Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΦΟΥΡΝΟΥ! SOS!


peny

Recommended Posts

λοιπον μην τυχων και βαλεις fornet θα τρυπησει ο φουρνοσ θα πας στο service της miele και θα παρεις ενα καθαριστικο που εχει μη καυστικο θα ψεκασεις τον φουρνο το βραδυ και θα τον καθαρισεις την αλλη μερα το μεσημερι.αν δεν ξερεις ποιο ειναι το service παρε στο 8001144844 ειναι γραμμη εξυπηρετησησ και καλει αυτοματα το service τησ περιοχης.εγω εχω neff κουζινα και με αυτο το καθαριζω

 

 

sososososososos!!!!!!! το ξαναλεω μη βαλεισ φορνετ ο φουρνοσ τησ miele εχει ειδικη επιστρωση κα ι καταστρεφεται με τα χημμικα.

 

ξερω τι σου λεω ειναι η δουλεια μου αυτη.

εγώ αυτό βάζω και για λίγες ώρες παρακαλώ και μετά βρωμάει ο φούρνος και πρέπει να τον έχω σε λειτουργία άδειο για καμιά ώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

peny καλησπέρα,

 

Κι εγώ φούρνο της ίδιας εταιρίας έχω. Εμένα αφαιρούντε όλα τα κομμάτια μέσα από το φούρνο (εκτος από τις αντιστάσεις) φαντάζομαι και πως η δική σου κουζίνα κάνει το ίδιο, μιας που η εταιρία έχει καλά προϊόντα.

 

Εγώ τα έχω καταφέρει με το καθαριστικό της εταιρίας αλλα πολύ τρίψιμο βρε παιδί μου και δεν έγινε σαν καινούργια. Ίσως δεν είχα εγώ την υπομονή να το καθαρίσω. (κι εγώ με το ξυστράκι για την κεραμική).

 

Δεν το συζητάω κάθε φορά που ψηνώ κανένα ψάρι στο γκριλ τι γίνεται... Πανικός, Πιτσιλάει η τσιπούρα ή ο σολομός όλο το φούρνο. Την αμμωνία που σου είπα τη δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

peny καλησπέρα,

 

Κι εγώ φούρνο της ίδιας εταιρίας έχω. Εμένα αφαιρούντε όλα τα κομμάτια μέσα από το φούρνο (εκτος από τις αντιστάσεις) φαντάζομαι και πως η δική σου κουζίνα κάνει το ίδιο, μιας που η εταιρία έχει καλά προϊόντα.

 

Εγώ τα έχω καταφέρει με το καθαριστικό της εταιρίας αλλα πολύ τρίψιμο βρε παιδί μου και δεν έγινε σαν καινούργια. Ίσως δεν είχα εγώ την υπομονή να το καθαρίσω. (κι εγώ με το ξυστράκι για την κεραμική).

 

Δεν το συζητάω κάθε φορά που ψηνώ κανένα ψάρι στο γκριλ τι γίνεται... Πανικός, Πιτσιλάει η τσιπούρα ή ο σολομός όλο το φούρνο. Την αμμωνία που σου είπα τη δοκίμασες?

Όσο και να τρίψεις δεν καθαρίζει εντελώς πάντα κάτι θα μείνει.Το έχω μετανοιώσει που πήρα αυτόν το φούρνο. Απορώ πως έχουν βάλει τόσο ανοιχτό χρώμα εσωτερικά σε φούρνο. Της μάνας μου ειναι μαύρος μέσα και πάντα φαίνεται καθαρός. Εν τω μεταξύ εμένα είναι και ψηλά και κάθε φορά που ψήνω και τον βλέπω μου σπάνε τα νεύρα. Όχι δεν το έκανα ακόμα αυτό που μου είπες, απο βδομάδα.Θέλω να φτιάξω τα τσουρέκια αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να τρίψεις δεν καθαρίζει εντελώς πάντα κάτι θα μείνει.Το έχω μετανοιώσει που πήρα αυτόν το φούρνο. Απορώ πως έχουν βάλει τόσο ανοιχτό χρώμα εσωτερικά σε φούρνο. Της μάνας μου ειναι μαύρος μέσα και πάντα φαίνεται καθαρός. Εν τω μεταξύ εμένα είναι και ψηλά και κάθε φορά που ψήνω και τον βλέπω μου σπάνε τα νεύρα. Όχι δεν το έκανα ακόμα αυτό που μου είπες, απο βδομάδα.Θέλω να φτιάξω τα τσουρέκια αύριο.

 

 

otτι και να παρεις τωρα ειναι γκρι μεσα..ειναι νεο υλικο για να καθαριζει πιο ευκολα.στησ μαμασ σου δεν φαινεται η βρωμια γιατι ειναι μαυρος κ οχι καλυτερος προσεξε τον να δεις ποση βρωμια εχει.κ γω ειχα μαυρο φουρνο και ηταν μονιμα χαλια

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να τρίψεις δεν καθαρίζει εντελώς πάντα κάτι θα μείνει.Το έχω μετανοιώσει που πήρα αυτόν το φούρνο. Απορώ πως έχουν βάλει τόσο ανοιχτό χρώμα εσωτερικά σε φούρνο. Της μάνας μου ειναι μαύρος μέσα και πάντα φαίνεται καθαρός. Εν τω μεταξύ εμένα είναι και ψηλά και κάθε φορά που ψήνω και τον βλέπω μου σπάνε τα νεύρα. Όχι δεν το έκανα ακόμα αυτό που μου είπες, απο βδομάδα.Θέλω να φτιάξω τα τσουρέκια αύριο.

 

συμπασχω εχω και εγω τον μιλε και ειναι ψηλα και σε νιωθω. ο αντρας μου μου την λεει καλα να παθεις που ηθελες μιλε!!και δεν εχει αδικο αφου ολες οι συσκευες μου ειναι μιλε και δεν ειμαι απολυτα ικανοποιημενη μονο το πλυντ.και στεγνωτηριο μου αρεσουν!το ψυγειο το μισω!!τελος παντων τα καθαριστικα της εταιριας εχω και εγω αλλα μια φορα που το εβαλα μετα μυριζε παρα πολυ και δεν μπορουσα να μαγειρεψω τωρα βαζω να ζεσταθει λιγο και τριβω με νερο και φαιρι ε!κανω λιγο και τα στραβα ματια αναμεσα στις μπαρες τι να κανω ομορφια δεν ηθελα ?φατε ματια ψαρια και κουραγιο γιατι θα το κανουμε για πολλα χρονια ακομα !!

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμπασχω εχω και εγω τον μιλε και ειναι ψηλα και σε νιωθω. ο αντρας μου μου την λεει καλα να παθεις που ηθελες μιλε!!και δεν εχει αδικο αφου ολες οι συσκευες μου ειναι μιλε και δεν ειμαι απολυτα ικανοποιημενη μονο το πλυντ.και στεγνωτηριο μου αρεσουν!το ψυγειο το μισω!!τελος παντων τα καθαριστικα της εταιριας εχω και εγω αλλα μια φορα που το εβαλα μετα μυριζε παρα πολυ και δεν μπορουσα να μαγειρεψω τωρα βαζω να ζεσταθει λιγο και τριβω με νερο και φαιρι ε!κανω λιγο και τα στραβα ματια αναμεσα στις μπαρες τι να κανω ομορφια δεν ηθελα ?φατε ματια ψαρια και κουραγιο γιατι θα το κανουμε για πολλα χρονια ακομα !!

Εγώ τότε που τον πήρα με τα ίδια λεφτά έπαιρνα τησ fisher & paykel που έιναι το ψυγείο μου και το πλυντήριο πιάτων και είναι φοβερά. Ηταν μεγαλύτερος εσωτερικά από της miele και μαύρος. Τελικά δεν τον πήρα γιατι δεν μου άρεσαν τα κουμπιά ( τόσο μου κοβε...).

