vasov

Ξέρει κανείς να μου πεί για εξωσωματική στο Έλενα ;;

Recommended Posts

Διαφημίσεις

On 8/8/2018 at 10:25 ΜΜ, bcd18 είπε:

Καλησπερα κοριτσια! προσπαθουμε ενα χρονο,κοντευω 39, εξετασεις καλες κ μονο η ΑΜΗ ειναι χαμηλη αλλα η FSH ειναι καλη. σε ιδιωτικο κεντρο προτειναν κατευθειαν  κοντο πρωτοκολλο εξωσωματικης κ ειμαι σε αναμονη να περασω επιτροπη για τα φαρμακα το Σεπτεμβρη. ειναι η πρωτη προσπαθεια. ειδα ομως καποια πραγματα που δε μου αρεσαν κ επειδη κ το κοστος ειναι αρκετο σκεφτομαστε για δημοσιο. θα ηθελα πληροφοριες για  το κενρο εξωσωματικης στο Ελενα. οι γιατροι που ασχολουνται ειναι μονο τρεις? δεν γνωριζω κανεναν κ δεν ξερω σε ποιον ειναι καλυτερα να απευθυνθω ..πως γινεται η πρωτη επαφη? πρεπει να κλεισω απογευματινο ραντεβου? κ εχει πολυ αναμονη? οποιαδηποτε πληροφορια ειναι πολυτιμη! ευχομαι καλη επιτυχια σε ολα τα κοριτσια!

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Καλημέρα κοριτσι,

Θα πάρεις τηλ στο Ελενα και θα ζητησεις να σε συνδεσουν με την μοναδα υποβοηθουμενης. Εκει θα ζητησεις πρωινο ραντεβου και θα σου κλεισουν με οποιον απο τους τρεις ειναι διαθεσιμος, αν ζητησεις καποιον συγκεκριμενα και ονομαστικα τοτε θα σε πουν οτι πρεπει να κλεισεις απογευματινο ραντεβου το οποιο χρεωνεται. Στα πρωινα δεν πληρωνεις τιποτα. Αναμονη εγω προσωπικα δεν συναντησα το 2016 που ειχα παρε δωσε με το Ελενα. Δηλαδη ηταν το ραντεβου μου στις 9, το αργοτερο μεχρι τις 9:30 ειχα μπει (με τον γιατρο που ειχα εγω, με τους αλλους δεν ξερω τι γινοταν με τα ραντεβου τους). Οτι αλλο θες πες μου να σε βοηθησω. Καλη τυχη!!!

• Μου αρέσει 1

ευχαριστω πολυ @Dimitroulaa. θα παρω τηλεφ Δευτερα να ρωτησω. μακαρι να εβρισκα ραντεβου εστω κ απογευματινο για τελευταια εβδομαδα αυγουστου αλλα πιστευω θα εχουν αναμονη.. αν παω στο τμημα εξωσωμ υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν πληροφοριες?  υπαρχει γραμματεας? εχω πολυ αγχωθει γιατι εχω κλεισει ραντεβου για επιτροπη αρχες Σεπτεμβρη που δεν πρεπει να το ακυρωσω. ιδιωτης γυναικ μου ειχε πει να κανω εξωσωματικη κ οχι σπερματεγχυση αλλα δεν μου εδωσε εντυπο παραπομπης για εξωσωματικη.  μου εδωσε εντυπο παραπομπης για προκληση ωοθυλακιορρηξιας που ειναι στην ουσια για σπερματεγχυση(λιγοτερες μοναδες), γιατι ετσι εχω περισσοτερες πιθανοτητες να με περασουν, αλλα μου ειπε θα κανουμε εξωσωμ. εχω μπερδευτει πολυ γιατι δεν ξερω τελικα ποιο εντυπο ειναι καλυτερα... εφυγα με αποριες.. ειδα μια προχειροτητα, βγαζουν φωτοτυπια τις εξετασεις που  καταλαβα ο γιατρος δεν τις βλεπει.. κ το κοστος  δεν συγκρινεται με το δημοσιο..αν παρω την εγκριση, τα φαρμακα πρεπει να τα συνταγογραφησει οπωσδηποτε ο γυναικ που εδωσε το εντυπο παραπομπης ή μπορει κ αλλος? η εγκριση ισχυει για 2 προσπαθειες. ειλικρινα δεν ξερω που θα καταλειξω. σκεφτομασταν να κανουμε την πρωτη προσπαθεια εξωσωμ ιδιωτικα  κ αν αποτυχει να δουμε μετα για Ελενα ή αλλου ιδιωτικα... το εμβριολογικο εργαστηριο στο Ελενα ειναι καλο? συγγνωμη για τις χιλιες ερωτησεις...

ευχαριστω πολυ!

5 ώρες πρίν, bcd18 είπε:

ευχαριστω πολυ @Dimitroulaa. θα παρω τηλεφ Δευτερα να ρωτησω. μακαρι να εβρισκα ραντεβου εστω κ απογευματινο για τελευταια εβδομαδα αυγουστου αλλα πιστευω θα εχουν αναμονη.. αν παω στο τμημα εξωσωμ υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν πληροφοριες?  υπαρχει γραμματεας? εχω πολυ αγχωθει γιατι εχω κλεισει ραντεβου για επιτροπη αρχες Σεπτεμβρη που δεν πρεπει να το ακυρωσω. ιδιωτης γυναικ μου ειχε πει να κανω εξωσωματικη κ οχι σπερματεγχυση αλλα δεν μου εδωσε εντυπο παραπομπης για εξωσωματικη.  μου εδωσε εντυπο παραπομπης για προκληση ωοθυλακιορρηξιας που ειναι στην ουσια για σπερματεγχυση(λιγοτερες μοναδες), γιατι ετσι εχω περισσοτερες πιθανοτητες να με περασουν, αλλα μου ειπε θα κανουμε εξωσωμ. εχω μπερδευτει πολυ γιατι δεν ξερω τελικα ποιο εντυπο ειναι καλυτερα... εφυγα με αποριες.. ειδα μια προχειροτητα, βγαζουν φωτοτυπια τις εξετασεις που  καταλαβα ο γιατρος δεν τις βλεπει.. κ το κοστος  δεν συγκρινεται με το δημοσιο..αν παρω την εγκριση, τα φαρμακα πρεπει να τα συνταγογραφησει οπωσδηποτε ο γυναικ που εδωσε το εντυπο παραπομπης ή μπορει κ αλλος? η εγκριση ισχυει για 2 προσπαθειες. ειλικρινα δεν ξερω που θα καταλειξω. σκεφτομασταν να κανουμε την πρωτη προσπαθεια εξωσωμ ιδιωτικα  κ αν αποτυχει να δουμε μετα για Ελενα ή αλλου ιδιωτικα... το εμβριολογικο εργαστηριο στο Ελενα ειναι καλο? συγγνωμη για τις χιλιες ερωτησεις...

ευχαριστω πολυ!

Μην αγχώνεσαι, ένα ένα θα τα ξεμπερδεψεις. Λοιπόν για Τώρα που θες να πάρεις τηλ το θεωρώ απίθανο να σου κλείσουν ραντεβού γιατί κλείνει η μονάδα λόγω διακοπών. Λογικά απο Σεπτέμβριο θα πανε τα ραντεβού. Όσον αφορά τις μονάδες παρτες Όλες, για εξωσωματική όχι για σπερματεγχυση. Πρεπει πρωτα λοιπον να βρεις γιατρο κ κεντρο ωστε να σου ετοιμασει το χαρτι με τις εξετάσεις, να στο σφραγίσει κ να στο υπογράψει. Μετά θα πας να σου δωσει παραπεμπτικο για να τα πάρεις από το φαρμακείο του εοπυυ. Αφού τα πάρεις λοιπόν μετά μπορείς να αλλάξεις κέντρο κ γιατρο εφόσον θέλεις. Η έγκριση ισχύει για 2 προσπάθειες. Το εμβρυολογικο του Έλενα καλό, το βασικό πρόβλημα είναι ότι επειδή είναι δημόσιο λειτουργεί Δευτέρα έως Παρασκευή με ότι συνεπάγεται αυτό. Ρώτησε με ότι άλλο χρειάζεσαι.

ευχαριστω παρα πολυ @Dimitroulaa

εκανες προσπαθεια εκει κ πηγε καλα?

κ εγω το βλεπω δυσκολο τωρα για να βρω ραντεβου στο Ελενα. επρεπε να ειχα κλεισει νωριτερα. εχω ολα τα δικαιολογητικα για την επιτροπη. πηγα πρωτη φορα τον ιουλιο να περασω  απο επιτροπη ως προκληση ωοθυλακιορρηξιας, γιατι ετσι μου ειπαν απο το κεντρο αλλα δεν προχωρησα γιατι  σε δυο εξετασεις ενω ηταν γραμμενα κατω δεξια τα στοιχεια του γιατρου,ελειπε η σφραγιδα... η επιτροπη μου εκλεισε νεο ραντεβου για Σεπτεμβρη. πηγα στο κεντρο κ μου εκανε παλι εντυπο για προκληση ωοθυλακιορρηξιας,το οποιο το εχω ετοιμο. ρωτησα μηπως ειναι καλυτερα να περασω για εξωσωματικη(εχω ολα τα δικαιολογητικα) αφου εξωσωματικη ειπαν οτι θα κανω κ ειπε η μαια πιθανως να μη μου δωσουν εγκριση εφοσον δεν εχω δοκιμασει ποτε σπερματεγχυση.... αρα αν καταλαβα σωστα,αν παρω την εγκριση, τα φαρμακα πρεπει οπωσδηποτε να μου τα συνταγογραφησει ο γιατρος που μου  εδωσε το εντυπο παραπομπης κ αφου τα παρω μονο μετα μπορω να αλλαξω κεντρο αν θελω? κ αν για  παραδειγμα παρω την εγκριση κ δεν πετυχει, τη δευτερη φορα που θα περασω απο επιτροπη θα ζητησουν τι προσπαθειες ειχα κανει τη πρωτη φορα? γιατι εδω για αλλο θα περασω απο επιτροπη(θα παρω κ  λιγοτερες μοναδες που δεν ξερω αν θα φτασουν για 2 προσπαθειες εξωσωμ)  κ αλλο τελικα θα κανω.. τι να πω... πολυ αγχος

κ παλι ευχαριστω!!

10 ώρες πρίν, bcd18 είπε:

κ εγω το βλεπω δυσκολο τωρα για να βρω ραντεβου στο Ελενα. επρεπε να ειχα κλεισει νωριτερα. εχω ολα τα δικαιολογητικα για την επιτροπη. πηγα πρωτη φορα τον ιουλιο να περασω  απο επιτροπη ως προκληση ωοθυλακιορρηξιας, γιατι ετσι μου ειπαν απο το κεντρο αλλα δεν προχωρησα γιατι  σε δυο εξετασεις ενω ηταν γραμμενα κατω δεξια τα στοιχεια του γιατρου,ελειπε η σφραγιδα... η επιτροπη μου εκλεισε νεο ραντεβου για Σεπτεμβρη. πηγα στο κεντρο κ μου εκανε παλι εντυπο για προκληση ωοθυλακιορρηξιας,το οποιο το εχω ετοιμο. ρωτησα μηπως ειναι καλυτερα να περασω για εξωσωματικη(εχω ολα τα δικαιολογητικα) αφου εξωσωματικη ειπαν οτι θα κανω κ ειπε η μαια πιθανως να μη μου δωσουν εγκριση εφοσον δεν εχω δοκιμασει ποτε σπερματεγχυση.... αρα αν καταλαβα σωστα,αν παρω την εγκριση, τα φαρμακα πρεπει οπωσδηποτε να μου τα συνταγογραφησει ο γιατρος που μου  εδωσε το εντυπο παραπομπης κ αφου τα παρω μονο μετα μπορω να αλλαξω κεντρο αν θελω? κ αν για  παραδειγμα παρω την εγκριση κ δεν πετυχει, τη δευτερη φορα που θα περασω απο επιτροπη θα ζητησουν τι προσπαθειες ειχα κανει τη πρωτη φορα? γιατι εδω για αλλο θα περασω απο επιτροπη(θα παρω κ  λιγοτερες μοναδες που δεν ξερω αν θα φτασουν για 2 προσπαθειες εξωσωμ)  κ αλλο τελικα θα κανω.. τι να πω... πολυ αγχος

κ παλι ευχαριστω!!

Καλημέρα κορίτσι,

Εάν πάρεις το χαρτι της Επιτροπής ισχύει για 2 προσπάθειες, δεν ξαναπερνας Επιτροπή για να πάρεις φάρμακα για την 2η φορά αρκεί να τα πάρεις μέσα σε ένα έτος. Πας στο φαρμακείο του εοπυυ με την έγκριση, με μια χοριακη κ βεβαίωση από το κέντρο που έκανες την προσπάθεια για το πόσες μονάδες χρησιμοποιήθηκαν κ ξαναπερνας φάρμακα. Εάν περάσει ένας χρόνος τότε ξαναπερνας Επιτροπή για 2η προσπάθεια. Παίρνεις φάρμακα για κάθε προσπάθεια ξεχωριστά.

Αυτό που σου λένε στο κέντρο για την σπερματεγχυση δεν ξέρω τι γίνεται γιατί εγώ όταν πέρασα επιτροπη είχα κάνει 2 σπερματεγχυσεις σε φυσικό κύκλο χωρίς φάρμακα.

Στο Έλενα έκανα 3 προσπάθειες όλες αποτυχημένες. Υπήρξαν όμως κ κοπέλες που ήταν πιο τυχερές κ έπιασαν. Το πρόβλημα σας ποιό είναι κ πας για εξωσωματική?

@Dimitroulaa ειλικρινα λυπαμαι πολυ κ ευχομαι μεσα απο την καρδια μου  στην επομενη προσπαθεια να πανε ολα καλα κ να γινεις συντομα μανουλα οπως κ ολες οι κοπελες που προσπαθουν!!!  ο γυναικολ μας ειπε οτι οι εξετασεις ειναι γενικα καλες. απο εξετασεις εχω κανει ορμονικες   κ ειναι οκ, θυρεοειδης οκ πηγα κ προσφατα σε ενδοκρ,  στο υπερηχο μου ειπαν οτι οι ωοθηκες ειναι λιγο κουρασμενες.. η ΑΜΗ ειναι 0,7 pg/ml(γονιμοτητα χαμηλη), σαλπιγγογραφια οκ, επεμβατικη  υστεροσκοπηση λογω μικρου διαφραγματος,πληρη καλλιεργεια κολπικου κ μυκοπλασμα,ουρεοπλασμα,χλαμυδια ολα οκ, NK περιφερικου αιματος οπου εδω ηταν λιγο ανεβασμενα.., κυστικη ινωση οκ,απλο καρυοτυπο κ οι δυο οκ κ ο συζηγος σπερμοδιαγραμμα οπου ο ουρολογος ειπε οτι ειναι καλο. ειπε αν μεχρι τον ιουλιο δεν εχω μεινει φυσιολογικα,να κανω εξωσωμ. λογω ηλικιας δυστυχως δεν εχω πολλα περιθωρια........ στο κεντρο μου ειπαν οτι η εγκριση ισχυει για 2 προσπαθειες  κ οτι συνολικα η επιτροπη δινει εγκριση μονο  για 2 σπερματεγχυσεις κ 2 εξωσωματικες.  μου ειπαν οτι αν παω για εξωσωμ πολυ πιθανον να μη μου δωσουν την εγκριση εφοσον δεν εχω κανει ποτε σπερματεγχυση για αυτο να περασω ως προκληση. αλλα  θα κανω εξωσωμ.  τι να πω..ηθελα να παρω κ δευτερη γνωμη αλλα επειδη ειναι δυσκολο τωρα με τις αδειες, σκεφτομαι αφου ειμαι ετοιμη  να μη χασω το ραντεβου κ να παω επιτροπη με το εντυπο της προκλησης κ μετα παιρνω κ αλλη γνωμη.. αν παρω την εγκριση πρεπει για την πρωτη προσπαθεια  να τα συνταγογραφησει  υποχρεωτικα ο γιατρος που εδωσε το εντυπο ή μπορω να παω κ σε αλλον αν τελικα καταταληξω αλλου? 

ευχαριστω πολυ!!

21 ώρες πρίν, bcd18 είπε:

@Dimitroulaa ειλικρινα λυπαμαι πολυ κ ευχομαι μεσα απο την καρδια μου  στην επομενη προσπαθεια να πανε ολα καλα κ να γινεις συντομα μανουλα οπως κ ολες οι κοπελες που προσπαθουν!!!  ο γυναικολ μας ειπε οτι οι εξετασεις ειναι γενικα καλες. απο εξετασεις εχω κανει ορμονικες   κ ειναι οκ, θυρεοειδης οκ πηγα κ προσφατα σε ενδοκρ,  στο υπερηχο μου ειπαν οτι οι ωοθηκες ειναι λιγο κουρασμενες.. η ΑΜΗ ειναι 0,7 pg/ml(γονιμοτητα χαμηλη), σαλπιγγογραφια οκ, επεμβατικη  υστεροσκοπηση λογω μικρου διαφραγματος,πληρη καλλιεργεια κολπικου κ μυκοπλασμα,ουρεοπλασμα,χλαμυδια ολα οκ, NK περιφερικου αιματος οπου εδω ηταν λιγο ανεβασμενα.., κυστικη ινωση οκ,απλο καρυοτυπο κ οι δυο οκ κ ο συζηγος σπερμοδιαγραμμα οπου ο ουρολογος ειπε οτι ειναι καλο. ειπε αν μεχρι τον ιουλιο δεν εχω μεινει φυσιολογικα,να κανω εξωσωμ. λογω ηλικιας δυστυχως δεν εχω πολλα περιθωρια........ στο κεντρο μου ειπαν οτι η εγκριση ισχυει για 2 προσπαθειες  κ οτι συνολικα η επιτροπη δινει εγκριση μονο  για 2 σπερματεγχυσεις κ 2 εξωσωματικες.  μου ειπαν οτι αν παω για εξωσωμ πολυ πιθανον να μη μου δωσουν την εγκριση εφοσον δεν εχω κανει ποτε σπερματεγχυση για αυτο να περασω ως προκληση. αλλα  θα κανω εξωσωμ.  τι να πω..ηθελα να παρω κ δευτερη γνωμη αλλα επειδη ειναι δυσκολο τωρα με τις αδειες, σκεφτομαι αφου ειμαι ετοιμη  να μη χασω το ραντεβου κ να παω επιτροπη με το εντυπο της προκλησης κ μετα παιρνω κ αλλη γνωμη.. αν παρω την εγκριση πρεπει για την πρωτη προσπαθεια  να τα συνταγογραφησει  υποχρεωτικα ο γιατρος που εδωσε το εντυπο ή μπορω να παω κ σε αλλον αν τελικα καταταληξω αλλου? 

ευχαριστω πολυ!!

Υπομονή κ καλή επιτυχία σου εύχομαι. Φαντάζομαι ότι από την στιγμή που θα πάρεις την έγκριση μπορεις να πας κ σε άλλον γιατρό να στα συνταγογραφησει. Πόσες μονάδες εγκρίνουν κ παίρνεις για σπερματεγχυση, γνωρίζεις? Στην εξωσωματική είναι 3600. Έχε το στο νου σου γιατί αν αλλάξεις γιατρο μπορεί ο καινούριος να σου πει ότι θέλει περισσότερες μονάδες από αυτές που ήδη θα έχεις κ να αναγκαστείς να βάζεις από την τσέπη σου χρήματα για φάρμακα. Εάν είσαι πάνω από 35 θεωρώ ότι δεν θα σου πουν τίποτα για σπερματεγχυση στην Επιτροπή λόγω ηλικίας. Κοίταξε το κ πραξε αναλόγως. Ότι καλύτερο εύχομαι!

On 10/8/2018 at 11:35 ΜΜ, bcd18 είπε:

κ παλι ευχαριστω!!

Στο έλενα είμαι και εγώ. Λοιπόν να σε ενημερώσω ότι τα ραντεβού δεν αργούν. Εγώ βέβαια σαν πρώτο ραντεβου πήγα σε απογευματινό και ζήτησα αυτόν που ήθελα. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε σχέση με τα ιδιωτικά που μας ρουφάνε το αίμα στα λεφτά (παθούσα- το φυσάω και δεν κρυώνει) Οι γιατροί και το νοσηλευτικό προσωπικό είναι ευγενέσταστοι και σε βοηθάνε.

Τώρα για ραντεβού έχω την εντύπωση ότι όλο τον Αύγουστο το τμήμα θα είναι κλειστό

• Μου αρέσει 1

4 ώρες πρίν, ameliee είπε:

Στο έλενα είμαι και εγώ. Λοιπόν να σε ενημερώσω ότι τα ραντεβού δεν αργούν. Εγώ βέβαια σαν πρώτο ραντεβου πήγα σε απογευματινό και ζήτησα αυτόν που ήθελα. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε σχέση με τα ιδιωτικά που μας ρουφάνε το αίμα στα λεφτά (παθούσα- το φυσάω και δεν κρυώνει) Οι γιατροί και το νοσηλευτικό προσωπικό είναι ευγενέσταστοι και σε βοηθάνε.

