Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ- ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ 50% ΕΙΣΦΟΡΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 233
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν ο νόμος είχε ψηφιστεί νωρίτερα, θα έπαιρνες επιστροφικά από τον

Δεκέμβρη του 2007 που επέστρεψες στη δουλειά. Τώρα όμως θα πάρεις επιστροφικά από 03.04.2008 και έως τον Ιούλιο ή τον Αύγουστο του 2008 (ένα χρόνο από την λήξη της επιδότησης λοχείας).

Link to comment
Share on other sites

Αν ο νόμος είχε ψηφιστεί νωρίτερα, θα έπαιρνες επιστροφικά από τον

Δεκέμβρη του 2007 που επέστρεψες στη δουλειά. Τώρα όμως θα πάρεις επιστροφικά από 03.04.2008 και έως τον Ιούλιο ή τον Αύγουστο του 2008 (ένα χρόνο από την λήξη της επιδότησης λοχείας).

 

να κάνω αιτηση στο Ικα της περιοχης μου λες?? πάω να δω τι χαρτια χρειαζομαι

 

12/6/07 γεννησα αδεια λοχειας εληξε 09/07 σιγουρα δικαιουμε ε ? πάει αναλογα με το μεικτο του καθενος ??? πόσο ειναι περιπου ???

 

σε επριξα ε? αλλα εχω να ασχοληθω αρκετο καιρο με αυτα και εχω χασει επεισοδια .

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

ετσι όπως τα υπολογιζω ειναι 150 ευρω γιατι να τα χάσω ??? πάω να δω τι αλλα χαρτια χρειαζομαι μακαριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι σε ποιο τμημα του Ικα καταθετω την αιτηση ???

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω και εγώ μία ερώτηση? Γέννησα 19-03-2009 και μετά την άδεια λοχείας πήρα τους 3.5 μήνες μειωμένο ωράριο και καπάκι 1 μήνα την καλοκαιρινή άδεια και μετά πήρα το εξάμηνο Οαεδ. Θεωρητικά 4.5 μήνες φαινόταν ότι δούλευα, μου κολλούσαν κανονικά ένσυμα. Τώρα πρέπει να επιστρέψω 14-04. Δικαιούμαι και εγώ χρήματα από αυτούς τους 4.5 μήνες που φαίνεται ότι δούλευα?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα κάνω και εγώ μία ερώτηση? Γέννησα 19-03-2009 και μετά την άδεια λοχείας πήρα τους 3.5 μήνες μειωμένο ωράριο και καπάκι 1 μήνα την καλοκαιρινή άδεια και μετά πήρα το εξάμηνο Οαεδ. Θεωρητικά 4.5 μήνες φαινόταν ότι δούλευα, μου κολλούσαν κανονικά ένσυμα. Τώρα πρέπει να επιστρέψω 14-04. Δικαιούμαι και εγώ χρήματα από αυτούς τους 4.5 μήνες που φαίνεται ότι δούλευα?Ευχαριστώ.

Τα δικαιουσαι.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ!!

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΟΣΟ!!

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ!!!

 

Mporis na mas pis perisotera? Pires 2 mines loxias kai girises doulia amesos? posa lefta pires apo to IKA?

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ , ΜΕ ΜΙΚΤΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1000? ΠΗΡΑ 400?.

ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΙΚΤΟΣ ΕΠΙ ΤΟ 3,34% ΕΠΙ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΨΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Επείδη μπερδεύτηκα λίγο μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε και εμένα τι δικαιούμαι? Εγώ γέννησα 11/04/2009 και μετά την άδεια λοχείας πήρα την καλοκαιρινή άδεια, μετά τους 3,5 μήνες από το μειωμένο και μετά έκανα χρήση του εξαμήνου όπου λήγει στις 22/04/2010.Με ενημέρωσαν όμως από την δουλειά ότι θα μου πληρώσουν ως στις 30/04/2010 και έπειτα θα με απολύσουν (περίεργο εεεε?). Τι γίνεται σε αυτη την περίπτωση? Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

