Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικοι σταθμοι στη Ν.Σμυρνη


Recommended Posts

Καλησπερα...

θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε υποψη σας για καποιο καλο παιδικο σταθμο στη ν.σμυρνη ... να εχει και βρεφικο καθως ο γιος μου ειναι 1.5 χρονων και η κορη μου 4... δικιμαστικα τωρα τα εχω παει στο αεροστατο για ενα μηνα περιπου αλλα τελικα δεν επιασα δουλεια οπως νομιζα και τα σταματησα και τωρα εχω χρονο να το ψαξω καλυτερα...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κωνσταντινα, εχω ακουσει για τη Λιλιπουπολη...δεν εχω παει να δω το χωρο αλλα νομιζω οτι ειναι λιγο τσουχτερος παιδικος σταθμος...

και το κακο ειναι οτι οταν πιασω δουλεια θα παιρνω λιγοτερα απο αυτα που ζητανε αυτοι...αστα εχω προβληματιστει παρα πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Ελίζα καλημέρα.Εγώ στέλνω τον γιο μου στον Αρλεκίνο στην Ομήρου και είμαι πολύ ευχαριστημένη.Είναι μικρός και οικογενειακός σταθμός με πολλή αγάπη για τα παιδάκια.Δυστυχώς όμως δεν έχει βρεφικό.Φίλος και συνάδελφος στέλνει τα παιδάκια του στην Άλκηστη που έχει και βρεφικό κα είναι ευχαριστημένος.Νομίζω μου έχει πει για 410€ για κάθε παιδί με σχολικό τον μήνα, αλλά λόγω των δύο παιδιών, του κάνουν έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα christie, εχω ακουσει και εγω καλα λογια για τον Αρλεκινο, δεν εχω παει να δω απο κοντα τον χωρο...κολλησα που δεν εχει βρεβικο και θα με βολευε παρα πολυ ειναι και κοντα στο σπιτι μου...

μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποσο πληρωνεις εκει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα elizza!Η Λιλιπούπολη έχει γύρω στα 6.500 το χρόνο και ναί...είναι πολλά για παιδικό!Αλλά είναι ο καλύτερος γιατί προσέχουν πάρα πολύ τα παιδιά.Εχω ακούσει καλά λόγια για τον ελληνογαλικό 1,2,3 που είναι οικονομικότερος.Η περιοχή δεν έχει πολλές καλές επιλογές σε σχολεία δυστυχώς!Ζούσα στη Ν.Σμύρνη για 9 χρόνια μέχρι τον περασμένο Μάη και ο λόγος που έφυγα ήταν το σχολείο.Εγραψα τον μεγάλο στο αρσάκειο και δεν ήθελα να κουράζεται με την απόσταση.

http://www.dinassweets.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις τη Λιλιπούπολη Π.Φάληρου?Είναι πολύ καλός σταθμός με μεγάλη διαφορά απο τους υπόλοιπους σταθμούς των γύρω περιοχών.

Η Λιλιπούπολη όντως είναι ένας πολύ προσεγμένος παιδικός όμως τα δίδακτρα τσούζουν πολύ, και επιπλέον δεν έχει τόσο συχνά δρομολόγια με τα σχολικά της.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει τα καλύτερα για την Άλκηστη. Πήγε ένας ανιψιός μου εκεί και τώρα πηγαίνει και ο αδερφός του. Και έχω ακούσε και από άλλους γνωστούς καλά λόγια. Και έχω πάει και η ίδια να δω και το βρεφικό και το σταθμό για τα μεγαλύτερα παιδάκια. Οι χώροι του είναι λίγο στριμωγμένοι, αλλά οι άνθρωποι και η φροντίδα τους είναι εκπληκτικοί.

Αν τη μικρή μου δεν την έπαιρναν στο δημοτικό παιδικό σταθμό φέτος, στην Άλκηστη είχα κανονίσει να τη στείλω.

Μη χάσεις όμως την ευκαιρία να κάνεις αίτηση για τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς. Εφόσον είσαι τώρα άνεργη και αργότερα χαμηλόμισθη, όπως λες, έχεις πιθανότητες να σου τα δεχτούν τα παιδάκια σου. Αν θυμάμαι καλά, οι αιτήσεις γίνονται γύρω στα τέλη μαΐου. Πάρε τηλ στο Δήμο να ενημερωθείς.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα elizza!Η Λιλιπούπολη έχει γύρω στα 6.500 το χρόνο και ναί...είναι πολλά για παιδικό!Αλλά είναι ο καλύτερος γιατί προσέχουν πάρα πολύ τα παιδιά.Εχω ακούσει καλά λόγια για τον ελληνογαλικό 1,2,3 που είναι οικονομικότερος.Η περιοχή δεν έχει πολλές καλές επιλογές σε σχολεία δυστυχώς!Ζούσα στη Ν.Σμύρνη για 9 χρόνια μέχρι τον περασμένο Μάη και ο λόγος που έφυγα ήταν το σχολείο.Εγραψα τον μεγάλο στο αρσάκειο και δεν ήθελα να κουράζεται με την απόσταση.