Τώρα για ραντεβού έχω την εντύπωση ότι όλο τον Αύγουστο το τμήμα θα είναι κλειστό

Συμφωνώ απολύτως...τα ιδιωτικά κέντρα ζητάνε υπερβολικά πόσα και δεν σου υπογράφουν και συμβόλαιο ότι θα πετύχεις...εφόσον το δημόσιο νοσοκομείο παρέχει αυτή τη δυνατότητα με πολύ πιο μικρό κόστος είναι κρίμα να ξοδεύεσαι...σίγουρα η όλη διαδικασία έχει μια ταλαιπωρία που δεν την γλιτώνει όπου και να πας...εγώ θα σου πρότεινα το Γαβαρη στο Έλενα και όχι τον Πάπα...που είναι λίγο εριστικός.

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Ναι το κόστος είναι σαφώς μικρότερο, ούτε καν συγκρίνεται με το ιδιωτικό. Η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια με το ιδιωτικό, αν και δημόσιο είναι αρκετά οργανωμένοι. Αλλά κατά την γνώμη μου μετά από μια αποτυχία δεν υπάρχει κάτι να σου πουν η να κάνουν κάτι διαφορετικό. Ρωταγα μετά από αποτυχία τι εξετάσεις περαιτέρω θα μπορούσα να κάνω κ πάντα μου έλεγαν ότι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω. Επίσης το γεγονός ότι όλα λειτουργούν από Δευτέρα έως Παρασκευή, σημαίνει ότι πρέπει να έχεις κ την τύχη με το μέρος σου ώστε η μέρα της ωοληψιας, η μέρα δλδ που τα ωαριακια θα είναι στο επιθυμητό μεγεθος, να μην ειναι μεσα στο σβκ, αλλιως θα τα πάρουν η ανώριμα η παραωριμασμενα. Το βλέπω από την δική μου οπτική γιατί έχασα χρόνο λόγω 3 αποτυχιών εκει κ μετά κ άλλο χρόνο κάνοντας εξετάσεις που ήδη θα έπρεπε να είχαν γίνει όπως π.χ θυρεοειδης που ενώ ήταν 3.80 ουδέποτε μου ανέφεραν να πάρω ένα χαπάκι να τον ρίξω κάτω από 2 όπως έμαθα στην πορεία. Και άλλες τέτοιες εξετάσεις. Επιτυχία κανένας δεν θα εγγυηθεί, ούτε ιδιωτικά ούτε δημόσια. Ένας καλός γιατρός να εξατομικεύει την κάθε περίπτωση χρειάζεται κ μετά υπομονή κ δύναμη!!!!

κοριτσια κοντευω  39. μου ειπε η μαια στο κεντρο οτι περνωντας ως προκληση ωοθυλακιορρηξιας για σπερματεγχυση δινουν 2500 μοναδες ενω για εξωσωμ 3600.κ εγω δεν ξερω τελικα αν οι 2500 μοναδες επαρκουν για 2 προσπαθειες εξωσωμ(γιατι δεν ξερω αν πετυχει η πρωτη...) κ για αυτο την ξαναρωτησα μηπως ειναι καλυτερα να περασω επιτροπη για εξωσωμ κ ειπε τι εχω πολλες πιθανοτητες να μην παρω εγκριση εφοσον δεν εχω κανει ποτε σπερματεγχυση.. μου ειπαν θα κανω κοντο πρωτοκολλο (απο οτι θυμαμαι puregon 150,cetrotide 0,25,pregnyl 5000 ή ovitrelle). σκεφτηκαμε να παμε πρωτη φορα ιδιωτικα για καλυτερα αλλα απο την αρχη ειδα καποια πραγματα που δεν μας αρεσαν.... κ επειδη το κοστος ειναι μεγαλο για αυτο ειπαμε να παρουμε κ 2 γνωμη.. κ εγω ειμαι της αποψης οτι πρεπει να γινεται ενας πληρης προγεννητικος ελεγχος κ οχι μετα απο καθε αποτυχια γιατι η καθε προσπαθεια εχει ενα κοστος οικονομικο κ ψυχολογικο κ επισης χανεται χρονος. το οτι στο δημοσιο το τμημα λειτουργει Δευτερα εως Παρασκευη ειναι ενα θεμα.. δε ξερω τι να πω.. πολυ μπερδεμα κ πολυ αγχος

ευχομαι σε ολα τα κοριτσια που προσπαθουν καλη επιτυχια!!!

5 ώρες πρίν, bcd18 είπε:

κοριτσια κοντευω  39. μου ειπε η μαια στο κεντρο οτι περνωντας ως προκληση ωοθυλακιορρηξιας για σπερματεγχυση δινουν 2500 μοναδες ενω για εξωσωμ 3600.κ εγω δεν ξερω τελικα αν οι 2500 μοναδες επαρκουν για 2 προσπαθειες εξωσωμ(γιατι δεν ξερω αν πετυχει η πρωτη...) κ για αυτο την ξαναρωτησα μηπως ειναι καλυτερα να περασω επιτροπη για εξωσωμ κ ειπε τι εχω πολλες πιθανοτητες να μην παρω εγκριση εφοσον δεν εχω κανει ποτε σπερματεγχυση.. μου ειπαν θα κανω κοντο πρωτοκολλο (απο οτι θυμαμαι puregon 150,cetrotide 0,25,pregnyl 5000 ή ovitrelle). σκεφτηκαμε να παμε πρωτη φορα ιδιωτικα για καλυτερα αλλα απο την αρχη ειδα καποια πραγματα που δεν μας αρεσαν.... κ επειδη το κοστος ειναι μεγαλο για αυτο ειπαμε να παρουμε κ 2 γνωμη.. κ εγω ειμαι της αποψης οτι πρεπει να γινεται ενας πληρης προγεννητικος ελεγχος κ οχι μετα απο καθε αποτυχια γιατι η καθε προσπαθεια εχει ενα κοστος οικονομικο κ ψυχολογικο κ επισης χανεται χρονος. το οτι στο δημοσιο το τμημα λειτουργει Δευτερα εως Παρασκευη ειναι ενα θεμα.. δε ξερω τι να πω.. πολυ μπερδεμα κ πολυ αγχος

ευχομαι σε ολα τα κοριτσια που προσπαθουν καλη επιτυχια!!!

Κοριτσάκι οι μονάδες που θα πάρεις Τώρα, όσες και αν είναι αυτες, ισχυουν για μια προσπάθεια. Στην 2η προσπάθεια ξαναπερνεις νέες μονάδες. Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις!!!!

Κοριτσια πηγαμε  στο Ελενα μας ειπε οι εξετασεις κ των δυο ειναι καλες κ να παρω κλομιφαινη για 5 ημερες κ την 10μερα υπερηχο κ ισως την ενεση κ οτι ηδη απο τον πρωτο κυκλο θα δειξει αν ανταποκρινομαι. Δεν μας ειπε εξωσωματικη... εχω πολυ μπερδευτει, φοβαμαι μηπως δεν τα καταφερουμε ποτε. μεχρι τωρα ιδιωτικα που πηγαιναμε ο ενας μας ειπε αν σε 2 μηνες τιποτα να κανω σπερματεγχυση ή εξωσωμ, ο αλλος κλομιφαινη αλλα οταν ρωτησα για υπερηχο ειπε δεν χρειαζεται κ δεν τη πηρα ποτε κ ο  αλλος στο κεντρο κατευθειαν εξωσωμ οπου μου εδωσε  εντυπο παραπομπης για προκληση ωοθηλακιορρηξιας κ εχω ηδη ραντεβου για επιτροπη οπου δεν ξερω τι να κανω. αν ακυρωσω το ραντεβου  θα εχω θεμα οταν ξανακλεισω?? ? λεμε να κανουμε μια προσπαθεια με την κλομιφαινη να δουμε πως θα παει κ μετα βλεπουμε. κοριτσια τι λετε? Καμια βοηθεια? συγγνωμη αν σας κουρασα!

Κ παλι ευχαριστω!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! η εξωσωματική στο δημοσιο πόσο κοστίζει? άκουσα ότι είναι περίπου τα μισά λεφτά από ότι στο ιδιωτικό. τι ακριβώς ισχύει? πήρα serpafar αλλά τελικά δεν τα καταφέραμε κ θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική. 

σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

On 9/10/2018 at 8:57 ΜΜ, bcd18 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! η εξωσωματική στο δημοσιο πόσο κοστίζει? άκουσα ότι είναι περίπου τα μισά λεφτά από ότι στο ιδιωτικό. τι ακριβώς ισχύει? πήρα serpafar αλλά τελικά δεν τα καταφέραμε κ θα προχωρήσουμε σε εξωσωματική. 

σας ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

Καλησπέρα!!Αν έχεις περάσει επιτροπή πληρώνεις μικρογονημοποηση και κατάψυξη τα Αλλά τα καλύπτει το ΙΚΑ. 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Καλησπερα @Miracle18 @markela88 ο γυναικ μου ειπε ωοληψια κ εμβρυομεταφορα 500. εκανα 2 κυκλους serpafar επαφες κ τιποτα. στο πρωτο  κυκλο ειπε οτι ειχα καλη ανταποκριση κ στο δευτερο οτι δεν ειχα καλη κ δεν μου εκτυπωσε ουτε το υπερηχο... πολυ μετρημενες κουβεντες.. εσεις κοριτσια κανατε εξωσωμ στο Ελενα κ πηγε καλα? εχετε μωρακια?

18 ώρες πρίν, bcd18 είπε:

Καλησπερα @Miracle18 @markela88 ο γυναικ μου ειπε ωοληψια κ εμβρυομεταφορα 500. εκανα 2 κυκλους serpafar επαφες κ τιποτα. στο πρωτο  κυκλο ειπε οτι ειχα καλη ανταποκριση κ στο δευτερο οτι δεν ειχα καλη κ δεν μου εκτυπωσε ουτε το υπερηχο... πολυ μετρημενες κουβεντες.. εσεις κοριτσια κανατε εξωσωμ στο Ελενα κ πηγε καλα? εχετε μωρακια?

Καλησπέρα !Εγώ έκανα πέρσι το Δεκέμβριο εξωσωματική πέτυχα ευτυχώς με την πρώτη και γέννησα πριν δύο μήνεςμε τον ίδιο γιατρό που έκανα την εξωσωματική γενικά όλη η εμπειρία μου ήταν θετική η συμπεριφορά και γενικά όλη η αντιμετώπιση ήταν εξαιρετική και έχω να πω μόνο τα καλύτερα πριν καταλήξω εκεί είχα ακούσει διαφορά Αλλά το κάθε ζευγάρι πιστεύω ότι το βλέπει με διαφορετικά??Ποιός γιατρός σας παρακολουθεί εκεί??

[sIGPIC][/sIGPIC]

7 ώρες πρίν, bcd18 είπε:

Καλησπερα @markela88 να σας ζησει το μωρακι κ ευχομαι να το καμαρωσετε οπως επιθυμειτε! Στον Γαβ πηγαμε. κ εσυ αυτον ειχες? 

Ναι με εκείνον τα κατάφερα. 

[sIGPIC][/sIGPIC]

On 13/11/2018 at 4:18 ΜΜ, bcd18 είπε:

Καλησπερα @markela88 να σας ζησει το μωρακι κ ευχομαι να το καμαρωσετε οπως επιθυμειτε! Στον Γαβ πηγαμε. κ εσυ αυτον ειχες? 

Κι εγώ με αυτόν τον γιατρό τα κατάφερα...με τη δεύτερη φορά...είναι λιγομίλητος αλλά σοβαρός επαγγελματίας.....σου εύχομαι ο.τι καλύτερο..

Κοριτσια γεια σας

Ευχομαι σε ολες καλη επιτυχία και γρηγορα με τα μωρακια σας αγκαλια.

Εγω εχω κανει ηδη δυο εμβρυομεταφορες  σε ιδιωτικο γνωστο Γεν.... στην Αθηνα. Ετσι, απεκτησα την κορουλα μου η οποια τωρα εγινε ενος ετους.

Θελω να μπω στη διαδικασια για δευτερο παιδακι. Η εξωσωματικη για μενα ειναι μονοδρομος διοτι δεν εχω σαλπιγγες. Δεν μπορω ομως να διαθεσω παλι 7000 ευρω και βαλε. Ειμαι 36 ετων, ανεργη και με ενα παιδι μου φαινονται πολλα πια αυτα τα χρηματα για εξωσωματικη .

Σκεφτηκα την μοναδα στο Ελενα .

Γεννησα εκει με εναν πολυ καλο γιατρο,  ομως δεν κανει εξωσωματικες. Διαβαζω εδω για τον Γαβαρη.

Θα ηθελα να μου πειτε οσες κανατε μαζι του ποσο κόστισε η ολη διαδικασια;

Γενικα οι συνθηκες ειναι καλες;

Επεξεργάστηκαν by PIPIS82

Κορίτσια αν κάνει κάποια εξωσωματική μέχρι το Φεβρουάριο...μου έχουν μείνει κάποιες ενέσεις benfola...αν τις χρειάζεται κάποια ας μου στείλει μήνυμα

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα