Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπιτικες φυσικές συνταγές καλλυντικών,καθαριστικών κλπ


Recommended Posts

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!!!

Θα το δοκιμάσω στο επόμενο λούσιμο και θα σου πω!

Εννοείται ότι ότι περισσέψει απο την μπύρα θα το πιω στην υγειά σου!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:lol: :lol: χα-χα-χα

Μην μεθύσεις κιόλας!!....:lol:

 

Εγώ πάντως την κρατάω στο ράφι και ψεκάζομαι κάθε πρωί.

Εχω καταργήσει τους αφρούς και τα τζελ μαλλιών.

 

Βάζω την μπυρίτσα μου κάθε μέρα

και "ξεδιψάω" τα μαλλάκια μου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Soevan07 μου το δοκίμασα σήμερα! Μου είχαν πέσει κάτι γάμοι και τα ίσιωνα και τώρα βρήκα ευκαιρία να δοκιμάσω τη συνταγή σου με την μπύρα!

Λοιπόν έχουν πολύ ωραίο σχηματισμό (το ελαφρύ S)και η αίσθηση είναι σαν να έχω βάλει ελάχιστο αφρό.

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το υιοθετήσω!!!!!!

Εννοείται ότι την υπόλοιπη μπύρα την ήπια στην υγειά σου!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Σοφία βρήκα κι αυτή τη συνταγή για σαμπουάν που είναι ακριβώς ίδια με τη δικιά σου μόνο που αντί για plantacare έχει coco betaine που το biodizionario του δίνει 1 πράσινο κυκλάκι και έχει το μισό κόστος του plantacare.

 

http://www.natural-organic-products-and-recipes.com/howtomakeshampoo.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aυτό με τη μπύρα ακούγεται τέλειο αλλά κάνει για βαμμένα μαλλιά? Μην μου χαλάσουν οι ανταύγειες αν το δοκιμάσω λόγω του οινοπνεύματος στην μπύρα...

 

Τίποτα δεν θα πάθουν! Ισα-ισα που θα τα ενυδατώσεις!

 

ΥΓ: Βάφεις τα μαλλιά σου με χημική βαφή ???

Θα σε μαλώσω!!!!!...............:-)

 

 

Soevan07 μου το δοκίμασα σήμερα! Μου είχαν πέσει κάτι γάμοι και τα ίσιωνα και τώρα βρήκα ευκαιρία να δοκιμάσω τη συνταγή σου με την μπύρα!

Λοιπόν έχουν πολύ ωραίο σχηματισμό (το ελαφρύ S)και η αίσθηση είναι σαν να έχω βάλει ελάχιστο αφρό.

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το υιοθετήσω!!!!!!

Εννοείται ότι την υπόλοιπη μπύρα την ήπια στην υγειά σου!

 

 

Εγώ δεν τα έχω ξαναδει πιο ωραία και καλοσχηματισμένα!!.....

Link to comment
Share on other sites

Σοφία βρήκα κι αυτή τη συνταγή για σαμπουάν που είναι ακριβώς ίδια με τη δικιά σου μόνο που αντί για plantacare έχει coco betaine που το biodizionario του δίνει 1 πράσινο κυκλάκι και έχει το μισό κόστος του plantacare.

 

http://www.natural-organic-products-and-recipes.com/howtomakeshampoo.html

 

 

To coco-betaine είναι λίγο αμφισβητίσιμο

Δεν είναι τελικά και τόσο αγνό......

 

Δες εδώ

http://tamaralaschinsky.wordpress.com/2011/04/25/toxic-shampoo-and-bath-chemical-cocamidopropyl-betaine/

και εδώ

http://chemicaloftheday.squarespace.com/todays-chemical/2009/6/21/cocamidopropyl-betaine.html

 

 

Το www.cosmeticdatabase.com το έχει με hazard score 4 (μέτριο)

 

http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/701520/COCAMIDOPROPYL_BETAINE/

 

score_image4_4_1_.png

Data:

 

 

Eπίσης υπάρχει και αυτό το μυστήριο:

 

To www.biodizionario.it το έχει και με κίτρινο και με πράσινο

g.gif COCAMIDOPROPYL BETAINE tensioattivo

v.gif COCO-BETAINE tensioattivo

 

Δεν έχω καταλάβει ποτέ μου

ποια η διαφορά του ενός με το άλλο

αφού πρόκειται για το ίδιο συστατικό.....

 

 

 

 

 

 

Toxic Shampoo and Bath Chemical: Cocamidopropyl Betaine

 

25 Apr

 

April 25, 2011 – A common chemical found in bath products, shampoos and other personal care products is cocamidopropyl betaine. It is used as a foam booster, as an antistatic agent, as a cleansing agent and as a skin conditioning agent. It is also toxic and can cause allergic reactions.

Cocamidopropyl Betaine or Coco Betaine, in Shampoo, Soaps and Bubble Bath

 

bubble%20bath.jpg

 

Cocamidopropyl Betaine is also known as Coco-betaine. It is used as a cleansing agent and promotes lathering and foaming. It is often found in shampoos, soaps, bubble baths, dish soaps and any other cleaning agents.

Health Risks of Coamidopropyl betaine or coco-betaine

 

 

This chemical is known to cause irritation of the skin, eyes, and lungs. It is also suspected to be harmful to the environment. Under high temperatures and acidic conditions, it can also produce nitrosamines (carcinogenic compounds).

 

The American Contact Dermatitis Society named cocamidylpropyl betaine Allergen of the Year in 2004.

Link to comment
Share on other sites

Φτου!!! Βρε Σοφάκι πέρα από το πλάντακερ κανέναν άλλον αφριστικό (φυτικό κατά προτίμηση) παράγοντα ίσως πιο οικονομικό έχουμε?? Ή γενικά ουσίες που προσδίδουν αυτή την ιδιότητα σε σαμπουάν ή αφρόλουτρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι άλλο

πέρα απο το plantacare.

 

Η μόνη εναλλακτική λύση που υπάρχει είναι να φτιάξεις μόνη σου

υγρό σαπούνι απο ελαιόλαδο coconut oil και ποτάσα.

 

Είναι όμως λίγο μπελαλίδικη διαδικασία

και θέλει μεγάλη προσοχή (λόγω της ποτάσας)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

http://aromatotherapeia.wordpress.com/2013/05/15/kyttaritida-therapeia-1-mhnos-me-aitheria-elaia/

 

 

Κυτταρίτιδα : θεραπεία 1 μηνός με αιθέρια έλαια

kyttaritis Faskomilo Ρωμαϊκό-χαμομήλι Cedrus-atlantica-Glauca-enlarge

 

Φασκόμηλο, Χαμομήλι, Κέδρος

 

——————————————————————————————————————–

 

Πληροφορίες – αγορά : http://www.ftiaxnokallyntika.gr ή 210 7242151

 

——————————————————————————————————————-

 

Τα αιθέρια έλαια καταπολεμούν υπέροχα την κυτταρίτιδα επειδή μπορούμε να συνδυάσουμε αρκετά από αυτά ενάντια σε όλους τους υπαίτιους παράγοντες που προκαλούν την ακαλαισθησία του «φλοιού πορτοκαλιού». Ορισμένα αιθέρια έλαια είναι ικανά να «σπάσουν» τα λίπη αφού περιέχουν κετόνες ή λιπολυτικά μόρια. Τα πιο αποτελεσματικά είναι : Δενδρολίβανο με βερμπενόνη (Rosmarinus officinalis verbenoniferum), Ελίχρυσος (Helichrysum italicum ssp serotinum), Φασκόμηλο φαρμακευτικό (Salvia officinalis), Λεμόνι (Citrus limomum) και Γκρέιπφρουτ (Citrus Χ paradisi). Άλλα αιθέρια έλαια ενεργοποιούν τη φλεβική κυκλοφορία και επιτρέπουν μια πραγματική τοπική αποσυμφόρηση. Στην κατηγορία αυτή ανήκουν : Κέδρος (Cedrus atlantica), Κυπαρίσσι (Cupressus sempervirens),Ελίχρυσος (Helichrysum italicum ssp serotinum) και Πατσουλί (Pogostemon cablin). Τέλος για την πιο σοβαρή κυτταρίτιδα που είναι φλεγμονώδης προσθέτουμε στη λίστα αιθέρια έλαια με έχουν εξαιρετική αντιφλεγμονώδη φράση : Ευκάλυπτος κιτρώδης (Eucalyptus citriodora), Λεβάντα (Lavandula angustifolia) ή Λεβαντίνη (Lavandula burnatii super), Χαμομήλι ρωμαϊκό (Chamaemelum nobilis) ή γερμανικό (Matricaria recutita ). Το μυστικό συνίσταται στο συνδυασμό 3 ή 4 αιθερίων ελαίων σε φυτικό λάδι ώστε να φτιάξουμε λάδι για μασάζ που θα βάζουμε πρωί και βράδυ στις αντίστοιχες περιοχές του σώματος που θέλουμε να φροντίσουμε. Προσοχή, το μασάζ είναι απαραίτητο και πρέπει να είναι απαλό στην αρχή και μετά ενεργητικό.

 

——————————————

 

Η αποτελεσματικότητα εξαρτάται από την ποιότητα των αιθερίων ελαίων. ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΔΙΕΘΝΩΣ ΑΙΘΕΡΙΑ ΕΛΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ

 

———————————————

 

ΛΑΔΙ ΜΑΣΑΖ ΓΙΑ ΚΥΤΤΑΡΙΤΙΔΑ

 

Για επιδερμίδες με κυτταρίτιδα

 

Τιμή **

 

Για ποσότητα 100 ml

 

Σε γυάλινο φιαλίδιο καραμελέ αναμειγνύετε διαδοχικά :

 

4 κουταλιές της σούπας λάδι ταμανού (Calophyllum inophyllum )

5 κουταλιές της σούπας φουντουκέλαιο (Corylus Avellana)

30 σταγόνες αιθέριο έλαιο ευκάλυπτο κιτρώδη ή χαμομήλι ή λεβαντίνη

50 σταγόνες αιθέριο έλαιο ελίχρυσο

50 σταγόνες αιθέριο έλαιο κυπαρίσσι

40 σταγόνες αιθέριο έλαιο γκρέιπφρουτ

Πρωί και βράδυ μαλάξτε το πολύ αρωματικό αυτό λάδι στους γλουτούς, στους μηρούς ή τα λαγόνια αν υπάρχει ανάγκη. Κάντε απαλά τσιμπήματα και κυκλικές κινήσεις για 3 λεπτά σε κάθε περιοχή. Στο τέλος πλένετε καλά τα χέρια σας.

 

Η επιδερμίδα θα γίνει πιο λεία και πιο σφιχτή μετά από μία περίπου εβδομάδα. Στις περισσότερες περιπτώσεις παρατηρούμε τα λίπη να λιώνουν πραγματικά μετά από 4 εβδομάδες αν συνοδεύουμε τη θεραπεία με κατάλληλη δίαιτα αποτοξινωτική και φυσική άσκηση (βάδισμα).

 

Προσοχή λόγω της ισχυρής παρουσίας αιθερίων ελαίων το λάδι αυτό δεν συστήνεται σε εγκύους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια συγνωμη για το ασχετο αλλα που θα παω να ξεκινησω μια καινουργια συζητηση?πρωτη φορα μπαινω εδω για να γραψω και δεν μπορω να το βρω.θελω να γραψω κατι καινουργιο .οποια μπορει ασ με βοηθεισει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ψάχνω να βρω συνταγή για σπιτικό CONDITIONER

(που να ξεμπερδεύει τα μαλλιά)

 

Εχω πρόβλημα με την μικρή μου

γιατί της μπερδεύονται.....

 

Εχεις τίποτα υπόψιν σου mikio μου; :confused:

 

 

Πάνω στο ψάξιμο βρήκα και αυτό το site

http://www.easy-aromatherapy-recipes.com

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 months later...

Κοριτσια, εχει καιρο που εχετε ξεκινησει αυτη την συζητηση, αν ομως ξερει καποια να μου λυσει καποιες αποριες θα ημουν ευγνωμων. θελω να κανω σπιτικο ανιηλιακο, και εχω μαζεψει ολα τα υλικα εκτος απο το οξειδιο του ψευδαργυρου. ακουω αντικρουομενες αποψεις για αυτο. η ιδιοτητα του ειναι να αντανακλα τον ηλιο. ειναι ομως αθωο; αν δεν το βαλω στην συνταγη μου, θα ηταν αποτελεσματικο το αντιηλιακο; εχετε καμια δοκιμασμενη συνταγη;

 

δευτερον, λετε σε σαμπουαν αντι για γλυκερινη να εκανε το ιδιο με λαδι καρυδας;

qHzbp2.png

dpwIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εχει καιρο που εχετε ξεκινησει αυτη την συζητηση, αν ομως ξερει καποια να μου λυσει καποιες αποριες θα ημουν ευγνωμων. θελω να κανω σπιτικο ανιηλιακο, και εχω μαζεψει ολα τα υλικα εκτος απο το οξειδιο του ψευδαργυρου. ακουω αντικρουομενες αποψεις για αυτο. η ιδιοτητα του ειναι να αντανακλα τον ηλιο. ειναι ομως αθωο; αν δεν το βαλω στην συνταγη μου, θα ηταν αποτελεσματικο το αντιηλιακο; εχετε καμια δοκιμασμενη συνταγη;

 

δευτερον, λετε σε σαμπουαν αντι για γλυκερινη να εκανε το ιδιο με λαδι καρυδας;

 

:confused:...msxbz Δες κι αυτό :

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Κοριτσια, εχει καιρο που εχετε ξεκινησει αυτη την συζητηση, αν ομως ξερει καποια να μου λυσει καποιες αποριες θα ημουν ευγνωμων. θελω να κανω σπιτικο ανιηλιακο, και εχω μαζεψει ολα τα υλικα εκτος απο το οξειδιο του ψευδαργυρου. ακουω αντικρουομενες αποψεις για αυτο. η ιδιοτητα του ειναι να αντανακλα τον ηλιο. ειναι ομως αθωο; αν δεν το βαλω στην συνταγη μου, θα ηταν αποτελεσματικο το αντιηλιακο; εχετε καμια δοκιμασμενη συνταγη;

 

 

Δεν είναι και ό,τι πιο ασφαλές....

Διαβάστε αυτό:

 

http://enallaktikidrasi.com/2014/06/antiliako-ma-nanosomatidia-eyxaristo-den-tha-paro/

 

 

Είναι τα αντηλιακά ασφαλή για την υγεία;

 

 

 

 

%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1.jpg

 

 

 

 

 

Η προπαγάνδα κατά του ήλιου δεν λέει να τελειώσει. Μόλις αρχίζει το καλοκαίρι, αρχίζει ο καταιγισμός της πλύσης εγκεφάλου για το πόσο τρομακτικός, κακός και ύπουλος είναι ο ήλιος που καραδοκεί έξω από την πόρτα μας. Ταυτόχρονα όμως εκατοντάδες επιστημονικές έρευνες κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου για το γεγονός ότι ο σημερινός άνθρωπος δεν παράγει επαρκώς βιταμίνη D, η έλλειψη της οποίας συνδέεται με όλες σχεδόν τις γνωστές παθήσεις, από τον καρκίνο και την αρθρίτιδα μέχρι την κατάθλιψη. Ως γνωστόν όμως, η βιταμίνη D παράγεται μόνο από την έκθεσή μας στον ήλιο, ενώ περιέχεται σε εξαιρετικά μικρές ποσότητες σε διάφορες τροφές. Άρα… η σύγχρονη φαρμακοβιομηχανία μας προτείνει πλέον συμπληρώματα βιταμίνης D για να αντισταθμίσουμε την έλλειψη του ήλιου…

Ας δούμε λοιπόν ένα ενδιαφέρον άρθρο από το Golden Magazine για τα αντηλιακά…

Ποια είναι τα μυστικά ενός καλού αντηλιακού προϊόντος; Πρέπει να προστατεύει πραγματικά το δέρμα από τη βλαβερή υπεριώδη ακτινοβολία, να μην περιορίζει τις ωφέλειες από την έκθεση στον ήλιο και να μην περιέχει βλαβερά χημικά. Κυκλοφορεί τέτοιο προϊόν στο εμπόριο; Βρήκαμε μερικές χρήσιμες πληροφορίες για τα πιο δημοφιλή καλλυντικά της εποχής, που μπορεί να σου χρησιμεύσουν για να διαλέξεις το κατάλληλο.

Κοκτέιλ χημικών

 

Οι αντηλιακές κρέμες περιέχουν ποσότητες χημικών ουσιών για τις οποίες, στην πραγματικότητα, δεν γνωρίζουμε ούτε πώς αλληλεπιδρούν ούτε τις μακροχρόνιες επιπτώσεις τους. Στις χημικές αυτές ουσίες συγκαταλέγονται και κάποιες ύποπτες για πρόκληση σοβαρών βλαβών στον οργανισμό:

Συνθετικά ηλιακά φίλτρα, κάποια από τα οποία θεωρείται ότι έχουν αλλεργιογόνο δράση και είναι ικανά να διαταράξουν την ορμονική ισορροπία του σώματος.

Μη συνθετικά ηλιακά φίλτρα, όπως το διοξείδιο του τιτανίου και το οξείδιο του ψευδαργύρου, τα οποία αντανακλούν σαν καθρέφτες τις υπεριώδεις ακτίνες. Όμως, ειδικά το διοξείδιο του τιτανίου (το συναντάμε στα περισσότερα αντηλιακά προϊόντα), βρίσκεται στη λίστα πιθανών καρκινογόνων ουσιών της Διεθνούς Υπηρεσίας Έρευνας για τον Καρκίνο (International Agency for Research on Cancer (IARC). Άλλοι επιστήμονες εφιστούν την προσοχή όχι τόσο στο ίδιο το χημικό στοιχείο όσο στον κατακερματισμό του σε πολύ λεπτά σωματίδια της τάξης των 0,1 μικρών (microns), τα λεγόμενα και νανοσωματίδια (στις ετικέτες μπορεί να αναφέρονται σαν nanoparticles, nano, ultrafine, micronized). Ο λόγος της παρουσίας των νανοσωματιδίων μέσα σε ένα αντηλιακό είναι επειδή το κάνουν να απορροφάται εύκολα χωρίς να αφήνει την χαρακτηριστική ασπρίλα στο δέρμα. Μελέτη του καναδικού πανεπιστημίου της Bρετανικής Κολομβίας έδειξε ότι τα νανοσωματίδια διοξειδίου του τιτανίου προξένησαν οξείες και χρόνιες δυσμενείς επιπτώσεις στην υγεία των πειραματόζωων.

Γερμανοί επιστήμονες του πανεπιστημίου του Rostock φαίνεται να συμφωνούν, όπως και επιστήμονες του πανεπιστημίου του Μισούρι.

Αλουμίνιο, ένα συστατικό που το βαραίνουν πολλές κατηγορίες. Σύμφωνα με τη Γαλλίδα δημοσιογράφο και συγγραφέα Virginie Belle, μια ημέρα στην παραλία φορώντας αντηλιακό εισάγει στο σώμα 1 γρ. αλουμινίου. Το αλουμίνιο έχει ενοχοποιηθεί – μεταξύ άλλων – για τη συμβολή του στη γήρανση του δέρματος και την εμφάνιση δερματικού καρκίνου. Η Belle παρουσιάζει τα στοιχεία στο βιβλίο της «Όταν το αλουμίνιο μας δηλητηριάζει» («Quand lʼaluminium nous empoisonne»), βασισμένο σε μακροχρόνια έρευνα και παγκόσμιες μελέτες.

Πρώτες ύλες από πετροχημικά (προερχόμενες από πετρέλαιο).

Χημικές αρωματικές και χρωστικές ουσίες και συντηρητικά τύπου Parabens, τα οποία έχουν κατηγορηθεί για οιστρογονική, τοξική και καρκινογόνο δράση.

Άλλα συστατικά, ύποπτα για αλλεργιογόνα ή/και οιστρογονική δράση, όπως τα: Oxybenzone (benzophenone-3), Octinoxate (octyl-methoxycinnamate), Homosalate.

Αλήθειες που ξαφνιάζουν

 

Σύμφωνα με έρευνα του αμερικανικού μη κερδοσκοπικού οργανισμού Περιβαλλοντική Ομάδα Εργασίας (Environmental Working Group, EWG ), υπάρχουν κάποιες αλήθειες για τα αντηλιακά του εμπορίου που ξαφνιάζουν:

Όπως αναφέρουν ο Αμερικανικός Οργανισμός Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) και ο Διεθνής Οργανισμός Έρευνας για τον Καρκίνο (IARC), δεν γνωρίζουν στοιχεία που να αποδεικνύουν ότι τα αντηλιακά βοηθούν στην πρόληψη του καρκίνου του δέρματος.

Ερευνητές έχουν εντοπίσει αυξημένο κίνδυνο προσβολής από μελάνωμα σε κάποιους χρήστες αντηλιακών. Αυτό πιθανόν συμβαίνει είτε γιατί θεωρούν τον εαυτό τους προστατευμένο, άρα κάθονται περισσότερες ώρες στον ήλιο, είτε εξαιτίας χρήσης προϊόντων κακής ποιότητας. Άλλη σημαντική αιτία είναι η αποδόμηση των χημικών ουσιών που περιέχονται στα αντηλιακά, η οποία δημιουργεί βλαβερές ελεύθερες ρίζες.

Ο FDA υποστηρίζει ότι δείκτες ηλιακής προστασίας (SPF) μεγαλύτεροι από το 50 είναι παραπλανητικοί και παρασύρουν τον κόσμο να κάνει άφοβα ηλιοθεραπεία για περισσότερη ώρα. Το γεγονός είναι ότι οι εταιρείες καλλυντικών αύξησαν σημαντικά το 2011 τις τιμές SPF των προϊόντων τους.

Η σύνθεση της βιταμίνης D στον οργανισμό πραγματοποιείται με τη βοήθεια της ηλιοφάνειας. Όμως την τελευταία εικοσαετία η Αμερική βιώνει μια αυξανόμενη επιδημία ανεπάρκειας βιταμίνης D, ιδιαίτερα στα παιδιά. Η Αμερικανική Ακαδημία Δερματολογίας (American Medical Association), διαφωνώντας με άλλους οργανισμούς, έχει συστήσει έκθεση στον ήλιο χωρίς αντηλιακό για ένα δεκάλεπτο την ημέρα, γιατί το αντηλιακό εμποδίζει τη μέγιστη σύνθεση της βιταμίνης.

Η βιταμίνη Α που περιέχεται στα αντηλιακά με την ονομασία Retinyl palmitate ή Retinol ενδέχεται κάτω από την επίδραση του ήλιου να επιταχύνει την ανάπτυξη καρκίνου, σύμφωνα με έρευνα του FDA, διότι – όπως ήδη γνώριζαν οι επιστήμονες – μπορεί να σχηματίσει ελεύθερες ρίζες που βλάπτουν το DNA.

Αλείψου με φυσικά συστατικά

 

Είναι πλέον αποδεδειγμένο πως ό,τι έρχεται σε επαφή με το δέρμα απορροφάται και εισέρχεται στην κυκλοφορία του αίματος, άρα η πιο βασική αρχή προφύλαξης θα μπορούσε να είναι να μην βάζεις επάνω στο δέρμα σου κάτι που δεν μπορείς να το βάλεις στο στόμα σου, όπως τις διάφορες χημικές ουσίες. Έτσι, σπιτικά, χειροποίητα αντηλιακά φτιαγμένα με φυτικά (βρώσιμα ως επί το πλείστον) υλικά όπως ελαιόλαδο, σησαμέλαιο, σιτέλαιο, χυμός καρότου και λεμονιού, βούτυρο καριτέ και λάδι καλέντουλας συστήνονται ανεπιφύλακτα από τους λάτρεις των φυσικών λύσεων. Από την άλλη μεριά, η υπόδειξη αμερικανικών και καναδικών δημόσιων υπηρεσιών υγείας αφορά μόνο σε δύο πράγματα: Σκιά και σωστά ρούχα.

Αντηλιακή προστασία εκ των έσω

 

Κατά την έκθεση του σώματος στον ήλιο η βιταμίνη Α μετατρέπεται στην πολυτιμότατη βιταμίνη D. Όμως η βιταμίνη D λειτουργεί και σαν εσωτερικό αντηλιακό. Το σώμα λοιπόν θα πρέπει να κάνει την δική του αντηλιακή προετοιμασία καταναλώνοντας τροφές πλούσιες σε θρεπτικά συστατικά, βιταμίνες A, D και ασβέστιο έναν μήνα πριν έρθει η ώρα να εκτεθεί στον καλοκαιρινό ήλιο. Οι τροφές αυτές, μαζί με εκείνες που είναι πλούσιες σε αντιοξειδωτικές ουσίες, αυξάνουν τα επίπεδα της φυσικής προστασίας του δέρματος στις υπεριώδεις ακτίνες και αποτρέπουν τα εγκαύματα. Έρευνα της Ιατρικής Σχολής του πανεπιστημίου Creighton στη Νεμπράσκα των ΗΠΑ έδειξε ότι αυξημένη δόση βιταμίνης D και ασβεστίου μπορεί να μειώσει τον κίνδυνο ανάπτυξης καρκίνου (συμπεριλαμβανομένου και αυτού του δέρματος) κατά 77%!

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν βρίσκουμε την βάση σαμπουάν (τασιενεργά) PLANTACARE

μπορούμε να την αντικαταστήσουμε:

 

με το MILCOSIDE (decyl glucoside)

 

το οποίο είναι απο φοινικέλαιο και γλυκόζη (άμυλο)

 

http://candlemaking.gr/shop/%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AC/milcoside-%CE%BB%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82

 

 

ή με το

PLANTAPON SF ( Sodium cocoamphoacetate, Glycerin, Lauryl glucoside, Sodium cocoyl glutamate, Sodium lauryl glucose carboxylate)

(από λάδι καρύδας και φοινικέλαιο και γλυκόζη).

 

http://candlemaking.gr/shop/%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AC/plantapon-sf-%CE%BB%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα, προσφατα διαβασα σε ενα sait το οποιο ελεγε οτι για να γλυτωσεις απ το σιδερωμα κανεις το εξης: 1 κουπα νερο, 1 κουπα μαλακτικο μαλλιων και μια κουπα λευκο ξυδι σε ενα βαποριζατερ, ανακινεις καλα και ψεκαζεις τα ρουχα( καλο ειναι να τα βλεπει ηλιος) και οταν στεγνωσουν δεν χρειαζονται σιδερωμα. υπαρχει καποια κοπελα που να το εχει δοκιμασει??? εχει αραγε αποτελεσμα??? θα το δοκιμασω κι εγω κ θα σας πω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...