Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι τοσο τραγικα τα πραγματα???


Recommended Posts

καλημερα σε ολους!

σε τρεις μηνες περιμενουμε τα κοριτσακια μας (ομοζυγωτικα)!

η αληθεια ειναι πως απο την αρχη που εμαθα πως εχουμε διδυμα και μαλιστα ομοζυγωτικα σοκαριστηκα.ο αντρας μου το αντιθετο χαρηκε παρα πολυ.φυσικα τωρα περιμενω πως και πως την ωρα που θα κρατησω στην αγκαλια μου τις κουκλιτσες μου.

ηθελα να ρωτησω τις διδυμομανουλες

ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ;

 

οπου πω πως εχω διδυμα ολοι με κοιτουν με συμπονοια λες και με βρηκε το χειροτερο κακο στον κοσμο.εχω ακουσει τα τρελα.οτι πρεπει να εχω τουλαχιστον δυο ακομα ανθρωπους μεσα στο σπιτι να βοηθανε,οτι θα πεθανω στην κουραση, οτι θα γονατισουμε οικονομικα και πολλα αλλα.

αλλα και φιλοι που εχουν διδυμα δεν ειναι και τοσο ενθαρρυντικοι.

δεν θελω να πεταω στα συννεφα ουτε να πιστευω πως δεν θα υπαρχουν δυσκολιες αλλα θεωρω πως εγω ηθελα να κανω παιδια για να μεγαλωσει η οικογενεια μου και οχι να νιωθω λες και με βρηκε συμφορα.

ΖΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ;

και απο την αλλη δεν ειναι αδικο για τα μωρακια να εχω εκ των προτερων προδιαγραψει μια τοσο ασχημη εκβαση των πραγματων?

συγνωμη για τη φλυαρια

να ειστε ολες καλα με τα παιδακια σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε καταβαίνω απόλυτα γιατί τα ίδια και εμένα μου έλεγαν και συνεχιζουν να μου λένε. Τα αγοράκια μου εμένα είναι 8 μηνών και μπορώ να σου πω οτι απο τους 5 μήνες τα πράγματα δεν είναι τραγικά. Ναι, είναι κουραστικό, ναι λες τον υπνάκο, ναι πρέπει να έχετε το νου σας πιο πολύ στα οικονομικά ΑΛΛΑ για πες μου ποίος δεν το κάνει αυτό από την στιγμή που κάνει παιδι΄?Πριν απο τους πέντε μήνες βέβαία να δέχεσαι ότι βοήθεια σου δωθεί αλλά και πάλι εξάρτάται από τον χαρακτήρα σου δηλαδή κατά πόσο υπομονετική είσαι και πόσο αντοχή έχεις. Τα πράγματα δεν είναι τραγικά απλώς θέλει πιο πολύ οργάνωση, συννενόηση και βοήθεια απο τον σύζηγο. Όσο για τον θηλασμό... το ξέρω ότι μερικές τα καταφέρνουν.... εγώ τα κατάφερα για 4 μήνες και αυτό εναλλάξ. 'Οτι μπορείς και όσο μπορείς κάνε.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!

σε τρεις μηνες περιμενουμε τα κοριτσακια μας (ομοζυγωτικα)!

η αληθεια ειναι πως απο την αρχη που εμαθα πως εχουμε διδυμα και μαλιστα ομοζυγωτικα σοκαριστηκα.ο αντρας μου το αντιθετο χαρηκε παρα πολυ.φυσικα τωρα περιμενω πως και πως την ωρα που θα κρατησω στην αγκαλια μου τις κουκλιτσες μου.

ηθελα να ρωτησω τις διδυμομανουλες

ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ;

 

οπου πω πως εχω διδυμα ολοι με κοιτουν με συμπονοια λες και με βρηκε το χειροτερο κακο στον κοσμο.εχω ακουσει τα τρελα.οτι πρεπει να εχω τουλαχιστον δυο ακομα ανθρωπους μεσα στο σπιτι να βοηθανε,οτι θα πεθανω στην κουραση, οτι θα γονατισουμε οικονομικα και πολλα αλλα.

αλλα και φιλοι που εχουν διδυμα δεν ειναι και τοσο ενθαρρυντικοι.

δεν θελω να πεταω στα συννεφα ουτε να πιστευω πως δεν θα υπαρχουν δυσκολιες αλλα θεωρω πως εγω ηθελα να κανω παιδια για να μεγαλωσει η οικογενεια μου και οχι να νιωθω λες και με βρηκε συμφορα.

ΖΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ;

και απο την αλλη δεν ειναι αδικο για τα μωρακια να εχω εκ των προτερων προδιαγραψει μια τοσο ασχημη εκβαση των πραγματων?

συγνωμη για τη φλυαρια

να ειστε ολες καλα με τα παιδακια σας

καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω προσωπικη εμπειρια καθως δεν εχω διδυμα αλλα εχω δυο παιδακια με 2 χρονια διαφορα και ακομα και σε αυτη την περιπτωση κουραστηκα αρκετα οταν ηταν μικρα

παρολα αυτα πολλα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ θα εχεις με τη μια 2 παιδακια!!

εγω ηθελα διδυμα και να σου πω την αληθεια και τωρα που σκεφτομαι για τριρο παιδι θα χαιρομουνα πολυ να μαθω οτι εχω διδυμα

ειναι μεγαλη ευλογια να σου ρθουν κατευθειαν δυο

μην αγχωνεσαι οι δυσκολιες υπαρχουν ουτως ή αλλως αλλα σκεψου οτι θα μεγαλωσουν μαζι θα εχουν κοινα ενδιαφεροντα και παντα παρεα στο σπιτι η οπου κι αν πατε

δε σημαινει οτι δε θα κουραστεις αλλα τι να κανουμε, αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα

αργοτερα ισως στα εξοδα να σε βοηθησει που ειναι διδυμα π.χ. ιδιαίτερα στα αγγλικα μαζι

σκεψου ποοοοοοσο τυχερη εισαι και η κουραση θα περασει

οσο για τα οικονομικα υπαρχουν λυσεις αρκει να υπαρχει υγεια

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΑ ΔΕΧΤΕΙΣ

σκεψου ακομα οτι αργοτερα δε θα αγχωνεσαι να κανεις αδερφακι για το παιδι σου

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΓΕΡΟΙ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ και θα τα καταφερετε οπως τοσοι αλλοι

μην κανουμε τα πραγματα τραγικα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Λιονταρακι σε ζηλευω (με την καλη εννοια εννοειτε:-D).

Δεν ειμαι μαμα διδυμων αλλα το ζω στην δουλεια με της κορες του εργοδοτη μου και ειναι υπεροχο.

Εχουν μια μοναδικη αξιοζηλευτη σχεση, κοινα ενδιαφεροντα, ιδιους φιλους και οσο για την κουραση δεν θα το σχολιασω. Ειναι 2 ναι κουραζεσαι αλλα σε 3 χρονακια που θα ξεπεταχτουν ξεμπλεξες απο πανες :-D:grin::lol: . Ενω εμεις ειμαστε πανω που ξεφυγα αντε παλι :lol:

 

Προσωπικα περα απο τα εξοδα (αλλα ενταξει μωρε 2 κουνιες ε και :cool:) το θεωρω αξιοζηλευτο.:-D:grin::-D Ισως γιατι το βλεπω απο την τοσο ομορφη πλευρα του . Γιατι ενταξει δεν ξερεις αν θα δεσουν ετσι και θα ταιριαξουν σαν παιδια αλλα σιγουρα εχουν γραφτει και υπωθει πολλα για την μοναδικη σχεση των διδυμων :wink:

Με το καλο να υποδεχθεις τα υπεροχα βλασταρια σου. :-D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!

σε τρεις μηνες περιμενουμε τα κοριτσακια μας (ομοζυγωτικα)!

η αληθεια ειναι πως απο την αρχη που εμαθα πως εχουμε διδυμα και μαλιστα ομοζυγωτικα σοκαριστηκα.ο αντρας μου το αντιθετο χαρηκε παρα πολυ.φυσικα τωρα περιμενω πως και πως την ωρα που θα κρατησω στην αγκαλια μου τις κουκλιτσες μου.

ηθελα να ρωτησω τις διδυμομανουλες

ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ;

 

οπου πω πως εχω διδυμα ολοι με κοιτουν με συμπονοια λες και με βρηκε το χειροτερο κακο στον κοσμο.εχω ακουσει τα τρελα.οτι πρεπει να εχω τουλαχιστον δυο ακομα ανθρωπους μεσα στο σπιτι να βοηθανε,οτι θα πεθανω στην κουραση, οτι θα γονατισουμε οικονομικα και πολλα αλλα.

αλλα και φιλοι που εχουν διδυμα δεν ειναι και τοσο ενθαρρυντικοι.

δεν θελω να πεταω στα συννεφα ουτε να πιστευω πως δεν θα υπαρχουν δυσκολιες αλλα θεωρω πως εγω ηθελα να κανω παιδια για να μεγαλωσει η οικογενεια μου και οχι να νιωθω λες και με βρηκε συμφορα.

ΖΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ;

και απο την αλλη δεν ειναι αδικο για τα μωρακια να εχω εκ των προτερων προδιαγραψει μια τοσο ασχημη εκβαση των πραγματων?

συγνωμη για τη φλυαρια

να ειστε ολες καλα με τα παιδακια σας

 

 

 

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Κατ' αρχήν με το καλό να έρθουν τα κοριτσάκια σου. Είμαστε και εμείς διδυμογονείς και τα παιδάκια μας είναι 5 μηνών. Τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά όσο τα λένε αυτοί που δεν ξέρουν και δεν έχουν προσωπική εμπειρία πάνω στο θέμα. Στην αρχή θα σου φανεί ίσως "βουνό" όταν θα πρέπει να φάνε, να αλλαχτούν και να κοιμηθούν. Στην συνέχεια όλα μπαίνουν σε μία σειρά και δεν σου κακοφαίνεται και πολύ. Το μόνο "αρνητικό" είναι η κούραση που αν δεν έχεις κάποιον να σε βοηθάει (μητέρα, πεθερά, αδελφή) θα σου φανεί "βουνό". Όσο για τα έξοδα αυτά δεν τα σκέφτεσαι και τόσο, αρκεί να είναι καλά και γερά τα παιδάκια σου. Σε λίγο καιρό μπαίνουν και τα παιδιά στα γενικά έξοδα του σπιτιού (ΣΗΜ. ΄Όταν με το καλό γεννήσεις παίρνεις απο το ΙΚΑ ένα επίδομα τοκετού περίπου 2000 €. Κάτι είναι και αυτό). Πάντως να το ξέρεις δεν συγκρίνεται με τίποτε στον κόσμο ένα παδικό χαμόγελο και μία παιδική αγκαλιά - σκέψου τώρα που είναι δύο. Με το καλό λοιπόν να γίνετε και εσείς διδυμογονείς :D:D:D

Χιλιάδες κεριά μπορούν να ανάψουν από ένα κερί και η ζωή αυτού του κεριού δε θα μικρύνει. Όπως το κερί έτσι και η ευτυχία ποτέ δε μικραίνει όταν μοιράζεται"

- Βούδας -

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε ολους!

σε τρεις μηνες περιμενουμε τα κοριτσακια μας (ομοζυγωτικα)!

η αληθεια ειναι πως απο την αρχη που εμαθα πως εχουμε διδυμα και μαλιστα ομοζυγωτικα σοκαριστηκα.ο αντρας μου το αντιθετο χαρηκε παρα πολυ.φυσικα τωρα περιμενω πως και πως την ωρα που θα κρατησω στην αγκαλια μου τις κουκλιτσες μου.

ηθελα να ρωτησω τις διδυμομανουλες

ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ;

 

οπου πω πως εχω διδυμα ολοι με κοιτουν με συμπονοια λες και με βρηκε το χειροτερο κακο στον κοσμο.εχω ακουσει τα τρελα.οτι πρεπει να εχω τουλαχιστον δυο ακομα ανθρωπους μεσα στο σπιτι να βοηθανε,οτι θα πεθανω στην κουραση, οτι θα γονατισουμε οικονομικα και πολλα αλλα.

αλλα και φιλοι που εχουν διδυμα δεν ειναι και τοσο ενθαρρυντικοι.

δεν θελω να πεταω στα συννεφα ουτε να πιστευω πως δεν θα υπαρχουν δυσκολιες αλλα θεωρω πως εγω ηθελα να κανω παιδια για να μεγαλωσει η οικογενεια μου και οχι να νιωθω λες και με βρηκε συμφορα.

ΖΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ;

και απο την αλλη δεν ειναι αδικο για τα μωρακια να εχω εκ των προτερων προδιαγραψει μια τοσο ασχημη εκβαση των πραγματων?

συγνωμη για τη φλυαρια

να ειστε ολες καλα με τα παιδακια σας

 

Λιονατρακι Καλημερα Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη

 

ειμαι μητερα διζυγωτικων διδυμων ( Αγορακι κοριτσασκι ) και πριν λιγες μερες γιναμε 2 Ετων. Απο την προσωπικη μου αποψη πειρα και εμπειρια Εγω κουραστικα το πρωτο 3ΜΗΝΟ που ξυπναγαμε ανα τριωρο για να φανε οποτε ο υπνος ηταν λιγος και η κουραση πολυ και στον 12ΜΗΝΑ που αρχισανε να περπατανε - μπουσουλανε και πηγαινα αλλοτε δεξια και αλλοτε αριστερα για να προφτασω και τα 2 .

Μην ανυσυχεις ομως και μην τα σκεφτεσαι αυτα θα τα δεις στην πορεια και θα βρεις μονη σου τους τροπους επιλυσης των προβληματων οτι και να σου λεει ο καθενας ( κατα την αποψη μου ) ειναι πραγματα που δεν μπορεις να τα οριοθετησεις ουτε να πεις οτι ειναι ετσι.....υπαρχουν παιδια ζωηρα και αλλα ησυχα ........υπαρχουν γονεις με καταμερισμο εργασιας και αλλοι οχι .........υπαρχουν οργανωτικα ατομα και αλλα οχι ΣΙΓΟΥΡΑ χρειαζεσαι καποια βοηθεια σιγουρα θα εχεις καποια παραπανω κουραση απο οτι εχει 1 ΠΑΙΔΙ

 

 

ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΧΕΙΣ 2 ΖΩΟΥΛΕΣ .......2 ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΟΥΝ 2 ΦΩΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΜΙΛΟΥΝ ....ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΛΙΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ....................ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ

 

 

ΚΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Λιονταράκι.

Βρίσκομαι στην ίδια θέση με εσένα,περιμένω δίδυμα κοριτσάκια το καλοκαίρι,μόνο που εγώ έχω και ένα δίχρονο μπουμπούκι ακόμα.Δεν έχω αγχωθεί για τις αντοχές μου,το'χω ξαναδεί το έργο όταν η μικρή ήταν μωρό.Το μόνο που με αγχώνει είναι ο χρόνος που θα έχω για τρία-πλέον-παιδιά.

Θα τα καταφέρουμε μωρέ.Δεν είναι τίποτα τραγικό,άσχετα αν το παρουσιάζουν έτσι πολλοί διδυμογονείς(έχω ακούσει και εγώ πολλά).Παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του μωρού,αν κοιμάται εύκολα,αν είναι ήρεμο.Συνήθως το ένα απο τα δίδυμα είναι πιο ζωηρό απο το αδερφάκι του.

Το πρώτο τρίμηνο είναι αρκετά δύσκολο με ένα μωρό,πόσο μάλλον με δύο.Ο στόχος είναι να μπορούμε να ικανοποιούμε τις ταυτόχρονες ανάγκες των διδύμων και να μας μένουν και λίγες ώρες για τον εαυτό μας(άκουσε με,θα τις χρειαστείς!)

Μερικές συμβουλές απο εμένα:

α)Φρόντισε όταν θα γυρίσεις απο το μαιευτήριο να έχεις ένα επιπλέον άτομο για βοήθεια στο σπίτι.Κατά προτίμηση κάποιον που θα αναλάβει τις δουλειές του σπιτιού ωστε εσύ να έχεις χρόνο να θηλάζεις τα μωρά,να τα φροντίζεις και να ξεκουράζεσαι.

β)Η βοήθεια του συζύγου είναι πολύτιμη,ακόμα και με ένα μωρό.Στα δίδυμα ,φαντάζομαι,απαραίτητη.Δεν ξέρω πώς ξυπνάνε τα διδυμάκια(ταυτόχρονα ή με διαφορετικές ώρες)αλλά αν ισχύει το πρώτο θα αναλαμβάνει ο καθένας απο ένα,έτσι λέμε τουλάχιστον να κάνουμε εμείς.

Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα στο πω.

Η κούραση είναι αναμενόμενη αλλά σκέψου τι ωραία που θα είναι να έχουμε δύο μικρά να μας κάνουν ναζάκια.Νιώθω τυχερή που ο Θεός με ευλόγησε με αυτό το θείο δώρο!

Καλή λευτεριά!

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.εγω το μονο που θελω ειναι να ειναι γερα τα μωρακια μας και δεν με νοιαζει τιποτα αλλο.

σκεφτομαι πριν απο 2 χρονια και λιγοτερο που ημουν ελευθερη εβγαινα σχεδον καθε βραδυ και πηγαινα για δουλεια με ελαχιστο ή και καθόλου υπνο.τοτε δεν κουραζομουνα δηλαδη;τωρα που θα ειναι για τα παιδια μου θα δυσανασχετησω;;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, όλα σχετικά είναι και είναι δύσκολο να πει κανείς... Επειδή με έχουν σταματήσει με το διδυμοκαρότσι άπειροι άλλοι διδυμογονείς στις βόλτες μας, έχω να πω ότι για τους περισσότερους, η ζωή με τα δίδυμα δεν είναι ένα ροζ συνεφάκι. Ειδικά οι πρώτοι μήνες. Εξαρτάται όμως πάρα πολύ από τα παιδιά που θα σου τύχουν και από τη βοήθεια που τυχόν θα έχεις.

 

Εκείνοι που σε κοιτούν με δέος, μπορεί να είχαν ένα δύσκολο παιδί. Πίστεψέ με, ένα τέτοιο παιδί κάνει για τρία ήσυχα παιδιά. Δύσκολο παιδί, ως βρέφος ήταν το ένα από τα δικά μου δίδυμα και το άλλο ήταν ήσυχο και καλόβολο.

 

Τα έξοδα δεν είναι απαραίτητα επί δύο, καθώς κάποια πράγματα είναι κοινά.

