Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο παρατεταμενος θηλασμος κραταει πισω την νοητικη αναπτυξη του παιδιου??????


Recommended Posts

πω πω Μαριραίνα μου σηκώθηκε η τρίχα! Δηλαδή τι να σχολιάσω...ελεος. Κουράγιο μάνα...να εκτυπώσεις την φωτο με την λιονταρίνα πάντως και να την κολλήσεις στο ψυγείο :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικα ολες τα "ακουμε" λιγο ως πολυ... και μενα μου το 'χαν πει αυτο οτι και καλα που τη θηλαζω την "κραταω" πισω.... και "τεινω να την κανω ομοφυλοφιλη"... (Θεε μου! τωρα τα θυμαμαι και γελαω τοτε ομως ~αν θυμαστε καποιες απο δω μεσα~ εκλαιγα με μαυρο δακρυ!) τελικα αφου τους εδωσα μια ξεγυρισμενη απαντηση (να'ναι καλα το φορουμ, η αγλαια και πολλες αλλες κοπελες απο δω μεσα που με βοηθησαν με αυτα που εγραφαν) το "ξεπερασαν" και φτασαμε ως εδω.... Ακομα θηλαζουμε (18 μηνες και 2 μερες σημερα και με τη δουλεια μου στη μεση) ΑΛΛΑ εχουν αρχισει τα αλλα οργανα... οτι και καλα πρεπει να αρχισει να "ελεγχει" η μικρη τον σφιγκτηρα και οτι εγω με το θηλασμο την "μπερδευω" (ημαρτον!) και αντι να κοιταμε αυτο (να ελεγχει τον πωπο της) την αποσυντονιζω με το θηλασμο και δουλευει ολο το σφιγκτηρα του στοματος! Συν το οτι θελουμε και δευτερο παιδακι και που δεν ερχεται φταιει και ο θηλασμος... και φυσικα η all-time-classic ατακα οτι την "κραταω πισω ψυχοκινητικα" και "καλα ακομα θηλαζεις? μου μοιαζει γελοιο!" το θεμα ειναι εχει πειστει πλεον και ο συζυγος (ενω μεχρι το χρον ο ηταν υπερμαχος τυ θηλασμου) οτι ο θηλασμος δεν "προσφερει τιποτα πια" και οτι αυτο το κανω για "καπριτσιο" δικο μου και εχουμε πλεον και τετοια θεματα... συν η δευτερη εγκυμοσυνη που δεν ερχεται.... ετσι εδω και καποιες μερες με κρυα καρδια εκοψα τα μεσημεριανο θηλασμο (γυρναγα στις 2-2,30 και θηλαζε πριν κοιμηθει) και τωρα πλεον εχουμε ισχυροτατες πιεσεις για τον πρωινο και φυσικα μετα για το βραδυνο! δεν ξερω τι θα κανω... απο το να εχουμε συνεχεια γκρινια... αλλα ρε γμτ δε θελω να σταματησουμε ακομα... ο στοχος μου (αφου τα καταφεραμε αρχικα...) ηταν τα 2 χρονια , οπως λεει και η unicef! αλλα...

 

Οποτε μανες κουραγιο! Μαριραινα ολες τα "ακουμε" αλλες απο την αρχη αλλες καποια στιγμη αργοτερα... ευτυχως υπαρχει και αυτο το φορουμ να τα λεμε και ν α αλληλοστηριζομαστε! για να νιωθουμε και πιο σιγουρες για τις επιλογες μας

 

Τα φιλια μου σε ολες σας!

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα και να σου ζήσει η κορούλα.

 

Λοιπόν, το θέμα θα λυνόταν πολύ απλά, αν μπορούσες να επικαλεστείς την λογική του. Δηλαδή, ξεκινώντας από μια φράση που μου είπε μια κυρία-γιαγιά ετών 75: "έχω 6 παιδιά και εδώ στο χωριό που τα μεγάλωσα, δεν είχα δει ποτέ στη ζωή μου μπουκάλι, τα θήλασα όλα περίπου 2-3 χρόνια, έτσι ήξερα - έτσι έκανα... Πριν από λίγα χρόνια είδα πως τα ταΐζουν τώρα, απ' την εγγόνα μου!"

