπτωση να συλλάβεις 3;

Και θα συμφωνήσω με τα κοριτσια οτι οι τρεις μηνες προσπαθειών και έχοντας ήδη δυο παιδια  ειναι πολυ λιγο το διάστημα  που προσπαθείτε. Εσυ μπορει να βιάζεσαι ή να εχεις στο μυαλό σου οτι έπρεπε να εχεις ήδη συλλάβει. Την στάση του γιατρου που βιάστηκε τοςο δεν καταλαβαινω.

• Μου αρέσει 2

4vrkp2.png cEvWp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα