vazelaki

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΑΦΤΙΣΗ

Recommended Posts

Εσείς πότε βαφτίσατε τα παιιά σας;Εγω γεννάω τον Ιούνιο και σκέφτομαι να τον βατίσω τον Οκτωβρίο είναι πολύ νωρίς;Μετά θα πιασεί ο χειμώνας και πιστεύω ότι μετά τον 8ο με 9ο μήνα τα παιδιά δεν κάθονται και τόσο εύκολα όσο μικρότερα (τουλάχιστον αυτό εχω παρατηρήσει εγώ) σε αντίθεση με αυτά που βαπτίζονται εως 7 μηνών.Τι λέτε;

vazelaki,

καταρχήν δεν υπάρχουν κανόνες σ'αυτό το θέμα...

ως γνωστόν δεν είναι όλα τα μωρά ίδια, άρα ότι και να σου πούμε εμείς δεν νομίζω ότι μετράει τόσο... :)

το μόνο πράγμα που μετράει είναι είναι το τι είναι καλύτερο για το μωρό σου....και κατ'επέκταση για εσένα!!!

πρέπει να κανονίσεις την βάπτιση λαμβάνοντας υπόψη σου το πότε τρώει και πότε κοιμάται για να μην ταλαιπωρηθεί!!!

.......γέννησα στις 29 Ιουνίου τον πρώτο μου γιο και ούτε που μου πέρασε απ΄το μυαλό να τον βαπτίσω τόσο νωρίς γιατί τον θήλαζα ανά δυόμιση ώρες...

εκτός από την δική μου κούραση σε καμμία περίπτωση δεν θα έβαζα το μωράκι μου να υποστεί τέτοια ταλαιπωρία!!!

αποφάσισα να το βαπτίσουμε στις 2 Ιουνίου το απόγευμα, θεωρώντας ότι είναι η καλύτερη ώρα γι αυτό, λαμβάνοντας υπόψην μου τις ώρες που τρώει και κοιμάται.

όπως αποδείχτηκε ήταν η καλύτερη επιλογή!!!.......όχι μόνο δεν έκλαψε αλλά ήταν μες την τρελή χαρά!!!......χαιρετούσε και γελούσε σε όλους μέσα στην εκκλησία

...... στην δεξίωση αφού ήπιε το γάλα του κοιμήθηκε του καλού καιρού μέσα στο καρότσι του

μέχρι που τελείωσε το γλέντι δεν είχε καταλάβει τίποτα!!!

..........γέννησα τον δεύτερο γιο μου στις 26 Ιουνίου (ο Ιούνιος είναι ο μήνας μου) :D και θα το βαφτίσουμε στις 15 Ιουνίου...ακολουθώντας την ίδια συνταγή :D

φαντάζομαι να πάνε όλα καλά... :)

.png.png

Διαφημίσεις

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι αποφευγονται οι βαφτισεις τον χειμωνα,

οι περισσοτερες εκκλησιες εχουν καλοριφερ και τα μωρακια δεν κρυωνουν.

virginia μου εδώ αποφεύγονται οι γάμοι τον χειμώνα, πόσο περισσότερο οι βαπτίσεις!!!

ακόμα και με καλοριφέρ υπάρχει μια κρυάδα στην ατμόσφαιρα... :D....μια μουντάδα...

Άλλη διάθεση έχουμε το καλοκαίρι...πιο χαρούμενη...πιο έξω καρδιά

......άσε που σαν λαός μας ταιριάζει το καλοκαιράκι καλύτερα :D

βέβαια πρέπει να ομολογήσω ότι τα Χριστούγεννα (τα οποία λατρεύω!!!) που έκανες εσύ την βάπτιση

έχουν μία ιδιαιτερότητα...μπορεί να είναι χειμώνα αλλά έχουμε όλοι γιορτινή και χαρούμενη διάθεση!!!

προσωπικά νιώθω σαν παιδί τα Χριστούγεννα :D και φυσικά πολύς κόσμος νιώθει έτσι , οπότε

δεν μπορώ να φανταστώ καταλληλότερη εποχή για χειμωνιάτικη βάπτιση!!! :D

.png.png

Εμείς το κοριτσάκι μας το βαφτίσαμε 10μισό μηνών.14 Φεβρουαρίου γεννήθηκε και τα Χριστούγεννα 29 Δεκεμβρίου βαφτίστηκε.

.png.png

Σκεφτομαστε να βαφτίσουμε την μικρή μας μέσα αυγούστου. Σήμερα είναι 52ημερών! Μήπως θα ειναι πολύ μικρούλα και δεν κάνει;;;

Αν τελικα την βαφτίσω πρέπει να ξεκινησω ετοιμασιες ή ειναι πολυ νωρίς;;;;

Πείτε μου την γνωμη σας!!!

καλημερα....να σου ζησει το μωρακι σου!!

κι εμεις βαφτισαμε τα μπουμπουκακια μας 5 μηνων(9 σεπτεμβριου).....μια χαρα ηταν!!

απο ετοιμασιες, φαντασου οτι κλεισαμε την εκκλησια ιουνιο ,.......

οποτε σιγα-σιγα να ξεκινησεις μια χαρα ειναι..... :D

Δηλαδή θα είναι 5,5 μηνών, ε;

Εντάξει είναι νομίζω... Μη σας πιάσει και ο χειμώνας.

Πάντως πρόσφατα ήμουν στη βάφτισης μιας μπουμπούς 4 μηνών. Η καημένη κοιμόταν όταν την έφεραν, κοιμόταν στα προκαταρκτικά που λέει ο παπάς μπροστά στην είσοδο της εκκλησίας, ξύπνησε λίγο στην κολυμπήθρα, και συνέχισε μισοκοιμισμένη όλο το υπόλοιπο της βάφτισης :lol: . Γενικά δεν πολυκατάλαβε τι συμβαίνει αλλά ούτε κι εμείς τη χαρήκαμε. Ήταν μικρούλα για τέτοιες εκδηλώσεις :lol::lol::lol:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

53d74c016a.png

Together we stand, divided we fall...

Μια χαρά είναι. Θα είναι και καλός ο καιρός!

Εξάλλου όταν μεγαλώσει θα έχει και άποψη.

Η δικιά μου που βαπτίστηκε πριν 2 εβδομάδες έκλαιγε συνέχεια γιατί δε γούσταρε την όλη κατάσταση. Μάλιστα κάποια στιγμή που πήγε να τη βουτήξει ο παπάς στη κολυμπήθρα (τη δεύτερη φορά) στίλωσε τα πόδια και δεν έλεγε να καθίσει με τίποτα. Στην τρίτη βουτιά άρπαξε τα κεριά που είναι στην κολυμπήθρα και μετά πιάστηκε από το χείλος της κολυμπήθρας.............

Η δικιά μου που βαπτίστηκε πριν 2 εβδομάδες έκλαιγε συνέχεια γιατί δε γούσταρε την όλη κατάσταση. Μάλιστα κάποια στιγμή που πήγε να τη βουτήξει ο παπάς στη κολυμπήθρα (τη δεύτερη φορά) στίλωσε τα πόδια και δεν έλεγε να καθίσει με τίποτα. Στην τρίτη βουτιά άρπαξε τα κεριά που είναι στην κολυμπήθρα και μετά πιάστηκε από το χείλος της κολυμπήθρας.............

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Το βίντεο της βάφτισης θα πρέπει να έχει πολύ ενδιαφέρον!!!

Να σου ζήσει :)

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

53d74c016a.png

Together we stand, divided we fall...

Σκεφτομαστε να βαφτίσουμε την μικρή μας μέσα αυγούστου. Σήμερα είναι 52ημερών! Μήπως θα ειναι πολύ μικρούλα και δεν κάνει;;;

Αν τελικα την βαφτίσω πρέπει να ξεκινησω ετοιμασιες ή ειναι πολυ νωρίς;;;;

Πείτε μου την γνωμη σας!!!

και η δικιά μου περίπου τόσο θα είναι η βάφτιση είναι 5 Ιουλίου για μένα ήταν η ωραιότερη ασχολία τις ώρες που κοιμόταν η μικρή η προετοιμασία που ξεκίνησε περίπου στη φάση που είσαι τώρα !!!! με το καλό!

Διαφημίσεις

Μια χαρά ηλικία θα είναι.Εγώ βάφτησα τον βαφτησιμιό μου 4 μηνών.Καλύετρα τώρα παρά του χρόνου που θα είναι μεγαλύτερη και αντε να την κάνεις κουμάντο.

Και ναι ξεκίνα τις ετοιμασίες για να είσαι χαλαρή!

Με το καλό και να σου ζήσει!

.png.png.png

Καλά Μαρία, φαντάζομαι τη σκηνή! Εκείνη τη στιγμή σίγουρα θα είχες αγχωθεί αλλά για φαντάσου το τώρα.... Θα πρέπει να ήταν πολύ αστεία η μικρούλα σου! Κατι τέτοια μου κάνει και ο δικός μου και δεν μπορώ να τον ξεχάσω :lol::lol::lol:

Προσπαθεί να γατζωθεί από όπου βρεί! Σήμερα το πρωϊ είχε "αρπάξει" τη μυτη μου και προσπαθούσε να μου την στρίψει :lol::lol::lol:

7adb2868d6.png

Όταν βαφτίστηκε ο Βασίλης μου έκλεινε τους 4 μήνες. Ήταν τέλεια! Σ' αυτή την ηλικία είναι πολύ εύκολα! Κάθονται αγκαλιά με όλους (ενώ μεγαλύτερα θέλουν μόνο τη μαμά), είναι ελαφριά, είναι στη "γελαστή" τους φάση, τρώνε μόνο γάλα (πού να τρέχεις μετά για φρουτόκρεμες και γιαουρτάκια; ), τα ντύνεις εύκολα (ενώ μεγαλύτερα δεν κάθονται να τα αλλάξεις πάνα και να τα ντύσεις, γυρνάνε). Άσε που μεγαλύτερα θέλουν "κάτω!" (για να μπουσουλήσουν κλπ.).

Ήθελα και τη Ρέα να τη βαφτίσουμε τόσο μικρή αλλά δε μας έβγαινε (λόγω Σαρακοστής). Θα βαφτιστεί αρχές Ιουνίου (θα είναι 7 μηνών) και μου φαίνεται πολύ αργά!!! Ελπίζω να μη δυσκολευτούμε (για όλους τους παραπάνω λόγους)!

Αισιόδοξο αυτό που γράφεις sstamoul γιατί κι εγώ θέλω νωρίς να τη βαφτίσω κι όλοι μου λένε οτι είναι καλύτερα να περιμένω.Κι έχουν καλά επιχειρήματα..

Διαφημίσεις

Εγώ πάλι πιστεύω πως είναι νωρίς για να το βαφτίσεις τόσο μωρό...

να υποστεί τέτοια ταλαιπωρία μια σταλιά μωράκι χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος... κρίμα δεν είναι?

.png.png

πειτε με κακια ..... αλλα σε οποια ηλικια και αν γινει η βαφτιση το μωρο θα ταλαιπωρηθει.....

ειναι το κονσεπτ της βαφτισης τετοιο.....

απλα οταν ειναι πιο μωρα τα χειριζομαστε καλυτερα και πιο ευκολα

glitterfy172742T255D35.gif

biky μου για μένα ήταν πολύ πιο εύκολο που τον βαφτισα 11 μηνών.

Γέλαγε σε όλο τον κόσμο, τους χαιρετούσε την ώρα της βάπτισης , δεν έκλαψε καθόλου, ήταν όλα τέλεια. Δεν ταλαιπωρήθηκε καθόλου...βέβαια φρόντισα να κάνω την βάπτιση σε ώρα που δεν θα τον έβγαζε από το πρόγραμμά του...

πιστεύω ότι αν τον είχα βαπτίσει πριν το εξάμηνο δεν θα είχε καμμία επιτυχία η βάπτιση (άσε που τον θήλαζα ανά τρίωρο, οπότε ούτε που μου πέρναγε απ'το μυαλό κάτι τέτοιο)

.png.png

10 μηνων βαφτησα τον γιο μου και ηταν ενα δραμα.....

ειχα προσεξει τα παντα, ωρα,ηταν ξεκουαστος να φανταστεις δεν ειχα και καλεσμενους :lol: 14 ατομα ημασταν ο παπας ηταν μοναδικος.....

αλλα ...... αλλιως επρεπε να ναι το μυστηριο της βαπτισης πιο ξεκουραστο για τα μωρα, πιο απλο τι φταινε τα καιμενα??

glitterfy172742T255D35.gif

εγω παλι νομιζω τελικα οτι αργησα ε? ειναι 9 μηνων και λεμε για του χρονου αρχες καλοκαιριου! πιστευα οτι πρεπει να εχει κλεισει χρονο! :oops: δε θα ηθελα να τη βαφτισω πολυ μικρη.

οταν θα τη βαφτισω θα μπορει να περπαταει και να παιζει με τα αλλα παιδακια, θα μπορει να ειναι ξυπνια στη βαφτιση και στο κεντρο, δε θα ειναι χειμωνας να μη το εχω στο κεντρο μεσα στη τσιγαριλα και με τη μουσικη διαπασων! θα μπορει να μου μιλαει και να καταλαβαινει...

να δοκιμασει φαγητο!! και να μην ειμαι με το μπιμπερο καθε 4ωρο!

βασικα εγω αγχωνομαι πολυ με τη μικρη μου και θα θελα να εχει μεγαλωσει λιγο για να το χαρουμε ολοι!

ελπιζω παντως να μη κλαει πολυ...

εγω παλι νομιζω τελικα οτι αργησα ε? ειναι 9 μηνων και λεμε για του χρονου αρχες καλοκαιριου! πιστευα οτι πρεπει να εχει κλεισει χρονο! :oops: δε θα ηθελα να τη βαφτισω πολυ μικρη.

οταν θα τη βαφτισω θα μπορει να περπαταει και να παιζει με τα αλλα παιδακια, θα μπορει να ειναι ξυπνια στη βαφτιση και στο κεντρο, δε θα ειναι χειμωνας να μη το εχω στο κεντρο μεσα στη τσιγαριλα και με τη μουσικη διαπασων! θα μπορει να μου μιλαει και να καταλαβαινει...

να δοκιμασει φαγητο!! και να μην ειμαι με το μπιμπερο καθε 4ωρο!

βασικα εγω αγχωνομαι πολυ με τη μικρη μου και θα θελα να εχει μεγαλωσει λιγο για να το χαρουμε ολοι!

ελπιζω παντως να μη κλαει πολυ...

Καθολου δεν εχεις αργησει.

Επανερχομαι τωρα που εγινε η βαφτιση και λεω τα εξης:

Το καθε παιδι ειναι διαφορετικο.

Ο Ζαχαριας, βαφτιστηκε πριν ενα μηνα περιπου και ηταν 19 μηνων.

Ανεβηκε τα σκαλια της εκκλησιας μονος φορωντας και το γυαλι του!

Νομιζα οτι, αφου καταλαβαινει περισσοτερο απο οτι οταν ηταν 1 ετους και ξεροντας το χαρακτηρα του, θα κλαιει και θα ειναι γενικα δυσκολα.

