Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δε δοκιμάζει με τίποτα νέα φαγητά...


Recommended Posts

Μόλις έγραψα το τελευταίο μήνυμα, ξύπνησε η μικρούλα και της έδωσα να φάει το μεσημεριανό της...Το ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΗΣΕ μέσα σε 5 λεπτά!!!Προφανώς λοιπόν μάλλον δεν πεινούσε όταν της το έδωσε ο μπαμπάς της...

 

Εν μέρει λοιπόν είμαι χαρούμενη, γιατί το μεσημεριανό γιαούρτι θα μου πάρει μέρες να το...χωνέψω!Δεν είναι μόνο ότι της έδωσε γιαούρτι...Είναι ΤΙ αυτό συνεπάγεται και σημαίνει!

 

Κατά τα άλλα, έφαγε σπιτικές χυλοπίτες (γιουφκάδες που λέμε στο χωριό μου) και είμαι σε πελάγη ευτυχίας!!!

 

Ζεις ΜΕΣΑ στο σπιτι μου και εισαι παντρεμενη με τον αντρα μου κοπελια? :-P Σκηνικο ΣΗΜΕΡΑ το μεσημερι (αναποδο φεγγαρι)....παω να κοιμηθω λιγο του λεω εχει κατσικακι με πουρε (λιωμενο) να της το ζεστανεις να φαει. Αν δεν θελει φιταξτης τουλαχιστον μια κρεμμα. Και σηκωνομαι στις 5 παρα.....και τον ρωταω φαγατε? Και τι μου λεει? Αχα ΑΧΑ ΑΧΑ ΧΑΧΑ!!!!!! Πηγα να ζεστανω το φαι και ανοιξα το ψυγειο και η μικρη μου εδειξε το advance το γιαουρτακι και καταλαβα οτι ηθελε αυτο και εφαγε αυτο......!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock::shock: Δηλαδη του λεω ΓΙΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΕΦΑΓΕ ΓΙΑΟΥΤΡΙ?????????? και μου λεει 'ε, ναι, ειναι και ζεστη ελαφρια πραγματα μωρε'.........i mean WTF???? καλα του λεω Χριστιανε μου διαιτα στο παιδι κανεις? τι λες? ειχα κατι μουτρα μεχρι το πατωμα και μετα ρωτουσε γιατι ειμαι ετσι? εμ, ελα μου ντε?.....γιατι λες εσυ?.....καλα βλαμμενοι ειναι? ή απλα βαριουντε ορισμενες φορες?:?:???::?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • babystar

    babystar 56 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 20 δημοσιεύσεις

  • G.STONE

    G.STONE 18 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 17 δημοσιεύσεις

ειχα κατι μουτρα μεχρι το πατωμα και μετα ρωτουσε γιατι ειμαι ετσι?

 

Ακριβώς αυτό και ο δικός μου!!!!Εγώ με μούτρα και μου λέει "ε, με μια φορά δεν έγινε και τίποτα!"Αχ, αχ!!!!Του λέω "ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ, ΤΙ ΠΕΡΝΑΩ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ, ΠΟΣΟ ΑΓΩΝΙΩ ΚΑΙ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ, ΟΤΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ, ΟΤΙ ΨΑΧΝΩ ΧΙΛΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΓΕΥΣΕΥΣ!" και μου λέει "ε, τα κατάλαβα όλα αυτά, αλλά τι να έκανα?"

 

Μιλάμε πολύ γέλασα με το σκηνικό, που είναι ακριβώς Ο,ΤΙ έκανε και ο δικός μου, μόνο που εμάς δεν το έδειξε η μικρή, τη φαεινή ιδέα την είχε από μόνος του ο μπαμπάς!Τον εξιλέωσε η μικρή και το γεγονός ότι το έφαγε το απόγευμα το φαγητό της (πρώτη μέρα γιουφκάδες βλέπεις και ήθελα να δω αν θα τους φάει), αλλιώς ακόμα θα του τα έχωνα! (μεταξύ μας, θα του το θυμίζω σε ανάλογες περιστάσεις!Είπαμε, θα αργήσω πολύ να το χωνέψω)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Τον εξιλέωσε η μικρή και το γεγονός ότι το έφαγε το απόγευμα το φαγητό της (πρώτη μέρα γιουφκάδες βλέπεις και ήθελα να δω αν θα τους φάει), αλλιώς ακόμα θα του τα έχωνα! (μεταξύ μας, θα του το θυμίζω σε ανάλογες περιστάσεις!Είπαμε, θα αργήσω πολύ να το χωνέψω)

 

Εσενα το εφαγε, εμενα μετα τρεις μπουκιες και το εραψε....:evil: Εγω του το λεω συνεχεια να την ταιζει σωστα, και ενταξει τις περισσοτερες φορες το κανει, ΑΑΑΛΛΛΑΑΑΑΑ ΟΧΙ παντα, και ετσι στην πλειοψηφια χανω εγω μεσημεριανο υπνο για να την ταισω να ειμαι σιγουρη οτι εφαγε σωστα το παιδι......δεν μπορω πραγματικα δεν μπορω. Καμια φορα σκεφτομαι μηπως ειμαστε εμεις οι υπερβολικες.......:| Και βγηκα off topic......ξαναβαλτε το τωρα κοριτσια, τα σορρια μου.....:wink:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ο κατά τα άλλα γλυκύτατος αντρούλης μου, γυρνάει καθημερινά μετά τις 6 το απόγευμα και έτσι δεν την ταίζει σχεδόν ποτέ τη μικρή. Οπότε δεν ξέρει τι βήματα ακολουθώ, αν δεν φάει. Και σήμερα φεύγοντας δεν του το τόνισα τι ακριβώς να κάνει, γιατί θα γυρνούσα νωρίς-νόμιζα. Άργησα όμως και να τι έγινε. Και αυτό με τσάτισε πολύ. Δηλ. δεν μπορώ να λείψω μια φορά??Πρέπει να είμαι καθηλωμένη στο σπίτι ή όπου πάω να γυρνάω για να ταϊσω τη μικρή??Ή να παίρνω μαζί τη μικρή???Μια φορά είπα κι εγώ να φύγω μόνη μου Σάββατο πρωί...

 

Πάντως αυτό

Καμια φορα σκεφτομαι μηπως ειμαστε εμεις οι υπερβολικες.......
το σκεφτόμουν κι εγώ σήμερα με το σκηνικό (δεν είχε επαναληφθεί κάτι παρόμοιο) αλλά από την άλλη σκεφτόμουν δεν του έβαλα τις φωνές επειδή έκλεισε τα παντζούρια (όντως το έκανε αυτό σήμερα και για μεσημέρι η μικρή κοιμάται με παντζούρια ανοιχτά), αλλά για το φαγητό της...Και στο θέμα φαγητού είμαι κάπως...αυταρχική και επιμένω ακριβώς επειδή θέλω να θέσω από τώρα σωστές βάσεις...Είμαι τόσο παράλογη??Αναρωτιέμαι...

 

Μήπως να ανοίξουμε άλλο θέμα, γιατί αυτό το κάνεμα λίγο...μαντάρα???

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ανοίξουμε άλλο θέμα, γιατί αυτό το κάνεμα λίγο...μαντάρα???

 

Για αλλη μια φορα.....ναι :lol: Εχουμε μια ταση εμεις οι δυο να το καταφερνουμε αυτο. Αφηνω το ανοιγμα σε σενα και ακολουθω κατα ποδας, γιατι εχω φαει 2 κιτρινες για ανοιγμα σε ηδη υπαρχων θεμα και σκιαζομαι η γυναικα....:lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν κορίτσια το Σάββατο έφτιαξα κεφτεδάκια και τα άφησα πάνω στον πάγκο της κουζίνας. Κατά τις 12:00 τον είχα αγκαλίτσα και τα βλέπει.Ααα! μαμ μου λέει.:shock: έλα του λέω πάρε! τρώει ένα ενώ τον είχα αγκάλιά και ταυτόχρονα έκανα δουλειές χωρίς να του δίνω σημασία. Έφαγε τελικά 4,5 κεφτεδάκια σχεδόν έτσι. Κάναμε βόλτες στο μπαλκόνι, χωρίς να τον ρωτάω τίποτα για το φαγητό.

Μπορεί να κοψομεσίαστηκα αλλά χαλάλι βρε κορίτσια!

 

Μετά κατά τις 14:00 έφαγε και 5-6 κουταλίτσες πεπονάκι.Εντάξει δεν είχα απαίτηση να φάει και περισσότερο (αφού έφαγε έστω και με αυτό τον τρόπο που τα έφαγε τα κεφτεδάκια) πάλι καλά.Στις 16:00 του έδωσα και ένα γιαουρτάκι.

 

Εχτές έβρασα μοσχάρι και στο ζωμό έβρασα λαζάνια που του αρέσουν. Προβληματιζόμουν όμως πως θα φάει το κρέας που ούτε να το βλέπει δεν θέλει. Το άλεσα τελείως και το έβαλα στην κατσαρόλα.Δεν φαινόταν τίποτα έτσι ευτυχώς!βέβαια έβαλα μικρό κομματάκι κρέας δοκιμαστικά, αλλά την άλλη φορά θα βάλω πιο πολύ. Έφαγε μια ικανοποιητική ποσότητα μπορώ να πώ, εντάξει ούτε πολύ ούτε λίγο.Οπότε το κρέας έτσι θα το κάνω.

 

4,5 κεφτεδάκια καλά δεν έιναι; δεν ξέρω αν θα έτρωγε καθιστός στο καρεκλάκι του.Πάντως όταν βλέπει κατσαρόλα πάει και κάθεται μόνος του στο τραπέζι και περιμένει!:shock: Αυτό έκανε και με τα λαζάνια και φώναζε : μαμ, νανάνια! (λαζάνια)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια το Σάββατο έφτιαξα κεφτεδάκια και τα άφησα πάνω στον πάγκο της κουζίνας. Κατά τις 12:00 τον είχα αγκαλίτσα και τα βλέπει.Ααα! μαμ μου λέει.:shock: έλα του λέω πάρε! τρώει ένα ενώ τον είχα αγκάλιά και ταυτόχρονα έκανα δουλειές χωρίς να του δίνω σημασία. Έφαγε τελικά 4,5 κεφτεδάκια σχεδόν έτσι. Κάναμε βόλτες στο μπαλκόνι, χωρίς να τον ρωτάω τίποτα για το φαγητό.

Μπορεί να κοψομεσίαστηκα αλλά χαλάλι βρε κορίτσια!

 

Μετά κατά τις 14:00 έφαγε και 5-6 κουταλίτσες πεπονάκι.Εντάξει δεν είχα απαίτηση να φάει και περισσότερο (αφού έφαγε έστω και με αυτό τον τρόπο που τα έφαγε τα κεφτεδάκια) πάλι καλά.Στις 16:00 του έδωσα και ένα γιαουρτάκι.

 

Εχτές έβρασα μοσχάρι και στο ζωμό έβρασα λαζάνια που του αρέσουν. Προβληματιζόμουν όμως πως θα φάει το κρέας που ούτε να το βλέπει δεν θέλει. Το άλεσα τελείως και το έβαλα στην κατσαρόλα.Δεν φαινόταν τίποτα έτσι ευτυχώς!βέβαια έβαλα μικρό κομματάκι κρέας δοκιμαστικά, αλλά την άλλη φορά θα βάλω πιο πολύ. Έφαγε μια ικανοποιητική ποσότητα μπορώ να πώ, εντάξει ούτε πολύ ούτε λίγο.Οπότε το κρέας έτσι θα το κάνω.

 

4,5 κεφτεδάκια καλά δεν έιναι; δεν ξέρω αν θα έτρωγε καθιστός στο καρεκλάκι του.Πάντως όταν βλέπει κατσαρόλα πάει και κάθεται μόνος του στο τραπέζι και περιμένει!:shock: Αυτό έκανε και με τα λαζάνια και φώναζε : μαμ, νανάνια! (λαζάνια)

 

Μπράβο, μπράβο και πάλι μπράβο!

 

Μια παρατήρηση έχω να κάνω!Ε ρε τι τραβάμε εμείς οι μάνες για να φάνε τα παιδιά μας!-και εννοώ που σπάμε το κεφάλι μας να βρούμε τρόπους να φάνε τα μωρά μας και που κάνουμε τους καραγκιόζηδες και....και....και....!!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια το Σάββατο έφτιαξα κεφτεδάκια και τα άφησα πάνω στον πάγκο της κουζίνας. Κατά τις 12:00 τον είχα αγκαλίτσα και τα βλέπει.Ααα! μαμ μου λέει.:shock: έλα του λέω πάρε! τρώει ένα ενώ τον είχα αγκάλιά και ταυτόχρονα έκανα δουλειές χωρίς να του δίνω σημασία. Έφαγε τελικά 4,5 κεφτεδάκια σχεδόν έτσι. Κάναμε βόλτες στο μπαλκόνι, χωρίς να τον ρωτάω τίποτα για το φαγητό.

Μπορεί να κοψομεσίαστηκα αλλά χαλάλι βρε κορίτσια!

 

Μετά κατά τις 14:00 έφαγε και 5-6 κουταλίτσες πεπονάκι.Εντάξει δεν είχα απαίτηση να φάει και περισσότερο (αφού έφαγε έστω και με αυτό τον τρόπο που τα έφαγε τα κεφτεδάκια) πάλι καλά.Στις 16:00 του έδωσα και ένα γιαουρτάκι.

 

Εχτές έβρασα μοσχάρι και στο ζωμό έβρασα λαζάνια που του αρέσουν. Προβληματιζόμουν όμως πως θα φάει το κρέας που ούτε να το βλέπει δεν θέλει. Το άλεσα τελείως και το έβαλα στην κατσαρόλα.Δεν φαινόταν τίποτα έτσι ευτυχώς!βέβαια έβαλα μικρό κομματάκι κρέας δοκιμαστικά, αλλά την άλλη φορά θα βάλω πιο πολύ. Έφαγε μια ικανοποιητική ποσότητα μπορώ να πώ, εντάξει ούτε πολύ ούτε λίγο.Οπότε το κρέας έτσι θα το κάνω.

 

4,5 κεφτεδάκια καλά δεν έιναι; δεν ξέρω αν θα έτρωγε καθιστός στο καρεκλάκι του.Πάντως όταν βλέπει κατσαρόλα πάει και κάθεται μόνος του στο τραπέζι και περιμένει!:shock: Αυτό έκανε και με τα λαζάνια και φώναζε : μαμ, νανάνια! (λαζάνια)

 

μπράβο !!! μια χαρά άκου 4,5 κεφτεδάκια :D:D:D

αν φάει η δικιά μου τόσο κρέας θα κάνω παρτυ!!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ΣΚ διάβασα σε ένα πολύ ωραίο βιβλίο για νήπια, ότι δεν έχει σημασία να παρακολουθούμε τι τρώει το παιδί μια μέρα μόνο...Γιατί οι διατροφικές ανάγκες αλλάζουν από μέρα σε μέρα, από βδομάδα σε βδομάδα, από μήνα σε μήνα...

Και αν κρατήσουμε ένα ημερολόγιο με το τι τρώει (για ένα μήνα συνέστηνε το βιβλίο), θα διαπιστώσουμε, και θα εκπλαγούμε ίσως, από το πόσο πολύ τρώει τελικά το παιδί μας. Γιατί βλέποντας μια μεμονωμένη μέρα, ίσως να μας φαίνεται λίγο, αλλά το βιβλίο έλεγε είναι φυσιλογικό να περνάει φάσεις που δεν τρώει τόσο πολύ...

 

Η δικιά μου πάντως μάλλον περνάει φάση που τρώει και δοκιμάζει, γιατί μέσα στο ΣΚ της έβρασα καροτάκι και της το έδωσα σα σνακ, στο χέρι...Δεν το έφαγε όλο, αλλά το δέχτηκε και το δάγκνωνε με τα δοντάκια της...Επίσης παρατήρησα ότι τις τελευταίες μέρες έχει κάνει φοβερές προόδους με το μάσημα της...Δαγκώνει με τα δοντάκια ό,τι της δώσω και το μασουλάει, πράγμα που την ικανοποιεί πολύ (και μένα φυσικά!)...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και αυτά τα τυροπιτάκια είναι μια καλή επιλογή για το χέρι (χωρίς το αλλαντικό και τον παπαρουνόσπορο)

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23163&page=3

εμείς τα τσακίζουμε οικογενειακός, επίσης μπορούμε να τα φτιάξουμε να βάλουμε ένα μέρος τους στην κατάψυξη (χωρίς να τα αυγουλόσουμε) και να τα χρησιμοποιήσουμε μια άλλη μέρα........

 

babystar μάλλον έχει δίκιο για τις φάσεις λογικό μου φαίνεται ο άντρας μου παρατήρησε (γιατί εγώ παθαίνω εγκεφαλικά όταν δεν τρώει είπαμε):mrgreen::mrgreen: ότι αν μια μέρα φάει πάαρα πολύ την επόμενη το ράβει......... :?:? ξέρω και εγώ μωρέ μάλλον κάνουν μόνα τους ......συντήρηση:?:-?

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι βρε κορίτσια να αρχίσει να τρώει από όλα σιγά σιγά γιατί στενοχωριέμαι.

 

Καλά εγω από τον άντρα μου δεν περιμένω να τον ταϊσει. Αμά δει ότι δεν τρώει ο μικρός τα παρατάει! δεν έχει καθόλου υπομονή.Μμερικές φορές του κάνει καραγκιοζιλίκια αλλά αν δεν πιάνουν με την πρώτη τα παρατάει! οπότε όπως καταλαβαίνετε μόνο εγώ τον ταϊζω απο το να συγχιστώ με τον σύζυξ και φυσικά δεν πάω πουθενά αν δεν τον ταϊσω πρώτα...Σπάνια θα τον αφήσω απο το να μαλώνουμε...

 

AGE ο δικός μου στα τυροπιτάκια τρώει μόνο το γύρω γύρω και το άλλο το πετάει μόνος του στα σκουπίδια!:shock: κακά μου λέει! το ίδιο κάνει και με το ψωμί και γενικά ότι έχει γωνίτσες!

Link to comment
Share on other sites

Ααααχ Παναγία μου... Δεν διάβασα τις τελευταίες 2 σελίδες γιατί με έπιασε άγχος και για τα δικά σας παιδιά... Προχθές πήγαμε στο γιατρό και από τότε έχω σκάσει... 1η βόμβα να μην αλέθω, 2η δως της δικά σας φαγητά... Τι να μην αλέσω? 4 δόντια έχει και το μόνο που μασάει είναι το miranda. Προσπάθεια 1η...Μπιφτέκια με πατάτες στο φούρνο. Στα μπιφτέκια είχα βάλει και καρότο, κολοκύθι, ντομάτα που θα τρώει. Βάζω το πιάτο στο τραπεζάκι. Τσουπ βουτάει τον κεφτέ 'όπα θα το δαγκώσει' λέω. Ναι καλά, το βρήκε παιχνίδι. Πιάνω και κόβω ένα "ψίχουλο" κεφτέ να της δώσω. Στόμα ερμητικά κλειστό, διώξιμο το χέρι μου με το δικό της και στρίψιμο κεφάλι στο πλάι... Μάλιστα. Λιώνω πατάτα με πιρούνι, πλησιάζω στο στόμα και αποτέλεσμα το ίδιο. Τα βάζω στο μπλέντερ. Ναι καλα, εσύ το τρως μαντάμ? 120μλ γάλα...

Επόμενη μέρα απευθείας στο μπλέντερ το χθεσινό με συμπλήρωμα ένα κολοκύθι και ένα καρότο που έβρασα έξτρα. 1 και μόνη κουταλιά...

Σήμερα 3η προσπάθεια. Αρακά λαδερό με πατατούλες, καροτάκι, κολοκυθάκι, ντοματούλα. Κατευθείαν μπλέντερ. 5-6 κουταλιές. Δεν της έφτιαξα γάλα, δεν έφαγε ούτε το γιαούρτι το απόγευμα.

Και πείτε μου τώρα εσείς... Κατ αρχην έχει πάνω από μήνα που δεν έτρωγε ούτε το κλασσικό φαγητό που τρωει εδώ και 6 μήνες. Της έκοψα τη φρουτόκρεμα για να τρώει μεσημεριανό. Τίποτα. Αυγό έτρωγε μισό κρόκο, τώρα που πήγα να της δώσω και ασπράδι δεν τρώει ούτε αυτό το μισό... Ξαναξεκίνησα φρουτόκρεμα ΑΝ φάει θα ναι η μισή. Προς το παρόν ούτε η μισή... Το γιαούρτι με κόπο αλλά το έτρωγε, τώρα 2-3 μέρες ούτε το μισό γιαούρτι. Πρωι-βραδυ πίνει γάλα από 180-240 αναλόγως τα κέφια. Και πείτε μου εμένα τώρα τι να κάνω? Και έχω και τον γιατρό να μου λέει για τοστάκια και δε ξέρω γω τι. Πως θα τα φάει? Αφου αναγουλιάζει. Δεν επιθυμεί να μασήσει. Και απ ότι φαίνεται δεν επιθυμεί γενικώς να φάει... Αύριο θα της φτιάξω το κλασσικό μπεμπέ μοσχάρι, πατατα, καρότο, κολοκύθι, ντομάτα. Για να δουμε, της έλλειψε?

Μια ακόμα -ΠΟΛΥ- απελπισμένη νέα μάνα...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη, αλλά αυτή την υστερία να δώσουμε φαγητό (12 μηνών βλέπω είναι η δική σου ) χωρίς να το αλέσουμε από νωρίς, δεν την καταλαβαίνω...Έχει δει εσύ κανέναν ενήλικο να θέλει μπλέντερ για να φάει???

 

Άλλο θέμα που η δική σου δε φαίνεται να τρώει και από άλλα όπως γιαούρτι κτλ κτλ..Και μένα εκεί στο χρόνο (13 μηνών) ξεκίνησε τις "επαναστάσεις"!Και είναι φυσικολογικό λέει η γιατρός...

 

Εύχομαι να είναι φάση...Εγώ άνοιξα το θέμα, πολύ πολύ αγχωμένη,αλλά πλεόν μιλάω πολύ ήρεμη, πολύ ξέγνοιαστη...Η μικρή μου σήμερα έφαγε 300 ml κοτόσουπα με γιουκάδες και το απόγευμα αυγό...Μπορεί και μένα φάση να περνούσε τον προηγούμενο μήνα που άνοιξα το θέμα..Πάντως πλέον εμένα δοκιμάζει (αυτό με έκαιγε εμένα, όχι ότι γενικά δεν τρώει)και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΑΕΙ ΜΗ ΑΛΕΣΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ...Όσο τρώει θρεπτικά, δε με νοιάζει καθόλου αν θα αλέσω...Άσε και που στο μάσημα έχει διαφορά τις τελευταίες μέρες (με 7 δοντάκια).

 

Σε μένα μόλις άρχισα να μη νευριάζω και σκεφτόμουν "ας μη φάει!" άρχισε να τρώει...Μάλλον ένιωθε τα νεύρα και την αγωνία μου...Οπότε σου εύχομαι, καλή υπομονή και κουράγιο!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Ααααχ Παναγία μου... Δεν διάβασα τις τελευταίες 2 σελίδες γιατί με έπιασε άγχος και για τα δικά σας παιδιά... Προχθές πήγαμε στο γιατρό και από τότε έχω σκάσει... 1η βόμβα να μην αλέθω, 2η δως της δικά σας φαγητά... Τι να μην αλέσω? 4 δόντια έχει και το μόνο που μασάει είναι το miranda. Προσπάθεια 1η...Μπιφτέκια με πατάτες στο φούρνο. Στα μπιφτέκια είχα βάλει και καρότο, κολοκύθι, ντομάτα που θα τρώει. Βάζω το πιάτο στο τραπεζάκι. Τσουπ βουτάει τον κεφτέ 'όπα θα το δαγκώσει' λέω. Ναι καλά, το βρήκε παιχνίδι. Πιάνω και κόβω ένα "ψίχουλο" κεφτέ να της δώσω. Στόμα ερμητικά κλειστό, διώξιμο το χέρι μου με το δικό της και στρίψιμο κεφάλι στο πλάι... Μάλιστα. Λιώνω πατάτα με πιρούνι, πλησιάζω στο στόμα και αποτέλεσμα το ίδιο. Τα βάζω στο μπλέντερ. Ναι καλα, εσύ το τρως μαντάμ? 120μλ γάλα...

Επόμενη μέρα απευθείας στο μπλέντερ το χθεσινό με συμπλήρωμα ένα κολοκύθι και ένα καρότο που έβρασα έξτρα. 1 και μόνη κουταλιά...

Σήμερα 3η προσπάθεια. Αρακά λαδερό με πατατούλες, καροτάκι, κολοκυθάκι, ντοματούλα. Κατευθείαν μπλέντερ. 5-6 κουταλιές. Δεν της έφτιαξα γάλα, δεν έφαγε ούτε το γιαούρτι το απόγευμα.

Και πείτε μου τώρα εσείς... Κατ αρχην έχει πάνω από μήνα που δεν έτρωγε ούτε το κλασσικό φαγητό που τρωει εδώ και 6 μήνες. Της έκοψα τη φρουτόκρεμα για να τρώει μεσημεριανό. Τίποτα. Αυγό έτρωγε μισό κρόκο, τώρα που πήγα να της δώσω και ασπράδι δεν τρώει ούτε αυτό το μισό... Ξαναξεκίνησα φρουτόκρεμα ΑΝ φάει θα ναι η μισή. Προς το παρόν ούτε η μισή... Το γιαούρτι με κόπο αλλά το έτρωγε, τώρα 2-3 μέρες ούτε το μισό γιαούρτι. Πρωι-βραδυ πίνει γάλα από 180-240 αναλόγως τα κέφια. Και πείτε μου εμένα τώρα τι να κάνω? Και έχω και τον γιατρό να μου λέει για τοστάκια και δε ξέρω γω τι. Πως θα τα φάει? Αφου αναγουλιάζει. Δεν επιθυμεί να μασήσει. Και απ ότι φαίνεται δεν επιθυμεί γενικώς να φάει... Αύριο θα της φτιάξω το κλασσικό μπεμπέ μοσχάρι, πατατα, καρότο, κολοκύθι, ντομάτα. Για να δουμε, της έλλειψε?

Μια ακόμα -ΠΟΛΥ- απελπισμένη νέα μάνα...

 

Ναι βρε κοπελα μου μην τρελλενομαστε οπως λεει και η φιλεναδα μου. Εμενα η δικια μου ειναι μεγαλυτερη και των δυο σας και παρολα αυτα μασητο φαγητο τρωει κανα δυο πιρουνιες μακαρονια, αυγο κροκο τον μισο και ΑΝ, και κανα ψωμακι home made ή κατι αντιστοιχο. Τωρα βγαζει 4 δοντια ταυτοχρονα και ειναι τα ουλα τουμπανο μεσα οποτε τι να πω? Γιατι δεν τρωει? Εμ, ελα μου ντε....Να δουμε μηπως οταν βγουν και οι τραπεζιτες που την παλευουν μπορει να μασαει καλυτερα? Και εμας η γιατρος να τις δινουμε το δικο μας, μας ειπε και αυτο προσπαθω να κανω. Οταν δεν πετυχαινει τις δινω κατι αλλο. Εχει κανει φοβερη επανασταση, και δεν ειναι καθολου ευκολη στο φαι. Τρωει λιγο.....και λιγες γευσεις. Η γιατρος μου ειπε να μην την παχυνω οτι ειναι καλα στο παχος και να μην την πιεζω να την αφηνω να φαει οποτε θελει και ΟΣΟ θελει. Και αυτο κανω.....με μαυρη καρδια ......:-( Α, και ενα καλο που ακουσα καπου εδω μεσα απο μια αλλη πονεμενη μανα το θυμιζω στον εαυτο μου για να μου δινω θαρρος 'παιδι που ΔΕΝ τρωει καποια στιγμη θα φαει. Παιδι που τρωει πολυ ποτε δεν θα σταματησει......'......:-P Συμπληρωματικα φιλεναδα μου babystar χθες φαγαμε κατσικακι με πουρε και καροτα (αλεσμενα).....φιου φιου φιου.....Α, και μισο κροκο αυγο......! Μια απο τις καλες μερες να δω σημερα τι θα φαμε.......παντως 300 μλ δεν ηταν....κανα 150 ηταν το πολυ. Δεν πειραζει το φαγε παντως. Α, και ΠΑΝΤΑ αφηνει μια κουταλια στο τελος λεμε. Ο αντρας μου λεει 'η γκρινια της, σε αυτο σου εμοιασε'.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικα φιλεναδα μου babystar χθες φαγαμε κατσικακι με πουρε και καροτα (αλεσμενα).....φιου φιου φιου.....Α, και μισο κροκο αυγο......!

 

Μπράβο, μπράβο, μπράβο!!Έτσι να συνεχίσετε!!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

ravT, πρώτα από όλα να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου από ότι βλέπω μόλις χρονίσατε:D:D, δεύτερον χαλάρωσε επειδή σου είπε κάποιος (έστω και παιδίατρος αλήθεια αυτός ταΐζει τα δικά του:lol::lol:) τώρα κόβουμε τα αλεσμένα δεν σημαίνει ότι πρέπει να γίνει από την πρώτη μέρα, η μετάβαση από τα αλεσμένα στην κανονική μορφή είναι μια διαδικασία που παίρνει χρόνο και νομίζω ότι γίνεται όταν το παιδί είναι έτοιμο και έχεις και ενδείξεις ότι το θέλει και αυτό (η δικιά μου ας πούμε μου έδειχνε το πιάτο μου και έφτυνε το δικό της φαΐ :?:???::?)

 

Τουλάχιστον αυτό νομίζω από την δικιά μου μικρήηηη εμπειρία:roll::roll: ιδίως αν έχεις ένα παιδί (σαν το δικό μου) που είναι μίζερο στο φαΐ και θες να τρώει κιόλας, γιατί δεν μας περίσσευαν και κιλά.

 

Τι ώρα πίνει γάλα γιατί θεωρητικά πάντα αν το πίνει γύρω στις 7-8 τότε υπολογίζεις την φρουτόκρεμα κατά τις 9 βάλε και το αυγό μέσα αν δεν στο τρώει, έχω διαβάσει κάποιες μητέρες ότι το κάνουν και τα μικρά τους το τρώνε, οπότε μέχρι το μεσημεριανό έχεις τουλάχιστον 4 ώρες ......ε.....δεν θα πεινάσει??? :mrgreen::mrgreen:

μετά .......του βάζεις πρώτη φορά να φάει μπιφτέκια:mrgreen::mrgreen:..... αλλά ένα παιδί που δεν τρώει παρά μόνο αλεσμένο μέχρι τώρα, πως θα το διαχειριστεί το μπιφτέκακι ?? δεν δοκιμάζεις κάτι ποιο λάιτ?? έχω την αίσθηση ότι η σωστή σειρά είναι αλεσμένο, πατημένο με το πιρούνι (για να μπει στην διαδικασία του ψευτό μασάω) και μετά στερεά (και αυτό όχι σκληρά πράγματα στην αρχή φρουτάκια, καροτάκια βρασμένα και τροφές που να μπορούν να μασηθούν εύκολα και να τα πάρει στο χέρι) έχω γράψει ένα σεντονάκι :oops::oops: παραπάνω ρίξε μια ματιά για να δεις τι περίπου εννοώ :P:p

πάντα φιλικά Εύα :P

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οι παιδίατροι δίνουν κατευθύνσεις, εμείς είμαστε οι γονείς και κρίνουμε. Απλά είπα να το προσπαθήσω. Απ τη 2η κιόλας μέρα αποφάσισα ναι στις νέες γεύσεις αλλά αλεσμένα. Το μπιφτέκι δεν το έκανα για να το φαει μόνη της εγώ θα της έδινα μυτούλες από το εσωτερικό του. Γάλα πίνει στις 7 και κάτι. Αυγό της έδινα (προσπαθούσα) στις 10.30 γιατί στις 10 ξυπνάει (μου μοιασε, κοιμάται πολύ) και φρουτόκρεμα στις 11.30. Δεν το έβαλα στο φρουτόκρεμα το αυγό γιατί θέλω να δω αν θα μου κάνει αλεργία στο ασπράδι. Λες να είχε φανεί απ τις 2-3 κουταλιές που έφαγε? Και έτσι δε μπορώ να προχωρήσω και στο ψάρι... Το πρόβλημα με το μεσημεριανό υπάρχει κανά μήνα όπως είπα. Να εχθες εμ δεν έφαγε φρουτόκρεμα, δεν έφαγε μεσημεριανό, δεν της έδωσα γάλα (έδωσα όμως 120 μλ κατά τις 13.00), δεν έφαγε πάνω απ το μισό γιαούρτι και δεν ήπιε ούτε το γάλα. Δηλαδή δεν πεινάει? Τώρα παλεύω με τον εαυτό μου να πάψω να δίνω γάλα όταν δεν τρώει. Ελπίζω σήμερα να καταφέρω να διαβάσω και τις υπόλοιπες σελίδες.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

rav μικρό ακόμα είναι το παιδί ώστε να το πιέσεις να φάει μη αλεσμένη τροφή. Εμένα σε αυτό το θέμα η παιδίατρος ήταν κάθετη τουλάχιστον ότι εφόσον δεν έχει δοντάκια που να το βοηθάνε να μασήσει δεν υπάρχει λόγος να το πιέζουμε να μασάει με τα ούλα! Από βάρος πως είναι; δώστης ότι την ευχαριστεί αρκεί να τρώει! θα φάει και μη αλεσμένο όταν θέλει. Εγώ τι να πώ που είναι 2 ετών και είναι και πολύ αδύνατος; εμένα ο δικός μου όταν του δοκίμασα πατημένο με το πηρούνι φαγητό, είχε τάση για εμετό οπότε δεν τον πίεζα καθόλου. Τώρα άρχισε να μου δείχνει μόνος του ότι δεν θέλει πλέον λιωμένο απλά έχουμε ένα θεματάκι με το να δοκιμάζει...σιγά σιγά θα τα δοκιμάσουμε όλα.

Link to comment
Share on other sites

rav δοκίμασε να της δώσεις κουσκουσάκι που είναι πολύ λεπτό και με ζουμάκι γλυστράει πολύ εύκολα. Ο δικός που πέρυσι το καλοκαίρι που του είχα φτιάξει πρώτη φορά το κατάπινε κατευθείαν! βεβαια μετά άρχισαν να δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο τα πράγματα οπότε ούτε αυτό ξαναέφαγε. Δεν θέλει όμως καθόλου να φάει πατημένο με το πηρούνι. Του προκαλεί εμετό, θέλει μόνο σε κομματάκια. Κάθε παιδάκι έχει διαφορετικά γούστα...

 

Κορίτσια εμείς το αυγό το κόψαμε δυστυχώς. Δεν το θέλει καθόλου...καλά για την φρουτόκρεμα δεν το συζητάμε! την μυρίζει πρώτα...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την εμπειρία μου;

 

Πρώτο παιδί: Αλεσμένα μέχρι τα 2,5. Μετά με ψιλοτρομοκρατία άρχισε να τρώει.

Δεύτερο + τρίτο (δίδυμα) :Αλεσμένα μέχρι τις δεύτερες διακοπές(1,5). Δεκαπέντε μέρες δεν έτρωγαν τίποτα. Έπιναν γάλα πρωί - βράδυ και τους έδινα με το ζόρι και κανά γιαούρτι αγελάδος το απόγευμα. Πού και πού δοκίμαζαν και λίγο ροδάκινο, αν ήταν πολύ μαλακό. Όταν επιστρέψαμε άρχισαν ξαφνικά να καταβροχθίζουν τα πάντα (και σπανακόρυζο)!

Τέταρτο παιδί (1,5+): Έχει λυσσάξει να φάει κανονικό φαγητό. Επειδή όμως είχε διάφορες αλλεργίες, καθυστερώ λίγο εγώ, να τις ρυθμίσουμε πρώτα, και στις διακοπές - ξανά - να σταματήσω να αλέθω.

 

Συμπέρασμα: Κακώς αγχώθηκα για το φαγητό, κάποια στιγμή το ξεπερνούν.

 

Συμβουλή: Δίνουμε, όσο κι αν δοκιμάσουν, μετά από λίγες μέρες - αν δεν πετύχει η πρώτη φορά, εννοείται - ξαναδίνουμε, μετά πάλι, και πάλι. Χωρίς να τρελαινόμαστε ιδιαίτερα, γιατί το μυρίζονται και κείνα και το κάνουν περισσότερο θέμα.

 

Καλή τύχη!!!

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

.

Συμπέρασμα: Κακώς αγχώθηκα για το φαγητό, κάποια στιγμή το ξεπερνούν.

Συμβουλή: Δίνουμε, όσο κι αν δοκιμάσουν, μετά από λίγες μέρες - αν δεν πετύχει η πρώτη φορά, εννοείται - ξαναδίνουμε, μετά πάλι, και πάλι. Χωρίς να τρελαινόμαστε ιδιαίτερα, γιατί το μυρίζονται και κείνα και το κάνουν περισσότερο θέμα.

Καλή τύχη!!!

 

Mε αυτό που τόνισα συμφωνώ απόλυτα !

Για να είμαι ειλικρινής στην αρχή και εγώ δεν αγχωνόμουν και έλεγα δεν μπορεί κάποια στιγμή θα δοκιμάζει...

Έχουν περάσει αρκετά χρόνια αλλά είμαι δύσκολα:D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mε αυτό που τόνισα συμφωνώ απόλυτα !

Για να είμαι ειλικρινής στην αρχή και εγώ δεν αγχωνόμουν και έλεγα δεν μπορεί κάποια στιγμή θα δοκιμάζει...

Έχουν περάσει αρκετά χρόνια αλλά είμαι δύσκολα:D

 

Σε καταλαβαίνω και συμπάσχω...Στο 4χρονο, κομματάκι δύσκολο να'σαι χαλαρός,ούτε κι εγώ θα ήμουνα;)... Τουλάχιστον να προσπαθούσες να το παίζεις άνετη όσο γίνεται...:wink:

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...