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειχα δει στις κυριες στην εκπομπη του αλφα που καθαριζουν για το ξιδι κ τη σοδα.Ενα θα πω...σωθηκα!!Βαζετε σε ενα μπολακι σοδα μαγειρικη(σκονη) και μπολικο ξυδι, το μειγμα αρχιζει κ αφριζει και θα ριξετε λιγο καυτο νερο.Ολο αυτο θα το βαλετε στον πατο του φουρνου, θα το αφησετε για λιγο κ μετα θα τον τριψετε λιγο με σφουγγαρι.Το ειχα δει στην εκπομπη κ δεν το πιστεψα..α επισης ο φουρνος να ειναι ζεστος, δηλαδη να τον καθαρισετε μετα απο το ψησιμο.

Καλη επιτυχια.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειχα δει στις κυριες στην εκπομπη του αλφα που καθαριζουν για το ξιδι κ τη σοδα.Ενα θα πω...σωθηκα!!Βαζετε σε ενα μπολακι σοδα μαγειρικη(σκονη) και μπολικο ξυδι, το μειγμα αρχιζει κ αφριζει και θα ριξετε λιγο καυτο νερο.Ολο αυτο θα το βαλετε στον πατο του φουρνου, θα το αφησετε για λιγο κ μετα θα τον τριψετε λιγο με σφουγγαρι.Το ειχα δει στην εκπομπη κ δεν το πιστεψα..α επισης ο φουρνος να ειναι ζεστος, δηλαδη να τον καθαρισετε μετα απο το ψησιμο.

Καλη επιτυχια.

 

 

Καθαρίζει κ την αντίσταση του γκριλ έτσι? Έχω εντοιχισμένο της siemens, τον λατρεύω, αλλά δεν μπορώ να καθαρίσω την πάνω αντίσταση κ έτσι δεν το χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρίζει κ την αντίσταση του γκριλ έτσι? Έχω εντοιχισμένο της siemens, τον λατρεύω, αλλά δεν μπορώ να καθαρίσω την πάνω αντίσταση κ έτσι δεν το χρησιμοποιώ.

και εγω εχω τον bosch, κανω τα παντα μεχρι κ το τζαμι.Απλα η αντισταση επειδη ειναι πανω θα ειναι λιγο αβολη στο καθαρισμα.Δοκιμασε το.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συγνώμη βρε κορίτσια, αλλά επειδή εγώ είμαι και λιγάκι στούρνος.... δεν έχω καταλάβει....

 

Το μείγμα με σόδα - ξύδι - νερό το βάζουμε σε κάποιο μπολάκι ή απευθείας μέσα στον φούρνο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν κορίτσια τις προάλλες καθάρισα τον φούρνο. Ξερετε τον άλλο μισό που μου είχε μείνει. Πήρα της miele το σπρεϋ. Καμία σχέση με αυτό που είχα πάρει παλιά. Αυτό είναι πολύ πιο ισχυρό!Βέβαια πάλι έτριψα και έβαλα την ξύστρα αλλά έβγαιναν πιο εύκολα Ρώτησα εκεί που πήρα τον φουρνο αν μπορεί να μου βάλει τώρα πυρόλυση αλλά δεν γίνεται.Ακούστε ειρωνεία!Είδα την καινουρια σειρά της miele που έχει πυρόλυση σε πολλά μοντέλα και αυτά με την πυρόλυση είναι μαύρο το εσωτερικό τους! Χάθηκε να τον έπαιρνα τώρα???Α! Δεν σας είπα σε μερικές μάρκες μπορουν να βάλουν κάτι προστατευτικά στα πλαϊνά τοιχώματα του φούρνου που σε γλιτώνουν από πολύ μπελά και είναι και σκουρόχρωμα Και είναι και πολύ φτηνά 40?. Εσείς με τους φούρνους της miele μην κάνετε όρεξη δεν μπαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικος μου Miele με γκρι εσωτερικο,καθαριζει σχετικα ευκολα με το σπρευ της Miele(penny εχει βγει καινουριο;;εγω ειχα παρει πριν 1,5 χρονο 3 μπουκαλια και τωρα θα τελειωσει το τελευταιο)

Το μονο προβλημα ειναι οτι μετα μυριζει πολυ ασχημα

Ετσι κι εγω τον περναω με το wettex με ξυδι και φευγει η μυρωδια

4

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικος μου Miele με γκρι εσωτερικο,καθαριζει σχετικα ευκολα με το σπρευ της Miele(penny εχει βγει καινουριο;;εγω ειχα παρει πριν 1,5 χρονο 3 μπουκαλια και τωρα θα τελειωσει το τελευταιο)

Το μονο προβλημα ειναι οτι μετα μυριζει πολυ ασχημα

Ετσι κι εγω τον περναω με το wettex με ξυδι και φευγει η μυρωδια

 

Το παλιό μπουκάλι έχει ετικέτα μπλε με το εσωτερικό ενος φούρνου φωτό και το καινούριο έχει άσπρη ετικέτα και στις οδηγίες λεει πως είναι διαβρωτικό και να χρησιμοποιείται με γάντια.

Εχει και χ στην πίσω ετικέτα ενώ το παλιό όχι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε κορίτσια, αλλά επειδή εγώ είμαι και λιγάκι στούρνος.... δεν έχω καταλάβει....

 

Το μείγμα με σόδα - ξύδι - νερό το βάζουμε σε κάποιο μπολάκι ή απευθείας μέσα στον φούρνο???

 

σορρυ τωρα το ειδα..Σε μπολακι το αναμιγνυεις.Φταιω που δεν το εξηγησα καλα!

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σορρυ τωρα το ειδα..Σε μπολακι το αναμιγνυεις.Φταιω που δεν το εξηγησα καλα!

 

Σε μπολάκι το αναμιγνύεις.

Στο φούρνο το βάζεις με το μπολάκι και καθαρίζει με τις αναθυμιάσεις ή ρίχνεις το μίγμα στον πάτο του φούρνου?

Μη γελάς,χαζή ερώτηση το ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Να μπω κι εγώ στην παρέα σας??

Κι εγώ miele φούρνο έχω (η ταλαίπωρη) και μου είπαν οτι καθαρίζει με ευκολία....:(

τζίφος...πολύ τρίψιμο....

και το πρόβλημά μου είναι οτι δεν θέλω να χρησιμοποιώ και να αναπνέω χημικά...

 

Αυτό με το ξύδι και την σόδα πολύ μου άρεσε!!!

Δηλαδή δεν ρίχνουμε καθόλου πάνω στα τοιχώματα του φούρνου?

Τρίβουμε με σκέτο το σφουγγάρι στα τοιχώματα?

Και πόση ώρα να αφήσουμε το μπωλάκι μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ έκανα τη δοκιμή και καθάρισα το φούρνο μου με το κολπο με την αμμωνία. Τα αποτελέσματα πολύ καλά. Παρότι ο φούρνος ήταν σε μάυρο χάλι. Τώρα είναι σαν καινούργιος. Σε 2-3 σημεία τα καμένα λίπη επέμειναν. Εαν τον είχα καθαρίσει μετα από 3 ώρες που θα ήταν ακόμα ζεστός ίσως να ήταν ακόμα καλύτερα τα αποτελέσματα. Εγώ είπα να το αφήσω όλο το βράδυ οπότε ετριψα ελαφρώς με το σφούγγάρι. Προσοχή σε όποια το δοκιμάσει:

Να μην χρησιμοποιήσετε κανένα επιπλέον απορρυπαντικό/καθαριστικό ταυτόχρονα με την αμμωνία. Απ'ότι διάβασα είναι πολύ επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!!! Κι εγώ miele έχω αλλά τον έχω χαμηλά.