Και ομως εγινε το αντιθετο.

Ο Ζαχαριας εκλαψε μονο επειδη τον ξυπνησα για να τον γδυσω (ναι ειχαμε και τετοια, αποκοιμηθηκε στην αγκαλια του νονου του).

Ο παπας δεν δυσκολευτηκε ιδιαιτερα γιατι ο Ζαχαριας στηριζοταν μονος μεσα στην κολυμπηθρα και ο παπας του εριχνε το νερο με το χερι (αρνιοταν να κατσει μεσα στην κολυμπηθρα).

Στο τραπεζι ηταν η καλυτερη του.

Αφου δοκιμασε απο το φαγητο μου, τον επαιρνε μια ο ενας και μια ο αλλος να τον κανει βολτα με το καροτσι. Στο τελος κοιμηθηκε.

Ομως το διασκεδασε πολυ.

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Προσωπικά, η καλύτερη ηλικία είναι όταν εσύ αισθανθείς έτοιμη ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις στη 'μουρλαμάρα' της οργάνωσης μιας βάφτισης. Το μικρό δεν παθαίνει τίποτα, ούτε ψυχολογικά τραύματα θα αποκτήσει, ούτε θα έρθει όταν μεγαλώσει να σου πει γιατί μάνα με βούτηξες στο νερό και με έκανες να κλαίω...Μιλάω με πικρία γιατί με πίεζαν αρκετά να κάνω τη βάφτιση όταν ο μικρός μου θα ήταν 4 μηνών και επειδή δεν ήθελα, έγινα η κακιά νύφη, η κακιά μάνα, αυτή που μπαίνει ανάμεσα στα δυο αδέρφια (γιατί ήταν 'επιθυμία' της αδερφής του άντρα μου να κάνουν διπλή βάφτιση με την κόρη της που θα ήταν δυο μήνες μεγαλύτερη) και η κακιά χριστιανή. Είναι προσωπική η επιλογή, κάνε το όποτε σας βολεύει, απ'όλες τις σκοπιές!

Γειά σας!!!

Ενδιαφέρομαι να μάθω ποσό χρονών ήταν η θα είναι τα μωράκια σας όταν θα κάνουν (η έκαναν) τη βουτιά στην κολυμπήθρα!!! :o

Θα ήθελα και τις γνώμες σας για ποια είναι η ωραιότερη ηλικία κατά τη γνώμη για την βαφτισή!

Γεια σου!Η κορη μου ηταν 10 1/2 μηνων οταν βαφτιστηκε και οταν με το καλο ερθει η ωρα για το μπεμπακι που εχω στην κοιλια μου και παλι προσανατολιζομαι στην ιδια ηλικια απλα και μονο λογω συγκυριων και βολικης εποχης.Παντως εχω καταλαβει οτι οσο πιο μεγαλα ειναι τα μωρα τοσο πιο πολυ κλαινε.Εχω παει σε βαφτιση με μωρακι 5 μηνων και ακουστηκε ελαχιστα.Βεβαια εξαρταται παντα απο το παιδι και τη διαθεση του...Παντως η γενικη αποψη ειναι οτι ενα μωρο πρεπει να βαφτιστει στο διαστημα απο 40 ημερων μεχρι ενος ετους...

Οι αποψεις διιστανται...μερικοι λενε οσο πιο μικρα τοσο καλυτερα.......αλλοι πως οταν ειναι μεγαλυτερα το απολαμβανουν κιολας.......

Εμεις ειμασταν ενος ετους και πλανταξαμε στο κλαμμα.......γενικως μολις μεγαλωσε λιγο μου γινε πολυ ευαισθητος και κλαιει πολυ........

Ισως θα ηταν καλυτερα αν ειχε βαφτιστει μικροτερος........δεν ξερω!!!

Υπαρχει καπου εδω σχετικο θεμα αν ψαξεις, με πολλες αποψεις!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα