Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δε δοκιμάζει με τίποτα νέα φαγητά...


Recommended Posts

Και μενα εκει γυρω πινει, της βαζω πρωι βράδυ οσο ειναι το μπουκάλι της, 330μλ και σχεδον παντα αφηνει τα 60μλ αν ομως εχει μεινει νηστικη το απογευμα το θεριζει το γαλα!

Εγω σορυ τωρα για το οφ τοπικ...

Πως θα την μαθω να πινει το γαλα ζεστο απο ποτηρι...ή ειναι νωρις ακομα?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • babystar

    babystar 56 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 20 δημοσιεύσεις

  • G.STONE

    G.STONE 18 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 17 δημοσιεύσεις

Νομίζω ότι ο δικός σου φάση περνάει και θα επανέλθει πολύ γρήγορα!Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου δίνει...

 

Εμένα με στενοχωρεί που ενώ τρώει τα βρεφικά, δεν τρώει νέα φαγητά και φοβάμαι μήπως δε μάθει να τρώει από όλα...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Και μενα εκει γυρω πινει, της βαζω πρωι βράδυ οσο ειναι το μπουκάλι της, 330μλ και σχεδον παντα αφηνει τα 60μλ αν ομως εχει μεινει νηστικη το απογευμα το θεριζει το γαλα!

Εγω σορυ τωρα για το οφ τοπικ...

Πως θα την μαθω να πινει το γαλα ζεστο απο ποτηρι...ή ειναι νωρις ακομα?

μια χαρά είναι η ηλικία της, ποτήρι και καλαμάκι ξεχωριστά στην αρχή ή μπορείς να δοκιμάσεις αυτά που είναι μαζί με σιλικονούχο καλαμάκι (στην αρχή πρέπει να της δείξεις πως να το κάνει και ίσως δεν θα πίνει την ίδια ποσότητα άλλα όταν μάθει το κόλπο νομίζω ότι είναι εξίσου γρήγορο με το μπουκάλι.

Ίσως θα ήταν καλό να ξεκινήσεις να της δίνεις άσχετα πράγματα σε άσχετες ώρες πρώτα π.χ νερό ή χυμό και μετά να δοκιμάσεις το γάλα πρωί βράδυ το μυστικό είναι η υπομονή και η επιμονή χωρίς να πιέζεις.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα την μαθω να πινει το γαλα ζεστο απο ποτηρι...ή ειναι νωρις ακομα?

Γιατί να βιαστείς?Τι πειράζει που πίνει από μπουκάλι???

 

Πάντως γάλα δε τη δίνω μεσημέρι-άλλωστε τρώει, τη σούπα της-δε θα την αφήσω νηστική για να της δώσω γάλα, ας φάει το δικό της..!Μόνο πρωί-βράδυ, από 300ml.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ενώ πίνει νερό και ό,τι άλλο με καλαμάκι-που δε στάζει, από σιλικόνη σε παγουρίνο-το γάλα το πίνει από μπουκάλι και δε νοιάζει να το κόψει...Την παίρνω αγκαλίτσα και το απολαμβάνουμε και οι δυο...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι ο δικός σου φάση περνάει και θα επανέλθει πολύ γρήγορα!Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου δίνει...

 

Εμένα με στενοχωρεί που ενώ τρώει τα βρεφικά, δεν τρώει νέα φαγητά και φοβάμαι μήπως δε μάθει να τρώει από όλα...

 

και εδώ το μυστικό είναι η υπομονή και η επιμονή χωρίς να πιέζεις απλά προσφέρεις συχνά και αφήνεις να επιλέξει αν θέλει ή όχι κάποια στιγμή θα συνηθίσει την γεύση, η κόρη μου έκανε 3 εβδομάδες για να συνηθίσει να πίνει γάλα αγελάδας στην αρχή το έφτυνε :D:D το ίδιο έκανε και με διάφορες τροφές σιγά σιγά άρχισε να τις τρώει (πολλές φορές δεν τις προσέφερα καν, απλά άφηνα το φαγητό που ήθελα να φάει σε σημείο που να το βλέπει ή την έβαζα μαζί μας στο τραπέζι που τρώγαμε) ;)

 

Σκέψου αυτό, πώς νιώθεις όταν δοκιμάζεις μία νέα τροφή εντελώς άγνωστη και οικεία στις γεύσεις σου??

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι η ηλικία της, ποτήρι και καλαμάκι ξεχωριστά στην αρχή ή μπορείς να δοκιμάσεις αυτά που είναι μαζί με σιλικονούχο καλαμάκι (στην αρχή πρέπει να της δείξεις πως να το κάνει και ίσως δεν θα πίνει την ίδια ποσότητα άλλα όταν μάθει το κόλπο νομίζω ότι είναι εξίσου γρήγορο με το μπουκάλι.

Ίσως θα ήταν καλό να ξεκινήσεις να της δίνεις άσχετα πράγματα σε άσχετες ώρες πρώτα π.χ νερό ή χυμό και μετά να δοκιμάσεις το γάλα πρωί βράδυ το μυστικό είναι η υπομονή και η επιμονή χωρίς να πιέζεις.

 

Α ωραια χαιρομαι!! Γιατι ειναι τεμπελα...ενω μπορει να το πιασει μονη της και να φαει ....το πιανει και μετα μου το δινει να της το δωσω...!

Και εγω αυτο σκεφτομουνα πρωτα το ποτηρακι με το καλαμακι το σιλικονουχο και μετα το άλλο. Και οντως εχεις δικιο υπομονη θελει και επιμονη...χωρις πιεση και κλάματα!

 

Link to comment
Share on other sites

Πως θα την μαθω να πινει το γαλα ζεστο απο ποτηρι...ή ειναι νωρις ακομα?

 

Nα ρωτήσω κάτι ? το πρόβλημα είναι που το πίνει ή κρύο ή που δεν το πίνει με το καλαμάκια ?:lol:

 

Αν είναι για το κρύο θα σου πω ότι και ο δικός μου παγωμένο απο το ψυγείο ανέκαθεν το έπινε...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βιαστείς?Τι πειράζει που πίνει από μπουκάλι???

 

Πάντως γάλα δε τη δίνω μεσημέρι-άλλωστε τρώει, τη σούπα της-δε θα την αφήσω νηστική για να της δώσω γάλα, ας φάει το δικό της..!Μόνο πρωί-βράδυ, από 300ml.

 

Δεν ειναι θέμα βιασυνης...απλα πιστευω κατα τη γνώμη μου παντα εφοσον τρωει μονη της , εξυπηρετηται μονη της, εχει 18 δοντια πια κοντευει τα δυο

Νομιζω ειναι μια χαρα να κοψουμε το μπιμπερο και να περάσουμε στο ποτηρακι!

Δεν θελω να τραβιεμαι μετα στα 3-4 να πινει ακομα μπιμπερο!

 

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι ? το πρόβλημα είναι που το πίνει ή κρύο ή που δεν το πίνει με το καλαμάκια ?:lol:

 

Αν είναι για το κρύο θα σου πω ότι και ο δικός μου παγωμένο απο το ψυγείο ανέκαθεν το έπινε...

 

Οχι καλε δεν υπαρχει θεμα...

Το βραδυνο γαλα το θελει ζεστο, το βαζω θερμαντηρα δεν ζοριζομαι

Καμια φορα αν τρωει τοστακι το απογευμα μου ζηταει μονη της γαλα κρυο παρακαλω (ετσι τρωω εγω το τοστ μου με ενα ποτηρι κρυο γαλα και με μιμειται!) απλα νομιζω οτι ειναι σε ηλικια εφοσον πινει μονη της απο ποτηρι νερο στο τραπεζι οταν τρωμε οτι σιγα σιγα να κοψουμε το μπιμπερο...

Νομιζω και η νταντα η αγγλιδα το ειχε πει σε ενα επεισοδιο

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέψου αυτό, πώς νιώθεις όταν δοκιμάζεις μία νέα τροφή εντελώς άγνωστη και οικεία στις γεύσεις σου??

Το ΟΜΟΛΟΓΩ. Δε μου αρέσει καθόλου να δοκιμάζω νέες τροφές. Δεν έτρωγα μέχρι πριν μήνες μουστάρδα γιατί δε μου άρεσε η μυρωδιά. "Αναγκάστηκα" να δοκιμάσω μια μέρα και ξετρελλάθηκα!Λες και η μικρή μου αν είναι της ...ίδιας σχολής???

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Το ΟΜΟΛΟΓΩ. Δε μου αρέσει καθόλου να δοκιμάζω νέες τροφές. Δεν έτρωγα μέχρι πριν μήνες μουστάρδα γιατί δε μου άρεσε η μυρωδιά. "Αναγκάστηκα" να δοκιμάσω μια μέρα και ξετρελλάθηκα!Λες και η μικρή μου αν είναι της ...ίδιας σχολής???

 

Πολυ πιθανο...! Καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος!

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια περνάω και εγώ! και να φανταστείς ότι ο δικός μου όπως βλέπεις και στο τικεράκι είναι 2 ετών!! είχα ανοίξει και ανάλογο θέμα για βοήθεια...

 

Εμένα πλέον είναι στη φάση που και τα λιωμένα απο ότι κατάλαβα άρχισε να τα βαριέται. Μόνο κοφτό μακαρονάκι τρώει άλλοιωτο και την Κυριακή έφαγε και λίγα λαζάνια!:shock: και τα περισσότερα φαγητά δεν τα δοκιμάζει καν!

 

Αυτό που κάνω είναι να του δίνω 1-2 κουταλιές από το δικό μας και μετά από κανα μισάωρο ή μια ώρα περίπου του δίνω το δικό του κλασσικό πατάτα-καρότο-κρέας -ζυμαρικά εναλλαξ με χυλοπίτες ή φακές ή τραχανά. Γιατί ούτε αυτόν τον τρώει μαγειρευτό!

 

Το πήρα απόφαση ότι θα αργήσει πολύ ο δικός μου...

και να φανταστείς ότι είναι πολύ αδύνατος και δεν είμαστε για πειράματα. 11.200 kg μόνο!

 

Στο σταθμό εχτές έφαγε μακαρόνια με κιμά!:shock: εγώ όταν του έφτιαξα πήγε να κάνει εμετό. Το ίδιο και με τις φακές, μόλις τις είδε έφυγε. Στο σταθμό τρώει και γιουβαρλάκια και μακαρόνια με κιμά και 1 φορά έφαγε φακές σκέτες αλεσμένες. Τι να πω...κάθε φορά κλαίω όταν πλησιάζει η ώρα του γεύματος από τα νεύρα μου.

 

Υπομονή...όπως λέει και η παιδίατρός μου δεν υπάρχει άνθρωπος που να μεγάλωσε και να εξακολουθεί να τρώει αλεσμένα.:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θέμα βιασυνης...απλα πιστευω κατα τη γνώμη μου παντα εφοσον τρωει μονη της , εξυπηρετηται μονη της, εχει 18 δοντια πια κοντευει τα δυο

Νομιζω ειναι μια χαρα να κοψουμε το μπιμπερο και να περάσουμε στο ποτηρακι!

Δεν θελω να τραβιεμαι μετα στα 3-4 να πινει ακομα μπιμπερο!

 

Αν και έχω μπερδευτεί λίγο με τα δυο θέματα!

Το έχω ξαναπεί, ο άντρας μου έπινε μέχρι τα 12-13 γάλα από μπιμπερό!!Κάθε μαμά βέβαια έχει τις απόψεις της και αν η δική σου το δεχτεί, όλα καλά!Απλά εγώ σου λέω μη βιαστείς και πεις "ΠΡΕΠΕΙ" να της δίνω γάλα σε ποτήρι..

 

18 δόντια??Τόσα θα έχει η δική μου στα...5 της!!!Τώρα (16 μηνών) έχει 4,5!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Στο σταθμό εχτές έφαγε μακαρόνια με κιμά!:shock: εγώ όταν του έφτιαξα πήγε να κάνει εμετό. Το ίδιο και με τις φακές, μόλις τις είδε έφυγε. Στο σταθμό τρώει και γιουβαρλάκια και μακαρόνια με κιμά και 1 φορά έφαγε φακές σκέτες αλεσμένες. Τι να πω...κάθε φορά κλαίω όταν πλησιάζει η ώρα του γεύματος από τα νεύρα μου.

 

Υπομονή...όπως λέει και η παιδίατρός μου δεν υπάρχει άνθρωπος που να μεγάλωσε και να εξακολουθεί να τρώει αλεσμένα.:D

 

Ε μα ναι...στον παιδικο σταθμο λειτουργει το ενστικτο της ενταξης στην ομάδα των παιδιων, και η μιμηση!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και έχω μπερδευτεί λίγο με τα δυο θέματα!

Το έχω ξαναπεί, ο άντρας μου έπινε μέχρι τα 12-13 γάλα από μπιμπερό!!Κάθε μαμά βέβαια έχει τις απόψεις της και αν η δική σου το δεχτεί, όλα καλά!Απλά εγώ σου λέω μη βιαστείς και πεις "ΠΡΕΠΕΙ" να της δίνω γάλα σε ποτήρι..

 

18 δόντια??Τόσα θα έχει η δική μου στα...5 της!!!Τώρα (16 μηνών) έχει 4,5!

 

Ακριβως αυτο δεν θελω να περάσω....να πινει μεχρι πολυ μεγάλη απο μπιμπερο!

Το θεωρω υπερβολη....εγω τουλάχιστον δεν ειναι πρεπει ειναι απλα οτι το θεωρω υπερβολη! Και για αυτο την φοβάμαι γιατι ειναι τεμπελα μεγαλου ειδους!

 

Ναι εχουμε 18 δοντια γιατι το πρωτο μας δοντι το βγαλαμε 3 ή 4 μηνων και απο τοτε δεν σταματήσαμε...Ε εγω το εβγαλα δυο μηνων το πρωτο μου δοντι!!!

Πηρε απο την μαμα της!

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο δεν θελω να περάσω....να πινει μεχρι πολυ μεγάλη απο μπιμπερο!

Το θεωρω υπερβολη....εγω τουλάχιστον δεν ειναι πρεπει ειναι απλα οτι το θεωρω υπερβολη!

 

Όντως, του άντρα μου ήταν υπερβολή, αλλά από τη μέρα που έκοψε το μπιμπερό, έκοψε και το γάλα και από τότε δεν ξαναήπιε...Το έχω αναφέρει και σε άλλο θέμα, μην επαναλαμβάνομαι...Πάντως σίγουρα θα πιει από το ποτηράκι, αφού πίνει και νερό από εκεί...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Ε μα ναι...στον παιδικο σταθμο λειτουργει το ενστικτο της ενταξης στην ομάδα των παιδιων, και η μιμηση!!!

 

Βέβαια! εγώ τι έχω να τραβήξω το Πάσχα που κλείνει ο σταθμός...ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω kalamaraki μου.

Link to comment
Share on other sites

πάντως babystar, όσον αφορά την φακή όταν την φτιάχνω βάζω πάντα μέσα 2 μικρές πατάτες τις οποίες λιώνω με το μούλτι λίγο πριν το σβήσω έτσι ώστε να χυλώσει λίγο το φαΐ . Θα μπορούσες να βάλεις λίγες παραπάνω να βράσουν μαζί με το φαγητό και μετά να τις λιώσεις με το ζουμί, την επόμενη φορά να βάλεις κανα 2-3 κουταλιές φακές μέσα στον πολτό έτσι ώστε σιγά σιγά να συνηθίζει την γεύση :D

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν δεν έχει αλλάξει τίποτα...

 

Της δίνω δικό μας φαγητό και γυρνάει το κεφάλι προτού καν το ακουμπήσω έστω και στα χείλη της...Προσπαθώ ακόμα κανά δυο φορές και κάνει το ίδιο. Δεν την πιέζω.

 

Μετά της δίνω δικό της φαγητό και ανοίγει αμέσως το στόμα της!!!Το μυρίζει?Δεν μπορώ να καταλάβω...Σίγουρα δηλ. το μυρίζει, αλλά τόσο πια?Προτού καν αγγίξει το "ξένο" φαγητό στο στόμα της??Μάλιστα προσπάθησα να της δώσω και τούρτα...Το ίδιο...Ούτε τούρτα να δοκιμάσει..Οπότε ας το δω θετικά, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω.

 

Έτσι αποφάσισα να ακολουθήσω την οδό "βάζω οτιδήποτε καινούργιο ΜΕΣΑ στη σούπα της", μήπως και συνηθίσει έτσι τις νέες γεύσεις..Καμιά ιδέα τι να βάλω...?Προς το παρόν έχω προσθέσει αρακά. Λέω και για φασολάκια. Κάτι άλλο?

 

Πάντως αφού τρώει, δεν αγχώνομαι τόσο πολύ, απλά στενοχωριέμαι...Φυσικά πρωί και απόγευμα, τρώει ένα σωρό πράγματα.Μόνο με το μεσημεριανό της είναι έτσι...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγωιστικό?Ίσως!Αλλά αισθάνομαι καλύτερα που νιώθω ότι και άλλοι έχουν το ίδιο "θέμα"...

 

Μαμαλευτεράκι, και η γιατρός εμένα μου λέει να μην αγχώνομαι, θα φάει σιγά σιγά και θα δημιουργήσει τις δικές της γευστικές προτιμήσεις...Προς το παρόν να της δίνω το φαγητό της...Οπότε κι εγώ αυτό κάνω!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, βοήθεια....

 

Θέλω ιδέες τι μπορώ να δίνω στη μικρή μου να τρώει στα χέρια της...Περνάει μια φάση τώρα και θέλει ό,τι τρώει να το πιάνει. Πχ. ψωμί, τσουρέκι, κέικ αλμυρό/γλυκό, κουλούρι...Τι άλλο όμως??Δε θέλω να της δίνω όλο τέτοια...

 

Εντωμεταξύ, θέλει να πιάνει και το κουτάλι/πιρούνι και γίνετε χαμός, αλλά αυτό ΟΚ, το αντιμετωπίζω...Α, και να με ταίζει....Άλλος χαμός!!!Πείτε καμία ιδέα για φαγητό, πλιιιιιιιιζ!

 

(Υπόψη έχει μόνο 4 δόντια ολόκληρα και 3 κατεβαίνουν τώρα...)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Ρυζογκοφρετες (χωρις αλατι ) εχεις δοκιμασει? Υπαρχουν πολλες μαρκες, η αγαπημενη μας ειναι μια ιταλικη μπλε συσκευασια, τωρα δεν θυμαμαι ονομα γιατι μας τελειωσε, την παιρνουμε απο βιολογικαδικο.......ειναι τρυφερη και νοστιμοτατη, τρελλαινομαι κι εγω κι ο γιος. Αλλες που εχω δοκιμασει (κι απο καλαμποκι) δεν μου αρεσαν, μερικες ειναι πολυ σκληρες κι ανοστες.....

 

Επισης φρουτακια και λαχανικα? Εμεις τρωμε ραπανακι, λαχανο, πιπεριες, αγγουρακι και καροτακι (πολυ λεπτες φετες)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ρυζογκοφρετες (χωρις αλατι ) εχεις δοκιμασει?

Όχι, δε δοκίμασα και μου άρεσε η ιδέα, θα πάω αύριο κιόλας να πάρω!Ευχαριστώ!

 

Για τα λαχανικά και τα φρουτάκια:κάποια τα δοκίμασα και δεν έδειξε κανένα ενδιαφέρον, πχ αγγουράκι, κάποια δε δοκίμασα γιατί τα φοβάμαι πχ καρότο και ραπανάκι και κάποια δοκίμασα και τρώει πολύ πολύ λίγο, πχ μπανάνα.

 

Με καταβάλλει τόοοοοοοσο πολύ ψυχολογικά όλο αυτό με το φαγητό και όλο το σκέφτομαι, όλο ψάχνω τι μπορώ να της δίνω....

 

Ευχαριστώ πάντως vera!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...