Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή για οκτώ μηνών


BABY

Recommended Posts

Κοριτσια τα φωτα σας ! εκανα μια αναζητηση εδω μεσα αλλα βλεπω οτι καθε μια κανει αλλα πραγματα γιατι καθε παιδιατρος εχει τις δικες του αποψεις .

Λοιπον εγω εχω το εξης θεματακι : ο παιδιατρος μου ειχε πει να του αρχισω οταν κλεισει τον 8ο αρακα, οσπρια και ο,τι τρωμε εμεις. αλλα ολα αυτα αναλατα εννοειται χωρις σκορδα κρεμμυδια κ μπαχαρικα. οκ μεχρι εδω, αλλα π.χ. να του φτιαξω νεροβραστο αρακα ? ή πως να του βαλω οσπρια ? δηλαδη να του βαλω 200 γρ φακες ? δεν θα παθει ζημια το παιδι ? εμεις τωρα τρωμε κοτοποουλο , μοσχαρι με λαχανικα (κουνουπιδι ή μπροκολο ή κολοκυθακι, καροτο, σελινο) , τραχανα, σουσαμακι, πατατα. Τι αλλο να του προσθεσω? ειναι 10,400 σε βαρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το να του βαλεις λιγο αρακα μεσα στη σουπιτσα του δεν ειναι κακο αλλα για τα οσπρια μου φαινεται νωρις ακομα.Ειναι βαρια και δυσπεπτα.Εμεις τα ξεκινησαμε οταν εγινε 1 ετους.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει, αλλά εγώ προσθέτω τα καινούρια λαχανικά μέσα στην κρεατοχορτόσουπα. Δηλαδή μοσχάρι με πατάτα, καρότο, κρεμμύδι (αυτό το βράζω αλλά δεν το αλέθω), κολοκυθάκι, σέλινο, μπρόκολο, σπανάκι, αρακά, φασολάκια, μπάμιες... όχι όλα μαζί εννοείται, λίγα κάθε φορά. Όσο για τα όσπρια, η γιατρός μάς είπε να ξεκινήσουμε με το ζουμάκι από το φαγητό και σταδιακά να προσθέτουμε και λίγα από τα στερεά αλλά τουλάχιστον στην αρχή στραγγισμένα (εννοώ πρώτα μπλέντερ και μετά τρυπητό, στραγγιχτήρι, δεν ξέρω πώς το λένε αυτό του τσαγιού με λίγο μεγαλύτερες τρυπούλες) για να μη μένουν οι φλούδες. By the way ο δικός μου είναι 10,5 μηνών και 9750. Να μην πω για την κόρη μου που ήταν 9300 στο χρόνο!

Άντε και καλή όρεξη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που η μικρή είναι 8,5 μηνών επίσης της δίνω κανονικά αρακά με κρεμμύδι, πατάτα, καρότο και ντομάτα ή της τον δίνω μαζί με το μοσχάρι :)

 

Αν θες μπες και εδώ http://www.parentscafe.gr/showthread.php?p=247243#post247243 που είμαστε όλες οι μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2009 να τα λέμε και να δεις διάφορες απαντήσεις καθώς όπως λες ανάλογα με τον παιδίατρο αλλάζουν και οι οδηγίες!!!

4vVfp3.png

QaBBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εδω τα κανουμε καπως διαφορετικα (αρακα τρωει απο 5 μηνων). Τα οσπρια τα εβαλα τωρα που ειναι 8. Τα μαγειρευω χωρις αλατι και του βαζω 1-2 κουταλιες στην κρεατοσουπα... Μπορεις ομως να παρεις την γιατρο σου και να την ρωτησεις πως να του τα δωσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις που είμαστε 21 μηνών και πάλι δεν μας αφήνει ακόμα να φάμε όσπρια, παρά μόνο το ζουμί τους σε ψωμάκι.

