Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονοι στην μεση


Recommended Posts

Κορίτσια πόνοι στη μέση και ταυτόχρονα πόνοι περιόδου είναι συσπάσεις; η οι φυσιολογικοί πόνοι που ανοίγει η μήτρα; είμαι 13 εβδομάδα και δεν μπορώ να καταλάβω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, maria_tweety είπε:

Κορίτσια πόνοι στη μέση και ταυτόχρονα πόνοι περιόδου είναι συσπάσεις; η οι φυσιολογικοί πόνοι που ανοίγει η μήτρα; είμαι 13 εβδομάδα και δεν μπορώ να καταλάβω. 

Κ οι πόνοι που ανοίγει η μήτρα συσπάσεις είναι.  Οποτε έχεις συσπάσεις το ποσο είναι καλό ή όχι θα στο πει ο γιατρός σου . Γενικα σε πόνους συστήνουν προγεστερονη κ ξεκούραση.  Δεν σε αφήνουν να πονάς γιατί κ ο πόνος δείχνει ότι κάτι ζορίζεται 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , ninaki80 είπε:

Κ οι πόνοι που ανοίγει η μήτρα συσπάσεις είναι.  Οποτε έχεις συσπάσεις το ποσο είναι καλό ή όχι θα στο πει ο γιατρός σου . Γενικα σε πόνους συστήνουν προγεστερονη κ ξεκούραση.  Δεν σε αφήνουν να πονάς γιατί κ ο πόνος δείχνει ότι κάτι ζορίζεται 

Σ ευχαριστώ πολύ. Θα πάρω τον γιατρό αύριο γιατί και στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα θέμα με τον τράχηλο και φοβάμαι μην έχω πάλι. Πάντως στην αρχή της εγκυμοσύνης που είχα ρωτήσει για πόνους μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικό. Τώρα δεν ξέρω όσο προχωράει η εγκυμοσύνη 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Κορίτσια πόνοι στη μέση και ταυτόχρονα πόνοι περιόδου είναι συσπάσεις; η οι φυσιολογικοί πόνοι που ανοίγει η μήτρα; είμαι 13 εβδομάδα και δεν μπορώ να καταλάβω. 

Καλησπέρα και με το καλό!

Από την εμπειρία μου και την επικοινωνία μου με τον ιατρό μου σχετικά με το θέμα. Πονάκια στην μέση, τραβήγματα δεξιά-αριστερά της κοιλιάς (μπορεί πχ σε άσχετο χρόνο/σε φτέρνισμα/σε αλλαγή θέσης σώματος, κλπ), τσιμπηματάκια στην πύελο χαμηλά, καθώς και η αίσθηση του σφιξίματος στην κοιλιακή χώρα (μπορεί πχ μετά από κάπως πιο έντονη σωματική δραστηριότητα-οικιακές εργασίες/ανέβασμα σκάλας/κλπ) είναι φυσιολογικά αρκεί:

- να μην είναι παρατεταμένα, δηλ. να μην διαρκούν πολύ ώρα.

- να μην κλιμακώνονται, δηλ. να μην δυναμώνουν σε σημείο δυσφορίας που να μην αντέχεται.

- να περνούν όταν σταματήσουμε και κάνουμε ένα διάλειμμα, πχ καθήσουμε αναπαυτικά και τρίψουμε την κοιλιά μας, ξαπλώσουμε, κάνουμε ένα ντουζ, κλπ.

Εμένα ο ιατρός μου σε πονάκια τέτοια αν γίνουν ενοχλητικά, συστήνει απλό παυσίπονο. Δεν χρειάστηκε ποτέ να πάρω. Ήταν υποφερτά και σύντομης διάρκειας.

Τώρα για πόνους περιόδου, δεν ξέρω. Είναι σχετικό. Κάποιες γυναίκες υποφέρουν στην περίοδο από κράμπες. Αυτό αν εννοείτε ακούγεται σαν κάτι που χρήζει διερεύνησης. Όπως και να έχει βέβαιως και να συμβουλευτείτε τον ιατρό σας, ειδικά εφόσον έχετε ιστορικό.

Ψυχραιμία. Με το καλό και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , samsympan είπε:

Καλησπέρα και με το καλό!

Από την εμπειρία μου και την επικοινωνία μου με τον ιατρό μου σχετικά με το θέμα. Πονάκια στην μέση, τραβήγματα δεξιά-αριστερά της κοιλιάς (μπορεί πχ σε άσχετο χρόνο/σε φτέρνισμα/σε αλλαγή θέσης σώματος, κλπ), τσιμπηματάκια στην πύελο χαμηλά, καθώς και η αίσθηση του σφιξίματος στην κοιλιακή χώρα (μπορεί πχ μετά από κάπως πιο έντονη σωματική δραστηριότητα-οικιακές εργασίες/ανέβασμα σκάλας/κλπ) είναι φυσιολογικά αρκεί:

- να μην παρατεταμένα σε διάρκεια, δηλ. να μην διαρκούν πολύ ώρα.

- να μην κλιμακώνονται, δηλ. να μην δυναμώνουν σε σημείο δυσφορίας που να μην αντέχεται.

- να περνούν όταν σταματήσουμε και κάνουμε ένα διάλειμμα, πχ καθήσουμε αναπαυτικά και τρίψουμε την κοιλιά μας, ξαπλώσουμε, κάνουμε ένα ντουζ, κλπ.

Εμένα ο ιατρός μου σε πονάκια τέτοια αν γίνουν ενοχλητικά, συστήνει απλό παυσιπονο. Δεν χρειάστηκε ποτέ να πάρω. Ήταν υποφερτά και σύντομης διάρκειας.

Τώρα για πόνους περιόδου, δεν ξέρω. Είναι σχετικό. Κάποιες γυναίκες υποφέρουν στην περίοδο από κράμπες. Αυτό αν εννοείτε ακούγεται σαν κάτι που χρήζει διερεύνησης. Όπως και να έχει βέβαιως και να συμβουλευτείτε τον ιατρό σας, ειδικά εφόσον έχετε ιστορικό.

Ψυχραιμία. Με το καλό και πάλι!

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου. Σήμερα ειδικά πονάω σχεδόν όλη μέρα. Πόνοι περιόδου και πόνος στην μέση ταυτόχρονα. Όταν ξαπλώνω ηρεμώ κάπως, όχι τελείως. Ίσως είναι το αποτέλεσμα της κούρασης των διακοπών κυνηγώντας ένα τρίχρονο παντού. Το μόνο που φοβάμαι είναι μην μου επηρεάσουν πάλι τον τράχηλο και αρχίσει και μικραίνει. Και ραντεβού με τον γιατρό έχω 7 σεπτεμβριου για να τον τσεκαρει, αργεί πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατάλαβα!

Μην κάθεσαι και ανέχεσαι τον πόνο-ενόχληση όλη μέρα! Να πάρεις ένα παυσίπονο. Δεν υπάρχει λόγος να υποφέρεις! Και όόόσο μπορείς χαλαρά με το παιδί. Και αύριο πρωί να στείλεις μήνυμα-να πάρεις τηλ. τον ιατρό σου να μιλήσετε, να σου δώσει οδηγίες. Μην μένεις με έννοια. Για αυτές τις στιγμές είναι οι ιατροί. Για να μας ακούν, να δίνουν οδηγίες με ψυχραιμία και αισιοδοξία.

Όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κορίτσια πήγα στο Αλεξάνδρας γιατί πονούσα. Στον υπέρηχο το μωρό ήταν καλά. Μου έκανα εξέταση ούρων και ήταν καλή. Αλλά συνεχίζω να πονάω. Ο γιατρός μου έγραψε αναρρωτική λιγες μέρες γιατί και στην καρέκλα που καθόμουν πονούσα. Όταν δεν περπατάω και γενικά δεν κινούμαι είμαι καλά. Αν όμως βρίσκομαι σε κίνηση με πιάνει πόνος. Δεν ξέρω τι να κάνω κορίτσια. Έχει τύχει σε καμία αυτό; στην πρώτη εγκυμοσύνη που είχα αντίστοιχο πρόβλημα δεν δούλευα ούτε είχα παιδί οπότε όλη μέρα ήμουν ζεν. Τώρα αγχώνομαι και με τη δουλειά κ δεν ξέρω τι να κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...