Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια! Εχθές στην εξέταση ο γιατρός βρηκε τον τραχηλο μου μου 1,5 -2 εκατοστα. Μου ειπε να μειωσω τις δραστηριοτητες μου και μου εβαλε ενα utrogestan 200 mg το βραδυ και 3 μαγνήσια ημερησιως ωστε να μην προχωρήσουμε σε προορο τοκετο. Ειμαι 34w 5d σήμερα. Το μαγνήσιο και το utrogestan σε τι ακριβώς βοηθάνε?

age.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου πατουσινι μου...

Τα ουτρογκεσταν δεν ξερω σε τι βοηθανε στο σταδιο της εγκυμοσυνης που εισαι.

Ξερω οτι το δινουν στην αρχη της κυησης συνηθως και ειναι προγεστερονη.

Το μαγνησιο το επαιρνα κι εγω μεχρι πριν λιγες μερες.Βοηθαει στις κραμπες και να μην κανει συσπασεις η μητρα.

Και τα δυο σου τα εδωσε για να μην προκυψει κανενας προωρος τοκετος.

Σε συνδιασμο με την ξεκουραση ολα θα πανε καλα και το μωρακι σου θα ερθει στην ωρα του.

Με το καλο κοπελα μου το μωρακι σου.

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ειμαι στην 36η εβδομαδα και σημερα που πηγα στο γιατρο με εξετασε με το χερι για να δει τον τραχηλο!!! εκεινη την στιγμη τρελαθηκα απο τον πονο!! φοβαμαι μηπως μου εκανε καμια ζημια γεννησω πιο μπροστα θα τρελαθω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια! Εχθές στην εξέταση ο γιατρός βρηκε τον τραχηλο μου μου 1,5 -2 εκατοστα. Μου ειπε να μειωσω τις δραστηριοτητες μου και μου εβαλε ενα utrogestan 200 mg το βραδυ και 3 μαγνήσια ημερησιως ωστε να μην προχωρήσουμε σε προορο τοκετο. Ειμαι 34w 5d σήμερα. Το μαγνήσιο και το utrogestan σε τι ακριβώς βοηθάνε?

 

 

το utrogestan το δινουν και για τον τραχηλο καπως μου το ειχε εξηγησει ο γιατρος αλλα δεν θυμαμαι. Παντως πολλες ξερω που το εχουν παρει με μικρο τραχηλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι στην 36η εβδομαδα και σημερα που πηγα στο γιατρο με εξετασε με το χερι για να δει τον τραχηλο!!! εκεινη την στιγμη τρελαθηκα απο τον πονο!! φοβαμαι μηπως μου εκανε καμια ζημια γεννησω πιο μπροστα θα τρελαθω!!!!

Εγω ειμαι 35+6 και απο τοτε που ειδε ο γιατρος οτι μικρυνε ο τραχηλος μου απο τις 23/03 μου εχει δωσει κολπικη αλοιφη να βαζω καθε πρωι.Yutopar δεν παιρνεις που ειναι τοκολυτικο?Το μαγνησιο ειναι για τις συσπασεις.Οταν εχεις πολλες συσπασεις αυτο επηρεαζει το τραχηλο.Εγω παιρνω εδω και καιρο πριν μικρυνει ο τραχγλος μου 6 μαγνησια την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην 36η εβδομαδα και σημερα που πηγα στο γιατρο με εξετασε με το χερι για να δει τον τραχηλο!!! εκεινη την στιγμη τρελαθηκα απο τον πονο!! φοβαμαι μηπως μου εκανε καμια ζημια γεννησω πιο μπροστα θα τρελαθω!!!!

 

Σοφάκι τον ρώτησες για το σκοπό αυτής της εξέτασης? Έχω διαβάσει πως καμιά φορά προκύπτει ελαφριά αιμοραγία μετά από τέτοια εξέταση, είχες τέτοιο σύμπτωμα? Προέκυψε κάτι γενικώς μετά την εξέταση που σε προβλημάτισε?

 

Δε σου κρύβω πως και εγώ έχω τέτοιο φόβο, είμαι στις 34 εβδομάδες τώρα, αλλά ο γιατρός μου μου είχε πει πως από τις 36 εβδομάδες θα με εξετάζει κάθε εβδομάδα, και ακόμα δεν έχω καταλάβει το λόγο. Το σίγουρο είναι πως θα τον ρωτήσω στην επόμενη συνάντηση, μέχρι τώρα με έβλεπε κάθε 5 εβδομάδες καθώς δεν συνέτρεξε ποτέ λόγος για πιο συχνά ραντεβού ή επικοινωνία.

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι τον ρώτησες για το σκοπό αυτής της εξέτασης? Έχω διαβάσει πως καμιά φορά προκύπτει ελαφριά αιμοραγία μετά από τέτοια εξέταση, είχες τέτοιο σύμπτωμα? Προέκυψε κάτι γενικώς μετά την εξέταση που σε προβλημάτισε?

 

Δε σου κρύβω πως και εγώ έχω τέτοιο φόβο, είμαι στις 34 εβδομάδες τώρα, αλλά ο γιατρός μου μου είχε πει πως από τις 36 εβδομάδες θα με εξετάζει κάθε εβδομάδα, και ακόμα δεν έχω καταλάβει το λόγο. Το σίγουρο είναι πως θα τον ρωτήσω στην επόμενη συνάντηση, μέχρι τώρα με έβλεπε κάθε 5 εβδομάδες καθώς δεν συνέτρεξε ποτέ λόγος για πιο συχνά ραντεβού ή επικοινωνία.[/quote

Δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις παντα οταν μπαινουμε στο μηνα μας η επισκεψη ειναι μια φορα την εβδομαδα τουλαχιστον αυτο κανουν οι περισσοτεροι γιατροι.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεν τον ρωτησα τιποτα.. εφυγα για να μην βαλω τα κλαμτα μπροστα του και απο τοτε δεν θελω να ακουσω ξανα για εξεταση.. παιρνω yutopar και επρεπε να δει τον τραχηλο μου αλλα ΟΧΙ με το χερι νομιζω!!! δεν το συζητησα καν μαζι του. ευτυχως μεχρι στιγμης περασαν 36 ωρες και δεεν ειδα αιμα μονο πονο εχω λιγο. αισθανθηκα οτι πηγα για καλο στο γιατρο και τελικα μπορει και να γινοταν ή να εχει γινει ζημια.. μακαρι να τα καταφερω.. θελω να γεννησω μετα την 37η.. αλλες 10 μρες λοιπον...

καλη συνεχεια σε ολες απο καρδιας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφάκι τον ρώτησες για το σκοπό αυτής της εξέτασης? Έχω διαβάσει πως καμιά φορά προκύπτει ελαφριά αιμοραγία μετά από τέτοια εξέταση, είχες τέτοιο σύμπτωμα? Προέκυψε κάτι γενικώς μετά την εξέταση που σε προβλημάτισε?

 

Δε σου κρύβω πως και εγώ έχω τέτοιο φόβο, είμαι στις 34 εβδομάδες τώρα, αλλά ο γιατρός μου μου είχε πει πως από τις 36 εβδομάδες θα με εξετάζει κάθε εβδομάδα, και ακόμα δεν έχω καταλάβει το λόγο. Το σίγουρο είναι πως θα τον ρωτήσω στην επόμενη συνάντηση, μέχρι τώρα με έβλεπε κάθε 5 εβδομάδες καθώς δεν συνέτρεξε ποτέ λόγος για πιο συχνά ραντεβού ή επικοινωνία.

 

καλο ειναι να σε παρακολουθει στενα ο γιατρος σου αλλα αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος μην τον αφηνεις να σου κανει παντα κολπικη εξεταση και κυριως με το χερι!!! με τον κολπικο υπερηχο εγω προσωπικα δεν ειχα κανενα προβλημα ως τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια δεν μπορω να καταλαβω γιατι σας κανουν κολπικο υπερηχο!!Για τον τραχηλο μονο?Περιεργο μου φαινεται!!!Εμενα μεχρι τωρα δεν το εχει κανει ποτε με το χερι μονο με εκεινο το μακρυ πραγμα που βαζουν.Χερι νομιζω βαζουν μονο προς το τελος κι αυτο για αλλο λογο οχι για τον τραχηλο!!!

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεν τον ρωτησα τιποτα.. εφυγα για να μην βαλω τα κλαμτα μπροστα του και απο τοτε δεν θελω να ακουσω ξανα για εξεταση.. παιρνω yutopar και επρεπε να δει τον τραχηλο μου αλλα ΟΧΙ με το χερι νομιζω!!! δεν το συζητησα καν μαζι του. ευτυχως μεχρι στιγμης περασαν 36 ωρες και δεεν ειδα αιμα μονο πονο εχω λιγο. αισθανθηκα οτι πηγα για καλο στο γιατρο και τελικα μπορει και να γινοταν ή να εχει γινει ζημια.. μακαρι να τα καταφερω.. θελω να γεννησω μετα την 37η.. αλλες 10 μρες λοιπον...

καλη συνεχεια σε ολες απο καρδιας..

Σοφακι αν εχεις μπει στο μηνα σου δεν εχεις να ανησυχεις για τιποτα.Ενταξει οσο πιο πολυ μεινουν μεσα τοσο το καλυτερο γι'αυτα αλλα ηρεμησε γιατι δεν κερδιζεις κατι ετσι ισα-ισα χαλας τη διαθεση σου και αυτο επηρεαζει το μωρακι σου.Σε καταλαβαινει!!!Οποτε ηρεμια και υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

geia sas koritsia

egw genhsa prin mia bdomada ena koritsaki hmoun 27 ebdomadwn to koritsaki mou den zei logo egkefalikhs aimoragias, htan h prwth mou egkumosunh kai den hxera kai polla 21 ebdomadwn ekana b epipedou profanws o kurios swthriadhs den mou metrhse ton traxhlo ,24 ebdomadwn paw sth giatro mou kai mou leei o traxhlos einai 13 mm mpainw kateu8eian ipokrateio meta 5 meres ka8olou traxhlos ,to mono pou eperna kai phga treis bdomades einai ta utrogestan kolpika 27 ebdomadwn me piasan ponoi me balan youtopar alla htan arga h mhtra eixe mpei hdh se diadikasia toketou , ta nera den spagan kai etsi mou ta spasan . den eperna oute magnhsio oute kati allo kai edw akouw posa xapia pernan kapoies alles kopeles kai krath8hkan,

den xerw an htan 8elhma 8eou h an htan lathos giatrou oti kai na htan o ponos einai o idios ... 8a h8ela na rwthsw an kapoia eixe thn idia empeiria

kai an gnwrizei th ginete se tetoies periptwseis me konto traxhlo

? fobame mhpws den mporesw na oloklhrwsw mia egkymosunh sugnwmh an egrapsa polla kai sas kourasa , sas parakalw apanthste an gnwrizete kati gia thn katastash mou euxaristw

Link to comment
Share on other sites

26 ebdomada τραχηλος 15 χιλιοστα.ξαπλα με γιουτοπαρ και ουτροτζεσταν.μονο 4 φορες τσισα την ημερα και το κεφαλι μου πιο κατω απο τη λεκανη στο κρεβατι.απελπισια.ομως αντεξε το μωρακι μου μεχρι 34 εβδομαδα.λυπαμαι τοσο πολυ.τωρα θα κανεις περιδεση και ολα θα πανε καλα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sas koritsia

egw genhsa prin mia bdomada ena koritsaki hmoun 27 ebdomadwn to koritsaki mou den zei logo egkefalikhs aimoragias, htan h prwth mou egkumosunh kai den hxera kai polla 21 ebdomadwn ekana b epipedou profanws o kurios swthriadhs den mou metrhse ton traxhlo ,24 ebdomadwn paw sth giatro mou kai mou leei o traxhlos einai 13 mm mpainw kateu8eian ipokrateio meta 5 meres ka8olou traxhlos ,to mono pou eperna kai phga treis bdomades einai ta utrogestan kolpika 27 ebdomadwn me piasan ponoi me balan youtopar alla htan arga h mhtra eixe mpei hdh se diadikasia toketou , ta nera den spagan kai etsi mou ta spasan . den eperna oute magnhsio oute kati allo kai edw akouw posa xapia pernan kapoies alles kopeles kai krath8hkan,

den xerw an htan 8elhma 8eou h an htan lathos giatrou oti kai na htan o ponos einai o idios ... 8a h8ela na rwthsw an kapoia eixe thn idia empeiria

kai an gnwrizei th ginete se tetoies periptwseis me konto traxhlo

? fobame mhpws den mporesw na oloklhrwsw mia egkymosunh sugnwmh an egrapsa polla kai sas kourasa , sas parakalw apanthste an gnwrizete kati gia thn katastash mou euxaristw

 

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου..καμία μανούλα δεν πρέπει να περνάει τέτοιες καταστάσεις..εύχομαι σύντομα να κρατήσεις στα χέρια σου ένα τελειόμηνο υγιές μωράκι..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κι από εμένα.

Mpak λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Είναι πραγματικά πολύ οδυνηρο αυτό που περασες. Σου εύχομαι από εδώ και πέρα να ερθουνε όλα καλά στη Ζωή σου και να μείνει αυτη η εμπειρία πίσω.

 

Εγώ περιμένω δίδυμα και παρόλο που δεν είχα κάποιο θέμα με τον τραχηλο ο γιατρός μου μου ζήτησε να κάνουμε περιδεση προληπτικά μετά την αυχενικη διαφάνεια κι έτσι έκανα περιδεση την 15εβδομαδα.

Ως τώρα ο τραχηλος κρατάει καλά και η περιδεση τον βοηθάε να μην ανοιξει.Ο γιατρός κάθε φορά που πηγαινω τον μετράει με κολπικο υπερηχο.

Όταν η περιδεση γίνεται ως την 18 εβδομάδα δεν δημιουργεί συσπασεις ήαλλα προβλήματα. Βέβαια όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κι από εμένα.

Mpak λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Είναι πραγματικά πολύ οδυνηρο αυτό που περασες. Σου εύχομαι από εδώ και πέρα να ερθουνε όλα καλά στη Ζωή σου και να μείνει αυτη η εμπειρία πίσω.

 

Εγώ περιμένω δίδυμα και παρόλο που δεν είχα κάποιο θέμα με τον τραχηλο ο γιατρός μου μου ζήτησε να κάνουμε περιδεση προληπτικά μετά την αυχενικη διαφάνεια κι έτσι έκανα περιδεση την 15εβδομαδα.

Ως τώρα ο τραχηλος κρατάει καλά και η περιδεση τον βοηθάε να μην ανοιξει.Ο γιατρός κάθε φορά που πηγαινω τον μετράει με κολπικο υπερηχο.

Όταν η περιδεση γίνεται ως την 18 εβδομάδα δεν δημιουργεί συσπασεις ήαλλα προβλήματα. Βέβαια όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο.

nai ontws etsi einai thn ekanes se polu kalh bdomada ,einai shmantiko na exeis enan kalo giatro ...euxome ola na sou pane kala kai na pareis agkalia ta didumakia sou

Link to comment
Share on other sites

mpak λυπαμαι για οτι σου συνεβη το παρομοιο επαθα και εγω στην 23 εβδομαδα απλα δεν προλαβα ενω εβλεπε τον τραχηλο ο γιατρος μετα απο 3 εβδομαδες που εκανα β επιπεδου ο τραχηλος πηγε 4mmδεν μπορουσα να κανω τιποτα γιατι ειχε περασει ηδη ο σακος στον τραχηλο την επομενη μου εσπασαν τα νερα.τωρα ειμαι 4 μηνων εμεινα αμεσως εγκυος γιατι δεν αντεχα τη στεναχωρια στην 13 εβδομαδα εκανα περιδεση και μεχρι στιγμης ο τραχηλος δεν εχει κοντυνει ειμαι ξαπλα παιρνω φαρμακα και μου κανει συχνα κολπικη καλλιεργεια για πιθανη μολυνση.απο οτι μου ειπαν οι μαιες ολες τα καταφερνουν αρκει να προσεχουν.δυστυχως η ανεπαρκεια τραχηλου δεν διαγιγνωσκεται εκτος αν εχεις κανει σαλπιγγογραφια.αν το δεις στην αυχενικη προλαβαινεις σε μεγαλη εβδομαδα ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.σου ευχομαι συντομα να κρατησεις το νεο σου μωρο.οτι θελεις ειμαι εδω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα.....θέλω να πώ ή μάλλον να ΦΩΝΑΞΩ σε όλες τις κοπέλες να μετρούν οι γιατροί συχνά τον τράχηλό σας και να προχωράτε σε περίδεση.....μή σας φοβίζει κορίτσια η περίδεση γιατί η ζωούλα στα σπλάχνα σας αξίζει κάθε προσπάθεια για να μεγαλώσει αρκετά και να την πάρετε αγκαλίτσα να της προσφέρετε την αγάπη όλου του κόσμου....όπως καταλάβατε έχασα και εγώ το 2009 ένα μωράκι στην 24 εβδομάδα....ένα κοριτσάκι άγγελο που θα είχε σωθεί αν ο γιατρός μετρούσε τον τράχηλο και είχα κάνει περίδεση....για να ξαναμείνω έγκυος παιδεύτηκα πολύ....τελικά έμεινα και τώρα κρατάω στην αγκαλιά μου τον μικρούλη μου.....ο τράχηλος μου στην δεύτερη εγκυμοσύνη την 13η εβδομάδα ήταν 2,1 και έκανα περίδεση αλλά έκατσα και στο κρεβάτι αυστηρά με τα πόδια στην κυριολεξία ψηλά γιατί είχα και συσπάσεις για όλη την εγκυμοσύνη μου με 8 utrogestan ημερησίως και 5 utopar.....γέννησα τον ιούνιο που μας πέρασε με καισαρική την 36+4 τον κούκλο μου 3400κιλά!!!!:D:D:D:D:D:D:D

Καλή δύναμη και κουράγιο σε όλες και είμαστε εδώ για να στηρίζουμε η μία την άλλη....;)

Link to comment
Share on other sites

MAMA-RITSA ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΣΟΥ!ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΟΙΡΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΑΠΛΑ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΨΗΛΑ. ΤΑ UTROGESTAN ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΚΟΛΠΙΚΑ Η ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ? ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΟΜΩΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ....

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia

egw genhsa prin mia bdomada ena koritsaki hmoun 27 ebdomadwn to koritsaki mou den zei logo egkefalikhs aimoragias, htan h prwth mou egkumosunh kai den hxera kai polla 21 ebdomadwn ekana b epipedou profanws o kurios swthriadhs den mou metrhse ton traxhlo ,24 ebdomadwn paw sth giatro mou kai mou leei o traxhlos einai 13 mm mpainw kateu8eian ipokrateio meta 5 meres ka8olou traxhlos ,to mono pou eperna kai phga treis bdomades einai ta utrogestan kolpika 27 ebdomadwn me piasan ponoi me balan youtopar alla htan arga h mhtra eixe mpei hdh se diadikasia toketou , ta nera den spagan kai etsi mou ta spasan . den eperna oute magnhsio oute kati allo kai edw akouw posa xapia pernan kapoies alles kopeles kai krath8hkan,

den xerw an htan 8elhma 8eou h an htan lathos giatrou oti kai na htan o ponos einai o idios ... 8a h8ela na rwthsw an kapoia eixe thn idia empeiria

kai an gnwrizei th ginete se tetoies periptwseis me konto traxhlo

? fobame mhpws den mporesw na oloklhrwsw mia egkymosunh sugnwmh an egrapsa polla kai sas kourasa , sas parakalw apanthste an gnwrizete kati gia thn katastash mou euxaristw

Κουράγιο κοπέλα μου και εγω μια απο τις πολλές παθουσες εδώ μέσα λυπάμαι πολυ οταν διαβάζω ότι χάνουν πολλα κορίτσια τα μωρακια τους ... Εγω πιστεύω ότι όλα ειναι θέλημα θεου πια , κλαψε ,ξέσπασε , ψαξου, στην ανάγκη άλλαξε γιατρο θέλει λίγο χρόνο και ξανά βάζεις μπρος πίστη στον Θεό να έχεις και όλα θα γίνουν όπως τα θες .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

mpak λυπαμαι για οτι σου συνεβη το παρομοιο επαθα και εγω στην 23 εβδομαδα απλα δεν προλαβα ενω εβλεπε τον τραχηλο ο γιατρος μετα απο 3 εβδομαδες που εκανα β επιπεδου ο τραχηλος πηγε 4mmδεν μπορουσα να κανω τιποτα γιατι ειχε περασει ηδη ο σακος στον τραχηλο την επομενη μου εσπασαν τα νερα.τωρα ειμαι 4 μηνων εμεινα αμεσως εγκυος γιατι δεν αντεχα τη στεναχωρια στην 13 εβδομαδα εκανα περιδεση και μεχρι στιγμης ο τραχηλος δεν εχει κοντυνει ειμαι ξαπλα παιρνω φαρμακα και μου κανει συχνα κολπικη καλλιεργεια για πιθανη μολυνση.απο οτι μου ειπαν οι μαιες ολες τα καταφερνουν αρκει να προσεχουν.δυστυχως η ανεπαρκεια τραχηλου δεν διαγιγνωσκεται εκτος αν εχεις κανει σαλπιγγογραφια.αν το δεις στην αυχενικη προλαβαινεις σε μεγαλη εβδομαδα ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.σου ευχομαι συντομα να κρατησεις το νεο σου μωρο.οτι θελεις ειμαι εδω

sou euxome mesa apo thn psuxh mou ola na pane kala kai na krathseis ena gero mwraki sthn agkalia sou ... emena o traxhlos den htan kontos htan malakos kai anoixe to lene xoanhs traxhlos kai den xerw an sthn dikh mou periptwsh ginete

Link to comment
Share on other sites

koritsia euxaristw gia tis apanthseis ...lupame pou diabazw oti tosa mwrakia xanonte adika giati kapoioi giatroi den exetazoun ton traxhlo .....nibi sou euxome olopsuxa na krathseis sta xeria sou ena gero teleiomhno mwraki... xerome pou akouw pws me thn peridesh polles kopeles to exoun kataferei. sthn dikh mou periptwsh den xerw an boh8aei mou eipan oti traxhlos den einai kontos alla malakos <xoanhs traxhlos> to exei jana akousei kamia?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...