Οσο για τον αρακά τον πρόσθετα μέσα στην κρεατοχορτόσουπα κι εγώ. Λιγότερο από χουφτίτσα τη φορά μαζί με τα υπόλοιπα λαχανικά, όχι ίδια κάθε φορά.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

εμεις τωρα παμε προς τους 8 μηνες και ο γιατρος μας ειπε να βαλουμε λιγες φακες στη χορτοσουπα ..να της ξεζουμισουμε και της νεροβρασουμε λιγες σε ενα μπρικακι και να προσθεσουμε στη χορτοσουπα ..

τωρα για αρακα επειδη ειναι κατεψυγμενος ...δεν βαζω αυτην την εποχη

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις τωρα παμε προς τους 8 μηνες και ο γιατρος μας ειπε να βαλουμε λιγες φακες στη χορτοσουπα ..να της ξεζουμισουμε και της νεροβρασουμε λιγες σε ενα μπρικακι και να προσθεσουμε στη χορτοσουπα ..

τωρα για αρακα επειδη ειναι κατεψυγμενος ...δεν βαζω αυτην την εποχη

και εγω το ιδιο δεν βαζω αρακα η φασολακι επειδη δεν ειναι της εποχης...και το κολοκυθακι το σταματησα γιατι ουτε αυτο ητανε της εποχης..:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμένα πάλι μου είπε πως μπορώ να της δώσω φακές και να τις μαγειρέψω περίπου όπως τις τρώμε εμείς αλλά η αλήθεια είναι πως διστάζω.Αρακά πρόσθεσα 1-2 φορές στην κρεατοχορτόσουπα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο αρακάς όσπριο είναι. Εμείς εισάγαμε τα όπσρια (κατόπιν οδηγιών της παιδιάτρου) μετά το χρόνο και αυτό έγινε σταδιακά. Δηλαδή λίγες κουταλίτσες στην αρχή και ήταν μαγειρεμένο το φαγητό όπως θα το τρώγαμε και εμείς. Απλώς χωρίς υπερβολές σε αλάτι και κρεμμύδια.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

εμεις παλι απο την αρχη τρωγαμε οσπρια..αρχικα μια μια κουταλια μαζι με κρεας - κοτοπουλο..δεν παρουσιασαμε κανενα προβλημα και τωρα δε μπορει να φαει χωρις!!παντως οι αποψεις των παιδιατρων απεχουν κατα πολυ η μια απο την αλλη..οτι θελει λεει ο καθενας..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αρχίσαμε τα όσπρια στους 9 μήνες ακριβώς μετά από εντολή του παιδιάτρου. Τα μαγειρεύω στην χύτρα και βάζω κρεμύδι και σκόρδο και δάφνη στις φακές. Απλά όταν ανοίγω την χύτρα αφαιρώ την μερίδα του μωρού πριν ρίξω αλάτι και πιπέρι για μας. Τα αλέθω κανονικά και τα τρώει με μεγάλη όρεξη:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμείς θεωρητικά από τον 8ο αρχίσαμε "τα πάντα" εκτός αυγού και ψαριού. Αλλά επειδή τα εντάσσουμε ένα ένα τώρα ήρθε η σειρά του αρακά και της φακής και είμαστε κοντά στον ένατο.

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ ξεκίνησα τα όσπρια τον 9ο, αν θυμάμαι καλά. Έβρασα κανονικά φακές, απλά χωρίς αλάτι και το λάδι ωμό και τις άλεσα. Το ίδιο και με τον αρακά. Περιττό να πω πως ακόμα και σήμερα είναι από τα αγαπημένα της φαγητά (3,5 ετών). Και σχεδόν αμέσως μαγείρευα για εμάς, αφαιρούσα της μερίδας της και απλά πρόσθετα αλάτι στο δικό μας. Με βόλεψε πολύ αυτό.

Πάντως γενικά και κρεμμύδι χρησιμοποιούσα και σκόρδο και απ'όλα, σε όλα της φαγητά. Αν είναι βρασμένα καλά στη χύτρα πόσο δύσπευτα μπορεί να είναι.

 

Γνώμη μου είναι γενικά, πως αν δεν συντρέχει ιατρικός λόγος, τα παιδιά να δοκιμάζουν όσο το δυνατόν περισσότερες γεύσεις από νωρίς.

 

Η τωρινή παιδίατρος μου, έχει άλλο πρόγραμμα για το μπεμπούλη, π.χ. χορτόσουπα τον 7ο, κρεατόσουπα τον 8ο και ένας Θεός ξέρει πότε θα φάει όσπρια, ψάρι κλπ.

Ακολουθείς και λίγο το ένστικτό σου και τις εμπειρίες σου και πράττεις. Πάντα φυσικά ανάλογα με το παιδί.

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ ξεκίνησα τον αρακά και τα όσπρια στους 8 μήνες.

Τον αρακά στην αρχή τον έφτιαχνα στον ατμό και μετά τον περνούσα στο μούλτι μαζί με γλυκοπατάτες και καρότο. Φακές και φασόλια άρχισε να τρώει στους 8 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης τα έκανα στον ατμό στην αρχή και τα σέρβιρα με γάλα καρύδας και πουρέ γλυκοπατάτας, και του άρεσαν πολύ. Τώρα που είναι ενάμιση έτους τρώει κανονικά τις φακές όπως κι εμείς, απλά χωρίς αλάτι.

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα. Ο γιός μου είναι 8 μηνών και έχουμε εισάγει στερεές τροφές από τον 6ο μήνα. Αρχίσαμε με ρυζάλευρο βανίλια και συνεχίσαμε μετά από 15 μέρες με φρούτο. Αργότερα προσθέσαμε χορτόσουπα και τώρα τρώμε και κρεατάκι. Από την αρχή τσάκιζε το φρούτο και την κρέμα. Με το φαγητό μας τα χάλασε και τώρα τελευταία και την κρέμα δεν πολυγουστάρει. Θα ήθελα να μου πείτε εάν οι ποσότητες που τρώει είναι ΟΚ για την ηλικία του καθώς έχω αγχωθεί γιατί τον βλέπω ανόρεχτο τις περισσότερες φορές και αυτό το μήνα πήρε μόνο 130γρ. Το βάρος του είναι 8300. Να σημειώσω ότι δεν δείχνει κανένα σημάδι ότι έχει κάτι, είναι πολύ ζωηρός, κοινωνικός, παιχνιδιάρης. Λοιπόν, έχουμε και λέμε (οι ώρες είναι περίπου αυτές):

8:30 - Γάλα περίπου 200-220ml.

11:30 - 1 μήλο, 1 αχλάδι, 1 μπανάνα ή 1/2 μπανάνα και 1/2 φετούλα πεπόνι

14:00 - ένα κομματάκι κοτόπουλο ή μοσχαράκι (γύρω στα 70γρ), μισή πατάτα, μισό καρότο, ένα κολοκυθάκι. Σπανίως το τρώει όλο, συνήθως το μισό ή λίγο παραπάνω.

17:00 Κρέμα. Τις τελευταίες 5 μέρες τρώει 3-4 κουταλιές και σφραγίζει το στόμα. Αναγκάζομαι λοιπόν και του δίνω γάλα από το οποίο πίνει λίγο (70-80ml και τέρμα).

21:00 Γάλα 240ml.

 

Όταν έβγαλε τα δύο κάτω δοντάκια είχε τρομερή ανορεξία και έτρωγε μόνο το φρούτο και το γάλα. Αυτό κράτησε περίπου μία εβδομάδα. Τώρα πάλι είναι ανόρεχτος μετά το φρούτο, εκτός από το βραδυνό γάλα που το θέλει. Νομίζετε ότι είναι απλά λιγόφαγος ή να το ψάξω? Υπάρχει περίπτωση απλά να θέλει καινούργιες γεύσεις (π.χ. αλλαγή του απογευματινού) ή να φταίνε τα πάνω δοντάκια/ Η παιδίατρος δυστυχώς είναι εκτός Αθήνας και εγώ ανησυχώ. Από την αλλη, προσπαθώ να μην τον πιέζω και πολύ γιατί μπορεί να έχω αντίθετα αποτελέσματα. Κάθε γνώμη - συμβουλή ευπρόσδεκτη.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

εγω στον δικο μου του δινω καθε μερα διαφορετικη κρεμα γιατι βαριετε συνεχεια ιδιωσ ποσοτιτεσ τρωει και ο δικοσ μου μονη διαφορα οτι ειμαστε 10 μηνων και 8000κιλα:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

τα μωρα στην περιοδο της οδοντοφυιας συνηθως ειναι ανορεχτα και νομιζω οτι τρωει καλες ποσοτητες..τωρα στην κρεμα την απογευματινη μπορεις να δοκιμασεις και αλλες γευσεις μηπως δεν του αρεσει,ισως να την θελει πιο πηχτη η πιο νερουλη..η δικια μου μπεμπα την ηθελε πηχτη αλλιως δεν την ετρωγε..και τωρα που ειναι 16μηνων με το απογευματινο ζοριζομαστε αλλα τα εχουμε τα κιλα μας οποτε δεν ανησυχω..δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις απλα και το θεμα φαγητου θελει επιμονη και υπομονη ως ενα σημειο βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις. Χτες πήγαμε στην παιδίατρο και τον είδε. Μια χαρά είναι, βέβαια από βάρος αυτό το μήνα πήρε μόνο 200γρ αλλά μου είπε να μην ανησυχώ ακριβώς για τους λόγους που είπε η fridoula δηλ. δοντάκια=ανορεξία και επιπλέον έχει αρχίσει να κινείται πολύ. Όσο για την κρέμα, θα δώσω και γιαουρτάκι και φαρίν λακτέ...τί στο καλό, κάτι θα του αρέσει:P

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! Το ίδιο έχω πάθει και εγώ με τον ένα από τους 2 μου γιους. Ενώ πριν 2 βδομάδες έτρωγε κανονικά και με το κουτάλι σούπα και φρουτόκρεμα, τώρα δεν το ανοίγει το στόμα του με τίποτα όταν δει κουτάλι!!!Και το κυριότερο είναι ότι δεν έβαλε όύτε γραμμάριο από τον προηγούμενο μήνα. Κάναμε γενική και καλλιέργεια ούρων που ευτυχώς ήταν καθαρές και έτσι τώρα προσπαθώ με κάθε μέσο να τον ταίσω. Η παιδίατρος μου ειπε΄να το παλεύω λίγο με το κουτάλι και άμα δεν τρώει να του το βάζω στο μπιμπερό μέχρι να πάρει λίγο τα απάνω του!

Ο δε άλλος δεύτερος γιος δίδυμος του πρώτου άλλο πράγμα. Ο πρώτος κλαίει για να μην φάει και ο δεύτερος για να φάει!!! Δεν χάνει ούτε γεύμα και έτσι έχει 2 κιλά διαφορά από τον αδερφούλη του. ΑΧ τι να κάνω η μάνα:)))

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Ο δε άλλος δεύτερος γιος δίδυμος του πρώτου άλλο πράγμα. Ο πρώτος κλαίει για να μην φάει και ο δεύτερος για να φάει!!! Δεν χάνει ούτε γεύμα και έτσι έχει 2 κιλά διαφορά από τον αδερφούλη του. ΑΧ τι να κάνω η μάνα:)))

 

:D:DΒρίσκεις άκρη με τα παιδιά???? Είμαι μάνα εδώ και 8 μήνες και ακόμα με την απορία είμαι!!!!! Πάντως για την ιστορία, την εβδομάδα που πέρασε ο γιός μου είναι άλλο παιδί.....Φαί του σκασμού (ήμαρτον κύριε) και γκρίνια μέχρις οδυρμού. Εμείς δε θα ησυχάσουμε ποτέ ήθελα να 'ξερα??

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...