Βάζω τον άντρα μου και μου βγάζει την πόρτα, βγάζω κι εγώ τα εξαρτήματα από μέσα (τις ράγες δηλαδή με τον μηχανισμό) βάζω fairy για τα πιάτα σε ζεστό νερό και με το σφουγγάρι και την ξύστρα για τις εστίες και έτοιμος ο φούρνος!!!! Δεν έχω συναντήσει ΠΟΤΕ πρόβλημα στον καθαρισμό.

Απλά θέλω κάποια στιγμή να μου ξεβιδώσει ο σύζυγος το τζάμι της πόρτας γιατί έχει περάσει από μέσα λαδάκι και πρέπει να καθαριστεί! χιχιχι...μπορεί να το κάνω και σήμερα!!!

Το μυστικό πάντως είναι να καθαρίζεται ο φούρνος μετά από 4-5 χρήσεις και να μην τον αφήνετε...διαφορετικά θα ταλαιπωρήστε ;)

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το παλιό μπουκάλι έχει ετικέτα μπλε με το εσωτερικό ενος φούρνου φωτό και το καινούριο έχει άσπρη ετικέτα και στις οδηγίες λεει πως είναι διαβρωτικό και να χρησιμοποιείται με γάντια.

Εχει και χ στην πίσω ετικέτα ενώ το παλιό όχι.

Ευχαριστω peny

 

Η πορτα ειναι ευκολο να βγει στο βιβλιαρακι οδηγιων εχει αναλυτικα πως να το κανεις

4

Link to comment
Share on other sites

peny ποσο το πηρες το καθαριστικο?

εχω και εγω miele (αυτην την στιγμη εχει τα μαυρα του τα χαλια) και μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα το fornet, ευτυχως δεν φαινεται να επαθε κατι! ειναι σιγουρο οτι δεν κανει να το χρησιμοποιούμε?

Link to comment
Share on other sites

Σε μπολάκι το αναμιγνύεις.

Στο φούρνο το βάζεις με το μπολάκι και καθαρίζει με τις αναθυμιάσεις ή ρίχνεις το μίγμα στον πάτο του φούρνου?

Μη γελάς,χαζή ερώτηση το ξέρω!

Θα σου πω εγω τι κανω, αναμιγνυω και μετα το ριχνω στον πατο του φουρνου, και το αφηνω κανα δεκαλεπτακι να κατσει καλα.Μετα παιρνω το σφουγγαρι και αρχιζω κ τριβω.Αν μεινει κατι(που παντα μενει, τοσο καιρο που κανω να τον καθαρισω:D) το φροντιζω με την ξυστρα για τις εστιες.

Για τα πλαινα ριχνω με ψεκαστηρι και πιανω παλι το σφουγγαρακι.Το ιδιο κ με την πορτα...

Το ειχα δει κοριτσια σ αυτη την εκπομπη του αλφα που καθαριζουν κ επαθα πλακα...

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Όσες πιστεύουν πως καθαρίζει ο φούρνος τους χάρη στο μείγμα ξύδι-σοδα, λυπάμαι αλλά θα τις απογοητεύσω. Στην πραγματικότητα καθαρίζετε το φούρνο σας μόνο με..... αλατόνερο!

 

Για να εξηγήσω.... (θα προσπαθήσω να είμαι απλοϊκή):

Το ξύδι είναι οξύ... η σόδα έχει "βασικές" ιδιότητες. Αναμιγνύοντας αυτά τα δύο πραγματοποιείται εξουδετέρωση και παράγεται κυρίως... νερό! Όσο για τον έντονο αφρισμό.... είναι διοξείδιο του άνθρακα, το οποίο σαφώς δεν καθαρίζει το φούρνα σας.

 

Όμως επειδή οι αναλογίες είναι τυχαίες.... θα περισσεύει λίγη σόδα (αν βάλετε περισσότερη σόδα) ή μπορεί να περισσεύει ξύδι (αν έχετε βάλει πολύ ξύδι). Άρα οι καθαριστικές ιδιότητες που παρατηρείτε δεν οφείλονται στο μείγμα, αλλά στο συστατικό που σας περισσεύει. ;)

 

Ελπίζω να μη σας απογοήτευσα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...