Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε ανακοινώσατε την εγκυμοσύνη σας?


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγώ ξύπνησα το άντρα μου στις 5 το πρωι και του το ανακοίνωσα, όταν έκανα το τέστ. Ξύπνησα αξημέρωτα απο την αγωνία να μάθω. Κ φυσικά δεν κλέίσαμε μάτι μετά.

Στους γονείς σχεδόν αμέσως το είπαμε, κ στην κολλήτή μου αμέσως, και σοτυς κουμπάρους μας.

Όμως για δουλειά και γνωστούς, νομίζω ότι είναι κατα΄περίπτωση. Κάτσε πρώτα να πάω γυναικολόγο στο τέλος της εβδομάδας να μου πέι ότι όλα είναι στη θέση τους. Μετά το σκέφτομαι. Αν συμβεί οτιδήποτε? ¨οχι για το μάτι...αλλά άντε τώρα να πρέπει να κάθεσαι να συζήτάς τι και πώς και γιατί αν κα΄τι πάει στραβά με την εγκυμοσύνη. Δεν είναι ευχάριστο.

Για τη δουλειά, δεν το συζητώ. Σε κανέναν μέχρι να με ρωτήσουνε. Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά. Θες να το πείς μάτι? Θες να το πείς αρνητική ενέργεια?

Πες το όπως θες. Κράτα το για τους πολυ δικούς σου που έιναι σίγουρο ότι θα χαρούν με τη χαρά σου. Άσε που ο καθένας στη δουλειά θα σου λέει το κοντό του και το μακρύ του κ μπορεί να σε αγχώσει και να σε ταράξει.

Εχεμύθεια. Προφυλάσσεις τον εαυτό σου απο δυσάρεστα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το ανακοινώσαμε αμέσως στους γονείς μας και τα αδέλφια μας για να χαρούν μαζί μας! Και στο πρώτο μας αλλά και τώρα που πάμε για το δεύτερο παιδάκι μας.

Στην δουλειά την πρώτη φορά το είχα πει αμέσως γιατί έπρεπε να αποφύγω καταπονήσεις. Τώρα το σκέφτομαι, ακόμη δεν το έχω πει και δεν ξέρω πως να το πω... έχει περάσει μόλις ένα 6μηνο που γύρισα απ' την πρώτη εγκυμοσύνη μου.... Καταλαβαίνετε.. θα αρχίσουν να με χαρακτηρίζουν ως "κουνέλα" και τα συναφή και θα στραβώσουν.

Δεν έχω παντως περιθώρια, αμέσως μου πετάγεται η κοιλιά μου.. ήδη δεν μου κάνουν τα ρούχα μου στην 6η εβδ. ενώ δεν έχω πάρει ουτε ένα γραμμάριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε πει τίποτα. Μόνο στον μπαμπά μου και σε δυο πολύ καλές μου φίλες το έχω πει. Ο καλός μου ανυπομονεί να το πει στο γιο του και στους φίλους του αλλά είμαι πολύ επιφυλακτική ακόμα.

 

Θέλω πρώτα να κάνω αυχενική και να βγουν τα αποτελεσματα της ΡΑΡΡ Α και μετά. Μη σας πω ότι θα προτιμούσα απλώς να το παραδέχομαι όταν θα αρχίσει να φαίνεται. Φοβάμαι πολύ το μάτι και τη γλωσσοφαγιά. Υπάρχουν ορισμένοι άνθρωποι που θα με σχολιάσουν πολύ και άλλοι που δεν θα χαρούν για μένα για διάφορους λόγους οπότε θέλω να αποφύγω τις ανακοινώσεις για όσο με παίρνει...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγκυουλες!!λοιπον εγω σε μια βδομαδα μπαινω 5ο, κι ακομα δεν το εχω πει στη δουλεια, ουτε σε θειες,θειους, δεν το εχει καταλαβει ακομα κανεις, αν κι αυτη τη βδομαδα εχω λιγακι κοιλιτσα, σαν να ειμαι φαγωμενη..με το καλο απτην επομενη βδομαδα,μολις μπω δηλαδη 5ο, θ'αρχισω να το λεω..

ninaki77 καλα κανεις κατα τη γνωμη μου, κι εγω και στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και τωρα, στον 5ο το ανακοινωσα, περα απο γονεις και 2-3 κολλητες..καλο ειναι να φυλαγομαστε..δεν χαιρονται ολοι με τη χαρα μας..

 

m3wJp3.png?uryXONte

 

X73Dp3.png?046rIsl8

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εμείς δεν το έχουμε πει σε κανέναν, και ούτε πρόκειται, για αρκετό καιρό ακόμα. Ο λόγος είναι γιατί αν δεν πάει καλά... ε, δεν θέλουμε να γινόμαστε δυσάρεστοι. Γιατί να τα λέμε αυτά; Ασ' τα να περάσουν.

 

Έτσι κι αλλιώς, τι να πούμε; Ακόμα δεν έχω μπει στην 7η εβδομάδα, δεν έχουμε δει καρδούλα να αναβοσβήνει, μόνο μια μαύρη κουκίδα, και στο πίσω μέρος του υπερήχου οι απογοητευτικά συγκρατημένες σημειώσεις: "πιθανός ενδομήτριος σάκος".

 

Ας φτάσουμε στην 10η - 12η εβδομάδα και βλέπουμε.

 

Το πρόβλημα είναι η κολλητή μου εδώ, που το ψιλιάστηκε. Όλοι οι άλλοι είναι μακρυά, είμαι απομονωμένη από το οικογενειακό και φιλικό μου περιβάλλον, και αυτό είναι βολικό.

 
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη {η δεύτερη-εξωσωματική δεν πιάνεται^^} , ο άντρας μου το κατάλαβε πιο πριν από μένα!! Ήμουν αρκετά πρησμένη, ειδικά στο στήθος και ελαφρώς στην κοιλιά και είχα τρομερές αδιαθεσίες αλλά επειδή εγώ γενικά είμαι πολύ 'αρρωστιάρα' νόμιζα ότι ήταν κάπως φυσιολογικό :P Αλλά μια ωραία πρωία, χαϊδεύοντάς με στην κοιλιά ο αντρούλης μου μου λέει ψύχραιμα "Μήπως να κάνουμε κανένα τεστ εγκυμοσύνης;" Την ίδια μέρα έκανα και το τοπίο ξεκαθάρισε. Επειδή τότε ζούσαμε στο εξωτερικό, δεν το είπαμε σε κανέναν συγγενή και γυρνώντας τελικά, φέραμε μαζί και την έκπληξη. Ευτυχώς δεν πήραν στραβά την σιωπή μας :S

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

γεια σας κορίτσια και καλή εγκυμοσύνη σε όλες!!!:P

εμείς, μόλις πήρα θετική χοριακή, το είπαμε στα αδέρφια μας και αφού μίλησα και με το γιατρό, στους γονείς μας!μετά την πρώτη επίσκεψη, όπου είδαμε και το σάκο, το είπαμε σε κάποιους πολύ κοντινούς συγγενείς και φίλους!τώρα είμαι στην 6η εβδομάδα!ναι μεν όλα βαίνουν καλώς, αλλά δυστυχώς δεν σέβονται όλοι την επιθυμία μας-ειδικά τη δική μου που φοβάμαι τώρα στην αρχή-να μην το πούμε παραέξω...εκνευρίζομαι που μαθαίνω ότι το έχουν πει σε κάτι άσχετους!:mad:μακάρι,όλα να πάνε καλά,αλλά εγώ θέλω να περιμένω να περάσει το πρώτο τρίμηνο για να το πω και σε άλλους...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...