vazelaki

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΑΦΤΙΣΗ

Recommended Posts

Εμείς πιθανότατα από Οκτώβρη μέχρι Δεκέμβρη θα την έχουμε βαπτίσει, θα είναι 11 μηνών το Δεκέμβρη :( προτιμούσα νωρίτερα φυσικά αλλά no money no honey :( το γιο τον βάπτισα 8 μηνών

Διαφημίσεις

εγω παλι ηθελα να βαφτισω την μπεμπα μου(ακομη ετσι τη φωναζουμε) τον σεπτεμβρη που θα ειναι 9 μηνων,αλλα ο αντρας μου επιμενει οτι ειναι καλυτερα να περπαταει και να καταλαβαινει λιγο.ασε που η νονα θα ειναι 6 μηνων εγκυος και δεν μπορει.ο χειμωνας δεν μ'αρεσει σαν εποχη,μονο αν την κανουμε χριστουγεννα,λιγο πριν χρονισει.το καλοκαιρι που μ'αρεσει θα'ναι παλι 16 μηνων και μου φαινεται πολυ μεγαλη!

παντως πιστευω οτι παιζουν ρολο οι συγκυριες για το ποτε θα βαπτιστει καθε παιδι. αν μπορουν οικονομικα ο γονιος η' ο νονος, 8-10 μηνων πιστευω ειναι καλυτερα.

tz4jwg62qms89840.pngurl%5D

ΒΑΠΤΙΣΑΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΓΙΟ 13 ΜΗΝΩΝ,ΕΚΛΑΨΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ,ΗΤΑΝ ΔΙΑΡΚΩΣ ΞΥΠΝΙΟΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΗ ΧΑΡΑ.ΕΒΓΑΖΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΜΟΝΤΕΛΟ(Σ'ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΠΑΙΞΕ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ) ΚΑΙ ΓΕΛΟΥΣΕ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΟ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΠΤΙΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ 1 1/2ΧΡΟΝΩΝ(ΛΟΓΩ ΠΕΝΘΟΥΣ).ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ...

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Εγώ πάντως το συμπέρασμα που έχω βγάλει απ όσες βαπτίσεις έχω πάει (και είναι πολλές), είναι ότι όσο μικρό είναι το παιδί, τόσο λιγότερο κλαίει. Η μπέμπα μας είναι 2 μηνών και λατρεύει το νερό. Ανάλογα με την έκβαση ενός οικογενειακού ζητήματος, θα τη βαπτίσουμε είτε τέλη Οκτώβρη (δηλαδή 6 μηνών), είτε το Πάσχα που θα έχει κλείσει χρόνο. Αν ήταν στο χέρι μου θα προτιμούσα τον κοντινό Οκτώβρη!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

καλησπερα κοριτσια!

θελω να σας πω τον προβληματισμο μου λεγαμε

να βαπτισουμε τον μπεμπη μας τον Οκτωβριο που θα ειναι 6 μηνων

αλλα μαλλον δεν θα μπορεσουμε να κανουμε τοτε την βαπτιση και

μετα βολευει τελη Νοεμβριου που δεν θελω μεσα στο καταχειμωνο

να κανω την βαπτιση κι ετσι σκεφτηκα να την κανουμε του χρονου (8 Απριλιου) μαζι με τα γενεθλεια του αλλα 1 ετους δεν θα

ειναι μεγαλος για βαπτιση;

πειτε μου την εμπειρια σας εσεις που τα βαπτισατε

μεγαλα εκλαιγαν πολυ;

πως ηταν;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Eμεις βαπτισαμε το μωρο μας 13 μηνων!Ενταξει...εκλαψε αλλα μην φανταστεις και κανα πανικο!Απλα ειναι λιγο βαρυς (12 κιλα)και κουρασε λιγο τις νονες!Κατα τα αλλα βγαλαμε ωραιες φωτο,περπαταει κι ολας και εδειξαν τα ρουχαλακια του πολυ ωραια!εχω δει και μωρο 8 μηνων να σπαραζει και 18 μηνων να βαραει παλαμακια!ειναι στο παιδι...απλα οσο πιο μεγαλο ειναι πιο δυσκολο να το κουμανταρεις αν θα κλαιει!

Βεβαια του χρονου 8 Απριλιου νομιζω θα ειναι σαρακοστη και δεν γινονται βαπτισεις!

καλα ναι ειναι σιγουρα και στο παιδι αν θα κλαει η οχι οσο για τα ρουχα εχεις δικιο γιατι τον γιο μου τον ειχαμε βαπτισει 5 μηνων και τα ρουχα ηταν τεραστια!

την σαρακοστη βαπτισεις γινονται γαμοι δεν γινονται.

QnFwm8.png

VyFvm8.png

καλησπερα κοριτσια!

θελω να σας πω τον προβληματισμο μου λεγαμε

να βαπτισουμε τον μπεμπη μας τον Οκτωβριο που θα ειναι 6 μηνων

αλλα μαλλον δεν θα μπορεσουμε να κανουμε τοτε την βαπτιση και

μετα βολευει τελη Νοεμβριου που δεν θελω μεσα στο καταχειμωνο

να κανω την βαπτιση κι ετσι σκεφτηκα να την κανουμε του χρονου (8 Απριλιου) μαζι με τα γενεθλεια του αλλα 1 ετους δεν θα

ειναι μεγαλος για βαπτιση;

πειτε μου την εμπειρια σας εσεις που τα βαπτισατε

μεγαλα εκλαιγαν πολυ;

πως ηταν;

Εισαι καλα ενος ετους. Εμεις την βαφτισαμε 1,5 και εγινε ο ΚΑΚΟΣ πανικος λεμε. Καταρχας κλωτσαγε ΟΠΟΥ εβρισκε ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ εβρισκε μπροστα της και ειχε τοση δυναμη που φοβηθηκα οτι θα του εφευγε το πατερ. Ηταν και 11 κιλα και αστα να πανε. Κλαμα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ γιατι οσο μεγαλυτερα τοσο περισσοτερα καταλαβαινουν. Αλλα μετα ηρεμησε αμεσως μολις εφυγαν ολοι απο το κεφαλι της και κυνηγουσε περιστερια.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Διαφημίσεις

Εισαι καλα ενος ετους. Εμεις την βαφτισαμε 1,5 και εγινε ο ΚΑΚΟΣ πανικος λεμε. Καταρχας κλωτσαγε ΟΠΟΥ εβρισκε ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ εβρισκε μπροστα της και ειχε τοση δυναμη που φοβηθηκα οτι θα του εφευγε το πατερ. Ηταν και 11 κιλα και αστα να πανε. Κλαμα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ γιατι οσο μεγαλυτερα τοσο περισσοτερα καταλαβαινουν. Αλλα μετα ηρεμησε αμεσως μολις εφυγαν ολοι απο το κεφαλι της και κυνηγουσε περιστερια.

ωχ λεγε μου τετοια :confused::confused::confused:

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Εγώ βάφτισα τη βαφτιστήρα μου όταν ήταν δύο χρονών. Μια χαρά ήταν η βάφτιση, έκλαψε βέβαια και τσαντίστηκε πολύ (μάλλον ντρεπόταν γιατί ήταν μεγαλούτσικη εδώ που τα λέμε) αλλά μετά ήταν πολύ χαρούμενη, έτρεχε εδώ κι εκεί με τα βαφτιστικά της κι έκανε τσαχπινιές!

it's never too late to start all over again

Ε συνηθως κοντα στο ετος βαφτιζουν......εμεις ενος ετους βαφτισαμε.......δεν ειχαμε προβλημα περα απο τα κλαμματα σε ΟΛΗ τη διαρκεια του μυστηριου, απο την ωρα που πατησαμε στο προαυλιο της εκκλησιας......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Εγω τον βαφτιζω την αλλη κυριακη. Ο Θεος βοηθος.:mrgreen:

αντε με το καλο ο να πανε καλα!!!

Εγώ βάφτισα τη βαφτιστήρα μου όταν ήταν δύο χρονών. Μια χαρά ήταν η βάφτιση, έκλαψε βέβαια και τσαντίστηκε πολύ (μάλλον ντρεπόταν γιατί ήταν μεγαλούτσικη εδώ που τα λέμε) αλλά μετά ήταν πολύ χαρούμενη, έτρεχε εδώ κι εκεί με τα βαφτιστικά της κι έκανε τσαχπινιές!

δυο χρονων ειναι αρκετα μεγαλο φανταζομαι τον μεγαλο μου τωρα να τον βαπτιζαμαι θα κατεστρεφε τα παντα θα τον κυνηγουσε ο παπας :D

Ε συνηθως κοντα στο ετος βαφτιζουν......εμεις ενος ετους βαφτισαμε.......δεν ειχαμε προβλημα περα απο τα κλαμματα σε ΟΛΗ τη διαρκεια του μυστηριου, απο την ωρα που πατησαμε στο προαυλιο της εκκλησιας......

αυτα τα κλαμματα φοβαμαι κι εγω γιατι καταλαβαινουν και φοβουνται τον παπα

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Διαφημίσεις

Αυτος δε φοβηθηκε τον παπα, δεν του αρεσε απο την πρωτη στιγμη που ειχε τοσο αγνωστο κοσμο.......ειναι σχετικο παντως...δεν ξερεις πως θα αντιδρασουν...αλλα παιδακια σε αυτη την ηλικια δεχονται ευκολοτερα τη βαφτιση.....

Τον επομενο θα τον βαφτισουμε μεγαλυτερο παντως γιατι το καλοκαιρι θα ναι 14-15 μηνων.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Τον επομενο θα τον βαφτισουμε μεγαλυτερο παντως γιατι το καλοκαιρι θα ναι 14-15 μηνων.

δεν βαλατε μυαλο ε;χαχαχα (πλακα κανω ;))

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Κοιτα θα βαφτισουμε παλι σε νησι κατα τις διακοπες μας.....οποτε αναγκαστικα παει για Ιουλη. Δεν θελει ο αντρας μου Αθηνα......

Ασε ηταν δραμα η βαφτιση.......τραυματικη εμεπιρια......οσο το σκεφτομαι!!!!

Αλλα και μικροτερο να ναι δε σε διασφαλιζει οτι δεν θα τρομοκρατηθει και δεν θα κλαψει...ισα ισα νομιζω ειναι πιο δυσκολο να διαχειριστει την κατασταση........ειναι αναλογως το παιδι και πως θα του κατσει. ο ΔΙΚΟς ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΕΤΟΙΟς ΚΛΑΨΙΑΡΗς.....κι ομως απο το πρωτο λεπτο φρικαρε!

Κοιτα θα βαφτισουμε παλι σε νησι κατα τις διακοπες μας.....οποτε αναγκαστικα παει για Ιουλη. Δεν θελει ο αντρας μου Αθηνα......

τελεια λιγοι και καλοι!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Ασε ηταν δραμα η βαφτιση.......τραυματικη εμεπιρια......οσο το σκεφτομαι!!!!

Αλλα και μικροτερο να ναι δε σε διασφαλιζει οτι δεν θα τρομοκρατηθει και δεν θα κλαψει...ισα ισα νομιζω ειναι πιο δυσκολο να διαχειριστει την κατασταση........ειναι αναλογως το παιδι και πως θα του κατσει. ο ΔΙΚΟς ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΕΤΟΙΟς ΚΛΑΨΙΑΡΗς.....κι ομως απο το πρωτο λεπτο φρικαρε!

οντως ετσι ειναι οπως τα λες ειναι να μην του κανει κλικ!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

αντε με το καλο ο να πανε καλα!!!

Ευχαριστω βατραχακι. Εχει το καλο οτι πηγαινει σε ολους, αλλα αν δεν θελει να καθησει αγκαλια θα κανει τα παντα για να κατεβει κατω. Εχει φοβερη δυναμη και ο νονος ειναι πετσι και κοκκαλο. Αν αποφασισει οτι δεν θελει αγκαλια δεν μας βλεπω καλα. :lol: Εχω βαφτισει παντως μωρο 4 μηνων και απο την ωρα που τον πηρα στα χερια μου μεχρι την ωρα που φυγαμε απο την εκκλησια ειχε βαλαντωσει στο κλαμα. Μαλλον ειναι στο παιδι.

lcWup3.png

Συνομηλικα ειναι τα μωρα μας βατραχακι βλεπω..........ειναι οντως περιεργα, ο χρονος πεφτει Απριλη......θα δω μηπως αλλαξει γνωμη ο συζυγος......

Συνομηλικα ειναι τα μωρα μας βατραχακι βλεπω..........ειναι οντως περιεργα, ο χρονος πεφτει Απριλη......θα δω μηπως αλλαξει γνωμη ο συζυγος......

ναι σειρα ειναι χαχα!!

ο δικος μου δεν θελει για τοτε προτιμαει μεσα στο χειμωνα αλλα εκει που λεμε να τον βαπτισουμε το εκκλησακι δεν εχει θερμανση και θα παγωσει το μωρο να μου πεις και τον Απριλη μπορει να εχει κρυο αλλα δεν νομιζω να εχει και παγωνιες οπως τον Δεκεβρη!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Οχι μωρε χειμωνα........μη μας κρυωσουν......βγαινουν εξω μετα στο κρυο......κι εγω ελεγα κει στο χρονο, Απριλη, Μαη, αλλα αν το κανουμε Αθηνα θα πρεπει να καλεσουμε κοσμο κλπ......αυτη τη φορα θελουμε να μαστε μονο οικογενειακα....

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα