Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΑΦΤΙΣΗ


vazelaki

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα! Θεωρώ πως η ηλικία των 7 μηνών μέχρι 10 μηνών είναι η καλύτερη ηλικία. Όλα βέβαια είναι σχετικά.

Και συνήθως Μάιο ή Σεπτέμβριο γίνονται οι βαπτίσεις. Όλα όμως είναι υποκειμενικά και πότε ο καθένας θέλει, και τί θέλει!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαιος και σεπτεμβριος ειναι πολυ καλοι μηνες απο αποψη χρσηστικοτητα δωρων..........θα σου φερουν δωρα που μπορει να τα βαλει τους επομενους μηνες και δεν ειναι περιοδοι εκπτωσεων για να μη βρισκεις αλλαγες......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ακούσει και τις 2 εκδοχές σχετικά με το τι είναι καλύτερο..πάντως και εγώ την δικιά μου σκέφτομαι να την βαπτίσω 10-12 μηνών..πιστεύω ότι είναι καλύτερα να είναι λίγο πιο μεγάλη για να αντέξει και μετα στο τραπεζι..

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις και τα δυο τα βαφτισαμε 6 μηνων και νομιζω οτι ηταν καλη ηλικια.Μπορουσαν να καθισουν(βγηκαν ωραιες φωτογραφιες με την πετσετα πριν ''βουτηξουν')',μπορουσαν να φανε στο μαγαζι μετα κρεμουλα,και μπορουσαν να σταθουν καλα πανω τους τα βαφτιστικα.Προσωπικα δε μου αρεσει να ειναι το παιδι πανω απο 1 χρ,φτανει να πηγαινει στην κολυμπηθρα περπατωντας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηταν 9 μηνων. Στο τσακ προλαβαμε πριν περπατησει. Να σκεφτεις οτι επειδη ειχε αρχισει να στεκεται εβαλε κοντρα τα ποδια στην κολυμπηθρα :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εγω εννια μηνων βαφτισα τον ραφαηλ μια χαρα ηταν ηταν παντα ενα γελαστο παιδι μεχρι και σημερα οποτε στην βαφτιση ηταν ησυχος και γελαστος σαν ηλικια με βολεψε εμενα γιατι δεν με παιδευε στο να τον αλλαξω κτλ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βάφτισα τον Ωρίωνα 15 μηνών, τη Φοίβη 1 έτους και τον Ερμούλη τώρα 18 μηνών τον βαφτίζουμε την Κυριακή που μας έρχεται... Το δύσκολο για μένα στην ηλικία αυτή είναι η αγκαλιά τόση ώρα στο νονό/νονά, γιατί είναι βαριά και κουράζουν και γιατί μπορεί να μην κάθονται, αν και στην ηλικία του μπουσουλήματος ίσως είναι ακόμα πιο δύσκολο αυτό που όλο θέλουν να είναι κάτω :D Κατά τ΄άλλα, δεν είχα κανένα πρόβλημα... το κλάμα κλάμα, αλλά μετά ήταν η χαρά της γιορτής! Με τα βαφτιστικά τους ρουχαλάκια, οι ψυχές του πάρτυ.

Εγώ πιο πολύ θα κοιτούσα την εποχή παρά την ηλικία... Μου αρέσουν οι βαφτίσεις την άνοιξη, αρχές καλοκαιριού που είναι τα ρούχα πιο ωραία και καλοκαιρινά και ο καιρός καλός και οι μέρες μεγάλες. Επίσης και οι επιλογές σε βαφτιστικά/μπομπο κλπ. είναι περισσότερες μιας και τότε κάνουν τα μαγαζιά παραγγελίες και έχεις περισσότερες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

'Καλύτερη' ηλικία δεν νομίζω ότι υπάρχει.

 

Εξαρτάται από ποια πλευρά θα το δεις.

 

Το μεγάλο το βάφτισα περίπου ενός και πλάνταξε στο κλάμα και έτσι σκέφτηκα ότι το μικρό θα το βαφτίσω πιο μικρό για να μην ταλαιπωρηθεί.

Το βαφτίσαμε πεντέμισι μηνών και το καταευχαριστήθηκε το μπάνιο!

Όχι μόνο δάκρυ δεν έβγαλε αλλά ήταν και τόσο ευτυχισμένο

που ο παππάς της έδωσε βραβείο ησυχίας!!

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΤΟΝ ΒΑΠΤΙΣΑ 3 ΜΗΝΩΝ Κ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΑ.ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΓΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ.ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΕΚΑΝΕ 3 ΜΕΓΑΛΕΣ ΒΟΥΤΙΕΣ Κ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Η Φέλια βαπτίστηκε 4,5μηνών.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που λένε οτι αν είναι μικρό δεν κλαίει! Η δικιά μου χάλασε τον τόπο. Μάλλον είναι η διάθεση της στιγμής!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον γιο μου τον βάπτισα 11 μηνών και την κόρη μου 13 !!!

Και τα δύο έριξαν πολύ κλάμα, η δε μικρή μου χτυπιόταν και κλώτσαγε κιόλας συνέχεια ! Ηθελε μόνο εμένα...

Και όπως είπε και η Micnat, όταν είναι μεγάλα είναι πιο δύσκολο και για τον νονό/ά να τα κρατήσουν αγκαλιά τόση ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Τώρα η σείρα μου να το πω και' γω! Είχαμε βαφτίσει την πρώτη μας κόρη όταν ήταν 5 μηνών και την δέυτερη όταν ήταν 7 μηνών. Και οι δύο περάσανε πολύ καλά στην κολυμπήθρα - σαν ήταν παιχνίδι!! Εγω ήθελα να τα βαφτίσουμε σχετικά νωρίς αφού είμαι από την Αγγλία και εκεί φωνάζουμε τα μώρα μας με το όνομα μόλις έχουν γεννηθεί. Τότε είχα ένα πρόβλημα με την ιδέα ότι αφού δεν έχει βαφτιστεί μερικοί θα θεωρούσανε ότι δεν έχει όμομα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμένα η Νικολέττα μου ήταν 10 μηνών παρά 3 μέρες... Νομίζω η ηλικία γύρω στους 8-10 μήνες είναι ότι πρέπει. Ούτε πολύ μικρό για να ταλαιπωρηθεί, ούτε πολύ μεγάλο για να φοβάται-αντιδράει έντονα. Εξαρτάται βέβαια και από την εποχή. Αν έπεφτε χειμώνας θα το έκανα λίγο νωρίτερα ή λίγο αργότερα...

Πριν λίγο καιρό βάπτισα ένα αγοράκι 9 μηνών και ήταν πολύ βαρύ για τα κυβικά μου, οπότε μου βγήκε η πίστη. Σε αυτή την περίπτωση θα ήταν καλό να το είχαν βαπτίσει λίγο μικρότερο... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να βαφτίσω τη μικρή μου, σχετικά νωρίς δηλαδή έως 4 μηνών. Πιστεύω ότι όταν είναι μικρούλια ταλαιπωρούνται λιγότερο γιατί κοιμούνται συνέχεια.

 

Ο ανιψιός μου βαφτίστηκε 2 μηνών ακριβώς και δεν ξύπνησε καθόλου. Αφού να σκεφτείτε του γλίστρησε του παπά το παιδί και έπεσε όλο στην κολυμπήθρα και ούτε τότε δεν ξύπνησε το μανάρι μου.

 

αλλά μάλλον οικονομικά, 4 μήνες μετά τη γέννα δεν θα μπορώ να το βαφτίσω οπότε θα το αφήσω για λίγο πιο μεγάλο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

προβληματιζομαι γιατι η μπεμπα ειναι ηδη 8 μηνων σκεφτομαστε να την βαπτισουμε το καλοκαιρι μαλλον Αυγουστο τον Μαιο ομως χρονιζει!πειραζει που θα ειναι στην βαπτιση 14-15 μηνων?ειναι πολυ?ας μου πει καποιος!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει βέβαια, αλλά δεν είναι και πολύ κομψό! Αν το παιδί είναι μεγαλόσωμο ο νονός θα ξεχεριαστεί... Επίσης σαν κοριτσάκι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα 15 μηνών να μιλάει και να πεί κανένα κουλό στον παπά .... Εσείς ξέρετε αν μπορείτε να το επισπεύσετε!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ειμαι της αποψης οτι καλυτερα πιο μεγαλο το παιδι γιατι καταλαβαινει πολλα και δε της πεφτει τοσο ασχημα...εμεις τη βαφτισαμε οταν ητανε 17 μηνων και πηγαμε περπατωντας να μας κανει ο παπας μπανιο και οταν καποια στιγμη αρχισε να κλαιει γιατι πεσαμε σε παπα αστα να πανε την καναμε να ξεχαστει με διαφορα κοιτα τηνεραϊδα κοιτα το θεουλη χριστουκ=λη κλπ κλπ ελανα βαλουμε το νεο μας φορεματακι ...διαφορα τεσπα ...βασικα το χαρηκε γιατι αν τη δεις και στο βιντεο το μονο κλαμα ητανε με το παπα οταν την εβαλε μεσα γιατι την ψιλοπεταξε και δε της αρεσε....

 

ασε που ολοι γελαγανε γιατι εκλαιγε και ελεγε Ναι ναι ναι ναι ...και κατα τη διαρκεια του μυστηριου ελεγε παπας μουσικη (που εψελνε) και διαφορα....

 

μετα στγο τραπεζι δε ταλαιπωρηθηκε εριξε χορους και εκανε φιγουρες...

 

δεν υπαρχει μια ηλικια ενδεδειγμενη....οταν μπορεις το κανεις...ασε που τους νονους τους ειχε μαθει και τους φωναζε κανονικα....τη βαφτιση τη θυμαται ακομη....μην αγχωνεσαι για το ποτε...το θεμα ειναι να γινει οταν μπορειτε για να την κανετε οπως θελετε

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Εγω απ οτι ξερω μεχρι 2 χρονων τα βαπτιζουν!Εγω βαπτισα την Κυριακη που μας περασε την μικρη μου 11 μηνων και ηταν μια χαρα!Ισα ισα που λογω ηληκιας ηταν και πιο ησυχη πιστευω..δεν νομιζω να δημιουργηθει κανενα προβλημα..!!Παντως ειναι αναλογα την καθε περιπτωση..για καποια μωρακια ειναι καλυτερα να ειναι μικρα και να μην καταλαβαινουν πολλα..αλλα για τα πιο ανησυχα πιστευω ειναι καλυτερα να ειναι πιο μεγαλα ωστε να μπορουν να αντεχουν την διαδικασια απο θεμα κουρασης χωρις να κλαινε..

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιδια ηλικία τα μωράκια μας :D Για Αυγουστο λεμε και μεις . Προσωπικά πιστευω οτι δεν υπάρχει ιδανική ηλικια .... καθε παιδάκι ειναι διαφορετικό .

Ελπιζω να το περάσουμε ανώδυνα και να μην αγχωθουν πολυ τα μωράκια μας !!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι σε δίλλημα :cry:

Σκεφτόμουν να βαφτίσω τον μπεμπάκο μου τον Μάιο που θα είναι 6 μηνών αλλά δε συμπίπτουν οι ημερομηνίες στην εκκλησία και το κέντρο...

Επόμενος μήνας ο Σεπτέμβριος (ενδιάμεσα γεννάει η νονά μας) όπου θα ήμαστε 10 μηνών αλλά απο 1η Σεπτεμβρίου αρχίζουμε παιδικό σταθμό και μέσα Σεπτεμβρίου πάω για δουλειά :cry::cry:

Τί να κάνω ???

Αληθεύει πως όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα ή και 10 μηνών δεν είναι αργά?

Επίσης μήπως ξέρει καμμιά κοπέλα εκκλησία σε Αγ. Παρακευή Χολαργό ή τριγύρω που να επιτρέπουν στο προάυλιο ένα μίνι catering (μπάς και γλυτώσουμε κανα φράγκο :oops: )???

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ασπασία καλημέρα,

 

Εμείς τον μικρό μας (Μιχάλη) τον βαφτίσαμε όταν ήταν 9 μηνών προς το τέλος Ιουνίου (μέσα στον καύσωνα!!!).

 

Προσωπικά πιστεύω πως είναι καλύτερα να είναι μικρά γιατί έχω βρεθεί σε βάφτιση μωρού περίπου 18 μηνών και δεν ήταν ό,τι καλύτερο και για το μικρό αλλά και για τον παππά που έκανε αγώνα για να τον βάλει στην κολυμπήθρα!!

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποια εκκλησία στις περιοχές που γράφεις (μένω Βάρη).

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!

Κατερίνα :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως είναι καλύτερα να είναι μικρά γιατί έχω βρεθεί σε βάφτιση μωρού περίπου 18 μηνών και δεν ήταν ό,τι καλύτερο και για το μικρό αλλά και για τον παππά που έκανε αγώνα για να τον βάλει στην κολυμπήθρα!!

 

Συμφωνω απόλυτα, εγώ βάπτισα τον γιο μου 6 μηνών και 2 ημέρων και ναι μεν έκλαιγε αλλά τον κάναμε ότι θέλαμε, ενώ η βαπτιστηρα μου που τη βαπτίσαμε την ημέρα των πρώτων της γενεθλίων μας δυσκόλεψε... όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα... (συν ότι γλιτώνεις από το μπέμπης/ μπέμπα... για τα επόμενα 2 χρόνια γιατί οι κοντινοί συγγενείς δεν θα μπορούν να συνηθίσουν το όνομα... δες τη μαμά μου, τον είπαμε Κωνσταντίνο και μέχρι 2 ετών ακόμη μπεμπη τον έλεγε... :roll: )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...