Η γιαγιά αυτή δεν ανήκει στο μακρινό παρελθόν, αλλά στο χθες. Μεγάλωσε τον πατέρα μου, τον πατέρα σου, τον πατέρα του άντρα σου, τον πατέρα του γείτονα... Φαντάζομαι όλοι αυτοί δεν αποτελούν ανθολόγιο ανωμαλιών, ψυχικών ή σωματικών!!!:D

 

τωρα για την μικρη ισως μεχρι τα 2 χρονια την βλεπω να εχει αποθηλασει μονη της ετσι και αρχισει να περπαταει και να κανει πραγματα μονη της δεν την κοβω για παιδι που θα θελει να ειναι στην αγκαλια της μαμας οταν εχει τοσα πολλα πραγματα να δει και να κανει νομιζω...........

Η γνώμη μου είναι ότι τα παιδιά που είναι χορτασμένα στην ψυχή γίνονται πιο ανεξάρτητα από τα άλλα. Δεν είμαι ειδικός, αλλά συνήθως όλοι ψάχνουμε αυτό που μας έχουν στερήσει.

Εγώ πάντως που ακόμη θηλάζω, αισθάνομαι ότι τον καλύπτω πλέον περισσότερο συναισθηματικά, γιατί τις υπόλοιπες ώρες που δεν θηλάζει δείχνει να μην με έχει "ανάγκη" και κυνηγάει τον πατέρα του! Ευτυχώς δηλαδή, γιατί ησυχάζει κι εμένα λίγο το κεφάλι μου!!!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 βδομαδες τσακωθηκαμε παλι βασικα εκνευριστικε επειδη ηθελε να κοψουμε τον θηλασμο αμεσα και ειχα αντιρηση και του ειπα οτι ευχαριστως να ψαξουμε ξανα αν ο θηλασμος παει πισω την νοητικη εξελιξη της μικρης και χαλαρωσε

το ξαναρωτησαμε σε αλλον παιδιατρο και ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι μπορουμε να το συνεχισουμε και μετα τον χρονο

 

 

και επειδη ρωτησε για τον αποθηλασμο τι γινετε η παιδιατρος απλα ειπε οτι ΑΝ θελω να αποθηλασω απλα θα τις κανω και χυμο να τις δινω ενδιαμεσα και τα γευματα θα πρεπει να ειναι 5 πρωι γαλα μετα φρουτοκρεμα φαρι λακτε χορτοσουπα και το βραδυ παλι γαλα και να αυξησουμε φυσικα λιγο τις ποσοτητες που τρωει για να την κρατανε περισοτερο και το βραδυ παλι γαλα

 

η μικρη εχει διαφορετικη αποψη ομως και δεν δειχνει να θελει να αποθηλασει θελει πιο μικρες ποσοτητες φαγητου απο φρουτοκρεμα χορτοσουπα και κρεμα και θελει και τουλαχιστον 6 γευματα ενδιαμεσα γαλα

της εδινε ο μπαμπας και χυμο επειδη ειχαμε προβλημα με την δυσκυλιοτητα και παλι η μικρη ηθελε αυτα τα 6 γευματα γαλα την μερα στανταρ οποτε μετα απο 4--5 μερες τσακωθηκε μονος του επειδη δεν την αφηνα να πεινασει και να κλαει για να συνιθισει και να κανει 5 γευματα

και ετσι μου ειπε οτι την ανατροφη της θα την παρω εξολοκληρου εγω οπως και τις συνεπιες του θηλασμου μετα τον χρονο και εκεινος θα συμετεχει μονο υλικα

να με πηγαινει στο νοσοκομειο και να παιρνει τα ψωνια της μικρης τετοια πραγματα οποτε και συμφωνησα και προς το παρων δεν το ξανασυζηταμε μεχρι να ξαναθελησει να ξαναφαγωθουμε

 

βεβαια την παρασκευη ειχαμε παει στο ηρακλειο σε μια γνωστη και μου λεει σε κοντα στο χρονο θα της το κοψεις ε?????

να της το κοψεις γιατι θα εχεις προβλημα μετα και μπορει να μην σου πινει αλλο γαλα οπως ο πρωτος μου γιος και θα δυσκολευτεις να αποθηλασεις εκει κατι πηγε να πει αλλα τους αφησα να μιλανε μονοι τους και δεν συνεχιστηκε η κουβεντα περι θηλασμου!!!

 

και απο εδω και περα αυτο κανω

ναι λεω σε καθε κουβεντα περι αποθηλασμου και κανω τα δικα μου βαρεθηκα να δινω λογο στον καθε ενα οποτε δεν δινω και πολλα περιθωρια να τσακωθω

φανταζομαι θα θελησει ξανα να θεσει ο αντρουλης μου το θεμα αυτο για συζητηση αλλα μεχρι να του ερθει ξανα ορεξη κανω τον κινεζο;):twisted::twisted:

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

greca003 πανω κατω τα ιδια αξουω αλλα απο τον συζηγο μιας που πτε δε ηταν υπερμαχος του θηλασμου

τωρα φανταζομαι οτι και αυτο με τον σφιγκτηρα θα το ακουσω σε λιγο καιρο ως επιχηρημα αλλα οσο δεν απανταω στο πως την ταιζω ειναι ολα οκ προς το παρων η τακτκη του κινεζου πιανει και δεν πολυτρωγετε με τα ρουχα του οποτε και θα συνεχισω

 

τωρα η μικρη σου ποσα γευματα κανει?????

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριρενα κουραγιο....στη θεση σου θα εμενα σε εναν παιδιατρο που υποστηριζει φανατικα το θηλασμο κ μετα το χρονο, θα εθετα στο γιατρο κομψα το ζητημα ('ο αντρας μου ρωταει αν ...και μηπως....')κ καθε φορα που θα προεκυπτε προβλημα θα του ελεγα να μιλησει ο ιδιος στον παιδιατρο!

κ επισης....θα επικαλουμουν τις αλλεργιες στο αγελαδινο!!δεν φανταζεσαι ποσο εχει πιασει αυτο, σε διαφορες φασεις για μας: "αχ δεν τρωει απο αυτο η μικρη , εχει αλλεργια"....;) δεν ειναι βεβαια ο,τι πιο εντιμο, αλλα ο,τι χαρτι εχεις, το παιζεις προκειμενου να σωσεις το θηλασμο:cool:

βεβαια...το θεμα ειναι οτι αν δεν τα βρειτε αμεσα κ αν δεν κανει κ εκεινος υποχωρησεις, θα υπαρχουν παντα ζητηματα για να σε πιεζει κ να σε ταλαιπωρει.....:roll:

 

καλη τυχη ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω, αυτά όλα τα σκέφτονται μόνοι τους;

 

Να μην ιδρώνει το αυτί σας και κάθε φορά να σκέφτεσται ότι κανείς δεν αξίζει όσο το παιδί σας και κανενός οι ανάγκες δεν είναι μεγαλύτερες απο του παιδιού σας.

Και κυρίως τις ανάγκες του παιδιού σας μόνο εσείς τις γνωρίζετε καλά.

 

Νομίζω ότι αυτό που προσπαθούν να κάνουν είναι να σας ευνουχίσουν, να σας πάρουν την πρωτοκαθεδρία, τον πρωταγωνιστικό ρόλο στο μεγάλωμα του παιδιού. Θέλουν να σας πούνε με κάθε τρόπο ότι εσείς δεν έχετε δικαίωμα να έχετε άποψη και αν τολμήσετε να έχετε, κάποιος άλλος θα σας επιβάλει τη δική του με το στανιό, ακόμη και λέγοντας μακακίες...

 

Είναι πολύ αρρωστημένη αυτή η στάση και κάθε δική σας υποχώρηση το μόνο που πετυχαίνει είναι το δικαίωμα του άλλου να συνεχίσει να κάνει τα ίδια ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.

 

Νομίζω ότι κάθε που γίνεται τέτοια κουβέντα, η καλύτερη αντιμετώπιση είναι να το παίζετε κουφές και αν επιμείνουν να μιλήσετε να λέτε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ξοδέψετε το χρόνο σας συζητώντας τις βλακείες που φυτρώνουν στο αρρωστημένο κεφάλι του καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω, αυτά όλα τα σκέφτονται μόνοι τους;

 

 

Νομίζω ότι αυτό που προσπαθούν να κάνουν είναι να σας ευνουχίσουν, να σας πάρουν την πρωτοκαθεδρία, τον πρωταγωνιστικό ρόλο στο μεγάλωμα του παιδιού. Θέλουν να σας πούνε με κάθε τρόπο ότι εσείς δεν έχετε δικαίωμα να έχετε άποψη και αν τολμήσετε να έχετε, κάποιος άλλος θα σας επιβάλει τη δική του με το στανιό, ακόμη και λέγοντας μακακίες...

 

.

 

 

ναι τα περισοτερα τα σκεφτονται μονοι τους!!!!!!!!!

οσο για την προτωκαθεδρια απλα σε περιπτωση που εχεις μικρο παιδι ολοι εχουν αποψη για το παιδακι σου και ειναι σωστη εκτος απο της μανας!!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριρενα κατα λαθος επεσα εδωhttp://www.paidiatre.gr/portal/content/view/42/154/ , Ειναι παιδιατρος στο Ρέθυμνο υπερ του θηλασμου και φαινεται και γλυκος ανθρωπος. Οπως σου εχω ξαναπει νομιζω οτι αν του τα χωσει ενας αντρας και ποσο μαλλον γιατρος θα ξεμπλοκαρει λιγο

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

καλή μου μην ακούς τίποτα........ Εγώ θηλάζω 22 μήνες , η κόρη μου είναι πανέξυπνη , υγιέστατη , πολύ γερό παιδί ,πολύ καλή.......... και το επόμενο μωράκι μας πάλι 2 χρόνια θα το θηλάσω....

συνέχισε κ κουράγιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κορίτσια και από εμένα. Έχω στεναχωρεθεί όντως που διαβάζω αυτά που ζείτε με τους γυρω σας για κάτι τόσο φυσικό όπως είναι ο θηλασμός.

Δεν αλλάζω με τίποτα την αισθηση που έχω όταν την κρατάω στο στήθος και την ταίζω και εκείνη με κοιτάει με τα ματάκια της, αλλά ούτε και εκείνη. Προτιμά τον θηλασμό από κάθε άλλο γευμα και μόνο τότε χαλαρώνει.

Και εγώ έχω ακούσει διάφορες εξυπνάδες για τον θηλασμό αλλά θεωρώ ότι τα λένε από ζήλια γιατί εκείνες δε θήλασαν τόσο τα παιδιά τους και από εγωισμό για να υποστηρίξουν ότι έκαναν εκείνες το καλύτερο.

Ωστόσο η παιδίατρος μόλις έμαθε ότι η μικρή μου θα πάει από Σεπτέμβρη βρεφονηπιακό μου είπε να περάσω και τον επόμενο χειμώνα θηλαζοντας για να προστατευτεί από τις ιωσεις. Και ότι βλέπει ότι τα παιδιά που θηλάζουν ή έστω θήλασαν για κάποιο διάστημα τα πηγαίνουν πολύ καλύτερα στο θέμα αυτό από τα υπόλοιπα παιδιά.

Οπότε εγώ αυτό που ήθελα να μάθω το έμαθα και πήρα την απόφασή μου και δε προκείται κανείς να μου την αλλάξει ότι κοτσάνα και αν αμολύσει!

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

οπως ολες οι μαμαδες ετσι και εγω εχω να πω οτι εχω το πιο εξυπνο μωρο ολου του κοσμου..

με αυτοπεποιηθηση επειδη δεν στερειται την αγκαλια μας (ιδιως την δικη μου και λογω θηλασμου)..

 

μεχρι και τα χαζα αυτα περιοδικα που απευθυνονται σε νεους γονεις εχω αρθρα που διαφημιζουν οτι ο δεικτης νοημοσυνης των μωρων που θηλαζουν ειναι ανωτερος..δεν ξερω αν ισχυει αλλα σιγουρα δεν λεει το αντιθετο..

 

οταν υπαρχουν καλοθελητες τα παντα μπορουν να πουν..ακου εκει νοητικη καθυστερηση..

Link to comment
Share on other sites

greca003 πανω κατω τα ιδια αξουω αλλα απο τον συζηγο μιας που πτε δε ηταν υπερμαχος του θηλασμου

τωρα φανταζομαι οτι και αυτο με τον σφιγκτηρα θα το ακουσω σε λιγο καιρο ως επιχηρημα αλλα οσο δεν απανταω στο πως την ταιζω ειναι ολα οκ προς το παρων η τακτκη του κινεζου πιανει και δεν πολυτρωγετε με τα ρουχα του οποτε και θα συνεχισω

 

τωρα η μικρη σου ποσα γευματα κανει?????

 

 

Μαριρενα μου τωρα κανει δυο (πρωι~6,30 & βραδυ 9,30) αλλα το πρωι δε βλεπω να το συνεχιζουμε για πολυ... για τα παραπανω που σου εγραφα... το θεμα ειναι οτι ο παιδιατρος μας δεν ειναι κατα του θηλασμου! οι αλλοι γιατροι που εχουμε τα λενε αυτα και ο δικος μου τα πιστεψε... (αρχικα μεχρι το χρονο δε σηκωνε μυγα στο σπαθι του που λενε για το θηλασμο! φουλ με τα μπουνια!!!) ο γιατρος μας-παιδιατρος απλα μου ειπε οτι μια χαρα θηλασε η μικρη με τις δεδομενες συνθηκες που ξεκινησαμε και τωρα απλα ειπε οτι ισως θα'ταν καλυτερα και για μενα να το σταματησουμε! (?)

 

τι να σου πω? και γω σχιστοματα κινεζουλα εχω γινει (οσο μπορω)...

(αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι με πολυκυστικες ωοθηκες στο φουλ, υποθυροειδισμο και θηλασμο οι ορμονες μου ειναι %^&$##@@ οποτε ενα δευτερο παιδακι που τοσο πολυ το θελουμε μοιαζει να εξαρταται απο τα παραπανω... δυστυχως... )

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

greca003 το θεμα του δευτερου παιδιου δεν πρεπει να σε αγχωνει.......ισα ισα μπορει να μεινεις εγκυος πολυ γρηγορα χωρις προσπαθεια...συμβαινει σε αρκετες κοπελες που δυσκολευτηκαν να μεινουν εγκυες την πρωτη φορα..........κι εγω αγχωνομουν, μεχρι που σταματησα να ασχολουμαι με το θεμα, ηρθε η περιοδος στους 20 μηνες, και μετα απο 4 μηνες εμεινα εγκυος χωρις καμμια προσπαθεια αντιθετως δεν το περιμενα........εκτος γονιμων ημερων εντελως. Ισα ισα καλο ειναι να περασει λιγος καιρος ακομα για να ξαναμεινεις εγκυος,.....μη βιαζεσαι. Στο συζυγο δεν βοηθα να δινεις η διαβαζεις αρθρα σχετικα με τον παρατεταμενο θηλασμο?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...