Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Ή ΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ


Recommended Posts

Για δες εδώ www.tiseirinis.gr

 

Μόλις βρω χρόνο, κατά το βραδάκι, θα επανέλθω με αναλυτικές εντυπώσεις από αυτόν και το Μικρό Σχολειό.

Ίσως σας φανεί περίεργο, αλλά λέω να μην ψάξω πολύ παραπάνω. Οι τιμές τους, που είναι ένας καθοριστικός για μας παράγοντας, μάλλον είναι από τις καλύτερες της αγοράς, και οι εντυπώσεις σε γενικές γραμμές θετικές. Δεν ξέρω τι παραπάνω θα βρω σε άλλους σταθμούς. Άντε να πάω και στο Γαϊτανάκι και το Λουλουδότοπο πιο πολύ για να έχω σφαιρικότερη άποψη.

 

Περιμένουμε με αγωνία!!!:D

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προσοχή, ακολουθεί μακροσκελέστατο μήνυμα.:lol::lol::lol:

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

 

Όπως είπα, δεν μου έκανε κάτι κακή εντύπωση. Να διευκρινίσω μόνο ότι είμαι τύπος που δεν πολυψειρίζει τα πράγματα, θεωρώ ότι στην πορεία θα φανούν τα όποια αρνητικά.

 

Της Ειρήνης (πήγα στο σταθμό στην Αγία Παρασκευή, όχι στο Χαλάνδρι): Μονοκατοικία με αυλή με χαλίκι με τραμπάλες κτλ.

Υπάρχουν 3 τμήματα, μικρά, νήπια και προνήπια, και κάθε τάξη έχει την αίθουσά της, και υπάρχει και μια αίθουσα μπαλαντέρ για δραστηριότητες όπως αγγλικά, θεατρικό παιχνίδι κτλ.

Όσον αφορά τις δραστηριότητες, ακολουθούν το Μοντεσσοριανό σύστημα, για το οποίο σου δίνουν και επεξηγηματικό φυλλαδιάκι. Δίνουν έμφαση, αν κατάλαβα καλά, στην αυτονόμηση του παιδιού, πράγμα που μου άρεσε.

Έχουν κουζίνα και το μενού είναι διαφορετικό για κάθε βδομάδα του μήνα.

Υπάρχει μια δασκάλα για κάθε 15 περίπου παιδάκια, εκτός από τα μικρά όπου υπάρχουν 2 για τον ίδιο αριθμό παιδιών.

Εγώ μίλησα με την κόρη της διευθύντριας, η οποία ήταν ευγενέστατη και αναλυτικότατη. Με ξενάγησε στους χώρους, εξηγώντας μου τα στοιχεία του συστήματος Μοντεσσόρι, μίλησα και με τα παιδάκια, χιχι.

Ωράριο 7.30 - 17.00. Υπάρχει η δυνατότητα αγγλικών και πισίνας με έξτρα χρέωση.

 

Το Μικρό Σχολειό: Μονοκατοικία κι αυτή, με κήπο με πολλά λουλούδια. Και εκεί είναι 3 τα τμήματα, αλλά η διαρρύθμιση του χώρου είναι κάπως διαφορετική, που ομολογώ ότι μπερδεύτηκα κάπως. Οι αίθουσες επικοινωνούν μεταξύ τους. Υπάρχει και μια αίθουσα με θεατράκι μέσα, και απ' ό,τι κατάλαβα κάνουν αρκετά συχνά θεατράκι. Ο σταθμός δεν έχει φαγητό, κάθε παιδί φέρνει ταπεράκι. Μας είπαν ότι όταν έχει ζέστη και καλό καιρό, βγάζουν τραπεζάκια έξω και τρώνε, και μου άρεσε αυτό.

Υπάρχει μια δασκάλα για κάθε 12 - 15 παιδάκια, εκτός από τα μικρά, όπου είναι 2 για 12.

Η διευθύντρια φαίνεται και απ'όσο ξέρω είναι πολύ έμπειρη, πρόσφατα δε "ξαναέκατσε στα θρανία" και δίνει πολλή έμφαση στην ψυχολογία του παιδιού. Κάναμε μια αρκετά εκτεταμένη συζήτηση πάνω σε αυτό. Πέρα του ότι με ξενάγησε στο σταθμό, μου άρεσε το ότι με το που με είδε ρώτησε πού είναι η μικρή, υπέθετε ότι την είχα φέρει μαζί και έπαιζε με τα άλλα παιδάκια.

Ωράριο 8.00 - 17.00. Τα Αγγλικά (σε καθημερινή βάση) περιλαμβάνονται στην τιμή (θετικό κι αυτό).

 

Αυτά... Γενικά και τα 2 σχολεία μου έκαναν καλή εντύπωση. Στο ένα μου άρεσε η δομή των δραστηριοτήτων και το Μοντεσσοριανό σύστημα, το άλλο η έμφαση στην ψυχολογία του παιδιού, και τα αγγλικά ;) (και ότι ξέρω από πολύ κοντινούς ανθρώπους ότι γίνεται πολύ καλή δουλειά).

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα περάσω και από το Λουλουδότοπο (αλλά έχω την εντύπωση ότι θα είναι κάπως πιο ακριβός). Στο Γαϊτανάκι πήρα τηλέφωνο, αλλά δυστυχώς επειδή όλα τα παιδάκια φέτος πάνε κι έρχονται με τους δικούς τους, δεν είναι σε θέση να μου πουν αν από του χρόνου θα κινούν το σχολικό.

 

Καμία άλλη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ peony για την εκτενή ενημέρωσή σου! :) Αν και σου έχω μερικές ερωτήσεις:

Δεν ανέφερες τιμές... Πόσο σου είπαν στης Ειρήνης και το Μικρό Σχολειό με φαγητό; Το σχολικό; Όσον αφορά τα αγγλικά, από ποια ηλικία κάνουν καθημερινά στο Μικρό Σχολειό (έχεις ακούσει ότι τα οφελεί αλήθεια τα παιδιά ή απλώς μαθαίνουν μόνο μερικές λεξούλες);

Η δική μου θα είναι 2+ το Σεπτέμβρη και οι περισσότεροι σταθμοί μου έχουν πει ότι πάει στα βρέφη. Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει σταθμό να ακολουθεί για τόσο μικρά κάποιο αξιόλογο πρόγραμμα (π.χ. με ξένη γλώσσα). Και είναι ο μόνος λόγος (εκτός του κτιριακού, όπου πάσχει) για τον οποίο θα την έπαιρνα από το δημόσιο παιδ. σταθμό που πάει τώρα, γιατί και εκεί περνάει καλά και την αγαπάνε, πιστεύω... :roll:

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά...:)

Link to comment
Share on other sites

Pchg, να σου πω, αν ήμουν ευχαριστημένη από το δημοτικό ή οποιονδήποτε εν τέλει σταθμό, δεν θα έπαιρνα την κόρη μου ούτε για έξτρα δραστηριότητες, όπως τα αγγλικά. Έχει άπλετο χρόνο μπροστά της να μάθει τα πάντα, πρωτίστως με ενδιαφέρει να περνάει καλά και να την φροντίζουν όπως λες. Απλώς τα αγγλικά, όταν περιλαμβάνονται στην τιμή, είναι ένα μπόνους για μένα.

Στο ψητό τώρα: Πολύ καλή η ερώτησή σου, αν σου πω ότι δεν σκέφτηκα να ρωτήσω αν και τα μικρά κάνουν αγγλικά; :oops::lol: Θα το διευκρινίσω όμως.

Κι η δική μου το Σεπτέμβρη θα είναι 2 και 3 μηνών και στους 2 σταθμούς που πήγα, αλλά και στους 2 που τηλεφώνησα, μου είπαν ότι θα είναι στο παιδικό τμήμα (βασικά οι 3 από αυτούς δέχονται μόνο από 2 και πάνω ούτως ή άλλως) - απλώς θα είναι από τα μικρότερα παιδάκια.

Οι τιμές που μου είπαν και στα 2 είναι γύρω στις ? 4.000 χωρίς φαγητό, και με μία διαδρομή, δηλαδή περίπου 3 κάτι τα δίδακτρα. Της Ειρήνης έχει ? 110 εγγραφή ενώ το Μικρό Σχολειό ? 300. Το σχολικό είναι ? 700 - 800 για 2 διαδρομές. Το φαγητό στον πρώτο είναι περίπου ? 80 το μήνα, ενώ στο δεύτερο δεν προσφέρεται.

Ελπίζω να σε κάλυψα :-D

 

Παιδιά, αν έχετε κανέναν άλλο σταθμό υπόψη σας που να μην κοστίζει τρελά, πείτε μου. Τhx εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ! :) Οι τιμές που μου ανέφερες μου φαίνονται normal για την περιοχή και το κτίριο (τουλάχιστον απέξω ο σταθμός της Ειρήνης φαίνεται καλός από άποψη χώρου), αν βέβαια όντως έχουν καλό πρόγραμμα (δηλ. όχι απλά baby-sitting) και καλό προσωπικό. Βέβαια για τις δύσκολες εποχές που ζούμε ... όπως και να το κάνουμε δεν είναι και λίγα τα λεφτά.:( Γι' αυτό το λόγο κοιτούσα πριν από 2-3 μήνες για κάποιο ξενόγλωσσο παιδικό, όπου τουλάχιστον θα μάθαινε βιωματικά η μικρή μου μία ξένη γλώσσα και θα είχα το όφελος ότι θα γλιτώναμε αργότερα πολλά χρόνια φροντιστηρίου, στο δημοτικό τουλάχιστον όπου θα μπορούσα να τη βοηθάω απλώς εγώ. Αλλά δυστυχώς δε βρήκα κάτι γι΄αυτό που ζητούσα, οπότε μάλλον θα πάει και τα επόμενα χρόνια η μικρή μου στο δημοτικό παιδικό σταθμό. Εκτός βέβαια αν βρω κάποιον οικονομικό καλό παιδικό σταθμό...

Ευχαριστώ peony και πάλι!:)

Link to comment
Share on other sites

Στον πρώην ΙΒΣΑ (δημοτικός βρεφονηπιακός σταθμός της Αγ. Παρασκευή) , στην Αγίου Γεωργίου για τα Βρέφη και τα μικρά Νήπια και στην Τρωάδος για το Προνήπιο. Είμαι ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές από άποψη προσωπικού. Δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα (που να θυμάμαι ακόμα τουλάχιστον). Για τα λεφτά που πληρώνονται και τη σχέση εργασίας που έχουν σήμερα στους δημοτικούς σταθμούς, οι βρεφοκόμοι και οι νηπιαγωγοί (οι περισσότερες συμβασιούχοι, τελευταία μάλιστα άκουσα για 8μηνίτες, που μπορεί να κάνουν ακόμα και μήνες να πληρωθούν) είναι γενικά πολύ καλές. Βέβαια είναι και η μικρή μου που προσαρμόζεται εύκολα, καθότι έχει μεγαλύτερα αδερφάκια, κάθεται ήσυχα και ακούει, αλλά ακόμα και αυτή έχει αδυναμία σε μία κοπέλα, στην οποία πάει πιο εύκολα και δεν κλαίει ποτέ κατά τον αποχωρισμό από εμάς όταν την πάμε.

Πιστεύω όμως ότι δεν είναι το κτίριο πολύ κατάλληλο (σκοτεινό και μικροί χώροι), όπως επίσης και από άποψη υλικού (π.χ. λίγα παιχνίδια, η παιδική χαρά στον χώρο έξω χώρο πάσχει). Βέβαια μου αρέσει αρκετά το κτίριο στην Τρωάδος όπου πήγε ο μεγάλος μου προνήπιο πέρυσι (πιο φωτεινό και το τμήμα του ήταν σε αρκετά μεγάλο δωμάτιο)...

Για εμένα βέβαια είναι ατού το ότι βρίσκεται πολύ κοντά στο σπίτι μου και μπορεί η μητέρα μου να τα πάρει με τα πόδια όποτε χρειαστεί (είτε είναι άρρωστα είτε δε μπορούμε εμείς). Και φυσικά είναι πολύ πιο οικονομικός από τους ιδιωτικούς!

Πάντως θέλω να επισημάνω ότι δεν είμαι δύσκολη γενικά ως "πελάτης".

Ελπίζω να απάντησα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα!ειμαι καινούργια στο forum και ενδιαφερομαι και εγω για παιδικό για την κόρη μου που θα γίνει 2 ετών το Σεπτέμβρη. διάβασα τα περισσότερα σχόλια που αφορουν παιδικούς σταθμους στην αγια παρασκευη και περιχωρα. εχω δει μέχρι στιγμης το "της Ειρήνης" το "ABC" το "Παραμυθία"(γλυκα νερα αλλα κοντά στο σταυρό), το "Μικρό Αντώνη"(Παλλήνη) και τους δημοτικούς της Αγιας Παρασκευης. το προβλημα μου είναι οτι μπερδεύτικα!στο "Ειρήνης" μου άρεσε το όλο συστημα αλλα προβληματίστικα που δεν είδα που κοιμίζουν τα παιδάκια δηλάδη τα κρεβατάκια. στο ABC επισης τα κρεβατάκια ειναι μαζί εκεί που είναι ο χώρος που παιζουν τα μικρά το πρωι. σαν χώροι πιο μεγάλοι και ευρύχωροι ήταν του ABC και του "μικρο Αντώνη". καινούργιο είναι και η "παραμυθία". το ερωτημα μου είναι να μου πει κάποιος αν έχει στειλει το παιδι του σε κάποιο απο αυτά και τι γνώμη έχει!!!θα πάω να δω και το "μαγικό χαλί" αυριο. μαλλον σας κουρασα αλλα εχω μπερδευτει με ολα αυτα που πρέπει να κοιταμε!!σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!!ελπιζω καποιος να με διαφωτίσει!!!:P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξανα!σημερα πηγα στο μαγικό χαλί στην αγια παρασκευη(διπλα στο jumbo). οι χωροι του μεσα ηταν καλοι, μεγαλοι και ολο ξυλο.ειχε ξεχωριστο δωματιο για υπνο και ο χωρος για να παιζουν τα μικρα ηταν σχετικα μεγαλος. εχει ενα τμημα για 2 με 3 ετων με 2 δασκαλες για 15 παιδακια και αλλο ενα τμημα για προνηπιο και νηπιο με 1 δασκαλα και 20 παιδακια.μαγειρευει η μαμα της. το μονο αρνητικο ηταν οτι δεν ειχε μεγαλο κηπο για να τρεχουν ηταν λιγο μικρος. ειναι καινουργιος πρωτο χρονο λειτουργει αλλα ηταν στο χαλανδρι πριν.

γνωριζει κανεις τιποτα?εχω μπερδευτει....

Link to comment
Share on other sites

Ελπινίκη, δυστυχώς εγώ δεν έχω ιδέα.

 

Update για τα δικά μου: ενώ είχα καταλήξει στο Μικρό Σχολειό, πώς μου έκοψε και τελικά θα κάνω αιτήσεις σε 2 δημοτικούς, αυτόν στη Βορρά και στον ΙΒΣΑ. Βλέπετε, εγώ η άσχετη νόμιζα ότι οι δημοτικοί κλείνουν τον Ιούνιο, όπως τα σχολεία, και τους είχα απορρίψει γι'αυτό.

Ίδωμεν... αν δεν γίνει δεκτή η αίτηση, τότε θα πάμε στο Μικρό Σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ξανα!σημερα πηγα στο μαγικό χαλί στην αγια παρασκευη(διπλα στο jumbo). οι χωροι του μεσα ηταν καλοι, μεγαλοι και ολο ξυλο.ειχε ξεχωριστο δωματιο για υπνο και ο χωρος για να παιζουν τα μικρα ηταν σχετικα μεγαλος. εχει ενα τμημα για 2 με 3 ετων με 2 δασκαλες για 15 παιδακια και αλλο ενα τμημα για προνηπιο και νηπιο με 1 δασκαλα και 20 παιδακια.μαγειρευει η μαμα της. το μονο αρνητικο ηταν οτι δεν ειχε μεγαλο κηπο για να τρεχουν ηταν λιγο μικρος. ειναι καινουργιος πρωτο χρονο λειτουργει αλλα ηταν στο χαλανδρι πριν.

γνωριζει κανεις τιποτα?εχω μπερδευτει....

 

Ελπινίκη, εμένα ο μεγάλος μου γιος πήγαινε σε έναν σταθμό από αυτούς που έχεις αναφέρει (και τώρα παέι και ο μικρός μου). Είμαι σχετικά ευχαριστημένη, αλλά ψάχνω έναν σταθμό πιο οικονομικό. Έτσι και εγώ δεν έχω καταλήξει ακόμη...το ψάχνω...

Στο μαγικό χαλί, πόσο σου είπαν για τα δίδακτρα (αν δε θέλεις να το κοινοποιήσεις, σε παρακαλώ στείλε μου π.μ.):D

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπινίκη, εμένα ο μεγάλος μου γιος πήγαινε σε έναν σταθμό από αυτούς που έχεις αναφέρει (και τώρα παέι και ο μικρός μου). Είμαι σχετικά ευχαριστημένη, αλλά ψάχνω έναν σταθμό πιο οικονομικό. Έτσι και εγώ δεν έχω καταλήξει ακόμη...το ψάχνω...

Στο μαγικό χαλί, πόσο σου είπαν για τα δίδακτρα (αν δε θέλεις να το κοινοποιήσεις, σε παρακαλώ στείλε μου π.μ.):D

 

καλισπέρα Elisa!το μαγικο χαλί μου είπε 4200 συν 250 εγγραφη. είναι καινουργιος και η κοπελα που το εχει ειναι πολυ καλοσυνατη, απλα έχει μικρή αυλη και μετα για προνηπιο και νηπιο μαλλον είναι ενα τμημα και η αιθουσα ειναι μικρη σχετικά. το περιβαλλον ειναι φιλικο. σαν το σπιτι!εσυ σε ποιο τα πηγαινεις?μπορεις να μου γραψεις?

 

εχω κανει και εγω αιτηση για τους δημοτικους αλλα δεν νομιζω να εχω τυχη. μπορω να παω ή στο Βορρά ή στου Αγ Γεωργίου, το δευτερο δεν μου πολυαρεσε....μαλλον.!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Ψαχνω κι εγω παιδικο σταθμο για τον 2χρονο γιο μου. Μενουμε Χαλανδρι. Εχω επισκεφθει διαφορους αλλα εχω μπερδευτει και δεν μπορω να αποφασισω (το οικονομικο ειναι σημαντικο). Η ζυγαρια μαλλον κλινει προς το "Μαγικο Χαλι" ή το "Μικρο Σχολειο". Εχει κανεις εμπειρια με αυτους τους σταθμους; Οποιαδηποτε σχολια/συμβουλες για το πως να αποφασισω ευπροσδεκτα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχει και το ΓΑΪΤΑΝΑΚΙ στην Ψαρών 24 στο Χαλάνδρι. Το γνωρίζω γιατί το έχει γνωστή μου παιδαγωγός. www.togaitanaki.gr τηλ. 210 6841447. ΄Ξέρω ότι προσπαθεί πάντα για το καλύτερο και συνεχώς αυξάνονται τα παιδάκια.

Εμείς πήγαμε 2,5 ετών στον παιδικό σταθμό του σχολείου Ελλ.Παιδεία, όπου και έμεινε έως και το νηπιαγωγείο. Πολύ ευχαριστημένοι, με μεγάλο κήπο και πολλά παιχνίδια. Οι κοπέλες ήταν καταπληκτικές και το παιδί έκανε απίστευτη πρόοδο (δεν μιλούσε αρχικά καθόλου και φορούσε pampers). Η τιμή στην Ελλ.Παιδεία είναι πολύ καλή σχετικά με άλλους σταθμούς που στερούνται βασικές προδιαγραφές, αλλά πρέπει να είναι 2,5 ετών. Το Γαϊτανάκι είναι οπωσδήποτε πιο οικονομικό από άλλα, δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

το μαγικο χαλι ειναι στην αγια παρασκευη τωρα.ειναι καλο αλλα δεν εχει μεγαλο κηπο.η κοπελα ειναι πολυ καλη που το εχει και πολυ κατατοπιστικη. ειναι σαν σπιτι μεσα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερά σας, σας διαβάζω εδώ και μία εβδομάδα προσπαθώντας να καταλήξω σε κάποιο σταθμό και έχω μπερδευτεί. ο ένας είναι ακριβός, ο άλλος δεν έχει κουζίνα , έχω δύο παιδάκια η μικρή μου θα έιναι το σεπτέμβριο 18 μηνών και δεν την δέχονται όλοι οι σταθμοί έχω ραντεβού στη χιονάτη βάση των αναφορών σας ελπίζω να είναι καλός..:D

Link to comment
Share on other sites

Προς Ιωάννα Κ. : η Ελληνική Παιδεία (www.elp.gr) είναι στο λοφάκι πίσω από το Ολυμπιακό Στάδιο, σύνορα Πεύκη με Ηράκλειο. Είναι πολύ κοντά στο Χαλάνδρι και αξίζει να το επισκεφτείς, αν πραγματικά έχεις υψηλές απαιτήσεις από την προσχολική εκπαίδευση του παιδιού σου και τον υψηλό βαθμό ασφάλειάς του. Δεν είμαι υστερική, αλλά με αυτά που είδα σε πανάκριβους σταθμούς του Παλαιού Ψυχικού και της Φιλοθέης (και βέβαια κάποιους του Χαλανδρίου) απογοητεύτηκα και τρόμαξα για την καθημερινή του ασφάλεια. Οι κοπέλες στην Ελλ. Παιδεία ασκούν με πολύ αγάπη το λειτούργημα αυτό, είναι σε άμεση και καθημερινή επικοινωνία με τους γονείς (ακόμα και αυτούς που δεν παραλαμβάνουν από εκεί παιδιά), βοηθούν σε κάθε πρόβλημα του παιδιού (π.χ. ο δικός μου δεν μίλαγε καθόλου, φορούσε πάνα, άλλο παιδάκι ήταν πολύ επιθετικό κλπ). Στο τέλος όλα τα παιδιά είχαν πάρει τέτοια εκπαίδευση σε όλους τους τομείς της έκφρασής τους (καθαριότητα, παιχνίδι, συνήθειες φαγητού, συνεργασία, τάξη και ησυχία την ώρα που άκουγαν το παραμύθι και συμμετείχαν ενεργά) που νομίζω ότι πουθενά δεν θα ήταν καλύτερα ο γιος μου. Τα ίδια μου έλεγαν και οι άλλοι γονείς, οι οποίοι είχαν 2-3 παιδιά ήδη στο σχολείο. Η κουζίνα είναι οργανωμένη με τραπεζάκια και καρεκλάκια και ειδικά σερβίτσια. Το φαγητό το στέλνεις εσύ και το ζεσταίνουν εκεί κι έτσι ξέρεις τι τρώει και πόσο το παιδί σου καθημερινά. Στο νηπιαγωγείο είχαν 2 βιβλία, πέρα από το υπόλοιπο υλικό, όπου έμαθαν να γράφουν και να μετρούν (μια που το σύστημα του Υπουργείου προβλέπει για τα νηπιαγωγεία συγκεκριμένη ύλη).

Αφού ψάχνεις κάνε ένα κόπο και δεν θα χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ sgo. Τα σχολια σου ειναι τα πιο ενθουσιωδη που εχω διαβασει μεχρι τωρα, οποτε θα επισκεφθω σιγουρα και την Ελλ. Παιδεια. Το Γαιτανακι φαινεται καλο, η κοπελια ειναι πολυ συμπαθητικη. θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερά

Εγώ πηγαίνω το δικό μου στον Μαγικό Αυλο στο Χαλάνδρι είναι 18 μηνών και είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένη. Άμα πάτε να ρωτήσετε αν είναι η δασκάλα του η κ. Ελένη είναι καταπληκτική και με φοβερή πείρα στα μωρά. Γενικά όλο το εκπαιδευτικό προσωπικό μου έχει κάνιε άριστη εντύπωση και επίσης είανι πολλοί. Στο βρεφικό είναι 4. Εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένη γιατί και το παιδί μου είναι χαρούμενο και στο σπίτι μου ζητάει την δασκάλα του την κ. Ελένη!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζω ότι alk και Μαγικός Αυλός έχουν άμμεση σχέση; (3μντα σε 3 διαφορετικά θέματα για τον μαγικό αυλό!)

Η δική μου γνώμη είναι ότι η κα Ελένη είναι η μόνη που αξίζει στον παιδικό σταθμό, αλλά για λίγες ώρες μόνο. Μέσα στο βρεφικό τμήμα όμως είναι και μεγαλύτερα παιδάκια και από νωρίς το μεσημέρι ΟΛΑ τα παιδάκια μαζί συγκεντρώνονται στο ισόγειο. Αν πας στη διάρκεια της ημέρας δε σε αφήνουν να πας στον πάνω όροφο που είναι τα βρέφη να τσεκάρεις , απλά ειδοποιούν να σου φέρουν το παιδί κάτω. Είναι πολλά αυτά που δε μου άρεσαν στον συγκεκριμένο παιδικό και τον άλλαξα, όποιος ενδιαφέρεται (για να μη τα γράφω 100 φορές) μπορεί να κάνει αναζήτηση να τα βρεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...