Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εχω πια μπει στον 8ο.ποιος να μου το ελεγε πριν 48 μερες που εμαθα τα μαντατα.θελω ομωσ να παρω ακομα 20 μερεσ για το μωρακι μου να ειναι γερο και δυνατο!

 

 

Είναι η πρώτη φορά που γράφω...

Ήθελα να σου πω να μην αγχώνεσαι!!!

από την 27η βδομάδα είχε μειωθεί ο τράχηλος στα 1,5 εκατοστά. Είχα τρελαθεί από την στεναχώρια μου και από το άγχος. Έμεινα ξάπλα...

Μαγνήσιο και utrogestan.

 

τώρα είμαι 36 εβδομάδες και 2 μέρες... (Δεν μπορώ να το πιστέψω)

Και πιστεύω ότι θα κλείσω και τις 37. :P

 

όχι άγχος και ξεκούραση... Όλα θα πάνε καλά!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω κοριτσια αισιως στην 33η εβδομαδα με 1 utrogestan 200mg καθε βραδυ, μαγνησιο και yutopar 1/2 καθε 6 ωρες γιατι ειχα και εντονες συσπασουλες....

Βεβαια τις τελευταιες μερες βασανιζομαι για να σταθω ορθια ή να περπατησω λιγο γιατι νιωθω πολυ πιεση χαμηλα:cry:....αλλΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ:!:

Θα ξαναπαω γιατρο την Τεταρτη για την 2η δοση ενεσεων celestone και να μου γραψει τις τελευταιες αιματολογικες εξετασεις πριν τον τοκετο.

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που γράφω...

Ήθελα να σου πω να μην αγχώνεσαι!!!

από την 27η βδομάδα είχε μειωθεί ο τράχηλος στα 1,5 εκατοστά. Είχα τρελαθεί από την στεναχώρια μου και από το άγχος. Έμεινα ξάπλα...

Μαγνήσιο και utrogestan.

 

τώρα είμαι 36 εβδομάδες και 2 μέρες... (Δεν μπορώ να το πιστέψω)

Και πιστεύω ότι θα κλείσω και τις 37. :P

 

όχι άγχος και ξεκούραση... Όλα θα πάνε καλά!!! :wink:

να σαι καλα κοπελα μου,μου δινεις τοσο θαρρος.και εγω ετσι τρελλαθηκα οταν μου ειπαν 15 χιλιοστα τραχηλο.εγω εχω και γιγες συσπασεις.εσυ?εισαι κι εσυ σε ακινησια?με το καλο το μπεμπεδακι και παλι σε ευχαριστω τοσο πολυ

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα κοπελα μου,μου δινεις τοσο θαρρος.και εγω ετσι τρελλαθηκα οταν μου ειπαν 15 χιλιοστα τραχηλο.εγω εχω και γιγες συσπασεις.εσυ?εισαι κι εσυ σε ακινησια?με το καλο το μπεμπεδακι και παλι σε ευχαριστω τοσο πολυ

 

Από τότε που το έμαθα ήμουν ξάπλα ή κρεβάτι ή καναπέ. Είχα και εγώ συσπάσεις και πόνους περιόδου που γινόντουσαν πιο έντονοι όταν σηκωνόμουν περισσότερες φορές. Μην φανταστείς ότι έκανα τίποτα σπουδαίο. Απλά να πάω από το ένα δωμάτιο στο άλλο.

Τώρα έχω χαλαρώσει και το απόγευμα θα πάω στο γιατρό να μου πει περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Όλα θα πάνε καλά και θα μπεις στον μήνα σου και εσύ. Αισιοδοξία, μόνο αυτό χρειάζεται.

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που το έμαθα ήμουν ξάπλα ή κρεβάτι ή καναπέ. Είχα και εγώ συσπάσεις και πόνους περιόδου που γινόντουσαν πιο έντονοι όταν σηκωνόμουν περισσότερες φορές. Μην φανταστείς ότι έκανα τίποτα σπουδαίο. Απλά να πάω από το ένα δωμάτιο στο άλλο.

Τώρα έχω χαλαρώσει και το απόγευμα θα πάω στο γιατρό να μου πει περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Όλα θα πάνε καλά και θα μπεις στον μήνα σου και εσύ. Αισιοδοξία, μόνο αυτό χρειάζεται.

:wink:

καλημερα!ολα καλα με το γιατρο?διαβαζω και ξαναδιαβαζω τα μηνυματα σου και παιρνω κουραγιο?εσυ ειχες τσιμπηματακια στον κολπο?ο τραχηλος σου εχει μειωθει αλλο η ειναι σταθερος?ευχαριστω και παλι

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!ολα καλα με το γιατρο?διαβαζω και ξαναδιαβαζω τα μηνυματα σου και παιρνω κουραγιο?εσυ ειχες τσιμπηματακια στον κολπο?ο τραχηλος σου εχει μειωθει αλλο η ειναι σταθερος?ευχαριστω και παλι

 

Γύρω στις 30η εβδομάδα είχε πάει 13 χιλιοστά και από εκεί και πέρα δεν μου έλεγε ο γιατρός. Έλεγε ότι δε μας ενδιαφέρει τόσο το μήκος όσο το να μην ανοίξει ο τράχηλος.

Σήμερα είμαι 36 και 4 και ακόμα είναι κλειστός ο τράχηλος. Αφού κάνουμε πλάκα ότι στο τέλος θα πάω με προσκληση. Η μικρή έχει κατέβει πολύ χαμηλά και από ότι μου είπε θα έχω και πολύ εύκολη γέννα.

Έχω σταματήσει utrogestan και μαγνήσιο και ξεκίνησα και κάποιες βολτούλες χαλαρά. Θέλω να κλείσω και 37, μη σου πω και 38 :lol: (Δεν το περίμενα με τίποτα ότι θα το έλεγα). Θυμάμαι ότι παρακάλαγα να κλείσω τις 34 βδομάδες.

Επιμένω στην ξεκούραση και στην αισιοδοξία...

Όλα θα πάνε καλά και θα δεις, στο τέλος η όλη κατάσταση απλά θα μας βοηθήσει να γεννήσουμε με έναν πόνο :lol:

Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορώ να ρωτήσω κάτι εγώ που δεν έχω καταλάβει? Κάναμε υπέρηχο 31βδ και μετρήσαμε τον τράχηλο 2.8 και 3.5 -έκανε δύο μετρήσεις ο γιατρός- και κράτησε την μεγαλύτερη και μου είπε πως έχω τουλάχιστον κανένα μήνα μπροστά μου ακόμη -γιατί είχα πρόωρες συσπάσεις. Κάναμε πάλι υπέρηχο προχθές 33+1 και η γιατρός έκανε 3 μετρήσεις στον τράχηλο, 3.47 , 3.25 και 2.8 και στο χαρτί μου κράτησε την μικρότερη ,το 2.8..Ξέρετε τελικά ποια είναι η λογική και για ποιο λόγο γίνεται αυτο? Ο γιατρός μου είπε πως δεν αλλάξε καθόλου ο τράχηλος όπως περίμενε οπότε είμαστε ασφαλείς απλώς έχω μπερδευτεί λίγο..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στις 30η εβδομάδα είχε πάει 13 χιλιοστά και από εκεί και πέρα δεν μου έλεγε ο γιατρός. Έλεγε ότι δε μας ενδιαφέρει τόσο το μήκος όσο το να μην ανοίξει ο τράχηλος.

Σήμερα είμαι 36 και 4 και ακόμα είναι κλειστός ο τράχηλος. Αφού κάνουμε πλάκα ότι στο τέλος θα πάω με προσκληση. Η μικρή έχει κατέβει πολύ χαμηλά και από ότι μου είπε θα έχω και πολύ εύκολη γέννα.

Έχω σταματήσει utrogestan και μαγνήσιο και ξεκίνησα και κάποιες βολτούλες χαλαρά. Θέλω να κλείσω και 37, μη σου πω και 38 :lol: (Δεν το περίμενα με τίποτα ότι θα το έλεγα). Θυμάμαι ότι παρακάλαγα να κλείσω τις 34 βδομάδες.

Επιμένω στην ξεκούραση και στην αισιοδοξία...

Όλα θα πάνε καλά και θα δεις, στο τέλος η όλη κατάσταση απλά θα μας βοηθήσει να γεννήσουμε με έναν πόνο :lol:

Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη

μακαρι να πανε και για μενα ολα καλα.και 32 εβδομαδων που ειμαι τωτα αν μου το ελεγες τον αυγουστο δε θα το πιστευα,ο γιατρος μου θελει να βγει ο οκτωβρης,κατι τελευταιο.τον ελεγχο τον εκανες κολπικα η απο την κοιλια?με εναν πονο!!!

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να πανε και για μενα ολα καλα.και 32 εβδομαδων που ειμαι τωτα αν μου το ελεγες τον αυγουστο δε θα το πιστευα,ο γιατρος μου θελει να βγει ο οκτωβρης,κατι τελευταιο.τον ελεγχο τον εκανες κολπικα η απο την κοιλια?με εναν πονο!!!

 

 

όλα καλά θα πάνε :)

όταν αρχίσαμε να ανησυχούμε τον έκανα κολπικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

35η εβδομαδα!!!!Δεν το πιστευω οτι εφτασα μεχρι εδω, μετα απο τα νεα της β' επιπεδου τον Ιουλιο οτι κινδυνευω για προωρο τοκετο, τωρα επιτελους εχω χαλαρωσει και απλα περιμενω να αντικρυσω το μπεμπακι μου και να ειναι καλα:!: Χαιρομαι που εμπιστευτηκα τελικα τον γιατρο που δεν προτεινε περιδεση ενω ημουν στην 21η εβδομαδα.

Εκανα και καρδιοτοκογραφημα την Τριτη, μια χαρα, ουτε συσπασεις ουτε τιποτα ανησυχητικο:!:

Για να παιρνουν κουραγιο και αλλες κοπελες με το ιδιο θεμα στον τραχηλο....

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

35η εβδομαδα!!!!Δεν το πιστευω οτι εφτασα μεχρι εδω, μετα απο τα νεα της β' επιπεδου τον Ιουλιο οτι κινδυνευω για προωρο τοκετο, τωρα επιτελους εχω χαλαρωσει και απλα περιμενω να αντικρυσω το μπεμπακι μου και να ειναι καλα:!: Χαιρομαι που εμπιστευτηκα τελικα τον γιατρο που δεν προτεινε περιδεση ενω ημουν στην 21η εβδομαδα.

Εκανα και καρδιοτοκογραφημα την Τριτη, μια χαρα, ουτε συσπασεις ουτε τιποτα ανησυχητικο:!:

Για να παιρνουν κουραγιο και αλλες κοπελες με το ιδιο θεμα στον τραχηλο....

 

Μπράβο!!!!!!!!

:D

Μακάρι να φτάσεις και μετά τις 37 βδομάδες. Εγώ 38 και 3 μέρες και ακόμα!!!

Με έναν πόνο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαβάζω πολλές φίλες να χουν ανεπάρκεια τραχήλου, να μην έχουν κάνει περίδεση, αλλά να χουν παρέα τα Yutopar και τα Utrogestan!!!

Εμένα βρέθηκε στην 26η βδομάδα ο τράχηλός μου στα 14 χιλιοστά. Δυστυχώς στην Β επιπέδου δεν με είχε εξετάσει κολπικά ο συνεργάτης του γιατρού μου.

Από τότε λοιπόν είμαι ξάπλα και σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα, μπάνιο και επισκέψεις γιατρού. Το μήκος παραμένει σταθερό και έχω ελάχιστες συσπάσεις. Ενώ όλοι με '' πίεζαν '' με τις ερωτήσεις τους γιατί δεν μου κάνει περίδεση, τελικά καλύτερα που δεν μου έκανε, γιατί αν προκαλούσαμε τοκετό '' κατα λάθος '' στο χειρουργείο, το μωράκι είχε πολύ λίγες πιθανότητες να ζήσει. Νοσηλεύτηκα στο Αρεταίειο για 2 βδομάδες και έκανα και γω τις ενέσεις κορτιζόνης για τους πνεύμονες του μωρού. Σε λίγο μπαίνω στην 32η βδομάδα και εύχομαι να φτάσω την 36η όπως κάποιες κοπέλες με παρόμοια σαν τη δική μου περίπτωση...Ναι, είναι δύσκολο να είσαι κλινήρης, αλλά είναι ότι καλύτερο για το μπεμπέ μας να κάτσει κι άλλο στη ζεστή '' αγκαλίτσα '' μας...Κουράγιο και υπομονή σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Με τοσο φοβο ολο αυτο τον καιρο πιστευα οτι με το που θα κοψω τα χαπια θα γεννησω.Ακομα τιποτα και ο μικρουλης υπερηχογραφικα ειναι πανω απο 37 εβδομαδων! 3300gr και προχωραμε.Την Τριτη θα με εξετασει και απο κατω να δουμε αν εχει μαλακωσει ο τραχηλος.Στον καρδιοτοκογραφο συσπασεις τιποτα.....απιστευτο!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

geonik Kαι γω το ίδιο...φοβόμουν πως θα γεννήσω μέσα στον Οκτώβρη πρόωρα, θα παει το μωρό στην θερμοκοιτίδα κάνα μήνα κλπ! Σήμερα με είδε ο γιατρός και φτάσαμε τα 2.050 κιλά και κλειστό μήκος τραχήλου στα 12 χιλιοστά.

Σε 2 μέρες μπαίνω στην 33η βδομάδα. Εύχομαι να φτάσω την βδομάδα σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ποτε πρεπει να γινονται μετρησεις για το μηκος του τραχηλου?εγω ειμαι στην 14η εβδομαδα και δεν εχω καταλαβει απο ποτε το μετρανε

 

7bQfp3.png

δες εδω δεν εχω κατι αλλο πιο αξιοπιστο για να σου πω

 

 

http://www.fetalmedicine.com/fmf/training-certification/certificates-of-competence/cervical-assessment/

 

 

 

οπως και τη λιστα των ιατρων που εχουν παρει πιστοποιηση για να κανουν την εξεταση

 

 

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=5

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

ααα ωραια ειδα και το ονομα της γιατρου που μου εκανε την αυχενικη διαφανεια και αυριο θα την ξαναδω με την ευκαιρια να την ρωτησω και γι αυτο το θεμα

σε ευχαριστω

 

7bQfp3.png

1zDup3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεννησε καμία ομοιοπαθούσα??? Με μικρό μήκος τραχήλου εννοώ....Εγώ ακόμα τίποτα!!!Περιμένουμε μέχρι τις 20/11 μου ειπε ο γιατρός και αν οχι πρόκληση!!!!!Εγώ που κινδύνευα να γεννησω πρόωρα:rolleyes:

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

kalhspera sas! eimai kainourgia sthn parea kai xairomai pou sas vrhka! :ptha hthela na mou peite kapoia pragmata pou exw mpedeutei kai den xerw!! :oops: eimai sthn 26 evdomada kai apo extes eimai xaplwmenh giati o giatros mou vrhke 2,3 cm traxhlo... enw ston b' htan kalos mou eixan pei! mou edwse mono magnhsio kai mou eipe xapla! eida oti kapoies apo esas pernoun utregistan kai kanoun eneseis kortizonhs, auta pote ta perneis??? eprepe na mou pei ki emena na kanw?? kai an katsw xaplwmenh tha megalwsei o traxhlos 'h tha paei etsi mexri na genhsw?? sas euxaristw ek ton proterwn!!!!!

Link to comment
Share on other sites

kalhspera sas! eimai kainourgia sthn parea kai xairomai pou sas vrhka! :ptha hthela na mou peite kapoia pragmata pou exw mpedeutei kai den xerw!! :oops: eimai sthn 26 evdomada kai apo extes eimai xaplwmenh giati o giatros mou vrhke 2,3 cm traxhlo... enw ston b' htan kalos mou eixan pei! mou edwse mono magnhsio kai mou eipe xapla! eida oti kapoies apo esas pernoun utregistan kai kanoun eneseis kortizonhs, auta pote ta perneis??? eprepe na mou pei ki emena na kanw?? kai an katsw xaplwmenh tha megalwsei o traxhlos 'h tha paei etsi mexri na genhsw?? sas euxaristw ek ton proterwn!!!!!

εγω ειχα το δικο σου μηκος τραχηλου απο 21η εβδομαδα και με ουτροτζεσταν , μαγνησιο και απλη ξεκουραση (οχι τελειως ξαπλα) γεννησα την 38η εβδομαδα χωρις κανενα προβλημα και πολυ ευκολα!!!!Σημασια ειχε οτι ηταν κλειστος ο τραχηλος και οχι μονο κοντος.Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην αγχωνεσαι.......!!!!!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κι εγώ κάτι... αν και είμαι ακόμα στο β τρίμηνο. Την 19η εβδομάδα πήγα για ραντεβού στο γιατρο και μου έκανε κολπικό υπέρηχο γιατί τον ανησύχησε ο τράχηλος. Τον μέτρησε 3.4 εκ. και μου πε ότι είναι μια χαρα και ότι τσάμπα ανησύχησε. (Ενας λόγος που μπήκε στη διαδικασία να μόυ κάνει κολπικό είναι και ότι έχω κανει δυο αποξέσεις). Γυρνώντας σπίτι είδα ότι στην αυχενική η μετρηση ΄του τραχήλου ήταν 4,08 εκ. και δίπλα έλεγε "φυσιολογικός". Είναι φυσιολογική αυτή η μείωση του μηκους; Ψάχνοντας στο ιντερνετ είδα και θετικά και αρνητικά πράγματα. Ο γιατρός μου είχε πει ξεκουραση χωρίς να είναι ανήσυχος. Εγώ δεν είμαι ολη μερα στο κρεβάτι. Βγαίνω έξω, χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο, δεν περπαταώ. Και σπίτι μαγειρεύω και πλενω πιάτα κι αυτά όχι καθε μερα. Πρέπει να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις εμενα στο β επιπεδου στις 21 εβδομαδες η μετρηση ηταν 3,2 και το σχολιο διπλα ηταν "αποδεκτο μηκος τραχηλου" οποτε ολα καλα μην αγχωνεσαι χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα το δικο σου μηκος τραχηλου απο 21η εβδομαδα και με ουτροτζεσταν , μαγνησιο και απλη ξεκουραση (οχι τελειως ξαπλα) γεννησα την 38η εβδομαδα χωρις κανενα προβλημα και πολυ ευκολα!!!!Σημασια ειχε οτι ηταν κλειστος ο τραχηλος και οχι μονο κοντος.Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην αγχωνεσαι.......!!!!!

s' euxaristw polu! apla lew mhpws eprepe na mou dwsei kai utregistan ektos apo magnhsio! giati ekane kati san ragisma alla ligo sthn arxh.. twra eimai xapla kai perimenw na perasoun 15 meres gia na xanapaw ston giatro!! elpizw na einai ola kala kai na mporw na sukwthw giati exw na kanw tosa pragmata akoma gia ton erxomo tou mwrou (dwmatio, pswnia klp)!!!!:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...