http://www.dinassweets.blogspot.com/

 

 

Απλά μία μικρή πάρέμβαση για τη Λιλιπούπολη, γιατί δεν μου αρέσει να είμαι off topic. Δεν ξέρω αν είναι 'ο καλύτερος σταθμός' αλλά έχει την καλύτερη αυλή- κήπο. Πολύ καλοί είναι και άλλοι σταθμοί στην περιοχή, που χωρίς να είναι φτηνοί δεν είναι τόσο υπερβολικά ακριβοί. Παρεμβαίνω για να μην αδικούμε και άλλους σταθμούς, όπως το Χαμόγελο ή τα Καινούργια Μπαλόνια, ή τα Στρουμφάκια, ή τη Φεγγαρόστρατα, που έχουν την ίδια φιλοσοφία, ή και καλύτερη σε μερικά σημεία, χωρίς να ζητάνε τόσα χρήματα.

 

Τώρα για βρεφονηπιακούς μπορείς να πας στην Άλκιστη που έχει και για μεγαλύτερα παιδάκια. Εγώ δεν την προτίμησα, παρά το ότι είχα ακούσει πολύ καλά λόγια, κυρίως γιατί είχε μικρή αυλή και το παιδί μου ήταν πολύ κινητικό.

Link to comment
Share on other sites

φιλεναδα δοκιμασε στους δημοσιους παιδικους σταθμους ... εχουν ακι βρεφικο τμημα ... ειναι πολλα τα λεφτα .... νεα σμυρνη παλαιο φαληρο καλαμακι .... ολοι οι παιδικοι σταθμοι περισυ το καλοκαιρι που ειχα κανει ερευνα ... ειναι γυρω ... μεσο ορο ετσι? ... 400-450 ευρω μηνιαιως για 12 μηνες συν εγγραφες και υλικα ... ειναι αρκετα!!!! κανε την δοκιμη σου για του δημου που ανηκεις!!! και μετα τους κοιτας ..... το εχουν λιγο ξεφτιλισμενο!!! τσαμπα λεφτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη Νέα Σμύρνη έχω ακούσει τα καλύτερα για την εθνική στέγη. Είναι ημιδημόσιο, δηλαδή πληρώνεις περίπου 150 ευρώ το μήνα. Είχα κάνει κι εγώ αίτηση αλλά δεν έγινε δεκτή. Το περιβάλλον είναι τέλειο (μεγάλος κήπος με δέντρα, παιδική χαρά) και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Κάπου το Μάιο γίνονται οι αιτήσεις. Μόνο που τα κρατάνε μέχρι τις 3.00 νομίζω ή 3.30. Δεν ξέρω αν σε διευκολύνει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και σας ευχαριστω ολες παρα πολυ...

νασια θα κανω αιτηση στον δημοτικο σταθμο,ειχα κανει και περυσι αλλα δεν την κανανε δεκτη γιατι δεν ειχα ενσημα αλλα θα κανω και φετος την προσπαθεια μου...

κυρα δεν εχω ακουσει ξανα για την εθνικη στεγη που ενεφερες, εχεις καποιο τηλεφωνο που να μπορω να επικοινωνησω και να ρωτησω?που βρισκεται ακριβως?

 

για το Αεροστατο εχει ακουσει καμαι τιποτα καλο ή κακο? ειναι πισω απο τον Α.Σωστη...

Link to comment
Share on other sites

Για την εθνική στέγη κι εγώ άκουσα τυχαία (πάτα στο Google και θα βρεις όλα τα στοιχεία) και μετά που ρωτούσα ήξεραν όλοι. Είναι στην Άνω Νέα Σμύρνη, λίγο πιο πάνω από την Αγία Φωτεινή, ένας φανταστικός χώρος και έξω και μέσα. Μόνο που δέχονται λίγα παιδάκια και τα κριτήρια είναι οικονομικά. Πήγαινε να το δεις, αξίζει.

Το αερόστατο έχει κοντά στο Άγιο Σώστη, έχει όμως και κοντά στην Αχιλλέως. Στο site λέει κι τις δύο διευθύνσεις. Άκουσα κι εγώ πολύ καλά λόγια. Θα σου στείλω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Απλά μία μικρή πάρέμβαση για τη Λιλιπούπολη, γιατί δεν μου αρέσει να είμαι off topic. Δεν ξέρω αν είναι 'ο καλύτερος σταθμός' αλλά έχει την καλύτερη αυλή- κήπο. Πολύ καλοί είναι και άλλοι σταθμοί στην περιοχή, που χωρίς να είναι φτηνοί δεν είναι τόσο υπερβολικά ακριβοί. Παρεμβαίνω για να μην αδικούμε και άλλους σταθμούς, όπως το Χαμόγελο ή τα Καινούργια Μπαλόνια, ή τα Στρουμφάκια, ή τη Φεγγαρόστρατα, που έχουν την ίδια φιλοσοφία, ή και καλύτερη σε μερικά σημεία, χωρίς να ζητάνε τόσα χρήματα.

 

Τώρα για βρεφονηπιακούς μπορείς να πας στην Άλκιστη που έχει και για μεγαλύτερα παιδάκια. Εγώ δεν την προτίμησα, παρά το ότι είχα ακούσει πολύ καλά λόγια, κυρίως γιατί είχε μικρή αυλή και το παιδί μου ήταν πολύ κινητικό.

 

kyra καλημέρα.Η λιλιπούπολη είναι ο καλύτερος σταθμός και αυτό εκφράζει τη δική μου προσωπική άποψη και εμπειρία.Εχω το δικαίωμα αυτής της άποψης,όπως το έχουν αυτό το δικαίωμα όλοι οι γονείς που επι 35 χρόνια λειτουργίας του σταθμού,εμπιστεύονται τα παιδιά τους σε αυτόν!Ο μικρός μου πήγαινε εκεί απο 2,5 εως τα 5 του χρόνια και καθημερινά μου επιβεβαίωναν αυτή την άποψη όλοι όσοι αγκάλιαζαν και φρόντιζαν επι της ουσίας το παιδί μου!Σε καμία περίπτωση δεν έχω πρόθεση ν'αδικήσω κανέναν σταθμό,αυτό είναι κάτι που εσύ ελπίζω να κατάλαβες λάθος.Εξ'άλλου όλοι οι γονείς κάνουν την έρευνα τους πριν αποφασίσουν σε πιο σταθμό θα γράψουν το παιδί τους δέν περιμένουν τη δική μου ή τη δική σου αποψη για να κρίνουν.Οι σταθμοί εκεί είναι και περιμένουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω. Απλά σχολιάζω αυτό που λες ότι έχει μεγάλη διαφορά από τους άλλους και πάνω σε αυτό λέω κι εγώ την άποψή μου. Από άποψη κτιριακή η Λιλιπούπολη έχει πράγματι. Τώρα από ουσία, δε λέω ότι δεν είναι καλός σταθμός αλλά είναι και άλλοι σταθμοί στην περιοχή που έχουν πολύ καλή φιλοσοφία και πολύ ωραίους χώρους. Αυτό μόνο, λάθος που το πήρες προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανένα προσωπικό!Και για να το κλείσω,το κτιριακό δεν νομίζω οτι πρέπει να είναι το πρώτο κριτήριο στην επιλογή του σταθμού,αλλά το κατα πόσο τα παιδιά μέσα σ'αυτόν τον πολύ σημαντικό χώρο για την συναισθηματική τους κυρίως ανάπτυξη,είναι ασφαλή.Και τώρα που δυστηχώς ο μικρός μου πηγαίνει σε σταθμό βορείων προαστείων,βλέπω τις μεγάλες διαφορές!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Βέβαια καλά είναι να υπάρχει συνδυασμός και των δύο. Γιατί και σε κάτι τρύπες που είδα εγώ, που δεν είχαν να παίξουν, που δεν είχαν να τρυγυρίσουν, δεν μπορεί να με πείσει κανένας ότι αγαπάνε τα παιδιά. Από το Αρσάκειο είσαι ευχαριστημένη, τουλάχιστον?

 

Άσχετο, ωραίο blog

Link to comment
Share on other sites

Για την εθνική στέγη κι εγώ άκουσα τυχαία (πάτα στο Google και θα βρεις όλα τα στοιχεία) και μετά που ρωτούσα ήξεραν όλοι. Είναι στην Άνω Νέα Σμύρνη, λίγο πιο πάνω από την Αγία Φωτεινή, ένας φανταστικός χώρος και έξω και μέσα. Μόνο που δέχονται λίγα παιδάκια και τα κριτήρια είναι οικονομικά. Πήγαινε να το δεις, αξίζει.

Το αερόστατο έχει κοντά στο Άγιο Σώστη, έχει όμως και κοντά στην Αχιλλέως. Στο site λέει κι τις δύο διευθύνσεις. Άκουσα κι εγώ πολύ καλά λόγια. Θα σου στείλω πμ.

 

καλησπερα,ειμαι κι εγω στο ψαξιμο...αεροστατο κ αρλεκινο εχω διαγραψει λογω σκαλιων (δεν θελω τα παιδια να ανεβοκατεβαινουν τοσα σκαλια καθε μερα...για την εθνικη στεγη ξερει καμια σας να μου πει αν δεχονται κ αιτησεις απο ατομα που δεν ειναι δημοτες ν σμυρνης???εγω μενω στα συνορα(το απεναντι πεζοδρομιο ανηκει στη ν σμυρνη) αλλα ανηκω στο ν κοσμο (δ αθηναιων).επισης να μου πειτε αν λογω οτι το σεπτεμβρη γινομαστε πολυτεκνοι ειναι κριτηριο εισαγωγης,κι αν εχουν κ βρεφικο τμημα...

ευχαριστω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ειμαι κι εγω στο ψαξιμο...αεροστατο κ αρλεκινο εχω διαγραψει λογω σκαλιων (δεν θελω τα παιδια να ανεβοκατεβαινουν τοσα σκαλια καθε μερα...για την εθνικη στεγη ξερει καμια σας να μου πει αν δεχονται κ αιτησεις απο ατομα που δεν ειναι δημοτες ν σμυρνης???εγω μενω στα συνορα(το απεναντι πεζοδρομιο ανηκει στη ν σμυρνη) αλλα ανηκω στο ν κοσμο (δ αθηναιων).επισης να μου πειτε αν λογω οτι το σεπτεμβρη γινομαστε πολυτεκνοι ειναι κριτηριο εισαγωγης,κι αν εχουν κ βρεφικο τμημα...

ευχαριστω

 

Στην Εθνική Στέγη δεν έχει βρεφικό τμήμα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι κάτοικος Νέας Σμύρνης και από τους κατοίκους προηγούνται οι δημότες. Αυτό μου είχαν πει εμένα. Γενικά το κριτήριο είναι το οικονομικό μόνο. Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις, δίνουν πολλές πληροφορίες από το τηλέφωνο. Εμένα μου έστειλαν και την αίτηση με φαξ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι κάτοικος Νέας Σμύρνης και από τους κατοίκους προηγούνται οι δημότες. Αυτό μου είχαν πει εμένα. Γενικά το κριτήριο είναι το οικονομικό μόνο. Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις, δίνουν πολλές πληροφορίες από το τηλέφωνο. Εμένα μου έστειλαν και την αίτηση με φαξ.

 

...μαλλον δεν εχω ελπιδες τοτε...αλλα δεν χανω τιποτα να δοκιμασω.ευχαριστω πολυ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μην ξεχνάτε ότι στους "ημιδημόσιους" σταθμούς υπαρχει για μένα ένα μεγάλο μειονέκτημα. Ναι μεν πληρώνεις τα μισά λεφτά από ότι στον ιδιωτικό, αλλά έχουν τις ίδιες αργίες (Χριστούγεννα, Πάσχα, απεργίες, διάφορες γιορτές που σου λένε να τα πας μέχρι τις 12, κλπ.) με το δημόσιο. Οπότε αν δεν υπάρχει διαθέσιμο άτομο να στο κρατάει όλες αυτές τις μέρες, πληρώνεις τη διαφορά "μαύρα" συνήθως σε baby-sitter. Μόνο αυτό βλέπω σαν αρνητικό. Βέβαια, αν υπάρχει γιαγία ή θεία ή κάποιος άλλος διαθέσιμος για αυτές τις μέρες (που δεν είναι και λίγες) τότε δεν το συζητώ ότι συμφέρει.

Όσο αφορά το θέμα συμεριφοράς, Θεωρώ ότι είναι θέμα ανθρώπων. Καλές δασκάλες (και αντίστοιχα -θέλω να ελπίζω λίγες"κακές") υπάρχουν και στους ιδιωτικούς και στους δημόσιους και στους "ημιδημόσιους".

Απλώς το λέω αυτό το "αρνητικό" για τους ημιδημόσιους γιατί για μένα που δεν έχω βοήθεια είναι πολύ σημαντικό. Σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε κάτι σχετικό, θέλω κι εγώ να πω ότι στο δημοτικό βρεφονηπιακό σταθμό της ν. σμύρνης που πηγαίνει φέτος η κόρη μου μας έχουν ρημάξει στις απεργίες. Από την αρχή της χρονιάς, τουλάχιστον 1 μέρα στις 2 εβδομάδες οι περισσότερες παιδαγωγοί απεργούν. Και ομολογώ ότι αν εγώ δεν είχα άδεια κύησης ή αν δε μπορούσε η μητέρα μου να κρατήσει τη μικρή, δεν ξέρω τι θα έκανα εκείνες τις ημέρες. Και φαντάζομαι ότι ακόμα και αν έχεις (λέμε τώρα) τα απαιτούμενα χρήματα, δε μπορείς να έχεις και μία baby sitter στο stand by να έρχεται όποτε τη χρειάζεσαι....

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...