Recommended Posts

Γεια σας κοριτσακια !

Διαφωτιστε με οσες εχετε κανει εξωσωματικη για τον αριθμο των εμβρυων που σας προτεινε ο γιατρος σας για μεταφορα .Ειναι να κανω εμρυομεταφορα αυριο η μεθαυριο και ειμαι αναμεσα στα δυο και στα τρια.Απο τη μια προτιμω τα δυο αλλα η επιθυμια μου για μωρακι με κανει να σκεφτομαι τα τρια για πιο σιγουρα αποτελεσματα.Η γνωμη σας θα με βοηθουσε πολυ.

Διαφημίσεις

Χουανάκι μου,

Εγώ είμαι στη φάση αναμονής του αποτελέσματος της εμβρυομεταφοράς που έκανα πριν 10 μέρες.

Θα σου πω τα πράγματα όπως ακριβώς έχουν. Ο νόμος σαφώς ορίζει "εάν η γυναίκα είναι μέχρι 40 ετών τοποθετούνται το πολύ 3 έμβρυα", "εάν η γυναίκα είναι από 40 ετών και άνω τοποθετούνται το πολύ 4 έμβρυα".

Βέβαια όλα θα εξαρτηθούν από τον αριθμό ωαρίων που θα γονιμοποιηθούν και την κατάστασή τους. Για να καταλάβεις από εμένα πήραν 6 ωάρια από τα οποία γονιμοποιήθηκαν τα 3 από τα οποία 3 το 1 ήταν μέτριας ποιότητας. Ο γιατρός ενώ πριν ξεκινήσουμε την προσπάθεια μου είχε πει ότι λόγω ηλικίας δικής μου και γενικότερης κατάστασής μου θα μου έβαζε 2, βλέποντας τα τελικά αποτελέσματα αποφάσισε να μου βάλει και τα 3 πιθανολογώντας ότι το μέτριο δεν θα επιβιώσει.. Οπότε εγώ αυτή τη στιγμή κυοφορώ από 1 έως 3 εμβρυάκια και ελπίζω αν όχι τα δύο τουλάχιστον το ένα από αυτά να αποφασίσει να μου κάνει παρέα για τους επόμενους 9 μήνες.

Τώρα αν νομίζετε εσύ κι ο γιατρός σου ότι τα εμβρυάκια σου μπορούν να καταψυχθούν εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις δύο και να έχεις και περίσσευμα σε περίπτωση (φτου - φτου) ανεπιτυχούς αποτελέσματος..

Ότι κι αν αποφασίσεις πάντως σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

χουανακι εμενα μου εβαλαν δυο την πεμπτη μερα και εχω και πεντε στην καταψυξη.ενω ειχα συζητησει με την γιατρο μου και μου ειχε προτεινει γαι 2,καια υτο ηθελα κι εγω στο κεντρο την ημερα της εμβρυομεταφορας μου εφεραν την φωτο απο ατ δυο και μου ειπαν οτι αυτα ηταν "ετοιμα"και θα τα βαζαμε.δεν ξερω αν ειχαν τρια τι θα μου λεγανε αλλα θα το συζητουσα μαζι τους.εγω αυτη την στιγμη ειμαισ την 9 εβδομαδα με το ενα μωρακι μου που επιασε.αυτο θα το συζητησεις με τον εξωσωματικο σου που ξερει και το ολο ιστορικο σου και θα αποφασισετε μαζι.σου ευχομαι καλη επιτυχια.

Nrulp3.png?mUxDOJnd

Koritsia geia sas!

Diavazo,diavazo kai stenaxorieme poly...

Iksera kai ego oti mexri ta 40 (ego eimai 30) to poly 3 epitrepontai.

Emena mou pirane 8 avga,4 gonimopoiithikane kai mou vallane kai ta 4....

eipane oti eitane kalis piotitas ta 3 kai ena SUPER.....den petixa omos...

lathos protokolo,lathos farmaka,lathos arithmos.... ola lathos

Lene oti 2 einai arketa kai pio sigoura, kai ego etsi nomizo.Se emena h mhtra mou

sen mou ta kratise ta emvryakia mou...itane kai 4.....

Ο μεγάλος αριθμός ωαρίων δεν εγγυάται κατά ανάγκη την επιτυχία. Ίσως κάποιες φορές, λένε νέες έρευνες, να προκαλεί και το αντίθετο. Δηλαδή ένα καλό έμβρυο να επηρεάζεται από ένα κακό. Το βασικό θέμα άρα είναι η ποιότητα των ωαρίων και όχι η ποσότητα. Αν είναι καλή η ποιότητα τότε δυο αρκούν. Αλλιώς ότι λέει ο νόμος.

Renatoula στη δική σου περίπτωση νομίζω πως πρέπει επειγόντως να αλλάξεις γιατρό. Για να μην πω κάτι πιο βαρύ γι' αυτόν....

[URL="http://www.thebabycountdown.com"]
    [SIZE=3][FONT=Times New Roman][IMG]http://img.thebabycountdown.com/ticker/43cv1klz.png[/IMG][/FONT][/SIZE]
    [/URL]

Geia sou Dawn,kalispera!

exo kanei idn...na sou po kai akrivos : kai tous 2 tous giatros tous allaksa!!!!

(eimai apo Kerkyra kai ekana eksosomatiki sthn Athina-2 giatroi, kai i dyo asta na pane opos vgike sthn fora)

Twra exo enan giatro pou ton empistevomai para poly,aftos mou anoikse ta matia...

Epeidi den exoume kapoio provlima ,oute ego oute o antras mou,mas eixane gia epeitixia me thn1n-gia afto mas kanane "ta lathi". 3000 mia fora den eitane arketa....ithelane pio polla....afou skepsou ego na eimai meta apo thn emvryometafora sto krevati (xaroumeni me ta sporakia mou epitelous sthn mhtra), kai aftos lei ston antra mou:to Marty twra!!!!

Twra sas piga allou,signomi.... alla iparxoune kai tetoius giatrous....

Ρενατούλα μου,

Στενοχωριέμαι απίστευτα που έπρεπε να συμβούν αυτά σε σένα... Δυστυχώς ναι, υπάρχουν και γιατροί που ασχολούνται με την εξωσωματική διότι έχει "ψωμί" και όχι διότι θέλουν να βοηθήσουν τους συνανθρώπους τους..

Ποιος ο λόγος να σου βάλει 4; Ας σου έβαζε τα δύο και ας κράταγε άλλα δύο για την πιθανή επόμενη φορά.. Γιατί να πρέπει να υποβληθείς πάλι σε αυτή τη διαδικασία;

Εγώ δεν είχα άλλη επιλογή.. Δεν υπήρχε περίσσευμα και το ένα από τα τρία ούτως ή άλλως ήταν μέτριο. Οπότε τα βάλαμε και τα 3 και έχουμε πιθανότητες 1/3.. κάτι είναι κι αυτό...

Κουράγιο κορίτσι μου.. Σίγουρα η τωρινή προσπάθειά σου θα φέρει αποτελέσματα...

Σε φιλώ!

Koritsia geia sas!

Diavazo,diavazo kai stenaxorieme poly...

Iksera kai ego oti mexri ta 40 (ego eimai 30) to poly 3 epitrepontai.

Emena mou pirane 8 avga,4 gonimopoiithikane kai mou vallane kai ta 4....

eipane oti eitane kalis piotitas ta 3 kai ena SUPER.....den petixa omos...

lathos protokolo,lathos farmaka,lathos arithmos.... ola lathos

Lene oti 2 einai arketa kai pio sigoura, kai ego etsi nomizo.Se emena h mhtra mou

sen mou ta kratise ta emvryakia mou...itane kai 4.....

ρενατουλα,αν καταλαβα καλα σου βαλανε 4 εμβρυα,η εξωσωματικη πετυχε και εχασες ή δεν πετυχε καθολου?δηλαδη 0 χοριακη ή εισαι εγκυος σε λιγοτερα απο 4.?:confused::confused:

Χουανάκι μου,

Εγώ είμαι στη φάση αναμονής του αποτελέσματος της εμβρυομεταφοράς που έκανα πριν 10 μέρες.

Θα σου πω τα πράγματα όπως ακριβώς έχουν. Ο νόμος σαφώς ορίζει "εάν η γυναίκα είναι μέχρι 40 ετών τοποθετούνται το πολύ 3 έμβρυα", "εάν η γυναίκα είναι από 40 ετών και άνω τοποθετούνται το πολύ 4 έμβρυα".

Βέβαια όλα θα εξαρτηθούν από τον αριθμό ωαρίων που θα γονιμοποιηθούν και την κατάστασή τους. Για να καταλάβεις από εμένα πήραν 6 ωάρια από τα οποία γονιμοποιήθηκαν τα 3 από τα οποία 3 το 1 ήταν μέτριας ποιότητας. Ο γιατρός ενώ πριν ξεκινήσουμε την προσπάθεια μου είχε πει ότι λόγω ηλικίας δικής μου και γενικότερης κατάστασής μου θα μου έβαζε 2, βλέποντας τα τελικά αποτελέσματα αποφάσισε να μου βάλει και τα 3 πιθανολογώντας ότι το μέτριο δεν θα επιβιώσει.. Οπότε εγώ αυτή τη στιγμή κυοφορώ από 1 έως 3 εμβρυάκια και ελπίζω αν όχι τα δύο τουλάχιστον το ένα από αυτά να αποφασίσει να μου κάνει παρέα για τους επόμενους 9 μήνες.

Τώρα αν νομίζετε εσύ κι ο γιατρός σου ότι τα εμβρυάκια σου μπορούν να καταψυχθούν εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις δύο και να έχεις και περίσσευμα σε περίπτωση (φτου - φτου) ανεπιτυχούς αποτελέσματος..

Ότι κι αν αποφασίσεις πάντως σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

τι εγινε τελικα,εισαι εγκυουλα?:P:p

να σας πω και εγω αυτα που ξερω.εγω οταν εκανα εξωσωματικη γεννησα 10 ωαρια,γονιμοποιηθηκαν τα 9 ωαρια,απο τα 9 τα 6 ηταν καλης ποιοτητας,το 1 κακης ποιοτητας (αποσυρθηκε),και τα 2 super ποιοτητας (μεγαλωναν μια μερα παραπανω),με τοποθετησαν αυτα τα 2 δεν υπηρχε λογος να βαλουμε και τριτο.επιασα το ενα και στην 7 εβδομαδα παλλινδρομησε.τωρα μετα το πασχα ετοιμαζομαι για εμβρυομεταφορα.εκει λοιπον δεν μπορει η ασθενης να κανονισει των αριθμο εμβρυων,τα εμβρυα ειναι σε σωληνακια ανα 2 ή ανα 3.θα βγαλουνε το 1ο σωληνακι με τα 2 αν ξεπαγωσουν σωστα θα τοποθετηθουν,εαν γινει κατι σε ενα απο τα δυο εμβρυα θα βγαλουνε και αλλο σωληνακι με αλλα 2,οποτε γινονται 3.τα δικα μου ειναι ανα 2 γιατι ηταν καλα.εαν προτεινεις τον γιατρο ποσα θελεις,γνωμη μου ειναι οτι ειναι δικια σου και η ευθυνη για τα αποτελεσματα.τωρα στην ρενατουλα γιατι βαλανε 4,δεν ξερω.

περιμενω νεα για εγκυμοσυνες,και ειδικα για τις εμβρυομεταφορες κατεψυγμενων εμβρυων.εχω πολυ αγωνια και θελω να παιρνω δυναμη οτι θα πετυχω και εγω αυτην την δοκιμασια.φιλακια!!!

Διαφημίσεις

απο οτι ξερω υπαρχει νομοθεσια για τον αριθμο των γονιμοποιημενων ωαριων για μεταφορα...μεχρι 3 επιτρεπεται....μου το ειπε η συνυφαδα μου που ειναι μαια...

επισης παντα φυσικα εξαρταται και απο το ποσα ωαρια βγαλουν κατα τα την ωοληψια και ποσα θα αναπτυχθουν καλως μετα την γονιμοποιηση!!!ευχομαι καλη επιτυχια!:wink:

D1Uip3.png

Koritsia ,kalispera!

Domnina,

kai ego stenaxorieme poly me afta pou epatha...den mporo na kano paidaki fisiologika kai kapoios to ekmtaleytike afto...vtropi.An iksere ti pernao twra!

Eytixos o kainourios giatros mou me katalaveni kai me voithai oxi mono san giatros alla kai san kalos filos.Makari afthn thn fora na pane ola kala! Kai esi thn deftera na mas peis :koritsia,to katafera:tha gino mama!!! Sou to efxomai apo oli thn kardia mou!!!

Ippokampos,geia sou!

Oxi,den eimai egkyos dystixos...ekana 8 ooaria,gonimopoiithikane ta 4 (1 super kai 3 kala)kai mou vallane kai ta 4.Oli lene oti den eprepe kai htane lathos.Twra to ksero kai ego...ala otan sou to lei o giatros ,les :kati kseri aftos parapano!???oute ego ksero giati mou evalle kai ta 4-ok mallon katalava,opos kai esis oli.....

Kaly epitixeia na exeis kai esi me ta emvrykia sou. Exeis klisei rantevou h akoma? Mia fili mou einai gia katepsigmena ton allo mhna.Tha thn rotiso kai th sou po.

Lame,

kai ego gia 3 emvryakia iksera... mallon o giatros mou eixa amnisia otan mou evalle kai ta 4?!

Sas filo!

Μια φίλη που έκανε εξωσωματική για να αποκτήσει παιδάκι,της βάλανε τρία ωαριάκια και απέκτησε δύο υγιή διδυμάκια!!:lol:

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Ιπποκαμπάκι,

Αναρωτιόμουν που χάθηκες τόσο καιρό..

Εγώ τη Δευτέρα 22/3 θα ξέρω να σας πω... Στείλτε μου τη θετική σας ενέργεια και είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά..

Ρενατούλα μου,

Χαίρομαι που τώρα σε καταλαβαίνω πιο ήρεμη.. Είμαι σίγουρη ότι κι εσύ πολύ γρήγορα θα μας πεις: "Θα γίνω μανούλα"!

Διαφημίσεις

Domnina μου, σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία!!!

Περιμένεις αποτελέσματα χοριακής τη Δευτέρα???

Πόσα εμβρυάκια σου εμφυτεύσανε??

Ρανιούλα μου,

Ναι.. επιτέλους φτάνει η μεγάλη μέρα και η αγωνία χτυπάει κόκκινο..

3 εμβρυάκια καταφέραμε να ολοκληρώσουμε, 3 μου βάλαν... για να δούμε τώρα... τι μωράκια θα πιάσουμε!

Μια ερωτησούλα, για να μαθαίνουμε οι νεότερες ... πόσων ετών είσαι? και από την εμβρυομεταφορά και εξής έχεις συμπτώματα?

Domnina ,

prospatho poly na eimai iremi;kapoies fores to kataferno kapoies fores oxi. Esi pou exeis kanei mia eksosomatiki me katalavenis.Den einai katholou eykolo!Kai otan pathenis afta pou epatha ego,ligo xaneis thn pisti sou...

Na sas erotiso kai kati allo?Einai kamia kopella pou (xoris na exei kapio provlima kai einai giro sta 30) ekane to protokollo pou arxizei apo thn 2n mera tou kyklou?

Ρανιούλα μου,

Στις 31 Μαρτίου γίνομαι 36... και ο άνδρας μου είναι στα 41. Δεν μπορώ να πω ότι έχω κάποιο ιδιαίτερο σύμπτωμα μέχρι και σήμερα και γι' αυτό το λόγο δεν ξέρω τι να υποθέσω και πως να τη χειριστώ την κατάσταση..

Τέλος πάντων.. η ουρά έμεινε μόνο από το γάϊδαρο οπότε κοντός ψαλμός αλληλούια...

Ρενατούλα μου, σε καταλαβαίνω απολύτως να' σαι σίγουρη. Να χεις πίστη, θέληση και αγάπη στον άνδρα σου και όλα θα πάνε καλά!

Κοριτσια καλησπερα και απο εμενα...

Πρωτα απ΄ολα ευχομαι σε οσες κοπελες ειναι στην αναμονη για χοριακη ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ και ολες μα ολες να κυοφορησετε τους επομενους μηνες!!!

Και εγω παθουσα ειμαι σαν εσας....εκανα την πρωτη μου προσπαθεια εξωσωματικης και απετυχε...η χοριακη μου ηταν 3,8 και ο γιατρος μου μου ειπε οτι επιασα και απεβαλλα.

Εμενα μου εβαλαν 4 εμβρυακια 2 πολυ καλα και 2 μετρια.Εκεινη την ημερα μου ειπαν οτι ολα πηγαν καλα (καλα εμβρυα καλη η τοποθετηση στην μητρα κτλ).

Πιστευα παρα πολυ οτι εστω και ενα θα ηταν το τυχερο αλλα στα μισα της αναμονης δηλ γυρω στην 10 μερα μετα την εμβρυομεταφορα ειδα λιγο ροζ και λιγο καφε.Πολυ μου ειπαν οτι ειναι καλο σημαδι οτι εχει γινει η συλληψη...αλλα τελικα εμαθα μετα απο τον γιατρο μου οτι τοτε απεβαλλα....

Τωρα θα μπω στην διαδικασια περαιτερω εξετασεων να δουμε γιατι συνεβει αυτο και καποια στιγμη θα ξανακανω την 2 μου προσπαθεια...

Δεν ξερετε ποσο σας καταλαβαινω ολες σας.Διαβαζω τα μηνυματα σας με πολυ αγωνια καθε μερα γιατι και εγω ετσι ημουν με την απορια τι συνεβαινε τελικα εκει μεσα...Μεχρι την μερα τις χοριακης που η καρδουλα μου πηγαινε να σπασει...και τελικα εσπασε απο τον ΠΟΝΟ που ενιωσα οταν ακουσα την απαντηση...

Σας φιλω ολες γλυκα και να μην χαθουμε περιμενω να διαβασω ευχαριστα!!!!

Ρινούλα μου,

Σου έχω γράψει και σε άλλα θέματα... Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι τι περαιτέρω εξετάσεις θα κάνεις τώρα; υπάρχει κάτι που δεν έχεις κάνει και θα δείξει γιατί δεν έπιασαν τα εμβρυάκια σου; Μήπως κορίτσι μου ήταν απλά μια κακιά στιγμή και δεν αξίζει να ταλαιπωρηθείς άδικα για να πάρεις απαντήσεις που ίσως δεν υπάρχουν; μερικές φορές κάποια πράγματα είναι απλώς ανεξήγητα και ίσως είναι καλύτερα έτσι διότι ακόμα και οι γιατροί Θεοί δεν είναι..

Ξέρω ότι αυτά που σου λέω τώρα ίσως να σου ακούγονται παράλογα και άσχετα και να μην έχουν κανένα νόημα για σένα.. Έκανες ότι μπορούσες απλά δεν ολοκληρώθηκε η προσπάθεια.. Είμαι σίγουρη όμως ότι η επόμενη θα πετύχει..

Και μένα όσο πλησιάζει η αυριανή μέρα η καρδιά μου κοντεύει να σπάσει...

Σε θέλω μαζί μου!

Koritsia kalimera kai apo edo;-))

Rhnio mou, sou egrapsa kai allou kai ego, alla thelo na sou po kati kai apo edo.

Afta pou epathes esi epatha kai ego akrivos...kai emena mou evallan 4

(1 super kai 3 kala) me poly kaly topotethisi. eixa ponakia-kalo simadi eipane, meta thn 7n mera ligo rozaki-kalo simadi kai palli eipane,meta thn alli mera to proi aima -kalo simadi,katharizei mhtra ,piastikane ta emvryakia eipane;kai to mesimeri aima san potami!Apo thn 7n mera ego katalava oti den egine tipota (klama xoris na mporo na stamatiso 2 meres) alla o giatros me evalle se akinisia kai mou eipa kai ollas oti einia pithanon egkymosini.... apovoli eitane kai oxi egkymosini.

oute na ta skeftomai aftes ths meres alla pai ,perase,koitame mprosta!

Domnina,emeis oli edo mazi sou eimaste! H agonia sou einai kai agonia mas kai ayrio h xara sou tha einai kai dikn mas!

na exete mia omorfi mera

Γεια σας και παλι!Τελικα τοποθετησαμε 3 εμβρυα,ενα τελειο και δυο καλα απ οτι μας ειπαν.Ειναι να κανω χοριακη στις 31 Μαρτιου και μου φαινεται πως δεν περνανε οι ωρες και οι μερες αφου ειμαι και σε σχετικη ακινησια!Αληθεια εσας τι συμβουλες σας εδωσε ο γιατρος για μετα την εμβρυομεταφορα?

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από sissy_geo,
        Καλησπέρα σας! Θα ήθελα όσες κοπέλες έχουν κάνει βιοψία ενδομητρίου αν έχουν την καλοσύνη, να μου δώσουν μερικές πληροφορίες για να ξέρω τι να περιμένω. Έχω κάνει εξωσωματική. Είχα 8 βλαστοκύστες, έμεινα έγκυος με την πρώτη εμβρυομεταφορά, αλλά δυστυχώς παλλινδρόμησε. Μετά ακολούθησαν ακόμη δύο αποτυχημένες εμβρυομεταφορές. Έχουμε κάνει ότι υπάρχει και δεν υπάρχει απο εξετάσεις. Και εγώ και ο άντρας μου. Όλες οι ειδικότητες που έχουμε επισκεφθεί σηκώνουν τα χέρια ψηλά. Αλλάζουμε κέντρο και γιατρό. Ο γιατρός που επιλέξαμε για τα επόμενα βήματα είναι πολύ γνωστός στη Θεσσαλονίκη και διευθυντής πολύ γνωστής μονάδας. Μας κέρδισε αμέσως και επειδή πρόκειται για πολύ έμπειρο εξειδικευμένο επιστήμονα, αλλά και επειδή ήταν πολύ ήρεμος και ταπεινός. Όσο για το κέντρο θεωρώ ότι αν εξ αρχής η προσπάθειά μας γινόταν εκεί, ίσως είχαμε ήδη το μωρό μας στην αγκαλιά μας. Όταν σου ζητούν ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο το πρώτο ραντεβού, τότε ξέρεις ότι ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν. Αν είχα κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις πριν ξεκινήσω, τότε αν μη τι άλλο θα βαδίζαμε σε λιγότερο ομιχλώδες τοπίο. Απο μόνος του ο δρόμος της εξωσωματικής έχει εκπλήξεις και καταστάσεις που προκύπτουν κ δεν περίμενες, αλλά τουλάχιστον κάποια βασικά ουσιώδη πραγματα καλό είναι να τα γνωρίζουμε πριν ξεκινήσουμε. Τέλος πάντων, πάλι λέω πολλά. Ο γιατρός λοιπόν εντοπίζει το πρόβλημα στο ενδομήτριο (και όχι στην ατυχία μου όπως οι προηγούμενοι). Η μήτρα μου είχε διάφραγμα. Το οποίο αφαίρεσα πριν ένα χρόνο, πριν ξεκινήσω εξωσωματική. Μετά την αποβολή λοιπόν, έκανα απόξεση. Μετά την απόξεση, στις επόμενες προσπάθειες ΕΜ δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο με τιποτα... Κάναμε δεύτερη υστεροσκόπηση και ο προηγουμενος γιατρός μου είπε πως το διάφραγμα είχε ξεκινήσει να επανεμφανίζεται. Ο νέος μου γιατρός λοιπόν, μου μίλησε για ενδομήτριες συμφύσεις και όχι για διάφραγμα. Τέλος μου είπε πως σε αυτό το σημείο θα εστιάσει μόνο στο ενδομήτριο, εφόσον όλα τα άλλα είναι οκ. Θα ξεκινήσουμε με βιοψία ενδομητρίου που την θεωρεί αναγκαία, και απορεί πώς δεν έγινε μαζί με την υστεροσκόπηση. ( το είχα ζητήσει, αλλά κλασσικα ο γιατρός μου δεν το θεώρησε απαραίτητο). Λοιπόν ο νέος μου γιατρός θεωρεί ότι ίσως οι αποτυχίες εμφύτευσης οφείλονται σε ενδομητρίτιδα, όπως επίσης και το γεγονός ότι δυσκολευόμουν να χτίσω ενδομήτριο. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν κάνατε βιοψία ενδομητρίου, αρχικά για ποιο λόγο την κάνατε, πώς ήταν σαν διαδικασία, μετά απο πόσες μέρες βγαίνουν τα αποτελέσματα, και αν ήταν παθολογικά τα αποτελέσματα, τι θεραπείες ακολουθήσατε.. Γενικά τα πάντα θέλω να μάθω!  Θα περιμένω πληροφορίες!  
      • Από ANNETA-THES,
        Ξέρει καμιά σας εαν επηρεάζει η ενδομητρίωση στην εξωσωματική?
        Δεν εχει διαγνωστεί σε εμένα ενδομητρίωση αλλά είναι το μόνο που δεν έχω κάνει απο εξετάσεις.
        Οι γνώμες των γιατρών πάνω σε αυτό διίστανται.
        Η αιτία που έχουμε φτάσει στην εξωσωματική είναι ανεξήγητη υπογονιμότητα αλλά δυστυχώς χωρίς επιτυχία.
        Μήπως έχετε καμιά σας αντίστοιχη εμπειρία?
        Να μην πετυχαίνανε οι εξωσωματικές λόγω ενδομητρίωσης και μετά την επέβαση να πέτυχαν?
      • Από Olgita,
        Καλημέρα κορίτσια! ηθελα να μοιραστώ μαζί σας ενα ερωτημα.

Εχω κάνει δυο αποτυχημένες εξωσωματικές και μια πετυχημενη σπερματεγχυση η οποία παλλινδρόμησε. Τωρα σκεπτομαι αμεσως μετα την δευτερη αποτυχ εξωσωματική να κανω μία σπερματεγχυση σε φυσικό κύκλο(δεν μπορώ να πάρω φάρμακα). Ξερω ότι τα ποσοστά επιτυχίας είναι πολύ λίγα.
        Δεν υπάρχει καποιο προβλημα, με σπερμα, σαλπιγγες, εκτός της ηλικίας μου , που εχω κλείσει τα 40, και όπως είναι γνωστό (μου το είπε και ο γιατρός) τα ωάρια δεν εχουν καλή ποιότητα.
        Πετυχε καποια κοπελα με σπερματεγχυση μετα απο αποτυχημενη εξωσωματική?
        Οι ωοθήκες θα δουλεψουν μετα απο ενα κύκλο εξωσωματικής?

Καλη μέρα σε όλες τις κοπέλες και καλή επιτυχία!!
      • Από elina 78,
        Εχει μηπως κανει καμμια απο σας εξωσωματικη με φυσικο κυκλο, χωρις φαρμακα; αν ναι ποιο το αποτελεσμα;
      • Από ANNETA-THES,
        Γειά σας κορίτσια.
        Εχω κάνει μια ανεπιτυχης προσπαθεια στο γεννεσις και τωρα σκεφτομαι σκεφτομαι να παω στην εμβρυολαβ.
        Πες τε μου την αποψη σας για το συγκεκριμενο κεντρο.
        Υπαρχει καμια που εχει μεινει εγκυος στην εμρυολαβ?

Βοηθηστεεεεεεεεεεεεεεεε με
      • Από Anna ana,
        Κοριτσια καλησπερα!
        Εδω θεσσαλονικη!
        Πρωτη εξωσωματικη...
        Ξεκινησα ενεσουλες 27/01..
        Ειμαστε πολλες σε αυτην την παρεα?

• Από Titti,
        Καλησπέρα, ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσω με άτομα που απέκτησαν το πρώτο παιδί με εξωσωματική κι έχουν στην κατάψυξη.....τα επόμενα! Η περίπτωση είναι κάπως ιδιαίτερη δεδομένου ότι ακόμα θηλαζω την πρώτη μου κόρη και δε μας βλέπω να το κόβουμε σύντομα. Δεν ξερω τι θα μου πει ο εξωσωματιστής μου αν ζητήσω εμβρυομεταφορα στην παρούσα φάση, οποτε ήθελα να δω τις εμπειρίες των άλλων μελών. Είναι πρόβλημα τα επίπεδα της προλακτινης λόγω θηλασμού; Οι συσπάσεις που γίνονται στη μήτρα; Μήπως τελικά είναι ανάλογα το γιατρό; Όσες προβηκατε σε εμβρυομεταφορα ενώ θηλαζατε, πήρατε το πολυπόθητο θετικό ή θα καταλήξει το όλο εγχείρημα σε ψυχολογικό βατερλό;