Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονοι στην μεση


Recommended Posts

σπονδυλολίστηση; στον 5ο οσφυικό; νομιζω σε αυτο το σημειο κανουν την εισκληρίδιο... οποτε πρεπει να ξερει ο αναισθησιολόγος που θα στην κάνει. να πας ολες τις εξετάσεις σου να τις δει...

Το κακο ειναι οτι δεν εχω καμια!!!!Θα το πω στο γιατρο μου γατι δεν του το ειχα πει το ειχα ξεχασει μεχρι που με πονεσε να δω αν επιτρεπεται με καποιο τροπο να κανω τωρα καποιες ακτινες.Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι στο νοσοκομειο που εχω αποφασισει να γεννησω δεν κανουν επισκληριδιο στο φ.τ. και δεν ξερω τι να περιμενω!!!Γιατι αν ποναω τωρα δεν θελω να φανταστω τι μπορει να γινει τοτε!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το κακο ειναι οτι δεν εχω καμια!!!!Θα το πω στο γιατρο μου γατι δεν του το ειχα πει το ειχα ξεχασει μεχρι που με πονεσε να δω αν επιτρεπεται με καποιο τροπο να κανω τωρα καποιες ακτινες.Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι στο νοσοκομειο που εχω αποφασισει να γεννησω δεν κανουν επισκληριδιο στο φ.τ. και δεν ξερω τι να περιμενω!!!Γιατι αν ποναω τωρα δεν θελω να φανταστω τι μπορει να γινει τοτε!!!!

ακτίνες στην εγγυμοσύνη δεν κάνει για το μωρό σου!

μαγνητική οκ.

Αφού ξέρεις τί πρόβλημα έχεις γιατί πρέπει να το μάθεις και έγγραφα? Προφανώς κάποτε έκανες εξετάσεις αλλά δεν τις έχεις πια, αν είσαι σίγουρη δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα.

Μετά τις γιορτές θα τον ρωτήσω κι γω για την επισκληρήδιο να δώ αν θέλει να ξέρει να κάνω μαγνητική.

Αν δε θέλει να ξέρει δε κάνω τίποτε, στην κύηση τώρα για αυτά είμαστε? Κι ας μη κάνουν κακό στο μωρό.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ακτίνες στην εγγυμοσύνη δεν κάνει για το μωρό σου!

μαγνητική οκ.

Αφού ξέρεις τί πρόβλημα έχεις γιατί πρέπει να το μάθεις και έγγραφα? Προφανώς κάποτε έκανες εξετάσεις αλλά δεν τις έχεις πια, αν είσαι σίγουρη δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα.

Μετά τις γιορτές θα τον ρωτήσω κι γω για την επισκληρήδιο να δώ αν θέλει να ξέρει να κάνω μαγνητική.

Αν δε θέλει να ξέρει δε κάνω τίποτε, στην κύηση τώρα για αυτά είμαστε? Κι ας μη κάνουν κακό στο μωρό.

Εχω ακουσει οτι μπορεις να κανεις ακτινογραφια τυλιγοντας τη κοιλια σου με κατι ειδικο δεν θυμαμαι πως το λενε αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρη.Την πεμπτη που θα παω στο γιατρο θα ξερω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Εγω θα γυρισω λιγο στο αρχικο θεμα...πονους στη μεση...παρολο που 99% ειναι απολυτος φυσιολογικο και χωρις να θελω να τρομαξω καμια εγω λεω οτι ενα παραπανω τηλεφωνο στο γιατρο δε βλαπτει καμια...εγω ετοιμαζα τη γιορτη του γιου μου αρχες δεκεμβρη, στολισαμε και δεντρο κλπ και την επομενη αρχισε να ποναει αφορητα η μεση μου σε σημειο να εχω δυσκολια να περπατησω αλλα χωρις πονο στην κοιλια...το θεωρησα φυσιολογικο... 2 μερες αργοτερα ξεκινησε αιμορραγια η οποια δρατησε 17 μερες και μολις χτες σταματησε. Ξαναλεω, δε θελω να αγχωσω καμια, και να προσθεσω οτι το μωρακι μας ειναι μια χαρα, απλα ενα τηλεφωνο ειναι παντα οτι καλυτερο μπορουμε!φιλια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω πονους στη μεση(αν το διαβασες πιο πανω)αλλα δεν τον πηρα γιατι το θεωρησα φυσιολογικο με το προβλημα που εχω.Την πεμπτη βεβαια θα του το πω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρια ευγενια υποθετω με το προβλημα που εχεις ειναι πολυ πιο φυσιολογικο κ αναμενωμενο να εχεις κ πονους στη μεση οσο προχωραει η εγκυμοσυνη...απλα λεω πες το εσυ στο γιατρο σου κ κακο δεν κανει...οι χαρες της εγκυμοσυνης ειναι αυτες!!!ποσων εβδομαδων εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Μαρια ευγενια υποθετω με το προβλημα που εχεις ειναι πολυ πιο φυσιολογικο κ αναμενωμενο να εχεις κ πονους στη μεση οσο προχωραει η εγκυμοσυνη...απλα λεω πες το εσυ στο γιατρο σου κ κακο δεν κανει...οι χαρες της εγκυμοσυνης ειναι αυτες!!!ποσων εβδομαδων εισαι;

Ειμαι 16+5.Βεβαια δεν με ποναει και τελειως αδικα την κουραζω κι εγω καπου-καπου.Ευτυχως εδω και 3 ημερες περιπου δεν εχω καμια ενοχληση

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι μπορεις να κανεις ακτινογραφια τυλιγοντας τη κοιλια σου με κατι ειδικο δεν θυμαμαι πως το λενε αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρη.Την πεμπτη που θα παω στο γιατρο θα ξερω

αυτό στο βάζουν έτσι κι αλλιώς, είσαι δεν είσαι έγγυος, για να μη πάει στα γεννητικά όργανα!

αλλά όταν οι ακτίνες είναι για να εξεταστεί η μέση φαντάζομαι περνάνε και στην κοιλιά από πίσω!

Πρόσεξε το πολύ!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Εγω θα γυρισω λιγο στο αρχικο θεμα...πονους στη μεση...παρολο που 99% ειναι απολυτος φυσιολογικο και χωρις να θελω να τρομαξω καμια εγω λεω οτι ενα παραπανω τηλεφωνο στο γιατρο δε βλαπτει καμια...εγω ετοιμαζα τη γιορτη του γιου μου αρχες δεκεμβρη, στολισαμε και δεντρο κλπ και την επομενη αρχισε να ποναει αφορητα η μεση μου σε σημειο να εχω δυσκολια να περπατησω αλλα χωρις πονο στην κοιλια...το θεωρησα φυσιολογικο... 2 μερες αργοτερα ξεκινησε αιμορραγια η οποια δρατησε 17 μερες και μολις χτες σταματησε. Ξαναλεω, δε θελω να αγχωσω καμια, και να προσθεσω οτι το μωρακι μας ειναι μια χαρα, απλα ενα τηλεφωνο ειναι παντα οτι καλυτερο μπορουμε!φιλια σε ολες
Καλά έκανες και το είπες, να είμαστε προετοιμασμένες. Εννοείται το έχω πεί κι γω του γιατρού...Ολα τα λέω, αυτός ξέρει όχι εγώ, ελπίζω δηλαδή! :)

Sήμερα τα χρειάστηκα γιατί νόμιζα είχα καφέ υγρά!

Είμαστε Αθήνα για την β-επιπέδου, περπατήσαμε πάρα πολύ σε 2-3 εμπορικά κέντρα. Από τις 2 το μεσημέρι μέχρι τις 9 το βράδυ τουλάχιστο!

Γυρίσαμε και ενώ έκανα μπάνιο παρατήρησα εκρού σημάδι στον τρίφτη που πλένομαι από την κάτω περιοχή.

Τα χρειάστηκα.

Φώναξα τον άντρα μου και το κοιτούσαμε, ευτυχώς ήταν από το πολύ περπάτημα και την τριβή της περιοχής εξωτερικά!!!!

Η μέση μου πονάει σε βαθμό τρελό από το περπάτημα και την πολύωρη ορθοστασία, πρώτη φορά τόσο.

Είναι και το άγχος για την εξέταση που δεν με αφήνει να ξαπλώσω να ισιώσει το σώμα :?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

αυτό στο βάζουν έτσι κι αλλιώς, είσαι δεν είσαι έγγυος, για να μη πάει στα γεννητικά όργανα!

αλλά όταν οι ακτίνες είναι για να εξεταστεί η μέση φαντάζομαι περνάνε και στην κοιλιά από πίσω!

Πρόσεξε το πολύ!

Φυσικα και θα το προσεξω δεν ειναι να παιζεις με αυτα!!Ειδικα τωρα!!!!!!!Παλαιοτερα ομως που ειχα κανει ακτινογραφιες δεν μου ειχανε βαλει τιποτα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια και εγω για τους πονους θελω να πω.. και εγω πονουσα απο τον 6 μηνα περιπου και μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι περα απο το βαρος και τον ογκο που αυξανεται φταιει καμια φορα και η θεση που ξαπλονοθμε η καθομαστε και ειχε δικιο, πονουσα πολυ οχι μονο στη μεση αλλα με χτυπουσε και ενα νευρο απο την μεση μεχρι το γονατο. προσεξα λιγο παρα πανω και μειωθικε αρκετα. καλη συνεχεια σε ολεσ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!βρε κοριτσακια μου (μαρια ευγενια και dimmi) παλουκωθητε μωρε λιγο που σας εχουν πιασει οι βολτες και τα σουρτα φερτα!!!πλακα σας κανω,αν μπορουσα κι εγω να σηκωθω τα ιδια θα εκανα!αλλα μετα απο μια κουραστικη μερα να φροντιζετε να εχετε και καμια χαλαρη ετσι για υην ισορροπια!

Dimmi ποτε με το καλο η β επιπεδου; Αντε ολα καλα θα πανε, ξερετε τι περιμενετε η θα το δειτε τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!βρε κοριτσακια μου (μαρια ευγενια και dimmi) παλουκωθητε μωρε λιγο που σας εχουν πιασει οι βολτες και τα σουρτα φερτα!!!πλακα σας κανω,αν μπορουσα κι εγω να σηκωθω τα ιδια θα εκανα!αλλα μετα απο μια κουραστικη μερα να φροντιζετε να εχετε και καμια χαλαρη ετσι για υην ισορροπια!

Dimmi ποτε με το καλο η β επιπεδου; Αντε ολα καλα θα πανε, ξερετε τι περιμενετε η θα το δειτε τωρα;

Στην αυχενικη μου ειχε πει ο γιατρος οτι κατι ειδε να κρεμεται αλλα δεν ηταν σιγουρος αυριο,μετα απο ενα μηνα,φανταζομαι πως θα μαθουμε.Εσυ τι λες?Θα φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

Μαρια ευγενεια κοιτα λενε οτι αν ειναι αγορακι τοτε ειναι πιο ευκολο να σου πουν και στην αυχενικη και μετα!στο γιο μου δεν μου ειπαν τιποτα στην αυχενικη αλλα στις 16 εβδομαδες μου ειπαν "σιγουρα αγορακι" οποτε υποθετω αυριο θα ξερετε!!! Εμας στην αυχενικη μας ειπαν 80% κοριτσακι αλλα σημερα δεν μπορουσε να δει γιατι ο ομφαλιος ηταν αναμεσα στα ποδια...σε μια εβδομαδα παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως που εχουμε αγορακιιιιιιι:D στην αυχενικη το ειδαμε και μαλιστα φαινοταν παρα πολυ καθαρα.....και ειδαμε και τις μπαλες μας:oops::oops:εεε τωρα πριν καμμια εβδομαδα ηταν πια φανερο δεν κρυβοταν και να θελαμε....αλλα ο γιατροσ μου ειπε πως το μωρο μας ειναι πολυ αναπτυγμενο ισως γι αυτο...αλλα για να ειδε κατι να κρεμεται...μαλλον ειδε τον αγοραρο αλλα θελει να σιγουρευτει...;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω ακριβως σε ποια κατηγορια ανηκει αλλα ο ενας μου σπονδυλος ειναι πανω στον αλλον σαν Χ πλαγιο.Γιατι?Ειναι κατι?

 

Έχω σπονδυλόλυση και σπονδυλολίσθηση Ο5 (5ου οσφυικού) 2ου βαθμού, παράσημο από πρωταθλητισμό.....Λοιπόν όταν γέννησα είχα ενημερώσει γυναικολόγο και αναισθησιολόγους για το πρόβλημα.... πήγα με μια πολύ παλιά ακτινογραφία, για να έχουν πιο ξεκάθαρη εικόνα. Εκανα κανονικά επισκληρίδιο. Εμένα το "πρόβλημα" μου είναι αρκετά φανερό και με γυμνό μάτι (στο σημείο εκείνο κάνει βαθούλωμα), ενώ λοιπόν πήγαν να μου βάλουν την επισκληρίδιο στον αμέσως παραπάνω σπόνδυλο, κατάλαβα οτι πονάω κι εκεί... απότέλεσμα τοποθέτησαν την παροχέτευση αρκετά ψηλώτερα (δεν θυμάμαι σε ποιο επίπεδο) το μόνο πρόβλημα ήταν οτι εκεί που η σπονδ. στήλη κάνει το "κενο" το φάρμακο χυνόταν και καταλάβαινα κάποιους από του πόνους, η κατάσταση καλυτέρευε οταν γυρνούσα λίγο, οπότε βοηθούσα το φάρμακο να κυλήσει σωστά με χρησιμοποιώντας την βαρύτητα!!! Γέννησα φυσιολογικά και από την επισκληρίδιο δεν μου εμεινε παρά μια φυσιολογική ενόχληση για κανένα 3ήμερο.... Συμπέρασμα, στην δική μου περίπτωση, κανένα πρόβλημα!!! Με το καλό το νινάκι σου!!!!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως που εχουμε αγορακιιιιιιι:D στην αυχενικη το ειδαμε και μαλιστα φαινοταν παρα πολυ καθαρα.....και ειδαμε και τις μπαλες μας:oops::oops:εεε τωρα πριν καμμια εβδομαδα ηταν πια φανερο δεν κρυβοταν και να θελαμε....αλλα ο γιατροσ μου ειπε πως το μωρο μας ειναι πολυ αναπτυγμενο ισως γι αυτο...αλλα για να ειδε κατι να κρεμεται...μαλλον ειδε τον αγοραρο αλλα θελει να σιγουρευτει...;)

Τελικα αυτο που κρεμοταν ηταν τα προσοντα του.Ειναι σιγουρα αγορακι το ειδαμε σημερα

Link to comment
Share on other sites

Έχω σπονδυλόλυση και σπονδυλολίσθηση Ο5 (5ου οσφυικού) 2ου βαθμού, παράσημο από πρωταθλητισμό.....Λοιπόν όταν γέννησα είχα ενημερώσει γυναικολόγο και αναισθησιολόγους για το πρόβλημα.... πήγα με μια πολύ παλιά ακτινογραφία, για να έχουν πιο ξεκάθαρη εικόνα. Εκανα κανονικά επισκληρίδιο. Εμένα το "πρόβλημα" μου είναι αρκετά φανερό και με γυμνό μάτι (στο σημείο εκείνο κάνει βαθούλωμα), ενώ λοιπόν πήγαν να μου βάλουν την επισκληρίδιο στον αμέσως παραπάνω σπόνδυλο, κατάλαβα οτι πονάω κι εκεί... απότέλεσμα τοποθέτησαν την παροχέτευση αρκετά ψηλώτερα (δεν θυμάμαι σε ποιο επίπεδο) το μόνο πρόβλημα ήταν οτι εκεί που η σπονδ. στήλη κάνει το "κενο" το φάρμακο χυνόταν και καταλάβαινα κάποιους από του πόνους, η κατάσταση καλυτέρευε οταν γυρνούσα λίγο, οπότε βοηθούσα το φάρμακο να κυλήσει σωστά με χρησιμοποιώντας την βαρύτητα!!! Γέννησα φυσιολογικά και από την επισκληρίδιο δεν μου εμεινε παρά μια φυσιολογική ενόχληση για κανένα 3ήμερο.... Συμπέρασμα, στην δική μου περίπτωση, κανένα πρόβλημα!!! Με το καλό το νινάκι σου!!!!

Σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα.Εγ δυστυχως δεν εχω καμια ακτινογραφια(εχουν περασει και 12 χρονια περιπου απο τοτε που ειχα κανει)

αλλα ο γιατρος με αυτα που του ειπα καταλαβε οτι προκειται μαλλον για δισκοπαθεια.Μου ειπε οτι δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα σε φ.τ αν τελικα θελησω να κανω επισκλιρηδιο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερουμε με σιγουρια ακομα, την τεταρτη ηταν ο ομφαλιος αναμεσα στα ποδια και δεν εβλεπε...την αλλη τεταρτη εεεεεε ελπιζω επιτελους να ξερουμε, καθαρα απο περιεργεια...καλα να ναι και οτι να ναι!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...εγω εδω και μια εβδομαδα καθε νυχτΑ ξυπναω και δε με ξανα περνει ο υπνος για 1-2 ωρες ,ποναω πολυ την μεση μου και με χτυπαει στην κοιλια ...οτι και να κανω δε περναει!!Αυτο γινεται μονο τα ξημερωματα!!!ολη μερα αντε να με πονεσει λιγο στα πλαινα της κοιλια(στα πλευρα)...το εχετε και εσεις?

Aaicm8.png[/url].

 

zdDEm8.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα.Εγ δυστυχως δεν εχω καμια ακτινογραφια(εχουν περασει και 12 χρονια περιπου απο τοτε που ειχα κανει)

αλλα ο γιατρος με αυτα που του ειπα καταλαβε οτι προκειται μαλλον για δισκοπαθεια.Μου ειπε οτι δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα σε φ.τ αν τελικα θελησω να κανω επισκλιρηδιο

 

Επειδή το είχα ψάξει αρκετά πριν γεννήσω με ορθοπαιδικούς, δεν υπάρχει θέμα με φ.τ. σε τέτοιου είδους προβλήματα... κατα κάποιο τρόπο "η στάση" κατά τον τοκετό βοηθάει ;).

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Τι κανετε?Σημερα καποια στιγμη την ακουσα για τα καλα απο τη μεση μου και ηταν χειροτερα γιατι με ποναγε και η κοιλια μου χαμηλα ειδικα αριστερα(τους εχω συχνα τους πονους στη κοιλια)εν μερη εγω το προκαλεσα ομως απο το περπατημα.Πριν την εγκυμοσυνη περπαταγα πολυ και κουραζομουνα δυσκολα αλλα μετα την 15η εβδομαδα(τωρα ειμαι στη 19η) δεν αντεχω και τοσο πολυ αλλα σημερα δεν το περιμενα να κουραστω τοσο γρηγορα.Να σας ρωτησω κατι ρε κοριτσια....τις τελευταιες 2 ημερες νιωθω εντονο βαρος χαμηλα στη κοιλια υπαρχει περιπτωση να ειναι ο μικρουλης μου?Α!και κατι αλλο....σημερα ενιωθα τη κοιλια μου πολυ πρησμενη μεχρι και το απογευαμα περιπου λες και ειχα φαει ενα γουρουνοπουλο σας εχει τυχει?Sorry αν σας ζαλισα.Φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοριτσακι! Λοιπον 1)μην τπ παρακανεις βρε με το περπατημα! 2) πολυ πιθανον να ειναι ο μικρουλης σου αυτο που νιωθεις χαμηλα, εγω εχω καταλαβει 2-3 κλοτσιες αλλα πιο εντονα νιωθω κ εγω ευτο το βαρος, ισως και σαν να μετατοπιζεται!! 3) μαλλον αρχισαν οι καουρες...εγω με το γιο μου γυρω στον 5ο αρχισα και ελεγα συνεχεια "ειναι σα να εχω φαει ενα γουρουνοπουλο και να μου χει καθησει στο λαιμο!! Βοηθαει πολυ η μαστιχα αν μπορεις να βρεις καπου τριμμενη (οχι το ποτο βεβαια!!). Αυτα, ελπιζω να νιωσεις καλυτερα συντομα και με το καλο κ οι κλοτσιες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...