πότε γεννησες ? αξιζει να κανω και αιτηση ή δεν με πιανει εμενα ??? εγω γεννησα 12/6/2007 δεν υπηρχε εξαμμηνο τοτε και πήρα 1 μηνα την κανονικη μου αδεια και 2 μηνες ανευ αποδοχων[/QUOT

λοιπον δικαιουσαι για τους μήνες απο 3/04/2008 Εως 15/08/2008 έφοσον τους παραπάνω διάστημα που ανεφερα δεν δεν πηρες αδεια ανευ αποδοχων και εχεις κανονικα κολλημενα ενσημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Επείδη μπερδεύτηκα λίγο μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε και εμένα τι δικαιούμαι? Εγώ γέννησα 11/04/2009 και μετά την άδεια λοχείας πήρα την καλοκαιρινή άδεια, μετά τους 3,5 μήνες από το μειωμένο και μετά έκανα χρήση του εξαμήνου όπου λήγει στις 22/04/2010.Με ενημέρωσαν όμως από την δουλειά ότι θα μου πληρώσουν ως στις 30/04/2010 και έπειτα θα με απολύσουν (περίεργο εεεε?). Τι γίνεται σε αυτη την περίπτωση? Ευχαριστω πολυ!

δικαιουσαι για το διάστημα που έληξε η αδεια λοχειας και εως την μερα που πηρες το εξαμηνο

Link to comment
Share on other sites

να κάνω αιτηση στο Ικα της περιοχης μου λες?? πάω να δω τι χαρτια χρειαζομαι

 

12/6/07 γεννησα αδεια λοχειας εληξε 09/07 σιγουρα δικαιουμε ε ? πάει αναλογα με το μεικτο του καθενος ??? πόσο ειναι περιπου ???

 

σε επριξα ε? αλλα εχω να ασχοληθω αρκετο καιρο με αυτα και εχω χασει επεισοδια .

 

 

Ξεκίνα για το Ικα!!!! χιχιχιχι!!

Λοιπόν τα δικαιούσε κανονικά για το διάστημα από 03.04.2008 έως 09.07.2008. Για 3 μήνες μόνο....:-(:sad:Το ποσό είναι περίπου το 3,34% του μικτού σου μισθού (με μία μικρή επιφύλαξη...).

Τα δικαιολογητικά τα καταθέτεις στο ΙΚΑ του εργοδότη σου. Θα πρέπει να πάρεις και κάποιο χαρτί από τον εργοδότη που να αναφέρει την ημερομηνία που γύρισες.

Αντε, καλοξόδευτα.......!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα για το Ικα!!!! χιχιχιχι!!

Λοιπόν τα δικαιούσε κανονικά για το διάστημα από 03.04.2008 έως 09.07.2008. Για 3 μήνες μόνο....:-(:sad:Το ποσό είναι περίπου το 3,34% του μικτού σου μισθού (με μία μικρή επιφύλαξη...).

Τα δικαιολογητικά τα καταθέτεις στο ΙΚΑ του εργοδότη σου. Θα πρέπει να πάρεις και κάποιο χαρτί από τον εργοδότη που να αναφέρει την ημερομηνία που γύρισες.

Αντε, καλοξόδευτα.......!!!!!!

 

 

λοιπόν επειδη απο το πολύ το ντεκαπάζ εχει ξεβάψει η φαια ουσια ,

 

χρειαζομαι την αιτηση που εχει πιο πάνω ..

 

μια απλή βεβαιωση του εργοδότη που αναφέρει οτι επέστρεψα τον 12/ του 2007

 

τι αλλο ???

 

εγω θα τα καταθεσω στο Ικα χαλκιδας σιγα μην τρέχω ΑΘΗΝΑ ...

 

ΓΙΑ πειτε χρειαζομαι κατι αλλο ? και στο Ικα που την καταθετω σε πιο τμήμα ???

 

Και αν πάρω 150 ευρω σας κερναω καφε στην χαλκιδα δεν κανω πλακα !!!

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΙΤΣΑ Θα σου στειλω πμ το μεσημερι γιατι ετοιμαζομαι να παω το μπεμπη μου βόλτα.

 

 

τυχερη εμεις απο προχτες ειμαστε με αντιβιωση :( φαντασου να την αρχισω και σταθμο

 

καλα να περάσετεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ , ΜΕ ΜΙΚΤΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1000? ΠΗΡΑ 400?.

ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΙΚΤΟΣ ΕΠΙ ΤΟ 3,34% ΕΠΙ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΨΕΣ.

 

και σε πήρανε τηλεφωνο ??? 'η απλα περασες εσυ απο κει ???

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

τυχερη εμεις απο προχτες ειμαστε με αντιβιωση :( φαντασου να την αρχισω και σταθμο

 

καλα να περάσετεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

 

Φιλίτσα περαστικούλια.

σου εστειλα πμ

Link to comment
Share on other sites

Φιλίτσα περαστικούλια.

σου εστειλα πμ

 

σε ευχαριστω το πήρα και θα την καταθεσω την δευτεραααααααααααααααα

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για βοηθήστε και εμένα!

Γέννησα 10/8/2010, πήρα τους 2 μήνες λοχείας, και τώρα έχω το εξάμηνο του οαεδ.Μετά μου μένει η άδειά μου για αυτό το χρόνο και μετά θα απολυθώ...δικαιούμε τίποτα???

ευχαριστώ πολύ

PIfqp2.png?4KTAm0Yw
Link to comment
Share on other sites

και σε πήρανε τηλεφωνο ??? 'η απλα περασες εσυ απο κει ???

 

περασα τυχαια απο εκει, και ρωτησα αν ειναι ετοιμα.Μου έιπαν οτι ήταν έτοιμα και θα με ειδοποιούσαν με τα ελτα να παω απο εκεί.

Επειδη μάλλον δεν ειχα παει πολλες κοπελες να κάνουν αίτηση θα εφτιαξαν γρήγορα τα χαρτία μου΄και γι αυτό πήρα τα χρήματα γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια τα έχω καταθέση από 19/02 αλλά σήμερα πήρα τηλέφωνο και δεν έχουν κάνει τίποτα ακόμα .. μου φαινεται θα περάσω απο κει κατα τις 19/04 να έχουν περάσει και 2 μηνες για να δώ τι έγινε - ΙΚΑ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε και εμενα την ασχετη.

Εγώ γέννησα 5/2/10, πήρα 31 μέρες αδεια κυοφοριας, τις 63 της λοχειας και 25 απο μεταφορα κυοφοριας, δηλαδή η αδεια μου τελειωνει 4 Μαίου. Πρέπει τότε λογικα να πάρω την άδεια του καλοκαιριου, 1 μηνας, μετά τους 3,5 μηνες του μειωμένου και μετά το εξάμηνο; δηλαδη 5/5-4/6 εχω αδεια, 5/6-20/9 εχω τους 3,5 μηνες και μετά μπαίνω σε 6 μηνο ΟΑΕΔ, δηλαδη 20/9-20/3/11; Εχω υπολογισει σωστα; Και απο το Ικα επιπλεον θα πληρωθω απο 5/5-20/9 τις μειωμένες εισφορες; Γιατι το αφεντικουλη μου κανει το κοροιδο..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν ξέρω αν το έχει διαβάσει κάμια απο εσάς το παρακάτω link που θα στείλω αλλά μου φαίνεται ότι μάλλον και απο εκεί κάτι παίρνουμε.

Πάντως αν καμιά απο εσάς ξέρει αναλυτικά ας ενημερώσει και εμάς.

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos_search.cfm

 

μπαίνεται στο δεύτερο εγκυκλιο με αριθμό 15/2010

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...