 

Σε κάθε περίπτωση το δύσκολο είναι να τα μεγαλώσει κανείς με προϋποθέσεις, ώστε να μη στερούνται φροντίδα και ερεθίσματα, να μη μένουν "πίσω" σε σχέση με τα μονα παιδιά. Αυτό είναι δύσκολο το πρώτο εξάμηνο, κάπως πιο εύκολο στο δεύτερο εξάμηνο, μετά όσο τα παιδιά γίνονται κινητικά, είναι ακόμα ευκολότερο.

 

Αλήθεια όμως είναι επίσης ότι τα δίδυμα πάντα έχουν παρεϊτσα μέσα στο σπίτι και αυτό είναι πολύ όμορφο. Εμείς μετά τους 6-7 μήνες, ζούμε πράγματι στο συννεφάκι, με κάποιες φάσεις που έχουν ζορι, ξενύχτι, γκρίνια... Γενικά πάντως, είμαστε καλά.

 

Εμεις επειδή δεν είχαμε βοήθεια από συγγενείς πήραμε μια γυναίκα γενικών καθηκόντων. Οικονομικά ήταν δύσκολο, τρώγαμε "από τα έτοιμα". Ξοδέψαμε χρήματα που είχαμε για ώρα ανάγκης, αλλα και εκείνη τη στιγμή και εκ των υστέρων, για τη δική μας οικογένεια ήταν η σωστή λύση. Εμείς όμως είχαμε και έναν Ταρζάν, οπότε δεν ξέρω αν για μια άλλη οικογένεια αυτό που κάναμε εμείς θα ήταν ιδανική λύση...

Link to comment
Share on other sites

κατ΄αρχην με το καλο να γεννηθουν τα μωρακια σου!!!!

σιγουρα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα με 2 μωρα παρα με ενα...

κ εγω ομοζυγωτικα εχω... κ εμενα ολοι με ειχαν πανικοβαλει αλλα ημουν στην κοσμαααρα μου:lol:!!!! το πρωτο τριμηνο ειναι το μεγαλο ζορι επειδη τρωνε πιο συχνα κ δεν εχουν προγραμμα κ πιθανον κ καποια πονακια(εμας μας τσακισαν οι κολικοι...) εμενα με βολευε να τρωνε ταυτοχρονα αν ειχα καποια βοηθεια(μαμα, πεθερα, συζυγο...) για να μενει "κενος" χρονος, αλλιως φροντιζα μολις τελειωσω την μια να πιασω την αλλη για να μην σκασει στη μεση του 3ωρου κ με "σκισει". απαραιτητα ο συζυγος θα βοηθαει, δεν γινεται διαφορετικα!!!! αυτο που φροντιζα με μανια να γινεται , ειναι ο διαχωρισμος ημερας κ νυχτας απο το πρωτο βραδυ κιολας.... σταθερο προγραμμα χωρις παρεκλισεις κ ως δια μαγειας με το που εκλεισαν το 3ο μηνα κοιμουνται ολο το βραδυ!!!!

καθε μανουλα εχει διαφορετικα πραγματα να σου πει , γιατι καθε παιδι ειναι διαφορετικο.... στην δικη μας περιπτωση ισχυει οτι ολα τα κανουν ταυτοχρονα!!!! κ σε εμενα δεν ισχυει οτι το ενα παιδι ειναι πιο ζορικο απο το αλλο.... εχουμε εκπλαγει με το οτι την μια εβδομαδα η μια ειναι πιο ανησυχη κ νευρικη κ την επομενη εβδομαδα ειναι η αλλη!!!! αλλα το να βλεπεις 2 φατσουλες να σου γελανε πονηρα ειναι πραγματι 2πλη ευτυχια!!!! κ ξεχνας ολη την κουραση.... οπως ειπαν τα κοριτσια παραπανω καλη οργανωση θελει....

 

ααα! κ μια συμβουλη.... βολτες , πολλες βολτες!!!! μην κολλας πουθενα! κ καλο σε εσενα θα κανουν κ στα μωρακια σου!!!!

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω δίδυμα, η μόνη μου εμπειρία από δίδυμα είναι από μια γνωστή, η οποία γενικά τα παρουσιάζει ΟΛΑ στη ζωή πολύ θετικά. Αλλά δεν μπήκα να γράψω την άποψη της.

 

Μπήκα να σου γράψω και να σου πω τη γνώμη μου για ένα άλλο θέμα...

 

Όσον αφορά το μεγάλωμα των παιδιών σου, ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. Καθένας θα λέει το μακρύ του και το κοντό του (συγγνώμη κιόλας), αλλά μόνο ΕΣΥ και ο ΑΝΤΡΑΣ σου θα ξέρετε πώς είναι μέσα στο σπίτι σας.

 

Γενικά ακούς διάφορα, ακόμα και με μόνο ένα παιδί. Ξαφνικά όλοι γίνονται ειδήμονες (οι έχοντες και οι μη έχοντες παιδιά!) Από "πωπω, μην σηκώνεις ψηλά τα χέρια σου (στην εγκυμοσύνη)", μέχρι "γιατί θηλάζεις ακόμα??? (οέο???)". Οπότε απλά μην ασχολείσαι. Μην προκαταβάλλεσαι και όταν με το καλό έρθουν τα κοριτσάκια σου, θα είσαι όντως στην κοσμάρα σου, την οποία θα φτιάξετε εσύ και ο άντρας σου, όπως θέλετε!Αν από την αρχή τα δεις όλα βουνό, βουνό και θα είναι. Αν τα δεις από τη θετική τους πλευρά και ευχάριστα, όλα καλά θα πάνε. Απόλαυσε τον πρώτο καιρό που είναι μωράκια, μην το ξεχνάς αυτό, είναι πολύ μικρό εκείνο το διάστημα!

 

Σταματώ εδώ, γιατί αν συνεχίσω, θα πω πολλά ακόμα (τόσα που έχω ακούσει)!

 

Με το καλό!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και μετο καλό να έρθουν τα μωράκια σου.

Θα σου πω την δική μου εμπειρία. Ηταν δύσκολοι οι 4 πρώτοι μήνες γιατι η πιο μικρή από τις δύο είχε συνεχεια κολικους και δεν είχαμε κοιμηθει καθόλου για αυτό το διάστημα (ξέραμε πόσα βήματα είναι όλο το σπίτι απο το περπάτημα και δεν είχαμε και καμία βοήθεια), μετά ήταν καλύτερα τα πράγματα. Οικονομικά είναι όντως μια μεγαλύτερη επιβάρυνση ακόμα και από το να έχεις δυο παιδιά σε διαφορατική ηλικία γιατί τα πρώτα εξοδα είναι διπλά (κουνιες καρότσια κ.λ.π).

Εχω όμως να σου πώ ότι η ευτυχία και τα συναιασθήματα που παίρνεις δεν περιγράφονται και όταν μεγαλώσουν λίγο και τις βλέπεις να παιζουν μαζι, να συννενοούνται, να είναι τόσο δεμένες μεταξύ τους θα ξεχάσεις πολύ γρηγορα και την κουραση αλλά θα πεις χαλάλι και τα έξοδα. Απλά δεν περιγράφεται αυτό που θα ζήσεις!!!!!!!

Δεν το πιστεύω οτι είναι δικές μου

Αλεξάνδρα 3/3/2008

Ζέτα 3/3/2008

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν να πω ότι ούτε εγώ έχω δίδυμα. Πριν έρθει ο μπεμπάκος μου, με τον άντρα μου συζητάγαμε την περίπτωση των διδύμων (ο πεθερός μου εχει δίδυμη αδελφή), θα ηθελα διδυμάκια (χαριτολογώντας μιλάγαμε για τρίδυμα :) )... Ο μικρός μου χρόνισε πριν λίγες μέρες και εγώ είμαι εγκυος 20 εβδομάδων. Ο μπεμπάκος είναι στο στάδιο που μπουσουλάει, στηριζεται απ' οπου βρει και σηκωνεται και θέλει να περπατάει κρατώντας με απ τα χέρια. Οπως καταλαβαίνεις είμαι συνέχεια στο τρέξιμο να τον κυνηγάω όπου πάει, σκυμένη να τον βοηθάω να περπατάει και όλα αυτά με την κοιλιά να φουσκώνει, σ' αυτή τη φάση δυσκολεύομαι πολύ. Και μετά θα έχω ένα νεογέννητο και ένα μωρό (γιατί 17 μηνών, μωρό θα είναι και ο "μεγάλος" μου), ποιο να πρωτοπάρω αγκαλιά, ποιο να πρωτοθηλάσω... Το ίδιο δεν είναι? (εντάξει... σχεδόν το ίδιο) ;)

 

Με το καλό τα διδυμάκια σου και μην σε πτοεί τίποτα, είσαι πολύ τυχερή!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ακούς κανέναν και μην αγχώνεσαι. Με τίποτα δε συγκρίνεται η εμπειρία και η ζωή με τα δίδυμα δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευλογία και ας είναι η κούραση πολύ μεγαλύτερη απ ότι με ένα μωρό. Αυτό μόνο να έχεις στο νού σου και όλα τα άλλα θα τα ξεπεράσετε με τον καιρό όλα καλυτερεύουν και γίνονται τέλεια. Με το καλό να γεννηθούν τα μωράκια σου

eNortjK1UjKzMLM0V7IGXDAS-gKw47.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ακούς κανέναν.Είμαι μητέρα τριδύμων.

Οταν άκουσα οτι θα έρθουν 3 παιδάκια στο σπίτι μας πανικοβλήθηκα.

Ποτέ δεν μου είπε κανείς για την τριπλή αγάπη που θα απολάμβανα απο αυτά...

Η μανούλα με 1 παιδάκι δίνει αγάπη σε 1 παιδάκι.

Εσυ θα δίνεις αγάπη σε 2 παιδάκια αλλά θα παίρνεις διπλή απο αυτά...

Δεν μπορείς να φανταστείς πόση δύναμη σου δίνει ο θεός στο μεγάλωμα τους αλλά και πόσες γλυκές αγκαλιές που δεν συγκρίνονται με τίποτα με την αγκαλιά ενός μόνο μωρού...

 

Το καλύτερο δώρο που μου έκανε ο θεός ήταν τα τριδυμάκια μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιονταράκι μου, έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα!!!Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο!!Κι εγώ τα άκουγα αυτά όσο ήμουν έγκυος..και κάποια στιγμή είχαι νευριάσει τόσο πολύ....Λες και όταν θα γεννούσα και μετά..θα ξεκινούσε η ζωή στην κόλαση βρε παιδί μου!!!!

Τα διδυμάκια μας είναι πλέον 10 μηνών και όποτε τα κοιτάζουμε αναρωτιόμαστε πότε και πόσο μεγάλωσαν..και μας φαίνεται τελικά σαν να μην πήραμε χαμπάρι πότε πέρασε ο καιρός!!Να σου πω...μέχρι να γίνουν 3 μηνών δυσκολευτήκαμε εμείς πολύ γιατί είχαν άσχημους κολικούς και ευτυχώς που ήταν μέσα στο καλοκαίρι και μπορούσαμε να έχουμε γιαγιάδες να μας βοηθήσουν!!Απο κει και πέρα να σου πω ότι λόγω επαγγέλματος είμαστε μακρυά από τους γονείς μας, κατά συνέπεια από 3 μηνών και μετά τα κρατάω μόνη μου, χωρίς καμία βοήθεια, και μετά το μεσημέρι είμαστε μαζί με τον άντρα μου...και θα σου πω πολύ απλά..ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ!! Δεν λέω ότι ήταν όλα ρόδινα, ότι δεν υπήρχαν δυσκολίες, ότι δεν κουραστήκαμε και δεν κουραζόμαστε ακόμη, αλλά αν κοιτάξω για λίγο πίσω μου....πάλι έτσι θα θελα να είναι τα πράγματα!!Η ζωή με τα δίδυμα είναι φανταστική!!!!Υπέροχη!!!

gkjdp3.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια υπαρχουν ζευγαρια π δεν μπορουν καν να τεκνοποιησουν...αυτο ειναι μεγαλη λυπη κ πανικος...οχι τα διδυμα κ τα τριδυμα!!!!ρωτατε κ αυτουσ π δεν τεκνοποιησαν η κυριωσ αυτουσ π εχουν προβλημα.....!εγω δεν τεκνοποιησα ακομα κ αν ειχα να διαλεξω μεταξυ 2δυμων ακομα κ 5δυμων κ τ να μην κανω παιδια φυσικα κ υα διαλεγα τα πολλα μωρα..ειναι αυλογια!!κ οσες δυσκολιες κ αυπνιες μασ κανουνς, χαλαλι τουσ!!

Link to comment
Share on other sites

μαμιμου συμφωνω απολυτα μαζι σου!αν ειναι δυνατον καποιοι ανθρωποι να σου φερονται λες και επαθες κακο κανοντας μωρακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Χα! Άργησα? Όπου γάμος και χαρά.... Να 'μαιιιι ! :)

Λοιπόν... δίδυμα χμμμ όχι, δε θα χρειαστείς ένα επιτελείο κόσμο, γιατί ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του και.... ΔΕΝ το θες!!

 

Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, θα σου έλεγα να έχεις μια γυναίκα για τις δουλειές του σπιτιού έτσι ώστε να μη σε απασχολούν και να απολαύσεις τα παιδιά σου.

 

Εμείς δεν είχαμε τέτοιες πολυτέλειες... Τα καταφέραμε εγώ με τον άντρα μου ΜΟΝΟΙ μας. Έχει κούραση. Θα δεις πράγματα που δε θα σε καταλαβαίνουν οι άλλοι γονείς ακόμα κι αν έχουν 2,3 ή και 4 παιδιά. Άλλο τα δίδυμα.. κι άλλο τα υπόλοιπα. ΟΜΩΣ είναι κάτι εφικτό!! Γίνεται. Απόδειξη....?! Έχουμε πλέον 4 παιδάκια. Λες να κάναμε κι άλλα αν ήταν... τόσο μαύρα τα πράγματα?? ;)

 

Κλείσε τα αυτιά σου στους άλλους, και..... κοιμήσου!!! Ειλικρινά.... κοιμήσου όσο μπορείς περισσότερο! :) Αν μεν έχεις βολικά παιδιά, τότε οκ... ο ύπνος δεν κάνει κακό. Αν όμως βγουν λίγο πιο ζωηρά... ας έχεις αποθέματα! :)

 

Με το καλό να τα υποδεχθείς.... και σου εύχομαι κι ακόμα περισσότερα παιδάκια! :) :) :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Να μαι και εγω!!!!!!!Τα πρώτα μου ηταν διδυμα πριν από 10 χρόνια περίπου...!!!!!!

Λιονταράκι να μην ακούς κανέναν......και κοιτα να χαρεις την εγκυμοσύνη σου....και να γεννηθουν με το καλό τα μωράκια σου.....

Ε!!!!ναι είναι λιγο δύσκολα τα πραγματα με 2 μωρά να έχουν ταυτοχρονα τις ίδιες ανάγκες αλλά θα το δεις θα βρεις τον τρόπο να ανταπέξέλθεις σε όλα να είσαι σίγουρη για αυτό.....καλό είναι βέβαια να έχεις μία βοήθεια ή για το σπίτι ή για τα μωρά γιατί ειναι λίγο δύσκολο να τα προλάβεις όλα......θα ζοριστείς για λίγο διάστημα αλλά να είσαι σίγουρη πως βλέποντάς τα να μεγαλώνουν θα τα ξεχάσεις όλα......και θα καμαρώνεις τα παιδάκια σου........

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα τα πράγματα για μένα ήταν πολύ δύσκολα, χωρίς καθόλου βοήθεια και πολύ γκρίνια!!! Ο καθε ένας δίνει χαζές συμβουλές και όλοι απορούν πως γίνεται να είσαι τόσο χάλια ενώ και αυτοί έχουν 2 ή 3 παιδιά... Κουράγιο! σε όλες τις μανούλες όλα ξεπερνιούνται και τα δίδυμα σε δικαιώνουν αργότερα με το δέσιμο που έχουν και πως παίζουν μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα τα πράγματα για μένα ήταν πολύ δύσκολα, χωρίς καθόλου βοήθεια και πολύ γκρίνια!!! Ο καθε ένας δίνει χαζές συμβουλές και όλοι απορούν πως γίνεται να είσαι τόσο χάλια ενώ και αυτοί έχουν 2 ή 3 παιδιά... Κουράγιο! σε όλες τις μανούλες όλα ξεπερνιούνται και τα δίδυμα σε δικαιώνουν αργότερα με το δέσιμο που έχουν και πως παίζουν μαζί.

Ακριβώς αυτό...διδυμομανούλα (10 χρονων τώρα) και καπάτι και ένα αλλό κοριτσάκι(8 χρονων τώρα..)είμαστε ομάδα από μονοι μας!!!!!!μπορούμε να παιξουμε τα πάντα απο επιτραπέζια μέχρι μήλα!!!!! και όταν μεγαλώσει και ο ζουμερούλης μας......!!!!!!θα παίζουμε κοροιδο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα άλλαζα τα μωράκια μου με άλλη επιλογή διαδοχικής γέννησης δύο παιδιών.

όση κούραση και να νοιώθω μόλις τα βλέπω φεύγουν όλα.

Το πρώτο 3μηνο όπως λένε όλοι είναι δύσκολο λόγο 3ωρου ταίσματος και αν είσαι μόνη σου και το κάνεις διαδοχικά εσένα σου μένει .... καθόλου χρόνος για ύπνο. Εγώ μέχρι και να σαραντήσω έκανα μόνη μου την βραδυνή βάρδυα για 4 μέρες, 5η δεν άντεχα, ερχόταν η μαμά μου 3 νύχτες και ξανά από την αρχή εγώ. Μετά είχα τον άντρα μου πολύ βοήθεια και βάλαμε μια σειρά και πρόγραμμα μόνοι μας. Ταίζαμε και κοιμίζαμε ταυτόχρονα και έτσι κάνουμε ακόμη. Από τον 3ο και μετά κοιμάμαι τα βράδυα. Από της 20:30 κοιμούνται και τα ξυπνάω μόνη μου 00:00, τρώνε και ξανακοιμούνται μέχρι 08:30-09:00. Επομένως έχω χρόνο να κάνω δουλειές και αποστειρώσεις και σιδέρωμα μέχρι της 00:00 και να κοιμηθώ μετά έως το πρωί.

Τα έξοδα πιστεύω ότι και 2 παιδιά να κάναμε θα ήταν τα ίδια, απλά τώρα είναι μαζί και φαίνονται.

Μην σκέφτεσαι καθόλου αρνητικά, είναι τέλεια αίσθηση να έχεις δύο ζευγάρια μάτια να σε κοιτάζουν, να μιλάς στο ένα και να σου γελάει και το άλλο.

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...