SALMAEUD

Συναισθηματική Αγωγή των παιδιών για γονείς

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα. Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για κάτι. Πρόσφατα ήμουν στην Θεσσαλονίκη σε ένα σεμινάριο Συναισθηματικής Αγωγής των Παιδιών για γονείς στο Mediterranean Palace Θεσσαλονίκης που οργάνωσε η iQ Studies.

Η εντύπωση μου πολύ καλή..Δομημένο σεμινάριο,καλή οργάνωση,άριστος εισηγητής,πρακτικά παραδείγματα

Η απορία μου είναι η εξής:

Μπορεί πραγματικά να διδαχθεί η συναισθηματική νοημοσύνη για παιδιά?

1. Και το ρωτάω αυτό διότι παρά τη γνώση, που σαφώς είναι χρησιμότατη, από τη στιγμή που εμείς οι ίδιοι γονείς παίζουμε σε αυτό το έργο, πρέπει να γίνουμε ηθοποιοί σε ρόλους?
    2. Αυτό δεν είναι ενάντια στην αυθεντικότητα μας προς τα παιδιά?
    3. Και αν όχι πως θα μπορέσουμε να υποστηρίξουμε πλήρως τις αρχές που διδάχθηκα από τη στγμή που εμπλεκόμαστε συναισθηματικά σε αυτή την διαδικασία?

:wink: Σαλματά Ευδοξία :-P

Διαφημίσεις

δε ξερω κοπελα μου....εγω τα καλυτερο σεμιναριο το βιωνω καθημερινα και διδασκομαι μεσα στο σπιτι μου με τα παιδια μου....και μαθαινοντας μεσα απο αυτα και απο τα λαθη μου και τη καθε στιγμη της ημερας....τωρα αυτη η μονδα σεμιναρια για το ενα σεμιναρια για το αλλο σεμιναρια για το τριτο μας εχει κανει να απομακρυνομαστε απο το ενστικτο μας ...εγω ετσι το βλεπω....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Οπως ελεγε και ο παππους μου 'εγω απο χωριο ειμαι'....και στην κυριολεξια δεν καταλαβα τιποτα. Ενα ξερω.....το παιδι εχει αναγκη απο αγαπη τρυφεροτητα και την παρουσια σου. Τα αλλα ως χωριατισσα εγω τα λεω κουραφεξαλα....για επιστημονες.....*με καθε καλη διαθεση, μην μου αρπαχτεις* ελπιζω καποια αλλη κοπελα να σε βοηθησει παραπανω.....καιιιιι εξαφανιζομαι.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

1. Και το ρωτάω αυτό διότι παρά τη γνώση, που σαφώς είναι χρησιμότατη, από τη στιγμή που εμείς οι ίδιοι γονείς παίζουμε σε αυτό το έργο, πρέπει να γίνουμε ηθοποιοί σε ρόλους?
    2. Αυτό δεν είναι ενάντια στην αυθεντικότητα μας προς τα παιδιά?
    3. Και αν όχι πως θα μπορέσουμε να υποστηρίξουμε πλήρως τις αρχές που διδάχθηκα από τη στγμή που εμπλεκόμαστε συναισθηματικά σε αυτή την διαδικασία?

to να προσπαθησω να απαντησω στις ερωτησεις σου θα ηταν μαλλον ασκοπο απο την στιγμη που δεν εχω παρακολουθηση το σεμιναριο αλλα λεγοντας -συναισθηματικη νοημοσυνη-το μυαλο μου παει στηνγενικη ωριμανση του εσωτερικου κοσμου των παιδιων μας.ουσιαστικα στο ποσο εχει και ειναι ο καθε ενας απο μας και κατα συνεπεια τα παιδια μας,ωριμος συναισθηματικα με υψηλη αντιληψη του κοσμου γυρω μας.εγω αυτο το βλεπω με μεγαλη διαφορα σε καποια παιδια ξεροντας πως μεγαλωνουν,σε σχεση με τα δικα μου παιδια!ενα εχω να πω αν και ειναι η ουσια τού να μεγαλωνεις ενα παιδι, συζητηση, κουβεντα για τα παντα γυρω απο τον μικροκοσμο του στην αρχη του παιδιου, και συνεχεια στον εφηβο αλλα χωρις κατευθυνσεις, και πρεπει το να βοηθησεις το παιδι σου να αποκτησει κριση και να καταλαβει οτι ο κοσμος ειναι πολυυυ μεγαλος και διαφορετικος.οι ευθυνες επεισης ειναι πολυ σημαντικες.και η αδιαφορα που εμποτιζετε με τις πραξεις των ενηλικων στα παιδια εγκλημα!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Δεν μπορούμε να μείνουμε άπραγες όμως περνώντας συναισθήματα στα παιδιά μας μόνο από την προσωπική μας εμπειρία.

Προσωπικά πιστεύω πολύ στην ανάπτυξη γνώσεων και συμπεριφορών δια μέσου του διαβάσματος και γενικότερα της εκπαίδευσης.

Αυτά καθοδηγούν σωστά σε έντονο βαθμό τα βιώματά μας.

Ειδικά στη κοινωνία που ζούμε πρέπει να ρουφάμε γνώσεις από όπου μπορούμε. Φυσικά και όλες αγαπάμε τα παιδιά μας. Για αυτό προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο για αυτά.

Και ναι, όπως πολύ εύστοχα είπες koufetaki, η συναισθηματική νοημοσύνη έχει να κάνει με την ανάπτυξη του εσωτερικού κόσμου του παιδιού και την κατανόηση των συναισθημάτων του από το ίδιο. Δεν πρέπει να παραμελούμε να μεταδίδουμε αξίες.

Προτείνω ανεπιφύλακτα το παρακάτω βιβλίο που αναφέρει στο site που μου είπε ο εισηγητής (κλικ πάνω του)

Συναισθηματική Νοημοσύνη Παιδιών

:wink: Σαλματά Ευδοξία :-P

ποσο ετυχισμενο μπορει να ειναι ενα παιδι ενας ανθρωπος οταν στην καθημερινοτητα του συναναστρεφετε με ανθρωπους ελειπης συναισθηματικα?οταν αυτο αντιλαμβανετε και ''βλεπει''πραγματα τα οποια αλλοι ουτε καν τα αγγιζουν?δες εδω,ποσο φοβερο θεμα παρεθεσες και τι συμμετοχη εχει!!εκει ειναι η πολυ δουλεια του να εχεις ενα παιδι ευδοξια και απο οτι βλεπω λιγοι ανθρωποι ειναι αυτοι που το καταλαβαινουν!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Πιστευω εννοει να τα μαθεις να αναγνωριζουν τα συναισθηματα τους και να τα εκφραζουν με σωστο τροπο?

Δλδ πχ οταν ενα παιδι προσχολικης ηληκιας νοιωθει θυμο, δεν ξερει τι ειναι αυτο που νοιωθει, δεν ξερει πως λεγεται, πως να το εκφρασει κλπ.

Εσυ το καθοδηγεις, το καθησυχαζεις λεγοντας του οτι αυτο το νοιωθουμε ολοι και δεν ειναι κακο και το οδηγεις στους "σωστους" τροπους διαχειρισης του.

Πχ σαν μια ταινια που ο " εξολοθρευτης"=ρομποτ δακρυσε και δεν ηξερε τι ειναι αυτο το πρωτογνωρο πραγμα ....

Αν εννοεις κατι τετοιο εγω το παιδευω με βιβλια και οχι δεν το βρισκω κακο.

Του εξηγω και το καθοδηγω προς την σωστη κατευθυνση. Δεν το οριζω.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Κοιτα, αν σκεφτεις οτι υπαρχει ο ορος Συναισθηματικη Αποστερηση και καλυπτει παιδια που στερηθηκαν κυριως απο το οικογενειακο περιβαλλον βασικα ερεθισματα για την αναπτυξη τους...φυσικα η Συναισθηματικη Αγωγη υπαρχει και ειναι σημαντικη ακομη και αν την εφαρμοζουμε χωρις να το γνωριζουμε... Υπαρχουν παιδια που μεγαλωσαν αλλα λογω των φτωχων ανατροφοδοτησεων που ελαβαν, νοητικα παρεμειναν πισω. Αυτα λαμβανουν ειδικη αγωγη και αν ξεκινησει αυτη απο νωρις υπαρχει σαφης βελτιωση.

Στο σπιτι και στο οικογενειακο περιβαλλον γενικα, η Συναισθηματικη Αγωγη καλυπτει μια αμοιβαια ανταλλαγη συναισθηματικων βιωματων που για εμενα πρακτικα σημαινει οτι ασχολεισαι με το παιδι, το αγαπας και μοιραζεσαι μαζι του τα συναισθηματα αγαπης, με την ποιοτικη ενασχοληση μαζι του. Δεν ισχυει οτι γεννησα ενα παιδι και αυτο θα μεγαλωσει μονο του, θελει την επικοινωνια, τη στοργη και την αυτογνωσια των συναισθηματων του.

Καπως ετσι θυμαμαι να το εχω καταλαβει οταν συναντησα παιδια με Συναισθηματικη Αποστερηση την περιοδο που καναμε πρακτικη στην Ειδικη Αγωγη...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Κορίτσια η συναισθηματική νοημοσύνη είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο στο οποίο πραγματικά πρέπει να δώσουμε σημασία...

Και τα δύο μέρη της, δηλαδή το πως διαχειριζόμαστε τα συναισθήματά μας (π.χ. θύμός, ζήλια, άγχος) και το πόσο ικανοί είμαστε στην ενσυναίσθηση (δηλαδή η ικανότητά μας να μπαίνουμε στη θέση του άλλου και να προσπαθούμε να κρίνουμε μια συμπεριφορά π.χ.κατανοώντας πρώτα τα συναισθήματά του άλλου), είναι πολύ σημαντικά για την διαχείριση των διαπροσωπικών μας σχέσεων και της ζωής μας γενικότερα.

Υπάρχουν άνθρωποι με πολύ υψηλό I.Q. παγιδευμένοι σε ένα χαμηλό Ε.Q. που δεν κατάφεραν να πετύχουν αυτά που θα μπορούσαν...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα